Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    25-05-18
    Posts
    2

    Default Κατεύθυνση Με Τη Διατροφή Μου

    Καλημέρα σας! Διαβάζω εδώ και καιρό το φόρουμ σας και πριν από κάποιες ημέρες αποφάσισα να γίνω μέλος. Θα ηθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα, τα οποια δε μου είναι πολύ ξεκάθαρα αναφορικά με τη διατροφή. Να σας αναφέρω αρχικά, ότι ανέκαθεν δεν έκανα υπερβολές με τη διατροφή μου(πχ δεν τρώω πολλά γλυκά, δεν πίνω καθόλου αναψυκτικά, αποφεύγω τα τηγανιτα). Τους τελευταίους 9 μήνες, όμως, έχω γίνει πολύ αυστηρή και έχω αποκλείσει και τρόφιμα από τη διατροφή μου. Δεν τρώω σχεδόν ποτε απ?εξω, έχω διακόψει τη ζάχαρη, επιλέγω γαλακτοκομικά προϊόντα 0%. Ασκουμαι 3 φορές την εβδομάδα (αερόβιο και κυρίως βάρη), αλλά ο τρόπος ζωής μου μου επιβάλλει να περπατάω τουλάχιστον 30-40 λεπτά ημερησίως. Αθροιστικά τρώω περίπου 1500 kcal/ημέρα. Είμαι 51 κιλά, 1.67 ύψος και με σωματικό λίπος 12%. Αναρωτιέμαι μήπως υπερβάλλω και πρέπει απλά να τρώω τα πάντα με μετρο. Τελευταία σκέφτομαι και το ενδεχόμενο λήψης κάποιου συμπληρώματος πρωτεΐνης. Θα εκτιμούσα, αν μου δίνατε κάποια κατεύθυνση σχετικά με τη διατροφή μου. Σας ευχαριστώ πολύ!

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Kαλώς όρισες στο φόρουμ.

    Το να έχεις κόψει σαβούρες και ζάχαρη είναι ότι καλύτερο για την υγεία σου και τη σωματική σου κατάσταση.
    Από κει και πέρα υπάρχουν άφθονες υγιεινές επιλογές.
    Γραψε αναλυτικα τι διαιτολογιο εχεις.
    Επίσης υπάρχουν άρθρα (πατάς το κουμπάκι πανω που λεει άρθρα) και μπορεις να πάρεις βασικές κατευθύνσεις!

  3. #3
    New Bodybuilder
    Join Date
    25-05-18
    Posts
    2

    Default

    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!! Το διαιτολόγιό μου έχει ως εξής:
    Πρωινό: 4 κουτ. σούπας βρώμη, 200ml γαλα 0% και μια μπανάνα ή 1 κουτ. γλυκού ταχινι κακαο. / 45γρ granola ή δημητριακά ολικης με 250 ml γαλα και ένα φρούτο.

    Δεκατιανό: μπαρα δημητριακών/ 1 φρούτο/ 1 τοστ με ψωμί ολικης, γαλοπούλα και τυρί χαμηλών λιπαρών.

    Μεσημεριανό: Μια μερίδα όσπρια/ κάποιο λαδερο φαγητό συνοδευόμενα από μια φέτα ψωμί ολικης, 50γρ cottage και 1 φέτα γαλοπούλα.

    Δεκατιανό: γιαούρτι 0% με φρούτα/ μπαρα/ τοστ

    Βραδινό: 200γρ στήθος κοτόπουλο ψητό με σαλάτα/ τονοσαλατα/ ομελέτα με 3 ασπράδια και ένα κρόκο και λαχανικά.



    Υ.Γ: μια φορά την εβδομάδα τρώω και κόκκινο κρέας, πχ άπαχο μοσχαρίσιο κιμμα και άλλη μια φορά ζυμαρικά ολικης αλέσεως σε συνδυασμό με κάποια πηγή πρωτεΐνης.

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Για 1.67 ύψος 51 κιλα πρέπει να είσαι αρκετά αδύνατη. Εγώ θα λεγα να ανεβάσεις ένα κλικ το φαγητό και να κάνεις ακομα πιο δυνατές προπονήσεις επειδή τρως πολύ λίγο. Μη φοβάσαι τα βάρη, αυτά θα σε βοηθήσουν να χτίσεις το σώμα σου!

    Σχετικά με το διαιτολόγιό σου, θα έβγαζα τελείως τις μπάρες του εμπορίου (αν θες μπορεις να κανεις δικές σου, υπάρχουν και συνταγές εύκολες στην αντίστοιχη ενότητα).

    Τα γεύματα θα τα διαμόρφωνα κάπως έτσι

    Πρωινό
    40γρ βρώμη
    200μλ γάλα 0% ή γάλα αμυγδάλου
    1 ολόκληρο αβγό
    2 ασπράδια

    Γεύμα 2
    1 φρούτο
    γιαούρτι 2%

    Γεύμα 3
    100γρ κοτόπουλο ή μοσχάρι
    150γρ πατάτα ή 35γρ ωμή ζύγιση μπασμάτι ή καστανό ρύζι
    σαλάτα με 1κγ λάδι)

    ή
    1 μερίδα όσπρια (περίπου 150-200γρ)
    1 φέτα μαύρο ψωμί


    Γεύμα 4
    τοστ με ψωμί μαύρο του τοστ
    κοτοπουλο (οχι αλλαντικο) περίπου 50γρ
    τυρι χαμηλων λιπαρων

    Γεύμα 5
    100γρ κοτόπουλο ή ομελέτα με 4 ασπράδια 1 κρόκο ή ψάρι
    σαλάτα με 1κγ λάδι

  5. #5

    Default

    Με συγχωρείτε πολύ που επεμβαίνω στο thread, αλλά ως νέο μέλος δεν ξέρω τι να κάνω για να πάρω απάντηση στις ερωτήσεις μου.. Θα παρακαλούσα την Kardoula να δώσει ως guru τα φώτα της στο thread μου "Βοήθεια για Διατροφή - Προπόνηση". Εύχομαι στην Phychel απο κερδιάς Καλή συνέχεια στην στο fitness ταξίδι της και καλό, ξέγνοιαστο καλοκαίρι!! Και πάλι με συγχωρείτε για την παρεμβολή, Καλή σας μέρα!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Είμαι στη σωστή κατεύθυνση;
    By Daz in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 1
    Last Post: 22-06-16, 16:56
  2. Κατεύθυνση Ανάλογα Με Τους Στόχους
    By korte in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 13
    Last Post: 01-08-12, 14:56

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •