Καλησπέρα σε όλους!! Είμαι 29 χρονών με ύψος 1.69 και 60 κιλά. Πριν κάνα 2χρονο ήμουν 53 τα 7 κιλά τα πήρα απότομα και σύμφωνα με μετρήσεις διατροφολογους κλπ είναι κατακράτηση υγρών η οποία οφείλεται στη φαρμακευτική αγωγή που παίρνω εδώ και χρονιά (κοντά στα 7 και θα συνεχίσω να κάνω, δεν ξέρω για πόσο). Από τότε που κατάλαβα ότι άρχισα να "φουσκώνω" παντού, ακολούθησα σύμφωνα με τις οδηγίες του διατροφολόγου κατα βάση μια πρωτεϊνική διατροφή (1500 θερμίδες ημερησίως). Νερά, τσάι, λουίζα κλπ μέσα στο πρόγραμμα. Το θέμα μου είναι ότι στο γυμναστήριο (πάω εδώ και 5 χρόνια) κανένας δεν μπορεί να με βοηθήσει... Πριν "φουσκώσω" έκανα πιο πολύ βάρη και 10 λεπτά διάδρομο. Ήμουν πολύ ικανοποιημένη με το σώμα μου, στεγνή και αδύνατη, τώρα απλά νιώθω χάλια ψυχολογικά κυρίως γιατί με έχει κουράσει αυτό το ανεβοκατεβασμα κιλών. Τώρα δεν ξέρω τι να κάνω από άποψη γυμναστηρίου.. πηγαίνω 4 φορές τη βδομάδα με ένα πρόγραμμα που μου έχουν βγάλει το οποίο ήταν σχεδιασμένο για τότε που ήμουν στεγνή... ούτε καν μπήκαν στη διαδικασία να το αλλάξουν αφού τους είπα το θεματάκι μου, καθώς "φαίνομαι" αδύνατη σύμφωνα με αυτούς... δεν με βλέπουν όμως γυμνή να δουν το θέμα μου.... Εσείς τι μου προτείνετε; Να κάνω πλέον διάδρομο γύρω στο 30' για να ιδρώνω περισσότερο και να ελαττώσω τα βάρη; Τώρα κάνω 3 σετ των 10 επαναλήψεων με κιλά τόσα όσα να βγάζω 10 και διάδρομο 10' προθέρμανση και 20' αποθεραπεία ή να κάνω περισσότερο διάδρομο και 3 χ 15 με λιγότερα κιλά; Δεν ξέρω , ποια είναι η γνώμη σας;