Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 2 of 59 FirstFirst 1234561252 ... LastLast
Results 31 to 60 of 1763
  1. #31
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Οι αμερικανοί λενε το εξης σοφό γνωμικό.....you can?t teach an old dog new tricks που ισχυει σε πολλες περιπτωσεις.
    .....στην προκειμενη περιπτωση το....old dog ειμαι εγω και τα new tricks ειναι το low bar squat!!!!!
    Δυσκολεύτηκα αρκετα τον τελευταιο μηνα να το προσαρμοσω πανω μου,το δυσκολοτερο ειναι να ξεχασω το high bar που εκανα για χρονια ολόκληρα οπως επισης και το ολο στησιμο που ειχα λογω της άρσης βαρων με τα ατελειωτα front squats,αλλα και η καποια ακαμψια που εχουν οι ώμοι μου και λογω του οτι η ηλικια μου ειναι καπως προχω
    Ποσα βιντεο ειδα ξανα και ξανα του mark rippetoe του αλλου τρελού με τα μουσια Allan Thral κ.λ.π......δυσκολο να βαλεις τη μπαρα στη σωστη θεση αν δε σε βλεπει καποιος αλλος....
    Παρολα αυτα σημερα νομιζω πως βρηκα το σωστο σημειο και.......αποκάλυψη!!!!!!!
    Μπορει να υπαρχει καποια σχετικη ανασφάλεια οτι θα σου φυγει η μπαρα απο τη πλατη,αλλα κυριως ειναι στο μυαλο και οχι στη πραξη,το κυριοτερο ειναι οτι νιωθω πιο ζυγισμένος ειδικα οταν το τόλμησα και έσκυψα λιγο παραπανω.
    Η πλατη συμμετεχει περισσοτερο οπως και οι γλουτιαιοι,δικέφαλοι κατεβαινεις πιο ευκολα χαμηλα χωρις να χαλαρώνει η μεση
    Πολυ μου αρεσε η αισθηση!!!

    Απ?οτι καταλαβα πρεπει η μπαρα στο rack να τοποθετήται πιο χαμηλα λιγο κατω απο το υψος του στήθους ....αλλα αυτο το ανόητο rack που εχει το γυμναστηριο εχει μονο δυο θεσεις....η μια ειναι λιγο χαμηλη για το υψος μου και η αλλη λιγο ψηλή!!!!
    ...θα ηθελα τη γνωμη των εμπειρότερων σε αυτο το στυλ τι πρεπει να προσέξω και πως εξελίχθηκαν η μη με αυτη την ασκηση.
    Last edited by Mikelangelo; 19-06-18 at 20:03.

  2. #32
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Σε καταλαβαίνω γιατί κι εγώ το πέρασα αυτό. Τυπικά, απο άποψη biomechanics είναι όντως καλύτερο το low bar.

    Είχα την τύχη να προπονηθώ με έναν προπονητή του Starting Strength (Karl Raghavan) το χειμώνα, κυρίως για το power clean και overhead press αλλά τα δουλέψαμε όλα τα lifts (αν και με έγδαρε οικονομικά). Αυτό που εμένα με βοήθησε ήταν να συνειδητοποιήσω οτι η κίνηση ξεκινάει απο τους γοφούς-hip drive και όχι απο το να σηκώνω το στήθος. Έκανα ελαφριά σετακια και με το χέρι του με πίεζε χαμηλά στη μέση για να συνειδητοποίσω απο που πρέπει να σπρώχνω. Αφού ένιωσα το hip drive, επειδή παρακατέβαινα χαμηλά, για να βρω το βάθος με έβαλε να κάνω box squats (touch & go) λίγες βδομάδες. (δεν είχα πρόβλημα με την low bar θέση)

    Ναι, η μπάρα πρέπει να είναι περίπου στο ύψος του στήθους. Καλύτερα να είναι γενικά λίγο πιο χαμηλά παρά λίγο πιο ψηλά (αν είναι ψηλά είναι πολύ λογικό να μη μπορείς να τη φέρεις σε low bar θέση)

    Αν σε δυσκολεύει υπερβολικά το σετάρισμα λόγω ώμων, η γνώμη μου είναι μη σκας, κάνε το squat όπως το ξέρεις. Είχα ακούσει και τον Jonathon Sullivan σε κάποιο podcast να λέει οτι σε μεγαλύτερης ηλικίας αθλητές που οι ώμοι είναι πιο δύσκαμπτοι καμιά φορά τους βάζουν να κάνουν high bar squats.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  3. #33
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Σ?ευχαριστω πολυ Achillezzz.
    Αυτο το hip drive οπως λες ειναι ολη η ουσια,σε αλλα σετ μου βγαινει σε αλλα οχι,αλλα ειναι τοσο εμφανές οταν το κανεις σωστα που εμενα τουλαχιστον με ενθουσιάζει.
    Σιγουρα δεν εχω την ευελιξια που ειχα πριν 30 χρονια,αλλα αξιζει το κοπο η οποια ταλαιπωρια γιατι δεν νιωθω την μεση μου αλλα κυριως τα γονατα μου να φορτίζονται τοσο εντονα οπως με το high bar

    ...παντως το stronglift μεχρι στιγμης μου δουλευει μια χαρα....τα ohp με ζορίζουν αλλα παντα το αδυνατο μου σημειο ηταν οι ωμοι

  4. #34
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Λογικό, το πάνω σώμα συνήθως κολλάει πρώτο.

    Μια ιδέα αν κολλήσεις είναι αυτή που σου είπε ο Δημήτρης με τα fractional plates. Επίσης εγώ αυτό που έκανα τότε (κι εγώ είχα ξεκινήσει με 5x5 και δεν είχα μισόκιλα) ήταν στο lift που κολλάω να το γυρίζω σε 3x5 (starting strength), το οποίο έδωσε 1-1,5 μήνα παραπάνω linear progression.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  5. #35
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Κατι τετοιο περιπου προτεινει και ο Mehdi.....η δημιουργος του stronglift
    Αν κολλησεις,σε τρεις συνεχομενες,κανε deload αν ξανακολλησεις παλι γυρνα το σε 3Χ5 ,αργοτερα αν κολλησεις και σε αυτο,προχωρας σε 3Χ3 και στο τελος σε 1Χ3 ακολουθουμενο απο δυο ελαφρυτερα σετ.....μετα προχωρας σε madcow,texas method κ.λ.π

  6. #36
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Α, το άλλαξε αυτό... Όταν το έκανα εγώ δεν υπήρχαν αυτά. Ανέφερε απλά τα επόμενα προγράμματα, ενδιαφέρον!
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  7. #37
    Pumping Iron
    Join Date
    12-08-11
    Location
    Ηράκλειο κρήτης
    Posts
    334

    Default

    Οσον αφορα το squat, ο austin baraki(γιατρος, starting strength coach και προπονητης του allan thrall) σε ερωτηση για high bar vs low bar squat ειχε πει οτι πρεπει να βαζεις την μπαρα σε μια θεση που νιωθεις powerfull. Εγω πχ σεταρω τη μπαρα καπου ενδιαμεσα απο high bar και low bar, ακριβως κατω απο τους τραπεζοειδεις γιατι καμια απο τις δυο τυπικες θεσεις δεν με βολευει τελειως.
    lift light, till you can lift right..

    If you haven't failed, you haven't lived..

  8. #38
    Pumping Iron
    Join Date
    12-08-11
    Location
    Ηράκλειο κρήτης
    Posts
    334

    Default

    Quote Originally Posted by Mikelangelo View Post
    Οι αμερικανοί λενε το εξης σοφό γνωμικό.....you can?t teach an old dog new tricks που ισχυει σε πολλες περιπτωσεις.
    .....στην προκειμενη περιπτωση το....old dog ειμαι εγω και τα new tricks ειναι το low bar squat!!!!!
    Δυσκολεύτηκα αρκετα τον τελευταιο μηνα να το προσαρμοσω πανω μου,το δυσκολοτερο ειναι να ξεχασω το high bar που εκανα για χρονια ολόκληρα οπως επισης και το ολο στησιμο που ειχα λογω της άρσης βαρων με τα ατελειωτα front squats,αλλα και η καποια ακαμψια που εχουν οι ώμοι μου και λογω του οτι η ηλικια μου ειναι καπως προχω
    Ποσα βιντεο ειδα ξανα και ξανα του mark rippetoe του αλλου τρελού με τα μουσια Allan Thral κ.λ.π......δυσκολο να βαλεις τη μπαρα στη σωστη θεση αν δε σε βλεπει καποιος αλλος....
    Παρολα αυτα σημερα νομιζω πως βρηκα το σωστο σημειο και.......αποκάλυψη!!!!!!!
    Μπορει να υπαρχει καποια σχετικη ανασφάλεια οτι θα σου φυγει η μπαρα απο τη πλατη,αλλα κυριως ειναι στο μυαλο και οχι στη πραξη,το κυριοτερο ειναι οτι νιωθω πιο ζυγισμένος ειδικα οταν το τόλμησα και έσκυψα λιγο παραπανω.
    Η πλατη συμμετεχει περισσοτερο οπως και οι γλουτιαιοι,δικέφαλοι κατεβαινεις πιο ευκολα χαμηλα χωρις να χαλαρώνει η μεση
    Πολυ μου αρεσε η αισθηση!!!

    Απ?οτι καταλαβα πρεπει η μπαρα στο rack να τοποθετήται πιο χαμηλα λιγο κατω απο το υψος του στήθους ....αλλα αυτο το ανόητο rack που εχει το γυμναστηριο εχει μονο δυο θεσεις....η μια ειναι λιγο χαμηλη για το υψος μου και η αλλη λιγο ψηλή!!!!
    ...θα ηθελα τη γνωμη των εμπειρότερων σε αυτο το στυλ τι πρεπει να προσέξω και πως εξελίχθηκαν η μη με αυτη την ασκηση.
    Χαχα ο allan ειναι θεος! Τα βιντεο του με ειχαν βοηθησει απιστευτα ειδικα σε deadlift και powerclean.
    lift light, till you can lift right..

    If you haven't failed, you haven't lived..

  9. #39
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Quote Originally Posted by Achillezzz View Post
    Α, το άλλαξε αυτό... Όταν το έκανα εγώ δεν υπήρχαν αυτά. Ανέφερε απλά τα επόμενα προγράμματα, ενδιαφέρον!
    ....εχει και ενα ωραιο app που το κατεβαζεις στο τηλεφωνο η tablet και κραταει αρχειο με τις προπονησεις,κιλα ,επαναληψεις,accessories κ.λ.π σου λεει ποτε να κανεις deload,ποτε να αλλαξεις.....πολυ καλο!!!

  10. #40
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Quote Originally Posted by g_dask View Post
    Οσον αφορα το squat, ο austin baraki(γιατρος, starting strength coach και προπονητης του allan thrall) σε ερωτηση για high bar vs low bar squat ειχε πει οτι πρεπει να βαζεις την μπαρα σε μια θεση που νιωθεις powerfull. Εγω πχ σεταρω τη μπαρα καπου ενδιαμεσα απο high bar και low bar, ακριβως κατω απο τους τραπεζοειδεις γιατι καμια απο τις δυο τυπικες θεσεις δεν με βολευει τελειως.
    Quote Originally Posted by g_dask View Post
    Χαχα ο allan ειναι θεος! Τα βιντεο του με ειχαν βοηθησει απιστευτα ειδικα σε deadlift και powerclean.
    ...κι εγω καπως ετσι το κανω οπως λεει ο Baraki.....στα πρωτα σετ την εχω καπως ψηλα και οσο ζεσταινομαι...κατεβαινω χαμηλοτερα
    Ο Thral πραγματι ειναι πολυ καλος εχει αριστη μεταδοτικοτητα.
    Last edited by Mikelangelo; 20-06-18 at 07:06.

  11. #41
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Εγώ πάντως θα έλεγα αν δεις και δεν σου κάθεται καλά καλύτερα να το γυρίσεις σε high bar και λιγότερα κιλά. Και εγώ το είχα προσπαθήσει, είχα παιδευτεί ναι μεν έβαλα κοντά +10κιλά αλλά το ένιωθα επικίνδυνο και το άφησα. Αν δεν θες καθαρά powerlifting μπορείς να πας σε σίγουρα πράγματα.

  12. #42
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Quote Originally Posted by Down View Post
    Εγώ πάντως θα έλεγα αν δεις και δεν σου κάθεται καλά καλύτερα να το γυρίσεις σε high bar και λιγότερα κιλά. Και εγώ το είχα προσπαθήσει, είχα παιδευτεί ναι μεν έβαλα κοντά +10κιλά αλλά το ένιωθα επικίνδυνο και το άφησα. Αν δεν θες καθαρά powerlifting μπορείς να πας σε σίγουρα πράγματα.
    Οι λογοι που το παλευω φιλε down ,ειναι αφενος οτι νιωθω να πιανει πιο συνολικα τα ποδια το οτι δεν επιβαρύνει,τουλάχιστον στη δικη μου περιπτωση τα γονατα και τη μεση ειδικα οταν κατεβαινεις αρκετα χαμηλα.
    Προς το παρον τα κιλα που κανω ειναι μολις 85,οταν ανεβει το βαρος σε σημειο που να το βγαζω καπως οριακα θα δω πως θα συνεχίσω,αν νιωθω ανασφάλεια θα το γυρισω ...

  13. #43
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    .....εχει κανεις καμια ιδεα που μπορω να βρω μισοκιλα αλλα για ολυμπιακη μπαρα.....παλια θυμαμαι υπηρχαν τωρα δεν βρισκω πουθενα!!!!

  14. #44
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by Mikelangelo View Post
    .....εχει κανεις καμια ιδεα που μπορω να βρω μισοκιλα αλλα για ολυμπιακη μπαρα.....παλια θυμαμαι υπηρχαν τωρα δεν βρισκω πουθενα!!!!
    Εγώ τα πήρα απο amazon.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  15. #45
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Σ?ευχαριστω πολυ Achillezz.
    ......τι εναλλακτικη προτεινεις για να μην μπλεκω με τα μισοκιλα....τι εννοω
    Εχω κολλησει στα ohp και μειωσα στα 40 κιλα(απο τα 45 που ειχα κολλησει)....το προγραμμα προτεινει να ανεβαινω ενα ενα κιλο μεχρι τα 45 και μετα παλι ανα 2.5
    Μηπως να κανω δυο τρεις φορες τα 40 και μετα να παω 42,5 και ουτω καθεξης?

  16. #46
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Εγω θα ελεγα απο εδω και περα να ανεβαινεις ανα 1 κιλο καθως ειναι δυσκολη ασκηση τα ohp. Δεν νομιζω πως εχει νοημα να μενεις στα ιδια κιλα 2-3 φορες. Και οπου κολλας οπως ειπες κανεις deload.
    Eγω ειχα βρει μισο-κιλα στο extreme strores.
    Last edited by dimitris_powerlifter; 27-06-18 at 17:00.

  17. #47
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    .....δεν εχουν ουτε εκει Δημητρη,μεχρι στιγμης δεν εχω βρει πουθενα στην Ελλαδα

  18. #48
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Τοτε ημουν τυχερος!

  19. #49
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    .....???? και στο Amazon που ψαχνω τωρα αν δεις τις τιμες θα βαλεις τα κλαματα,ασε που ελαχιστοι στελνουν Ελλαδα

  20. #50
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    1) Κάνε deload 10% και παρ'το ξανά απο εκεί (αυτό που έκανες δηλαδή που τα πήγες στα 40kg)

    2) Κάνε ramping sets. πχ 1ο σετ 40, 2ο σετ με 42.5kg 3ο σετ με 45kg

    3) Kάνε το 1ο σετ βαρύ (πχ 47.5kg) και τα άλλα πιο ελαφριά (42.5kg)

    4) Κάνε cycles στις επαναλήψεις (μια βδομάδα 6αρες, την άλλη 5αρες, την άλλη 4αρες, κοκ πχ για 12 βδομαδες 6-5-4-6-5-4-6-5-4-6-5-4 και την 13η 3x3 ή ακόμα και καμιά μονή να δεις που είσαι)

    Στη φάση που είσα θα δοκίμαζα το 1ο). Όταν κολλάει το βάρος 3 συνεχόμενες φορές, deload 10% και ξανά. Αργότερα και ανάλογα το επόμενο πρόγραμμά σου, καλύτερα ένας συνδιασμός των 2) και 4).
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  21. #51
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Eυχαριστω Achillezzz

    .....τελικα βρηκα στο amazon,μονο 250 gr και πηρα 4,ελαχιστες επιλογες για αποστολη στην Ελλαδα

  22. #52
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Εγώ πάντως όταν είχα κολλήσει στο OHP είχα κάνει το 2ο που λέει ο Αχιλλέας και το 3ο, ανάποδα όμως, και είχα φτάσει μέχρι 50κιλά. Μετά επειδή ούτε το deload έκανε δουλειά, ούτε τίποτα, σταμάτησα να κάνω OHP εντελώς για 2-3 βδομάδες, και έφτασα στα 55. Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό που λέω, αλλά εγώ έχω καταλάβει στον εαυτό μου ότι οι ώμοι θέλουν ξεκούραση ανά κάποιο χρονικό διάστημα, γιατί και επιβαρύνονται συνεχώς αλλά και δεν είναι το ίδιο με τα πόδια πχ, που μπορείς να τα χτυπάς συνέχεια για μεγάλα χρονικά διαστήματα.

  23. #53
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Απο τη προηγουμενη Τριτη ειχα να κανω προπονηση,δε μου φτανε η ενοχληση στο δεξι προσαγωγο ,τσιμπησα και μια ιωσουλα το Σαββατο που με ....ισοπεδωσε!!!!
    .....μεχρι 39 πυρετο εφτασα και βαφτισα και τη κορη μου τη Κυριακη......ποσο πιο γκαντεμης μπορω να γινω!!!!

    Σημερα ενιωθα κααααααπως καλυτερα λεω ας παω,το προγραμματακι μου προτεινε ενα deload 10 κιλων ,λεω σιγα αλλα τελικα υπακουσα γιατι με το ζορι το εβγαλα στη κατασταση μου.
    Παλι ενοχληση στο προσαγωγο γμτ,ευτυχως η biofreeze βοηθαει αλλα μηπως υπαρχει κατι πιο δραστικο????

  24. #54
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Αντε με το καλο να ξαναμπεις δυνατα. Οι αλοιφες πανω κατω το ιδιο μου φαινονται ολες. Κανενα μυοχαλωριτκο χαπι ισως?? Δεν ξερω μπορει να λεω και χαζα.

  25. #55
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    .......το κακο με εμας τους ¨συνταξιουχους ¨ φιλε Δημητρη ειναι οτι θελουμε πιο προσεκτικο ζεσταμα ,πιο πολυ ξεκουραση,μια μασατζου πανω απ?το κεφαλι μας για να τη παλεψουμε με τετοια προγραμματα.
    Εσεις τα νεα παιδια τρωτε σιδερα και μετα απο 24 ωρες αντε 48 ωρες ειστε παλι ετοιμοι

  26. #56
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Μη το λες! Θέλει προσοχή ανάλογα που είναι το πρόβλημα, αν είναι γενικά ο προσαγωγός ή εσωτερικά του, όπως αυτό που έχω εγώ με τον λαγονοψοϊτη και με ταλαιπωρεί καιρό. Ρίξε κιλά για λίγο καιρό να δεις πως θα πάει.

    Περαστικά και να σου ζήσει και η κόρη!

  27. #57
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Ευχαριστω πολυ down!!!!
    .......ειχα περασει κι εγω ενα προβλημα με το λαγονοψοιτη,αυτη τη φορα με ποναει σε αλλο σημειο για να δουμε πως θα παει

  28. #58
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    ....εκλεισα αισιως και μετα κοπων και βασανων ενα τριμηνο με το stronglift 5X5.
    Οι κοποι και τα βασανα ειναι γιατι κατι τραβηγματακια,πονακια κ.λ.π με καθυστερησαν καπως,τα low bar squats με εχουν ταλαιπωρησει αρκετα μεχρι να ''λυθουν'' καπως οι ωμοι μου και να καθεται σωστα η μπαρα,οι ωμοι υποφερουν καπως απο τα OHP. κ.λ.π
    Σιγουρα δεν περιμενω αλματωδη βελτιωση μετα απο πολλα χρονια αποχης αλλα και λογω του λιγο ''προχω'' της ηλικιας μου ,αλλα αισθανομαι να ξαναγεννιεμαι ενα πραμα.
    Σκοπος μου δεν ηταν ουτε ειναι απλα να δυναμωσω και να ''φουσκωσω'' για λογους αισθητικης κυριως,αλλα να αποκτησω το κινητρο που ειχα οταν εκανα αρση βαρων και να ξεπερναω τον εαυτο μου και τα προγραμματα δυναμης και powerlifting ειναι ιδανικα γιαυτο το σκοπο
    Με αυτα και μ'αυτα εφτασα να κανω 100 κιλα στα σκουωτ με πολυ κοπο και πονο ,ειμαι βεβαια οριακα σε αυτο το βαρος,δεν νιωθω ιδιαιτερα να τα κανω με καλο στυλ τα 5Χ5 με κουραζουν αρκετα......θα γινει deload βεβαια ουτως η αλλως γιατι κλεινει το γυμναστηριο για 10 μερες.
    Οι Αρσεις Θανατου επισης με ταλαιπωρουν καπως γιατι σε καποιες επαναληψεις δεν τις κανω καλα και ψιλοτραυματιζω τη μεση μου αλλα τα 105 κιλα ειναι υπεραρκετα μεχρι στιγμης.
    Ο πιεσεις παγκου εχουν φτασει στα 80 κιλα ,δεν με ταλαιπωρησαν ιδιαιτερα οταν εμαθα το powerlifter-δικο στυλακι
    Επισης τα row που εχω φτασει στα 62,5 βγαινουν πολυ καλα.
    Τα OHP το αδυνατο σημειο μου ειναι στα 45,νομιζω οτι βρισκω σιγα σιγα το σωστο στυλ
    Σε γενικες γραμμες το 5Χ5 δουλευει καλα,ακομη και στην δικη μου ηλικια,αν και ειναι πολυ κουραστικο καποιες φορες να κανεις τοσα σετ να ανεβαζεις κιλα σε καθε προπονηση,ειδικα στα σκουωτ και νιωθω οτι ειμαι στο οριο μου,οχι στο βαρος αλλα στα πολλα σετ
    Προβλεπω οτι σε ενα το πολυ δυο μηνες θα το γυρισω σε 3Χ5 οταν κολλησω και εκει σε 3Χ3 και μετα σε 1Χ3 οπως προβλεπει και το προγραμμα αλλωστε.

  29. #59
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Πολυ καλος, μπραβο για την προσπαθεια...Επισης οταν κολλησεις στο 3χ5 η 3χ3 μια πολυ καλη επιλογη που με ειχε ανεβασει ειναι το Texas method που υπαρχει αναλυτικος οδηγος στο forum!
    Last edited by dimitris_powerlifter; 09-08-18 at 22:27.

  30. #60
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Το Texas Method Δημητρη ειναι για 20αρηδες... Δε νομιζω οτι ειναι καλη ιδεα για οποιονδηποτε πανω απο 30-35 χρονων.

    Μπραβο Mikelangelo! Mε προσεκτικη διαχειρηση του volume μπορεις να ανεβαινεις για χρονια ακομα!
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler


 
Page 2 of 59 FirstFirst 1234561252 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Come Back
    By Nikolas Agathokleous in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 49
    Last Post: 16-01-16, 15:21
  2. Bodybuilder From the Future or Not?
    By alp in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 115
    Last Post: 23-08-10, 12:22
  3. The Future...
    By r1ddl3r in forum Off Topic
    Replies: 0
    Last Post: 21-01-06, 02:41

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •