Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 3 of 59 FirstFirst 12345671353 ... LastLast
Results 61 to 90 of 1763
  1. #61
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Σας ευχαριστω πολυ παιδια!!
    .....απο το αρκετο ψαξιμο που εχω κανει τον τελευταιο καιρο,εχω διαβασει πολυ τον Mark Rippetoe,αλλα και απο αυτα που εχω συζητησει με ενα προπονητη powerlifting,που με εχει βοηθησει αρκετα και στο low bar squat(το τι ξυλο εφαγα για να κατσει η μπαρα σωστα δεν περιγραφεται) εχω καταλαβει τα εξης.
    Τα προγραμματα τυπου 5Χ5 η 3X5 δουλευουν καλα σε εντελως αρχαριους,μεγαλους σε ηλικια που μπορεις να τα κρατησεις και για σχεδον ενα χρονο,σε μετρια προπονημενους,bodybuilders,αθλητες αλλων αθληματων η γενικα σε οσους ξερουν καπως τις βασικες κινησεις μπορει να κρατησει περιπου το ιδιο.
    .....σε καπως ομως πιο εμπειρους δεν κραταει πολυ.
    H συνεχης αυξηση του βαρους που σηκωνεις εστω κι αν ειναι ενα,δυομιση η πεντε κιλα αναλογα την ασκηση,κουραζει σωματικα και κυριως ψυχολογικα,ειδικα εαν εχεις βεβαρημενη καθημερινοτητα,ευθυνες,παιδια ....σκυλια και ειδικοτερα οταν το βαρος που σηκωνεις φτανει στο οριο σου......τα συνεχη deloads δεν κρατανε για παντα......
    Το madcow που ειναι παρεμφερες του texas method ειναι η ''φυσικη'' εξελιξη του 5Χ5 μαλιστα ο προπονητης αυτος μου προτεινει να το ξεκινησω απο τωρα.....θεωρει οτι το linear ειναι καπως επικινδυνο στην φαση που βρισκομαι τωρα που ειμαι στο οριο του beginner αλλα και λογω ηλικιας που η αποκατασταση ειναι πιο αργη και οι τραυματισμοι πιο συχνοι
    Last edited by Mikelangelo; 10-08-18 at 08:40.

  2. #62
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Αμα δεις οτι μπορεις να ανταπεξελθεις κι αλλο στο 5χ5 η 3χ5 το κρατας και συνεχιζεις...Αν οπως λες νιωθεις οτι δεν ανταποκρινεσαι αλλο σωματικα η ψυχολογικα οπως λες μπορεις να περασεις σε κατι αλλο οπως το madcow.
    Αχιλλεα για πιο λογο ? Λογω αυξημενου intesity? Σορυ για το οφφ!
    Last edited by dimitris_powerlifter; 10-08-18 at 21:23.

  3. #63
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    .....Γιατι σορρυ για το οφφ ,πολυ καλη ερωτηση Δημητρη κι εγω περιμενω την απαντηση του Αχιλλεα.
    Last edited by Mikelangelo; 11-08-18 at 07:32.

  4. #64
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    .........μετα απο τεσσερεις μηνες στο 5Χ5 νομιζω οτι εφτασα στο οριο μου,οχι τοσο στην αυξηση βαρους αλλα στον αριθμο των σετ,5 σετ απο 5 βαλε κι αλλα 4 περιπου στο ζεσταμα οι προπονησεις για να βγαινουν κοντευαν τις δυο ωρες.......
    .....σκεφτηκα να το γυριζω σε 3Χ5 και με ¨προλαβε ¨ το ιδιο το app του stronglift.
    Για να μην πολυλογω απο την αυτη την εβδομαδα το γυρισα σε 3Χ5 εβαλα και δυο τρεις συμπληρωματικες και.....βλεπουμε

  5. #65
    Pumping Iron ReapeR's Avatar
    Join Date
    08-06-07
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    467

    Default

    Φιλε Mikelangelo το 5x5 ειναι πολυ χρονοβορο πραγματικα. Εμενα με αγχωνε τετοιος ογκος προπονησης 3 φορες την εβδομαδα. Ειδικα για squat... μολις τελειωνε το 5ο σετ ελεγα αμην. Πιστευω οτι ειναι για τους πολυ αρχαριους που βρισκονται μακρυα ακομα απο τα ορια τους οσον αφορα τα κιλα στην μπαρα.
    Αν φας ομως και κοιμηθεις οσο πρεπει αποδιδει τρελα gains.
    Rock N fuckin RoLL !!!

  6. #66
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Σωστα τα λες reaper ,σου εχω απαντησει σε αυτο πως το αντιμετωπιζω....στο δικο σου thread
    Ευτυχως τρωω καλα,αλλα ο υπνος για μενα ειναι μια πονεμενη ιστορια....με δυο παιδια και δουλεια με βαρδιες δεν ειναι και το ευκολοτερα πραγμα στο κοσμο....ειδικα οταν καποιες μερες του μηνα δουλευω νυχτα απο τις 11 μεχρι τις 7 το πρωι και με τα στο καπακι παω στο γυμναστηριο

  7. #67
    Pumping Iron ReapeR's Avatar
    Join Date
    08-06-07
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    467

    Default

    Και νομιζουν αλλοι οτι εχουν δυσκολο προγραμμα. Πως μπορεσες και εκανες 5x5 στα ορια με τετοια ρουτινα δεν ξερω. Χαρα στο κουραγιο σου.
    Rock N fuckin RoLL !!!

  8. #68
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    .....ολα ειναι στο μυαλο κυριως ReapeR.........κι οταν εχεις μικρα παιδια,αντιλαμβανεσαι οτι εχεις ορια που ουτε καν φανταζοσουν οτι ειχες!!!!

  9. #69
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    ....εκλεισα περιπου δεκα μερες απο τοτε που το γυρισα απο 5Χ5 σε 3Χ5.
    Μεχρι στιγμης τα θετικα ειναι οτι οι προπονησεις ειναι πιο συντομες,γυρω στη μια ωρα και κατ,εχω βαλει και καποιες συμπληρωματικες,οπως υπερεκτασεις,βυθισεις,chinups.....και front squats που μου θυμισαν τις παλιες καλες εποχες!!!
    ......η αποθεραπεια ειναι ταχυτερη,τα κιλα ανεβαινουν γρηγοροτερα
    ...to be continued!!!

  10. #70
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Λογικα θα σε παει ακομα μερικους μηνες αν φας και περισσοτερο..Κeep lifting

  11. #71
    Pumping Iron ReapeR's Avatar
    Join Date
    08-06-07
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    467

    Default

    Μπραβο και απο μενα φιλε, καλη συνεχεια!
    Rock N fuckin RoLL !!!

  12. #72
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Ευχαριστω ReapeR

  13. #73
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Quote Originally Posted by dimitris_powerlifter View Post
    Λογικα θα σε παει ακομα μερικους μηνες αν φας και περισσοτερο..Κeep lifting
    ...ναι Δημητρη ελπιζω κανα διμηνο μεχρι να το γυρισω σε 3Χ3 μετα 3Χ1 και βλεπουμε....μετα ειμαι σε διλλημα μεταξυ του madcow η Texas και του 5/3/1
    Ευχαριστω!!!

  14. #74
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Η σημερινη μερα πηγε ανελπιστα καλα αν και ειχα κοιμηθει μονο 5 ωρες το βραδυ.
    ....μετα απο ενα τετραμηνο που προσπαθουσα να κανω σωστα τα low bar squats ,μετα απο πονους τρυματισμους και πιασιματα
    εκανα 3Χ5 στα 100 κιλα με σωστο στυλ,στο σωστο βαθος ισως και λιγο χαμηλοτερα απ?το παραλληλο και χωρις να πονανε οι ωμοι μου.
    Επιτελους προσαρμοστηκαν οι ωμοι και δεν μου αποσπουν τη προσοχη ,γιατι καποιες απο τις αποτυχιες μου οφειλονταν αποκλειστικα στη θεση της μπαρας και οχι στο αν μπορουσα να σηκωσω το βαρος.
    Τωρα που δε με αγχωνει η θεση της μπαρας μπορω να ανεβω κιαλλο.
    Ο παγκος βγηκε μια χαρα στα 80 κιλα για 3Χ5 και στο δυνατο μου σημειο τη πλατη δεν ζοριστηκα ιδιαιτερα στα rows με 70 κιλα
    Last edited by Mikelangelo; 17-09-18 at 20:16.

  15. #75
    Pumping Iron ReapeR's Avatar
    Join Date
    08-06-07
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    467

    Default

    Πρεπει να αισθανεσαι την μπαρα να κλειδωνει πισω, σαν να καθεται σε ενα ραφι, καταλαβαινεις οταν το βρισκεις.
    Πολυ ωραιος και ο παγκος, keep going.
    Rock N fuckin RoLL !!!

  16. #76
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    .....ακριβως αυτο φιλε.....αργησαμε αλλα βρηκαμε επιτελους το.....ραφι
    Σ?ευχαριστω

  17. #77
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Ωραιος φιλε μια χαρα. Οσο μεγαλωνουν οι τραπεζοειδης θα νιωθεις και πιο καλα το low bar squat.

  18. #78
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Quote Originally Posted by dimitris_powerlifter View Post
    Ωραιος φιλε μια χαρα. Οσο μεγαλωνουν οι τραπεζοειδης θα νιωθεις και πιο καλα το low bar squat.

    Eυχαριστω Δημητρη
    Νομιζω οτι εχουν μεγαλωσει καπως οι πισω δελτοειδεις(μπορει να ειναι και η ιδεα μου βεβαια) και καθετε η μπαρα μια χαρα.
    Στην σημερινη προπονηση και μη εχοντας το αγχος με τους ωμους τα 102,5 κιλα στα σκουωτ για 3Χ5 βγηκαν μια χαρα και χωρις ιδιαιτερο ζορι,ουτε νιωθω ιδιαιτερα πιασμενα τα ποδια μου το βραδυ
    Εκει που κολλαω ειναι στα ohp.....46 κιλα για 3Χ5 και ζοριστηκα......ενταξει παντα οι πιεσεις ωμων ηταν το αδυνατο μου σημειο,ακομη και παλια που εκανα αρση βαρων το jerk μου εβγαζε τη πιστη !!!

  19. #79
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Μετα απο ενα σχεδον εξαμηνο με το 5Χ5 το οποιο εχει γινει 3Χ5 το τελευταιο μηνα φτασαμε αισιως στα
    110 κιλα σκουωτ 3Χ5
    85 παγκο 3Χ5.....οριακα τόχω και το βλεπω για deload σε δυο προπονησεις απο τωρα
    110 deadlift 1X5....το παω σιγα σιγα εδω γιατι εχω κατι τσιμπηματακια στη μεση
    70 row 3Χ5
    49 press 3Χ5 με ....τη ψυχη στο στομα!!!!
    ....αν αναλογιστει κανεις οτι πριν 6 μηνες εκανα βαθυ καθισμα με το βαρος του σωματος μου και δεν ηξερα....αν και ποτε θα σηκωθω...ειμαι πολυ ικανοποιημενος.
    Παρα πολυ καλο προγραμμα,δεν το πιστευα



    Α και κατι πολυ σημαντικο στη δικη μου περιπτωση.
    Πριν κανα τριμηνο χρησιμοποιουσα ζωνη γιατι θεωρουσα οτι δεν θα τραυματιστω,αλλα εκανα τραγικο λαθος.
    Επαναπαυομουν στη ζωνη δεν εσφιγγα καλα τον κορμο και την πατουσα συνεχως.
    Τωρα δεν χρησιμοποιω καθολου και εμαθα να σφιγγω σωστα και να κραταω τη πλατη μου ισια
    Last edited by Mikelangelo; 03-10-18 at 04:28.

  20. #80
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Στο deadlift εχεις πολυ περισσοτερα να ξερεις ;)
    H ζωνη δεν σε προστατευτει απο την χαλια τεχνικη ,δικαιο εχεις. Στα δυνατα σετ, αν εχεις και καλη τεχνικη μπορεις να την χρησιμοποιεις δεν θα χασεις κατι αλλωστε.

  21. #81
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Quote Originally Posted by dimitris_powerlifter View Post
    Στο deadlift εχεις πολυ περισσοτερα να ξερεις ;)
    H ζωνη δεν σε προστατευτει απο την χαλια τεχνικη ,δικαιο εχεις. Στα δυνατα σετ, αν εχεις και καλη τεχνικη μπορεις να την χρησιμοποιεις δεν θα χασεις κατι αλλωστε.
    Εχεις δικιο Δημητρη στο dead εχω πολυ ακομη αλλωστε τα 110 μου φαινονται σχετικα ευκολα
    Δυο ομως ειναι τα προβληματα,το ενα ενας τραυματισμος στην μεση και το αλλο το ιδιο το γυμναστηριο...
    .....ως φιτνεσαδικο δεν εχει χωρο φυσικα για αρσεις,ουτε ξυλινο πατωμα.....και ειναι δυσκολο να κοπανας το βαρος,τρανταζεται το συμπαν....βαζω βεβαια δυο στρωματακια αλλα προσπαθω να κατεβαζω πολυ ελεγχομενα που ουσιαστικα κανω δυο επαναληψεις.....σε μια
    Μου φαινεται πως θα παρω μια μπαρα να κανω τις αρσεις σπιτι να το ευχαριστιεμαι τουλαχιστον.........σκοπος μου βεβαια ειναι αυτος,γιατι αυτου του τυπου τα γυμναστηρια με ξενερωνουν απιστευτα

  22. #82
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Δοκιμασε με straps για να γλυτωνεις ενεργεια και να μην φοβασαι μην σου πεσουν αποτομα, δεν θα χασεις απο δυναμης λαβης αν τα βαζεις μονο στο τελευταιο βαρυ σετ..
    ..Ξερω φιλε , ειναι σπαστικα αυτα τα γυμναστηρια..Ειναι χειροτερο απο το να μην πηγαινεις :P

  23. #83
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Μηπως γνωριζει κανεις που μπορουμε να βρουμε παπουτσια powerlifting στην Αθηνα,σε μαγαζι να τα δοκιμασω,στο internet βρισκεις οτι θες,σε καταστηματα που ρωτησα δεν βρηκα

  24. #84
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Και εγω ψαχχνω για τυς αγωνες ειναι η αληθεια αλλα στην θεσνικη :p

  25. #85
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Tωρα ειδα την προοδο, πολυ καλα τα κιλα μπραβο!

    Αν υπαρχει αλλο γυμναστηριο στην περιοχη καλυτερα αλλαξε. Ειναι εως και επικινδυνο να κανεις ουσιαστικα tempo deadlift με τοσο βαρια κιλα. Η απλα κοπανα την μπαρα κατω, μεχρι να σε διωξουν απο το γυμναστηριο. Μπορει να δυσαρεστηθουν αλλα αν εισαι τυχερος να μη σε διωξουν ποτε.

    Η καλυτερη λυση μακραν, ειναι το home gym.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  26. #86
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Υπαρχει μια καλη σχεση με τον ιδιοκτητη του γυμναστηριου,ειναι ενας ανθρωπος που εκτιμω ιδιαιτερα αν και δεν εχει καμια σχεση με τον αθλητισμο γενικοτερα......η γυναικα του ειναι γυμναστρια,αμφοτεροι δε με συμπαθουν ιδιαιτερα.
    Οι γυμναστες ειναι καλα παιδια,δεν εχουν και πολυ σχεση με προπονησεις προγραμματα δυναμης,τους δειχνω πως να κανουν low bar squats(λες κι εγω ειμαι κανας προπονηταρας),οταν ερχονται στο γυμναστηριο τιποτα μεσηλικες που αμφιβαλλουν αν μπορουν να σηκωνουν βαρη,με δειχνουν που ξεφυσαω σα δεινοσαυρος ,δειχνουν τα κιλα που σηκωνει ο μπαρμπας(εγω στην προκειμενη περιπτωση).....και λενε υπαρχει ελπιδα και για μας και αλλα τετοια ομορφα.
    Ειμαι σε καλο δρομο τους κανω πλυση εγκεφαλου να βαλουν ενα power rack,ενα ξυλινο πατωματακι γιατι υπαρχουν και καποιοι πιτσιρικαδες που βλεπουν τον rippetoe και τον Thrall στο you tube και κοπανανε χειροτερα απο μενα τη μπαρα κατω....μαλλον μας εχουν συνηθισει.


    οσον αφορα τα παπουτσια εκανα καμια δεκαρια τηλεφωνα......σε δυο μαγαζια δεν ηξεραν οι πωλητες οτι υπαρχουν παπουτσια για.....αρση βαρων( τη λεξη powerlifting δεν την ηξεραν)....οι αλλοι που την ηξεραν βρηκαν ενα ζευγαρι adidas powerlifting 3,1 αλλα σε 44 νουμερο....εγω δυστυχως η ευτυχως σε adidas φοραω 46 και κατι με μηκος πελματος στα 29 εκατοστα....ασε που η adidas προτεινει και ενα νουμερο μεγαλυτερο στα συγκεκριμενα παπουτσια και παμε στο 47!!!!!!!

    Παρηγγειλα λοιπον απο το site της adias τα powerlifting 3,1 σε ασπρο κοκκινο ( πιο γαυρος πεθαινεις) που τα ειχαν σε προσφορα στα 55,95 ευρω με δωρεαν μεταφορικα και δωρεαν αλλαγη αν θελω να αλλαξω νουμερο

    Ευχαριστω Αχιλλεα τα κιλα ανεβαινουν αλλα βλεπω οτι το volume ειναι αρκετο και αργει καπως η αποκατασταση ασε που πειναω σα ζωο και τρωω συνεχως,μπας και ανταπεξελθω....κλασσικα εκει που κολλαω ειναι στα OHP που στα 49,5 κιλα ειχα fail στο τελευταιο σετ...εβγαλα 4 αντι για πεντε.

  27. #87
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    ......φτασαμε λοιπον παλι σε τοιχο με το 3Χ5.....τρεις προπονησεις το βαρος δεν αυξανεται,κανω fail στις δυο τελευταιες επαναληψεις παντου,......εκτος απο το row που βγαινει μια χαρα το 3Χ5 με 75 κιλα.....και το deadlift στα 120 για 1Χ5
    Ηρθε η ωρα λοιπον για 3Χ3......λογικα θα με ανεβασει λιγο ακομη ,μετα 1Χ3 και βλεπουμε!!!

    Σημερα που πηγα στο γυμναστηριο ημουν λιγο επιφυλακτικος γιατι Κυριακες μαζευεται η Σαρα και η Μαρα.....αλλα ευτυχως ηταν αδειο.
    Παρατηρουσα ενα κοριτσακι ηταν δεν ηταν 20-22 ετων να προσπαθει να κανει deadlift,απορησα γιατι η συντριπτικη πλειοψηφια οσων ερχονται σε αυτο το γυμναστηριο,το deadlift το κανουν η τελειως λαθος η στο μηχανημα ΣΜιθ(...ΤΡΑΓΙΚΟ!!!)....η μισο...
    Παρολα αυτα η πιτσιρικα το παλευε,παιρνω το θαρρος της λεω θελεις να στο δειξω πως γινεται......βεβαιως Κυριε μου απανταει(...ΧΑΧΑΧΑ!!!)
    Με το που της δειχνω πως γινεται....κανεις 5 επαναληψεις με 50 κιλα,μια χαρα !!!!!
    Της δειχνω και ενα low bar και φορτωνει 40 για 5!!!!!!....μια χαρα παλι !!
    Της λεω να κοιταξει προγραμματα stronglift,starting strength,....να δει βιντεακια του Thrall,Rippetoe Κ.λ.π να μπει στο κλιμα,να μπει κι εδω στο forum να δει τα αρθρα του Αχιλλεα..
    Δεν το περιμενα να εχει τοση ορεξη για powerlifting.....οταν η συντριπτικη πλειοψηφια κανει μονο μηχανηματα,ζουμπες,διαδρομους και ποδηλατα!!
    Last edited by Mikelangelo; 14-10-18 at 15:35.

  28. #88
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Quote Originally Posted by Mikelangelo View Post
    ......φτασαμε λοιπον παλι σε τοιχο με το 3Χ5.....τρεις προπονησεις το βαρος δεν αυξανεται,κανω fail στις δυο τελευταιες επαναληψεις παντου,......εκτος απο το row που βγαινει μια χαρα το 3Χ5 με 75 κιλα.....και το deadlift στα 120 για 1Χ5
    Ηρθε η ωρα λοιπον για 3Χ3......λογικα θα με ανεβασει λιγο ακομη ,μετα 1Χ3 και βλεπουμε!!!

    Σημερα που πηγα στο γυμναστηριο ημουν λιγο επιφυλακτικος γιατι Κυριακες μαζευεται η Σαρα και η Μαρα.....αλλα ευτυχως ηταν αδειο.
    Παρατηρουσα ενα κοριτσακι ηταν δεν ηταν 20-22 ετων να προσπαθει να κανει deadlift,απορησα γιατι η συντριπτικη πλειοψηφια οσων ερχονται σε αυτο το γυμναστηριο,το deadlift το κανουν η τελειως λαθος η στο μηχανημα ΣΜιθ(...ΤΡΑΓΙΚΟ!!!)....η μισο...
    Παρολα αυτα η πιτσιρικα το παλευε,παιρνω το θαρρος της λεω θελεις να στο δειξω πως γινεται......βεβαιως Κυριε μου απανταει(...ΧΑΧΑΧΑ!!!)
    Με το που της δειχνω πως γινεται....κανεις 5 επαναληψεις με 50 κιλα,μια χαρα !!!!!
    Της δειχνω και ενα low bar και φορτωνει 40 για 5!!!!!!....μια χαρα παλι !!
    Της λεω να κοιταξει προγραμματα stronglift,starting strength,....να δει βιντεακια του Thrall,Rippetoe Κ.λ.π να μπει στο κλιμα,να μπει κι εδω στο forum να δει τα αρθρα του Αχιλλεα..
    Δεν το περιμενα να εχει τοση ορεξη για powerlifting.....οταν η συντριπτικη πλειοψηφια κανει μονο μηχανηματα,ζουμπες,διαδρομους και ποδηλατα!!
    Οι γυναίκες γενικά είναι πιο σοβαρές όταν πιάνουν βάρη.
    Δεν έχουν ego lifting.
    Και αν προσέξεις θα δεις ότι ποσοστιαία περισσότερες γυναίκες κάνουν squats παρά άντρες.
    Δε μιλάω σε απόλυτους αριθμούς αλλά ποσοστιαία πάντα.
    Και από τους άντρες, οι περισσότεροι τα κάνουν και λάθος.

    Στο προηγούμενο γυμναστήριο είχε έρθει κοπέλα πρώην αθλήτρια στίβου.
    Μια μέρα κατέβασε ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ 100 κιλά στα squats, ass to grass.
    Το τί δούλεμα είχα ρίξει σε μερικούς φίλους που ήξερα από τους ίδιους ότι ήταν τίγκα φάμρμακο χαχαχαχαχα

  29. #89
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Ακριβως οπως τα λες!!
    Οι λογοι που κανουν squats πιο πολυ απο τους ανδρες ειναι αρκετοι.
    Ειναι πιο ευλιγιστες απο εμας,εχουν πεισμα και μεθοδικοτητα,....πανω απο το μισο τους σωμα τους ειναι ποδια και δινουν ιδιαιτερο βαρος σε αυτα!.....ενω αρκετοι ανδρες δυστυχως μονο στο στηθος και στους δικεφαλους!!
    Ειδικα στο low bar squat που πολλοι ανδρες υποφερουν μεχρι να λυθουν οι ωμοι(...μεταξυ αυτων κι εγω),το βρισκουν με τη μια ενω εμενα μου πηρε κανα ...τριμηνο!!!
    ...ασε που κατεβαινουν βαθια για πλακα!!


    .....στο γυμνανστηριο που πηγαινω και τις ωρες που πηγαινω εγω,μονο δυο ανδρες κανουν squats(κανονικα,οχι αυτα τα μισα με πετσετουλες τυλιγμενες στη μπαρα και μαξιλαρια) και τουλαχιστον τρεις γυναικες
    Last edited by Mikelangelo; 14-10-18 at 19:13.

  30. #90
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    To ίδιο βλέπω κι εγώ παιδιά στο δικό μου γυμναστήριο. Τα καλύτερα squat αναλογικά με τα κιλά τους τα έχουν γενικά γυναίκες. Και δεν είναι ουτε powerlifters ούτε τίποτα. Είναι μάλλον ατύχημα του fitness. Εκεί που ο μέσος bro κάθεται σε έναν πάγκο και κάνει στήθος-δικέφαλο-τρικέφαλο μέρα παρα μέρα, η γυναίκα κάνει καθίσματα και stiff leg deadlifts γιατι θέλει πόδια και γλουτούς.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler


 
Page 3 of 59 FirstFirst 12345671353 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Come Back
    By Nikolas Agathokleous in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 49
    Last Post: 16-01-16, 15:21
  2. Bodybuilder From the Future or Not?
    By alp in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 115
    Last Post: 23-08-10, 12:22
  3. The Future...
    By r1ddl3r in forum Off Topic
    Replies: 0
    Last Post: 21-01-06, 02:41

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •