Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 59 123451151 ... LastLast
Results 1 to 30 of 1763
  1. #1
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default Back to the.....future!!!

    Καλησπερα σε ολους.
    10 περιπου χρονια ειχα να πιασω μπαρα στα χερια μου,αυτη τη δεκαετια ειχα αποκλειστικη ενασχοληση με το mountain bike και την ορειβασια.
    Αν και η αρση βαρων ηταν στη ζωη μου οταν ημουν 15 ετων μεχρι περιπου τα 20μου και μετα το bodybuiling για αρκετα χρονια το 2007 σταματησα τα βαρη σχεδον τελειως........και ηταν απο τα μεγαλυτερα λαθη που εχω κανει στη ζωη μου τολμω να ομολογησω.

    Τωρα στα 50 επιστρεφω ,οχι στο bodybuilding αλλα στις προπονησεις δυναμης με στοχο να φτασω οσο το δυνατον ψηλοτερα!!!
    Ξεκινησα λοιπον πριν απο τρεις βδομαδες περιπου ,ψαχνοντας λιγο στο internet,και εδω στο forum βρισκοντας πολλες χρησιμες πληροφοριες και με εκπληξη ανακαλυψα οτι δεν εχουν αλλαξει και πολυ τα πραγματα απο τοτε που αμυδρα θυμαμαι κι εγω τις προπονησεις δυναμης.

    Ξεκιναω λοιπον με ενα προγραμμα stronglift 5X5 και καταενθουσιαστηκα που θυμομουν εστω και λιγο την τεχνικη στα σκουωτ,στις αρσεις θανατου,στα ohp....πολε ζετε και αρασε δεν εχω σκοπο να δοκιμασω ακομη.
    Ουτε το γυμναστηριο που παω εχει υποδομες για κατι τετοιο,εδω με το ζορι υπαρχει ενα rack για σκουωτ και δυο παγκοι οριζοντιοι,αλλα πολλες τροχαλιες και οργανα απομονωσης που ειναι τελειως εξω απο μενα βεβαια.

    Εκανα φυσικα το τεραστιο λαθος,να βαλω κιλα που ηταν απαγορευτηκα για μενα μετα απο τοσα χρονια αποχης....μπορει να τα σηκωνα και εβγαινα τα σετ και οι επαναληψεις,αλλα το μεν πνευμα προθυμον η δε σαρξ....κλαταρε!!!!
    80 κιλα σκουωτ και τα ιδια στις αρσεις θανατου καταφεραν να μου ζορισουν τη μεση,να τραυματιστω και να με επαναφερουν στη πραγματικοτητα οτι πρεπει να κανω υπομονη και να ξεκινησω απο το μηδεν

    Αυτη τη βδομαδα λοιπον ,μετα απο μια εβδομαδα αποχης, το προγραμμα πηγε ως εξης
    Δευτερα
    Squats 5X5 42,5 kg
    OHP. 5X5 30 kg
    Deadlift 1X5 40
    Τεταρτη
    Squat 5x5 45
    Bench 5x5 45
    row 5x5 32,5
    Αυριο θα προσθεσω δυομιση κιλα στο προγραμμα της Δευτερας και συνεχιζουμε

    η μεση ανταποκρινεται καλα ,ευτυχως δεν εκανα μεγαλη ζημια,προσπαθω να ακολουθω μια αυστηρα καλη τεχνικη οσο μπορω.

    Περιμενω τη βοηθεια σας και τις συμβουλες σας
    Σας ευχαριστω πολυ
    Last edited by Mikelangelo; 17-05-18 at 18:42.

  2. #2
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Θα έρθουν σιγά σιγά και τα κιλά θα δεις.
    Για μένα πάρα πολύ καλά έκανες που γύρισες στη δύναμη. Η υπερτροφία στις ηλικίες μας δεν θεωρώ ότι είναι πρακτική, το να κουβαλάς παραπανίσια κιλά ακόμα και μυικά, κουράζουν. Βάσεις τώρα βάσεις για πολλά καλά ποιοτικά χρόνια.
    Επολέ μπορεί να μην μπορείς να παίξεις αλλά παραλαγή front squat-overhead press (με ξεκίνημα clean) χωρίς πολλά κιλά θα μπορέσεις να κάνεις όσο "εμπορικό" και να είναι το γυμναστήριο. Ή ακόμα πιο απλά και clean & press. Θα τα δεις στην πορεία, βοηθάνε και στη δύναμη και στην εκρηκτικότητα (αλλά που τα λέω, εσύ τα ξέρεις καλύτερα από μένα).
    Πάντως μια συμβουλή. Τα πολλά κιλά.....με μέτρο. Η ανάρρωση μετά τα 45 δεν είναι όπως των πιτσιρικάδων. Ίσως το να δουλεύεις τις διπλές και τις τριπλές να σου είναι πιο εύκολο από τις μονές (στο θέμα της ανάρρωσης πάντα).
    Γερά φίλε!!!!!! Έχουμε ακόμα κάτι να δώσουμε εμείς οι γερομπαμπαλήδες. Καλές προπονήσεις

  3. #3
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Εγώ έχω να πω πως τα κιλά δεδομένης της κατάστασης μου φαίνονται εντυπωσιακά πραγματικά!

    Το πρόγραμμα φαίνεται powerliftεράδικο πάντως, οπότε όπως και να 'χει η επιβάρυνση θα είναι μεγαλύτερη. Αν η άρση βαρών κυλάει ακόμα στο αίμα υποθέτω είναι δύσκολο να ξεχαστεί.

    Οπότε όπως είπε και ο προλαλήσαντας μπορούν να μπουν power clean/ snatch, pulls, jerk press, κλπ. Και για να υπάρχει μια μικρότερη επιβάρυνση αμα κλείνουμε προς την άψοχη τεχνική και όχι τα κιλά, αλλά και για την ομορφιά του αθλήματος!

    Καλή (επαν)εκκίνηση!

  4. #4
    Pumping Iron
    Join Date
    12-08-11
    Location
    Ηράκλειο κρήτης
    Posts
    334

    Default

    Μπορεις να κανεις starting strength το οποιο στην ουσια αντεγραψε ο δημιουργος του stronglifts με καποιες μικροαλλαγες. Το ss εχει μεσα και powerclean το οποιο ειναι κοντα στο αρσιβαριστικο background π εχεις.

    Η ηλικια δεν ειναι θεμα παντως. Σε βιντεο απο αμερικη εχω δει powerlifters 60 και 70 χρονων οι οποιοι σηκωνουν τρελα κιλα!
    lift light, till you can lift right..

    If you haven't failed, you haven't lived..

  5. #5
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Quote Originally Posted by Secret of Steel View Post
    Θα έρθουν σιγά σιγά και τα κιλά θα δεις.
    Για μένα πάρα πολύ καλά έκανες που γύρισες στη δύναμη. Η υπερτροφία στις ηλικίες μας δεν θεωρώ ότι είναι πρακτική, το να κουβαλάς παραπανίσια κιλά ακόμα και μυικά, κουράζουν. Βάσεις τώρα βάσεις για πολλά καλά ποιοτικά χρόνια.
    Επολέ μπορεί να μην μπορείς να παίξεις αλλά παραλαγή front squat-overhead press (με ξεκίνημα clean) χωρίς πολλά κιλά θα μπορέσεις να κάνεις όσο "εμπορικό" και να είναι το γυμναστήριο. Ή ακόμα πιο απλά και clean & press. Θα τα δεις στην πορεία, βοηθάνε και στη δύναμη και στην εκρηκτικότητα (αλλά που τα λέω, εσύ τα ξέρεις καλύτερα από μένα).
    Πάντως μια συμβουλή. Τα πολλά κιλά.....με μέτρο. Η ανάρρωση μετά τα 45 δεν είναι όπως των πιτσιρικάδων. Ίσως το να δουλεύεις τις διπλές και τις τριπλές να σου είναι πιο εύκολο από τις μονές (στο θέμα της ανάρρωσης πάντα).
    Γερά φίλε!!!!!! Έχουμε ακόμα κάτι να δώσουμε εμείς οι γερομπαμπαλήδες. Καλές προπονήσεις
    Σ'ευχαριστω secret of steel
    To bodybuilding για μενα ,οταν το εκανα πριν πολλα χρονια παλι εστιασμενο στη δυναμη ηταν,δεν εδινα ιδιαιτερη βαση στην εμφανιση,η στη διατροφη και στα ποσοστα λιπους κ.λ.π,δεν το εβλεπα ανταγωνιστικα αλλωστε.
    Το γυμναστηριο οπως πολυ σωστα το εθεσες ''εμπορικο'' ειναι και σχετικα στριμωγμενο,που αν κανεις το λαθος και πας και σε ωρες αιχμης ο ενας ειναι πανω στον αλλον,σοβαρο προγραμμα δυναμης δυσκολα βγαινει,αλλα θα το παλεψω μεχρι να ανεβω καπως σε επιπεδο.
    Σιγουρα η απoκατασταση στην ηλικια που βρισκομαι ειναι πιο αργη οπως και η αναρρωση απο τραυματισμους επισης,το βλεπω τα τελευταια πεντε χρονια πιο εντονα......γιαυτο και φοβαμαι καπως τις ασκησεις αρσης βαρων.
    Ειχα τους τραυματισμους μου,οπως καποια μετατοπιση δισκου,χονδροπαθειες κ.λ.π που με φρεναρουν καπως
    Last edited by Mikelangelo; 17-05-18 at 22:47.

  6. #6
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Quote Originally Posted by Down View Post
    Εγώ έχω να πω πως τα κιλά δεδομένης της κατάστασης μου φαίνονται εντυπωσιακά πραγματικά!

    Το πρόγραμμα φαίνεται powerliftεράδικο πάντως, οπότε όπως και να 'χει η επιβάρυνση θα είναι μεγαλύτερη. Αν η άρση βαρών κυλάει ακόμα στο αίμα υποθέτω είναι δύσκολο να ξεχαστεί.

    Οπότε όπως είπε και ο προλαλήσαντας μπορούν να μπουν power clean/ snatch, pulls, jerk press, κλπ. Και για να υπάρχει μια μικρότερη επιβάρυνση αμα κλείνουμε προς την άψοχη τεχνική και όχι τα κιλά, αλλά και για την ομορφιά του αθλήματος!

    Καλή (επαν)εκκίνηση!
    Σ'ευχαριστω πολυ down.
    Σιγουρα το αρσιβαριστικο παρελθον μου θα βοηθησει αλλα ειναι πολυ....μακρινο παρελθον,βεβαια τις κινησεις καπως τις θυμαμαι η ελaστικοτητα ομως και η εκρηξη που ειχα θα αργησει να ερθει.....αν ερθει!!!
    Last edited by Mikelangelo; 17-05-18 at 22:43.

  7. #7
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Quote Originally Posted by g_dask View Post
    Μπορεις να κανεις starting strength το οποιο στην ουσια αντεγραψε ο δημιουργος του stronglifts με καποιες μικροαλλαγες. Το ss εχει μεσα και powerclean το οποιο ειναι κοντα στο αρσιβαριστικο background π εχεις.

    Η ηλικια δεν ειναι θεμα παντως. Σε βιντεο απο αμερικη εχω δει powerlifters 60 και 70 χρονων οι οποιοι σηκωνουν τρελα κιλα!
    Εχεις δικιο το stronglift μια παραλλαγη ουσιαστικα ειναι του starting strength ,οπως και τo προγραμμα του jason blaha που εχει αρκετες ασκησεις απομονωσης
    Θυμαμαι βεβαια οτι το 5Χ5 υπαρχει πολλα χρονια πριν,ακομη και απο τη δεκαετια του 70 και 80 πολλοι αρισβαριστες,powerlifters και bodybuilders το εκαναν
    Σιγουρα η δυναμη αργει να φυγει,οπως σωστα λες υπαρχουν powerlifters που σηκωνουν τονους σε μεγαλες ηλικιες,η αντοχη ομως και η αποκατασταση μειωνονται αρκετα!!
    Last edited by Mikelangelo; 17-05-18 at 22:47.

  8. #8
    Pumping Iron
    Join Date
    12-08-11
    Location
    Ηράκλειο κρήτης
    Posts
    334

    Default

    Σιγουρα θα πρεπει να προπονηθεις εξυπνα και να ακους το σωμα σου, αλλα αφου εχεις παρελθον στα βαρη εχεις και την εμπειρια να το κανεις. Παντως αυτα τα 2 παραπανω σετ ισως δυσκολεψουν την προοδο σου οταβ ανεβουν τα κιλα, το 3x5 του ss θα σε βοηθησει να ανεβεις απο ενα σημειο και μετα.
    lift light, till you can lift right..

    If you haven't failed, you haven't lived..

  9. #9
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Quote Originally Posted by g_dask View Post
    Σιγουρα θα πρεπει να προπονηθεις εξυπνα και να ακους το σωμα σου, αλλα αφου εχεις παρελθον στα βαρη εχεις και την εμπειρια να το κανεις. Παντως αυτα τα 2 παραπανω σετ ισως δυσκολεψουν την προοδο σου οταβ ανεβουν τα κιλα, το 3x5 του ss θα σε βοηθησει να ανεβεις απο ενα σημειο και μετα.
    Σωστα!!
    ...αλλωστε στο προγραμμα του stronglift οταν η εξελιξη πλησιαζει στο οριο και οταν φτασεις σε πλατο,να προσπαθησεις για τρεις προπονησεις ,να κανεις μετα deload και εαν δεν υπαρχει ανεβασμα να το γυρισεις σε 3Χ5 και ουτω καθεξης και μετα σε 1Χ3.
    ......μετα υποτιθεται οτι ξεκινας καποιο αλλο προγραμμα με οχι linear progression οπως το madcow,texas method κ.λ.π
    Βεβαια στην ηλικια μου σε γενικες γραμμες προτεινεται το 3Χ5 και οχι το 5χ5 για αρχη ......αλλα εγω θα το παλεψω τωρα που τα κιλα στην αρχη ειναι λιγα.!!

  10. #10
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Σκέψεις μου μόνο καθώς δεν είμαι ειδικός.
    Σκέφτομαι ότι υπήρχε μακρά αποχή από τα βάρη και σχετικά μεγάλη ηλικία. Ήδη είχες κάποιες ενοχλήσεις επειδή ξεκίνησες απότομα.
    Μήπως δεν είναι ότι καλύτερο να ξεκινήσεις με πρόγραμμα δύναμης; Πιστεύω ότι θα ήταν καλύτερο για την προσαρμογή του σώματος σου να ξεκινούσες με περισσότερες επαναλήψεις και λιγότερα κιλά. Να δώσεις την ευκαιρία στο σώμα να προσαρμοστεί χωρίς να το εκθέσεις άμεσα σε μεγάλες επιβαρύνσεις.

  11. #11
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Quote Originally Posted by conan1982 View Post
    Σκέψεις μου μόνο καθώς δεν είμαι ειδικός.
    Σκέφτομαι ότι υπήρχε μακρά αποχή από τα βάρη και σχετικά μεγάλη ηλικία. Ήδη είχες κάποιες ενοχλήσεις επειδή ξεκίνησες απότομα.
    Μήπως δεν είναι ότι καλύτερο να ξεκινήσεις με πρόγραμμα δύναμης; Πιστεύω ότι θα ήταν καλύτερο για την προσαρμογή του σώματος σου να ξεκινούσες με περισσότερες επαναλήψεις και λιγότερα κιλά. Να δώσεις την ευκαιρία στο σώμα να προσαρμοστεί χωρίς να το εκθέσεις άμεσα σε μεγάλες επιβαρύνσεις.
    Καλημερα conan.
    Τα τελευταια δεκα και βαλε χρονια δεν εκανα ελευθερα βαρη και τις βασικες βαριες ασκησεις,τον αθλητισμο δεν τον σταματησα,οπως και περιπου δυο με τρεις φορες την εβδομαδα καποιες κυκλικες ασκησεις απομονωσης σε ενα πολυμηχανημα στο σπιτι με τροχαλιες
    Τραυματιστηκα στη μεση γιατι εκανα το μεγαλο λαθος να φορτωσω την μπαρα για σκουωτ με 80 κιλα και καταλαβαινεις τη συνεχεια.
    Τα προγραμματα δυναμης ξεκινανε απο πολυ χαμηλα και η αυξηση γινεται σιγα σιγα.....εγω βιαστηκα

  12. #12
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Καλή αρχή!
    Εγώ θα συμφωνήσω μαζί σου. Καλύτερα να αρχίσεις με 5x5 και να πέσεις στο 3x5 μόλις κολλήσεις.

    Η άποψη μου είναι πως η ηλικία είναι αποτρεπτικός παράγοντας για αθλήματα που χρειάζονται εκρηκτικότητα (ποδόσφαιρο, σπριντ, άρση βαρών), αλλά όχι για αθλήματα δύναμης και αντοχής. 50 χρονών σπρίντερ δεν υπάρχει. 50 χρονών powerlifters και μαραθωνοδρόμοι υπάρχουν όμως. Η μόνη διαφορά είναι πως ένας 50χρονος αναρρώνει πιο δύσκολα από ένα 20χρονο ή 30χρονο. Αν δοθεί έμφαση στην ανάρρωσει νομίζω όλα θα πάνε καλά.
    Όταν η ψυχή θέλει, το σαρκίον ακολουθεί.

    Σήμερα θα κάνω εκείνο που δεν κάνουν οι υπόλοιποι, ώστε αύριο να μπορώ εκείνο που δεν θα μπορούν.

  13. #13
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Quote Originally Posted by Vass17 View Post
    Καλή αρχή!
    Εγώ θα συμφωνήσω μαζί σου. Καλύτερα να αρχίσεις με 5x5 και να πέσεις στο 3x5 μόλις κολλήσεις.

    Η άποψη μου είναι πως η ηλικία είναι αποτρεπτικός παράγοντας για αθλήματα που χρειάζονται εκρηκτικότητα (ποδόσφαιρο, σπριντ, άρση βαρών), αλλά όχι για αθλήματα δύναμης και αντοχής. 50 χρονών σπρίντερ δεν υπάρχει. 50 χρονών powerlifters και μαραθωνοδρόμοι υπάρχουν όμως. Η μόνη διαφορά είναι πως ένας 50χρονος αναρρώνει πιο δύσκολα από ένα 20χρονο ή 30χρονο. Αν δοθεί έμφαση στην ανάρρωσει νομίζω όλα θα πάνε καλά.

    Σ?ευχαριστω πολυ Vass!!!
    Εχεις απολυτο δικιο και θα συμφωνησω,αλλωστε το βλεπω και σε μενα πλεον.
    Η αντοχη και η δυναμη δεν ειναι μονο θεμα προπονησης αλλα και σωστης διαχειρισης πνευματικης και ψυχολογικης...με πιο απλα λογια οσο μεγαλωνεις μαθαινεις να επιμενεις και να υπομενεις περισσοτερο,στην εξισωση μπαινει και η εμπειρια φυσικα
    .......τα επιπεδα τεστοστερονης ομως μειωνονται αρκετα,η εξελιξη μειωνεται η εκρηξη επισης και η αποκατασταση οπως σωστα λες κι εσυ

    ....και κατι αλλο που παρατηρησα
    Παλιοτερα εκανα σκουωτ με τη μπαρα ψηλα,τα high bar που λενε και στο Αμερικα,με βολευαν ειχα συνηθισει ετσι λογω και της αρσης βαρων που εκανα και αρκετα front κ.λ.π
    Προσπαθω τωρα να συνηθισω τα low bar και στη σημερινη προπονηση καταφερα να τα κανω και σωστα,παρολο που με δυσκολευει αρκετα στους ωμους οταν ειμαι κρυος.
    Απιστευτη αισθηση,καταβαινεις πιο ευκολα χαμηλα,συμμετεχει αρκετα και η πλατη,εχεις καλυτερη ισσοροπια τα ποδια δουλευουν καλυτερα
    Last edited by Mikelangelo; 18-05-18 at 17:20.

  14. #14
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Καλή επάνοδο κι απο εμένα Mikelangelo.

    Σε ό,τι αφορά την τεστοστερόνη, προσωπικά θα κοιτούσα και για TRT (testosterone replacement therapy) για τους πιο μεγάλους αθλούμενους. Δεν είμαι όμως σίγουρος για το πως γίνεται αυτό στην Ελλάδα.

    Tυπικά το low bar είναι όντως καλύτερο γιατί δουλεύει περισσότερους μυες, αν δεν σου βγάζει πόνους στους ώμους...
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  15. #15
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Συμφωνώ πως τα low bar έχουν καλύτερη μηχανική. Εμένα όμως πάντα με βόλευαν τα high bar.
    Τα low, αν και μου επιτρέπουν να σηκώνω 5+ κιλά παραπάνω τα ένιωθα πάντα άβολα.
    Όταν η ψυχή θέλει, το σαρκίον ακολουθεί.

    Σήμερα θα κάνω εκείνο που δεν κάνουν οι υπόλοιποι, ώστε αύριο να μπορώ εκείνο που δεν θα μπορούν.

  16. #16
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Quote Originally Posted by Vass17 View Post
    Συμφωνώ πως τα low bar έχουν καλύτερη μηχανική. Εμένα όμως πάντα με βόλευαν τα high bar.
    Τα low, αν και μου επιτρέπουν να σηκώνω 5+ κιλά παραπάνω τα ένιωθα πάντα άβολα.
    Αβολα,εννοεις σου δημιουργουν καποια ανασφαλεια η κατι αλλο?

  17. #17
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Όχι ανασφάλεια, απλώς νιώθω λίγο περίεργα την κίνηση και δεν με βολεύει.
    Όταν η ψυχή θέλει, το σαρκίον ακολουθεί.

    Σήμερα θα κάνω εκείνο που δεν κάνουν οι υπόλοιποι, ώστε αύριο να μπορώ εκείνο που δεν θα μπορούν.

  18. #18
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Εγώ ενώ πάντα έκανα high bar, τους τελευταίους μήνες πήγα προς το low bar γιατί είδα ότι δεν μου επιβαρύνουν τόσο τη σπονδυλική στήλη. Αν αισθάνεσαι καλύτερα με την κίνηση κάντα έτσι

  19. #19
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Quote Originally Posted by Achillezzz View Post
    Καλή επάνοδο κι απο εμένα Mikelangelo.

    Σε ό,τι αφορά την τεστοστερόνη, προσωπικά θα κοιτούσα και για TRT (testosterone replacement therapy) για τους πιο μεγάλους αθλούμενους. Δεν είμαι όμως σίγουρος για το πως γίνεται αυτό στην Ελλάδα.

    Tυπικά το low bar είναι όντως καλύτερο γιατί δουλεύει περισσότερους μυες, αν δεν σου βγάζει πόνους στους ώμους...

    .......ευχαριστω πολυ Achillez και ιδιαιτερα γιατι ησουν μια απο τις αφορμες της επανοδου μου.
    Πριν ενα εξαμηνο ηθελα να δω πως πανε τα πραγματα σε powerlifting ,bb ,αρση βαρων κ.λ.π και τυχαια πεφτω στο forum αυτο.
    Διαβαζω τα ποστ σου για τα προγραμματα αρχαριων και intermiediate ,βλεπω βιντεακια του Rippetoe,blaha κ.λ.π και το πηρα αποφαση!!!

    ....οσο για το low bar δεν το ειχα κανει ποτε παλιοτερα,οταν το πρωτοδοκιμασα το μεγαλο μου προβλημα ηταν οι.....ωμοι!!!
    Μιλαμε για πονο,ειδικα οταν ημουν κρυος.....μετα απο περιπου ενα μηνα,αρχιζω να συνηθιζω.
    Η κινηση ειναι πολυ πιο γεματη και ολοκληρωμενη για ποδια,κατεβαινεις πιο ευκολα χαμηλα....τουλαχιστον ετσι μου φαινεται τωρα.....θα δειξει.
    Αρχισα να περνω και μια πρωτεινη,γιατι τα γευματα μου ειναι ακαταστατα και λογω δουλειας ,παιδιων κ.λ.π...θα κοιταξω και αυτο που λες για το trt

  20. #20
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Άντε ρε συ, χαίρομαι που το ακούω! Καλά έκανες, πολύ σημαντικό να είσαι δυνατός ό,τι και να κάνεις.

    Αν κοιτάζεις τέτοια video και σου αρέσουν αυτά, ψάξε τα άρθρα και τα video (υπάρχει και βιβλίο) των Jonathon Sullivan & Andy Baker για προπόνηση δύναμης μετά τα 40. Εξηγούν πως να αλλάξεις πχ το texas method για μεσήλικες και άλλα που μπορεί να βρεις χρήσιμα.

    Κι εγώ το παθαίνω με τους ώμους, με παίρνει αρκετά σετ μέχρι να ζεσταθούν αρκετά για να φέρω τα χέρια πιο κοντά μεταξύ τους στo low bar και να "κλειδώσει" καλά η μπάρα.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  21. #21
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    ......νομιζω οτι το προβλημα με τα low bar ειναι οταν εχει καποιος....αρσιβαριστικο παρελθον.
    Οταν εχεις συνηθισει να εχεις πολυ ορθια τη πλατη απο τα αρασε,μπροστινα σκουωτ κ.λ.π θελει καποιο χρονο προσαρμογης.
    Οι powerlifter-αδες ομως το βρισκουν καπως πιο φυσικο γιατι η σταση του low bar μοιαζει αρκετα με την σταση που εχει καποιος στις αρσεις θανατου ..
    ....προσωπικα απο το λιγο που κανω μου αρεσει που ¨πιανουν ?? καλυτερα του δικεφαλους τους γλουτιαιους και ζοριζουν αρκετα τη πλατη και μεση,που συμμετεχει καλυτερα ο κορμος στη προσπαθεια και το κυριοτερο....δεν ζοριζουν πολυ τα γονατα που εχω τα θεματακια μου
    Last edited by Mikelangelo; 19-05-18 at 22:03.

  22. #22
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Πάντως και εγώ μόνο high bar κάνω, το νιώθω ότι είναι μου κάθεται στην φυσιολογία του σώματος μου αλλά και πιο φυσιολογικό σαν συνολική κίνηση.Στο low bar ναι μεν παω λίγο παραπάνω στα κιλά, αλλά το νιώθω πιο επικίνδυνο για κάποιο λόγο.

    Εξοπλισμό χρησιμοποιείς καθόλου; Άμα έχεις θέματα με γόνατα, μέση, καλύτερα να προστατεύεσαι για παν ενδεχόμενο ανεξάρτητα απ' τα κιλά.

  23. #23
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Επίσης πρέπει να σέβεσαι τη μπάρα που έχεις πάνω σου. Πολλοί την έχουν πατήσει επειδή πήραν αψήφιστα μια επανάληψη με λίγα κιλά.
    Όσο ελαφριά κι αν είναι, πρέπει να συμπεριφέρεσαι σαν να πας για pr.
    Όταν η ψυχή θέλει, το σαρκίον ακολουθεί.

    Σήμερα θα κάνω εκείνο που δεν κάνουν οι υπόλοιποι, ώστε αύριο να μπορώ εκείνο που δεν θα μπορούν.

  24. #24
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    ........σκουωτ εκανα απο το 83 και γνωριζω καλα τους κινδυνους του....low bar τωρα προσπαθω να μαθω,αν με βολεψουν εχει καλως αν οχι θα επιστρεψω σε αυτα που γνωριζω
    ....ακομη και τωρα που τα κιλα που χρησιμοποιω ειναι θεωρητικα λιγα ειμαι παρα πολυ προσεκτικος γιατι για μενα τωρα ειναι πολλα.
    Ζωνη χρησιμοποιω οταν νιωθω οτι ζοριζομαι

    Σας ευχαριστω παιδια για τις συμβουλες
    Last edited by Mikelangelo; 20-05-18 at 13:09.

  25. #25
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Εκλεισα αισιως 1 μηνα με το Stronglift 5X5
    Ξεκινησα απο παρα πολυ χαμηλα κιλα και εφτασα στα 70 κιλα στα squats,80 deadlifts,60 παγκο, 50 row και 40 ohp.
    Ολα μου φαινονται αρκετα ευκολα μεχρι στιγμης,εκτος απο τα ohp.
    Επισης ζοριζομαι στα squats με το low bar,μεχρι να ζεσταθουν οι ωμοι και να καθεται η μπαρα στη σωστη θεση.....κοντευουν να τελειωσουν και τα 8 -9 σετ στο συνολο!!!!
    Οσο ανεβαινουν τα κιλα βεβαια τοσο πιο ευκολα καθεται η μπαρα στη σωστη θεση,αν και δεν ειχα κανει ποτε μεχρι τωρα low bar μου αρεσει παρα πολυ που πιανει καλυτερα ,αισθανομαι πιο ζυγισμενος,αν και υπαρχει μια μικρη ανασφαλεια ....νομιζω πως θα μου φυγει η μπαρα απ?τη πλατη αλλα ειναι περισσοτερο η ¨κακη ¨ συνηθεια που ειχα αποκτησει μετα απο πολλα χρονα high bar και front.
    ......για να δουμε πως θα παει οταν τα κιλα....σοβαρεψουν!!!

  26. #26
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Μια χαρά φίλε μου, το σώμα θυμάται!
    Καλή πρόοδο εύχομαι, θα το συνηθίσεις το low bar.
    Όταν η ψυχή θέλει, το σαρκίον ακολουθεί.

    Σήμερα θα κάνω εκείνο που δεν κάνουν οι υπόλοιποι, ώστε αύριο να μπορώ εκείνο που δεν θα μπορούν.

  27. #27
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Quote Originally Posted by Vass17 View Post
    Μια χαρά φίλε μου, το σώμα θυμάται!
    Καλή πρόοδο εύχομαι, θα το συνηθίσεις το low bar.
    Σ?ευχαριστω πολυ Vass,αν και εχουν περασει πααααααρα πολλα χρονια ευτυχως κατι θυμαται ακομη

  28. #28
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    .......τραγικη μερα σημερα στο γυμναστηριο,της κακομοιρας γινοταν κυριολεκτικα.
    Ευτυχως βεβαια που το 99,99% των πελατων ειναι bodybuilders ,οι περισσοτεροι αρχαριοι,εφηβοι και εφηβες,αρκετοι ¨αθλητες της παραλιας¨(αυτοι δηλαδη που γραφονται Μαρτιο Απριλιο και περιμενουν να γινουν ¨φετες¨ μεχρι το Αυγουστο που θα πανε διακοπες και μετα σταματανε τελειως.
    Αυτο εχει ως αποτελεσμα τουλαχιστον το ενα και μοναδικο rack για σκουωτ να ειναι σχεδον παντα ελευθερο,οι ισιοι παγκοι ελαχιστα να χρησιμοποιουνται....σε αντιθεση με του επικλινεις που γινεται ¨ουρα¨ τροχαλιες,σμιθ,πρεσες κ.λ.π βλεπεις ουρες οπως στα....ταμεια της εφοριας ενα πραμα!!!

    Βρηκα ενα και μοναδικο πιτσιρικα 25 χρονων που ναι εχει ξεκινησει το powerlifting και πειραματιζεται μεταξυ starting strength,5X5 κ.λ.π και καναμε παρεα σκουωτ και αρσεις θανατου....πολυ δυνατος και με καλο αθλητικο παρελθον,εχει σιγουρα πολυ καλο μελλον ακομη και αγωνιστικα.
    Φυσικα για να εχει εξελιξη πρεπει καταρχην να αλλαξει γυμναστηριο οπως κι εγω στο μελλον γιατι τα φιτνεσαδικα δεν ειναι για πολλα πολλα

    ....η πλακα ειναι οτι με παρεσυρε στο ρυθμο του στις Αρσεις Θανατου και ενω επρεπε να κανω 1Χ5 στα 90 κιλα ,εβαλα 100 και βγηκαν μια χαρα και με στυλ!!!!
    Τα σκουωτ ακομη με δυσκολευει καπως το low bar αλλα το συνηθιζω καλυτερα,τα 80 κιλα σε 5Χ5 βγηκαν μια χαρα και χωρις να χρειαζομαι πολυ μεγαλα διαλειμματα.
    Εκει που κολαω ειναι στα ohp ,τα 42,5 σε 5Χ5 με δυσκολεψαν αρκετα στα δυο τελευταια σετ

  29. #29
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Μια χαρα μπραβο, τελικα ενας καλος συναθλητης μπορει να μας ανεβασει ολους..Εδω ο arnold ελεγε σε μια συνεντευξη του οτι οταν εκανε προπονηση μαζι με τον franco columbo εβγαζε παντα περισσοτερες επαναληψεις.
    Οι στρατιωτικες πιεσεις ανεβαινουν δυσκολα, απο ενα σημειο και μετα παρε functional plates του μισου κιλου, ωστε πχ την επομενη προπονηση να βαλεις 43,5 και να βγουν οι επαναληψεις και οχι 45 κιλα.

  30. #30
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Quote Originally Posted by dimitris_powerlifter View Post
    Μια χαρα μπραβο, τελικα ενας καλος συναθλητης μπορει να μας ανεβασει ολους..Εδω ο arnold ελεγε σε μια συνεντευξη του οτι οταν εκανε προπονηση μαζι με τον franco columbo εβγαζε παντα περισσοτερες επαναληψεις.
    Οι στρατιωτικες πιεσεις ανεβαινουν δυσκολα, απο ενα σημειο και μετα παρε functional plates του μισου κιλου, ωστε πχ την επομενη προπονηση να βαλεις 43,5 και να βγουν οι επαναληψεις και οχι 45 κιλα.
    Σ?ευχαριστω πολυ Δημητρη,θα ακολουθησω τη συμβουλη σου και θα παρω τα μισοκιλα!!!!


 
Page 1 of 59 123451151 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Come Back
    By Nikolas Agathokleous in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 49
    Last Post: 16-01-16, 15:21
  2. Bodybuilder From the Future or Not?
    By alp in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 115
    Last Post: 23-08-10, 12:22
  3. The Future...
    By r1ddl3r in forum Off Topic
    Replies: 0
    Last Post: 21-01-06, 02:41

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •