Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 5 12345 LastLast
Results 1 to 30 of 127
  1. #1
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default Διατροφή - Κόλλησα Στα Κιλά

    καλησπερα και καλο καλοκαιρι λοιπον εχω την εξης απορια βρισκομαι εδω και 1μηνα και 3βδομαδεσ σε διατροφη για απωλεια λιπους ειμαι20 ετων 1.78 75 κιλα αυτην την στιγμη ξεκινησα απο τα79.5κιλα γυμναζομαι 2χρονια εχω βαλει καποιο κρεας πανω μου παροτι οταν ξεκινησα και για μεγαλο διαστημα χωρις να ξερω τα βασικα εκανα οτι να ναι τελος παντων οταν ξεκινησα την διατροφη εβγαλα ελειμα γυρω στις 600 θερμιδες κατα την
    περιοδο μειωσα λιγο ακομα δηλαδη τωρα ειμαι στο 750-800 θερμιδες ελειμα απο την συντηρηση το θεμα μου ειναι οτι ενω αυτην την περιοδο εχασα 4.5 κιλα ειδα διαφορα στο σωμα μου σε σχεση με πριν το θεμα μου ειναι οτι τις τελευταιες 2 εβδομαδες τα κιλα μου πανε απο 75.4-74.9 ανεβωκατεβαινουν δηλαδη ενω βρισκομαι σε αυτο το ελειμα
    και νιωθω και στον καθρεφτη το ιδιο τισ τελευταιες 2 βδομαδες μου φαινεται λιγο κουλο να κολλησα τοσο νωρις ημερισιως παιρνω 2000 θερμιδες συντηρηση εχω 2750 αυτην την στιγμη macros : Π:166gr Υ185 Λ:67
    τα γευματα μου ειναι :


    1ο γευμα
    6 αυγα 5 ασπραδια 1 κροκος
    60γρ βρωμη
    25γρ φυστικοβουτηρο
    10γρ μελι


    2ο γευμα
    αραβικη ολικης με 2 φετες τυρι τρικαλινο 10%
    50γρ κοτοπουλο
    15γρ κασιους


    3ο γευμα
    200γρ ρυζι
    60γρ κοτοπουλο
    σαλατα με 10γρ ελαιολαδο


    μετα απο 2 ωρες προπονηση


    μεταπροπονητικο 1σκουπ whey + μπανανα


    μετα απο 30 λεπτα
    4ο γευμα
    150γρ πατατα
    60γρ κοτοπουλο


    5ο γευμα
    80γρ κοτοπουλο (εδω εχω 1 φορα την εβδομαδα τονο και 3 φορεσ την εβδομαδα σολωμο)
    σαλατα με 10γρ ελαιολαδο


    αεροβιο κανω 4 φορες την εβδομαδα 45λεπτα μετα την προπονηση και σκεφτομουν να προσθεσω αλλη μια τωρα
    η προπονηση μου με βαρη ειναι 4 ημερες
    δευτερα : στηθος-δικεφαλα
    τριτη: ποδια
    τεταρτη:ξεκουραση
    πεμπτη:ωμους-τρικεφαλα
    παρασκευη:πλατη

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Το λάθος σου είναι που ξεκίνησες με τόσο μεγάλο θερμιδικό έλλειμμα.
    Στην αρχή πάμε με ένα -200 με 250 θερμίδες. Οταν δουμε οτι κολλάμε, αυξάνουμε το ελλειμμα και ανεβάζουμε και αερόβιες.
    Οι μικρες αυτες μεταβολές στο βαρος σου δεν ειναι δειγμα οτι κολλησες. Μπορει να ειχες πιει περισσοτερο νερο, περισσοτερες φυτικες ινες, να μην ειχες κοιμηθει καλα..

    Στη διατροφη ειναι ωρα να βγαλεις μελια , φυστικοβουτυρα και αραβικές. Πατατουλα, ρυζι, βρωμη, λαχανικα, 1 φρουτο τη μερα απο πηγες υδατανθρακα και εισαι κομπλέ. Μην μειωσεις αλλο θερμιδες αλλα αλλαξε την αναλογια των μακροθρεπτικων, μειωσε λιγο υδατανθρακα και ανεβασε λιπος.

    Ανέβασε και τις αεροβιες και ασε το σωμα να δεις πως θα αντιδρασει.
    Last edited by Kardoula; 02-06-18 at 16:37.

  3. #3
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Το λάθος σου είναι που ξεκίνησες με τόσο μεγάλο θερμιδικό έλλειμμα.
    Στην αρχή πάμε με ένα -200 με 250 θερμίδες. Οταν δουμε οτι κολλάμε, αυξάνουμε το ελλειμμα και ανεβάζουμε και αερόβιες.
    Οι μικρες αυτες μεταβολές στο βαρος σου δεν ειναι δειγμα οτι κολλησες. Μπορει να ειχες πιει περισσοτερο νερο, περισσοτερες φυτικες ινες, να μην ειχες κοιμηθει καλα..

    Στη διατροφη ειναι ωρα να βγαλεις μελια , φυστικοβουτυρα και αραβικές. Πατατουλα, ρυζι, βρωμη, λαχανικα, 1 φρουτο τη μερα απο πηγες υδατανθρακα και εισαι κομπλέ. Μην μειωσεις αλλο θερμιδες αλλα αλλαξε την αναλογια των μακροθρεπτικων, μειωσε λιγο υδατανθρακα και ανεβασε λιπος.

    Ανέβασε και τις αεροβιες και ασε το σωμα να δεις πως θα αντιδρασει.
    Καλησπερα καρδουλα και σε ευχαριστω για την απαντηση ναι το ξερω κατεβασα αποτομα τις θερμιδες μεγαλη χαζομαρα μου επρεπε να ξεκινησω με μικροτερο ελλειμα οσον αφορα τις θερμιδες το θεωρησα και λιγο καπως να κολλησω γιατι οσο νανε σχεδον 2 μηνες ειναι μικρος ο χρονος ετσι πιστευω τουλαχιστον απλως βρισκομαι 2 βδομαδες σε αυτην την μεταβολη γιαυτο και ηθελα την βοηθεια σας κομπλαρα λιγο και δεν ηξερα τι ακριβως να κανω εγω σκεφτομουν να τις ανεβασω κιολας λιγο γιατι θεωρησα οτι εφταιγε το ελλειμα που ειχα εγω που ηταν μεγαλο. Λοιπον οσον αφορα τωρα την διατροφη εκανα τις αλλαγες που μου ειπες αφαιρεσα απο το 1ο γευμα το φυστικοβουτυρο και το μελι στο 2ο γευμα αντι για αραβικη θα εχω πατατα-κοτοπουλο το τυρι θα το κρατησω επισης θα προσθεσω και σαλατα σε αυτο το γευμα που πριν δεν ειχα οταν ετρωγα την αραβικη μαζι με ελαιολαδο οποτε οπως ειπες κρατησα τις θερμιδες μου στις 2.000 τα μακρος αυτην την στιγμη ειναι Π:166γρ Υ:164 Λ:77 . Αεροβια οπως εγραψα και παραπανω εκανα 4 φορες μετα την προπονηση και απο βδομαδα θα ξεκινησω κανοντας 5

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Θα ανοίξεις νέο τόπικ, γιατί αυτό είναι άλλου μέλους και θα μπερδευτούμε.



    Quote Originally Posted by Greg0ry View Post
    Καλησπερα καρδουλα και σε ευχαριστω για την απαντηση ναι το ξερω κατεβασα αποτομα τις θερμιδες μεγαλη χαζομαρα μου επρεπε να ξεκινησω με μικροτερο ελλειμα οσον αφορα τις θερμιδες το θεωρησα και λιγο καπως να κολλησω γιατι οσο νανε σχεδον 2 μηνες ειναι μικρος ο χρονος ετσι πιστευω τουλαχιστον απλως βρισκομαι 2 βδομαδες σε αυτην την μεταβολη γιαυτο και ηθελα την βοηθεια σας κομπλαρα λιγο και δεν ηξερα τι ακριβως να κανω εγω σκεφτομουν να τις ανεβασω κιολας λιγο γιατι θεωρησα οτι εφταιγε το ελλειμα που ειχα εγω που ηταν μεγαλο. Λοιπον οσον αφορα τωρα την διατροφη εκανα τις αλλαγες που μου ειπες αφαιρεσα απο το 1ο γευμα το φυστικοβουτυρο και το μελι στο 2ο γευμα αντι για αραβικη θα εχω πατατα-κοτοπουλο το τυρι θα το κρατησω επισης θα προσθεσω και σαλατα σε αυτο το γευμα που πριν δεν ειχα οταν ετρωγα την αραβικη μαζι με ελαιολαδο οποτε οπως ειπες κρατησα τις θερμιδες μου στις 2.000 τα μακρος αυτην την στιγμη ειναι Π:166γρ Υ:164 Λ:77 . Αεροβια οπως εγραψα και παραπανω εκανα 4 φορες μετα την προπονηση και απο βδομαδα θα ξεκινησω κανοντας 5

    Κράτα το έτσι να δεις πως θα πάει.
    Ως δεύτερο βήμα εγώ θα εμενα σε ίδιες θερμιδες αλλα θα έπαιζα με τα μακροθρεπτικά.
    Επίσης αν μπορείς να κανεις κάποιες (ή όλες) τις αερόβιες πρωί νηστικός ακόμα καλύτερα.

  5. #5
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Θα ανοίξεις νέο τόπικ, γιατί αυτό είναι άλλου μέλους και θα μπερδευτούμε.






    Κράτα το έτσι να δεις πως θα πάει.
    Ως δεύτερο βήμα εγώ θα εμενα σε ίδιες θερμιδες αλλα θα έπαιζα με τα μακροθρεπτικά.
    Επίσης αν μπορείς να κανεις κάποιες (ή όλες) τις αερόβιες πρωί νηστικός ακόμα καλύτερα.
    καλησπερα και παλι, Ωραια θα το κρατησω ετσι και θα δω στην πορεια πως θα παει. ενταξει αμα ειναι θα βαλω τις αεροβιες το πρωι με αδειο στομαχι καλο θα ηταν να κανω 1 ωρα? η παλι 45 λεπτα οπως μετα την προπονηση? επισης θα ηθελα να κανω και μια ερωτηση οσον αφορα τις θερμιδες θα κρατησω οπως ειπαμε στις 2000 αν δω οτι παει καλα και συνεχιζω να χανω θα το κρατησω μεχρι να δω στασιμοτητα ωστε να χρειαστει να μειωσω λιγο ακομα για να συνεχιζω να χανω αλλα θα το παω σιγα σιγα γιατι ειμαι ηδη χαμηλα π.χ 100-200 θερμιδες μειον αλλα αν δω ομως οτι η μεταβολη αυτη συνεχιζει να παραμενει πως ακριβως πρεπει να κινηθω μετα?

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Αεροβιες οχι 1 ωρα. 45 λεπτα θα τις κρατησεις.
    Κατσε να δεις μεχρι τοτε, μην προτρέχεις. Κανε τωρα αυτα που ειπαμε και μετα εδω ειμαστε να το δουμε.

  7. #7
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Αεροβιες οχι 1 ωρα. 45 λεπτα θα τις κρατησεις.
    Κατσε να δεις μεχρι τοτε, μην προτρέχεις. Κανε τωρα αυτα που ειπαμε και μετα εδω ειμαστε να το δουμε.
    ενταξει σε ευχαριστω πολυ που αφιερωσες χρονο να μου απαντησεις και για τις συμβουλες που μου εδωσες συνεχιζω δυναμικα :)

  8. #8
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    καλησπερα και παλι 1 εβδομαδα μετα και με την αλλαγη των μακρος επιτελους αρχιζα να κατεβαινω χανοντας αυτην την εβδομαδα 0.5 κιλο :) ενω πριν για 2 βδομαδες οπως ειχα γραψει και πραπανω ημουν απο 75.4-74.9 ,θερμιδες σταθερα 2000 τωρα θα ηθελα να ρωτησω να κρατησω τα μακρος στο ιδιο μοτιβο να συνεχισω κιαλο και βλεπω στην πορεια η να κανω καποια αλλαγη παλι?

  9. #9
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Χαίρομαι που δούλεψε!
    Κράτησε το. Απο τη στιγμή που χάνεις, γιατί να το πειραξεις?!

  10. #10
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Χαίρομαι που δούλεψε!
    Κράτησε το. Απο τη στιγμή που χάνεις, γιατί να το πειραξεις?!
    Σωστα..!! Συνεχιζω σε αυτο λοιπον και βλεπουμε :D θα ηθελα να ρωτησω κατι η πρωτεινη ειναι καλα εκει που την εχω ειναι οκ η ποσοτητα η μηπως χρειαζεται λιγο ανεβασμα? ειμαι στα 166γρ

  11. #11
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    καλησπερα και παλι μετα απο ακομα μια εβδομαδα!! σταθερα και αυτην την εβδομαδα στις 2000 θερμιδες την προηγουμενη εβδομαδα καταφερα και εριξα 0.5 κιλο ημουν στα 74.4 δηλαδη αυτην την εβδομαδα επεσα στα 74.2 αν και καποια στιγμη ειδα και 73.9 ζυγιζομαι γενικα 2 φορες την εβδομαδα πιο πολυ για να βλεπω πως μεταβαλεται το βαρος μου κυριος κριτης βεβαια ειναι ο καθρεφτης πανω απ΄'ολα αυτο που θελω να πω ειναι ομως ειναι οτι μπορει αυτες τισ 2 βδομαδες η ζυγαρια να εχει πεσει ειδικα κιολασ που τις προηγουμενες δυο ημουν απο 75.4-74.9υπηρχε αυτη η μεταβολη συνεχεια νιωθω οτι αυτο που βλεπω στον καθρεφτη ειναι λιγο στασιμο παροτι εχω πεσει σχεδον 1 κιλο

  12. #12
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Καλησπερα καποια προταση για το τι θα μπορουσα να κανω? Η να συνεχισω κιαλο στις ιδιες θερμιδες?

  13. #13
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Καλησπερα Γρηγόρη,

    θυμησε μου λιγο τι μακρος χρησιμοποιεις τωρα στις 2000 θερμιδες και τι αεροβιες κανεις.

  14. #14
    Junior Bodybuilder paraskos.77's Avatar
    Join Date
    18-06-18
    Location
    Κρήτη
    Posts
    109

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Το λάθος σου είναι που ξεκίνησες με τόσο μεγάλο θερμιδικό έλλειμμα.
    Στην αρχή πάμε με ένα -200 με 250 θερμίδες. Οταν δουμε οτι κολλάμε, αυξάνουμε το ελλειμμα και ανεβάζουμε και αερόβιες.
    Οι μικρες αυτες μεταβολές στο βαρος σου δεν ειναι δειγμα οτι κολλησες. Μπορει να ειχες πιει περισσοτερο νερο, περισσοτερες φυτικες ινες, να μην ειχες κοιμηθει καλα..

    Στη διατροφη ειναι ωρα να βγαλεις μελια , φυστικοβουτυρα και αραβικές. Πατατουλα, ρυζι, βρωμη, λαχανικα, 1 φρουτο τη μερα απο πηγες υδατανθρακα και εισαι κομπλέ. Μην μειωσεις αλλο θερμιδες αλλα αλλαξε την αναλογια των μακροθρεπτικων, μειωσε λιγο υδατανθρακα και ανεβασε λιπος.

    Ανέβασε και τις αεροβιες και ασε το σωμα να δεις πως θα αντιδρασει.
    Που μας βοηθάει στο να ανεβάσουμε λίπος;

  15. #15
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Απο τη στιγμή που μειώνουμε υδατάνθρακα εκ των πραγμάτων πρέπει να ανεβάσουμε λίπος για να παραμείνουμε στις ίδιες θερμίδες. Η πρωτεινη παραμένει ίδια.

  16. #16
    Junior Bodybuilder paraskos.77's Avatar
    Join Date
    18-06-18
    Location
    Κρήτη
    Posts
    109

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Απο τη στιγμή που μειώνουμε υδατάνθρακα εκ των πραγμάτων πρέπει να ανεβάσουμε λίπος για να παραμείνουμε στις ίδιες θερμίδες. Η πρωτεινη παραμένει ίδια.
    Μάλιστα, αν ανεβάσουμε λιπος δν θα μας κρατήσει πίσω στν γράμμωση μας; Συγνώμη αν η απορίες μου είναι «χαζές»

  17. #17
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Καλησπερα Γρηγόρη,

    θυμησε μου λιγο τι μακρος χρησιμοποιεις τωρα στις 2000 θερμιδες και τι αεροβιες κανεις.
    Καλησπερα Ειρηνη λοιπον απο μακρος ειμαι Π:166,Υ:164,Λ:75 αεροβιες 5 φορες την εβδομαδα οι 3 ειναι πρωι αδειο στομαχι και οι 2 μετα την προπονηση αλλα απο εβδομαδα θα τις κανω ολες πρωινες τωρα που τελειωσα με τις υποχρεώσεις μου.. Να ξανα πω πως την 1η βδομαδα που μου ειχες πει να αλλαξω τα μακρος ειδα αλλγη στο βαρος καθως επεσα 0.5κιλο(74.4) αλλα τωρα ξανα υπαρχει μια μεταβολη και εχοντας περασει 1.5βδομαδα ειμαι 74.2 τωρα τα συγκεκριμένα μακρος τα εχω 2.5βδομαδες τωρα απλα αυτο που θελω να πω ειναι πως και απο την προηγουμενη μεταβολη που ειχα πριν 3.5 βφομαδες δηλαδη αυτο που βλεπω στον καθρεφτη δεν εχει αλλαξει ελπιζω να βγαζει νοημα ολο αυτο που γραφω δεν θελω να σας παιδευω κιολας απλως με εχει παρει λιγο απο κατω ειναι η αληθεια

  18. #18
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Οχι ρε φιλε ρωτα οτι θες, κανεις δεν γεννηθηκε με τη γνωση στο κεφαλι.
    Τα καλα λιπαρα τα θελουμε στη γραμμωση, βοηθανε και στη ρυθμιση των ορμονων και στην τεστοστερονη.
    Απο τη στιγμη που ειναι στα γραμμαρια που θελουμε και δεν υπερβαινουμε , τοτε δεν τιθεται θεμα.

  19. #19
    Junior Bodybuilder paraskos.77's Avatar
    Join Date
    18-06-18
    Location
    Κρήτη
    Posts
    109

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Οχι ρε φιλε ρωτα οτι θες, κανεις δεν γεννηθηκε με τη γνωση στο κεφαλι.
    Τα καλα λιπαρα τα θελουμε στη γραμμωση, βοηθανε και στη ρυθμιση των ορμονων και στην τεστοστερονη.
    Απο τη στιγμη που ειναι στα γραμμαρια που θελουμε και δεν υπερβαινουμε , τοτε δεν τιθεται θεμα.
    Να σ καλά kardoula σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου.!

  20. #20
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Quote Originally Posted by Greg0ry View Post
    Καλησπερα Ειρηνη λοιπον απο μακρος ειμαι Π:166,Υ:164,Λ:75 αεροβιες 5 φορες την εβδομαδα οι 3 ειναι πρωι αδειο στομαχι και οι 2 μετα την προπονηση αλλα απο εβδομαδα θα τις κανω ολες πρωινες τωρα που τελειωσα με τις υποχρεώσεις μου.. Να ξανα πω πως την 1η βδομαδα που μου ειχες πει να αλλαξω τα μακρος ειδα αλλγη στο βαρος καθως επεσα 0.5κιλο(74.4) αλλα τωρα ξανα υπαρχει μια μεταβολη και εχοντας περασει 1.5βδομαδα ειμαι 74.2 τωρα τα συγκεκριμένα μακρος τα εχω 2.5βδομαδες τωρα απλα αυτο που θελω να πω ειναι πως και απο την προηγουμενη μεταβολη που ειχα πριν 3.5 βφομαδες δηλαδη αυτο που βλεπω στον καθρεφτη δεν εχει αλλαξει ελπιζω να βγαζει νοημα ολο αυτο που γραφω δεν θελω να σας παιδευω κιολας απλως με εχει παρει λιγο απο κατω ειναι η αληθεια

    Να μη σε παιρνει απο κατω. Γρηγορη θα σου πω κατι.. Πολλες φορες δεν εχουμε σωστη κριση να δουμε αν εχουμε προοδο πανω μας. Ειτε γιατι ειμαστε στην πεινα, ειτε γιατι εχουμε ανυπομονησια να δουμε αποτελεσμα, το ματι μας δεν ειναι ο καλυτερος κριτης παντα.

    Επισης το χασιμο λιπους δεν εχει σταθερο τεμπο. Μπορει τη μια βδομαδα να δεις αλλαγες την αλλη οχι. Χωρις να σημαινει πως επιασες πλατο.

    Τωρα στην προκειμενη, εγω θα δοκιμαζα carb cycle , 4 μερες με χαμηλο υδατανθρακα και 1 μερα οπως ετρωγες μεχρι τωρα. Πχ 100γρ υδατ για 4 μερες και κρατα τα αλλα ιδια. Να δουμε πως θα δουλεψε. Αυτα πανε ψαχνοντας. Δεν υπαρχει μια φορμουλα για ολους.

  21. #21
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Να μη σε παιρνει απο κατω. Γρηγορη θα σου πω κατι.. Πολλες φορες δεν εχουμε σωστη κριση να δουμε αν εχουμε προοδο πανω μας. Ειτε γιατι ειμαστε στην πεινα, ειτε γιατι εχουμε ανυπομονησια να δουμε αποτελεσμα, το ματι μας δεν ειναι ο καλυτερος κριτης παντα.

    Επισης το χασιμο λιπους δεν εχει σταθερο τεμπο. Μπορει τη μια βδομαδα να δεις αλλαγες την αλλη οχι. Χωρις να σημαινει πως επιασες πλατο.

    Τωρα στην προκειμενη, εγω θα δοκιμαζα carb cycle , 4 μερες με χαμηλο υδατανθρακα και 1 μερα οπως ετρωγες μεχρι τωρα. Πχ 100γρ υδατ για 4 μερες και κρατα τα αλλα ιδια. Να δουμε πως θα δουλεψε. Αυτα πανε ψαχνοντας. Δεν υπαρχει μια φορμουλα για ολους.
    Ο λογος που τις τελευταίες μερες μου εχει πεσει η ψυχολογία ηταν αυτος λογου του οτι 3.5 εβδομαδες απο τοτε που ξεκινησε το ανεβοκατευασμα των κιλων ενιωθα ουι ουτε στον καθρεφτη εβλεπα αποτελεσμα και τις τελευταίες μερες εχω και ενα φουσκωμα δεν ξερω αν φταιει απο αυτο επισης δεν βιαζομαι καθολου μα καθολου το μονο που θελω ειναι ο κοπος μου να μην πηγαινει τσαμπα σιγουρα δεν εχω την εμπειρια ειναι η πρωτη φορα που μπαινω σε διατροφη για να χασω λιπος (εχω διαβασει πολυ το φορουμ ομως) γιαυτο και ζητησα την βοηθεια σας επισης στοχος μου ειναι να πεσω σε λιπος να φτασω σε ενα σημειο που θα μπορώ να ξεκινησω και να αρχιζω να βαζω αργα και σταθερα και οσο υο δυνατον ποιοτικα κιλα πανω μου. Αρα δηλαδη τις 4 μερες θα ειμαι κατω απο 2000 θερμιδες? Και τις αλλες 3 κανονικα οπω;ς τωρα?

  22. #22
    Junior Bodybuilder paraskos.77's Avatar
    Join Date
    18-06-18
    Location
    Κρήτη
    Posts
    109

    Default

    Θα ήθελα επίσης να ρωτήσω όταν λέμε να αυξήσουμε το λιπος δηλαδή το ελαιόλαδο ξηρούς καρπούς φυστικοφουτηρο κτλ;

  23. #23
    Advanced Bodybuilder AU77's Avatar
    Join Date
    25-10-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    720

    Default

    Quote Originally Posted by paraskos.77 View Post
    Θα ήθελα επίσης να ρωτήσω όταν λέμε να αυξήσουμε το λιπος δηλαδή το ελαιόλαδο ξηρούς καρπούς φυστικοφουτηρο κτλ;
    Ναι από ξηρούς καρπούς κυρίως τα ωμά ανάλατα αμύγδαλα και καρυδόψηχα.
    Επίσης ο κρόκος του αυγού, το αβοκάντο και η ταχίνι.
    Όλα με μέτρο όμως γιατί ξεφεύγεις εύκολα στις θερμίδες και τις ποσότητες.

  24. #24
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Mπορείς να δεις τη λίστα τροφών που τα έχει όλα κατηγοριοποιημένα σε αυτό το άρθρο

    Λίστα Τροφών Για Διατροφή Bodybuilding & Fitness (Download & Print)!!



    Quote Originally Posted by Greg0ry View Post
    Ο λογος που τις τελευταίες μερες μου εχει πεσει η ψυχολογία ηταν αυτος λογου του οτι 3.5 εβδομαδες απο τοτε που ξεκινησε το ανεβοκατευασμα των κιλων ενιωθα ουι ουτε στον καθρεφτη εβλεπα αποτελεσμα και τις τελευταίες μερες εχω και ενα φουσκωμα δεν ξερω αν φταιει απο αυτο επισης δεν βιαζομαι καθολου μα καθολου το μονο που θελω ειναι ο κοπος μου να μην πηγαινει τσαμπα σιγουρα δεν εχω την εμπειρια ειναι η πρωτη φορα που μπαινω σε διατροφη για να χασω λιπος (εχω διαβασει πολυ το φορουμ ομως) γιαυτο και ζητησα την βοηθεια σας επισης στοχος μου ειναι να πεσω σε λιπος να φτασω σε ενα σημειο που θα μπορώ να ξεκινησω και να αρχιζω να βαζω αργα και σταθερα και οσο υο δυνατον ποιοτικα κιλα πανω μου. Αρα δηλαδη τις 4 μερες θα ειμαι κατω απο 2000 θερμιδες? Και τις αλλες 3 κανονικα οπω;ς τωρα?

    Χαλάρωσε και όλα θα πάνε καλά.
    Ναι 4 μέρες το μόνο που θα κάνεις είναι να ρίξεις τον υδατάνθρακα, άσε όλα τα άλλα ίδια και την 5η μέρα θα τρως κανονικά όπως τώρα.
    Και να θυμάσαι αυτό που ειπα παραπάνω, πως το σώμα δεν χάνει σταθερά. Μπορεί να ειναι και 2 βδομάδες στάσιμα (εντός εισαγωγικών αυτό) και μετά να πάρει φόρα.

  25. #25
    Junior Bodybuilder paraskos.77's Avatar
    Join Date
    18-06-18
    Location
    Κρήτη
    Posts
    109

    Default

    Quote Originally Posted by AU77 View Post
    Ναι από ξηρούς καρπούς κυρίως τα ωμά ανάλατα αμύγδαλα και καρυδόψηχα.
    Επίσης ο κρόκος του αυγού, το αβοκάντο και η ταχίνι.
    Όλα με μέτρο όμως γιατί ξεφεύγεις εύκολα στις θερμίδες και τις ποσότητες.
    Μάλιστα κατάλαβα ευχαριστώ πολύ.!

  26. #26
    Junior Bodybuilder paraskos.77's Avatar
    Join Date
    18-06-18
    Location
    Κρήτη
    Posts
    109

    Default

    Kardoula πολύ ενδιαφέρουν η λίστα και χρήσιμη. Ευχαριστώ

  27. #27
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Χαλάρωσε και όλα θα πάνε καλά.
    Ναι 4 μέρες το μόνο που θα κάνεις είναι να ρίξεις τον υδατάνθρακα, άσε όλα τα άλλα ίδια και την 5η μέρα θα τρως κανονικά όπως τώρα.
    Και να θυμάσαι αυτό που ειπα παραπάνω, πως το σώμα δεν χάνει σταθερά. Μπορεί να ειναι και 2 βδομάδες στάσιμα (εντός εισαγωγικών αυτό) και μετά να πάρει φόρα.[/QUOTE]

    Καλησπερα και καλο μεσημερι,ωραια λοιπον θα συνεχισω και αυτην την εβδομαδα σταθερα και απο την αλλη θα ξεκινησω το cycle οι 4ημερεσ να ειναι συνεχομενεσ ετσι Δ-Τ-Τ-Π στα 100γρ και Π-Σ-Κ στα 164γρ οπως ειμαι τωρα δηλαδη, Ναι το καταλαβα αυτο που ειπες και θα το θυμαμαι απλα ελπιζω και το δικο μου τωρα να παρει φορα τωρα .. δεν ξερω αλλα ισως φταιει και του οτι ξεκινησα με μεγαλο ελλειμα αν σκεφτεις οτι εχω συντηρη 2750 και τωρα ειμαι στις 2000 και τον σοκαρα για τα καλα. Επισης θα ηθελα να ρωτησω αν θα μπορουσα να ανεβασω καποια φωτογραφια να μου πεις και εσυ την γνωμη σου αν γινεται γιατι πιστευω κατα την δικη μου αποψη βεβαια οτι μαλλον θα χρειαστει να πεσω αρκετα χαμηλα σε κιλα για να φτασω εκει που πρπει..

  28. #28
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Επειδή ακριβώς ξεκίνησες με μεγάλο έλλειμμα , θα το παμε τώρα για λίγο έτσι. Μετά πάλι θα ανεβάσουμε. Βέβαια Γρηγόρη δεν ξέρω το ιστορικό σου ούτε σε έχω δει, άρα κατα μία έννοια βαδίζουμε στα τυφλά και παμε πειραματιζόμενοι.
    Ναι φωτο θα βοηθούσαν πολύ.

  29. #29
    Senior Bodybuilder Greg0ry's Avatar
    Join Date
    23-04-17
    Posts
    2,416

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Επειδή ακριβώς ξεκίνησες με μεγάλο έλλειμμα , θα το παμε τώρα για λίγο έτσι. Μετά πάλι θα ανεβάσουμε. Βέβαια Γρηγόρη δεν ξέρω το ιστορικό σου ούτε σε έχω δει, άρα κατα μία έννοια βαδίζουμε στα τυφλά και παμε πειραματιζόμενοι.
    Ναι φωτο θα βοηθούσαν πολύ.
    Attachment 33802Attachment 33803Attachment 33804 Να τονισω πως ειμαι πρωι νηστικος εδω και ισως σε καποια σημεια με βοηθαει και ο φωτισμος ελπιζω να φαινονται. Οπως ειχα πει και στην αρχη του ποστ γυμναζομαι 2 χρονια και κατι αλλα για μενα το ταξιδι μου εχει ξεκινησει εδω και 2 μηνες και 1 εβδομαδα παλια δεν μετραγα τιποτα ετρωγα οποτε και οτι νανε τωρα πια ειμαι πιο διαβασμενος πιο συνειδητοποιημενος και ξερω με τι θελω να ασχοληθω :)

  30. #30
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Έχεις κάνει καλή δουλείτσα! Ωραία πλάτη και ώμοι. Πόδια δεν έχω δει αλλά από αυτό που βλέπω Γρηγόρη λίγο να χάσεις λίπος θες στα πλαινά και λίγο κοιλίτσα και μετά πας για ισοθερμιδική διατροφή (πρόσεξε.. δεν λέω όγκο..) ώστε να δώσεις πόνο στα βάρη. Πάντα με πρόγραμμα στη διατροφή σου, για να έχεις ένα ωραίο αποτέλεσμα και να πιάνει τόπο ο κόπος σου.


 
Page 1 of 5 12345 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Κόλλησα Στα Κιλά
    By tonia.x in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 9
    Last Post: 18-07-16, 17:25
  2. Κολλησα στα ιδια κιλα.
    By nikosg in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 17
    Last Post: 20-08-12, 23:01
  3. Διατροφή για κιλά
    By Hlias Stamoulis in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 13
    Last Post: 23-03-12, 16:55
  4. κολλησα.....
    By spoilt in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 09-02-09, 20:04

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •