Καλώς Ορίσατε Στο Bodybuilders.gr - Κάντε Εγγραφή Και Ελάτε Στην Παρέα Μας! Register

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 61 to 77 of 77
    Junior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar

Σας ευχαριστω πολυ παιδια!!
    .....απο το αρκετο ψαξιμο που εχω κανει τον τελευταιο καιρο,εχω διαβασει πολυ τον Mark Rippetoe,αλλα και απο αυτα που εχω συζητησει με ενα προπονητη powerlifting,που με εχει βοηθησει αρκετα και στο low bar squat(το τι ξυλο εφαγα για να κατσει η μπαρα σωστα δεν περιγραφεται) εχω καταλαβει τα εξης.
    Τα προγραμματα τυπου 5Χ5 η 3X5 δουλευουν καλα σε εντελως αρχαριους,μεγαλους σε ηλικια που μπορεις να τα κρατησεις και για σχεδον ενα χρονο,σε μετρια προπονημενους,bodybuilders,αθλητες αλλων αθληματων η γενικα σε οσους ξερουν καπως τις βασικες κινησεις μπορει να κρατησει περιπου το ιδιο.
    .....σε καπως ομως πιο εμπειρους δεν κραταει πολυ.
    H συνεχης αυξηση του βαρους που σηκωνεις εστω κι αν ειναι ενα,δυομιση η πεντε κιλα αναλογα την ασκηση,κουραζει σωματικα και κυριως ψυχολογικα,ειδικα εαν εχεις βεβαρημενη καθημερινοτητα,ευθυνες,παιδια ....σκυλια και ειδικοτερα οταν το βαρος που σηκωνεις φτανει στο οριο σου......τα συνεχη deloads δεν κρατανε για παντα......
    Το madcow που ειναι παρεμφερες του texas method ειναι η ''φυσικη'' εξελιξη του 5Χ5 μαλιστα ο προπονητης αυτος μου προτεινει να το ξεκινησω απο τωρα.....θεωρει οτι το linear ειναι καπως επικινδυνο στην φαση που βρισκομαι τωρα που ειμαι στο οριο του beginner αλλα και λογω ηλικιας που η αποκατασταση ειναι πιο αργη και οι τραυματισμοι πιο συχνοι
    Last edited by Mikelangelo; 10-08-18 at 09:40.

Advanced Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar

Αμα δεις οτι μπορεις να ανταπεξελθεις κι αλλο στο 5χ5 η 3χ5 το κρατας και συνεχιζεις...Αν οπως λες νιωθεις οτι δεν ανταποκρινεσαι αλλο σωματικα η ψυχολογικα οπως λες μπορεις να περασεις σε κατι αλλο οπως το madcow.
    Αχιλλεα για πιο λογο ? Λογω αυξημενου intesity? Σορυ για το οφφ!
    Last edited by dimitris_powerlifter; 10-08-18 at 22:23.

.....Γιατι σορρυ για το οφφ ,πολυ καλη ερωτηση Δημητρη κι εγω περιμενω την απαντηση του Αχιλλεα.
    Last edited by Mikelangelo; 11-08-18 at 08:32.

.........μετα απο τεσσερεις μηνες στο 5Χ5 νομιζω οτι εφτασα στο οριο μου,οχι τοσο στην αυξηση βαρους αλλα στον αριθμο των σετ,5 σετ απο 5 βαλε κι αλλα 4 περιπου στο ζεσταμα οι προπονησεις για να βγαινουν κοντευαν τις δυο ωρες.......
    .....σκεφτηκα να το γυριζω σε 3Χ5 και με ¨προλαβε ¨ το ιδιο το app του stronglift.
    Για να μην πολυλογω απο την αυτη την εβδομαδα το γυρισα σε 3Χ5 εβαλα και δυο τρεις συμπληρωματικες και.....βλεπουμε

Pumping Iron ReapeR's Avatar

Φιλε Mikelangelo το 5x5 ειναι πολυ χρονοβορο πραγματικα. Εμενα με αγχωνε τετοιος ογκος προπονησης 3 φορες την εβδομαδα. Ειδικα για squat... μολις τελειωνε το 5ο σετ ελεγα αμην. Πιστευω οτι ειναι για τους πολυ αρχαριους που βρισκονται μακρυα ακομα απο τα ορια τους οσον αφορα τα κιλα στην μπαρα.
    Αν φας ομως και κοιμηθεις οσο πρεπει αποδιδει τρελα gains.
    Rock N fuckin RoLL !!!

Σωστα τα λες reaper ,σου εχω απαντησει σε αυτο πως το αντιμετωπιζω....στο δικο σου thread
    Ευτυχως τρωω καλα,αλλα ο υπνος για μενα ειναι μια πονεμενη ιστορια....με δυο παιδια και δουλεια με βαρδιες δεν ειναι και το ευκολοτερα πραγμα στο κοσμο....ειδικα οταν καποιες μερες του μηνα δουλευω νυχτα απο τις 11 μεχρι τις 7 το πρωι και με τα στο καπακι παω στο γυμναστηριο

Και νομιζουν αλλοι οτι εχουν δυσκολο προγραμμα. Πως μπορεσες και εκανες 5x5 στα ορια με τετοια ρουτινα δεν ξερω. Χαρα στο κουραγιο σου.
    Rock N fuckin RoLL !!!

.....ολα ειναι στο μυαλο κυριως ReapeR.........κι οταν εχεις μικρα παιδια,αντιλαμβανεσαι οτι εχεις ορια που ουτε καν φανταζοσουν οτι ειχες!!!!

....εκλεισα περιπου δεκα μερες απο τοτε που το γυρισα απο 5Χ5 σε 3Χ5.
    Μεχρι στιγμης τα θετικα ειναι οτι οι προπονησεις ειναι πιο συντομες,γυρω στη μια ωρα και κατ,εχω βαλει και καποιες συμπληρωματικες,οπως υπερεκτασεις,βυθισεις,chinups.....και front squats που μου θυμισαν τις παλιες καλες εποχες!!!
    ......η αποθεραπεια ειναι ταχυτερη,τα κιλα ανεβαινουν γρηγοροτερα
    ...to be continued!!!

Λογικα θα σε παει ακομα μερικους μηνες αν φας και περισσοτερο..Κeep lifting

Μπραβο και απο μενα φιλε, καλη συνεχεια!
    Rock N fuckin RoLL !!!

Ευχαριστω ReapeR

Quote Originally Posted by dimitris_powerlifter View Post
    Λογικα θα σε παει ακομα μερικους μηνες αν φας και περισσοτερο..Κeep lifting
    ...ναι Δημητρη ελπιζω κανα διμηνο μεχρι να το γυρισω σε 3Χ3 μετα 3Χ1 και βλεπουμε....μετα ειμαι σε διλλημα μεταξυ του madcow η Texas και του 5/3/1
    Ευχαριστω!!!

Η σημερινη μερα πηγε ανελπιστα καλα αν και ειχα κοιμηθει μονο 5 ωρες το βραδυ.
    ....μετα απο ενα τετραμηνο που προσπαθουσα να κανω σωστα τα low bar squats ,μετα απο πονους τρυματισμους και πιασιματα
    εκανα 3Χ5 στα 100 κιλα με σωστο στυλ,στο σωστο βαθος ισως και λιγο χαμηλοτερα απ?το παραλληλο και χωρις να πονανε οι ωμοι μου.
    Επιτελους προσαρμοστηκαν οι ωμοι και δεν μου αποσπουν τη προσοχη ,γιατι καποιες απο τις αποτυχιες μου οφειλονταν αποκλειστικα στη θεση της μπαρας και οχι στο αν μπορουσα να σηκωσω το βαρος.
    Τωρα που δε με αγχωνει η θεση της μπαρας μπορω να ανεβω κιαλλο.
    Ο παγκος βγηκε μια χαρα στα 80 κιλα για 3Χ5 και στο δυνατο μου σημειο τη πλατη δεν ζοριστηκα ιδιαιτερα στα rows με 70 κιλα
    Last edited by Mikelangelo; 17-09-18 at 21:16.

Πρεπει να αισθανεσαι την μπαρα να κλειδωνει πισω, σαν να καθεται σε ενα ραφι, καταλαβαινεις οταν το βρισκεις.
    Πολυ ωραιος και ο παγκος, keep going.
    Rock N fuckin RoLL !!!

.....ακριβως αυτο φιλε.....αργησαμε αλλα βρηκαμε επιτελους το.....ραφι
    Σ?ευχαριστω

Ωραιος φιλε μια χαρα. Οσο μεγαλωνουν οι τραπεζοειδης θα νιωθεις και πιο καλα το low bar squat.

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)