Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    New Member
    Join Date
    30-03-18
    Posts
    11

    Default Πολύ συχνά sprints για κάψιμο λίπους

    Καλησπέρα,

    Είμαι 21 χρονών, 73 κιλά και πηγαίνω γυμναστήριο 3 φορές τη βδομάδα. Από χθες έχω ξεκινήσει με δύο φίλους μου ένα sprinting πρόγραμμα που βρήκα στο ίντερνετ(στο tnation). Είναι πρόγραμμα για να κάψεις λίπος και να βελτιώσεις αρκετά τη φυσική σου κατάσταση. Το πρόβλημα είναι ότι (πέραν του ότι είναι αρκετά κουραστικό) είναι πολύ συχνό. Λέγεται 6-6-6: 6 σπριντς τη μέρα, 6 μέρες τη βδομάδα, για 6 εβδομάδες. Τα σπριντς αλλάζουν και δυσκολεύουν κάθε βδομάδα. Ο μέσος χρόνος sprinting κάθε μέρα είναι γύρω στα 90 seconds (sprints και rest periods κυμαίνονται στα 10-20 sec).

    Ποια η γνώμη σας; Μήπως επιβαρύνω πολύ τον οργανισμό μου με 6 φορές sprints τη βδομάδα;
    Last edited by UpNick97; 09-05-18 at 23:59.

  2. #2
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Μ' αρέσουν πολύ τα σπριντ αν και τελευταία τα έχω εγκαταλείψει.
    Έχει σημασία κατ' αρχήν και η φυσική σου κατάσταση καθώς και το βάρος σου σε σχέση με το ύψος σου. Πάντως μου φαίνεται υπερβολή το να κάνεις σπριντ 6 φορές την εβδομάδα.

    Είναι αυτό να φανταστώ: https://www.t-nation.com/training/6-week-sprinting-solution

    Πέραν ότι μου φαίνεται υπερβολικό αυτό το 6 μέρες δεν μ' αρέσει επίσης που το πρόγραμμα αντί για απόσταση έχει χρόνο. Επίσης μου φαίνεται πολύ μικρό το διάστημα ξεκούρασης μεταξύ των σπρίντ. Αν έχεις τρέξει όσο πιο γρήγορα μπορείς για 20 δευτερόλεπτα δεν βλέπω πως με 10 δευτερόλεπτα ξεκούρασης μπορείς να τρέξεις άλλα 10 κ.ο.κ.

  3. #3
    Pumping Iron bebeto's Avatar
    Join Date
    22-09-13
    Location
    Athens
    Posts
    680

    Default

    Με σπριντ αν εννοεις hiit 6 φορες την εβδομαδα ειναι παρα πολυ...Στρεσσαρεις το ΚΝΣ με αποτελεσμα την παραγωγη κορτιζολης που ειναι καταβολικη ορμονη και δεν θα εχεις αποτελεσμα....Για μενα αναλογα και τα βαρυ που κανεις το και το επιπεδο σου ΤΟ ΠΟΛΥ 3 φορες την εβδομαδα....
    Τι ενοεις μεσος χρονος σπριντ ειναι 90"
    ποση ωρα ειναι το καθε σπριντ και ποσο το διαλλειμα?
    τα θαυματα συμβαινουν μονο σε οσους δε τα παρατανε ΠΟΤΕ

  4. #4
    New Member
    Join Date
    30-03-18
    Posts
    11

    Default

    Quote Originally Posted by conan1982 View Post
    Μ' αρέσουν πολύ τα σπριντ αν και τελευταία τα έχω εγκαταλείψει.
    Έχει σημασία κατ' αρχήν και η φυσική σου κατάσταση καθώς και το βάρος σου σε σχέση με το ύψος σου. Πάντως μου φαίνεται υπερβολή το να κάνεις σπριντ 6 φορές την εβδομάδα.

    Πέραν ότι μου φαίνεται υπερβολικό αυτό το 6 μέρες δεν μ' αρέσει επίσης που το πρόγραμμα αντί για απόσταση έχει χρόνο. Επίσης μου φαίνεται πολύ μικρό το διάστημα ξεκούρασης μεταξύ των σπρίντ. Αν έχεις τρέξει όσο πιο γρήγορα μπορείς για 20 δευτερόλεπτα δεν βλέπω πως με 10 δευτερόλεπτα ξεκούρασης μπορείς να τρέξεις άλλα 10 κ.ο.κ.
    Ύψος είμαι στο 1.73. Φυσική κατάσταση έχω φυσιολογική. Και εμένα μου φαίνονται πολλές οι μέρες γιατί είναι και πολύ κουραστικό.
    Στο άρθρο φίλε δίνει χρόνο γιατί θεωρεί ότι το κάνεις σε διάδρομο και οπότε έχεις τον χρόνο μπροστά σου. Διευκρινίζει ότι άμα είσαι σε εξωτερικό χώρο, να μετράς απόσταση παίρνοντας για κάθε 10 sec 80 γιάρδες (1yard =0.91 m)

    Quote Originally Posted by bebeto View Post
    Με σπριντ αν εννοεις hiit 6 φορες την εβδομαδα ειναι παρα πολυ...Στρεσσαρεις το ΚΝΣ με αποτελεσμα την παραγωγη κορτιζολης που ειναι καταβολικη ορμονη και δεν θα εχεις αποτελεσμα....Για μενα αναλογα και τα βαρυ που κανεις το και το επιπεδο σου ΤΟ ΠΟΛΥ 3 φορες την εβδομαδα....
    Τι ενοεις μεσος χρονος σπριντ ειναι 90"
    ποση ωρα ειναι το καθε σπριντ και ποσο το διαλλειμα?
    Είναι το πρόγραμμα που πόσταρε ο φίλος από πάνω. Το HIIT δε διαρκεί ώρα; Εννοώ ότι το total sprinting time της πρώτης εβδομάδας π.χ είναι 20+10+15+20+10+10=85 seconds.
    1.5 λεπτό κάθε μέρα.
    Last edited by UpNick97; 10-05-18 at 17:04.

  5. #5
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Για σπριντ σε διάδρομο είμαι τελείως αρνητικός. Τι ταχύτητα να πιάσεις και τι έργο να παράγεις, δεν συγκρίνονται τα αποτελέσματα με το κανονικό τρέξιμο.
    Κουραστικό είναι γιατί έχει πολύ μικρούς χρόνους ξεκούρασης, αλλά σαν όγκος προπόνησης δεν είναι μεγάλος. Αν θέλεις να βελτιώσεις την ταχύτητα σου ή την αντοχή στην ταχύτητα μπορείς να βρεις πολύ καλύτερα προγράμματα. Για το κάψιμο λίπους αποκλειστικά με αυτό, χωρίς βάρη, διατροφή κλπ προφανώς και δεν αρκεί.

  6. #6
    New Member
    Join Date
    30-03-18
    Posts
    11

    Default

    Ναι, πάντως τονίζει ότι δεν είναι ιδιαίτερα βολικό στο διάδρομο.

    Ε εγώ πηγαίνω και 3 φορές τη βδομάδα γυμναστήριο, είμαι γύρω στο 16% bf και θέλω να το μειώσω γιατί είμαι στο size που επιθυμώ και απλώς θέλω να στεγνώσω.
    Διατροφή ιδιαίτερη δε κάνω αλλά έχω κόψει μαχαίρι χυμούς, αναψυκτικά, ψωμί.

    Βρήκα τώρα ένα άλλο που είναι σε στίβο. 2-3 φορές τη βδομάδα (αυτός συνιστά και full body workouts) τρέξιμο σπριντ 200μ και 200μ ξεκούραση. Αυτό 5 φορές και άμα είσαι σε καλή φόρμα λέει κάντο 10.

  7. #7
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Αν δεν έκανες πριν τρέξιμο μην ξεκινήσεις έτσι απότομα τα 200άρια. Ξεκίνα με χαμηλότερες αποστάσεις και συνδυασμούς αυτών. Στην αρχή με αποστάσεις των 30-50 μέτρων και αύξανε σταδιακά. Θα μπορούσες πχ να κάνεις μερικά σετ των 30 μέτρων, τρέχεις 30 μέτρα, γυρνάς περπατώντας, και ξανά το ίδιο όταν ολοκληρώσεις μερικά σετ ξεκούραση μερικά λεπτά και το ίδιο με τα 50 μέτρα. Ή ένα άλλο παράδειγμα τρέχεις 80 μέτρα γυρνάς περπατώντας, τρέχεις 50 μέτρα, γυρνάς περπατώντας, τρέχεις 30 μέτρα, γυρνάς ξεκούραση μερικά λεπτά και ξανά.
    Μετά από λίγο καιρό να πας στα 70-100 κ.ο.κ μέτρα.
    Υπάρχουν πάρα πολλοί τρόποι googlare sprint training και θα βρεις πολλά παραδείγματα. Εγώ επειδή είχα γενικά αργή επιτάχυνση προτιμούσα προπόνηση για 400άρια, εκεί να δεις λιώσιμο.

  8. #8
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Συμφωνώ με τον Κόναν.

    Φοβερή άσκηση τα sprint, αλλά απο τα 0 sprint να πας στα 36 τη βδομάδα σε 6 μέρες είναι λίγο περίεργο, ειδικά αν το κύριο που σε νοιάζει είναι να στεγνώσεις. Επίσης νομίζω είναι πιο παραγωγικό να κάνεις σε 1 προπόνηση 10-20 και ας κάνεις μόνο 1-2 φορές τη βδομάδα αντί για μόνο 6 και να κάνεις κάθε μέρα.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  9. #9
    New Member
    Join Date
    30-03-18
    Posts
    11

    Default

    Γεια σας παιδιά. Αποφάσισα να αφήσω αυτό το παλαβό πρόγραμμα και να πηγαίνω 3 μέρες τη βδομάδα (τις μέρες που δε θα πηγαίνω γυμναστήριο). Θα προσπαθήσω να κάνω το 200 σπριντ, 200 ξεκούραση. Αλλά όπως είπατε, όντως είναι καλύτερο να ξεκινήσω απ΄τα πιο χαμηλά(θα δω ποιος συνδυασμός με βολεύει) με σκοπό να φτάσω τα 5 σπριντς των 200 μέτρων 3 φορές τη βδομάδα.

    Πιστεύετε πώς είναι ΟΚ κάτι τέτοιο;
    Last edited by UpNick97; 10-05-18 at 20:40.

  10. #10
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Στη θέση σου θα ξεκινούσα και πιο χαλαρά, πχ απο 100 sprint / 200 περπάτημα, θα ανέβαζα σταδιακά μέχρι 10-15 100αρια και μετά θα το έβλεπα απο εκεί.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  11. #11
    New Member
    Join Date
    30-03-18
    Posts
    11

    Default

    Κάπως έτσι θα το πάω φίλε μου, θα δω πως με παίρνει καλύτερα. Ωστόσο, οι 3 μέρες είναι ικανοποιητικές;

  12. #12
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Και με το παραπάνω. Ίσως να ξεκινούσες και με λιγότερες; Πχ 1-2 και σταδιακά τις επόμενες βδομάδες βάζεις άλλη μια αργότερα αν θες.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  13. #13
    New Member
    Join Date
    30-03-18
    Posts
    11

    Default

    Α, ναι; Ωραία ευχαριστώ. Θα το δοκιμάσω 2 φορές τη πρώτη βδομάδα και αν δω ότι είμαι ΟΚ θα ξεκινήσω από 3 την επόμενη εβδομάδα. Ευχαριστώ πολύ!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Κάψιμο Λίπους
    By Sakoulis17 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 17
    Last Post: 24-04-17, 07:37
  2. Καψιμο Λιπους
    By Roasted in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 1
    Last Post: 08-04-16, 17:56
  3. Κάψιμο Λίπους
    By manos9745 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 36
    Last Post: 07-08-15, 11:54
  4. Sprints
    By patrianos in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 12
    Last Post: 17-04-14, 16:40
  5. κάψιμο λίπους
    By k@stss in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 04-09-09, 07:03

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •