Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 4 of 4
  1. #1

    Default Στασιμότητα οπτική

    Χαιρετώ την παρέα..
    Είμαι 39 ετών και σχεδόν κοντεύω να κλείσω 1 χρόνο σε γυμναστική με βάρη.

    Το πρόβλημα είναι ότι παρόλο που έχω δει μεγάλη διαφορα σε πρόοδο δυναμης σε αυτό το διάστημα .. και ενώ έχω χάσει και 11 κιλά...(ήμουν 91 και τώρα είμαι 80)...οπτικά όμως δεν βλέπω καμία ιδιαίτερη διαφορά στις αναλογιες μου παρά μόνο ελάχιστη στα χέρια (δικεφαλους - τρικεφαλους).

    Στο γυμναστήριο προσπαθώ να βάζω όσα κιλά μπορώ να σηκώσω Κάθε φορά..οπότε συνεχώς δυναμώνω....Και το τελευταίο 1.5 μήνα κάνω και διατροφή με μετρημένα μάκρος και θερμιδικο έλλειμμα 500 ώστε να κατέβω κι άλλο από θέμα λίπους.

    Βέβαια δεν είδα και πάλι... οπτικά καμία διαφορά στην αναλογία του σώματος μου παρά μόνο το ότι αισθάνομαι ελαφρύτερος ...με καλύτερη διάθεση και πιο δυνατός.

    Επειδή όλοι λένε ότι στα πρώτα 2 χρόνια βλέπεις μεγάλες διαφορές...δεν ξέρω αν εν τέλει χρειαζεται πολλά παραπάνω χρόνια για να φανεί η διαφορά ...

    Το προγραμμα που ακολουθω ειναι full body 3 φορες την εβδομαδα μαζι με αεροβιο μετριας εντασης στο διαδρομο και διατροφη με 1,5 γρ / σωματικο βαρος 30 γρ λιπαρα και οι υπολοιπες θερμιδες μεχρις τις 1670 σε υδατανθρακες. Δεν πιστεύω ότι χρειάζεται να κάνω περεταίρω ανάλυση γιατι δεν κάνω κάποιο "μεγαλο" λάθος.

    Θα εκτιμούσα την συμβουλή σας...

    Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  2. #2

    Default

    *1,5 γρ /σωματικό βάρος σε πρωτεΐνη
    Quote Originally Posted by Liaison View Post
    Χαιρετώ την παρέα..
    Είμαι 39 ετών και σχεδόν κοντεύω να κλείσω 1 χρόνο σε γυμναστική με βάρη.

    Το πρόβλημα είναι ότι παρόλο που έχω δει μεγάλη διαφορα σε πρόοδο δυναμης σε αυτό το διάστημα .. και ενώ έχω χάσει και 11 κιλά...(ήμουν 91 και τώρα είμαι 80)...οπτικά όμως δεν βλέπω καμία ιδιαίτερη διαφορά στις αναλογιες μου παρά μόνο ελάχιστη στα χέρια (δικεφαλους - τρικεφαλους).

    Στο γυμναστήριο προσπαθώ να βάζω όσα κιλά μπορώ να σηκώσω Κάθε φορά..οπότε συνεχώς δυναμώνω....Και το τελευταίο 1.5 μήνα κάνω και διατροφή με μετρημένα μάκρος και θερμιδικο έλλειμμα 500 ώστε να κατέβω κι άλλο από θέμα λίπους.

    Βέβαια δεν είδα και πάλι... οπτικά καμία διαφορά στην αναλογία του σώματος μου παρά μόνο το ότι αισθάνομαι ελαφρύτερος ...με καλύτερη διάθεση και πιο δυνατός.

    Επειδή όλοι λένε ότι στα πρώτα 2 χρόνια βλέπεις μεγάλες διαφορές...δεν ξέρω αν εν τέλει χρειαζεται πολλά παραπάνω χρόνια για να φανεί η διαφορά ...

    Το προγραμμα που ακολουθω ειναι full body 3 φορες την εβδομαδα μαζι με αεροβιο μετριας εντασης στο διαδρομο και διατροφη με 1,5 γρ / σωματικο βαρος 30 γρ λιπαρα και οι υπολοιπες θερμιδες μεχρις τις 1670 σε υδατανθρακες. Δεν πιστεύω ότι χρειάζεται να κάνω περεταίρω ανάλυση γιατι δεν κάνω κάποιο "μεγαλο" λάθος.

    Θα εκτιμούσα την συμβουλή σας...

    Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  3. #3
    New Bodybuilder
    Join Date
    02-05-16
    Posts
    4

    Default

    Το λαθος που κανεις ειναι οτι για να «μεγαλωσεις» χρειαζεται να τρως παραπανω απο οσο χρειαζεσαι κ οχι λιγοτερο... αρα 500 θερμιδες επιπλεον κ οχι 500 λιγοτερες!!!
    Οποτε εχεις δημιουργησει ενα ελειμμα 1000!!!!!!! Θερμιδων, επειδη ακολουθεις λαθος δρομο (συμφωνα με το σκοπο σου)...
    Οσον αφορα το χασιμο λιπους κ σωματικου βαρους, αυτο θα ερθει απο μονο του, αρκει να τρως αρκετα κ να γυμναζεσαι οπως περιγραφεις (δλδ εως το μυικο failure) ή να φροντιζεις να ιδρωνει μεχρι κ το βρακι σου οπως πολυ σωστα γραφει καποιος αλλος χρηστης. Διοτι ετσι ξεκιναει μια αλλη διαδικασια, κατα την οποια κρατας ψηλα τον μεταβολισμο σου (τρωγοντας κ γυμναζοντας) με αποτελεσμα να «καις» ακομη κ στον υπνο σου δλδ ολο το 24ωρο!!!
    Επισης δινεις εντολη στο σωμα σου να μην προσπαθει ποτε να αποθηκευσει λιπος, διοτι τρως τακτικα(5-6γευματα) κ αρκετα. Με τον τροπο σου ομως, μπλοκαρεις τον οργανισμο σου.
    Τρωγοντας λιγοτερο, αναποφεκτα χανεις ΚΑΙ μυς εκτος απο λιπος, οσο και αν γυμναζεσαι! Το τελικο σου αποτελεσμα δεν δινει ογκο αλλα γραμμωση...
    Οποτε, φαε και σαβουρα που ελεγε κι ο γυμναστης μου!!! (Οχι οτι το εκανα, αλλα καταλαβαινεις προς τα που πρεπει γενικα να κατευθυνθεις...)
    Τωρα για λεπτομερειες, ξερεις, μπλεκεσαι με τα μακρος κ καλα θα κανεις!!!

    ΥΓ. Καποιες κοπελιες κανουν «διαιτα» ταυτοχρονα με αεροβια γυμναστικη, χωρις ασκησεις αντιστασεων, με αποτελεσμα να χανουν μεν λιπος κ να στεγνωνουν, αλλα ταυτοχρονα να χανουν και τους μυς τους, δλδ το κρεας τους, δλδ την ομορφια τους... (για να φυγει η περιφερεια, θυσιαζουν τα υπεροχα μαγουλακια τους , τα χερακια τους γινονται σαν μαριονετας κ γενικα το αποτελεσμα δεν ειναι κ τοσο αρεστο).


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  4. #4
    Junior Bodybuilder ArmEveryday's Avatar
    Join Date
    05-01-18
    Location
    Germany
    Posts
    226

    Default

    Πρεπει να ενταξεις περισσοτερη αεροβικη με σπριντς, και να δωσεις περισσοτερη εμφαση στη διατροφη, η λεπτομερεια κανει τη διαφορα, καποια συνηθεια που εχεις οπως πχ ζαχαρη στον καφε ή 1 σουβλακι μπορει να σε κρατανε πισω.

    Αν κ τοσο καιρο ήμουν πολεμιος της αεροβικης, την οποια τη θεωρουσα σπαταλη ενεργειακων πορων, απο οταν ξεκινησα να κανω αεροβικη υψηλης εντασης με αδειο στομαχι ειδα καποιες λεπτομερειες στους μυες κ το σωμα τις οποιες δεν ειχα παρατηρησει ποτε πριν.

    Επισης λογω ηλικιας πρεπει να αυξησεις τα Ω3 λιπαρα, να τρως περισσοτερο ψαρι κ καλες πηγες λιπαρων που αυξανουν την τεστοστερονη
    Last edited by ArmEveryday; 30-05-18 at 18:53.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Στασιμότητα Σε Κοιλιακούς
    By IronDim in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 17-09-13, 13:54
  2. Μια Πρώτη Οπτική Γνωριμία
    By John_Lou in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 11
    Last Post: 12-01-10, 09:53
  3. Μονοζυγο...απο μια αλλη οπτικη γωνια
    By guest01247 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 17
    Last Post: 01-02-09, 03:50

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •