Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    New Member
    Join Date
    08-05-18
    Location
    Athens
    Posts
    6

    Default Κατακράτηση Λόγω Φαρμακευτικής Αγωγής

    Καλησπέρα σε όλους!! Είμαι 29 χρονών με ύψος 1.69 και 60 κιλά. Πριν κάνα 2χρονο ήμουν 53 τα 7 κιλά τα πήρα απότομα και σύμφωνα με μετρήσεις διατροφολογους κλπ είναι κατακράτηση υγρών η οποία οφείλεται στη φαρμακευτική αγωγή που παίρνω εδώ και χρονιά (κοντά στα 7 και θα συνεχίσω να κάνω, δεν ξέρω για πόσο). Από τότε που κατάλαβα ότι άρχισα να "φουσκώνω" παντού, ακολούθησα σύμφωνα με τις οδηγίες του διατροφολόγου κατα βάση μια πρωτεϊνική διατροφή (1500 θερμίδες ημερησίως). Νερά, τσάι, λουίζα κλπ μέσα στο πρόγραμμα. Το θέμα μου είναι ότι στο γυμναστήριο (πάω εδώ και 5 χρόνια) κανένας δεν μπορεί να με βοηθήσει... Πριν "φουσκώσω" έκανα πιο πολύ βάρη και 10 λεπτά διάδρομο. Ήμουν πολύ ικανοποιημένη με το σώμα μου, στεγνή και αδύνατη, τώρα απλά νιώθω χάλια ψυχολογικά κυρίως γιατί με έχει κουράσει αυτό το ανεβοκατεβασμα κιλών. Τώρα δεν ξέρω τι να κάνω από άποψη γυμναστηρίου.. πηγαίνω 4 φορές τη βδομάδα με ένα πρόγραμμα που μου έχουν βγάλει το οποίο ήταν σχεδιασμένο για τότε που ήμουν στεγνή... ούτε καν μπήκαν στη διαδικασία να το αλλάξουν αφού τους είπα το θεματάκι μου, καθώς "φαίνομαι" αδύνατη σύμφωνα με αυτούς... δεν με βλέπουν όμως γυμνή να δουν το θέμα μου.... Εσείς τι μου προτείνετε; Να κάνω πλέον διάδρομο γύρω στο 30' για να ιδρώνω περισσότερο και να ελαττώσω τα βάρη; Τώρα κάνω 3 σετ των 10 επαναλήψεων με κιλά τόσα όσα να βγάζω 10 και διάδρομο 10' προθέρμανση και 20' αποθεραπεία ή να κάνω περισσότερο διάδρομο και 3 χ 15 με λιγότερα κιλά; Δεν ξέρω , ποια είναι η γνώμη σας;

  2. #2
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Καλησπέρα και καλώς όρισες!!!

    Για ποιόν λόγο έκανες αγωγή και τι είδους;! Είναι κάτι σοβαρό;!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  3. #3
    New Member
    Join Date
    08-05-18
    Location
    Athens
    Posts
    6

    Default

    Σε ευχαριστώ πολύ, καλώς σας βρήκα... Διπολική διαταραχή τύπου 2. Το έχω ρυθμίσει πλεον και είμαι αρκετά καλά... όμως ακόμα συνέχιζω με τη φαρμακευτική αγωγή

  4. #4
    New Bodybuilder
    Join Date
    25-05-18
    Posts
    1

    Default

    Σε μια τετοια φαση ειμαι κ εγω .φουσκωμενη απο φαρμακα..????υπαρχει λυση ;;;

  5. #5
    New Member
    Join Date
    08-05-18
    Location
    Athens
    Posts
    6

    Default

    Αλήθεια δε ξέρω... Η κοιλιά μου δε λέει να ξεφουσκώσει με τπτ ????

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Koρίτσια, σε τέτοιες περιπτώσεις εμείς δεν μπορούμε να σας πούμε κάτι..
    Δεν είμαστε ούτε γιατροί, ούτε ξέρουμε τι θεραπείες κάνετε.
    Το μόνο που μπορώ να πω ως συμβουλή είναι να έχετε ένα ισορροπημένο διαιτολόγιο, να μην καταναλώνετε τροφές που κρύβουν πολύ αλάτι (πχ κονσέρβες, αλλαντικά), να πίνετε άφθονα υγρά και να ασκείστε.
    Από κει και πέρα το καλύτερο είναι να απευθυνθείτε στον γιατρό που σας παρακολουθεί, να το συζητήσετε μαζί του και να σας καθοδηγήσει.

  7. #7
    New Member
    Join Date
    08-05-18
    Location
    Athens
    Posts
    6

    Default

    Έχεις δίκιο Καρδούλα, μίλησα χτες με το γιατρό μου και μου είπε ότι το ένα φάρμακο που κόψαμε έφταιγε γιαυτό, οπότε λογικά θα μειωθεί το "πρόβλημα". Το καλό είναι ότι ως επί το πλείστον το φούσκωμα έχει περιοριστεί μόνο στην κοιλιά.. Ξέρω ότι εκεί πιο πολύ ρόλο παίζει η διατροφή... έχω κόψει και ζάχαρη και αλάτι και αύξησα φρούτα και λαχανικά. Το αερόβιο πιστεύεις είναι εντάξει στα 20' - 3 φορές την εβδομάδα;

  8. #8
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Δεν χρειάζεται να κόψεις το αλάτι. Θα βάζεις κανονικά στα γεύματά σου.
    Προσοχή στα λαχανικά και στα φρούτα, όχι αντε χυμα στο κυμα τα αυξάνεις.. Ασε την αεροβια.. Διατροφη ειναι το θεμα να την οργανωσεις.
    Από αεροβια 30 λεπτα 4 φορες τη βδομαδα ειναι οκ.

  9. #9
    New Member
    Join Date
    08-05-18
    Location
    Athens
    Posts
    6

    Default

    Καλησπέρα Καρδούλα επανηλθα Μπήκα σε πρόγραμμα αυτό ήταν, πλέον στο γυμναστήριο τα δίνω πραγματικά όλα. Ξεκινώ Υψος 1.69 κιλα 58 ( έπεσα από τα 60), το λιπος μου είναι 22,3% και θελω να το χαμηλωσω, ιδανικα στο 18%.
    Σου παραθέτω την διατροφή μου και το πρόγραμμα μου και θέλω να με βοηθήσεις στην βελτίωση τους.

    Διατροφή:

    Πρωινό: 40 γρ βρώμη + μιση κ.γ μέλι + μισή κ.γ σπόρους τρία + 1 scoop isolate whey

    Δεκατιανό: 3 ασπράδια αυγων

    Προπονηση + αμινοξέα

    Μεταπροπονητικό: 1 μήλο και 1 scoop whey

    Γεύμα: 120 γρ κοτόπουλο βραστό / 120 γρ μοσχαρίσιο κιμά / 120γρ ψαρι + 1φλ. ρυζι ή 50 γρ πατατα + 1φλ βραστή σαλατα ή ψητα λαχανικά ή ωμή πράσινη

    Σνακ: 1 μήλο με κανέλα
    Βραδινό: 200γρ γιαούρτι 2% + 20γρ βρώμη και μισό κ.γ μέλι ή 100 γρ κοτόπουλο βραστό / 100 γρ μοσχαρίσιο κιμά / 100γρ ψαρι / 4 ασπράδια + 1 κροκο + 1φλ βραστή σαλατα ή ψητα λαχανικά ή ωμή πράσινη

    Γυμναστήριο: 5 φορές την εβδομάδα . 10 λεπτά προθέρμανση στο διαδρομο σε κάθε προπόνηση

    1η μέρα πόδια + κοιλιακούς + 20 λεπτά arc trainer
    2η μέρα πλάτη + στήθος + 20 λεπτά arc trainer
    3η μέρα πόδια +κοιλιακούς +20 λεπτά arc trainer
    4η μέρα δικέφαλα + τρικέφαλα + 20 λεπτά arc trainer
    5η μέρα πόδια + κοιλιακούς + 20 λεπτά arc trainer
    6 - 7 off

    Σε κάθε προπόνηση ποδιων κάνω άλλες ασκήσεις

    Πώς σου φαίνεται;;

  10. #10
    New Member
    Join Date
    08-05-18
    Location
    Athens
    Posts
    6

    Default

    Σπόρους τσία εννοώ auto correct και συμπλήρωμα μαγνησίου ξέχασα να αναφέρω


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Κατακράτηση υγρών
    By giannis12345 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 10-06-15, 17:01
  2. Κατακράτηση υγρών
    By doctorgym in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 24-01-13, 03:04
  3. Κρεατίνη Και Κατακράτηση
    By marion dion in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 22
    Last Post: 11-11-11, 00:24
  4. Κατακράτηση υγρών
    By McL888 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 18
    Last Post: 19-08-07, 08:17
  5. Κατακράτηση υγρών!
    By Kardoula in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 28-06-05, 06:40

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •