Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    23-05-18
    Posts
    2

    Default Άσχετο Καλημέρα

    Καλημέρα σας,

    δεν κάνω body building, ούτε έχω κάνει ποτέ, πέρα από άτσαλες απόπειρες στο γυμναστήριο. Και τώρα πια δε μπορώ κιόλας λόγω οστεοπενίας, όπου ο ρευματολόγος μου έκρινε πως θα μπορούσε ν' αποβεί επικίνδυνο. Το μόνο που κράτησα είναι την τρέλα που έχω με το ελλειπτικό. Τελευταία αγόρασα και ένα μεταχειρισμένο για να δω αν θα μπορέσω να το βάλω στο πρόγραμμα μου και όχι να το κάνω κρεμάστρα. Δουλεύει, το γουστάρω πολύ, κυρίως γιατί παίρνει όλες τις εικόνες και τα αρνητικά συναισθήματα της ημέρας στη δουλειά, από πάνω μου. Παρόλ' αυτά το μηχάνημα είναι λάθος. Μάλλον ο προηγούμενος το συναρμολόγησε τσαπατσούλικα, με αποτέλεσμα να τρίζει, να κουνιέται ο άξονας μπρος πίσω κλπ. Επίσης μόνο οι όρθιες λαβές, οι κινούμενες είναι σωστές. Στη θέση των σταθερών κάτω λαβών υπάρχει ένα κάθετο στήριγμα που λειτουργεί περισσότερο σαν ξεκούραση, υποθέτω, αν κι εγώ το αξιοποιώ για να κάνω μια διαφορετική άσκηση, ρίχνοντας όλο το βάρος του σώματος στα χέρια.

    Γράφτηκα εδώ διότι παρακολουθώ κατά καιρούς το φόρουμ σας και ήταν ένας μπούσουλας για 'μενα σε πολλά θέματα, κυρίως γιατί έπρεπε να βάλω στο διατροφικό μου πρόγραμμα πάνω από 80 γραμμάρια πρωτεϊνη την ημέρα και δε μπορούσα να το κατορθώσω με τίποτα. Κυρίως λόγω έλλειψης χρόνου, καθότι σχολάω πολύ αργά και δευτερευόντως γιατί την περίοδο που έπρεπε να το ξεκινήσω είχα ορισμένες οικονομικές δυσκολίες, οπότε το κάθε μέρα κρέας κλπ μου ήταν δύσκολο. Έτσι είχα ξεκινήσει πειραματικά την Inko, που δούλεψε, αλλά δυστυχώς μαζί πήρα και κάποιες μπάρες και κατάφερα σε σύντομο χρονικό διάστημα να πρηστώ.

    Το πρόβλημα μου είναι το εξής: Μέχρι πριν από 10 χρόνια ήμουν 120 κιλά, με ύψος 1.68 και όχι από διατροφή, αλλά έπινα τουλάχιστον εφτά φραπέδες την ημέρα, με πάνω από πέντε κουταλιές ζάχαρη κι όταν έγινε της μόδας βαριά, το φρέντο καπουτσίνο του έδωσα και κατάλαβε. Επίσης, δεν έπινα καθόλου νερό και μια φορά το μήνα έκανα ένα γεύμα πολλών θερμίδων από κάποια πιτσαρία, συν κάτι βόλτες στο ικέα κ.α.

    Συνέβησαν ορισμένες αλλαγές στη ζωή μου, συν μια εξάμηνη εργασία που ανέλαβα τότε εκτός έδρας, δεν έβρισκα χρόνο να καπνίσω και δεν είχα διάθεση να πιω καφέ. Ήμουν όλη την ημέρα στο τρέξιμο και έπινα πάρα πολύ νερό. Φαγητό ότι καθόταν κι όταν το θυμόμουν. Εφτά μήνες μετά ζυγίστηκα και ήμουν 78 κιλά. Γυρίζοντας σπίτι μου αποφάσισα να το συνεχίσω για όσο πάει, με μια υγιεινή διατροφή, στην οποία εθίστηκα ( πχ τσιγάρισμα με νερό, καστανό ρύζι, νουά, ψαρονέφρι, ψάρι γλώσσα, σαλάτες κλπ ). Δεν έκανα κάποια γυμναστική μόνο το καθημερινό τρέξιμο της δουλειάς.

    Ήμουν σε σχέση για πολλά χρόνια και δεν ήμασταν πολύ κοντά οποότε δεν είχα πάρει χαμπάρι, αλλά μετά όταν χωρίσαμε, με την πρώτη που σχετίστηκα για πρώτη φορά παρατήρησα ότι πάνω μου παντού έπιανα κόκαλα αλλά παρόλ' αυτά στην περιοχή της κοιλιάς είχα συσσωρευμένο λίπος και αισθάνθηκα πολύ άσκημα. Για εγχειρήσεις ούτε λόγος. Δεν έχω χρήματα και δε θα μπορούσα ποτέ να κάνω κάτι τόσο γελοίο. Και είναι γελοίο για 'μενα διότι παλιά χρειάστηκε να κάνω πλαστική επέμβαση στην περιοχή του πήχη, ύστερα από ατύχημα, οπότε δε θα μπορούσα να κάνω κάτι για καλλωπιστικούς λόγους.

    Το άφησα έτσι, δεν μπορούσα να κάνω κάτι άλλο.

    Αλλά τώρα θέλω να ασχοληθώ μαζί του. Κυρίως γιατί με αρχή τις μπάρες πρωτεϊνης πρήστηκα και πάχυνα λίγο, οπότε αποφάσισα να αδυνατίσω με τέτοιο τρόπο που να χάσω το λίπος.

    Πριν 3 χρόνια δοκίμασα τη Ντουκάν, αλλά δεν την άντεξα, κυρίως οικονομικά. Φέτος, έχω ξεκινήσει ένα διαφορετικό τρόπο: Τρεις μέρες τρώω μόνο πρωτεϊνη, προσπαθώντας να κρατάω τους υδατάνθρακες κάτω από 15 γραμμάρια την ημέρα και το λίπος κάτω από 30 και να τρώω πρωτεϊνη κοντά στα 130 γραμμάρια. Παράλληλα ασκούμαι στο ελλειπτικό εντατικά για 20 λεπτά περίπου κάθε ημέρα. Τις άλλες τρεις ημέρες τρώω κυρίως φυτικά και όσπρια, συν γιαούρτι και χθες το βράδυ παρήγγειλα τη Scitec 100% whey isolate, δοκιμαστικά. Το ελλειπτικό το συνεχίζω κι εκείνες τις ημέρες που φροντίζω να κρατάω τις θερμίδες στις 800 συν δύο φρούτα, συνήθως μήλο / μπανάνα. Την έβδομη ημέρα δεν ασκούμαι καθόλου, η διατροφή είναι κρέας, υδατάνθρακας, φυτικές ίνες, τύρι, γιαούρτι μέχρι τις 1.100 θερμίδες και μαζί συνήθως έξτρα φρούτα, ή φέτες ψωμί του τοστ με σιρόπι σοκολάτας από πάνω, αυτό το sweet balance.

    Πιστεύετε πως έχει νόημα αυτό που κάνω;

    Ευχαριστώ πολύ.

  2. #2
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Καλημέρα και καλώς όρισες!!!

    Πέραν του υγιεινού και καλού τρόπου ζωής, υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος στόχος που έχεις και περιμένεις να δεις από το σώμα σου;!

    800 και 1.100 θερμίδες είναι πάρα πολύ λίγες... τραγικά λίγες... αυτό σίγουρα δεν είναι σωστό και υγιεινό!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  3. #3
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Πρέπει να δεις το θέμα με την οστεοπενία. Δεν ξέρω αν είναι λύση να μην γυμνάζεσαι καθώς η άακηση με αντιστάσεις βοηθάει στο να δυναμώσουν τα οστά. Πρέπει σε συνεννόηση με τον γιατρό να δεις τον βαθμό της οστεοπενίας και την αντοχή των οστών. Μετά σε συνεργασία με κάποιον αθλίατρο, φυσικοθεραπευτή να βγάλεις ένα πρόγραμμα με αντιστάσεις τέτοιες που θα σου επιτρέψουν να δυναμώσεις τα οστά χωρίς τον κίνδυνο να πάθεις κάταγμα.
    Επίσης δεν συμφωνώ με τις χημικές δίαιτες, τουλάχιστον όχι για μεγάλο διάστημα. Γιατί να ζορίζεσαι για να καταναλώνεις πρωτεϊνη παραμελώντας τους υδατάνθρακες και τα λιπαρά;

  4. #4
    Advanced Bodybuilder AU77's Avatar
    Join Date
    25-10-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    720

    Default

    Καλωσόρισες.

    Εγώ αντιλαμβάνομαι ότι θέλεις να βελτιώσεις την εικόνα του σώματος σου.
    Να βάλεις μυική μαζα και να μειώσεις το λίπος.

    Όπως είπε και ο Conan πρέπει να δεις τι ασκήσεις μπορείς να κάνεις έτσι ώστε να δουλέψεις στο σπίτι.

    Οποιαδήποτε διατροφή σχεδιάσεις πρέπει να σου είναι ευχάριστη αλλιώς δεν θα μπορέσεις να την ακολουθήσεις μακροχρόνια

  5. #5
    New Bodybuilder
    Join Date
    23-05-18
    Posts
    2

    Default

    Καλησπέρα,

    σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

    Το κύριο πρόβλημα μου είναι πως δε μπορώ να βρω ένα τρόπο να διώξω το λίπος αυτό απ' την κοιλιά. Όταν είμαι όρθιος είναι πλάκα η κοιλιά μου, όταν είμαι σε στάση μπρούμυτα όπως στεκόμαστε για πουσάπς κρεμάει ένα μεγάλο κομμάτι δέρματος. Όταν φοράω μαγιό επίσης φαίνεται χαλαρό το δέρμα. Δεν έχει να κάνει με άλλους, έχει να κάνει μ' εμένα. Θέλω να σφίξω στην περιοχή της κοιλιάς και στα μπούτια.

    Το Τscore μου είναι - 1.7 και το όριο αν θυμάμαι καλά είναι ανάμεσα σε -1 έως -2.5. Ο ρευματολόγος μου απέκλεισε οποιαδήποτε άσκηση μπορεί να καταπονήσει τη μέση και στο γυμναστήριο που πήγαινα, όταν τους ενημέρωσα απ' τη στάση τους κατάλαβα πως προτιμούσαν να μην αναλάβουν την ευθύνη ενός ειδικού προγράμματος. Πλέον ζω μόνιμα στην επαρχία, οπότε δεν έχω την επιλογή πολλών γυμναστηρίων. Από φάρμακα παίρνω το Humira λόγω αυτοάνοσου και το Ideos για ασβέστιο και D3 δυο φορές την ημέρα.

    Ένας ιδανικός στόχος που δεν ξέρω αν είναι εφικτός να σφίξει το σώμα μου στην περιοχή της κοιλιάς και των μπουτιών και να έχω μεγαλύτερη δύναμη έλξης.

    Ευχαριστώ και πάλι.

  6. #6
    Advanced Bodybuilder AU77's Avatar
    Join Date
    25-10-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    720

    Default

    Το λίπος θα φύγει με διατροφή ή/και άσκηση παράλληλα.
    Από διατροφή θα πρέπει να ακολουθήσεις υποθερμιδική διατροφή δηλαδή να καταναλώνεις λιγότερες θερμίδες από όσες τρως.
    Επίσης το λίπος φεύγει από όλο το σώμα και όχι τοπικά.
    Εάν συνδυάσεις και αεροβική θα μπορέσεις να αυξήσεις το θερμιδικό έλλειμμα.

    Χωρίς να ξέρουμε τι ασκήσεις μπορείς να κάνεις δεν μπορούμε να προτείνουμε κάτι.
    Από αεροβική τι μπορείς να κάνεις; Περπάτημα, τροχάδι, ποδήλατο;

    Αν θες προσπάθησε να γράψεις μια διατροφή που θα είσαι σε θέση να ακολουθάς και να γράψουμε διορθώσεις οπου χρειάζεται.
    Διάβασε στο φόρουμ υπάρχει πολλή πληροφορία πχ

    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=45446

    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=26236

    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=21345
    Last edited by AU77; 24-05-18 at 07:20.

  7. #7
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Quote Originally Posted by AU77 View Post
    Χωρίς να ξέρουμε τι ασκήσεις μπορείς να κάνεις δεν μπορούμε να προτείνουμε κάτι.
    Αυτό.
    Πάντως είσαι στην αρχή της οστεοπενίας οπότε δεν νομίζω να είναι απαγορευτική η άσκηση, όμως κανείς δεν μπορεί να διακινδυνεύσει να σου δώσει συμβουλές χωρίς συνεννόηση με τον γιατρό σου, μπορεί να είδε άλλωστε ότι έχεις πιο σοβαρό πρόβλημα στην μέση (γι' αυτό και σου είπε να μην την ζορίζεις)
    Πάντως οποιαδήποτε άσκηση έχει αντιστάσεις (βάρη) βοηθάει τα οστά, δεν το συζητώ ότι ασκήσεις που περιλαμβάνουν εκρηκτικές κινήσεις όπως σπριντ και άλματα είναι οι καλύτερες αλλά σε κάθε περίπτωση χρειάζεται η έκγκριση του γιατρού. Ενώ η κολύμβηση ας πούμε δεν έχει κάποιο ιδιαίτερο όφελος.
    Εγώ θα σου έλεγα να τον ρωτήσεις συγκεκριμένα τι επιτρέπεται τι όχι. Αν η συμβολή του περιορίζεται στο να σου γράψει ασβέστιο, βιταμίνη D και κάποιο φάρμακο να βρεις κάποιον άλλο που θα μπορεί να σε συμβουλέψει και για το τι πρέπει και μπορείς να κάνεις ο ίδιος.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Καλημέρα !
    By Jim. in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 6
    Last Post: 28-03-14, 19:58
  2. Καλημέρα!
    By georgey in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 2
    Last Post: 16-12-13, 18:27
  3. Καλημέρα!!!
    By Maria TheVet in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 14
    Last Post: 21-03-11, 22:49
  4. Καλημέρα!!
    By spn147 in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 11
    Last Post: 16-03-11, 22:06
  5. Καλημέρα
    By nikias in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 0
    Last Post: 27-01-07, 19:05

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •