Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    21-05-18
    Posts
    4

    Default Τενόντωση 5 μήνες

    Καλησπέρα. εδώ και 5 μήνες είμαι εκτός προπόνησης λόγο τενόντωσης στο στήθος που έπαθα επειδή παρέλειπα το ζέσταμα, πήρε καιρό να μου περάσει και αφού μου πέρασε άρχισα να γυμνάζομαι σιγά σιγά πχ την μια μερα 5 push ups την άλλη 10 σιγά σιγά για να συνηθήσουν οι τένοντες και να μην επιστρέψει, τις πρώτες μέρες ολα ok αλλά σήμερα χειροτέρεψα κι άρχισα πάλι να πονάω.. μου έιχε περάσει κι άλλη μία φορά και δοκίμασα να κάνω ισομετρικές ασκήσεις αλλά πάλι χειροτέρευα ενώ μου είχε φύγει ο πόνος οταν τις έκανα και όχι δεν το παράκανα με τις ασκήσεις + ενώ μου είχε περάσει ο πόνος πριν πολύ καιρό, περίμενα κι άλλο πριν κάνω τις ασκήσεις.. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω.. μου έχει πέσει η ψυχολογία πολύ γιατι θέλω να κάνω γυμναστική και δεν μπορώ.. έχω χάσει την υπομονή μου μπορεί κάποιος να με βοηθήσει? έκανα φυσικοθεραπείες άλλα δεν βοήθησαν επίσης τρώω αρκετή προτείνη κάθε μέρα βάζω πάγο και πίνω πολύ πορτοκαλάδα γιατι διάβασα πως κανει καλό η βιταμίνη C!

  2. #2
    New Member
    Join Date
    06-12-15
    Posts
    79

    Default

    Θέλει υπομονή φίλε. Η αποθεραπεία μπορεί να κρατήσει πολύ πιο πολύ από 5 μήνες.
    Τι ασκήσεις σου είχε δώσει ο φυσιοθεραπευτής ; Να τις κάνεις καθημερινά.
    Τα push ups που κάνεις σε γυρνάνε πίσω. Έστω και ένα είναι απότομη επιβάρυνση,στην κατάσταση σου.

  3. #3
    Advanced Bodybuilder razor023's Avatar
    Join Date
    17-04-09
    Location
    .
    Posts
    1,080

    Default

    Quote Originally Posted by TEOKOS View Post
    Θέλει υπομονή φίλε. Η αποθεραπεία μπορεί να κρατήσει πολύ πιο πολύ από 5 μήνες.
    Τι ασκήσεις σου είχε δώσει ο φυσιοθεραπευτής ; Να τις κάνεις καθημερινά.
    Τα push ups που κάνεις σε γυρνάνε πίσω. Έστω και ένα είναι απότομη επιβάρυνση,στην κατάσταση σου.
    πιο πολυ απο 5 μηνες η τενοντιτιδα??? χρονια δηλαδη??? φιλε εισαι σιγουρος οτι εχεις τενοντιτιδα? θα σε συμβουλευα να κανεις μια μαγνητικη να ξερεις πρωτα απ ολα τι εχεις. εφοσον τις πρωτες μερες πηγαινες καλα οπως λες δεν καταλαβαινω γιατι χειροτερεψες ετσι αποτομα? μηπως φορτωσες πολυ? θα σε συμβουλευα να μην κανεις push ups γιατι σηκωνεις μεγαλο φορτιο. καλυτερα να πας γυμναστηριο να ξεκινησεις με ελαφρια βαρη.

  4. #4
    New Bodybuilder
    Join Date
    21-05-18
    Posts
    4

    Default

    οπότε έχουμε και λέμε σταματάω τα push ups, περιμένω να μου περάσει ο πόνος και όταν μου περάσει αρχίζω τις ασκήσεις που μου έδωσε ο φυσιοθεραπευτής καλά μέχρι εδώ αλλά αυτές οι ασκήσεις μου έχουν γίνει σχετικά εύκολες, θα με δυναμώσουν λίγο ακόμα αν τις συνεχίσω αλλα μετά τι κάνω εφόσον δεν πονάω και οι ασκήσεις μου έχουν γίνει εύκολες; πώς ξαναμπαίνω στην προπόνηση; άλλα λευτά για γιατρούς δεν παίζουν επίσης το ότι έχω τενόντωση είναι σίγουρο γιατι έκανα υπέρηχο 3 μήνες πριν περίπου. Τι μου προτείνετε;

  5. #5
    Advanced Bodybuilder razor023's Avatar
    Join Date
    17-04-09
    Location
    .
    Posts
    1,080

    Default

    κατ'αρχην δεν επρεπε να σταματησεις τις ασκησεις που σου εδωσε ο φυσικοθεραπευτης. να τις κανεις και σαν ζεσταμα πριν τις προπονησεις. ξεκινα γυμναστηριο με πολυ ελαφρια βαρη τοσα ωστε να μην πονας και αυξανε κιλα πολυ χαλαρα. μην πας καθε μερα για προπονηση αν δεις οτι κουραζεσαι οταν πας καποιες μερες σερι. α και κατι τελευταιο ε? κανε ποδια. δεν πονας φανταζομαι οταν κανεις ποδια.
    Last edited by razor023; 21-05-18 at 19:52.

  6. #6
    New Bodybuilder
    Join Date
    21-05-18
    Posts
    4

    Default

    Ok ευχαριστώ παιδιά με καλύψατε!

  7. #7
    New Member
    Join Date
    06-12-15
    Posts
    79

    Default

    Quote Originally Posted by razor023 View Post
    πιο πολυ απο 5 μηνες η τενοντιτιδα??? χρονια δηλαδη??? φιλε εισαι σιγουρος οτι εχεις τενοντιτιδα? θα σε συμβουλευα να κανεις μια μαγνητικη να ξερεις πρωτα απ ολα τι εχεις. εφοσον τις πρωτες μερες πηγαινες καλα οπως λες δεν καταλαβαινω γιατι χειροτερεψες ετσι αποτομα? μηπως φορτωσες πολυ? θα σε συμβουλευα να μην κανεις push ups γιατι σηκωνεις μεγαλο φορτιο. καλυτερα να πας γυμναστηριο να ξεκινησεις με ελαφρια βαρη.
    Είναι ανάλογα πόση ζημιά έχουν οι τένοντες
    Προσωπικά με τεντονοπάθεια σε υπερακάνθιο και υποπλάτιο , από τον Νοέμβρη με 40 φυσιοθεραπείες και καθημερινές ασκήσεις με λάστιχα, έφτασα να μην πονάω και να συκώνω το χέρι μέχρι την οριζόντιο.
    Υπολογίζω να είμαι μάχιμος με την καινούργια χρόνια .
    Για να καταλάβεις κήλη στην μέση Ι1-Ο3 την ξεπέρασα πιο εύκολα.
    υ.γ
    Γιώργο θα δυσκολεύεις τις ασκήσεις που σου έδωσε ο φυσιοθεραπευτής πολύ αργά . Εγώ για παράδειγμα παίρνω πιο σκληρά λάστιχα όταν τα προηγούμενα γίνονται παιχνιδάκι
    Last edited by TEOKOS; 22-05-18 at 00:19.

  8. #8
    New Bodybuilder
    Join Date
    21-05-18
    Posts
    4

    Default

    Ok σε ευχαριστώ απλά μια ερώτηση: που μπορώ να βρώ λάστιχα;

  9. #9
    Advanced Bodybuilder AU77's Avatar
    Join Date
    25-10-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    720

    Default

    Quote Originally Posted by Giwrg0s View Post
    Ok σε ευχαριστώ απλά μια ερώτηση: που μπορώ να βρώ λάστιχα;
    Και στο jumbo μπορείς να βρεις

    https://www.e-jumbo.gr/paichnidi/ath...-3-tmch_78392/


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. 4 μήνες...
    By -Λευτέρης- in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 7
    Last Post: 21-04-13, 21:06
  2. 7 σε 2 μηνες
    By Leo 11 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 11
    Last Post: 09-09-11, 13:09
  3. 5 μηνες προσπαθειας
    By dimitrisp in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 32
    Last Post: 02-08-07, 07:38
  4. 6 μηνες
    By CooperS in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 0
    Last Post: 01-04-07, 05:58

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •