Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 44 of 59 FirstFirst ... 3440414243444546474854 ... LastLast
Results 1,291 to 1,320 of 1763
  1. #1291
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Εβδομαδα 2η
    3η Push-Legs
    Tuck Jumps 8x3
    Explosive Pushups 8x2
    Pushups 4x15
    Split Squats 4x12
    Banded OHP rest pause 3xamrap
    Curtsy Lunge 3x30sec

    Σημερα πιάστηκα αρκετα,εκανα ασκησεις που ειχα να κανω καποιες δεκαετιες και μου αρεσαν παρα πολυ
    Οπως τα Curtsy Lunges και τα Tuck Jumps

    Γενικα το προγραμμα ειναι πολυ καλο,σου χτιζει μια αθλητικη υποδομη και φιλοσοφια και θεωρητικα παντα θα εχει καλο carryover οοοοταν μπω σε κανονικες προπονησεις με μπαρα
    Εχει ποικιλια ασκησεων,αλλαζουν οι ασκησεις σε καθε προπονηση και το κυριοτερο υπαρχει προοδευτικη επιβαρυνση σε σετ και επαναληψεις καθε βδομαδα,με πιο απλα λογια ακολουθει τη λογικη των προγραμματων δυναμης

    Δεν ειναι ενα τυχαιο προγραμμα bodyweight,που κανεις τα ιδια και τα ιδια σε καθε προπονηση και τα ιδια σετ-επαναληψεις χωρις στοχο συγκεκριμενο,απλα για συντηρηση

    Αυτο δεν ειναι απαραιτητα κακο,αλλα αν καποιος ειναι συνηθισμενος σε προγραμματισμο με κυκλους ,οι copy paste ρουτινες που εχει γεμισει το διαδικτυο ισα ισα να ξεπερασουμε τη καραντινα,ειναι κατι που δεν θα τον εξυπηρετησουν.

  2. #1292
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Εβδομαδα 2η
    4η Pull
    Bent Over Band Row 5x10
    Resistance Band Good Morning 4x12
    Seated Band Row 3xamrap
    Single Leg Glute Bridge 10x7 EMOM

    Καλη Ανασταση και Καλο Πασχα σε ολους

  3. #1293
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Γιαννη τι λαστιχα εχεις βρει;

    Αντε τσουκου τσουκου γινονται οι προπονησεις απο ολους μας
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  4. #1294
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Quote Originally Posted by Achillezzz View Post
    Γιαννη τι λαστιχα εχεις βρει;

    Αντε τσουκου τσουκου γινονται οι προπονησεις απο ολους μας
    τσουκου-τσουκου οπως ακριβως το λες.....η αληθεια ειναι βεβαια οτι τα λαστιχα αρχιζουν να με εκνευριζουν απιστευτα.....πως θα αντεξω σχεδον αλλον ενα μηνα δεν ξερω ειλικρινα.
    Λαστιχα εχω 5 στο συνολο....ενα γκρι χοντρο,που ειναι το πιο δυνατο απ?ολα
    δυο πρασινα ενα λεπτο και ενα πιο παχυ
    και ενα λεπτο κιτρινο

  5. #1295
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Εβδομαδα 3η
    1η Push-Legs
    Squats Jumps 10x3 30sec rest
    Explosive push ups 10x2 30sec rest
    Standing band OHP 4x15
    Lunge 4x15
    Rest pause Push Ups 3xamrap
    Lateral Lunge 3x40 sec

    Αυτη τη βδομαδα φθανουμε στο μεγιστο αριθμο sets για αυτες τις επαναληψεις,απο την επομενη εβδομαδα μειωνονται τα sets αυξανονται οι επαναληψεις και μετα αυξανονται παλι οι επαναληψεις κ.ο.κ

    Γενικα τωρα που το προγραμμα ειναι λιγο μετα τη μεση του,μπορω να πω οτι δουλευει αρκετα
    Ισως να δουλευε καλυτερα αν δεν εβαζα και .....5 κιλα σωματικου βαρους,αλλα γενικα ειμαι ικανοποιημενος,γιατι ενω πριν τρεις βδομαδες,δεν μπορουσα να κανω ουτε σωστα lunges,lateral και κανονικα,ουτε της προκοπης pushups και αλλες παρομοιες bodyweight,τωρα βγαινουν μια χαρα και οχι με τις ασταθειες της πρωτης εβδομαδας
    Επισης μπορω επιτελους να βγαζω και 8 συνεχεις επαναληψεις σε chinups ,χωρις λαστιχα,αν και ειμαι πλεον 107 κιλα περιπου
    Σιγουρα μολις ,επιστρεψω παλι στο γυμναστηριο,καποιες απο αυτες τις bodyweight θα τις διατηρησω ως accessories
    Τα pushups,lateral lunge,lunge,bulgarian split,curtsy Lunge οπωσδηποτε.

  6. #1296
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Εβδομαδα 3η
    2η Pull
    Chinups 6x10....ενα σετ το καταφερα χωρις υποβοηθηση λαστιχου
    Band Deadlift 4x15
    Standing band row 3xamrap
    Single leg RDL 10x8 EMOM

  7. #1297
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Εβδομαδα 3η
    3η Push-Legs
    Lunge Jumps 10x3
    Explosive Push Ups 10x2
    OHP Band 4x15
    BW Squats 4x15
    Rest Pause Floor Press Band 3xamrap
    Curtsy Lunge 3x40sec

  8. #1298
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Εβδομαδα 3η
    4η Pull
    Seated Band rows 6x10
    Resistance band Good Morning 4x15
    Standing band rows 3xamrap
    Single leg glute bridge 10x8 Emom

  9. #1299
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Εβδομαδα 4η
    1η Push Legs
    Lunge Jumps 6x4
    Explosive push ups 6x3
    Standing OHP band 4x10
    Step up 10x6 emom
    Rest pause push ups 3x20 sec
    Lateral Lunge 3x10

  10. #1300
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Εβδομαδα 4η
    2η Pull
    Pull ups band 4x12
    Band Deadlift 10x6 emom
    Seated band row 3x20sec
    Single leg RDL 4x10

  11. #1301
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Εβδομαδα 4η
    3η Push -Legs
    Squat Jumps 6x4
    Explosive pushups 6x3
    OHP band 4x10
    BW Squats 10x6
    Rest Pause floor press band 3x20 sec
    Reverse Lunge 3x10

  12. #1302
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Εβδομαδα 4η
    4η Push
    Seated band row 4x12
    Band Good Morning 10x6 emom
    Standing band row 3x20sec
    Single leg glute bridge 4x10

  13. #1303
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Εβδομαδα 5η
    1η Pull-Legs
    Lunge jumps 8x4
    Explosive push ups 8x3
    OHP band 6x10
    Split Squats 10x7 emom
    Rest pause push ups 3x30 sec
    Lateral step ups 3x12

  14. #1304
    Advanced Bodybuilder babisvaleris's Avatar
    Join Date
    22-09-13
    Posts
    1,088

    Default

    Προβολες με αναπηδηση φοβερες μπραβο. Εγω ας πούμε πρεπει να κραταω καπου για να κανω την ασκηση οταν την επιχειρω, οποτε χαιρομαι να τη βλέπω...

    Στάλθηκε από το ATU-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  15. #1305
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Quote Originally Posted by babisvaleris View Post
    Προβολες με αναπηδηση φοβερες μπραβο. Εγω ας πούμε πρεπει να κραταω καπου για να κανω την ασκηση οταν την επιχειρω, οποτε χαιρομαι να τη βλέπω...

    Στάλθηκε από το ATU-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Ευχαριστω babisvaleris.
    ...οταν ξεκινησα τα lunge jumps πριν ενα μηνα ,δεν τα καταφερνα καλα,ουτε σωστο βαθος επιανα,ασε τις ασταθειες.....κι εγω προσπαθουσα να κρατιεμαι απο καπου
    Το προβλημα ηταν οτι δεν κατεβαινα αρκετα χαμηλα,να ακουμπαει δηλαδη το γονατο κατω,αν δεν ακουμπησει χανεις την ευσταθεια σου
    Κουραστικη ασκηση αλλα κανει δουλεια....οπως και τα spilt squats και τα curtsy lunges

    Στα split squats ομως κρατιεμαι...ετσι με πιανει πιο καλα
    Last edited by Mikelangelo; 09-05-20 at 20:38.

  16. #1306
    Advanced Bodybuilder babisvaleris's Avatar
    Join Date
    22-09-13
    Posts
    1,088

    Default

    Respect στις curtsy προβολές. Στο σπιτι σε καθε προπονηση ποδιων.

    Στάλθηκε από το ATU-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  17. #1307
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Για να ειμαι ειλικρινης αυτες τις ασκησεις ειχα να τις κανω,μπορει και ....20 χρονια...τοτε εβγαιναν πολυ πιο ευκολα!!
    Τωρα που ειναι κλειστα τα γυμναστηρια και αναγκαστικα τις κανω,ειναι οτι πιο κοντινο στο να κραταω τα ποδια μου σε μια καλη κατασταση,απο τη στιγμη που δεν μπορω να χρησιμοποιησω μπαρα.
    Στην αρχη μου τσακιζαν τα γονατα,αλλα μετα απο ενα μηνα που τις κανω,εχει σταματησει ο πονος που ενιωθα.

  18. #1308
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Εβδομαδα 5η
    2η pull
    Chinups 4x12 με λαστιχο
    Band Deadlift 10x7 emom
    Seated band row 3x30sec
    Single Leg Rdl 4x12

  19. #1309
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Εβδομαδα 5η
    3η Push Legs

    Squat Jumps 8x4
    Explosive Push Ups 8x3
    Standing OHP band 6x10
    Step ups 10x7 emom
    Rest pause floor press band 3x30sec
    Lateral lunge 3x12

  20. #1310
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Εβδομαδα 5η
    4η Pull
    Seated band row 4x12
    Band Good Morning 10x7 emom
    Standing band row 3x30 sec
    Single leg glute bridge 4x12

  21. #1311
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Εβδομαδα 6η και τελευταια αυτου του προγραμματος
    1η Push Legs
    Lunge Jumps 10x4
    Explosive Push Ups 10x3
    OHP band 8x10
    Split Squats 10x8 emom
    Rest pause Push Ups 3x40sec
    Lateral Step ups 3x15

  22. #1312
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Εβδομαδα 6η
    2η Pull
    Band Chinups 4x12
    Band Deadlift 10x8
    Seated band row 3x40 sec
    Single Leg Rdl 4x15

    Τωρα που τελειωνει αυτο το προγραμμα μπορω να κανω και ενα απολογισμο
    Καταρχην πρωτη και ευχομαι και τελευταια,φορα στη ζωη μου εχω κανει τετοιου ειδους προγραμμα με bodyweight ασκησεις και λαστιχα
    Κατα καιρους τα χρησιμοποιουσα αλλα παντα υποστηρικτικα και τις bw σαν accessories ,ποτε ομως σαν ενα βασικο προγραμμα
    Αυτο που επιβεβαιωσα μετα απο 6 βδομαδες ειναι οτι και οι bodyweight αλλα και τα λαστιχα,ειναι μια χαρα για οποιον χρησιμοποιει αυτες τις αντιστασεις για να εχει μια αξιοπρεπη εμφανιση,
    Για οσους κανουν bodybuilding η fitness ειναι μια πολυ καλη εναλλακτικη
    .........,επισης βοηθανε παρα πολυ και στην ευελιξια,κινητικοτητα,διορθωνουν λαθακια και μικροατελειες σε καποιες μικρες μυικες ομαδες,συνδεσμους κ.λ.π για οσους το βλεπουν και πιο αθλητικα το ολο θεμα

    Αν καποιος ομως κανει powerlifting η γενικα ασχολειται με τη δυναμη,η καποιο αλλο δυναμικο αθλημα....δε νομιζω οτι εχει να του προσφερει πολλα...η μπαρα καλως η κακως και οι βασικες πολυαρθρικες δεν αντικαθιστανται

    Αν και το συγκεκριμενο προγραμμα ειναι φτιαγμενο απο προπονητη δυναμης,εχει στοιχεια προγραμματων δυναμης,οπως προοδευτικες επιβαρυνσεις,σε σετ επαναληψεις,explosives,rest pause,emom και οτι αλλο υπαρχει.......μπορει να σε κραταει ως ενα βαθμο ενεργο και δυναμικα,αλλα ....
    ....οσον αφορα τη τεχνικη οι πιεσεις παγκου δεν εχουν το απολυτο υποκαταστατο στα pushups...οκ μοιαζουν πολυ αλλα δεν ειναι τα ιδια....στους bodybuilders που βασικο στοιχειο ειναι το ερεθισμα των θωρακικων,ναι τα pushups μπορουν να τον κρατησουν σε ενα σαφως καλυτερο επιπεδο μυικα,αλλα στους αθλητες δυναμης τα pushups δεν θα συντηρησουν ουτε θα βελτιωσουν φυσικα τις πιεσεις παγκου του....η τεχνικη ειναι ο μεγαλος χαμενος της υποθεσης

    Τα πραγματα ειναι ακομη χειροτερα στις deadlifts,εδω με το λαστιχο βγαινει ενα υβριδιο κλασσικων με rdl,οι μοχλοι μοιαζουν ελαχιστα,οι μυς τη πλατης δουλευουν,οι δικεφαλοι των ποδιων δουλευουν...η τεχνικη οτι νάναι φυσικα

    Τα πραγματα χειροτερευουν ακομη περισσοτερο οταν παμε στα ποδια.....εδω η προσομοιωση στα squats ειναι ελαχιστη....μπορει τα λαστιχα,τα pistol squats,splits,lunges,lateral και front stepups να κανουν καλη δουλιτσα στα ερεθισματα η τεχνικη ομως απεχει ετη φωτος απο τη βασικη
    Αυτο μπορει να το καταλαβει καποιος και πρακτικα και οπτικα αν θελετε...οσοι ασχολουνται με καλλισθενικη γυμναστικη η ενοργανη εχουν πολυ λεπτοτερα και αδυναμα ποδια σε σχεση με το υπολοιπο σωμα τους.

    ...Συμπερασμα....καλο ειναι να υπαρχει μια μπαρα ολυμπιακη,δισκοι,ενας παγκος ,ορθοστατες η ακομη καλυτερα ενα powercage,στο σπιτι.....και ας κανουν οσα lockdowns θελουν
    Last edited by Mikelangelo; 23-05-20 at 21:38.

  23. #1313
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Εβδομαδα 6η
    3η Push -Legs
    Squat Jumps 10x4
    Explosive Push Ups 10x3
    OHP band 8x10
    BW Squats 10x8 emom
    Rest Pause floor press band 3x40sec
    Lateral lunge 3x15

  24. #1314
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Εβδομαδα 6η
    4η Pull
    Seated Band row 4x12
    Band Good Mornings 10x8 emom
    Standing band row 3x40sec
    Single Leg Glute bridge 4x15

    Τελος αυτου του υβριδικου κατα καποιο τροπο,προγραμματος δυναμης με λαστιχα και BW ασκησεις



    Απο αυριο ξεκιναω κατι αλλο

  25. #1315
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Μετα απο ενα σχετικο ψαξιμο και καποιες συζητησεις με τον Αμερικανο,που του αρεσε αρκετα το προηγουμενο προγραμμα που εκανα.....καταληξαμε στο να γυρισουμε σε πιο βασικα πραγματα,ισα ισα να φτασουμε στο ,ας ελπισουμε,κανονικο ανοιγμα των γυμναστηριων.



    Απο την αρχη μου αρεσε η απλοτητα ενος προγραμματος που ειχε ανεβασει πριν εναμιση μηνα ο Allan Thral.
    Μονο 4 ασκησεις,σε συνδυασμους super set,με στοιχεια πυραμιδας στα σετ και κατι απο drop sets,ας πουμε
    Απλα,λιτα αλλα οπως αποδείχτηκε οχι και ευκολα
    Το προγραμμα ειναι full body και το κανεις οσες φορες αντεχεις την εβδομαδα,χωρις ιδιαιτερους περιορισμους....μιας και θα διαρκεσει το πολυ 10 μερες..

    1 προπονηση
    Ξεκιναμε με ζεσταμα παντα με το Agile8

    Superset
    1rep Pull-ups 2reps Push ups,
    2reps Pull-ups 4push ups
    3 reps Pull-ups 6 push ups
    φτανουμε μεχρι τις 7 reps pull ups και 14 push ups και μετα κατεβαινουμε παλι ανα μια επαναληψη στα pulls και ανα δυο στα push απο κει που ξεκινησαμε
    Ψιλοσκοτωμα ειναι
    Κανουμε μετα 6 supersets απο jump squats και single leg box squats....στην προκειμενη περιπτωση το box ηταν μια καρεκλα....απο 6reps καθε σετ και τελειωσαμε

    Κουράστηκα για να ειμαι ελικρινης γιατι ειχαν προηγηθει δυο μερες απο αρκετο ποδηλατακι στον Υμηττο
    Ο Υμηττος για οσους ξερουν ειναι ζορικος ποδηλατικα εχει μεγαλα υψομετρικα

    Η μια μέρα ηταν καθαρο Mountain bike,με τις ανηφορες του και τις ζορικες καταβασεις στα μονοπατια
    και η δευτερη ειχε ποδηλατο δρομου μονο,ενοψη της παγκοσμιας ημερας ποδηλατου,ειχα παει να βοηθησω περισσοτερο ψυχολογικα ενα πολυ καλο φιλο και αριστο ποδηλατη δρομου...που ανεβηκε το βουνο ....14 φορες!!!!!

    Ασυλληπτο αυτο που κατεφερε,αν αναλογιστει κανεις οτι το ανεβα απο Καισαριανη μεχρι τις Κεραιες ειναι 10 χιλιομετρα
    Τα υψομετρικα που εκανε ηταν 10005 μετρα και τα συνολικα χιλιομετρα ...300
    Ποδηλατουσε με ελαχιστα διαλλειματα απο τις 5:30 το πρωι μεχρι σχεδον τις 9:30 το βραδυ
    Το challenge αυτο λεγεται Everesting (λογω του οτι ξεπερνας σε υψομετρικα το ορος Everest,τηρουμενων των αναλογιων παντα) και μονο καποιες εκατονταδες ανθρωποι στο κοσμο ειναι σε θεση να το κανουν....και ο Τακης που το καταφερε ειναι στα 45 οχι κανενας πιτσιρικας

    Σιγουρα οι ποδηλατες δεν μπορουν να συγκριθουν με μας που σηκωνουμε κιλα,αλλες μυικες ινες δουλευουν,η μεγιστη προσληψη οξυγονου που εχουν και η αεροβια ικανοτητα τους ειναι τεραστια,σε σχεση με μας η με οποιονδηποτε αθλητη δυναμικων αθληματων......δεν υπαρχει σαφως καμια συγκριση

    Το βασικοτερο ολων φυσικα ειναι το ελαχιστο σωματικο βαρος τους,τα πολυ χαμηλα ποσοστα λιπους,η οσο το δυνατον λιγοτερη μυικη αναπτυξη που πρεπει να εχουν,ειδικα οσοι κανουν μεγαλες αποστασεις και ανηφορες.
    Ανεπτυγμενο μυικο συστημα μεταφραζεται σε μεγαλο σωματικο βαρος και μεγαλη καταναλωση οξυγονου,κατι τελειως αντιθετο με αυτο που θελουν,δηλαδη την οσο το δυνατον λιγοτερη απωλεια ενεργειας

    Γιατι αναφερα το ποδηλατο,ενα τελειως κοντρα αθλημα σε σχεση με αυτο που κανουμε εμεις και ειδικοτερα οσοι απο εμας ασχολουνται με προπονησεις δυναμης η powerlifting.

    Εγω παρολο που ασχολιομουν με το ποδηλατο για πανω απο 15 χρονια,κυριως με το mountain bike βεβαια,που εχει στοιχεια αεροβιου αθληματος,αλλα και στοιχεια εκρηκτικοτητας και δυναμης(πολυ απλα οταν κατεβαινεις μονοπατια,πεταλι δεν κανεις,αλλα πρεπει να εχεις δυνατους μυς για να αντεξεις τις μεγαλες καταπονησεις)......ειχα να καβαλησω σχεδον δυο χρονια
    Εχω βαλει φυσικα περιπου 10 κιλα,εχω χασει την αεροβια καλη φυσικη κατασταση που ειχα.

    Δυο χρονια τωρα κανω αποκλειστικα προπονησεις δυναμης,το conditioning δεν το παραμελώ ιδιαιτερα,αλλα ειχα τους ενδοιασμους μου,και λογω τη καραντινας αν θα καταφερω τουλαχιστον να ανεβω ολη αυτη την ανηφορα.......ημουν πιο σιγουρος οτι στις καταβασεις θα τα καταφερνα καλυτερα
    ...Σιγουρα ημουν ενα βημα πριν την ανακοπη οταν εφτασα στη κορυφη,αλλα με περιμενα πολυ χειροτερο,οι μυς μου δεν καηκαν,οι ανασες μου ομως ηταν...σε μαυρο χαλι...κυριως γιατι δεν μπορουσα να βρω ρυθμο,εχω ξεχασει τη διαχειριση της ενεργειας...
    Στην καταβαση στα πολυ δυσκολα μονοπατια του βουνου,τα πραγματα κυλησαν πολυ πιο ομαλα,ενταξει πιαστηκαν λιγο οι ωμοι μου και κυριως οι γαμπες μου,αλλα αυτο ηταν και καπως αναμενομενο

    Τι θελω να πω με ολο αυτο το τεραστιο post που εγραψα
    Οσα κιλα και να σηκωνει καποιος καλο ειναι να μην παραμελει την αθλητικοτητα του,το conditioning που λενε και στο Αμερικα ,να δουλευει και αεροβικα,να μην παραμελει τις δυναμικες διατασεις και τις στατικες και το mobility
    Αν απλα καποιος ειναι τεραστιος και σηκωνει τονους αλλα δεν μπορει να περπατησει 4-5 χιλιομετρα,να κανει λιγο ποδηλατο να παιξει λιγο μπασκετ.....τοτε αργα η γρηγορα θα το μετανιωσει

  26. #1316
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Mπραβο Γιαννη και σε εσενα και στον Τακη και απο εδω πραγματικα αυτο που εκανε ο Τακης δεν το κανει ο οποιοσδηποτε θελει τεραστια πνευμονια :P
    Συμφωνω σε ολα οσα εγραψες παρολαυτα ειναι και ωραια η αισθηση του να εισαι μεγαλος δυνατος αλλα να εχεις αντοχη ακομα και να εισαι ελαστικος νιωθεις πιο ωραια με τον εαυτο σου ο ιδιος!

    Ωραια το προγραμματακι που σου εβγαλε ο coach μεχρι να ανοιξουν τα gym ειναι οτι πρεπει!

  27. #1317
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Quote Originally Posted by Greg0ry View Post
    Mπραβο Γιαννη και σε εσενα και στον Τακη και απο εδω πραγματικα αυτο που εκανε ο Τακης δεν το κανει ο οποιοσδηποτε θελει τεραστια πνευμονια :P
    Συμφωνω σε ολα οσα εγραψες παρολαυτα ειναι και ωραια η αισθηση του να εισαι μεγαλος δυνατος αλλα να εχεις αντοχη ακομα και να εισαι ελαστικος νιωθεις πιο ωραια με τον εαυτο σου ο ιδιος!

    Ωραια το προγραμματακι που σου εβγαλε ο coach μεχρι να ανοιξουν τα gym ειναι οτι πρεπει!
    Ευχαριστω Γρηγορη...το προγραμμα δεν μου το εβγαλε ο Coach
    Ειναι του Alan Thrall

  28. #1318
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Αα ναι με συγχωρεις διαβασα λαθος!!

  29. #1319
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Συγχαρητηρια για την αναβαση στο βουνο! Πολυ πιο αξιοπρεπης απο τα squatjumps , επρεπε να το γυρισεις στη ποδηλασια εξ ολοκληρου αφου εισαι απο τους διαλλακτικους που τους αρεσουν κ αλλες μορφες ασκησης.


    Οσο μαζοχιζομουν στη καραντινα και δουλευα τις αδυναμιες μου, stretching και mobility καθε μερα , σε θυμηθηκα. Ο Γιαννης θα ελεγε να φτιαξω αθλητικοτητα και να κανω κοντισιονινγκ σκεφτομουν

  30. #1320
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Quote Originally Posted by Konstantina91 View Post
    Συγχαρητηρια για την αναβαση στο βουνο! Πολυ πιο αξιοπρεπης απο τα squatjumps , επρεπε να το γυρισεις στη ποδηλασια εξ ολοκληρου αφου εισαι απο τους διαλλακτικους που τους αρεσουν κ αλλες μορφες ασκησης.


    Οσο μαζοχιζομουν στη καραντινα και δουλευα τις αδυναμιες μου, stretching και mobility καθε μερα , σε θυμηθηκα. Ο Γιαννης θα ελεγε να φτιαξω αθλητικοτητα και να κανω κοντισιονινγκ σκεφτομουν
    Σ?ευχαριστω Κωνσταντινα......η αναβαση στον Υμηττο γενικα ειναι κατι δυσκολο αλλα οχι και ακατορθωτο.
    ....στην ποδηλασια το ειχα γυρισει εξ ολοκλήρου για μια 15 ετια περιπου και τη σταματησα πριν δυο χρονια οταν επεστρεψα στα βαρη,.....τους λογους τους εχω εξηγησει και παραπανω,αλλα γενικα το να προσπαθεις να συνδυασεις δυο καπως αντιθετα πραγματα ειναι δυσκολο
    Απο την αλλη πλευρα το ποδηλατο θελει χρονο....για να κανεις μια αξιοπρεπη βολτα στο βουνο με. Mountain bike θελεις το λιγοτερο ενα διωρο,....και λιγο λεω..κι εγω ειμαι απο τους τυχερους που μενω ουσιαστικα στους προποδες του Υμηττου
    Αν πας σε πιο μακρυνο βουνο,βαλε και το φορτωμα ξεφορτωμα στο αυτοκινητο τη διαδρομη για να πας...παει η μερα

    Πολυ χαιρομαι που δουλεψες τις αδυναμιες σου και το conditioning,το ξερω οτι ειναι ελεεινα βαρετο καποιες φορες αλλα τα κερδη μακροπροθεσμα ειναι πολυ μεγαλα
    ....μολις ανοιξουν τα γυμναστηρια και μπεις κανονικα σε προγραμμα θα δεις τη διαφορα..


 
Page 44 of 59 FirstFirst ... 3440414243444546474854 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Come Back
    By Nikolas Agathokleous in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 49
    Last Post: 16-01-16, 15:21
  2. Bodybuilder From the Future or Not?
    By alp in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 115
    Last Post: 23-08-10, 12:22
  3. The Future...
    By r1ddl3r in forum Off Topic
    Replies: 0
    Last Post: 21-01-06, 02:41

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •