Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 38 of 59 FirstFirst ... 2834353637383940414248 ... LastLast
Results 1,111 to 1,140 of 1763
  1. #1111
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Σκληρος καριολης Γιαννη!!! Μπραβο, μπολικη μαζα, ωραιος!

    Quote Originally Posted by Greg0ry View Post
    τωρα ναι μεν με νοιαζει η εικονα μου αλλα θελω ενα μυωδες σωμα να ειναι και δυνατο προτιμω να ανεβασω κιλα στις βασικες τωρα παρα να γραμμωσω π.χ και ας φτασω να βαλω λιγο παραπανω λιπος στην τελικη.
    Και παρολαυτα ρε μπαγασα στον ογκο εχεις περισσοτερη γραμμωση απ'οτι το 99% των ποτιπιλτερ το καλοκαιρι
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  2. #1112
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Quote Originally Posted by Achillezzz View Post
    Σκληρος καριολης Γιαννη!!! Μπραβο, μπολικη μαζα, ωραιος!



    Και παρολαυτα ρε μπαγασα στον ογκο εχεις περισσοτερη γραμμωση απ'οτι το 99% των ποτιπιλτερ το καλοκαιρι
    Ευχαριστω Αχιλλεα!!

    ....συμφωνω απολυτα και με το σχολιο σου για το Γρηγορη

  3. #1113
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    .....και μετα απο ενα πενταημερο οφ και νυχτερινη βαρδυα τις τελευταιες 8 μερες.....συρθηκα σα το φιδι να παω στο γυμναστηριο.
    .....χτυπησα και ενα σουβλακι η πιτα γυρο για τους βορειους φιλους μας με απολα ,χωρις κρεμμυδι ,μιση ωρα πριν,ειχα πιει και τη πρωτεινη μου και με το στομαχι τουμπανο φυγαμε......
    ...ξεκιναω το ποδηλατακι,τις διατασουλες,τα mobility,agile 8 κ.λ.π το πιτογυρο εκοβε βολτες στη κοιλια μου αλλα εγω ακαθετος
    και πανε στο κυριως μενου
    Kυκλος 2ος Εβδομαδα 2η
    OHP 3x5 40-45-52,5. Ζοριστηκα οι ωμοι δεν ¨ακουγαν¨ το σωμα μου γενικα,παντα ετσι μου συμβαινει οταν εχω οφ πανω απο 3 μερες,αργει να παρει μπροστα....εδικα στα 52,5 κοντεψα να κανω fail στη τελευταια επαναληψη του 3 ου σετ
    OHP FSL 5x5 στα 40 κιλα εδω καπως καλυτερα,αρχισα να ξυπναω...αλλα στο τελευταιο σετ εκαιγαν οι ωμοι μου
    Επιδορπια
    Pull ups 5x15 ουτε για πλακα δε δοκιμασα Chins ουτε καν με λαστιχο
    Dips 3x10 με λαστιχο....με το ζορι
    Dumbbell bench 3x20
    Face pull superset seated shrugs 3x20
    Back raise 3x12 με 20 κιλο δισκο
    Leg Curls 3x20
    Crunches 5x15

    .....το πιτογυρο μαλλον δε το εχω χωνεψει ακομη...μου κατσε
    Last edited by Mikelangelo; 15-12-19 at 00:00.

  4. #1114
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Έπρεπε να βγάλεις τον γύρο μια φωτο Γιάννη, για το log!

  5. #1115
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Quote Originally Posted by Konstantina91 View Post
    Έπρεπε να βγάλεις τον γύρο μια φωτο Γιάννη, για το log!
    ....ναι ρε συ,κριμα το εφαγα
    .....αυριο θα βγαλω μια πιατελα...μελομακαρονα

  6. #1116
    Advanced Bodybuilder DimitrisK's Avatar
    Join Date
    01-02-06
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    883

    Default

    Πως δε σου βγήκε ο γύρος από τα αυτιά?

  7. #1117
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Την αλλη φορα κανε " full day of eating" Ωραια προπονηση παντως και το ohp πρεπει να ειναι το δυνατο σου lift νομιζω, σωστα?
    "Τhere is no such thing as firming and toning there is only stronger and weaker"

    --Eddie Hall--

  8. #1118
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Quote Originally Posted by DimitrisK View Post
    Πως δε σου βγήκε ο γύρος από τα αυτιά?
    .....κι εγω αναρωτιεμαι Δημητρη
    Quote Originally Posted by dimitris_powerlifter View Post
    Την αλλη φορα κανε " full day of eating" Ωραια προπονηση παντως και το ohp πρεπει να ειναι το δυνατο σου lift νομιζω, σωστα?
    .....μαλλον το bench ειναι,αλλα το OHP απο κει που ηταν πολυ χαμηλα,εχει ανεβει αρκετα....δε παραπονιεμαι,περυσι εκανα πενταρες με 60 κιλα
    .....αλλα ειναι και το πρωτο που μενει πισω,αν κανω οφ πανω απο 4 μερες

  9. #1119
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    ...το να κανεις Deadlift και μετα να περπατας 4 χιλιομετρα να πας στη δουλεια ειναι μια.....βλακεια που κανω συχνα ....αλλα ,ως δια μαγειας φευγει το πιασιμο χαμηλα στη μεση......ειμαστε και καποιας ηλικιας και αναρρωνουμε δυσκολα
    Λοιπον
    Κυκλος 2ος Εβδομαδα 2η
    Deadlift 80-100-120....βγηκαν μια χαρα και......δυο τρομαρες
    Δεν μ'αρεσει το πως τα σηκωνω,κατι δε μου παει καλα...εβγαλα ενα βιντεακι της κακιας ωρα θα το ανεβασω μαλλον το βραδυ,να μου πειτε και σεις τη γνωμη σας.....νιωθω οτι σπρωχνω πολυ με τους τετρακεφαλους,δεν τραβανε τοσο ζορι οι δικεφαλοι και γλουτιαιοι,σε μια δυο το πολυ επαναληψεις το καταφερα και νιωθω τη διαφορα
    Deadlift FSL 5x5 στα 100 κιλα
    8σετ ,μαλλον 10 με το ζεσταμα ειναι λιγο too much αλλα διορθωνεις λαθακια....μαλλον
    Seated back rows 3x15
    Shrugs super band pull aparts 3x20
    Dumbbell Bench 3x20
    Barbell curls super Triceps pushdowns 3x20
    Leg Curls 3x15
    Crunches 5x15

  10. #1120
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    ....και το αστειο της υποθεσης ειναι οτι οταν βλεπω αλλων τα βιντεο,συνηθως κρινω σωστα και το εχω τσεκαρει και με εμπειρους προπονητες.....οταν βλεπω εμενα δεν καταλαβαινω τιποτα.....ανπιδεκτος μαθησης.....
    Μου τη δινει που αυτοματα μου βγαινει η κινηση του clean,οταν ξεκιναω που σηκωνεσαι αποτομα και πιεζεις τους τετρακεφαλους και εχεις και ισιο το κορμο......πρεπει να συγκεντρωθω πολυ για να ξεκινησω σωστα το dead και εαν σκεφτω πολυ τα κανω χειροτερα

  11. #1121
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    ...Αχιλλεα βοηθα!!!

  12. #1122
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    ....το βιντεο ειναι ψιλοχαλια,δεν ειχα που να στηριξω το κινητο καλα....ολο επεφτε
    https://share.icloud.com/photos/0L-e...VAoSizTU8Qxj9A

  13. #1123
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Γιάννη μια χαρά μου φαίνεται το deadlift σου!

    Ίσως να σε παίρνει να σηκώσεις το στήθος ένα τσικ πιο πάνω πριν το lift. Και επίσης ενώ βλέπω οτι σφίγγεις lats, ίσως να μπορείς να τραβήξεις λίγο ακόμα τους ώμους πίσω.
    Έτσι θα πάει το βάρος κυρίως στις φτέρνες, ώστε να πέσει λίγο παραπάνω βάρος σε γλουτούς και δικέφαλους.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  14. #1124
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Quote Originally Posted by Achillezzz View Post
    Γιάννη μια χαρά μου φαίνεται το deadlift σου!

    Ίσως να σε παίρνει να σηκώσεις το στήθος ένα τσικ πιο πάνω πριν το lift. Και επίσης ενώ βλέπω οτι σφίγγεις lats, ίσως να μπορείς να τραβήξεις λίγο ακόμα τους ώμους πίσω.
    Έτσι θα πάει το βάρος κυρίως στις φτέρνες, ώστε να πέσει λίγο παραπάνω βάρος σε γλουτούς και δικέφαλους.
    Σ?Ευχαριστω Αχιλλεα!!
    ...πολυ σωστη επισημανση,τωρα που το λες,σε καποιες επαναληψεις μου ξεκολαγε η μπαρα απο τις γαμπες,αρα ερχομουν μπροστα
    Προσπαθω να μην το κανω σα snatchκαι ασυναισθητα σκυβω μπροστα.
    Θα ανεβασω την αλλη εβδομαδα παλι βιντεο,με πιο πολλα κιλα,γιατι τα 100 που φαινονται σε αυτο βιντεο δε με ζοριζουν και δεν κανω πιο πισω

  15. #1125
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Το ιδιο σου ειπα με τον Αχιλλεα
    "Τhere is no such thing as firming and toning there is only stronger and weaker"

    --Eddie Hall--

  16. #1126
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Quote Originally Posted by dimitris_powerlifter View Post
    Το ιδιο σου ειπα με τον Αχιλλεα
    Σωστα Δημητρη,σ'ευχαριστω

    Το ιδιο μου ειπε και ο coach που του εδειξα το video......Chest up!!!

  17. #1127
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    .....δυο μερουλες με ταλαιπωρει ενα κρυωμα αλλα σημερα ειχε ο γιος μου να παει σε ενα παιδικο παρτυ
    Μου λενε αφου εισαι ψιλοχαλια κατσε να ξεκουραστεις....νταξει το παιζα και λιγο ......κατα φαντασιαν ασθενης,αλλα το υποκριτικο μου ταλεντο ,επιασε τοπο!!!!
    Μη πας γυμναστηριο,θα χειροτερευσεις μου ειπε η γυναικα μου.....μα τι λες ,απανταω δε με βλεπεις πως ειμαι???.(and the Oscar goes.....)
    ...με το που φευγουν καθομαι και σκεφτομαι σοβαρα ,οτι εφοσον δεν εχω πυρετο ας παω μωρε και εαν δεν αισθανθω καλα φευγω
    Χθες μιλησα και με τον coach παλι,και μου ειπε βλεποντας το deadlift μου οτι εχω μια ασταθεια,ενα σφιξιμο,μια οχι τοσο καλη κινητικοτητα τελος παντων χαμηλα στο γλουτιαιο(καπως τον ειπε τωρα το μυ αλλα δε θυμαμαι) και πρεπει να το στρωσουμε,ισως γιαυτο κανει καμπουριτσα η μεση και σε ποναει
    Αρα .Romanian dead σε καθε προπονηση ως accessorie για 3-4 σετακια των 12-15 επαναληψεων
    και λιγους πλαγιους δελτοειδεις ετσι για ποικιλια.
    Παω με τα χαρτομαντηλα μου λοιπον στο γυμναστηριο

    Κυκλος 2ος Εβδομαδα 2η
    Bench 3x5 65-75-85 kg......μου φανηκαν τοσο ευκολα τα 85 που σχεδον τρομαξα,ανετα εβγαιναν 10 και θυμηθηκα τον coach που μου ειπε θα δυναμωνεις με χαμηλα ποσοστα και δεν θα το πιστευεις,αν δεν ειχες τοσο πολλα οφ θα ησουν πιο πανω αλλα δεν πειραζει,δε βιαζομαστε.
    Bench 5x5 στα 65 κιλα,εδω τα εκανα με pause οπως οι αγωνιαρηδες powerlifters
    Περιττο να πω πως ο ιδρωτας ετρεχε ποταμι,γιατι λογω του μπουκωματος οι αναπνοες δεν ηταν καλες αλλα προς το τελος των σετ ψιλοξεμπουκωσα καπως
    Παμε στα επιδορπια
    Romanian dead στα 80 kg 3x15.......τυφλα νάχει το αεροβιο σε διαδρομο
    Front raises με δισκο 3x12
    Seated rows chest supported 3x15
    Chins 3 Χfail με λαστιχο
    Shrugs super facepulls 4x15
    Leg Press 3x12
    Curls 4x15
    Crunches 4x15

    .....περαστικα μου τωρα

  18. #1128
    Pumping Iron
    Join Date
    27-05-19
    Posts
    354

    Default

    Quote Originally Posted by Mikelangelo View Post
    .....δυο μερουλες με ταλαιπωρει ενα κρυωμα αλλα σημερα ειχε ο γιος μου να παει σε ενα παιδικο παρτυ
    Μου λενε αφου εισαι ψιλοχαλια κατσε να ξεκουραστεις....νταξει το παιζα και λιγο ......κατα φαντασιαν ασθενης,αλλα το υποκριτικο μου ταλεντο ,επιασε τοπο!!!!
    Μη πας γυμναστηριο,θα χειροτερευσεις μου ειπε η γυναικα μου.....μα τι λες ,απανταω δε με βλεπεις πως ειμαι???.(and the Oscar goes.....)
    ...με το που φευγουν καθομαι και σκεφτομαι σοβαρα ,οτι εφοσον δεν εχω πυρετο ας παω μωρε και εαν δεν αισθανθω καλα φευγω
    Χθες μιλησα και με τον coach παλι,και μου ειπε βλεποντας το deadlift μου οτι εχω μια ασταθεια,ενα σφιξιμο,μια οχι τοσο καλη κινητικοτητα τελος παντων χαμηλα στο γλουτιαιο(καπως τον ειπε τωρα το μυ αλλα δε θυμαμαι) και πρεπει να το στρωσουμε,ισως γιαυτο κανει καμπουριτσα η μεση και σε ποναει
    Αρα .Romanian dead σε καθε προπονηση ως accessorie για 3-4 σετακια των 12-15 επαναληψεων
    και λιγους πλαγιους δελτοειδεις ετσι για ποικιλια.
    Παω με τα χαρτομαντηλα μου λοιπον στο γυμναστηριο

    Κυκλος 2ος Εβδομαδα 2η
    Bench 3x5 65-75-85 kg......μου φανηκαν τοσο ευκολα τα 85 που σχεδον τρομαξα,ανετα εβγαιναν 10 και θυμηθηκα τον coach που μου ειπε θα δυναμωνεις με χαμηλα ποσοστα και δεν θα το πιστευεις,αν δεν ειχες τοσο πολλα οφ θα ησουν πιο πανω αλλα δεν πειραζει,δε βιαζομαστε.
    Bench 5x5 στα 65 κιλα,εδω τα εκανα με pause οπως οι αγωνιαρηδες powerlifters
    Περιττο να πω πως ο ιδρωτας ετρεχε ποταμι,γιατι λογω του μπουκωματος οι αναπνοες δεν ηταν καλες αλλα προς το τελος των σετ ψιλοξεμπουκωσα καπως
    Παμε στα επιδορπια
    Romanian dead στα 80 kg 3x15.......τυφλα νάχει το αεροβιο σε διαδρομο
    Front raises με δισκο 3x12
    Seated rows chest supported 3x15
    Chins 3 Χfail με λαστιχο
    Shrugs super facepulls 4x15
    Leg Press 3x12
    Curls 4x15
    Crunches 4x15

    .....περαστικα μου τωρα
    Χαχα.
    Ωραίος.
    Εγώ πολλές φορές όταν νιώθω ψυλοκρυωμένος και παω gym, φεύγω πολύ καλύτερα από όταν πήγα.
    Όπως και να 'χει περαστικά!!

  19. #1129
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Quote Originally Posted by apo12 View Post
    Χαχα.
    Ωραίος.
    Εγώ πολλές φορές όταν νιώθω ψυλοκρυωμένος και παω gym, φεύγω πολύ καλύτερα από όταν πήγα.
    Όπως και να 'χει περαστικά!!
    Ετσι ειναι apo στο απλο κρυωμα πολλες φορες νιωθεις καλα μετα αλλα ειναι ρωσικη ρουλετα,η στρωνεις η χειροτερευεις
    Σ?ευχαριστω

  20. #1130
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Χαχαχα, Όσκαρ πραγματικά!!

    Τι τραβάει μαζι σου η συζυγος

    Στα rdl με τα 80 κιλά θέλω να σου μοιάσω

  21. #1131
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Quote Originally Posted by Konstantina91 View Post
    Χαχαχα, Όσκαρ πραγματικά!!

    Τι τραβάει μαζι σου η συζυγος

    Στα rdl με τα 80 κιλά θέλω να σου μοιάσω
    Σιγα βρε για το σωματικο μου βαρος δεν ειναι και πολλα κιλα
    Τραβαει πολλα αλλα δινω και πολλα!!!


    ....εγω θελω να κανω τα κιλα που κανεις σε αυτο το hip thrust η οπως το λενε

  22. #1132
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    χαχαχαχα κλαιω Γιαννη!!
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  23. #1133
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Quote Originally Posted by Mikelangelo View Post
    ...εγω θελω να κανω τα κιλα που κανεις σε αυτο το hip thrust η οπως το λενε
    Την άσκηση της ντροπής ζήλεψες ?

    Quote Originally Posted by Mikelangelo View Post
    Σιγα βρε για το σωματικο μου βαρος δεν ειναι και πολλα κιλα
    Δεν το πάω αναλογικά, 80κιλά είναι 80 κιλά

  24. #1134
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Quote Originally Posted by Konstantina91 View Post
    Την άσκηση της ντροπής ζήλεψες ?



    Δεν το πάω αναλογικά, 80κιλά είναι 80 κιλά
    Αυτο ειναι ενα προβλημα δυστυχως,καποιες καλες ασκησεις ειναι τουλαχιστον γελοιες αν τι κανεις η οταν τις βλεπεις να τις κανουν αλλοι

  25. #1135
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Καιρο ειχες να παθεις κατι και ανησυχησα ρε φιλε
    Πολυ καλος!
    "Τhere is no such thing as firming and toning there is only stronger and weaker"

    --Eddie Hall--

  26. #1136
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    03-01-19
    Posts
    781

    Default

    Quote Originally Posted by Mikelangelo View Post
    Σιγα βρε για το σωματικο μου βαρος δεν ειναι και πολλα κιλα
    Τραβαει πολλα αλλα δινω και πολλα!!!

    Δεν ξέρω αν είναι η ιδέα μου αλλά στο romanian deadlift με λίγα κιλά νιώθω καλύτερα τη διάταση στους οπίσθιους μηριαίους, ενώ με πολλά κιλά νιώθω μεγαλύτερη σύσπαση στους γλουτούς. Για κάποιον που θέλει να επικεντρωθεί στους οπίσθιους μηριαίους νομίζω είναι καλύτερα να μην κοιτάει να προοδεύει στα κιλά όπως στο deadlift αλλά να είναι πιο...τεχνικός.

  27. #1137
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Quote Originally Posted by Berlyn View Post
    Δεν ξέρω αν είναι η ιδέα μου αλλά στο romanian deadlift με λίγα κιλά νιώθω καλύτερα τη διάταση στους οπίσθιους μηριαίους, ενώ με πολλά κιλά νιώθω μεγαλύτερη σύσπαση στους γλουτούς. Για κάποιον που θέλει να επικεντρωθεί στους οπίσθιους μηριαίους νομίζω είναι καλύτερα να μην κοιτάει να προοδεύει στα κιλά όπως στο deadlift αλλά να είναι πιο...τεχνικός.
    Ωραιο θεματακι ανοιξες φιλε Berlyn,ας το αναλυσουμε λιγο.
    Η Romanian dead ειναι κατεξοχην ασκηση που επικεντρωνει στους δικεφαλους,γλουτιαιους και κατω μερος της πλατης......συμφωνω οτι θελει λιγα κιλα,αναλογα τον ασκουμενο,για να χτυπησεις περισσοτερο τους δικεφαλους
    Στη δικη μου περιπτωση,λειτουργει ως συμπληρωματικη ασκηση και ο στοχος ειναι να δουλεψω παραπανω το γλουτιαιο και το μυ που υπαρχει κατω απο αυτον
    Δεν εχει ,συμφωνα με τα λεγομενα του coach μου ,την απαραιτητη ευλιγισια και κινητικοτητα,σε σχεση με τους δικεφαλους ποδιων,πλατη
    Στις κανονικες deadlift,στα βαρια σετ κυρτωνει ελαφρα το χαμηλο σημειο τη πλατης,για να ισοσταθμισει την αδυναμια του γλουτιαιου να ισσοροπησει το βαρος.
    Ειδικα στις deadlift οταν υπαρχει καποια αδυναμια στο σωμα και δεν υπαρχει ισσοροπια αυτο φαινεται εντονα
    Αυτο γιατι ειναι μια ασκηση κατεξοχην πολυαρθρικη η μαλλον ο ορισμος της πολυαρθρικης
    Οι Romanian διορθωνουν τους γλουτους και σε μαθαινουν να κανεις σωστα τις κανονικες dead,χρησιμοποιωντας και τους γλουτους,δικεφαλους και οχι μονο τους τετρακεφαλους η να τραβας τη μπαρα με τη πλατη
    Πολυ χοντρικα αν εχει αδυναμια χαμηλα στη πλατη,κανεις Romanian,αν η αδυναμια ειναι ψηλα στη πλατη κανει snatch deadlift
    Αν το προβληματακι σου στις κανονικες dead ειναι στο ξεκινημα απο το εδαφος κανεις και deficit,paused κ.λ.π
    Last edited by Mikelangelo; 23-12-19 at 17:44.

  28. #1138
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    ...και ενα βιντεο που τα περιγραφει ολα αυτα καλυτερα απο μενα

  29. #1139
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    03-01-19
    Posts
    781

    Default

    Δεν ξέρω αν τα περιγράφει καλύτερα ο τύπος στο βίντεο από σένα, εγώ εσένα πάντως καταλαβαίνω μιας και μιλάμε την ίδια γλώσσα.

    Συμπερασματικά χρησιμοποιείται κατεξοχήν ανάλογα τους στόχους του καθενός. Σ' ευχαριστώ για την ανάλυση.

    "Αν το προβληματακι σου στις κανονικες dead ειναι στο ξεκινημα απο το εδαφος κανεις και deficit,paused κ.λ.π"

    Aν έχεις διάθεση θα ήθελα να μου το εξηγήσεις λίγο αυτό το τελευταίο...

  30. #1140
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Quote Originally Posted by Berlyn View Post
    Δεν ξέρω αν τα περιγράφει καλύτερα ο τύπος στο βίντεο από σένα, εγώ εσένα πάντως καταλαβαίνω μιας και μιλάμε την ίδια γλώσσα.

    Συμπερασματικά χρησιμοποιείται κατεξοχήν ανάλογα τους στόχους του καθενός. Σ' ευχαριστώ για την ανάλυση.

    "Αν το προβληματακι σου στις κανονικες dead ειναι στο ξεκινημα απο το εδαφος κανεις και deficit,paused κ.λ.π"

    Aν έχεις διάθεση θα ήθελα να μου το εξηγήσεις λίγο αυτό το τελευταίο...
    Deficit deadlift ειναι ουσιαστικα μια deadlift με μεγαλυτερο ευρος κινησης ακομη πιο απλα πατας σε ενα ανασηκωμενο δαπεδο,η κατι που σε ανασηκωνει πιο πανω απ?το εδαφος,ετσι ωστε να σκυψεις ακομη περισσοτερο να πιασεις τη μπαρα,να δυσκολεψεις καπως τους δικεφαλους,γλουτιαιους να τους εξαναγκασεις να δουλεψουν σε μεγαλυτερο ευρος..
    Δεν ενδυκνειται ιδιαιτερα σε αρχαριους ομως ,που δεν εχουν μαθει ουτε να σφιγγουν σωστα το κατω μερος της πλατης,ουτε εχουν καλο ευρος κινησης.......και με romanian κανεις τη δουλεια σου ομως
    Στις paused οπως λεει κι λεξη μολις σηκωσεις το βαρος απ? το εδαφος ,σταματας για λιγο και συνεχιζεις,παλι ο στοχος ειναι να δουλεψεις το σημειο που ¨πασχει ¨πολυ κοσμος

    Το κατωτερο σημειο που ξεκινας,να μαθεις να το κανεις ελεγχομενα,χωρις αποτομα ξεκολληματα,δεν κανεις ουτε αρασε ουτε ζετε αρσιβαριστικο να εκμεταλευθεις το momentum της κινησης

    Να μαθεις να χρησιμοποιεις τους δικεφαλους,γλουτιαιους,να πιεζεις το εδαφος,να νιωθεις το βαρος στα χερια σου τεντωμενα χωρις να το τραβας απο κατω.....πολλοι κανουν το λαθος να τραβανε το βαρος με τα χερια η τη πλατη στην αρχη της κινησης,ενω πρεπει να σπρωχνεις με τα ποδια και τα χερια τεντωμενα απλα να κρατανε το βαρος....η paused ουσιαστικα αυτο σε μαθαινει


 
Page 38 of 59 FirstFirst ... 2834353637383940414248 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Come Back
    By Nikolas Agathokleous in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 49
    Last Post: 16-01-16, 16:21
  2. Bodybuilder From the Future or Not?
    By alp in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 115
    Last Post: 23-08-10, 13:22
  3. The Future...
    By r1ddl3r in forum Off Topic
    Replies: 0
    Last Post: 21-01-06, 03:41

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •