Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 30 of 1763

Threaded View

  1. #1
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default Back to the.....future!!!

    Καλησπερα σε ολους.
    10 περιπου χρονια ειχα να πιασω μπαρα στα χερια μου,αυτη τη δεκαετια ειχα αποκλειστικη ενασχοληση με το mountain bike και την ορειβασια.
    Αν και η αρση βαρων ηταν στη ζωη μου οταν ημουν 15 ετων μεχρι περιπου τα 20μου και μετα το bodybuiling για αρκετα χρονια το 2007 σταματησα τα βαρη σχεδον τελειως........και ηταν απο τα μεγαλυτερα λαθη που εχω κανει στη ζωη μου τολμω να ομολογησω.

    Τωρα στα 50 επιστρεφω ,οχι στο bodybuilding αλλα στις προπονησεις δυναμης με στοχο να φτασω οσο το δυνατον ψηλοτερα!!!
    Ξεκινησα λοιπον πριν απο τρεις βδομαδες περιπου ,ψαχνοντας λιγο στο internet,και εδω στο forum βρισκοντας πολλες χρησιμες πληροφοριες και με εκπληξη ανακαλυψα οτι δεν εχουν αλλαξει και πολυ τα πραγματα απο τοτε που αμυδρα θυμαμαι κι εγω τις προπονησεις δυναμης.

    Ξεκιναω λοιπον με ενα προγραμμα stronglift 5X5 και καταενθουσιαστηκα που θυμομουν εστω και λιγο την τεχνικη στα σκουωτ,στις αρσεις θανατου,στα ohp....πολε ζετε και αρασε δεν εχω σκοπο να δοκιμασω ακομη.
    Ουτε το γυμναστηριο που παω εχει υποδομες για κατι τετοιο,εδω με το ζορι υπαρχει ενα rack για σκουωτ και δυο παγκοι οριζοντιοι,αλλα πολλες τροχαλιες και οργανα απομονωσης που ειναι τελειως εξω απο μενα βεβαια.

    Εκανα φυσικα το τεραστιο λαθος,να βαλω κιλα που ηταν απαγορευτηκα για μενα μετα απο τοσα χρονια αποχης....μπορει να τα σηκωνα και εβγαινα τα σετ και οι επαναληψεις,αλλα το μεν πνευμα προθυμον η δε σαρξ....κλαταρε!!!!
    80 κιλα σκουωτ και τα ιδια στις αρσεις θανατου καταφεραν να μου ζορισουν τη μεση,να τραυματιστω και να με επαναφερουν στη πραγματικοτητα οτι πρεπει να κανω υπομονη και να ξεκινησω απο το μηδεν

    Αυτη τη βδομαδα λοιπον ,μετα απο μια εβδομαδα αποχης, το προγραμμα πηγε ως εξης
    Δευτερα
    Squats 5X5 42,5 kg
    OHP. 5X5 30 kg
    Deadlift 1X5 40
    Τεταρτη
    Squat 5x5 45
    Bench 5x5 45
    row 5x5 32,5
    Αυριο θα προσθεσω δυομιση κιλα στο προγραμμα της Δευτερας και συνεχιζουμε

    η μεση ανταποκρινεται καλα ,ευτυχως δεν εκανα μεγαλη ζημια,προσπαθω να ακολουθω μια αυστηρα καλη τεχνικη οσο μπορω.

    Περιμενω τη βοηθεια σας και τις συμβουλες σας
    Σας ευχαριστω πολυ
    Last edited by Mikelangelo; 17-05-18 at 19:42.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Come Back
    By Nikolas Agathokleous in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 49
    Last Post: 16-01-16, 16:21
  2. Bodybuilder From the Future or Not?
    By alp in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 115
    Last Post: 23-08-10, 13:22
  3. The Future...
    By r1ddl3r in forum Off Topic
    Replies: 0
    Last Post: 21-01-06, 03:41

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •