Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 40 of 59 FirstFirst ... 3036373839404142434450 ... LastLast
Results 1,171 to 1,200 of 1763
  1. #1171
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Καλή αρχή Γιάννη!

  2. #1172
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Quote Originally Posted by Konstantina91 View Post
    Καλή αρχή Γιάννη!
    Ευχαριστω Κωνσταντινα
    ......βεβαια για να κατσω και να σηκωθω σημερα το παω σε λιγο ....slow motion

  3. #1173

    Default

    Quote Originally Posted by Mikelangelo View Post
    Ευχαριστω Κωνσταντινα
    ......βεβαια για να κατσω και να σηκωθω σημερα το παω σε λιγο ....slow motion
    Και να μη μιλήσουμε καν για το μέρος που και ο βασιλιάς πάει μόνος του,ε;
    Just remember: somewhere, a little Chinese girl is warming up with your max

  4. #1174
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Quote Originally Posted by alekan View Post
    Και να μη μιλήσουμε καν για το μέρος που και ο βασιλιάς πάει μόνος του,ε;
    Βασικα σε αυτο υπαρχει το μεγαλυτερο προβλημα!!!

  5. #1175
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Quote Originally Posted by Mikelangelo View Post
    Μετα κοπων και βασανων τελικα ξεκινησα το Widowmaker σημερα
    Με χαμηλο ΤΜ για την πρωτη εβδομαδα ,την επομενηα θα το τσιμπησουμε ελαφρα,αλλα πρωτα να δουμε πως παει η πρωτη
    Κυκλος 1ος λοιπον Εβδομαδα 1η
    Squats
    5χ60 kg
    5x80
    8 x90.....παρολο που ειχα να κανω καιρο σοβαρα κιλα,βγηκε μια χαρα
    και για κερασακι στη τουρτα
    15 reps x70 kg....εγ
    Εδω την ακουσα λιγο,λαχανιασα αλλα πολυ...μ?αρεσε!!!!

    Bench
    5x55
    5x70
    8x80
    Και
    20 χ55 .....τρεμανε τα χερια μου μετα!!!

    Chinups
    4x15 με λαστιχο
    RDL 3x10
    Fecepulls 3x15
    Triceps pushdowns 3x20
    Crunches 5x15
    Kαλη Αρχη Γιαννη!!

    Πολυ χαμηλο TM οντως αερας θα ειναι για εσενα ο 1ος κυκλος , πολυ μαρεσουν επισης αυτα τα 15ρια με 20ρια στο τελος μιλαμε για τρελο καψιμο χαχα εισαι και εσυ σαν εμενα λαχανιασες- πονεσες- εκλαψες αλλα σαρεσε

  6. #1176
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Ωραίος Γιάννη, καλή αρχή! 1η μέρα widowmaker 15αρες, κανόνισε μη σε κλαίνε όντως μετά στο σπίτι!!!
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  7. #1177
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Quote Originally Posted by Achillezzz View Post
    Ωραίος Γιάννη, καλή αρχή! 1η μέρα widowmaker 15αρες, κανόνισε μη σε κλαίνε όντως μετά στο σπίτι!!!
    Ευχαριστω Αχιλλεα,προς το παρον ....γελανε στο σπιτι ετσι που περπαταω,το κλαμα ειναι ολο δικο μου

  8. #1178
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Quote Originally Posted by Greg0ry View Post
    Kαλη Αρχη Γιαννη!!

    Πολυ χαμηλο TM οντως αερας θα ειναι για εσενα ο 1ος κυκλος , πολυ μαρεσουν επισης αυτα τα 15ρια με 20ρια στο τελος μιλαμε για τρελο καψιμο χαχα εισαι και εσυ σαν εμενα λαχανιασες- πονεσες- εκλαψες αλλα σαρεσε
    Ευχαριστω Γρηγορη
    Οι 15αρες που υποτιθεται οτι θα γινουν 20 αρες,ειναι πολυ δυσκολες στα σκουωτ,σημερα αυριο θα σου πως και για το dead
    .........αυτος ο μαζοχισμος θα μας φαει φιλε

  9. #1179
    Pumping Iron
    Join Date
    27-05-19
    Posts
    354

    Default

    Δώσε πόνο Γιάννη.
    Καλή αρχή και καλή δύναμη!!

  10. #1180
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Quote Originally Posted by apo12 View Post
    Δώσε πόνο Γιάννη.
    Καλή αρχή και καλή δύναμη!!
    Σ?ευχαριστω πολυ apo
    Καλη αναρρωση και σε σενα και καλη επιστροφη

  11. #1181
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Κυκλος 1ος Εβδομαδα 1η η Χηρα αρχιζει να δειχνει τις....διαθεσεις της!!!
    Ενιωθα καλουτσικα σημερα και λεω ας φορτωσουμε λιγο παραπανω
    Deadlift
    5x80
    5x100
    8 x 120.....ειδικα αυτο δεν το περιμενα,μιας και ειχα να κανω αυτα τα κιλα σε dead...μπορει και ενα μηνα...και τωρα βγηκαν 8reps....θα το αναλυσω παρακατω
    Widowmaker 1 x15 στα 80 κιλα....νταξει πως δεν επαθα εγκεφαλικο ηταν ενα θαυμα...πεθανα!!!
    OHP
    5x30
    5x40
    5 x45
    Widowmaker 1x15 στα 30kg.....δεν ενιωθα καθολου τα χερια μου μετα απο το ωμο και κατω ασε που ζαλιστηκα!!

    Dips 3x12 με λαστιχο
    Back raise 3x12
    Face pulls 3x15
    Dumbbell curls 3x12

    .....οπως ειπα και παραπανω διορθωσα καπως τη σταση μου στο dead,εκατσα πιο πισω οπως μου ειχαν πει ο Αχιλλεας και Δημητρης
    Καταλαβα οτι εκανα λαθος τοσο καιρο που κοιταζα πολυ κατω,τωρα κοιταζα σχεδον ψηλα οπως οταν κανεις αρασε η πολε ζετε,γενικα υιοθετησα πιο πολυ αυτο το στυλ που μου ειναι και πιο οικειο.....ενω το απεφευγα για να μην κανω το dead...clean and jerk ενα πραμα....αλλα το παρακανα
    Ξεχασα τη ζωνη στο σπιτι και μην εχοντας αλλη επιλογη,δανειστηκα μια ζωη ποτιπιλτεραδικη απο ενα παιδι στο γυμναστηριο
    ....αυτη η αμελεια μου ομως,μαλλον μου βγηκε σε καλο
    Η πιο στενη ζωνη στη κοιλια,με βοηθαει να μπαινω σε καλυτερη σταση και να κανω πιο καλο bracing
    Αυτο ακριβως το προβλημα με τη φαρδυα ζωνη του powerlifting ,το ειχα συζητησει και με τον coach,οτι δε με βολευε δηλαδη
    Του ειχα πει οτι παλια στην αρση βαρων βαζουνε τετοιες στενες ζωνες στις αρσεις,γιατι ειδικα στο αρασε ειναι αβολες οι φαρδυες,μου το επιβεβαιωσε οτι καποιοι ακομη και στο powerlifting δεν πολυβολευονται με τις φαρδυες,παρα μονο στα squats....η τις φαρδυες τις βαζουν πολυ ψηλα.
    ...οκ το βρηκαμε το προβληματακι.....θα ξεθαψω μια παλια δερματινη που εχω στενη και θα κανω dead με αυτη πλεον
    Στα squats δεν το συζητω η φαρδυα ειναι ιδανικη

    Οπως και νάχει πολυ μ?αρεσε η σημερινη προπονηση,το widowmaker ειναι εξοντωτικο αλλα διαχειρισιμο αν βρεις τις σωστες ανασες και το κυριοτερο το σωστο tempo....δεν θελει βιασυνες ουτε πολυ αργες επαναληψεις
    ....μου το τονιζει συνεχως και ο coach....bar speed is important
    Last edited by Mikelangelo; 15-01-20 at 21:21.

  12. #1182

    Default

    Κακία: Η παλιά στενή ζώνη, θα σου κάνει;
    Just remember: somewhere, a little Chinese girl is warming up with your max

  13. #1183
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Quote Originally Posted by alekan View Post
    Κακία: Η παλιά στενή ζώνη, θα σου κάνει;
    XAXΑ ναι βρε ¨κακε ¨ θα μου κανει....μπορει να ειναι στενη στο πλατος αλλα οχι στο μηκος

  14. #1184
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Ας γραψω και τη χθεσινη προπονηση στο widowmaker που οσο προχωραει τοσο δικαιολογει το ονομα της
    Κυκλος 1ος Εβδομαδα 2
    Squats
    80kg x5
    90 x5
    100x8.....βγηκαν μια χαρα αλλα το μετανιωσα που εκανα τοσες επαναληψεις γιατι
    75 x 15........γιαυτο το ματανιωσα,γιατι υπεφερα να κανω τις 15 εδω

    Bench
    60x5
    70x5
    80x8
    60x13.....εδω καψαμε στηθος,ωμους τρικεφαλους

    RDL
    3x10
    Chinups
    3x10 με λαστιχο
    Facepulls
    3x10
    Triceps pushdowns
    3x20
    Crunches 5x15

    Οπως ειπα και παραπανω το Widowmaker ειναι απαιτητικο,χθες μιλουσα με τον coach και του ειπα οτι αν πιεζω στο 3o σετ για οσες επαναληψεις μπορω,το τεταρτο widowmaker δεν βγαινουν οι 20
    Μου ειπε μην κολλας στο νουμερο 20,αυτο ειναι ο στοχος,δεν ειναι υποχρεωτικο,θα προσπαθεις να φτασεις σε αυτο,αλλα θα κανεις παντα πανω απο 12 και οσο αντεχεις...αλλα και στο τριτο σετ του 5/3/1 παντα μα παντα θα κανεις amrap....
    Το προγραμμα ειναι ζορικο γιαυτο και ειναι για μονο ενα κυκλο,θα κανεις οτι μπορεις,αλλα δεν θα κολλας στο νουμερα,θα μεινεις σταθερος στη αριστη εκτελεση αν χανεις το στυλ ,σταματας το σετ αμεσως....δεν δυναμωνεις κυνηγωντας νουμερα αλλα επαναληψεις σε αριστο στυλ
    Last edited by Mikelangelo; 19-01-20 at 20:18.

  15. #1185
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by Mikelangelo View Post
    δεν δυναμωνεις κυνηγωντας νουμερα αλλα επαναληψεις σε αριστο στυλ
    Quote of the day
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  16. #1186
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Quote Originally Posted by Achillezzz View Post
    Quote of the day
    ......περιττο να σου πω οτι πριν κανω οποιοδηποτε προγραμμα του Wendler αυτο δεν το πιστευα...νταξει το πιστευα λιγο και υπο πολλες προυποθεσεις
    Αυτο που μου τονισε,για να μην μπερδευομαι,ειναι οτι το volume απο μονο του χωρις σχεδιασμο και χωρις να υπαρχουν κυκλοι μεταξυ volume και intensity ....δεν σε δυναμωνει
    Δηλαδη το να κανει καποιος 10-12-15 επαναληψεις μεχρι τελικης πτωσεως,συνηθως με στυλ οτι νάναι,δεν εχει κερδος παρα μονο σε υπερτροφια....οι επαναληψεις απο μονες του σε κανουν απλα ενα...μπαλλονι,πρησμενο και δυσκινητο....με σκληρους ακαμπτους μυς και conditioning ανυπαρκτο.
    Αν υπαρχει το σωστο ευρος η μαλλον το μεγιστο ευρος κινησης,το σωστο στυλ,η σωστη αυξηση βαρους και φυσικα το intensity εμβολιμο για ενα δυο κυκλους το πολυ,,...τοτε το volume κανει θαυματα
    .....αυτη η εμμονη του Wendler με το volume συχνα εχει παρεξηγηθει,ειδικα οταν σου ανεβαζει το ΤΜ και το PR ,οχι οταν ανεβαζεις το απολυτο βαρος αλλα οταν ανεβάζεις τις επαναληψεις σε ενα συγκεκριμενο βαρος....π.χ εγω για παραδειγμα ανεβηκα στα Squats οχι κανοντας μονες στα 120-130....αλλα κανοντας 8αρες και δεκαρες στα 100.....οχι ομως squats μισα,βιαστικα και με στυλ οτι νάναι
    Last edited by Mikelangelo; 19-01-20 at 21:28.

  17. #1187
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Μου θύμησες μια κουβέντα του Matt, "nowadays I am more impressed by good form than the weight on the bar"

    Έτσι είναι, προοδευτική επιβάρυνση μπορεί να έρθει, αυξάνοντας το βάρος στη μπάρα, αυξάνοντας τις επαναλήψεις, το tempo, ή βάζοντας pauses. Όλα αυξάνουν το volume. Για μένα το πιο δύσκολο πράγμα είναι να καταλαβαίνεις κάθε φορά τι απ'όλα χρειάζεσαι και σε τι δοσολογία.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  18. #1188
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Quote Originally Posted by Achillezzz View Post
    Μου θύμησες μια κουβέντα του Matt, "nowadays I am more impressed by good form than the weight on the bar"

    Έτσι είναι, προοδευτική επιβάρυνση μπορεί να έρθει, αυξάνοντας το βάρος στη μπάρα, αυξάνοντας τις επαναλήψεις, το tempo, ή βάζοντας pauses. Όλα αυξάνουν το volume. Για μένα το πιο δύσκολο πράγμα είναι να καταλαβαίνεις κάθε φορά τι απ'όλα χρειάζεσαι και σε τι δοσολογία.
    Σωστο αυτο που λες Αχιλλεα και εκει ακριβως χρειαζεται ο σωστος προπονητης αν καποιος ψαχνεται αγωνιστικα,για να κατευθυνει τον αθλητη του
    Αυτο που βλεπω εγω ειναι οτι το παλιο παραδοσιακο powerlifting,που το κυριοτερο συστατικο του ηταν η ...ωμη δυναμη,παει να γινει πιο εξειδικευμενο,τεχνικο....ακομη και η εμφανιση των αθλητων πλεον ειναι προσεγμενη,με χαμηλοτερα ποσοστα λιπους...οκ ειναι σημειο των καιρων να φαινεσαι και ωραιος....η εικονα σημερα εχει τεραστια δυναμη,με ολα τα social media να εχουν αντικαταστησει ενα μερος της...πραγματικοτητας.
    Οσον αφορα τη τεχνικη...μεσα απο τη σοφη κουβεντα του Mat...το powerlifting σημερα πλησιαζει την λογικη της αρσης βαρων,που το κυριοτερο συστατικο της ηταν ειναι και θα ειναι η τεχνικη.
    Πολυ σημαντικο ειναι σε οποιοδηποτε επιπεδο κι αν ειναι καποιος,να μπορει να ελεγχει το ¨εγω ¨του...ειναι δελεαστικο να σηκωνεις μεγαλο βαρος,να βιαζεσαι να ξεπερασεις ενα οριο που εχεις σαν στοχο και οι παγιδες πολλες.
    Αν βιαζεσαι ,σιγουρα η τεχνικη γινεται παρωχυμενη,οι τραυματισμοι αυξανονται και η εξελιξη που φανταζεσαι στο τελος μενει πισω
    Ειναι πολυ δυσκολο ειδικα για καποιον νεο σε ηλικια να συγκρατηθει και να κανει 10ρες για παραδειγμα στα 150 κιλα στο dead και να επιμενει να τις εκτελει τελεια,η καθε επαναληψη να ειναι φωτοτυπια της προηγουμενης(κατι που τονισες κι εσυ σε καποιο αλλο post σου και που κανει τη διαφορα).......και να μη φορτωσει 180-190 να κανει μια και να χοροπηδαει απο τη χαρα του γιατι το καταφερε.
    Συνηθως ομως αυτα τα 180-190 δεν θα τα επαναλαβει ευκολα,αν η πλατη του ειναι σα γαλλικο σιγμα...η θα τραυματιστει η θα κολλησει σιγουρα εκει...δεν προκειται να ανεβει ποτε αν δεν φτιαξει το στυλ του
    Βεβαια σε ολα τα αθληματα ,ανεξαιρετως,αυτοι που προχωρανε ,βελτιωνονται και εχουν διαρκεια σε βαθος χρονου,ειναι οσοι εχουν υπομονη,ταπεινοτητα και δουλευουν μεθοδικα
    Last edited by Mikelangelo; 20-01-20 at 09:43.

  19. #1189
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Κυκλος 1ος Εβδομαδα
    Deadlift
    90x5
    100x5
    120x8....με τσιμπησε λιγο η μεση μου στη 8 γιατι χαλασα τη σταση μου.....αλλα εκανα πως δεν το...καταλαβα
    90Χ 12.....δεν μπορουσα παραπανω

    OHP
    40x5
    45x5
    50x6....εδω ξεπερασα το οριο των επαναληψεων και ανεβηκε το ΤΜ στα 60kg
    40x10.....εδω τη πατησαμε γιατι ...βιαστηκα να μπω

    Leg Curls 3x20
    Dips με λαστιχο 3x10
    Band pull aparts 3x20
    Back raise 3x15....εδω η μεση πλατη εκαναν κατι περιεργα τριξιματα,αλλα εστρωσε το τσιμπημα που ειχα πριν στα dead
    Biceps barbell Curls 3x10

    Ακομη δυσκολευομαι να βρω τα κολπα του Widowmaker,θελει πολυ αυτοσυγκρατηση και παρα πολυ καλη οικονομια δυναμεων για να βγουν πανω απο 15 στο τελευταιο σετ......θελει με λιγα λογια μια καλη ισσοροπια στο τελευταιο σετ του 5/3/1 αν θες να ξεπερασεις το μεγιστο αριθμο επαναληψεων για να κανεις PR....αλλα αν δεν ξεκουραστεις καλα μετα το Widowmaker δε βγαινει...θα το βρω ομως που θα μου παει.
    Απο την αλλη αυτο το τριημερο ειναι αρκετα απαιτητικο γιατι κανω δυο βασικα lifts ανα προπονηση και οχι upper lower αλλα full body....και αυτο παρολο που θεωρηται φαινομενικα πιο ευκολο,συσσωρευει πολυ volume σε ολο το σωμα ανα προπονηση και αν δε φας καλα και δεν ξεκουραστείς πολυ....μια μερα δε φτανει,τουλάχιστον στη δικη μου περιπτωση και ηλικια...για να τα δωσεις ολα στη επομενη προπονηση
    Σημερα οριακα τα καταφερα,αλλα στο widowmaker δεν το πηγα οπως ηθελα
    Last edited by Mikelangelo; 21-01-20 at 18:36.

  20. #1190
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Κυκλος 1ος Εβδομαδα 1η
    Squats
    5x80
    5x90
    10x100......παλι δεν κρατηθηκα και το παρακανα
    15x70 Widowmaker....κοντεψα να λιποθυμήσω,...παραπαταγα μετα σα μεθυσμενος...απο βδομαδα θα σταματησω να πιεζω το τριτο σετ το 5/3/1
    Bench
    5x60
    5x70
    8x80
    15x60.Widowmaker.....τά?φτυσα

    RDL 10x80,10x80,8x100
    Chinups με λαστιχο 3x10
    Pushups 3x10
    Facepulls 3x10
    Triceps pushdowns 3x10
    Last edited by Mikelangelo; 23-01-20 at 18:39.

  21. #1191

    Default

    Πόση ώρα σου τρώει η προπόνηση;
    Just remember: somewhere, a little Chinese girl is warming up with your max

  22. #1192
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Quote Originally Posted by alekan View Post
    Πόση ώρα σου τρώει η προπόνηση;
    ....μαζι με τα τεντωματα,ζεσταματα....γυρω στη μιαμιση ωρα το πολυ.....αν πιανω και τη κουβεντα με αλλους

  23. #1193
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Μιλουσα χθες με τον coach οσον αφορα το ζεσταμα για τα squats
    Οσο νάναι εμεις τα σιτεμενα παλικαρια για να ζεσταθει το μοτερ θελει λιγο χρονο παραπανω,ειδικα εγω που εχω τα θεματακια μου με τα γονατα,οφειλω να ειμαι πολυ σχολαστικος,γιατι αν δεν ζεστανω καλα συνδεσμους,τενοντες,γλουτους κ,λ,π....το μετανιωνω πικρα μετα......καθυστερει αρκετα η αποθεραπεια,θελω παγους,αλοιφες και ολα αυτα τα ομορφα
    Τηρω με ευλαβεια τη ρουτινα που προτεινει ο Wendler φυσικα και υπαρχει μεγαλη βελτιωση αλλα τον ρωτησα μηπως υπαρχει κατι πιο συντομο και λιγοτερο βαρετο.
    Μου προτεινε να δω μια σειρα απο βιντεο του Chris Duffin και ειδικα αυτο


    Το δοκιμασα χθες και η αληθεια ειναι οτι δουλεψε αρκετα....οι γλουτοι προσαγωγοι μου ηταν σε πολυ καλυτερη κατασταση

  24. #1194
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Ξεκινημα της δευτερης Εβδομαδας του Widowmaker....ευτυχως εδω εχουμε 3αρες επαναληψεις
    Κυκλος 1ος Εβδομαδα 2η
    Deadlift
    3x100
    3x110
    4x130....βγηκαν ανελπιστα καλα και χωρις να ζορισω τη μεση μου καθολου....ισως να βρηκα αλλο ενα λαθος που εκανα,μεσα στα πολλα που κανω σε αυτη την ασκηση.....πριν τα σηκωσω απο το εδαφος ξεχνουσα να κανω αυτο που λεει ο Austin Baraki...feel the bar heavy in your hands....δηλαδη περνεις ολο το slack,το τζογο που εχουν ολες οι μπαρες,αυτο το κλικ που ακουγεται απο το ρουλεμαν λιγο πριν τη σηκωσεις...ετσι φορτιζεις καλα τους δικεφαλους,γλουτους και δεν ξεκολας τη μπαρα οπως οταν κανεις clean and jerk για παραδειγμα..
    Widowmaker 10x95 ,δεν μπορουσα παραπανω,αλλα αμεσως εβγαλα 10 κιλα και εκανα αλλες 10 με 85

    OHP
    3x40
    3x45
    3x55
    15x40

    Leg Curls 3x20
    Dips με λαστιχο 3x10
    Back Raise 3x10
    Barbell Curls 3x15
    Last edited by Mikelangelo; 26-01-20 at 21:04.

  25. #1195
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Κυκλος 1 Εβδομαδα 2η Widowmaker
    Squats
    3x80
    3x95
    6x105
    15x80 Widowmaker.

    Bench
    3x70
    3x80
    3x85
    15x60 Widowmaker

    RDL
    10x80
    10x80
    8x100
    Chins με λαστιχο 3x8
    Triceps pushdowns 3x20
    Facepulls 3x15

    Απο την επομενη εβδομαδα θα μειωθουν τα κιλα στο Widowmaker...γιατι η γυναικα μου θα γινει σιγουρα ....Widow

  26. #1196
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Γιαννη για το ζεσταμα που εγραψες τις προαλλες, θα σου ελεγα να δεις και το wenning warmup. Εμενα νιωθω οτι με εχουν βοηθησει πολυ:
    https://www.youtube.com/watch?v=o61dLV9ccXA&t=290s
    https://www.youtube.com/watch?v=Csm3FrSMPPs


    Άλλα χρήσιμα videos για το κομμάτι του warmup απο Dave Tate:

    https://www.youtube.com/watch?v=bJeqFvzzaWc
    https://www.youtube.com/watch?v=Gt47-D-FU4A
    https://www.youtube.com/watch?v=SRSZGIV-kfs


    Επισης αν θες τσεκαρε κι εδω: https://www.elitefts.com/education/n...h-development/

    Στο κομμάτι του warmup έχει μερικές ενδιαφέρουσες ιδέες (κοντά στο τι κάνει και ο Wenning αλλά λιγότερο specific)
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  27. #1197
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by Mikelangelo View Post
    4x130....βγηκαν ανελπιστα καλα και χωρις να ζορισω τη μεση μου καθολου....ισως να βρηκα αλλο ενα λαθος που εκανα,μεσα στα πολλα που κανω σε αυτη την ασκηση.....πριν τα σηκωσω απο το εδαφος ξεχνουσα να κανω αυτο που λεει ο Austin Baraki...feel the bar heavy in your hands....δηλαδη περνεις ολο το slack,το τζογο που εχουν ολες οι μπαρες,αυτο το κλικ που ακουγεται απο το ρουλεμαν λιγο πριν τη σηκωσεις...ετσι φορτιζεις καλα τους δικεφαλους,γλουτους και δεν ξεκολας τη μπαρα οπως οταν κανεις clean and jerk για παραδειγμα..
    Widowmaker 10x95 ,δεν μπορουσα παραπανω,αλλα αμεσως εβγαλα 10 κιλα και εκανα αλλες 10 με 85
    Τake the slack out of the bar!!! χαχαχα ναι οντως πολυ σημαντικο. Πρεπει να εισαι ετοιμος να σκασεις πριν ξεκινησεις να σηκωνεις. Βοηθαει πολυ και στο να να σφιξεις και lats σωστα.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  28. #1198
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    AXA...τα περιφημα wenning warmups!!!!!
    ....σ?ευχαριστω πολυ Αχιλλεα,θα τα μελετησω τα βιντεακια το βραδυ στη δουλεια....επισταμένως!!!!

    .....νομιζω οτι στο dead εχω διορθωσει καποια πραγματα,στη πρωτη ευκαιρια θα ανεβασω ενα βιντεο να μου πεις κι εσυ τη γνωμη σου

    .........χθες επισης αλλαξα λιγο τη σταση μου στα squats
    Ανοιξα λιγο περισσοτερο τα ποδια μου και τις μυτες των ποδιων επισης απο τις 30 μοιρες στις 45 περιπου.....η σταση που ειχα ηταν καπως πιο κλειστη.
    Ενιωσα να βρισκω το βαθος καλυτερα και να μενω πιο σταθερος,επισης τα γονατα μου νιωθουν ακομη πιο καλα

  29. #1199
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Quote Originally Posted by Mikelangelo View Post

    Απο την επομενη εβδομαδα θα μειωθουν τα κιλα στο Widowmaker...γιατι η γυναικα μου θα γινει σιγουρα ....Widow
    Αχα, κλασσικός τύπος που κάνει δύναμη και μόλις δοκιμασει λίγο ποτιπιλτιγκ ( το οποίο σνομπάρει) με ψηλά ρεπς και ψηλο RPE , αμέσως σκάει.

    Καλό είναι να πιεζεις τα όρια σου, λιγο conditioning δε βλαπτει

    Και πέρα από το πείραγμα, σου πάει πολύ καλά, έχεις ανέβει σε σχεση με τη προηγούμενη εβδομαδα

  30. #1200
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Quote Originally Posted by Konstantina91 View Post
    Αχα, κλασσικός τύπος που κάνει δύναμη και μόλις δοκιμασει λίγο ποτιπιλτιγκ ( το οποίο σνομπάρει) με ψηλά ρεπς και ψηλο RPE , αμέσως σκάει.

    Καλό είναι να πιεζεις τα όρια σου, λιγο conditioning δε βλαπτει



    Και πέρα από το πείραγμα, σου πάει πολύ καλά, έχεις ανέβει σε σχεση με τη προηγούμενη εβδομαδα

    Σ?ςυχαριστω Κωνσταντινα.

    .....στο θεμα που ανεφερες για τα ψηλα reps και το ποτιπιλτινκ
    Στο κυκλο αυτο τα reps δεν ειναι ψηλα,παρα μονο ενα σετ του Widowmaker...αυτος ο κυκλος ειναι intensity ειναι καθαρα κυκλος δυναμης
    Στον προηγουμενο που ηταν high volume ναι εκει μπορεις να πεις οτι ηταν και λιγο ποτιπιλτινκ....αν και συνολικα ολο το template αυτο το FSL δηλαδη δεν έχει εμφαση στην υπερτροφια.
    Κλασσικο προγραμμα υπερτροφιας που το χρησιμοποιουν και bodybuliders ειναι το Boring but big εκει το volume ειναι αρκετα υψηλο,με τα 5x10 που ακολουθουν τα αλλα 3x5 της βασικης
    Το conditioning τωρα ειναι αλλο θεμα και κατα τον Wendler που λες οτι εχει και μια εμμονή με το conditioning και mobility γενικοτερα δεν επιτυγχανεται με πολλα reps το αντιθετο μαλιστα
    Conditioning φτιαχνει καποιος με προγραμματα οπως του Αχιλλεα που εχουν Dynamic effort κυκλους,με εκρηκτικες επαναληψεις,conditioning φτιαχνεται με τρεξιμο,ποδηλατο χαμηλης εντασης...αλλα και με intervals ,εναλλαγες ρυθμου και εντασης
    ....τα high reps δεν φτιαχνουν φυσικη κατασταση φτιαχνουν μαζα..αν τρως βεβαια..και ο Wendler το τονιζει αυτο αν καποιος κανει προγραμματα υπερτροφιας,τοτε το conditioning αναγκαστικα μενει πισω και οποιος προσπαθησει να κανει conditioning ταυτοχρονα με υπερτροφια θα δει στη πραξη οτι δεν γινεται....θα εχει μειωση της μαζας του αλλα και μειωση στην αεροβια ικανοτητα του

    Στη δικη μου περιπτωση τωρα ,που μιλουσα χθες με τον coach μου ειπε οτι εγω και αλλοι 5 που προπονει και που εχουμε την ιδια περιπου ηλικια και αθλητικο υποβαθρο.....ειμαστε τα...πειραματοζωα του!!!!.
    Εγω και αλλος ενας μεχρι στιγμης τα παμε καλα,οι αλλοι τρεις κλαταρουν...το ειχα υποπτευθει βεβαια αλλα εκανα πως δεν καταλαβαινα
    Προγραμματα οπως το Widowmaker ,το monolith ,ακομη και το BBB σε full body template ,γενικα οτι εχει υψηλο volume και καπως υψηλο ΤΜ ,δεν ειναι για μεγαλες ηλικιες....παραδειγμα εγω περυσι που κλαταρα στο monolith
    Το First set last, και γενικα οτι ειναι upper lower,με μονο μια βασικη ανα προπονηση και μονο τρεις προπονησεις την εβδομαδα ειναι ιδανικα για τη δικη μου ηλικια,αλλα και παρεθλον.....σε καποιον αγυμναστο ,η με μικρο αθλητικο παρελθον,οι προπονησεις για να αντεξει το μοτερ περιριζονται σε δυο ανα εβδομαδα...ολα αυτα βεβαια αν κανεις προπονησεις δυναμης.....σε πιο φιτνες καταστασεις χωρις πολλες πολυαρθρικες και intensity τα πραγματα ειναι διαφορετικα
    Last edited by Mikelangelo; 29-01-20 at 15:06.


 
Page 40 of 59 FirstFirst ... 3036373839404142434450 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Come Back
    By Nikolas Agathokleous in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 49
    Last Post: 16-01-16, 15:21
  2. Bodybuilder From the Future or Not?
    By alp in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 115
    Last Post: 23-08-10, 12:22
  3. The Future...
    By r1ddl3r in forum Off Topic
    Replies: 0
    Last Post: 21-01-06, 02:41

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •