Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 9 of 9
  1. #1

    Post Λίπος στην κοιλιά άλλα αδύνατα χέρια και πόδια

    Καλησπέρα και από μένα,

    Είχαν γραφτεί στο site πριν από λίγα χρόνια αλλά δυστυχώς έμεινα μόνον στην εγγραφή... Είμαι σχεδόν 45 ετών, με ύψος 182 και 96 κιλά.Είχα πολλά χρόνια να αθληθώ κι έχω ξεκινήσει εδώ και ένα χρόνο γυμναστήριο χωρίς όμως σταθερό πρόγραμμα (από 4 φορές την εβδομάδα έως και καμία για ένα μήνα!). Τους τελευταίους δύο μήνες προσπαθώ να προπονούμαι 4-6 φορές την εβδομάδα.
    Το πρώτο διάστημα, το πρόγραμμα που ακολουθούσα σε κάθε προπόνηση ήταν το εξής: 20 λεπτά γρήγορο περπάτημα σε διάδρομο, 8 σετ κοιλιακών, 4 σετ ραχιαίων, κυκλικό πρόγραμμα στα βάρη για όλα τα μέρη (μία άσκηση άνα μέρος του σώματος) και έκλεινα με περπάτημα σε διάδρομο 10-20 λεπτά Τους τελευταίους 2 μήνες ακολουθώ την ίδια αερόβια άσκηση (διάδρομο στην αρχή και στο τέλος της προπόνησης) και τα ίδια σετ κοιλιακών- ραχιαίων, αλλά έχω αλλάξει το πρόγραμμα με τα βάρη: Γυμνάζω σε κάθε προπόνηση μόνον ένα μέρος του σώματος με 3 ασκήσεις (4 σετ η καθεμία με 10 επαναλήψεις) αλλά με περισσότερα κιλά.
    Το πρόβλημα μου είναι ότι έχω λίπος στην κοιλιά (μεγάλο φούσκωμα) αλλά πολύ αδύνατα χέρια και πόδια. Μάλιστα, στα πόδια δεν έχω σχεδόν καθόλου λίπος. Ο σκοπός μου είναι να κάψω το λίπος της κοιλιάς αλλά και να δυναμώσω τους μυες στα υπόλοιπα μέρη του σώματος.
    Έχω διαβάσει και ακούσει διαφορετικά πράγματα και για την προπόνηση και για την διατροφή που πρέπει να ακολουθήσω αλλά δεν ξέρω ποιό είναι τελικά το σωστό για να το πετύχω:
    Κάπου διάβασα ότι, επειδή στην ηλικία μου οι μυες ατονούν, θα πρέπει να κάνω και αερόβια αλλά και ασκήσεις με βάρη με περισσότερα κιλά και λίγες επαναλήψεις (μέχρι 10), για να αυξήσω και τον μυικό όγκο. Το συζήτησα όμως και μου απάντησαν ότι η προπόνηση αυτή δεν είναι σωστή για την περίπτωσή μου, γιατί ενεργοποιεί παράλληλα και τον καταβολισμό και τον μεταβολισμό και δημιουργεί κάποιο σοκ στον οργανισμό (επειδή είμαι και αρχάριος σχετικα) και ότι το καλύτερο είναι για κάποιο διάστημα να κάνω αερόβια (διαλειμματική) και βάρη με λιγότερα κιλά και περισσότερες επαναλήψεις (15-16). Φοβάμαι όμως μήπως με τον τρόπο αυτό θα αποδυναμώσω και τους λίγους μυες που έχω.
    Ποιά πιστεύετε ότι είναι καλύτερη προπόνηση για την περίπτωση μου; Μήπως πρέπει να επικεντρωθώ στο να χαθεί το λίπος από την κοιλιά και αργότερα (αφού πετύχω την απώλεια λίπους) να ενδυναμώσω τους μυες στα υπόλοιπα μέρη του σώματος ή πρέπει αυτό να γίνει παράλληλα για να μην κάψω τους μύες που έχω;
    Και σε σχέση με τη διατροφή, θα ωφελούσε η λήψη συμπληρωμάτων διατροφής (πρωτεϊνη ορού γάλακτος ή αμινοξέα) η δυσκολεύει στο κάψιμο του λίπους;
    Ευχαριστώ πολύ και ελπίζω να μην σας κούρασα γιατί έγραψα πολλά!

  2. #2
    Advanced Bodybuilder AU77's Avatar
    Join Date
    25-10-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    720

    Default

    Γιώργο καλωσόρισες.

    Έχεις αναφερθεί σε διάφορα θέματα.

    Καταρχήν με την άσκηση με βάρη δεν ατονούν οι μύς εάν κάνεις παρισσότερες επαναλήψεις.

    Το λίπος δεν φεύγει μονότοπα από κάποιο μέρος του σώματος. Φέυγει από όλα τα σημεία.
    Πρέπει να έχεις και στα πόδια κάποιο λίπος και να μην το προσέχεις.
    Για να φύγει πρεπει να σχεδιάσεις μια ισορροπημένη διατροφή την οποία θα ακολουθάς και θα είναι λίγο πιο χαμηλή από τις θερμίδες συντήρησης σου έτσι ώστε να είσαι σε θερμιδικό έλλειμμα και ο οργανισμός σου να καίει από τα αποθέματα λίπους.

    Για να αυξήσεις το έλλειμμα και να μην πέσεις πολύ χαμηλά σε θερμίδες διατροφής θα πρέπει να συνδυάσεις αεροβική άσκηση πχ 35 - 40 λεπτά μετά τα βάρη ή το πρωί με άδειο στομάχι
    Επίσης η αεροβική για να είναι αποτελεσματική πρέπει να ανεβάζει τους καρδιακούς παλμούς αρκετά πχ πάνω από 120.
    Υπάρχουν στο εμπόριο είτε ρολόγια είτε ζώνες οι οποίες συνδέονται με το κινητο και βλέπεις ανά πάσα στιγμή τους παλμούς σου. και να κάνεις διορθώσεις στην ένταση σου.

    Για τη λήψη πρωτείνης αφού είσαι σε αρχικά στάδια θα έλεγα ξεκίνα με φυσικές τροφές και προσθέτεις στη συνέχεια.
    Δες πιο κάτω επιλογές ψηλές σε πρωτείνη

    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=45446

    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=21345

    Και υλικό για υπολογισμό θερμίδων διατροφής

    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=26236
    Last edited by AU77; 30-05-18 at 11:32.

  3. #3

    Default

    AUD77 σ ευχαριστω πολύ για την απάντηση!
    Κατα τη γνώμη σου τι ειναι καλύτερο για χασιμο λίπους; πολλα κιλά και
    Λίγες επαναλήψεις η λίγα κιλά και πολλές επαναλήψεις; κυκλικό προγραμμα για να γυμνάζω κάθε φορά όλες τις ομάδες η να τις μοιράσω ανα ημέρες ;

  4. #4
    Advanced Bodybuilder AU77's Avatar
    Join Date
    25-10-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    720

    Default

    Πρώτος στόχος πρέπει να είναι η σωστή τεχνική και μετά ο αριθμός των επαναλήψεων.
    Αφού μάθεις την τεχνική μπορείς στη συνέχεια να αυξήσεις και κιλά.
    Προσωπικά δουλεύω από 6 επαναλήψεις (πχ πιέσεις πάγκου) μέχρι 15 (μπροστινές και πλάγιες εκτάσεις χεριών για ώμους)

    επίσης αφού γυμνάζεσαι εδώ και ένα χρόνο για χώριζα τις μυικές ομάδες ανά μέρα πχ Στήθος - Τρικέφαλο, Πλάτη - δικέφαλο, Ώμους - κοιλιακούς και τέλος Πόδια
    Last edited by AU77; 30-05-18 at 12:10.

  5. #5

    Default

    Ευχαριστω και παλι Μπορώ να συνδυάσω ασκήσεις για αύξηση όγκου με προγραμμα για κάψιμο λίπους η ειναι καλύτερα προγραμμα γράμμωσης;

  6. #6
    Advanced Bodybuilder AU77's Avatar
    Join Date
    25-10-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    720

    Default

    Τι εννοείς;

  7. #7

    Default

    Εννοώ τι ειναι καλύτερο; περισσότερες επαναλήψεις με λιγότερα κιλά (γράμμωση) η λιγότερες με πολλα κιλά (όγκος); την τεχνική την εχω μάθει των ασκήσεων

  8. #8
    Advanced Bodybuilder AU77's Avatar
    Join Date
    25-10-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    720

    Default

    Για να χάσεις λίπος σημασία έχει πόσες θερμίδες καις κατά τη γυμναστική σηλαδή πόσο ανεβαινουν οι παλμοί σου και πόσο διάλειμμα κάνεις. Από τη στιγμή που είσαι σε θερμιδικό έλλειμμα δεν θα περιμένεις να δεις όγκο

  9. #9

    Default

    ok καταλαβα ! thank u :)


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Λίπος στην κοιλιά
    By claudio in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 1
    Last Post: 26-04-17, 20:21
  2. Λίπος στην κοιλία
    By giannisgps in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 02-04-15, 00:33
  3. Λίπος Στην Κοιλιά
    By Nikos955 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 1
    Last Post: 19-11-14, 19:20
  4. Λίπος Στην Κοιλιά
    By Eva2058 in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 3
    Last Post: 15-04-13, 13:58
  5. Λιπος στην κοιλια
    By Niovi in forum Logs & Photos Γυναικών Forum
    Replies: 11
    Last Post: 25-06-12, 05:25

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •