Καλησπέρα και από μένα,

Είχαν γραφτεί στο site πριν από λίγα χρόνια αλλά δυστυχώς έμεινα μόνον στην εγγραφή... Είμαι σχεδόν 45 ετών, με ύψος 182 και 96 κιλά.Είχα πολλά χρόνια να αθληθώ κι έχω ξεκινήσει εδώ και ένα χρόνο γυμναστήριο χωρίς όμως σταθερό πρόγραμμα (από 4 φορές την εβδομάδα έως και καμία για ένα μήνα!). Τους τελευταίους δύο μήνες προσπαθώ να προπονούμαι 4-6 φορές την εβδομάδα.
Το πρώτο διάστημα, το πρόγραμμα που ακολουθούσα σε κάθε προπόνηση ήταν το εξής: 20 λεπτά γρήγορο περπάτημα σε διάδρομο, 8 σετ κοιλιακών, 4 σετ ραχιαίων, κυκλικό πρόγραμμα στα βάρη για όλα τα μέρη (μία άσκηση άνα μέρος του σώματος) και έκλεινα με περπάτημα σε διάδρομο 10-20 λεπτά Τους τελευταίους 2 μήνες ακολουθώ την ίδια αερόβια άσκηση (διάδρομο στην αρχή και στο τέλος της προπόνησης) και τα ίδια σετ κοιλιακών- ραχιαίων, αλλά έχω αλλάξει το πρόγραμμα με τα βάρη: Γυμνάζω σε κάθε προπόνηση μόνον ένα μέρος του σώματος με 3 ασκήσεις (4 σετ η καθεμία με 10 επαναλήψεις) αλλά με περισσότερα κιλά.
Το πρόβλημα μου είναι ότι έχω λίπος στην κοιλιά (μεγάλο φούσκωμα) αλλά πολύ αδύνατα χέρια και πόδια. Μάλιστα, στα πόδια δεν έχω σχεδόν καθόλου λίπος. Ο σκοπός μου είναι να κάψω το λίπος της κοιλιάς αλλά και να δυναμώσω τους μυες στα υπόλοιπα μέρη του σώματος.
Έχω διαβάσει και ακούσει διαφορετικά πράγματα και για την προπόνηση και για την διατροφή που πρέπει να ακολουθήσω αλλά δεν ξέρω ποιό είναι τελικά το σωστό για να το πετύχω:
Κάπου διάβασα ότι, επειδή στην ηλικία μου οι μυες ατονούν, θα πρέπει να κάνω και αερόβια αλλά και ασκήσεις με βάρη με περισσότερα κιλά και λίγες επαναλήψεις (μέχρι 10), για να αυξήσω και τον μυικό όγκο. Το συζήτησα όμως και μου απάντησαν ότι η προπόνηση αυτή δεν είναι σωστή για την περίπτωσή μου, γιατί ενεργοποιεί παράλληλα και τον καταβολισμό και τον μεταβολισμό και δημιουργεί κάποιο σοκ στον οργανισμό (επειδή είμαι και αρχάριος σχετικα) και ότι το καλύτερο είναι για κάποιο διάστημα να κάνω αερόβια (διαλειμματική) και βάρη με λιγότερα κιλά και περισσότερες επαναλήψεις (15-16). Φοβάμαι όμως μήπως με τον τρόπο αυτό θα αποδυναμώσω και τους λίγους μυες που έχω.
Ποιά πιστεύετε ότι είναι καλύτερη προπόνηση για την περίπτωση μου; Μήπως πρέπει να επικεντρωθώ στο να χαθεί το λίπος από την κοιλιά και αργότερα (αφού πετύχω την απώλεια λίπους) να ενδυναμώσω τους μυες στα υπόλοιπα μέρη του σώματος ή πρέπει αυτό να γίνει παράλληλα για να μην κάψω τους μύες που έχω;
Και σε σχέση με τη διατροφή, θα ωφελούσε η λήψη συμπληρωμάτων διατροφής (πρωτεϊνη ορού γάλακτος ή αμινοξέα) η δυσκολεύει στο κάψιμο του λίπους;
Ευχαριστώ πολύ και ελπίζω να μην σας κούρασα γιατί έγραψα πολλά!