Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 4 of 59 FirstFirst 123456781454 ... LastLast
Results 91 to 120 of 1763
  1. #91
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Mikelangelo , πολυ φαι + υπνος θα σε ξεκολλησουν Εγω τουλαχιστον καθε φορα που κολλαω, μολις φαω λιγο παραπανω με ξεκολλαει.

    Καλα για τα καθισματα σε αντρες ειναι πονεμενη ιστορια.. Μου εχει τυχει να με ρωτανε << παλι ποδια κανεις εσυ? >> :p Και να λεω καθε φορα, οχι φιλε, squat κανω οχι ποδια....,Με κοιτουσε σαν εξωγηινο

  2. #92
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    ....οσο για το φαι φιλε Δημητρη τρωω σα Δεινοσαυρος,4-5 γευματα την ημερα και 3 σεικερ πρωτεινης .....πολυ χοντρικα ειμαι πανω απο τα 2 γραμμαρια πρωτεινης ανα κιλο σωματικου βαρους.........στον υπνο υπαρχει ενα θεμα,κοιμαμαι το πολυ 6 ωρες.
    Αυτη την ερωτηση μου την κανουν και μενα στο γυμναστηριο και μαλιστα γυμναστες(...ο Θεος να τους κανει......παλι ποδια εσυ??)....τα squat δεν ειναι μονο για τα ποδια τους λεω......και με κοιτανε με το γνωστο βλεμμα που λες κι εσυ.
    Παλι αρσεις θανατου,ποσες φορες κανεις πλατη.....μα οι αρσεις θανατου δεν ειναι μονο για την πλατη
    Χερια δεν βλεπω να κανεις σχεδον καθολου και βλεπω οτι εχουν αναπτυχθει!!!
    Μα φυσικα και κανω χερια....η κωπηλατικη,ο παγκος,τα OHP,τα chinups,οι βυθισεις????
    ΕΕΕΕ ναι αλλα δεν τα απομονωνεις.
    Αυτο ακριβως,δεν μεγαλωνει το σωμα μονο με την .....απομονωση
    Τοσο δυσκολο ειναι να το καταλαβουν,τοσο δυσκολο ειναι να δεχτουν τεχνικες και προπονητικη.....δεκαετιων????.....Απορω πραγματικα!!!

  3. #93
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Σωστοτατος για ακομα μια φορα...Συμφωνω 100 % !!!

  4. #94
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    ....αυριο ξεκιναω το 3Χ3 να δω μεχρι που θα με παει,θεωρω οτι βρισκομαι κοντα στο οριο του stronglift η starting strength ετσι οπως εχει εξελιγχθει,νομιζω οτι κουτσα στραβα θα με παει οριακα μεχρι το Δεκεμβρη.
    Μετα η Madcow η Texas Method που πανω κατω ιδια ειναι η 5/3/1....τι λετε και εσεις Δημητρη,Αχιλλεα???

    Το φορτιο που εχει συσσωρευτει στο υπαρχον προγραμμα ,στη δικη μου περιπτωση ειναι μεγαλουτσικο οχι τοσο στο βαρος αλλα στη αποκατασταση αν ημουν 10 χρονια νεωτερος,θα ειχα σαφεστατα καλυτερη αποκατασταση,αλλα ακομη και τωρα ειμαι ικανοποιημενος που μετα τοσα χρονια απραξιας στα κιλα,εχω φτασει σε αυτο το σημειο.

  5. #95
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Μονο το Texas Method εχω δουλεψει απο τα 3 για να εχω γνωμη...

    Πιστευω με το 5/3/1 θα εχεις απλως πιο αργη προοδο γιατι δουλευεις το καθε lift μονο μια φορα την εβδομαδα..Παρ ολα αυτα αν το προσαρμοσεις σωστα, θα εχεις παντα αποτελεσματα.

    Με το 3ημερο TM σιγουρα θα εχεις μεγαλυτερη προοδο. απλως δεν ξερω κατα ποσο θα σε βολεψει απο θεμα αναρρωσης(ειδικα οι volume days). Ισως αν το χωριζες σε 4 day split θα ηταν καλυτερα γιατι θα εχουν μικροτερη διαρκεια οι προπονησεις. Δοκιμασε και βλεπεις, νομιζω ειναι οτι καλυτερο.
    Εσυ τι σκεφτεσαι?

  6. #96
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    .......κοιτα,μονο θεωρητικα τα ξερω τα προγραμματα αυτα,απο τα λεγομενα του Alan Thrall υποστηριζει οτι το Texas η Madcow ειναι χρονια δοκιμασμενο με αποτελεσματα αλλα χρονοβορο τη μερα του volume και αυτο ισως αποθαρυνει καποιους.....το 5/3/1 καλο χωρις ¨ημερομηνια ληξης ¨,μπορει να το κανεις χρονια αλλα μπορει και να τεμπελιαζεις η να χασεις το κινητρο σου

    Αν και εχω χρονο ακομη να το σκεφτω λεω να κανω καταρχην το Texas η Madcow ισως και 4ημερο και οταν κολλησω το παω στο 5/3/1 μεχρι να παρω......συνταξη
    Last edited by Mikelangelo; 16-10-18 at 08:50.

  7. #97
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Αυτό που πρέπει να προσέχεις στα 50 είναι η ανάρρωση. Το volume πρώτα απ'όλα, και στη συνέχεια τη συχνότητα. Αν θέλεις να κάνεις κάτι που μοιάζει με το Texas Method απλά κόψε 1-2 σετ απο τη heavy και δες πως θα παει. Αντι δηλαδη για 5x5 να κάνεις 3x5 ή 4x5, και οι άλλες 2 μέρες μένουν χωρίς να αλλάξουν.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  8. #98
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Σ?ευχαριστω Αχιλλεα.
    ......αυτη η αποκατασταση μου εχει σπασει τα νευρα κυριολεκτικα....ειναι τοσο εκνευριστικη οσο και η....πρεσβυωπεια που αυξανεται και για να διαβασω κατι στο κινητο φαινεται σα να βγαζω .....selfie!!!!!
    Μ?αρεσει η συμβουλη σου,αν κανω το Texas θα την σκολουθησω σιγουρα

  9. #99
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Quote Originally Posted by Achillezzz View Post
    Αυτό που πρέπει να προσέχεις στα 50 είναι η ανάρρωση. Το volume πρώτα απ'όλα, και στη συνέχεια τη συχνότητα. Αν θέλεις να κάνεις κάτι που μοιάζει με το Texas Method απλά κόψε 1-2 σετ απο τη heavy και δες πως θα παει. Αντι δηλαδη για 5x5 να κάνεις 3x5 ή 4x5, και οι άλλες 2 μέρες μένουν χωρίς να αλλάξουν.
    Θα ήταν αποδοτικό Αχιλλέα απλώς να αυξήσει τις μέρες οφ και ας ξεφύγει από τον εβδομαδιαίο κύκλο; Δηλαδή, αν έχει ας πούμε Δευτέρα-οφ-Τετάρτη-οφ-Παρασκευή-οφ-οφ και πάλι από την αρχή να γίνει:
    Δευτέρα- οφ-οφ-Πέμπτη-οφ-οφ-Κυριακή
    Τετάρτη-οφ-οφ-Σάββατο-οφ-οφ-Τρίτη
    κ.ο.κ.;

  10. #100
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Conan αυτο κανω εν μερη και τωρα καποιες φορες,στο stronglift
    Οταν συσσωρευτει πολυ volume και νιωθω οτι δεν αντεχω ,τη μια μερα ξεκουρασης την κανω δυο και απλα δεν καθομαι δυο μερες στο τελος της εβδομαδας....το κανω αραια και που.....
    ......Επισης ο Rippetoe προτεινει σε ατομα μεγαλης ηλικιας το starting strength να το κανουν δυο αντι τρεις φορες την εβδομαδα αν δεν αντεχουν......και οταν το βαρος εχει φτασει στο οριο του προγραμματος.


    Τωρα κοιταζα τις διαφορες του Texas Method με του Madcow .....ουσιαστικα ειναι ιδια αλλα τα 5Χ5 σετ του Texas στη volume day ειναι σταθερα στο ιδιο βαρος,που προυποθετει και μεγαλα διαλλειματα και πολυ ωρα προπονηση ,γυρω στις δυο ωρες.....στο madcow ομως τα 5Χ5 ειναι ramped up,πυραμιδα δηλαδη ,.........πιο διαχειρισιμα και χωρις μεγααααααλα διαλλειματα

  11. #101
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by conan1982 View Post
    Θα ήταν αποδοτικό Αχιλλέα απλώς να αυξήσει τις μέρες οφ και ας ξεφύγει από τον εβδομαδιαίο κύκλο; Δηλαδή, αν έχει ας πούμε Δευτέρα-οφ-Τετάρτη-οφ-Παρασκευή-οφ-οφ και πάλι από την αρχή να γίνει:
    Δευτέρα- οφ-οφ-Πέμπτη-οφ-οφ-Κυριακή
    Τετάρτη-οφ-οφ-Σάββατο-οφ-οφ-Τρίτη
    κ.ο.κ.;
    Ναι φίλε μπορεί να γίνει κι αυτό. Ίσως όμως να είναι καλύτερο να μείνει η συχνότητα σταθερή όσο γίνεται, και για λόγους conditioning. Γενικά δεν έχω εμπειρία στο πως πρέπει να προπονούνται άτομα μεγαλύτερης ηλικίας.

    Μικελάντζελο ψάξε και στο barbell logic για το "old man texas method", ίσως πάρεις μερικές ιδέες για το πως να συνεχίσεις. Eπίσης υπάρχει και το heavy light medium, (είναι αυτό που κάνω εγώ αυτή τη στιγμή) που επίσης είναι πιο ήπιο απο το κανονικό texas method και μπορεί να σε βολέψει.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  12. #102
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Ευχαριστω Αχιλλεα,θα το κοιταξω

    .....παντως σημερα με το 3Χ3 βγηκαν τα 50 κιλα στο OHP μια χαρα

  13. #103
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    ....ηρθαν και τα παπουτσακια σημερα και τα δοκιμασα(adidas powerlift 3.1)
    Eκανα βεβαια το λαθος να τα φορεσω και να παω με τα ποδια στο γυμναστηριο που ειναι 5 λεπτα απ΄το σπιτι.......τραγικη εμπειρια,δεν περπατιωνται με τη καμια ομως,σα να φορας γοβες ενα πραμα.
    Στα σκουωτ βοηθανε αρκετα,αλλα στις αρσεις θανατου θελουν καποια προσαρμογη και μαλλον σε δυσκολευουν λιγο.......δεν ειναι τοσο ψηλα πισω οσο ενα αρσιβαριστικο παπουτσι.
    Last edited by Mikelangelo; 17-10-18 at 03:04.

  14. #104
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Αχιλλεα καθομουν και κοιταζα το Madcow που στην ουσια ειναι μια εκδοση του Bill Star 5X5 που εχει μια heavy μια medium και μια light day.....μαλλον ειναι αυτο που κανεις εσυ τωρα αν εχω καταλαβει καλα!!!
    Last edited by Mikelangelo; 17-10-18 at 03:02.

  15. #105
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by Mikelangelo View Post
    Αχιλλεα καθομουν και κοιταζα το Madcow που στην ουσια ειναι μια εκδοση του Bill Star 5X5 που εχει μια heavy μια medium και μια light day.....μαλλον ειναι αυτο που κανεις εσυ τωρα αν εχω καταλαβει καλα!!!
    Nαι μοιάζει κάπως τώρα που το βλέπω. Όλα αυτά είναι κάποια παραλλαγή του heavy light medium, το οποίο είναι εξαιρετικό template και πολύ ευέλικτο. Έτσι όπως το έχω κάνει για μένα αυτή την περίοδο δε μοιάζει με το madcow καθόλου, αλλα η ιδέα είναι αντίστοιχη.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  16. #106
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Δεν ειμαι ο μονος που ξενυχταει βλεπω.......ευτυχως δεν εχει δουλεια και χαζευω τα βιντεακια για το madcow ,texas κ.λ.π
    Εχουμε απο τη μια το Rippetoe που λεει οτι το Texas ειναι οτι καλυτερο για intermediate και απο την αλλη τον Baraki με ενα κολλητο του που λενε οτι το Texas δεν το προτεινουν με τιποτα......το Bill Starr η Madcow ειναι προτιμοτερο κυριως γιατι εχει ramped up στο 5Χ5 .....ιδανικο και για μεγαλυτερης ηλικιας lifters!!(...εδω ειμαστε)
    ....εστιαζουν στο θεμα των βοηθητικων ασκησεων που δεν πρεπει να παραβλεπονται,κατι που συνηθως γινεται απο intermediate lifters
    Last edited by Mikelangelo; 17-10-18 at 05:31.

  17. #107
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    ......deload στα squats παλι ,δεν κατεβαινω οσο χαμηλα θελω,η χονδροπαθεια στα γονατα με εμποδιζει λιγο αλλα της παω κοντρα και εχει αποτελεσμα σιγα σιγα.
    Ακολουθησα και τη συμβουλη που προτεινει ο Allan Thrall για τα front squats,για μενα αυτη η ασκηση ειναι πολυ οικεια και κατεβαινω σχεδον ass to grass που λενε και τα αμερικανακια.
    Μετα τα back squats κανω και δυο τρια front squats και ειμαι οκ.
    ο παγκος επισης ανεβαινει αρκετα φτασαμε αισιως τα 90 για 3Χ3 οπως και τα row στα 77,5 για 3Χ5.......και τα OHP στα 52 για 3Χ3

  18. #108
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Ωραιος. Αντι για front squat, δοκιμασε και paused back squat. Την κανω πολυ συχνα τωρα τελευταια μετα τα squat για συμπληρωματικη. Μονο με 60 kg για 8αρες και νιωθω πως πεθαινω αχαχα!!!

  19. #109
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Ωραιος. Αντι για front squat, δοκιμασε και paused back squat. Την κανω πολυ συχνα τωρα τελευταια μετα τα squat για συμπληρωματικη. Μονο με 60 kg για 8αρες και τα ποδια σου νιωθεις πως θα εκραγουν :p

  20. #110
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Θα το δοκιμασω Δημητρη αν και εδω που τα λεμε με το τραγικο μου στυλ στα back squats πιο πολυ .....paused ειναι
    Τα front δεν περιμενα οτι θα εχουν τοσο πολυ αποτελεσμα στα back,κυριως στο ποσο χαμηλα κατεβαινω

    Ασε που δεν ειχα κανει ποτε στη ζωη μου chinups και με τα λαστιχα κανω τρια σετακια των 10 και νιωθω τους δικεφαλους μου να δουλευουν ασυγκριτα καλυτερα απο barbel curls
    Οπως και βυθισεις το ιδιο

  21. #111
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Σημερα δοκιμασα τη καινουρια σωστη ζωνη που πηρα.
    Ζωνη για powerlifting στα 10cm σταθερη,επαθα τη πλακα μου ποσο σωστα υποστηριζει,δεν σε κοβει στη κοιλια ,ουτε ειναι ασταθης οπως η προηγουμενη μποντιμπιλντεραδικη που ειχα.
    Δεν ειναι σαν τις τεραστιες της αρσης βαρων που χρησιμοποιουσαμε παλια,αλλα κανει σωστη δουλεια και αυτη

  22. #112
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Ναι βοηθαει στην σταθεροποιηση. Οι κλασικες ζωνες ειναι απλα για πεταμα, καμια χρησιμοτητα. Αν και καμια ζωνη δεν μας προστατευει απο λαθος τεχνικη, μια καλη ζωνη ειναι καλη επενδυση.

  23. #113
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Οπως τα λες Δημητρη.
    Ειχα ξεχασει τελειως τη χρησιμοτητα μια σωστης ζωνης,αυτη που χρησιμοποιουσα μεχρι προτινος και μονο στα τελευταια δυο η ενα σετ,δεν ενιωθα οτι με βοηθαει ουσιαστικα και πολλες φορες δεν την χρησιμοποιουσα καθολου.
    Αυτη ομως βοηθαει,στο brace που λενε και τα αμερικανακια,σου δινει το κατι παραπανω ειδικα οταν εισαι κουρασμενος...................στη λαθος τεχνικη δεν βοηθαει τιποτα.

  24. #114
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Ακριβως, αν και καλο ειναι που και που να δουλευεις τελειως raw. Προσωπικα χρησιμοποιω μονο στα λειτουργικα set.

  25. #115
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    ...ναι Δημητρη σωστα
    Στο τελευταιο η στα δυο τελευταια λειτουργικα στα σκουωτ,στο ενα στο deadlift,καθολου στο row,ουτε στα front squats,αλλα και στα τρια στο OHP.....ειναι το αδυνατο μου σημειο και εκει τη χρειαζομαι πραγματικα.

  26. #116
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    ....παλι deload στα squat!!!!!.................οι χονδροπαθειες στα γονατα οταν με θυμηθουν,δε με αφηνουν να κατεβω αρκετα χαμηλα δυστυχως,τα 115 κιλα ενω σα βαρος δεν με ζοριζουν τοσο πολυ μολις φτασω λιγο πριν το σωστο σημειο το γονατα πονανε!!!
    Το παραλογο της υποθεσης ειναι οτι μετα τα low bar εχω βαλει και τρια σετακια front squats,εδω κατεβαινω χαμηλα χωρις ιδιαιτερη ενοχληση.
    Βεβαια το front για μενα δεν ειναι προβλημα αλλα τα low bar με ζοριζουν αρκετα.
    Πηρα βεβαια κατι προστατευτικα για τα γονατα που βοηθανε αλλα μαλλον πρεπει να βαλω κατι πιο....σφιχτο.

  27. #117
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Θα ελεγα wraps αλλα δεν ξερω κατα ποσο ωφελουν σε κατι τετοιο, δεν εχεις να χασεις και κατι αλλωστε αν κανεις μια δοκιμη.

    Ειναι διαφορετικες ασκησεις γι αυτο. Αλλιως δουλευει το σωμα στο μπροστινο καθισμα και αλλιως στο back squat. Αλλα οντως παραξενο αυτο.

    Ολοι κατι παθαμε μου φαινεται εδω στο foroum που κανουμε δυναμη..Μπορα ειναι θα περασει

  28. #118
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Quote Originally Posted by dimitris_powerlifter View Post
    Θα ελεγα wraps αλλα δεν ξερω κατα ποσο ωφελουν σε κατι τετοιο, δεν εχεις να χασεις και κατι αλλωστε αν κανεις μια δοκιμη.

    Ειναι διαφορετικες ασκησεις γι αυτο. Αλλιως δουλευει το σωμα στο μπροστινο καθισμα και αλλιως στο back squat. Αλλα οντως παραξενο αυτο.

    Ολοι κατι παθαμε μου φαινεται εδω στο foroum που κανουμε δυναμη..Μπορα ειναι θα περασει
    ΧΑΧΑ εχει πεσει επιδημια φαινεται.....ασε που εχω τσιμπησει και μια ιωση απ΄τα παιδια και με ταλαιπωρει......αλλα στο γυμναστηριο παω

    Το δικο μου προβλημα με τα low bar ,πιθανοτατα οφειλεται στο αρσιβαριστικο παρελθον μου.
    Δεν εχω τοσο ευελικτους δικεφαλους και γλουτιαιους λογω της φυσης κυριως των ασκησεων της αρσης βαρων......ακομη και στα high bar squats δεν ειναι μεγαλη η γωνια της λεκανης οταν κανεις βαθυ καθισμα,τωρα στα γεραματα βεβαια εχω να αντιμετωπισω και την καπως μειωμενη ευελιξια μου αλλα που θα μου παει θα.......τεντωσω!!!!

    wraps εβαλα στους καρπους και υπηρξε βελτιωση,εβαλα προστατευτικα στα γονατα θα βαλω και wraps απο πανω.....λεω να βαλω και στους αγκωνες γιατι νιωθω κατι τσιμπηματα.....ΕΛΕΟΣ..... παω στο γυμναστηριο και τρωω ενα δεκαλεπτο να βαλω ολα αυτα τα πραγματα...ΧΑΧΑ!!!....με κοιταζει και ο κοσμος περιεργα!!

  29. #119
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    ........τελικα η μαχη με την ιωση που εδωσα ολη τη βδομαδα,με το να της πηγαινω κοντρα και να μην παιρνω και πολλα αντιπυρετικα,εληξε και εχασα....παταγωδως!!!!
    ......δουλευα και νυχτα στη δουλεια και ψηθηκα κυριολεκτικα στο πυρετο,χτυπησα ενα 39 αρι!!!!!
    Τα panadol cold and flu αποδειχτηκαν σωτηρια τελικα και ειμαι καλυτερα ευτυχως.
    Ειχα γραψει και παραπανω οτι σκεφτομουν τον τελευταιο καιρο να αλλαξω προγραμμα γιατι το stronglift 5X5 το εχω φτασει στο οριο του.
    To να επιμενω και να κανω 3Χ3 δεν μου αρεσε καθολου,μπορει να ξεκολλησα καπως στα κιλα αλλα οι επαναληψεις ειναι λιγες και η καταπονηση αρκετη,ειδικα στις αρσεις θανατου που εφτασα αισιως να κανω 135 κιλα για 5 επαναληψεις εδω,
    Ο παγκος το δυνατο μου σημειο εφτασε στα 95,τα rows στα 77,5τα ohp στα 53......στα squats δεν τα παω πολυ καλα αν τα συγκρινω με τα υπολοιπα τα 115 κιλα δεν μου βγαινουν με το στυλ που θελω.
    Γενικα το προγραμμα αρχσε καπως να με αγχωνει και οι προπονησεις να κρατουν αρκετα
    Ημουν λοιπον σε ενα διλλημα τι να κανω να ακολουθησω το madcow που ειναι η φυσικη συνεχεια του stronglift η το texas method που ειναι αρκετα βαρυ,ο Αχιλλεας πολυ σωστα μου εγραψε οτι για τη δικη μου περιπτωση θα ειναι οριακο κατι το οποιο το διαβασα και στο διαδικτυο .......αλλα μου το επιβεβαιωσα και ενας φιλος του.....Jim Wedler που ειναι πελατης στο ξενοδοχειο που εργαζομαι και ειχα τη τυχη να τα πουμε χθες το βραδυ για κανα δυωρο.

    Τελικα οταν θελεις κατι να συμβει συμβαινουν τα απιστευτα για να συμβει.....
    Να το εξηγησω αναλυτικοτερα.
    Τις τελευταιες μερες λογω του Μαραθωνιου της Αθηνας το ξενοδοχειο ειχε γεμισει με δρομεις απο ολο σχεδον το κοσμο.
    Ολοι στο ιδιο στυλακι,αδυνατοι ,στεγνοι αλλα ενας ξεχωριζε σαν τη μυγα μες?το γαλα.
    Ενας 55αρης ψηλος,τεραστιος αλλα οχι φουσκωτος σαν bodybuilder,μυωδης οπως οι powerlifters και αρσιβαριστες των 95,100 κιλων.
    Δεν θα ετρεχε ο ιδιος φυσικα αλλα ο γιος και η κορη του.....ηρθε λοιπον κατα τις 12 κατω ,δεν μπορουσε να κοιμηθει λογω της διαφορας ωρας,(χθες ηρθαν απο Αμερικη).......ερχεται στην υποδοχη και με ρωταει,σε ελευθερη μεταφραση......νομιζω οτι εισαι ¨συναδελφος ¨........απαντω ....το προσπαθω μετα απο αρκετα χρονια αποχης ......και μου λεει ελπιζω οτι δεν κανεις απλα pumping αλλα the real thing.
    Ωπα λεω,εδω ειμαστε,του λεω την ιστορια μου και μου λεει ...μπορω να πιω ενα καφε να τα πουμε γιατι ειμαι καλος φιλος του ...Jim Wendler!,!

    Αρχιζει λοιπον την ανακριση του λεω τι σκεφτομαι να κανω και φυσικα μου κανει μια απιστευτη ¨πλυση εγκεφαλου ¨ για το 5/3/1 που ειχα κατσει με το στομα ανοιχτο και ακουγα.
    Απιστευτη αφοσιωση και αγαπη γιαυτο που κανει,ειναι προπονητης δυναμης και ο ιδιος σε μια ομαδα american football
    και personal trainer.
    ......εκθειαζε λοιπον το 5/3/1 ποσο ιδανικο ειναι σαν προγραμμα δυναμης για ολα τα αθληματα,οτι εχει εφαρμογη παντου,δεν ειναι τοσο εστιασμενο στο powerlifting στη βασικη του μορφη,αλλα οι παραλλαγες του ειναι και το κυριοτερο ειναι ιδανικο και για μεγαλης ηλικιας αθλητες που δεν θελουν η δεν μπορουν να αντεξουν το volume ενος texas method!!!!!

    Δεν μπορω να κατσω να γραψω οσα μου ειπε,λιγο πολυ ειναι γνωστα βεβαια γιατι ειναι γραμμενα παντου στο internet .
    Απιστευτος ανθρωπος,απιστευτα μεταδοτικος και γνωστης σε βαθος πολλων πραγματων
    .....θεωρω το εαυτο μου πολυ τυχερο που τον γνωρισα και φυσικα απο βδομαδα ξεκιναω το 5/3/1.......αν η ιωση με αφησει
    Last edited by Mikelangelo; 12-11-18 at 04:55.

  30. #120
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Αυτο θα πει τυχη :D

    Μπραβο φιλε πολυ χαιρομαι...Θα ηθελα να μαθω πολυ τι ακριβως σου ειπε!!!

    Αυτη ειναι η κυρια διαφορα των σωστων προπονητων με τους Ελληνες personals..

    Οπως μου ειχε πει και ο Αχιλλεας , καλυτερα να κανεις κατι και να ανεβαινεις πιο αργα (αλλα να ανεβαινεις) παρα να μενεις στασιμος..Καλη αρχη , θα περιμενω με αγωνια να δω πως θα παει το προγραμμα!!


 
Page 4 of 59 FirstFirst 123456781454 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Come Back
    By Nikolas Agathokleous in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 49
    Last Post: 16-01-16, 15:21
  2. Bodybuilder From the Future or Not?
    By alp in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 115
    Last Post: 23-08-10, 12:22
  3. The Future...
    By r1ddl3r in forum Off Topic
    Replies: 0
    Last Post: 21-01-06, 02:41

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •