Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    12-05-18
    Posts
    4

    Default Χάσιμο Λίπους!

    Καλησπερα, με λενε Λευτερη ειμαι 20 χρονων. Εχω αρχισει διατροφη και γυμναστηριο 2 μηνες με 2 βδομαδες διακοπη δλδ περιπου ενα μισι μηνα. ΕΙμαι 1.77 και ημουν 91 κιλα τωρα εχω φτασει 83.5, ο στοχος μου εινα να χασω αρκετα κιλα ακομα. Απο οσο γνωριζω δεν γινετε να χανεις κιλα χωρις να χανεις και μυς αν ισχυει αυτο θα ηθελα να με βοηθησετε στο πως θα μπορω να χανω οσο το λιγοτερο μυς γινετε, και αν θα ηταν καλο να παρω πρωτεινες. Γενικα ημουν τελειως ασχετος με το θεμα αλλα τον τελευταιο καιρο ψαχνω και εχω διαβασει αρκετα αλλα δεν ξερω αν αυτα που κανω ειναι σωστα η οχι. Το προγραμα μου: οποτε ξυπνησω (δυστηχος το ωραριο μου ειναι διαφορετικο συνεχεια) φτιαχνω ενα χυμο απο 2 πορτακαλια ενα μυλο και ενα καροτο και πηγενω γυμναστηριο στο οποιο κανω 20-25 αεροβια σε σχετικα αρκετη ενταση αναλογως πως νιωθω την μερα, κανω το προγραμα της ημερας (στηθος-δυκεφ, ποδια-ομοι , πλατη-τρικ) και καθε μερα κοιλιακους το οποιο δεν ξερω αν ειναι καλο επειδη απο οσο ξερω τα βαρη δεν κανει να απαναλαμβανοντε την επομενη μερα ισχυει και για τους κοιλιακους?. Μετα το gym θα προσπααθησω να φαω αρκετη πρωτεινη την μερα αλλα δεν την μετραω αρκιβως ομως μετραω τις θερμιδες και παιρνω γυρω στιις 1700-1800.
    Το overall goal μου ειναι η γραμωση αλλα γνωριζω οτι αυτο θελει πολυ καιρο ακομα οποτε τωρα θελω να χασω κιλα και να 'δυναμωσω' προφανως δεν θα με χαλαγε να φανουν και οι κοιλιακοι αλλα απο οσο ξερω αυτα θελουν αρκετη δουλεια ακομα. Σχετικα εχω αρκετη μυικη μαζα πειστευω αλλα δεν εχω μετρησει ποσοστο λιπους αλλα βαση παλεων μετρησεων υπολογιζω 20-22%, Ποση πρωτεινη πειστευτε πως πρεπει να παιρνω καθημερινα, τι αλλαγες χρειαζομαι στο προγραμα μου και αν γινετε μια ενημερωση για τις πρωτεινες(συμπληρωματα)΄. Ευχαριστω απο τωρα οποιον απαντησει!

  2. #2
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Quote Originally Posted by lefteris98 View Post
    Καλησπερα, με λενε Λευτερη ειμαι 20 χρονων. Εχω αρχισει διατροφη και γυμναστηριο 2 μηνες με 2 βδομαδες διακοπη δλδ περιπου ενα μισι μηνα. ΕΙμαι 1.77 και ημουν 91 κιλα τωρα εχω φτασει 83.5, ο στοχος μου εινα να χασω αρκετα κιλα ακομα. Απο οσο γνωριζω δεν γινετε να χανεις κιλα χωρις να χανεις και μυς αν ισχυει αυτο θα ηθελα να με βοηθησετε στο πως θα μπορω να χανω οσο το λιγοτερο μυς γινετε, και αν θα ηταν καλο να παρω πρωτεινες. Γενικα ημουν τελειως ασχετος με το θεμα αλλα τον τελευταιο καιρο ψαχνω και εχω διαβασει αρκετα αλλα δεν ξερω αν αυτα που κανω ειναι σωστα η οχι. Το προγραμα μου: οποτε ξυπνησω (δυστηχος το ωραριο μου ειναι διαφορετικο συνεχεια) φτιαχνω ενα χυμο απο 2 πορτακαλια ενα μυλο και ενα καροτο και πηγενω γυμναστηριο στο οποιο κανω 20-25 αεροβια σε σχετικα αρκετη ενταση αναλογως πως νιωθω την μερα, κανω το προγραμα της ημερας (στηθος-δυκεφ, ποδια-ομοι , πλατη-τρικ) και καθε μερα κοιλιακους το οποιο δεν ξερω αν ειναι καλο επειδη απο οσο ξερω τα βαρη δεν κανει να απαναλαμβανοντε την επομενη μερα ισχυει και για τους κοιλιακους?. Μετα το gym θα προσπααθησω να φαω αρκετη πρωτεινη την μερα αλλα δεν την μετραω αρκιβως ομως μετραω τις θερμιδες και παιρνω γυρω στιις 1700-1800.
    Το overall goal μου ειναι η γραμωση αλλα γνωριζω οτι αυτο θελει πολυ καιρο ακομα οποτε τωρα θελω να χασω κιλα και να 'δυναμωσω' προφανως δεν θα με χαλαγε να φανουν και οι κοιλιακοι αλλα απο οσο ξερω αυτα θελουν αρκετη δουλεια ακομα. Σχετικα εχω αρκετη μυικη μαζα πειστευω αλλα δεν εχω μετρησει ποσοστο λιπους αλλα βαση παλεων μετρησεων υπολογιζω 20-22%, Ποση πρωτεινη πειστευτε πως πρεπει να παιρνω καθημερινα, τι αλλαγες χρειαζομαι στο προγραμα μου και αν γινετε μια ενημερωση για τις πρωτεινες(συμπληρωματα)΄. Ευχαριστω απο τωρα οποιον απαντησει!
    1ον Καλώς όρισες στο forum φίλε Λευτέρη

    2ον Είμαι 47 μισό χρονών, 1,78 ύψος και τρώω 2700 θερμίδες ημερησίως (συν-πλην 200 θερμίδες, ανάλογα τη μέρα) και είμαι γύρω στο 75 κιλά. Κάτι δε μου πάει καλά με τις 1700 θερμίδες για έναν εικοσάχρονο

    3ον Αφού είσαι καινούργιος στη γυμναστική και αφού λες ότι έχεις διαβάσει αρκετά θα έπρεπε να έχεις διαβάσει για την εξαίρεση στον κανόνα. Ο καινούργιος μπορεί να κινηθεί ακόμα και υποθερμιδικά και όχι μόνο να μη χάσει αλλά να δημιουργήσει μυς.

    4ον Τη λέξη γράμμωση να την ξεχάσεις τελείως. Ακόμα δεν έχεις μάθει το σώμα σου να γυμνάζεται και να ανταποκρίνεται στις ασκήσεις. Αυτό το ρημάδι το mind-muscle connection παίρνει χρόνο. Κλασσικό δείγμα όταν κάποιος ακόμα δεν ξέρει καλά καλά τις ασκήσεις, κάνει στήθος και τον πονάνε οι ώμοι και δεν καταλαβαίνει τίποτα στο στήθος. Αν σου πουν κάνε κάποιου είδους κοπηλατική και σφίξε στο τελείωμα της κίνησης αντί να το αισθάνεσαι στα φτερά πχ. σφίγγεις οτιδήποτε άλλο εκτός από αυτά.

    5ον 1μισή μήνα κάνεις. Και συζητάς για κοιλιακούς, να φανούν κλπ. Άστα αυτά και γυμνάσου σωστά, φάε σωστά και καθαρά και θα έρθουν και οι οπτικές διαφορές με τον καιρό.

    6ον Άσχετο. Αφήστε ρε τους χυμούς και φάτε τα καημένα τα φρουτάκια σας. Δε φτάνει που πεινάς (γιατί αν όντως τρως μόνο 1700 θερμίδες, πεινάς, πως να το κάνουμε) παίρνεις τις θερμίδες από τα φρούτα μέσα σε 3 δευτερόλεπτα, χωρίς να τις μασουλάς να τις ευχαριστηθείς (και να πάρεις στο φουλ αυτά που θα σου προσφέρουν τα φρούτα)

    Σόρρυ που είμαι ωμός αλλά τα γράφω σε εσένα για να τα διαβάσουν και όλα τα άλλα παιδιά που τώρα ξεκινούν και μπαίνουν στο forum με τη μόνη τους σκέψη τα six packs. Ξέρετε κάτι? Και τα πεινασμένα παιδάκια στην Αφρική, six packs έχουν. Κοιτάτε να χτίσετε τώρα που μπορείτε. Και αφήστε προς το παρόν τα bulking και τα cutting, δεν είναι καν προτεραιότητες για κάποιους που κάνουν βάρη λίγους μήνες

  3. #3
    New Bodybuilder
    Join Date
    12-05-18
    Posts
    4

    Default

    Ευχαριστω καταρχας για την απαντηση. Οταν ειπα πως κανω 1.5 μηνα δεν εννοουσα πως δεν εχω ξανακανει gym απλα για 1.5 χρονο δεν εκανα τιποτα και παχυνα πολυ, ποτε δεν ημουν ο τυπος που λιωνει στα γυμναστηρια αλλα εχω μια Α εξικειωση με την γυμναστικη, δλδ ξερω πως να κανω τις ασκησεις σωστα ωστε να τραβανε εκει που πρεπει να τραβανε, οτι ασκηση κανω τωρα (εστω το 80%) τις εχω ξανακανει και στο παρελθον και με εχουν διορθωσει γυμναστες διχνωντας μου τον σωστο τροπο. Αυτο που δεν ειχα καθολου εμπειρια ειναι η διατροφη και το τι ειναι καταλληλο και τι οχι για την περιπτωση μου. Οσο για αυτο με γραμμωση και κυλιακους το ειπα και μονος μου αυτα ειναι μακρυα ακομα για τωρα ο στοχος μου ειναι να χασω τα κιλα και να δυναμωσω υστερα βλεπουμε...
    Εσυ ποσες θερμιδες λες πως πρεπει να παιρνω 2000 ας πουμε? και αν παιρνω λιγοτερες πιο ειναι το αρνητικο? Μηπος απωλεια ενεργειας? επειδη για τωρα καλα νιωθω και το εχω συνιθισει και δεν πειναω και τοσο.
    Ποσες πρωτεινες πρεπει να παιρνω περιπου και επισης προτινεις καποιο συμπληρωμα διατροφης?
    edit: προτιμαω τον χυμο μιας και δεν με φουσκονει και μπορω να παω γυμναστηριο αμεσως μετα και επισης εχω αποχυμωτη και μου κανει την ζωη ευκολη.
    Last edited by lefteris98; 13-05-18 at 12:34.

  4. #4
    Advanced Bodybuilder AU77's Avatar
    Join Date
    25-10-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    720

    Default

    Πρέπει να παίρνεις περίπου 2 γρ - 2,5 γρ ανά κιλό σωμάτικού βάρους.
    Επίσης να έχεις ένα ισοζυγισμένο πλάνο διατροφής σε πρωτείνη, υδατάνθρακα και λιπαρά.

  5. #5
    New Bodybuilder
    Join Date
    12-05-18
    Posts
    4

    Default

    Αν παιρνω 2 γρ ανα κιλο πρεπει να παιρνω 166 γρ πρωτεινης κατι δυσκολο κρατωντας και τις θερμιδες σχετικα χαμηλα, αρα θα χρειαστει να παρω συβληρωμα( πρωτεινη) σωστα?
    Αν ναι εχετε καποια να μου προτινετε? Ευχαριστω!

  6. #6
    Advanced Bodybuilder AU77's Avatar
    Join Date
    25-10-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    720

    Default

    Δεν είναι δύσκολο άμα τρως τις σωστές τροφές και σωστά διαχωρισμένες

    Αν πάλι δεν μπορέσεις να σχεδιάσεις μια διατροφή με αυτά τα νούμερα η πρωτείνη της My Protein έχει καλά σχόλια και καλή αναλογία τιμής - ποιότητας.
    Last edited by AU77; 15-05-18 at 07:09.

  7. #7
    New Bodybuilder
    Join Date
    12-05-18
    Posts
    4

    Default

    Θα το προσπαθησω! Ευχαριστω πολυ


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Χάσιμο Λίπους
    By Mariarcu in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 10
    Last Post: 10-02-18, 20:18
  2. Χασιμο λιπους
    By geopaok in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 14
    Last Post: 24-06-14, 20:04

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •