Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    New Member
    Join Date
    18-05-18
    Posts
    10

    Default Προβλημα στους γλουτους ????

    Καλησπερα σας...ειμαι κοπελα 19 χρονων με 1.60 υψος και 54 κιλα... η αληθεια ειναι οτι το αωμα μου εχει αρκετο λιπος συγκριτικα με τα κιλα μου και ολο πηγαινει στα ποδια και στους γοφους...τον τελευταιο καιρο γυμναζομαι συστηματικα 6 φορες την εβδομαδα και κανω διατροφη η οποια δεν ξεπερναει την μια παρασπονδια τον μηνα (σαν παιδι και εγω ????????)... η διατροφη μου ειναι υποθερμιδικη μεν αλλα κανονικα δεν θα επρεπε να βλεπω καποια διαφορα στους γλουτους μου; αντιθετα βλεπω οτι αντι να φουσκωνουν γινονται πιο επιπεδοι και εχω αρχισει να απελπιζομαι λιγο... στης ασκησεις μου παντα χρησιμοποιω μπαρα χωρις βαρυ βεβαια γτ θεωρω οτι ειμαι αρχαρια γιανα προσθεσω βαρος... μπορειτε να με βοηθεσετε; να μου δωσετε καποια συμβουλη; και αν μου προτεινεται καποια ασκηση η διατροδη μπορειται να μου πειτε ποσο χρονο περιπου θα μου παρει να δω αποτελεσματα; ευχαριστω πολυ εκ των προτερων ????

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Κατι μου λεει ότι βιάζεσαι..
    Θέλει χρονο και συνέπεια. Οι μυς χτίζονται όσο θα δυναμώνεις.
    Ποσο καιρο κανεις γυμναστική και τι διατροφη κανεις ακριβως ;

  3. #3
    New Member
    Join Date
    18-05-18
    Posts
    10

    Default

    Γυμναζομαι ενα χρονο και η διατροφη μου (η αληθεια ειναι οτι την εχω ξεκινησει εδω και εξι μηνες) δεν υπερβαλει της 1200 θερμιδες επειδη ειμαι φοιτητρια καταλαβαινεις οτι δεν εχω και την τεραστια οικονομικη δυνατοτητα να καταναλωνω ψαρια η φρουτα η λαχανικα στον βαθμο που πρεπει οποτε αρκουμε στο να καταναλωνω μεικτους υδατανθρακες οπως μαυρο ψωμι και ζυμαρικα ολικης αλεσης χωρις αλατι, παντα επιλεγω αγριο ρυζι και οχι ασπρο. Το λαδι επισης ειναι περιορισμενο και καθε φορα που κανω κοτοπουλο επειδη δεν εχω φουρνο προσπαθω να το κανω στο τηγανι αλλα καπως σαν σοταρισμα ενα πραγμα...τουλαχιστον μια φορα την ημερα καταναλωνω γαλακτοκομικα μετρημενα παντα σε ποσοτητα μαζι με δημητριακα (νηφαδες καλαμποκιου) που δεν ξεπερνανε τα τριαντα γραμμαρια. Ενδειαμεσα στα γευματα τρωω ενα σαντουιτς με μια φετα γαλοπουλα και μια κουταλια του γλυκου φιλαδελφια λαιτ ... και για πρωινο καθε φορα τρωω δυο αυγα ομελετα παλι μονο με μιση κουταλια λαδι στο τηγανι χωρις αλατι και χωρις γαλα που προσθετουνε πολλοι

  4. #4
    Pumping Iron Dexter.'s Avatar
    Join Date
    23-12-13
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    642

    Default

    Quote Originally Posted by Honey View Post
    Γυμναζομαι ενα χρονο και η διατροφη μου (η αληθεια ειναι οτι την εχω ξεκινησει εδω και εξι μηνες) δεν υπερβαλει της 1200 θερμιδες επειδη ειμαι φοιτητρια καταλαβαινεις οτι δεν εχω και την τεραστια οικονομικη δυνατοτητα να καταναλωνω ψαρια η φρουτα η λαχανικα στον βαθμο που πρεπει οποτε αρκουμε στο να καταναλωνω μεικτους υδατανθρακες οπως μαυρο ψωμι και ζυμαρικα ολικης αλεσης χωρις αλατι, παντα επιλεγω αγριο ρυζι και οχι ασπρο. Το λαδι επισης ειναι περιορισμενο και καθε φορα που κανω κοτοπουλο επειδη δεν εχω φουρνο προσπαθω να το κανω στο τηγανι αλλα καπως σαν σοταρισμα ενα πραγμα...τουλαχιστον μια φορα την ημερα καταναλωνω γαλακτοκομικα μετρημενα παντα σε ποσοτητα μαζι με δημητριακα (νηφαδες καλαμποκιου) που δεν ξεπερνανε τα τριαντα γραμμαρια. Ενδειαμεσα στα γευματα τρωω ενα σαντουιτς με μια φετα γαλοπουλα και μια κουταλια του γλυκου φιλαδελφια λαιτ ... και για πρωινο καθε φορα τρωω δυο αυγα ομελετα παλι μονο με μιση κουταλια λαδι στο τηγανι χωρις αλατι και χωρις γαλα που προσθετουνε πολλοι
    Καλησπέρα, 1200 θερμιδες ειναι παρα πολυ λίγες, εχεις 1990 θερμιδες συντήρησης ξεκινα να τρως 1600 θερμιδες τουλαχιστον.

  5. #5
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default Προβλημα στους γλουτους

    Τρως τραγικά λίγες θερμίδες.
    Φρούτα και λαχανικά δεν ειναι ακριβά , κάθε άλλο μάλιστα. Μπορείς να βρίσκεις σε πολύ καλές τιμές. 1.5 ευρώ για ενα κιλο φασολάκια κατεψυγμένα πιστεύω μπορείς να διαθέσεις. Ή και φρούτα εποχής!
    Οργάνωσε τη διατροφη σου μη φοβάσαι τα καλα λιπαρά , ανέβασε θερμίδες.
    Το διάστημα ειναι μικρό και κανεις λάθη. Απο προπόνηση τι κανεις ; 6 φορές βαρη το βλέπω κομματάκι υπερβολικό απο συχνότητα .

  6. #6
    New Member
    Join Date
    18-05-18
    Posts
    10

    Default

    ποσο θα μου συμβουλευες να αυξησω της θερμιδες μου; σε ολα τα παρακατω κανω τεσσερα σετ με δωδεκα επαναληψεις
    Για ποδια:
    Σκουατ με μπαρα κανονικα
    Σουμο σκουατ με μπαρα
    Deadlift με μπαρα
    Donkey kicks με βαρακια στα ποδια
    Γεφυρα γλουτων και τοποθετω την μπαρα στην λεκανη μου
    Για τα χερια χρησιμοποιω τα μηχανηματα που δυστηχως δεν ξερω πως λεγονται γιανα σου περιγραψω ακριβως ποια κανω
    Ενω για κοιλιακους κανω
    Crunges κανονικα Και πλαγια Με βαρος απο αυτα που βαζουμε στην μπαρα των 5 κιλων
    Plank
    Ποδηλατο παλι με βαρακια στα ποδια
    Και ψαλιδακια
    Τα ποδια τα κανω τεσσερις φορες την εβδομαδα, τους κοιλιακους δυο φορες και τα χερια μια. Η αληθεια ειναι οτι ολο μου το σωμα ποναει ειδικα τα ποδια μου.

  7. #7
    New Member
    Join Date
    18-05-18
    Posts
    10

    Default

    Dexter συγνωμη τωρα ειδα το μηνυμα σου ευχαρσιτω πολυ για την συμβουλη σου απλα φοβαμαι οτι αμα αυξησω της θερμιδες ακομα (οχι οτι δεν πειναω συνεχεια) θα αυξηθει και αλλο το λιπος μου

  8. #8
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Το πρόγραμμά σου δεν είναι και καθόλου ισορροπημένο... 4 φορές πόδια(!) χωρίς να γυμνάζεις πλάτη και στήθος... 1 μέρα μόνο χέρια και 1 μέρα μόνο κοιλιακοί... Δεν είναι και ό,τι καλύτερο.

    Σημασία δεν έχει να κάνουμε συνέχεια 1 μυική ομάδα χωρίς αποτέλεσμα, αλλά να βελτιωνόμαστε. Πρέπει να φτιάξεις το πρόγραμμά σου απο την αρχή νομίζω. Στη θέση σου θα έκανα κάποιο push/pull ή και fullbody πρόγραμμα 3-4 φορές τη βδομάδα. Το ιδανικό θα ήταν να γυμνάζεις κάθε μυική ομάδα 2-3 φορές τη βδομάδα και όσο περνάει ο καιρός να ανεβάζεις σταδιακά τα κιλά που κάνεις για να δυναμώνεις και να έχεις υπετροφία.

    Επίσης όπως σωστά σου είπαν τα παιδιά, θέλει παραπάνω φαγητό. Τις θερμίδες τις αλλάζουμε αργά. Δεν είπε κανείς να πας απο τις 1200 στις 2000 σε μια μέρα... Σιγά σιγά.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  9. #9
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Quote Originally Posted by Honey View Post
    Dexter συγνωμη τωρα ειδα το μηνυμα σου ευχαρσιτω πολυ για την συμβουλη σου απλα φοβαμαι οτι αμα αυξησω της θερμιδες ακομα (οχι οτι δεν πειναω συνεχεια) θα αυξηθει και αλλο το λιπος μου
    Δες το αντίστροφα, αν δεν αυξήσεις τις θερμίδες που καταναλώνεις θα μειωθεί και άλλο η μυϊκή μάζα σου, δεν πρόκειται να δεις διαφορά στους γλουτούς και δεν πρόκειται να βελτιωθείς στις ασκήσεις. Δεν το λέω για να σε απογοητεύσω αλλά το σώμα χρειάζεται δομικά συστατικά και ενέργεια για να χτιστεί, αν δεν υποστηρίζεις την άσκηση με την διατροφή δεν μπορεί να υπάρξει βελτίωση.
    Για το πρόγραμμα σου είναι λίγο παράξενο, δεν χρειάζεται να γυμνάζονται τα πόδια 4 φορές την εβδομάδα και να παραμελείς το υπόλοιπο σώμα. Καταλαβαίνω ότι τα πόδια θέλεις να βελτιώσεις αλλά δυστυχώς δεν θα το πετύχεις γυμνάζοντας τα 4 φορές την εβδομάδα, το αντίθετο.
    Επίσης κάνεις ένα χρόνο γυμναστική και συνεχίζεις να κάνεις τις ασκήσεις για τα πόδια μόνο με την μπάρα, το σώμα συνηθίζει, εφ' όσον έχεις μάθει σωστά την τεχνική πρέπει να ανεβάζεις τις αντιστάσεις για να του δίνεις ερέθισμα να αναπτυχθεί.
    Εγώ θα σου πρότεινα ένα πρόγραμμα που θα έχει 4 φορές την εβδομάδα βάρη, 2 μέρες θα ασχολείσαι με τα πόδια και 2 με το πάνω σώμα, όλο όμως όχι μόνο τα χέρια. Αν θέλεις να πηγαίνεις 6 φορές την εβδομάδα στο γυμναστήριο μπορείς να βάλεις τις άλλες 2 μέρες τους κοιλιακούς διαφορετικά να τους ενσωματώσεις στην προπόνηση με τα βάρη.
    Μην φοβάσαι επίσης να βάζεις βάρη, αν βλέπει ότι μια άσκηση την εκτελείς άνετα την επόμενη βάλε περισσότερα.

    Επίσης όσον αφορά την ακριβή και την φτηνή διατροφή, τα δημητριακά που καταναλώνεις πρέπει να κοστίζουν σίγουρα 8-10 ευρώ λεφτά με τα οποία μπορείς να αγοράσεις μήλα, φασολάκια και νσ σου περισέψουν για να αγοράσεις και ψάρι.
    Το ψάρι επίσης δεν είναι απαραίτητα ακριβό, υπάρχουν ακριβά ψάρια αλλά βρίσκεις επίσης και ψάρια φθηνότερα από το κρέας, οι σαρδέλες ειδικά είναι πάμφθηνες και είναι από τα θρεπτικότερα ψάρια. Κρέας μπορείς να επιλέγεις και φθηνότερα κομμάτια και ας έχουν και λίγο λίπος.
    Last edited by conan1982; 18-05-18 at 16:54.

  10. #10
    New Member
    Join Date
    18-05-18
    Posts
    10

    Default

    Conan1982 και Achilezzz ευχαριστω πολυ για της συμβουλες σας και μαλλον οντως θα αλλαξω το προγραμμα μου γτ βαρεθηκα να πειναω και να ποναω ????ευχαριστω και παλι για της συμβουλες σας


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Αύξηση Όγκου Στους Γλουτούς
    By SOMA in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 5
    Last Post: 13-01-13, 13:08
  2. Λιπος στους προσαγωγους και στους γλουτους
    By Byron93 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 19-06-12, 14:09
  3. Ενοχλήσεις στους γλουτούς-μέση
    By Xrhstos89 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 14
    Last Post: 22-04-12, 16:11
  4. 'Ογκο στους γλουτούς
    By MisS in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 27-02-06, 10:53

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •