Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1

    Default Βοήθεια για Διατροφή - Προπόνηση

    Καλώς σας βρήκα, μέλη του φόρουμ και καλό σας μεσημέρι!

    Είμαι η Σ.Μ , 22 ετών και με τα από πολύμηνη παρακολούθηση του ιστολογίου, δε μπορούσα να αντισταθώ άλλο και έγινα μέλος !!

    Δε θέλω να σας κουράσω με πολλές λεπτομερείς για εμένα, αλλά περιληπτικά θα πω ότι από τον Αύγουστο του 2015 μέχρι και σήμερα έχασα μόνη μου με διατροφή και γυμναστική (καλοκαίρια αρχικά και τον τελευταίο χρόνο καθημερινό full) περί τα 25 - 27 κιλά και ουσιαστικά άλλαξα τρόπο ζωής. Δυστυχώς μετά από υπερβολές και ακρότητες έπεσε και εγώ στο φαύλο κύκλο των διατροφικών διαταραχών (Βουλιμική τύπου ανορεξία και βουλιμία) τις οποίες όμως τώρα έχω ξεπεράσει σε μεγάλο βαθμό με πολλή θέληση και τη βοήθεια ειδικών. Μετά από πολύμηνη υποσιτισμό πλέον έχω εντάξει πολλές υγιεινές τροφές και νιώθω πιο δυνατή, βρίσκω ξανά τον εαυτό μου και παλεύω το φόβο απέναντι στο φαγητό.. Μπορεί να σας φαίνεται γελοίο αλλά το γεγονός ότι μπορώ να φάω αβοκάντο ή πατάτα χωρίς "αντιστάθμιση" για εμένα είναι ένα βήμα ! Για να μη σας κουράσω όμως περεταίρω ,επειδή ήδη με έπιασε λογοδιάρροια, ζητώ συμβουλές ως προς τη διατροφή και προπόνηση για καύση λίπους και γράμμωση.. Τους τελευταίους μήνες βίωσα πολύ δύσκολες στιγμές με τη βουλιμία και την ψυχολογία μου σε ιδιαίτερα άσχημη κατάσταση, αλλά πια τώρα νιώθω να ισορροπω. Όσο βλέπω το σώμα μου υγιές και αδύνατο νιώθω υπέροχα ! Κάθε μέρα σχεδόν εντάσσω υγιεινά τομφιμα και παράλληλα προσπαθώ να αγαπήσω και να φροντίσω τον εαυτό μου - καθόλου δεδομένο μέχρι πρότινος !

  2. #2

    Default

    Το ύψος μου είναι 1.68 και πλέον είναι στα 55 - 56 περίπου κιλά με σφιχτό αρκετά σώμα χωρίς κυτταρίτιδα ή χαλάρωση. Αποφεύγω να ζυγιστώ γιατί γενικά μου προκαλεί άγχος και προτιμώ να παρατηρώ τις αλλαγές στο σώμα μου. Φοράω τα ίδια ρούχα που φορούσα και στα 52 κιλά με 9% λίπος που ήμουν τα Χριστούγεννα.

    Έχω δώσει βάρος στην πρωτεΐνη, τα φρούτα, τα smoothies λαχανικών και στα υγιεινά λίπη που τόσο φοβόμουν (μηδενικό ελαιολαδο και μάλιστα σε οικογένεια ελαιοπαραγωγών - ντροπή της οικογένειας ????). Ξεκινώ με 25 γρ βρώμη, κανέλα, 1/2 tsp chia seeds και άγλυκο γάλα αμυγδάλου και χαπάκια ζαχαρίνη Cologran από τα Lidl. Πρόσθετω 5 γρ (2 μικρα scoop)σκόνη prorifar από το φαρμακείο μιας και ήταν η πρώτη φορά που αγόρασα συμπλήρωμα πρωτεΐνης και ήθελα κάτι safe και καθαρό. Καφέ με ζαχαρίνη και γάλα αμυγδάλου επίσης

    Έπειτα, μετά από πολλή προσπάθεια και αποτυχίες, κατάφερα να πείσω τον εαυτό μου να τρώω ανα 3 ωρες και επιλέγω κριτσίνια τυριού που είναι η εξάρτηση μου για άμεσο υδατάνθρακα πριν το gym !! Αργότερα για μεσημέρι πάντα πρωτεΐνη με λατρεμένη πράσινη σαλάτα και πάλι 1-2 αγαπημένα κριτσίνια για άμυλο μιας και το ψωμί για εμένα είναι επικίνδυνο για υπερφαγικό επεισόδιο και δε νιώθω ένοχη μιας και έχω κάνει μια καλη προπόνηση με βάρη και αερόβια (τρέχει ο ιδρώτας ποτάμι !). Απόγευμα κάνω δυναμικό περπάτημα 1 ώρα περίπου και μετά smoothie πρωτεΐνης με φρούτα ή λαχανικά γιατί το έχω λατρέψει ή κοτατζ με σαλάτα. Πριν τον ύπνο ζεστό γάλα αμυγδάλου με κανέλα ή 1/2 cottage.

    Τον τελευταίο καιρό έχω εντάξει το αβοκάντο πάνω σε φέτα ολικής ή στη σαλάτα. Τρώω επίσης στήθος κοτόπουλο, μπιφτέκι από άπαχο κύμα και κουακερ καθώς και άπαχο μοσχάρι.. Άφθονα λαχανικά και σπιτική άπαχη μυζήθρα της μητέρας μου

    Η γυμναστική μου είναι λίγο απ' όλα κάθε μέρα με έμφαση στα χέρια - ώμους. Κάνω ελεύθερα βάρη μέχρι 4 kg , κοιλιακούς και πολλές άλλες ασκήσεις στο στρώμα για όλο το σώμα. Πρόσθετω συχνά και αρκετές διατάσεις που έμαθα από τη yoga για χαλάρωση και ευλυγισία

    Απλά θέλω μια καθοδήγηση σε διατροφή και άσκηση. Είμαι σε μεταιχμιακό στάδιο με τη διαταραχή αλλά συνειδητοποίησα πλέον την αξία της θρέψης και της ποικιλίας στη διατροφή!! Παράλληλα εξεπλάγην απο τη διαφορά στο δέρμα, στα μαλλιά και εν γένει στην ψυχική μου διάθεση και αντοχή. Προσπαθώ να πετύχω τα μέγιστα οφέλη αφού όντως έχω διάθεση για δουλειά. Εννοείται δε θέλω να φουσκώσω αλλά να έχω ένα δυνατό ,θηλυκό αλλά και αρκετά αδύνατο σώμα όπως ονειρευόμουν πάντα !! Ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε συμβουλή, χαίρομαι που είμαι μέλος σας ????

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Kαλησπέρα Σταυρουλα και καλώς όρισες στο φόρουμ και ως μέλος!

    Διάβασα με προσοχή αυτά που έγραψες.
    Μπράβο για την προσπάθεια που κάνεις να ξεπεράσεις τη διατροφική διαταραχή. Θέλει χρονο και προσπάθεια.
    Από τη μεριά μου, δεν είμαι ειδικός ώστε να σου δώσω συγκεκριμένες κατευθύνσεις, με την έννοια ότι θέλει ιδιαίτερη προσέγγιση.

    Αυτό όμως που μπορώ να σου πω είναι πως σταδιακά φρόντισε να κανεις μικρά και συχνά γεύματα έχοντας πάντα μια πηγή πρωτεινης (πχ αβγό, κοτοπουλο, κρεας, γαλακτοκομικο, ψαρι) και μια πηγη υδατανθρακα (πχ βρωμη, πατατα, ρυζι, όσπρια ) και καλών λιπαρών (ελαιόλαδο, λιπαρα ψαρια οπως σολομό, αβοκαντο, ξηρούς καρπούς).

    Απλά πράγματα δηλαδή, όπως διατροφές που σίγουρα εχεις διαβάσει στο φορουμ και στα άρθρα.

    Στο θεμα της άσκησης, 4 φορες την εβδομαδα γυμναστική σε συνδιασμό με αεροβια 20-30 λεπτά θα σε βοηθησουν να χτισεις μυικο ιστο και φυσικη κατάσταση!

    Στη γυναικεια ενοτητα θα βρεις οδηγους προπονησης όπου μπορεις να ακολουθησεις!

  4. #4

    Default

    Ευχαριστώ πάρα πολύ για την ανταπόκριση.. Εδώ και πολύ καιρό έχω δει την απάντησή σας αλλά δεν ξέρω γιατί δε μπορούσα να παραθέσω απάντηση :(

    Χαίρομαι που τελικά επετεύχθη επικοινωνίας!
    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Kαλησπέρα Σταυρουλα και καλώς όρισες στο φόρουμ και ως μέλος!

    Διάβασα με προσοχή αυτά που έγραψες.
    Μπράβο για την προσπάθεια που κάνεις να ξεπεράσεις τη διατροφική διαταραχή. Θέλει χρονο και προσπάθεια.
    Από τη μεριά μου, δεν είμαι ειδικός ώστε να σου δώσω συγκεκριμένες κατευθύνσεις, με την έννοια ότι θέλει ιδιαίτερη προσέγγιση.

    Αυτό όμως που μπορώ να σου πω είναι πως σταδιακά φρόντισε να κανεις μικρά και συχνά γεύματα έχοντας πάντα μια πηγή πρωτεινης (πχ αβγό, κοτοπουλο, κρεας, γαλακτοκομικο, ψαρι) και μια πηγη υδατανθρακα (πχ βρωμη, πατατα, ρυζι, όσπρια ) και καλών λιπαρών (ελαιόλαδο, λιπαρα ψαρια οπως σολομό, αβοκαντο, ξηρούς καρπούς).

    Απλά πράγματα δηλαδή, όπως διατροφές που σίγουρα εχεις διαβάσει στο φορουμ και στα άρθρα.

    Στο θεμα της άσκησης, 4 φορες την εβδομαδα γυμναστική σε συνδιασμό με αεροβια 20-30 λεπτά θα σε βοηθησουν να χτισεις μυικο ιστο και φυσικη κατάσταση!

    Στη γυναικεια ενοτητα θα βρεις οδηγους προπονησης όπου μπορεις να ακολουθησεις!
    Στάλθηκε από το SM-J530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  5. #5

    Default

    Αγαπημένο forum, Βοήθεια!

    Παρατηρώ ότι οι μηροί μου με τη γυμναστική έχουν γίνει αρκετά πιο μυώδεις, πράγμα που με έχει αγχώσει αφάνταστα Έκανα το λάθος να βάζω κλίση στο διάδρομο πιστεύοντας ότι κάνω ακόμα καλύτερες καύσεις, εφεξής θα προσέχω περισσότερο.. Οποία αεροβική και αν κάνω όμως νιώθω ότι δουλεύω πολύ μηριαίους με αποτέλεσμα να κάνω περιφέρεια. Αλήθεια ζητώ τη βοήθεια σας !! Πηγαίνω καθημερινά γυμναστήριο και κάνω διάδρομο. Ποιά μέθοδο προτείνετε για αδυνάτισμα χωρίς.. παρενέργειες;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων !

    Στάλθηκε από το SM-J530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Σταυρούλα καλησπέρα,

    δηλαδή εχουν γίνει τοσο μυώδεις οι γλουτοί από την κλίση στον διαδρομο που δεν σου αρέσει το οπτικό αποτέλεσμα; Πιστεψε με αν ΟΝΤΩΣ ειχε γινει αυτο θα πεταγες απο τη χαρα σου γιατι θα ειχες εναν υπεροχο σφιχτο μικρο (αν μιλαμε για μυ) ποπό που θα τον ζήλευαν και θα τον κοιτουσαν ολοι
    Αυτές τις "παρενέργειες" όλες μας τις θέλουμε! Μήπως η περιφερεια ειναι θεμα λίπους; Μπορεις αν θες φυσικα (χωρις να φαινεται προσωπο) να βαλεις μια φωτο για να καταλαβω;


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Βοήθεια Για Διατροφή & Προπόνηση
    By θπδωρης in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 03-06-15, 17:20
  2. Βοήθεια Στη Διατροφή & Προπόνησή μου!
    By ooo_to_zouzouni in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 3
    Last Post: 20-07-13, 11:48
  3. Βοήθεια Με Διατροφή & Προπόνηση
    By giwrgosz in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 16-12-12, 20:31
  4. Βοήθεια για διατροφή/προπόνηση
    By Rodner7 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 1
    Last Post: 13-01-10, 07:15

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •