Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Pumping Iron
    Join Date
    05-03-17
    Posts
    286

    Default Παλμοί και Αερόβια Άσκηση

    Όταν κάνει κάποιος αερόβια ποιοι είναι οι παλμοί της καρδιάς που πρέπει να πιάσει για καύση λίπους και για πόσο χρόνο πρέπει να μείνει στο όριο αυτό; Σε περίπτωση που κινηθεί έξω από το αυτό όριο (είτε προς τα κάτω είτε προς τα πάνω) τι αποτέλεσμα υπάρχει; Επίσης τα διάφορα ρολόγια που κυκλοφορούν για τη μέτρηση των παλμών κατά την άσκηση είναι αξιόπιστα;

  2. #2
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    571

    Default

    Quote Originally Posted by hardgainer32 View Post
    Όταν κάνει κάποιος αερόβια ποιοι είναι οι παλμοί της καρδιάς που πρέπει να πιάσει για καύση λίπους και για πόσο χρόνο πρέπει να μείνει στο όριο αυτό; Σε περίπτωση που κινηθεί έξω από το αυτό όριο (είτε προς τα κάτω είτε προς τα πάνω) τι αποτέλεσμα υπάρχει; Επίσης τα διάφορα ρολόγια που κυκλοφορούν για τη μέτρηση των παλμών κατά την άσκηση είναι αξιόπιστα;
    Κοντά στο 70% των μέγιστων καρδιακών παλμών σου, οι οποίοι με την σειρά τους υπολογίζονται αφαιρώντας την ηλικιά σου από το 220.

    Να πω ότι προσωπικά δεν το ακολουθώ ποτέ γιατί απλώς μου αρέσει να γυμνάζομαι τρέχω σε υψηλότερες εντάσεις.
    Αυτό που πρακτικά συμβαίνει είναι ότι κοντά στο 70% το μεγαλύτερο ποσοστό των καύσεων προέρχεται από την καύση λίπους.
    Όμως σε υψηλότερες εντάσεις μπορεί το ποσοστό να είναι χαμηλότερο αλλά μπορεί στο ίδιο χρονικό διάστημα το λίπος που καίγεται να είναι σε ποσότητα μεγαλύτερο λόγω των υψηλότερων καύσεων ανά λεπτό.
    Πως μεταφράζω αυτά τα 2 δεδομένα; Ότι για να έχεις οφέλη κινούμενος κοντά στο 70% των παλμών σου θα πρέπει η άσκηση που θα κάνεις να έχει μεγάλη διάρκεια, αν είναι να τρέξεις 10-15 λεπτά απλά είναι προτιμότερο να το κάνεις σε μεγαλύτερη ένταση. Ίσως γι' αυτό να λένε και για το περίφημο 20λεπτο.

    Για τα ρολόγια, τα περισσότερα συνδέονται με μια ζώνη στήθους όπου μετράει τους παλμούς με ακρίβεια, κάτι ρολόγια όπου βάζεις το δάκτυλο σε έναν αισθητήρα ή μετρούν τα ίδια τους παλμούς δεν νομίζω να έχουν μεγάλη ακρίβεια.

  3. #3
    Pumping Iron
    Join Date
    05-03-17
    Posts
    286

    Default

    Προσωπικά, η αερόβια μου είναι τρέξιμο στο διάδρομο για 20 λεπτά, 3 φορές την εβδομάδα, συνεχόμενα με μια ταχύτητα στα 11 km/h και την κάνω πάντα μετά τα βάρη. Βλέπω ότι σε αυτήν τη διάρκεια και ένταση μου βγαίνει σχετικά άνετα και σκέφτομαι να ανεβάσω λίγο σε χρόνο και ένταση, αλλά προβληματίζομαι μήπως υπάρχει κίνδυνος να χαθεί μυϊκός όγκος ή μήπως επιβαρύνω υπερβολικά την προπόνηση μου και τον οργανισμό μου γιατί και το πρόγραμμα με βάρη που κάνω είναι αρκετά απαιτητικό. Τα stats μου είναι 1.76, 79 κιλά και 14% λίπος. Θέλω να κατέβω λίγο σε λίπος, αλλά χωρίς παράπλευρες απώλειες.

  4. #4
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    571

    Default

    Η ταχύτητα από μόνη της δεν λέει κάτι, κάποιος μπορεί να περπατά και να του ανεβαίνουν οι παλμοί και ένας ελίτ μαραθανοδρόμος να τρέχει για μια ώρα με ταχύτητα που εμείς δεν ακολουθούμε ούτε για 10 λεπτά και οι παλμοί του να μην ανεβαίνουν.
    Για το τρέξιμο με 20 λεπτά 3 φορές την εβδομάδα δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος να χάσεις μυς, τώρα για το πόσο και με τι ένταση θα επιλέξεις να γυμνάζεσαι εξαρτάται από τους στόχους σου. Θέλεις να βελτιώσεις την αντοχή σου σε υψηλές ταχύτητες; Αύξησε την ένταση. Θέλεις να χάσεις όσο το δυνατόν περισσότερο λίπος, αύξησε την διάρκεια σε πάνω από 30 λεπτά 3-4 φορές την εβδομάδα και παρακολούθα τους παλμούς σου να βρείς την σωστή ένταση.

  5. #5
    Pumping Iron
    Join Date
    05-03-17
    Posts
    286

    Default

    Στόχος είναι η προσεκτική απώλεια λίπους χωρίς "κάψιμο" μυϊκής μάζας. Άρα από ότι καταλαβαίνω η πρόταση είναι άλλο ένα 10λεπτο τρέξιμο και βλέπω στα 11km/h τι παλμούς πιάνω. Εάν σε αυτήν την ταχύτητα οι παλμοί ανέβουν πάνω από το όριο ή αντίστροφα δεν ανέβουν όσο πρέπει τι σημαίνει αυτό και τι κάνω σε αυτές τις περιπτώσεις;

  6. #6
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    571

    Default

    Quote Originally Posted by hardgainer32 View Post
    Στόχος είναι η προσεκτική απώλεια λίπους χωρίς "κάψιμο" μυϊκής μάζας. Άρα από ότι καταλαβαίνω η πρόταση είναι άλλο ένα 10λεπτο τρέξιμο και βλέπω στα 11km/h τι παλμούς πιάνω. Εάν σε αυτήν την ταχύτητα οι παλμοί ανέβουν πάνω από το όριο ή αντίστροφα δεν ανέβουν όσο πρέπει τι σημαίνει αυτό και τι κάνω σε αυτές τις περιπτώσεις;
    Εγώ πάντως δεν θα ανησυχούσα για το να μην χάσω μυϊκή μάζα ,αυτό με την προϋπόθεση ότι η διατροφή σου είναι καλή και αναρρώνεις καλά από τις προπονήσεις. Για να χάσει κανείς μυς από το τρέξιμο πρέπει να γράφει χιλιόμετρα και χιλιόμετρα.

    Για το πόσο τρέχεις έχει σχέση και με τις αντοχές σου και τον χρόνο σου, ξεκίνα με 30 λεπτά και αν μπορείς φτάσε τα στα 40-45, όχι πάνω από 4 φορές την εβδομάδα θα έλεγα.
    Φαντάζομαι το τρέξιμο το κάνεις αποκλειστικά σε διάδρομο εντός γυμναστηρίου για να γράφεις ταχύτητα. Γιατί αν γυμναζόσουν έξω θα σου πρότεινα και να εναλλάσσεις ίσως 2 φορές τρέξιμο μεγάλης διάρκειας 30-45 λεπτών με 2 φορές σπριντ. Για να υπάρχει ποικιλία και να έχει ο οργανισμός σου διαφορετικά ερεθίσματα και να μην βαριέσαι.

    Για τους παλμούς αν αποφασίσεις να τους μετράς είναι απλό, αν βλέπεις ότι είσαι πάνω από το όριο κατεβάζεις ταχύτητα, διαφορετικά ανεβάζεις, όσο περνάει ο καιρός και βελτιώνεσαι και οι παλμοί ανεβαίνουν δυσκολότερα ανεβάζεις ταχύτητα.

  7. #7
    Pumping Iron
    Join Date
    05-03-17
    Posts
    286

    Default

    Ναι το τρέξιμο γίνεται αποκλειστικά σε διάδρομο στο γυμναστήριο. Ένα ακόμα θέμα που υπάρχει είναι ότι πριν το τρέξιμο στο διάδρομο προηγούνται 60-75 λεπτά προπόνησης με βάρη. Βάρη δηλαδή και αερόβια συνδυάζονται την ίδια ημέρα. Θα ήθελα κάποια στιγμή να τα διαχωρίσω αλλά προς το παρόν αυτό λόγω χρόνου δεν είναι εφικτό. Αν αυξήσω σε 40-45 λεπτά μήπως η συνολική διάρκεια της προπόνησης είναι αρκετά μεγάλη, δεδομένου ότι σε μια τέτοια περίπτωση μιλάμε για προπόνηση σχεδόν 2 ωρών; Και μήπως ένα τρέξιμο διάρκειας 40-45 λεπτών μετά "ακυρώσει" τα κέρδη της προπόνησης με βάρη που θα έχω κάνει πριν;

  8. #8
    Advanced Bodybuilder AU77's Avatar
    Join Date
    25-10-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    720

    Default

    Ανάλογα με την καρδιοαναπνευστική σου κατάσταση αν δεις ότι ανεβάζεις ψηλά τους παλμούς μπορείς να τρέχεις ανά διαστήματα σε πιο χάμηλη ταχύτητα ή/και να περπατάς αν χρειαστεί με γρήγορο βάδι

  9. #9
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    571

    Default

    Quote Originally Posted by hardgainer32 View Post
    Ένα ακόμα θέμα που υπάρχει είναι ότι πριν το τρέξιμο στο διάδρομο προηγούνται 60-75 λεπτά προπόνησης με βάρη.
    Γιατί διαρκεί τόσο πολύ η προπόνηση με τα βάρη; Κάνεις κάποιο πρόγραμμα δύναμης και έχεις μεγάλα διαλείμματα μεταξύ των σετ;


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. ΑΕΡΟΒΙΑ ΑΣΚΗΣΗ
    By dimi1988 in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 5
    Last Post: 14-04-14, 18:06
  2. Αεροβια Ασκηση
    By Unlimited_22 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 21-02-12, 20:19
  3. Αερόβια Άσκηση & Παλμοί
    By platonas1 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 37
    Last Post: 01-10-11, 21:49
  4. Σωστή Αερόβια - Παλμοί κλπ.
    By razor023 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 14
    Last Post: 12-04-11, 08:23
  5. Αερόβια Άσκηση
    By alexgi in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 12
    Last Post: 21-01-11, 15:26

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •