Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 5 of 5
  1. #1

    Default Απορία για Κοιλιακό Λίπος

    Η απορία μου μπορεί να σας φανεί λίγο χαζή, θέλω να χάσω λίγο τοπικό λίπος στην κοιλιά αλλά δεν θέλω να χάσω κιλά, έχω υπολογίσει ότι για διατήρηση των κιλών μου θέλω 3045 θερμίδες, ως τώρα έκανα άθλια διατροφή, αν αυτή την αλλάξω και παίρνω αυτές τις θερμίδες με σωστή διατροφή, θα χάσω λίπος; Η για να γίνει αυτό πρέπει να χάσω κιλά;

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Να χάσεις λίπος τοπικά και ταυτόχρονα να μείνεις σε σταθερό βάρος, όχι δεν γίνεται.
    Αν έκανες άθλια διατροφή παίζει να ετρωγες παραπανω απο 3000 θερμίδες εκτος αν τις μέτραγες.

    Λίπος χάνουμε όταν καταναλώνουμε λιγότερες θερμίδες από αυτές που ξοδεύουμε.

    Ξεκινα ομως ενα ενα τα πράγματα να τα φτιάχνεις. Πρώτα στρώσε τη διατροφή σου , καθαρισε την, μετα ξεκινα ελαφρα υποθερμιδικη και σε συνδιασμο με αεροβια και υπομονή θα φύγει το λίπος από την κοιλιά.

  3. #3

    Default

    Δεν το έθεσα σωστά. Από αερόβια είμαι φουλ. 4-5 φορές την βδομάδα κάνω 6 χλμ σε 35 λεπτά σε διάδρομο, σε συνδιασμο με βάρη με μεγάλη ένταση 4-5 και γενικοτερα περπατάω και πολύ. Από το σώμα μου είμαι γενικά ευχαριστημένος. Απλά θέλω να χάσω το λίγο λίπος που έχω στην κοιλιά για να φανούν οι κοιλιακοί. Οι άνω ήδη φαίνονται, προφανώς λόγω αερόβιας και αφού έτρωγα και ότι να ναι. Έτρωγα 1 φορά την ημέρα μεγάλες ποσότητες φαγητού + 1 φραντζόλα ψωμί. Έχω 2-3 ημέρες που υπολόγισα το bmr με την εξίσωση harris-benedict το βρήκα 1965 το πολλαπλασίασα με 1,55 και υπολόγισα ότι θέλω 3045 θερμίδες για διατήρηση. Πριν δεν έχω ιδέα πόσες έπαιρνα. Έχω 2-3 μέρες που τρώω ότι βρίσκω στο φόρουμ και υπολογισμένες-πανω κάτω παντα- τις θερμίδες μου. Με αυτή την διατροφή και την ίδια άσκηση θα δω διαφορά-γραμμώσεις η κοιλιά; θα χάσω κιλά; αν δεν θέλω να χάσω κιλά να αυξήσω τις θερμίδες στην σωστή πάντα διατροφή;

  4. #4
    Junior Bodybuilder ArmEveryday's Avatar
    Join Date
    05-01-18
    Location
    Germany
    Posts
    226

    Default

    Quote Originally Posted by Πανοςg7 View Post
    Η απορία μου μπορεί να σας φανεί λίγο χαζή, θέλω να χάσω λίγο τοπικό λίπος στην κοιλιά αλλά δεν θέλω να χάσω κιλά, έχω υπολογίσει ότι για διατήρηση των κιλών μου θέλω 3045 θερμίδες, ως τώρα έκανα άθλια διατροφή, αν αυτή την αλλάξω και παίρνω αυτές τις θερμίδες με σωστή διατροφή, θα χάσω λίπος; Η για να γίνει αυτό πρέπει να χάσω κιλά;

    Κατι που ειδα οτι δουλευει σε μενα τον τελευταιο καιρο κ δεν το ειχα ξαναδοκιμασει, ειναι να κανω ασκησεις με μικρα διαλλειμματα κ ιδιαιτερη ενταση πχ καμψεις μαζι με αλλες ασκησεις σουπερ σετ. και σπριντ.

    Οταν κανεις εντονη ασκηση το σωμα συνεχιζει να καιει θερμιδες για αρκετη ωρα, πραγμα που δε συμβαινει με την κλασικη εκγυμναση

  5. #5
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by Πανοςg7 View Post
    Δεν το έθεσα σωστά. Από αερόβια είμαι φουλ. 4-5 φορές την βδομάδα κάνω 6 χλμ σε 35 λεπτά σε διάδρομο, σε συνδιασμο με βάρη με μεγάλη ένταση 4-5 και γενικοτερα περπατάω και πολύ. Από το σώμα μου είμαι γενικά ευχαριστημένος. Απλά θέλω να χάσω το λίγο λίπος που έχω στην κοιλιά για να φανούν οι κοιλιακοί. Οι άνω ήδη φαίνονται, προφανώς λόγω αερόβιας και αφού έτρωγα και ότι να ναι. Έτρωγα 1 φορά την ημέρα μεγάλες ποσότητες φαγητού + 1 φραντζόλα ψωμί. Έχω 2-3 ημέρες που υπολόγισα το bmr με την εξίσωση harris-benedict το βρήκα 1965 το πολλαπλασίασα με 1,55 και υπολόγισα ότι θέλω 3045 θερμίδες για διατήρηση. Πριν δεν έχω ιδέα πόσες έπαιρνα. Έχω 2-3 μέρες που τρώω ότι βρίσκω στο φόρουμ και υπολογισμένες-πανω κάτω παντα- τις θερμίδες μου. Με αυτή την διατροφή και την ίδια άσκηση θα δω διαφορά-γραμμώσεις η κοιλιά; θα χάσω κιλά; αν δεν θέλω να χάσω κιλά να αυξήσω τις θερμίδες στην σωστή πάντα διατροφή;

    Πανο εχεις μπερδέψει πολλά πράγματα μαζί..

    Τα πράγματα είναι πολύ απλά : Kαθάρισε τη διατροφή σου. Συνέχισε τις αερόβιες και τις προπονήσεις με βάρη.
    Φτιάξει ένα διαιτολογιο όπου θα τρως ελαφρως ΥΠΟ θερμιδικα.

    Δεν ξέρω ποσο πιο απλά να το πω.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Κοιλιακό Λίπος Χαμηλά
    By Akantzos in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 25-05-15, 17:06
  2. Επίμονο Κοιλιακό Λίπος!!
    By ripaki in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 7
    Last Post: 20-03-14, 23:50
  3. Πως θα μειωθεί το κοιλιακό μου λίπος ?
    By natassaki in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 39
    Last Post: 29-10-13, 11:32
  4. Απορία για κοιλιακό λίπος
    By -Thomas1999- in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 12
    Last Post: 02-06-13, 12:54
  5. Σωσίβιο Και Κοιλιακό Λίπος!!
    By foivos7 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 20-04-13, 12:47

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •