Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 12 of 59 FirstFirst ... 2891011121314151622 ... LastLast
Results 331 to 360 of 1763
  1. #331
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Quote Originally Posted by Konstantina91 View Post
    Περαστικά Γιάννη, ελπίζω να περάσει γρήγορα με τη ξεκούραση και να μην είναι τίποτα πιο σοβαρό.
    Σ'ευχαριστω Κωνσταντινα
    Μιλησα τηλεφωνικα με τον ορθοπεδικο μου και σε πρωτη φαση με καθησυχασε ....λιγο.
    Γνωριζει το προβλημα μου με τη χονδροπαθεια και σχεδον μου απεκλεισε οτι ειναι καποια εστω και μερικη ριξη χιαστων η μηνισκου,γιατι πολυ απλα θα ειχε πρηστει το γονατο και θα ποναγα πολυ.
    Ο πονος ειναι αισθητος στο καθισμα σε γωνια 90 μοιρες,εξαφανιζεται πανω και κατω απο αυτες,αρα στη θεωρια προς το παρον ειναι μια εξαρση της χονδροπαθειας γιατι το παρακανα με τα σκουωτ....
    Αν ειναι χονδροπαθεια ,πρεπει να αυξησω τη δοση της γλυκοζαμινης ,χονδροιτινης,msm ,περιπου στα 1000-1200 mg (....τη χονδροιτινη)να κανω κανενα leg extension να τεντωσει λιγο η περιοχη πανω απ΄το γονατο και ξεροντας οτι δεν προκειται να εγκαταλειψω τα σκουωτ(παρα μονο αν κλαταρουν τελειως τα γονατα).....να δενω πολυ καλα τα γονατα και να πιεζεται η επιγονατιδα προς το εσωτερικο......και ποτε μα ποτε ....μισα σκουωτ η λιγο πανω απο τις 90 μοιρες,να κατεβαινω πιο κατω
    Περισσοτερα απο Δευτερα

  2. #332
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Γιαννη περαστικα! Το barbell medicine εχει ενα template προγραμμα, για non-specific knee pain. Mπορει να σου φανει χρησιμο για περιοδους που το γονατο σε ταλαιπωρει.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  3. #333
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Σ'ευχαριστω Αχιλλεα,θα το κοιταξω

  4. #334
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Τα ξέρεις τα κατατόπια με τα γόνατα. Και πολύ καλά έκανες που ενημέρωσες άμεσα τον γιατρό σου.

    Εγώ έχω την εξής απορία. Range of motion έχει χωρίς καμία ενόχληση ?
    Bodyweight squat πάλι ενοχλεί στις 90μοιρες ?

    Προβολές με το βάρος του σώματος δοκίμασες? Με το πονεμένο πόδι μπροστα και με το πονεμένο πίσω?
    Ενοχλεί κάπου?

  5. #335
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Quote Originally Posted by Konstantina91 View Post
    Τα ξέρεις τα κατατόπια με τα γόνατα. Και πολύ καλά έκανες που ενημέρωσες άμεσα τον γιατρό σου.

    Εγώ έχω την εξής απορία. Range of motion έχει χωρίς καμία ενόχληση ?
    Bodyweight squat πάλι ενοχλεί στις 90μοιρες ?

    Προβολές με το βάρος του σώματος δοκίμασες? Με το πονεμένο πόδι μπροστα και με το πονεμένο πίσω?
    Ενοχλεί κάπου?
    ....αν τα ξερω λεει τα κατατοπια....τα εχω ¨σπουδασει ¨
    Range of motion .....μεχρι τις ...λιγο πριν 90 μοιρες ολα φυσιολογικα,στις 90 νιωθω ενα πονο πισω απο την επιγονατιδα,σα να μετατοπιζεται σαν κατι να εμποδιζει να κινηθει ανετα το γονατο...δεν ξερω αν το περιγραφω σωστα,μετα τις 90 μοιρες ολα καλα αλλα δεν μπορω να φτασω τελειως κατω,το ευρος της κινησης εχει περιοριστει
    ....αυτο στο bodyweight,το ιδιο νιωθω κι αν βαλω λιγο βαρος περιπου 40 κιλα,παραπανω δεν δοκιμασα.....
    Προβολες σε καμια περιπτωση δεν μπορω να κανω,οπως επισης καθισμα με το ποδια πολυ κλειστα...οσο ειναι ανοιχτα και τα γονατα πελματα κοιτουν προς τα εξω και ο πονος μετριαζεται και κατεβαινω πιο ευκολα.
    Ο λογος ειναι απλος,οσο ανοιγεις τα ποδια,τοσο η φορτιση φευγει απο τα γονατα,και παει στους γλουτους,δικεφαλους αλλα κυριως στον εσωτερικο τετρακεφαλο....οταν οι μυτες ειναι ισιες και τα γονατα ειναι πανω η πιο μπροστα απο τα δαχτυλα των ποδιων ο πονος οξυνεται παααααρα πολυ.....γιαυτο και τα low bar squats ειναι ασφαλεστερα για τα γονατα,οπως και το να εκτελει καποιος σκουωτ οπως οι powerlifters με τα ποδια πολυ ανοιχτα
    Το προβλημα επισης ειναι κατι παρομοιο με αυτο που εχεις εσυ,εγω μετα απο πολλα χρονια ποδηλασιας υπερεξαςκησα πολυ των εξωτερικο τετρακεφαλο,αλλα υπολειτουργουσε ο εσωτερικος,οταν λοιπον κανεις καθισμα η επιγονατιδα μετατοπιζεται στο πιο σφιχτο κομματι του ποδιου και δημιουργηται ανισορροπια και πονος
    Με πιο απλα λογια το ποδηλατο μου εχει κανει περισσοτερη ζημια στα ποδια απ?οτι η αρση βαρων παλιοτερα
    Last edited by Mikelangelo; 22-02-19 at 01:00.

  6. #336
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Είχα μια ελπίδα να πονάει μόνο με πολλά κιλά πάνω στη πλάτη και όχι με το βαρος του σωματος.

    Συμπάσχοντες λοιπον...

    Δεν πειράζει, θα συνεργαστεί και η επιγονατίδα σύντομα και θα σηκώνεις πάλι ότι θελεις στο γυμναστηριο. Να ειναι καλά ο πάγος :p

  7. #337
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Quote Originally Posted by Konstantina91 View Post
    Είχα μια ελπίδα να πονάει μόνο με πολλά κιλά πάνω στη πλάτη και όχι με το βαρος του σωματος.

    Συμπάσχοντες λοιπον...

    Δεν πειράζει, θα συνεργαστεί και η επιγονατίδα σύντομα και θα σηκώνεις πάλι ότι θελεις στο γυμναστηριο. Να ειναι καλά ο πάγος :p
    .......δυο ,τρεις ειναι οι ασκησεις που πραγματικα σιχαινομαι.......η μια απο αυτες ειναι τα leg extension, και δυστυχως για ενα διαστημα πρεπει να τις κανω γμτ,γμτ!!!

    ....οταν ερθεις Αθηνα ελα απ?το ξενοδοχειο που δουλευω να πιουμε ενα καφε της παρηγοριας,εμεις οι συμπασχοντες

    ....α και μου συνεστησε να δενω παντα τα γονατα μου οταν αρχισω παλι τα σκουωτ,στα βαρια σετ,στα πιο ελαφρυα τα sleeves αρκουν

  8. #338
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Quote Originally Posted by Mikelangelo View Post
    .......δυο ,τρεις ειναι οι ασκησεις που πραγματικα σιχαινομαι.......η μια απο αυτες ειναι τα leg extension, και δυστυχως για ενα διαστημα πρεπει να τις κανω γμτ,γμτ!!!

    ....οταν ερθεις Αθηνα ελα απ?το ξενοδοχειο που δουλευω να πιουμε ενα καφε της παρηγοριας,εμεις οι συμπασχοντες

    ....α και μου συνεστησε να δενω παντα τα γονατα μου οταν αρχισω παλι τα σκουωτ,στα βαρια σετ,στα πιο ελαφρυα τα sleeves αρκουν
    Χαχαχα, σαν να σε βλέπω να κάνεις leg extention με σκυμμένο κεφάλι

    Ωραίος ο γιατρός που ξέρει και από knee sleeves και wraps. Προχωρημένος! Πρέπει να προσαρμοστώ και εγώ σιγά σιγά στα sleeves γιατι ακόμη με ενοχλουν...

    P.S. Για να προλάβουμε να πιουμε καφέ πρέπει να έρθω να μείνω στο ξενοδοχείο σου!
    Υπάρχει και η ιδέα να πάμε στα planet fitness να κάνουμε deadlift και να μας διώξουν :p

  9. #339
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    ....θα με δεις να κανω leg extension και να χρησιμοποιω ολο το πλουτο της ελληνικης γλωσσας σε......βρισιες!!!
    ....στο planet fitness αμφιβαλλω αν ξερουν καν τι ειναι το .....deadlift
    ....πες ποτε θα ερθεις και το κανονιζω να μεινεις!!!

    Ο γιατρος ξερει απο wraps και sleeves,ειναι παλιος αθλητης του στιβου και ενεργος ορειβατης με αριστη φυσικη κατασταση στα 60 του
    Αν ο ορθοπεδικος η φυσιοθεραπευτης δεν ειναι και οι ιδιοι αθλητες,τοτε πολυ δυσκολα θα βοηθησουν ενα αθλητη.
    Σε ενα ασχετο που ειχα παει πολυ παλια,οταν ειχα παλι τα ιδια προβληματα,μου ειπε το γνωστο......ααααα εχεις χονδροπαθεια,πρεπει να σταματησεις το ποδηλατο,τα βαρη ,ξεκουραση και βλεπουμε.....να δουμε τι του λεω,μηπως να κατσω και σε ενα αναπηρικο καροτσακι να μην κουραζομαι παραπανω????

  10. #340
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Kανένα box squat με ανοιχτά πόδια ή πρέσσα;
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  11. #341
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Quote Originally Posted by Achillezzz View Post
    Kανένα box squat με ανοιχτά πόδια ή πρέσσα;
    Θα δοκιμασω απο Δευτερα Αχιλλεα,να δω πως παει!!!

  12. #342
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    03-01-19
    Posts
    779

    Default

    Είχα διαβάσει στο βιβλίο "knowledge and nonsense: the science of nutricion and exercise" του Jamie Hale σχετικά με τις εκτάσεις και κατά πόσο είναι ασφαλέστερες από τα σκουώτ για αποκατάσταση. Παρακάτω παραθέτω αυτό το απόσπασμα...

    "Οι εκτάσεις ποδιών είναι πιο αποτελεσματικές από τα καθίσματα για την
    αποκατάσταση τραυματισμών στο γόνατο
    Οι έρευνες δείχνουν πως οι δυνάμεις στην επιγονατίδα και στον μαλακό ιστό είναι
    μεγαλύτερες στις εκτάσεις των ποδιών παρά στα ορθώς ελεγχόμενα καθίσματα. Αυτό
    γιατί οι καθιστές εκτάσεις ποδιών αποτρέπουν την άρθρωση των γοφών από το να
    μοιραστεί το φορτίο στην κίνηση. Επιπρόσθετα, η ελεγχόμενη γραμμή της κίνησης δε
    προσφέρει την φυσική πατέντα κίνησης στην άρθρωση, ούτε εμπλέκει το νευρικό
    σύστημα στο να μαθαίνει την καθημερινή πατέντα της κίνησης. Οπότε οι εκτάσεις
    των ποδιών πρέπει να έχουν ελάχιστο ρόλο στην προπόνηση ποδιών (ειδικά για
    αθλητές).
    Είναι επίσης σημαντικό να σκεφτούμε τον τύπο του καθίσματος, την ταχύτητα της
    κίνησης και την ιδιαιτερότητα του τραυματισμού όταν σχεδιάζουμε προγράμματα
    αποκατάστασης. Πόσες φορές έχετε ακούσει ότι ?δεν πρέπει να κάνεις καθίσματα?;
    Αυτή η άποψη δεν λαμβάνει υπ? όψιν της πως υπάρχουν πολλοί τύποι καθισμάτων.
    Διαφορετικοί τύποι καθισμάτων δίνουν στο σώμα διαφορετικά ερεθίσματα.
    Ο μέσος personal trainer ή ειδικός σε αποκατάσταση πιθανότατα δεν ξέρει την
    διαφορά μεταξύ ενός καθίσματος με την μπάρα χαμηλά, και ενός καθίσματος με την
    μπάρα ψηλά. Πετάξτε τους τον όρο ?κάθισμα Zercher? και δείτε τους καθώς θα
    ?βραχυκυκλώνουν?.
    "
    Last edited by Berlyn; 22-02-19 at 14:34.

  13. #343
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    .....συμφωνα με τα λεγομενα του ορθοπεδικου μου αλλα και πολλων ,ορθοπεδικων και αθλητιατρων οι εκτασεις καλο ειναι να γινονται μονο για αποκατασταση και θεραπεια μετα απο επεμβασεις και αλλα προβληματα.
    Ο λογος ειναι οτι προφανως χαλαρωνει ο τετρακεφαλος μετα απο τραυματισμο η οταν ειναι σε ακινησια απο επεμβαση και η συγκεκριμενη ασκηση βοηθαει στην αποκατασταση
    Οσον αφορα την προπονηση σαφως και προσφερει ελαχιστα και επιβαρυνει οπως πολυ σωστα γραφει και το αρθρο που ανεβασες.
    Τα squats αν και ασφαλεστερα ,και ασυγκριτα χρησιμοτερα,λογω του μεγαλου βαρους που μπορει να βαλεις,αλλα και του ευκολου λαθους που μπορει να γινει στην εκτελεση,μπορουν να κανουν ζημια....ειδικα οπως τα δειχνουν οι περισσοτεροι personal trainers.....να προσθεσω επισης την πολυ μεγαλυτερη ζημια που μπορει να γινει αν τα εκτελεις σε μηχανημα Σμιθ!!!

  14. #344
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    03-01-19
    Posts
    779

    Default

    Τα μαύρα τονισμένα γράμματα στο απόσπασμα παραπάνω αναφέρονται στον τίτλο ως μύθος που επικρατεί σχετικά με τις εκτάσεις. Τώρα, αν ισχύει ή όχι δεν το ξέρω καθώς δεν το έχω σπουδάσει το θέμα.

    Επίσης, στο βιβλίο "ανατομική της άθλησης" του Jurgen Weineck αναφέρει πως στο βαθύ κάθισμα (δηλαδή πιο κάτω από το παράλληλο επίπεδο) αυξάνεται η δύναμη που αναπτύσσεται στον επιγονατιδικό σύνδεσμο, φθάνοντας χωρίς κάποια πρόσθετη επιβάρυνση στις 7,6 φορές πάνω από το σωματικό βάρος. Έτσι με τακτική εκτέλεση σε χρόνια βάση και με ακατάλληλη αύξηση της επιβάρυνσης, οι ασκήσεις αυτού του είδους προκαλούν χονδροπάθεια της επιγονατίδας.

    Εγώ θα έλεγα πως φταίει επίσης και ο ρυθμός που εκτελούνται τα σκουώτ καθώς όσο πιο αργές και ομαλές (ελεγχόμενες) είναι οι κινήσεις τόσο καλύτερα για τις αρθρώσεις και τους συνδέσμους.

  15. #345
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    ...εγω χονδροπαθεια αρχισα να εμφανιζω στα 40 μου χρονια περιπου,μετα απο αρκετα χρονια επιβαρυνσεων απο την αρση βαρων η οποια οσο περνουν τα χρονια επιδεινωνεται,αργα αργα βεβαια
    Τα βαθια squats εχουν ενα μικρο μεριδιο ευθυνης στη δικη μου περιπτωση,αλλα ειναι πολυ ασφαλεστερα(....λογια ορθοπεδικου) απο τα μισα η αυτο το πραμα που βλεπεις να εκτελειται στα περισσοτερα φιτνεσαδικα.....τα παραλληλα που εκτελουν οι powerlifters για αλλους ειναι ασφαλεστερα των βαθιων για αλλους οχι.
    Πολυ σημαντικο ρολο παιζει και η ανατομια του γονατου-ποδιου του αθλητη,σε κανενα μας δεν ειναι ευθυγραμμισμενο το μηριαιο οστο με τη κνημη,υπαρχουν διαφοροποιησεις στη λεκανη και οπου υπαρχει αδυναμια εκει ακριβως παρουσιαζεται το προβλημα

    .....και το σημαντικοτερο ολων ειναι να εχεις ορθοπεδικο που ειναι αθλητης ο ιδιος,η αθλητιατρο, γιατι αν δεν εχει γνωση απο αθλητικους τραυματισμους....τη πατησες!!

  16. #346
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    03-01-19
    Posts
    779

    Default

    Ναι, συμφωνώ σχετικά με την ανατομία του καθενός, αλλά γιατί τα βαθιά καθίσματα είναι ασφαλέστερα από τα κανονικά ή τα μισά;

    Πάντως, σύμφωνα με τον Σ. Δεδούκο τα βαθιά καθίσματα (υπερκάμψη γονάτων) με πολύ μεγάλα βάρη προκαλούν κάκωση μηνίσκων, όπως και οι απότομες εκτάσεις και τα τάκλιν στο ποδόσφαιρο. Αλλά και σύμφωνα με τον Jurgen Hartmann (σύγχρονη προπόνηση δύναμης) η εκτέλεση βαθιών καθισμάτων συνδέεται με τον κίνδυνο της κάκωσης στις αρθρώσεις των γονάτων και στο οσφυϊκό τμήμα της σπονδυλικής στήλης. Γι αυτό τα βαθιά καθίσματα (και άλλες ασκήσεις με οξεία γωνία γονάτων) αποφεύγονται από πολλούς προπονητές και αθλητίατρους. Δεν έχω διαβάσει τα ίδια για τα κανονικά καθίσματα.

  17. #347
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Πολυ ασφαλεστερα απο τα μισα ειναι τα βαθια,τα μισα ξερεις ποια εννοω,αυτο τη μικρη κινηση που κανουν δυστυχως πολλοι μεχρι το πολυ 45 μοιρες,αυτο ριχνει τετοια φορτιση στην επιγονατιδα και στους συνδεσμους που αργα η γρηγορα ....παραδιδουν το πνευμα.
    ...αν βαλεις και στο παιχνιδι αυτα τα δισκακια που βαζουν καποιοι για να ανασηκωνουν τις φτερνες το "εγκλημα" ολοκληρωνεται με απολυτη επιτυχια
    Αυτα τα λογια τα θυμαμαι να λενε προπονητες και ορθοπεδικοι εδω και δυο δεκαετιες και βαλε,τα ιδια λενε και σημερα.
    Στα βαθια ναι το θεμα εχει πολυ μεγαλο ρισκο για την αρθρωση αλλα το κερδος ειναι το μεγαλο ευρος κινησης του ποδιου,γυμναζεται σωστα αρα υποστηριζει και σωστα ολο το συστημα.
    Τα κανονικα ειναι η πιο ασφαλης λυση απο τα τρια αλλα αν καποιος ειναι αθλητης στιβου,ριπτης,παλαιστης κ.λ.π χανει ενας μερος απο το κερδος που θα ειχε αν εκτελουσε βαθια καθισματα
    Last edited by Mikelangelo; 22-02-19 at 21:34.

  18. #348
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Δε νομίζω οτι το ass to grass έχει μεγαλύτερη χρησιμότητα απο το κανονικό squat όπου οι γοφοί είναι 5 εκατοστά κάτω απο τα γόνατα. Αν είναι αυτό που εννοείτε με τη διαφορά "βαθιών" έναντι "κανονικών" καθισμάτων.

    Μερικά σχετικά άρθρα για το θέμα είναι τα παρακάτω:
    https://www.barbellmedicine.com/why-...coach-preview/
    https://www.barbellmedicine.com/some...nt-know-squat/

    Kαι αυτά:
    https://startingstrength.com/trainin...t-in-the-squat
    https://startingstrength.com/article...s-and-the-knee
    https://startingstrength.com/article...-clarification
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  19. #349
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    03-01-19
    Posts
    779

    Default

    Achillezzz αυτό ακριβώς εννοούμε. Όταν κάποιος θέλει να γυμνάσει τους τετρακέφαλους, μέχρι το παράλληλο λίγο κάτω-λίγο πάνω αρκεί...από εκεί και πέρα στο βαθύ κάθισμα η τάση φεύγει από τους τετρακέφαλους και δίνεται έμφαση στους γλουτούς. Όπως και όταν ανεβαίνουμε δεν πρέπει να κλειδώνουμε τα γόνατα ώστε οι τετρακέφαλοι να παραμένουν σε μία τάση έτσι δεν πρέπει να κατεβαίνουμε πολύ.

    Mikelangelo ακριβώς! τα βαθιά καθίσματα είναι ιδανικά για αθλητές τύπου άρση βαρών, παλαιστές κ.λπ. Στο bodybuilding όμως δεν χρειάζονται.

    Το πρόβλημα με τα μη ολοκληρωμένα σκουωτ νομίζω πως είναι στο γεγονός ότι λόγω της μικρής κίνησης (και όχι της κίνησης καθεαυτής) μπορείς να φορτώσεις πολύ περισσότερα κιλά από αυτά που μπορείς κανονικά και στρεσάρονται έτσι οι αρθρώσεις περισσότερο λόγω του αυξημένου από το κανονικό βάρος.
    Last edited by Berlyn; 22-02-19 at 23:20.

  20. #350
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Σ?Ευχαριστω πολυ Αχιλλεα,μου εχεις δωσει πολυ υλικο για διαβασμα!!!!

    Ο φιλος μας ο Alan το εξηγει καλυτερα απο μενα για τα ass to grass vs powerlifting squats,αλλα δεν μπορω να βρω το βιντεο δυστυχως
    παντως υπαρχουν διαφορες μεταξυ τους αρκετες

    Berlyn καποιοι σηκωνουν πιο πολυ βαρος στα ass to grass squats,απο τα παραλληλα,ειναι συγκριτικα λιγοτεροι φυσικα........χρησιμοποιουν την ελαστικοτητα η μαλλον μια αναπηδηση που κανεις οταν φτασεις πολυ κατω,η αγγλικη λεξη bounce το εκφραζει καλυτερα ,αλλα ειναι επικινδυνο γιατι χαλαρωνεις λιγο στο κατω σημειο τη μεση και εχεις αλλα προβληματα.
    Αν εχεις αρσιβαριστικο στησιμο και ευλιγισια ναι σηκωνεις πολλα...
    ..οι powerlifters ομως δεν την εχουν και γιαυτο προτιμουν τα παραλληλα αλλα και γιατι συνηθως εχουν πολυ ανοιχτα τα ποδια,ετσι δεν μπορεις να κανεις ass to grass αλλωστε ,οπως και δεν χρησιμοποιουν το bounce.....αλλα και αγωνιστικα κρινονται οταν φτασουν οι γοφοι καποια εκατοστα κατω απο το υψος του γονατου που λεει κι ο Αχιλλεας
    Ειναι και θεμα σωματοδομης ειναι πολλα.....το ζητουμενο ειναι το ευρος κινησης,γιατι δεν κανουμε bodybuilding και ο σκοπος αυτης της ασκησης δεν ειναι να μεγαλωσουν μονο τα ποδια.
    Last edited by Mikelangelo; 23-02-19 at 09:22.

  21. #351
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by Berlyn View Post
    Achillezzz αυτό ακριβώς εννοούμε. Όταν κάποιος θέλει να γυμνάσει τους τετρακέφαλους, μέχρι το παράλληλο λίγο κάτω-λίγο πάνω αρκεί...από εκεί και πέρα στο βαθύ κάθισμα η τάση φεύγει από τους τετρακέφαλους και δίνεται έμφαση στους γλουτούς. Όπως και όταν ανεβαίνουμε δεν πρέπει να κλειδώνουμε τα γόνατα ώστε οι τετρακέφαλοι να παραμένουν σε μία τάση έτσι δεν πρέπει να κατεβαίνουμε πολύ.

    Mikelangelo ακριβώς! τα βαθιά καθίσματα είναι ιδανικά για αθλητές τύπου άρση βαρών, παλαιστές κ.λπ. Στο bodybuilding όμως δεν χρειάζονται.

    Το πρόβλημα με τα μη ολοκληρωμένα σκουωτ νομίζω πως είναι στο γεγονός ότι λόγω της μικρής κίνησης (και όχι της κίνησης καθεαυτής) μπορείς να φορτώσεις πολύ περισσότερα κιλά από αυτά που μπορείς κανονικά και στρεσάρονται έτσι οι αρθρώσεις περισσότερο λόγω του αυξημένου από το κανονικό βάρος.
    Καλά, αν βάλεις σοβαρά κιλά στο squat δεν γίνεται να μη κλειδώσεις τα γόνατα... Υπερέκταση να μη κάνει, κατα τ'άλλα το πόδι πρέπει να είναι κλειδωμένο. Το πρόβλημα με τα half-squats το αναλύει ο Feigenbaum. Δεν είναι μόνο το υπερβολικό βάρος, αλλά και η συστηματικά ασύμετρη επιβάρυνση του συνδέσμου της επιγονατίδας.

    Δεν ξέρω αν χρειάζονται στο bodybuilding, αλλά γενικά το full range of motion με τη μεγαλύτερη δυνατή επιβάρυνση (για το κάθε αντίστοιχο εύρος επαναλήψεων) είναι σημαντικά για την υπερτροφία. Ζωντανό παράδειγμα οι τερατώδεις τετρακέφαλοι του Karwoski! https://www.ironcompany.com/wp/wp-co...gman-zenji.jpg

    Αν και το bodybuilding προπονητικά λάθη συγχορεί αρκετά, σε αντίθεση με λάθη διατροφής! (αντίθετα ακριβώς απο powerlifting άρση βαρών κλπ)
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  22. #352
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Στελνω mail στον Αμερικανο
    ...Coach εχουμε ενα θεματακι με την επιγονατιδα,η ειναι η παλια μου χονδροπαθεια η τενοντιτιδα ειπε ο Ορθοπεδικος και θα παω τη Τριτη να με δει.

    Coach.....O ορθοπεδικος ξερει απο αθλητικους τραυματισμους??? αν ναι να πας αν οχι,πηγαινε σε αλλον που ξερει

    Εγω ....Ξερει μην ανησυχεις!!

    Coach ok,ας υποθεσουμε οτι ειναι,που κατα 99% θα ειναι τενοντιτιδα,τοτε μου πεταει καμια 20αρια link,οπως αυτα του Αχιλλεα με πρωτα πρωτα του Baraki απο το Barbell Medicine
    ....κανεις τις ασκησεις σου με τα λαστιχα τα foam rolling,stretching κ.λ.π,και μην φοβηθεις και αραξεις στο καναπε.....ειναι οτι χειροτερο μπορεις να κανεις

    Πριν ειχε προηγηθει τηλεφωνο στο γιατρο
    Γιατρε οτι και να εχω ,θελω να με "φτιαξεις'' να συνεχισω να κανω αυτα που εκανα,αν αρχισεις να μου λες κοψε τα σκουωτ ,να παω σε αλλο
    Γιατρος
    Γιατι να κοψεις τα σκουωτ,δεν υπαρχει καλυτερη ασκηση απο αυτη,θα σε φτιαξω μην ανησυχεις!!!
    Αν εχεις τενοντιτιδα τοτε το σωμα θα αναρρωσει το συγκεκριμενο σημειο,φτιαχνοντας πιο ισχυρους τενοντες,αλλα θελει λιγο προσοχη στην αποκατασταση.....αν ειναι οτιδηποτε αλλο,θα το δουμε.......αλλα και παλι σκουωτ θα κανεις αργα η γρηγορα!!

    .....to be continued

  23. #353
    Senior Bodybuilder Vass17's Avatar
    Join Date
    06-04-17
    Posts
    1,395

    Default

    Μπράβο!
    Φαίνεται πως είναι σωστός και γνώστης ο γιατρός! Πολύ αισιόδοξο αυτό!
    Όταν η ψυχή θέλει, το σαρκίον ακολουθεί.

    Σήμερα θα κάνω εκείνο που δεν κάνουν οι υπόλοιποι, ώστε αύριο να μπορώ εκείνο που δεν θα μπορούν.

  24. #354
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Γιάννη , τι λεει το πόδι? Ξεκουράστηκε καθόλου?

    Καλά σου λέει ο γιατρός, εννοείται θα "σε φτιάξει " και θα κάνεις όσο squat θέλεις !!

  25. #355
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Quote Originally Posted by Konstantina91 View Post
    Γιάννη , τι λεει το πόδι? Ξεκουράστηκε καθόλου?

    Καλά σου λέει ο γιατρός, εννοείται θα "σε φτιάξει " και θα κάνεις όσο squat θέλεις !!
    Καταρχην πρεπει να εχω δει πανω απο 50 βιντεακια,για αποκατασταση απο τενοντιτιδα επιγονατιδας,μηνισκων,κ.λ.π
    ....το τι προβολες,ανοιγματα,σιατσου,τεντωματα αλλα Jane Fonda εχω κανει δεν περιγραφεται.....μονο το κορμακι και οι γκετες μου λειπουν να ολοκληρωθει το....ανεκδοτο.
    Μετα απο τοσα τεντωματα λοιπον,νιωθω λιγο καλυτερα και το γονατο διαμαρτυρεται λιγο λιγοτερο οταν κανω καθισμα
    Αυριο ειναι το ραντεβου με το γιατρο να δουμε πως θα κινηθουμε,προς το παρον ειμαι τελειως ξενερωμενος,γιατι εκει που ειχα βρει τη σωστη σταση στα squats και ανεβαινα,επηλθε το μοιραιον!!!!
    Παω τωρα στο γυμναστηριο να κανω τις πρεσσες μου και τα εξτενσιον μου και να συνεχισω τα υπολοιπα μερη οπως προβλεπεται απ?το προγραμμα
    Προγραμμα ομως χωρις squats ειναι σα.....μακαρονια χωρις κιμα

  26. #356
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    03-01-19
    Posts
    779

    Default

    Quote Originally Posted by Mikelangelo View Post
    Προγραμμα ομως χωρις squats ειναι σα.....μακαρονια χωρις κιμα


    Ισχύει! Γέλασα μόνο με τη σύγκριση.

  27. #357
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Γιαννη υπομονη και ολα θα φτιαξουν!! Μετα απο αυτο θα εισαι σοφοτερος και θα ξερεις πιο προγραμμα σου ταιριαζει καλυτερα χωρις πολλες υπερβολες. Ενα γραμμικο προγραμμα ειναι οτι πρεπει!

  28. #358
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Ετσι ειναι Δημητρη οι υπερβολες πληρωνονται,αλλα αν δε ρισκαρεις δεν ξεπερνας και ορια
    Μιαμιση εβδομαδα ακομη και τελειωνει το monolith,εστω και κουτσουρεμενο,στα σκουωτ, και μετα γυρναω στο κλασσικο 5/3/1 η 3/5/1 που δεν εχει υπερβολες οσον αφορα το volume,γιατι στη δικη μου τη περιπτωση το volume ειναι που εκανε τη ζημια,συν του οτι ανεβασα ενω δεν επρεπε το ΤΜ
    Αυτο ακριβως μου εγραψε και ο Αμερικανος,αν αλλαξεις εστω και λιγο αυτο το οριακο προγραμμα ρισκαρεις για τους εξης λογους.
    Δεν ετρωγα και δεν μπορω να φαω ολα αυτα που προτεινει....
    Δεν παιρνω ενα καρο συμπληρωματα,παρα μονο τα βασικα
    Δεν κοιμαμαι πολυ σωστα
    .....η δουλεια μου εχει περιεργα ωραρια
    .....η ηλικια μου δεν επιτρεπει γρηγορη αποκατασταση
    Berlyn ετσι ειναι φιλε.σημερα που δεν εκανα squats,παρα μονο leg press.......η ¨γευση ¨ που μου αφησε η σημερινη προπονηση ηταν πολυ ....αναλατη

    Εβδομαδα 5η λοιπον 1η μερα
    Leg press 7Χ5
    OHP 5X5 40-45-50-40 κιλα
    Chins 10x10 με λαστιχο
    Face pulls 10X10
    Dips 10X10 με λαστιχο
    Last edited by Mikelangelo; 25-02-19 at 18:34.

  29. #359
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Καλά, μην παίρνεις και εσυ το χειρότερο σενάριο και ξενερώνεις!
    Θα το δέίτε αύριο με τον γιατρό, λίγη υπομονή και θα ξερεις τι είναι.
    Leg Press τι κιλά αντεξε να βγάλει για 7 x5?

  30. #360
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Quote Originally Posted by Konstantina91 View Post
    Καλά, μην παίρνεις και εσυ το χειρότερο σενάριο και ξενερώνεις!
    Θα το δέίτε αύριο με τον γιατρό, λίγη υπομονή και θα ξερεις τι είναι.
    Leg Press τι κιλά αντεξε να βγάλει για 7 x5?

    ....παντα παιρνω το χειροτερο σεναριο,ετσι ωστε αν ειναι καλυτερα τα πραγματα να χαρω αν ειναι χειροτερα τουλαχιστον ειμαι προετοιμασμενος

    .....80-100 κιλα εβαλα αλλα δεν ενιωσα καποιο πονο ουτε καποιο ζορι ,μονο αυτο το περιεργο,κρακ και κατι να κουνιεται μετατοπιζεται εκει μεσα


 
Page 12 of 59 FirstFirst ... 2891011121314151622 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Come Back
    By Nikolas Agathokleous in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 49
    Last Post: 16-01-16, 15:21
  2. Bodybuilder From the Future or Not?
    By alp in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 115
    Last Post: 23-08-10, 12:22
  3. The Future...
    By r1ddl3r in forum Off Topic
    Replies: 0
    Last Post: 21-01-06, 02:41

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •