Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 8 of 8
  1. #1

    Default Συμβουλές Για Διατροφή Εφήβου

    Καλησπερα,ειμαι καινουργιος στο φορουμ και παρολο που εχω ξοδεψει αρκετες ωρες για να διαβασω αρθρα στο φορουμ παλι εχω καποιες αποριες.
    Αρχικα,ειμαι 16 χρονων 64 κιλα(προσφατα απεκτησα μερικα),1,78 υψος.Ασχολουμουνα απο μικρη ηλικια με τον αθλητισμο(ποδοσφαιρο κυριως και σε καποια διαστηματα πολεμικες τεχνες).Εδω και λιγο καιρο σταματησα το ποδοσφαιρο και αρχισα να πηγαινω γυμναστήριο(ιανουριο 18)(2 με 3 φορες την βδομαδα).Παραλληλα αρχισα και κάποια ''διατροφη'' οχι τιποτα το ιδιαιτερο απλα ετρωγα οσο πιο ''καθαρα'' μπορουσα.
    Ο στοχος μου ειναι να δυναμωσω σωματικα,δηλαδη να αποκτησω μυες και γενικα να φουσκωσω και να βαρινω οσο γινεται.Εχω υπολογισει τις θερμιδες συντηρησης μου(καταναλωνω Περισσότερες,περιπου 300-400).Οπως ειπα και πριν εχω αποκτησει καποια κιλα(1με2) αλλα δεν εχω δει καποια διαφορα στο σωμα μου και πιστευω αυτα τα κιλα συσσωρεύτηκαν στην κοιλια(μπορει να ειναι και η ιδεα μου)αλλα παντως εχω μεινει στα ιδια επιπεδα.
    Θα ηθελα να μου δωσετε καποιες συμβουλες διορθωσεις κτλπ.(πχ καποια τροφιμα που βοηθανε)
    Αν θελετε πειτε μ αν χρειαζεται να γραψω την καθημερινη διατροφη μου αν σας βοηθαει.Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας καλη συνεχεια

  2. #2
    New Bodybuilder
    Join Date
    05-07-20
    Posts
    4

    Default

    Καταρχήν Χριστό με τα στοιχεία που εδωσες μαλλον δεν κανεις εσυ κατι καλα στο γυμναστηριο. Οι θερμιδες που καταλωνεις εκτος απο καθαρες πρεπει να ειναι και καταληλες για εκεινη την στιγμη. Εννοω οτι αν οι εξτρα θερμιδες που περνεις ειναι μονο υδατανθρακες, φυσικο ειναι να αποκτησεις λιπος. Επισης μπορει να μην τρος πρωτεινες κτλπ την σωστη ωρα. Η συμβουλη μου ειναι να δοκιμασεις πιο δυσκολη γυμναστικη, μια σωστή διατροφη πλουσια σε πρωτεινες και να εναλασεις τις ασκησεις σου στο γυμναστηριο γιατι το σωμα σου θα συνιθισει στις ιδιες και δεν θα κανει δουλεια. Ελπιζω να σε βοηθησα.

  3. #3
    Pumping Iron Providential's Avatar
    Join Date
    23-01-20
    Location
    Hellas / Chios
    Posts
    541

    Default

    -Καλησπέρα ..

    -Γράψε μας τί τρώς περίπου και τί προπόνηση κάνεις με αντιστάσεις (βάροι) για να βρούμε τί πρεπει να διορθώσεις και πώς πρέπει να κινηθεις.

  4. #4
    Senior Bodybuilder Konstantina91's Avatar
    Join Date
    23-01-14
    Posts
    1,877

    Default

    Παιδιά το αρχικό ποστ ειναι από το '18, δεν νομιζω 2 χρονια μετα να έχει ακομη την ιδια απορία ο Χρήστος...

  5. #5
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by Konstantina91 View Post
    Παιδιά το αρχικό ποστ ειναι από το '18, δεν νομιζω 2 χρονια μετα να έχει ακομη την ιδια απορία ο Χρήστος...
    Μπορεί να εκπλαγείς...
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  6. #6
    She-Hulk FoteiniK's Avatar
    Join Date
    18-05-17
    Location
    USS Enterprise (NCC-1701)
    Posts
    2,433

    Default

    Quote Originally Posted by Konstantina91 View Post
    Παιδιά το αρχικό ποστ ειναι από το '18, δεν νομιζω 2 χρονια μετα να έχει ακομη την ιδια απορία ο Χρήστος...
    Quote Originally Posted by Achillezzz View Post
    Μπορεί να εκπλαγείς...

    Το 2022 ίσως και να απαντήσει αλλά δεν είναι πλέον έφηβος
    Live Long and Prosper

    ♥ Always Exceed Yourself! ♥
    TikTok: https://www.tiktok.com/@iftwithfoteini
    Instagram: https://www.instagram.com/liftwithfoteini

  7. #7
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by FoteiniK View Post
    Το 2022 ίσως και να απαντήσει αλλά δεν είναι πλέον έφηβος
    Ο Χρήστος αριανάρα δεν μεγαλώνει ποτέ!
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  8. #8
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Quote Originally Posted by SpyridonSp View Post
    Καταρχήν Χριστό με τα στοιχεία που εδωσες μαλλον δεν κανεις εσυ κατι καλα στο γυμναστηριο. Οι θερμιδες που καταλωνεις εκτος απο καθαρες πρεπει να ειναι και καταληλες για εκεινη την στιγμη. Εννοω οτι αν οι εξτρα θερμιδες που περνεις ειναι μονο υδατανθρακες, φυσικο ειναι να αποκτησεις λιπος. Επισης μπορει να μην τρος πρωτεινες κτλπ την σωστη ωρα. Η συμβουλη μου ειναι να δοκιμασεις πιο δυσκολη γυμναστικη, μια σωστή διατροφη πλουσια σε πρωτεινες και να εναλασεις τις ασκησεις σου στο γυμναστηριο γιατι το σωμα σου θα συνιθισει στις ιδιες και δεν θα κανει δουλεια. Ελπιζω να σε βοηθησα.
    Περαν οτι το ποστ ειναι παλιο εγω θα σχολιασω αυτα τα δυο και θα πω οτι δεν ισχυουν κυριως διοτι τα διαβαζουν και αλλα ατομα τα οποια δεν γνωριζουν και θα ακολουθησουν το ιδιο σκεπτικο.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Συμβουλές για Διατροφή Εφήβου (17χρ.)
    By vodka in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 12
    Last Post: 17-09-13, 22:35
  2. Διατροφή Έφηβου
    By AvrilGR in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 15
    Last Post: 02-06-13, 10:33
  3. Συμβουλές για τη διατροφή εφήβου (15 χρ.)
    By Dimitris stfs in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 15
    Last Post: 31-05-13, 23:07
  4. Διατροφή εφήβου
    By zero84085 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 10-02-13, 20:05
  5. Διατροφή Εφήβου
    By Killingbody in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 07-01-06, 07:31

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •