Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    New Member
    Join Date
    18-09-17
    Posts
    29

    Default Tips για αρχάριο?

    Καλησπερα σε ολους! Πριν περιπου 1 μηνα ξεκίνησα γυμναστήριο με κατι φιλαρακια μου και θελω να μου πειτε καποια πραγματα. Πρωτα απ ολα τι αξιζει για καλυτερα αποτελεσματα να κανω μηχανηματα ή ελευθερα βαρη οπως μπαρες και τετοια?Εγω προσωπικά προτιμώ ελεύθερα ισως επειδει προέρχομαι απο crossfit Και εκει δν υπήρχαν μηχανήματα.2)Γινεται να κανω ολες τις μυηκες ομαδες καθε μερα η πρεπει να τις μοιράζω??3) Ποσες μερες ειναι το καλυτερο να πηγαινω την βδομαδα(για καλυτερα αποτελεσματα,εχω τον χρονο να παω και 7/7)
    Σας ευχαριστω για τον χρονο σας!

  2. #2
    Junior Bodybuilder ArmEveryday's Avatar
    Join Date
    05-01-18
    Location
    Germany
    Posts
    226

    Default

    Μηχανηματα ειναι καλυτερα αν θες να δωσεις εμφαση στα κιλα για αρχη, χωρις να φοβασαι οπως στα ελευθερα που θελουν τεχνικη κ τραυματιζεσαι πιο ευκολα... Ολα αυτα που λενε για τα μηχανηματα είναι εντελως παραμυθια οτι ταχα δεν κανουν δουλεια κλπ... Σκεψου μονο οτι υπαρχουν ατομα με πολυ καλο σωμα κ σε προχωρημενο επιπεδο, που κανουν μονιμα μονο μηχανηματα. Βεβαια πρεπει το γυμναστηριο να διαθετει κ καλα μηχανηματα κ οχι τιποτα ξεχαρβαλιασμενα
    Last edited by ArmEveryday; 04-06-18 at 14:20.

  3. #3
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Εγώ νομίζω τα ελεύθερα είναι μακράν ανώτερα γιατί επιτρέπουν περισσότερα κιλά, σε μεγαλύτερο εύρος κίνησης με περισσότερους μυες να δουλεύουν ταυτόχρονα. Αν δεν υπάρχει τεχνική δεν φταίνε τα ελεύθερα. Eπίσης ο κίνδυνος τραυματισμού είναι πάρα πολύ μικρός, ειδικά αν ξεκινήσεις με άδεια μπάρα και αυξάνεις σταδιακά.

    Άτομα σε πολύ προχωρημένο επίπεδο που κάνουν μόνο μηχανήματα δεν ξέρω αν υπάρχουν, αν υπάρχουν σίγουρα αυτό που κάνουν δεν είναι βέλτιστο και νομίζω είναι λάθος συμβουλή για κάποιον αρχάριο. Νομίζω είναι πιο χρήσιμο ο αρχάριος να δουλέψει με ελεύθερα βάρη και πολυαρθρικές ασκήσεις, συμπληρώνοντας με όργανα όπου και εάν χρειάζεται παρά να του πεις οτι τα όργανα κάνουν δουλειά.


    Συνήθως 4 φορές τη βδομάδα είναι αρκετές. Γίνεται και 5 ή και 3 αλλά νομίζω 4 είναι ιδανικά. Μπορείς να κάνεις είτε κάποιο fulldoby πρόγραμμα, είτε κάποιο push/pull ή upper/lower για να γυμνάζεις την ίδια μυική ομάδα μέσα στη βδομάδα 2 φορές. Υπάρχουν και τα τυπικά bro splits με 1 μυική ομάδα ανα βδομάδα αλλά νομίζω τα προγράμματα που γυμνάζουν την ίδια μυική ομάδα ξανά μέσα στη βδομάδα είναι καλύτερα.
    Last edited by Achillezzz; 04-06-18 at 15:08.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  4. #4
    Junior Bodybuilder ArmEveryday's Avatar
    Join Date
    05-01-18
    Location
    Germany
    Posts
    226

    Default

    Τα μηχανηματα ειναι μια χαρα, αρκει να ειναι καλη μαρκα, συντηρημενα κ οχι τιποτα χαλασμενα. Δε νομιζω οτι ισχυουν αυτα που λες, μαλλον εισαι old school ή powerlifter
    Last edited by ArmEveryday; 04-06-18 at 15:12.

  5. #5
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Το πρόβλημα με τα μηχανήματα είναι οτι έχεις πολύ περιορισμένη δυνατότητα να αυξάνεις προοδευτικά την επιβάρυνση επειδή συνήθως δουλεύουν 1-2 κλειδώσεις το πολύ, σε μικρό εύρος κίνησης. Πόσο καιρό μπορείς να αυξάνεις τα κιλά στο peck deck κάνοντας μόνο peck deck? Πόσο καιρό μπορείς να αυξάνεις τα κιλά στις εκτάσεις τετρακεφάλων; 5-6 βδομάδες; Μετά κολλάς. Στις πολυαρθρικές ασκήσεις με ελεύθερα βάρη, μπορείς να αυξάνεις προοδευτικά την επιβάρυνση για χρόνια. Έτσι αυξάνεις την υπετροφία σου και τη δύναμη σου πολύ πιο αποτελεσματικά, μπορείς να δουλεύεις περισσότερες μυικές ομάδες ταυτόχρονα και να προκαλείς και τις απαραίτητες ορμονικές αλλαγές για υπετροφία.

    Τα όργανα είναι καλά αν θες μετά να προσθέσεις volume σε συγκεκριμένες μυικές ομάδες, να δουλέψεις συγκεκριμένα σημεία κλπ και ο bodybuilder σίγουρα πρέπει αυτό να το κάνει. Αλλά μια προπόνηση που βασίζεται μόνο σε αυτά είναι νομίζω πολύ προβληματική, ενώ ο συνδιασμός με έμφαση πρώτα στα ελεύθερα φαίνεται πολύ πιο λογική προσέγγιση.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  6. #6
    New Member
    Join Date
    18-09-17
    Posts
    29

    Default

    Για να ειμαι ειλικρινής δεν κατέληξα καπου αχαχ αλλά ΛΟΓΙΚΑ θα παω στα ελεύθερα,Επισης μπορω να βρω καπου ετοιμο καλο προγραμμα? η να παρω αυτο του γυμναστηριου?

  7. #7
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Δες πχ αυτό:

    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=25067

    Αν και εγώ μάλλον θα ξεκινούσα με κάποιο upper/lower γιατί σαν αρχάριος αναρρώνεις πιο γρήγορα και θα ήταν καλό να κάνεις την ίδια μυική ομάδα πιο συχνά με κάποιο upper/lower. Ψάξε στο forum υπάρχουν τέτοια προγράμματα αν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  8. #8
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Ελευθερα χωρις δευτερη σκεψη. Ολα εχουν την θεση τους στο προγραμμα της υπετροφιας ενος αθλουμενου(και ελευθερα και μηχανηματα) αλλα θεωρω σημαντικο ενας αρχαριοσ να ξεκινησει με ελευθερα βαρη και να μαθει να χρησιμοποιει ολους τους μυς του οχι μονο τους κυριους αλλα και αυτους που ειναι υπευθυνοι για να σταθεροποιησουν το βαρος, να μαθει σωστα την τεχνικη και να δουλεψει σε μεγαλυτερο ευρος κινησης χωρις τον περιορισμο των μηχανηματων. Αργοτερα, βλεπεις που αντιδρα καλυτερα το σωμα σου, τι θελεις εσυ περισσοτερο βασει του στυλ της προπονησης σου κλπ και επιλεγεις που θα ριξεις περισσοτερο βαρος απτα 2.
    '' THE ONE WHO DOESN'T FALL, DOESN'T STAND UP ''


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Συμβουλές Bodybuilding Από Αρχάριο σε Αρχάριο
    By Deepblueman in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 10
    Last Post: 01-05-14, 10:22
  2. 101 Tips For a Better Body
    By digitalboy in forum Άρθρα Για Διατροφή, Συμπληρώματα Και Προγράμματα.
    Replies: 12
    Last Post: 01-10-12, 16:45
  3. 6 Bodybuilding Tips
    By giannis_m in forum Άρθρα Για Διατροφή, Συμπληρώματα Και Προγράμματα.
    Replies: 13
    Last Post: 29-01-10, 20:54

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •