Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 5 of 5
  1. #1

    Default Στασιμότητα Και Απορίες Περί Προγράμματος Προπόνησης

    Χαιρετω όλα τα παιδιά.. Θα ήθελα τις απόψεις σας για μερικά θέματα που με απασχολούν.. Ξεκίνησα το γυμναστήριο τον περασμένο Σεπτέβριο για πρώτη φορά.. Απο τοτε έχω διαβάσει παρα πολλά πραγματα περί διατροφής και τα λοιπά και θεωρώ έχω μια εμπειρία σε διατροφη.. Ξεκίνησα 1.80 υψος 23 χρονων και 77 με 78 κιλά...Μέχρι τον Ιανουάριο Φεβρουάριο έφτασα τα 85 κιλά.. Ημέρα τι έπρεπε να κάνω με την διατροφή μου αλλά όλο το χειμωνα λόγω έλλειψης χρονου ετρωγα ενα γεύμα σαβουρα την μέρα.. Δεν είχα και την πιο σωστή διατροφή για όγκο.. Ειδικα άπω την στιγμη που λόγω παχυσαρκιας παλιά μου είχε μείνει λίπος πολύ στην κοιλιά και στα ποδια καθώς τ έχασα τ κιλα με λάθος τροπο..βέβαια δεν μπορω να πω πήρα και κάτι απο μυϊκή μαζα αν και δεν με βοηθαει η γενετική μου.. Λεπτα κόκκαλα και μικρα.. Εδώ και ενα μήνα έχω ξεκινήσει σοβαρή διατροφή πραγματικα με ελειμα και 2 με 3 αερόβια μέτρησης εντασης την βδομάδα έχω φτασει στα 82 κιλά μείον 3 δηλαδή.. Τα κιλά που σηκώνω δεν μειώθηκαν σε σχέση με τον ογκο που έκανα τον χειμωνα.. Βέβαια κατα την άποψη μου τα κιλά που σηκώνω είναι αστεία και δεν μπορω να τα αυξησω με τιποτα.. 60 κιλά παγκο για 4 επαναλήψεις.. 60 κιλα καθίσματα για 6-7 επαναλήψεις 55 κιλα στις άρσεις.. Δεν με βοηθάει το σωμα μου να βελτιωθω.. Τώρα πάω 4 φορες γυμναστήριο τη βδομάδα κάνω push pull legs push την μια βδομάδα και pull push legs pull.. Θα ήθελα την βοήθεια σας τι να κάνω απο εδώ και πέρα; να συνεχίσω υποθερμιδικα;

  2. #2
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Θα πρέπει να αποφασίσεις ποιος είναι ο στόχος σου. Και μύωση λίπους και υπερτροφία και να ανεβάσεις τα κιλά στις ασκήσεις μαζί δεν γίνεται. Στη θέση σου θα συνέχιζα ισοθερμιδικά με κάποιο powerbuilding πρόγραμμα για να μπούν κάποιες καλές βάσεις, αλλά εσύ μπορεί να έχεις διαφορετικές προτεραιότητες, πχ να χάσεις λίπος για το καλοκαίρι.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  3. #3
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Quote Originally Posted by Achillezzz View Post
    Θα πρέπει να αποφασίσεις ποιος είναι ο στόχος σου. Και μύωση λίπους και υπερτροφία και να ανεβάσεις τα κιλά στις ασκήσεις μαζί δεν γίνεται. Στη θέση σου θα συνέχιζα ισοθερμιδικά με κάποιο powerbuilding πρόγραμμα για να μπούν κάποιες καλές βάσεις, αλλά εσύ μπορεί να έχεις διαφορετικές προτεραιότητες, πχ να χάσεις λίπος για το καλοκαίρι.
    Κι εγώ συμφωνώ. Ισοθερμιδικά και δυνάμωμα. Βάλε βάσεις γερές. Και ειδικά το επόμενο διάστημα αν παραμένεις σταθερός σε βάρος (αυτό άλλωστε σημαίνει στην ουσία και το ισοθερμιδικά) και θα δυναμώνεις αλλά και θα αλλάζει η σύσταση του σώματός σου.

  4. #4

    Default

    Καλημέρα και ευχαριστώ για τις συμβουλες σας..η αλήθεια είναι οτι είμαι αναμεσα απο ισοθεεμιδικη και υποθερμιδικη είναι ενα δειλημα και αυτό.. Τώρα καταναλωνω περίπου στις 2200 θερμίδες κάθε μερα.. Γύρω στα 220 γρ υδατάνθρακα κοντά στα 160 γρ πρωτεινη και 60-70 γρ λιπαρά δηλαδή έχω ενα ελειμα εδώ και ένα μήνα.. Λίγο λίπος έχει φύγει σίγουρα απο πανω μου το βλέπω.. Ισως συνεχίσω έτσι ενα μήνα ακόμα.. Και μετα πάω ισοθερμιδικα με ενα πρόγραμμα powerbuilding όπως πρότεινε και ο Αχιλλέας. Κάτι που με προβληματίζει είναι απο τον χειμωνα που ειμουν υποθερμιδικα μέχρι και τώρα που έχω ενα ελειμα τα κιλά που σηκώνω σε όλες τις ασκήσεις είναι ίδια δεν τ έχω αυξήσει ουτε τα μειωσα βεβεια.. Δηλαδή μια στασιμότητα απο τον χειμωνα..
    Last edited by Soko 77; 13-05-18 at 09:22.

  5. #5
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Γιατί σε προβληματίζει; Προσπαθείς να ανεβάσεις κιλά ή να χάσεις λίπος; Και τα 2 ταυτόχρονα δεν γίνεται (στους περισσότερους).

    Για να ανέβουν τα κιλά στις βασικές ασκήσεις θα πρέπει να ακολουθείς ένα πρόγραμμα (και διατροφή) που να δημιουργεί τέτοιο ερέθισμα.

    Αν πχ κάνεις 4x10 ή 4x15 είναι λογικό να μην ανεβάζεις κιλά. Αν κάνεις 5x5 ή 4x6 θα ανέβει και η δύναμη και τα κιλά που κάνεις. Απο τη στιγμή μάλιστα που τρως υποθερμιδικά είναι ακόμα πιο λογικό που δεν ανέβηκαν.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. αποριες περι προπονησης
    By razor023 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 2
    Last Post: 09-02-13, 15:19
  2. 3 Απορίες Περί Υπερ-Προπόνησης
    By dolcino in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 13
    Last Post: 21-03-08, 17:55
  3. Ερωτηση περι προγραμματος
    By mass2 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 22-02-07, 01:09

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •