Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    16-02-18
    Posts
    4

    Default Κοιλιακοι και Λιπος!

    Καλησπέρα στην ομάδα,ειμαι νεός στο Φόρουμ και γενικα στον κόσμο της Γυμναστικής.Γυμναζομαι περίπου ενα μιση χρόνο και γενικά εχώ δεί αρκετές διαφορές στο σώμα μου και ειδικά το τελευταίο 8μήνο βλεπώ βιντέο διαβάζω άρθα ανεβαίνω στα κιλά ειμαι 19 χρονών 1.80 73 με 74 κιλά και έχω 14% σωματικό λίπος (απο την τελευταια φορα π εκανα λιπομετρηση πριν κανα μήνα).Πάμε λίογο στο ζουμί όμως ενώ έχω δέι αρκετες διαφορές στο σώμα μου και γενικά υπάρχει βελτίωση ενα πραγμα που δεν μπόρω να φτιάξω ενώ το κυνηγάω αρκετά είναι οι κοιλιακοί.,Παλίοτερα σαν παίδι κ εγω νόμιζα πως κοιλιακοι εμφανίζονται κανόντας εκατονταδες κοιλιακούς καθημερινα μετά βλεπόντας βίντεο κατάλαβα πώς το να κάνω καθημερίνα πολλους κοιλιακούς δεν οφελεί και πολύ και οτί όλο είναι στην διατροφή και στο σωμάτικο λιπος πιστεύω πως η δαιτροφή μ έχει βελτιώθει αρκετά αλλά θα ήθελα καποιος που γνωρίζει η κάποιος π παλίοτερα ήταν στην ίδια θέση πώς κατάφερε να "εμφανίση" τους κοιλιακούς του.Ποσο δηλαδη πρεπέι να είναι το σωματικό μου λίπος πόση η αερόβια άσκηση και κυρίως τι να βάλω στην διατροφή μου(Κάθε πρωι τρωώ βρωμη με γάλα και μια μπάνανα μετά μεσημέρι τρώω κανα ρυζι κανα μακαρόνι με κοτοπουλο ή ψάρι γενικά προσπαθώ να καταναλώνω υδατάνθρακα με πρωτείνη το μεσημέρι μετα τρώω κανα φρούτο πάω το γυμαστηριο μου κ βράδυ τρωω η ασπράδια η κανα γιαούρτι).Γυμνάζομαι 4 φορες την βδόμαδα και 1 η 2 φορές πηγαίνω για τρέξιμο.Γενικά οπώς ανέφερα και παραπάνω ύπαρχει βελτίωση,πια στο γυμναστήριο δεν κάνω παραπάνω απο 3 ασκήσεις για κοιλιακούς λόγω του απ'οτι έχω δεί γύμναζονται και με άλλες ασκήσεις οπώς Deadlift η Squats όπου είναι ασκήσεις οπού κάνω στο γυμαστήριο.Τέλος πάντων για να κλείσω θα ήθελα καμια συμβούλη για το θέμα τον κοιλιακών μια μικ΄ρη παρένθεση είναι οτι ποτε γενικά δν είχα παραπανίσια κιλά αλλά οι κοιλιακοί μ δν φαινότουσαν ενα παίδι το όποιο ασχόλειτε χρόνια με την γυμναστική μ είχε πει οτι το ότι δεν φαινοότουσαν ποτε οι κοιλιακοί σου είναι θεμα γιατι αν το σώμα έχει συνηθίσει σε μια κατάσταση δύσκολα αλλάζει.Αύτα απο μέντα μπόρω αν θέλετε να ανέβασς και μια φωτογραφία απο το πώς είναι τωρα η κοιλία μου.
    Ευχαριστώ!

  2. #2
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Οι κοιλιακοί είναι θέμα διατοφής, αν συστηματικά είσαι σε θερμιδικό έλλειμμα καις πιο πολύ απ'ότι τρως, χάνεις λίπος και εμφανίζονται οι κοιλιακοί. Στο 14% είσαι ήδη σχετικά χαμηλά και θα πρέπει να βλέπεις τους κοιλιακούς σου... Σκέψου οτι στο 10-12% είναι οι επαγγλεματίες αθλητές (όχι του bodybuilding).

    Είναι καλύτερα να πεις συγκεκριμένα τι πρόγραμμα κάνεις και τι τρως, αλλιώς δεν μπορεί κανείς να βοηθήσει ουσιαστικά. Φαίνεται να τρως λίγο πάντως και αν είναι μόνο αυτά τα γεύματά σου δύσκολα είσαι πάνω απο 100-120γρ πρωτείνης.

    Για να είμαι ειλικρινής πάντως, με 1.80 και 74 κιλά θα έλεγα οτι σου λείπουν περίπου 10kg μυική μάζα και οτι ίσως να ήταν καλύτερα να εστίαζες εκεί.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  3. #3
    New Bodybuilder
    Join Date
    16-02-18
    Posts
    4

    Default

    Καλήσπερα ισώς το ότι δεν τους βλέπω μπορεί να είναι και λόγωΥγρών και μάλλον κ εγώ αυτο π μου είπες πιστεύω πρέπει να γίνει να εσιάω λίγο στα μυικά κιλα αλλά θα σου δώσω κάποιες πληροφορίες να μου πείς και την γνώμη σου.Αρχικά θα ξεκινήσω με την δαιτροφή το πρώι τρώω Βρώμη με γάλα και μια μπανάνα μετα πάμε στο μεσημέρι (δεν τρώω κάτι ενδυάμεσα) Που συνήθως τρώω λευκό κρεας μια σαλάτα χώρις λάδι και ελάχιστο αλάτι μαζί με κανα ρύζι η πατάτες φούρνου(μια με δύο φορές την εβδομάδα θα έχουμε και κόκκινο κρέας) μετά συνήθως τρώω η κανά φρούτο η κανα γιαούρτι με αμύγδαλα η κάποιο σμουθιε με δίαφορα φρούτα και σπανάκι μετά πήγαινς προπόνηση και τέλος το βράδυ θα προτιμήσω ασπράδια 3 με 4 με έναν κρόκο η κανέναν κάποιες φορές μπορεί κανα γιαουρτάκι η κάνα φρούτο αλλά όταν τρώω φρούτα βράδυ μετά απο λίγο πεινάω ξανά.Κάποιο συμπλήρωμα δεν παίρνω αυτήν την περίοδο παλίοτερα έπαιρνα πρωτείνη για 1.5 μήνα οπού λέω να ξανά ξεκινήσω συνήθως πίνω 3.5 με 4.5 λίτρα νερο καθημέρινα .Πάμε τώρα στην προπόνηση την έχω χωρίσει σε 4 μέρες (και 1 μέρα συνήθως κυριακή η σάββατο αερόβιο σε ένα γηπεδάκι εδώ) 1η)Στηθος-Δικ 2η)Πλάτη 3η)Ωμοί-Τρικ 4η)Πόδια.Ξεκινάω την πρώτη μέρα με στήθος οπου κάνω πάγκο ελεύθερο 5 επαναλήψεις με το ζέσταμα μέτα κάνω 3 σετ βυθίσεις σε δίζυγο μετά σε πάγκο πιέσεις στήθους με ελεύθερη μπάρα 4 σετ και τέλος σε επικλήνη πάγκο με αλτήρες κάνω ανοίγματα 4 σετ.Συνεχίζω στα δικέφαλα ξεκινάω με έλξεις δικεφάλων εναλάξ με αλτήρες 5 σετ κ εδω μαζί με το ζέσταμα μετά πάω στην στραβόμπαρα καθιστώς κάνω 4 σετ και τέλος αυστοσυγκέντρωση σε πάγκο Κοιλιακούς Ραχίαιους και τέλος. Μετά επόμενη μέρα είναι μέρα πλάτης ξεκινάω με Dead Lift 5 επαναλήψεις μαζί με το ζέσταμα μαξ κιλά που έχω σηκώσει για 5 επαναλήψεις΄ήταν στα 70 κιλά φοβάμαι να προσπαθήσω για παραπάνω μετα κάνω έλξεις στην τροχαλία 4 σετ συνεχίζω με κοπιλατικη στο μηχάνημα 4 σετ κ εδώ,μετά πάω κοπιλατική με μπάρα και τέλος χαμηλή κοπιλατική με αλτήρες πάλι απο 4 σετ κ μετά συνεχίζω με κοιλιακούς ραχιαίους.Εποόμενη μέρα είναι ώμοι τρικέφαλα οπου ξεκινάω με ζεσταμα για ώμους κ μετά ξσκίναω μνε εμπρόσθιες άρσεις για ώμους με αλτήρες 4 σετ συνχίζω με πιέσεις ώμων στο σμίθ 4 σετ μετα πλάγιες εκ΄τασεις ώμων με αλτήρες απο 4 σετ και τέλος άρσεις ώμου με με κάθετη έλξη 4 σετ επίσης κάνω και άρσεις όμων με μπάρα για τους τραπεζωιδής.Τρικέφαλα ξεκινάμε με βυθίσεις στο δύζηγο 4 σετ συνεχίζω με εκτάσεις σε τροχαλία 4 σετ μετά κάνω γαλλικές πιέσεις με μπάρα και τέλος για να τούς κάψω λίγο κάνω αργά και με μικρά διαλείματα εκτάσεις σε τροχαλία αλλα με σχοινή.Επόμενη μέρα πόδια οποου ξεκινάω με ποδήλατο 10 λεπτά πάω στα σκουοτσ κάνω 5 με 6 επαναληψεις μαζί με το ζεστάμα στα 90 κιλά έχω φτασε 4 επαναλήψεις και αυτά με φόβο όσο νάναι μετά κάνω εκτάσεις τετρακέφαλων στο μηχάνηγμα 4 σετ μετά κάμψεις δικέφαλων ποδίων στο μηχάνημα 4 σετ συνεχίζω με πρέσα ποδιών και τέλος όρθιες άρσεις για γάμπες στο μηχάνημα 4 σετ,Κοιλιακους ραχίαιους και τέλος.Επόμενη κ τλεευταια μέρα βδομάδας αερόβιο έξω σε μία ακαδημία.Εννοείται οτι δεν κάνω κάθε μέρα προπόνηση κάνω 2 μερες μετά μια μέρα ξεκλούραση μετά συνήθως τις 2 επόμενες μέρες γυμανστηριού μετά μία ξεκούραση κ τελευταία μέρα το αερόβιο.Εννοείταια επίσης οτί κάνω κ εγω τα Cheat Meal μου ίσως αυτό φταίει κ ολας δν ξέρω θα φάω δηλαδη κανά σουβλάκι η τώρα που άνοιξε ο καιρός κανά παγωτο.Αυτά πάνω κάτω ντάξει σίγουρα ξέρω τι μ γίνεται κ δεν περιμένω να κάνω αυτα π θέλω απο την μια μέρα στην άλλη γυμνάζομαι 1.5 χρόνο και ξέρω πώς θέλει πολ΄θ δουλεία και πολύ χρόνο για να έρθου τα αποτελέσματα,περισσότερο συμβουλές ζητάω διότι έχει ξεκινήσει κ μαρέσει όλο αυτό.Εδώ μια φωτογραφία μου με το πώς έιναι η κοιλία μ αύτην την περίοδο μπάς και βοηθήσει αυτό καθόλου (Δυστηχώς δεν με αφήνει να ποστάρω λίνκ απο το Upload που έκανα αν θές να στο στείλω σε κάποιο πρωσοπικό μύνημα)


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Κοιλιακοί - Λίπος και Όγκος
    By Nikos955 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 1
    Last Post: 05-10-14, 19:56
  2. Λίπος κοιλιάς,κοιλιακοί,αερόβιο
    By thanos_ronin in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 15
    Last Post: 26-05-12, 21:14
  3. Κοιλιακοί και λίπος
    By Dimitris4 in forum Michael Kefalianos - Ask The Pro
    Replies: 1
    Last Post: 06-04-11, 22:33
  4. Κοιλιακοί Και Λίπος
    By eve in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 11
    Last Post: 20-01-10, 06:44

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •