Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    New Member
    Join Date
    07-06-18
    Posts
    36

    Default διατροφη σε περιοδο γραμμωσης

    Καλησπερα σε ολους . ειμαι 76 κιλα και υψος 1,83. σε περιοδο γραμμωσης. Θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με την διατροφη. Καθημερινα καταναλωνω 150 φρ υδατανθρακα, 200 γρ πρωτεινη και 90 γρ λιπαρων οξεων. Συνολικα 2300 θερμιδες περιπου. Ειναι αυτες οι ποσοτητες ικανοποιητικες και στους υδατανθρακες να υπολογιζω και αυτους απο τα γαλακτοκομικα , αυγα και λαχανικα - οσπρια;
    Last edited by Theotheo; 07-06-18 at 13:39.

  2. #2
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,648

    Default

    Από τα λαχανικά όχι. Δεν χρειάζεται , εκτός κι αν τρως υπέρογκες ποσότητες που δεν νομίζω.

    90γρ λιπαρών είναι πολλά θα έλεγα. Στα 60γρ θα τα είχα εγώ.
    Και υδατάνθρακα 150γρ είναι λίγα.
    Μείωσε λιπαρά,ανέβασε υδατάνθρακα και η πρωτεινη σου είναι στα 150?

  3. #3
    New Member
    Join Date
    07-06-18
    Posts
    36

    Default

    η πρωτεινη στα 200. θελω να εχω χαμηλο υδατανθρακα για να μην παιρνω κιλα και την ενεργεια να την εχω απο τα λιπαρα

  4. #4
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,648

    Default

    Δεν προκειται να παρεις κιλα απο τον υδατανθρακα...
    150γρ υδατανθρακα φίλε ειναι πραγματικα λιγα για το υψος σου και το βαρος σου.
    Και στην ουσια γιατι ανοιξες θεμα για το αν ειναι ενταξει η διατροφη σου αφού εχεις ηδη σχηματισει αποψη οτι ο υδατανθρακας θα σου βαλει κιλα;

    Δηλαδη το να φας 200γρ υδατανθρακα θα σου βαλει κιλα,ενω το να φας 90γρ λιπαρα ειναι ενεργεια;
    Καπου τα χεις μπερδεψει,αλλά αν εσενα σ εικανοποιει το αποτελεσμα συνεχισε το. Δεν δουλευουν σε ολους τα ιδια προφανώς.

  5. #5
    New Member
    Join Date
    07-06-18
    Posts
    36

    Default

    δεν ξερω για αυτο ρωταω. Απο ατομα που ρωτησα αυτο μου ειπαν. Οτι σε περιοδο γραμμωσης παιζεις 50-60% λιπαρα και 25% υαδατανθρακα. Για να οργανωσω λιγο τη διατροφη μου. δηλαδη προτεινεις περισσοτερο υδατανθρακα και λιγοτερα λιπαρα ; η πρωτεινη καλα ειναι στα 200; και οι θερμιδες ειναι καλες ή πολλες για περιοδο γραμμωσης ;
    Last edited by Theotheo; 07-06-18 at 17:43.

  6. #6
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,648

    Default

    Οι θερμιδες ειναι απλα αριθμοι. Μπορει αν απεχουν απο τα πραγματικα σου νουμερα για να χασεις λιπος.Το αν ειναι καλα θα στο πει η προοδος σου κι ο καθρεφτης σου.
    Ο υδατανθρακας μπορει να αξιοποιηθει απο το σωμα ως ενεργεια. Τα λιπαρα απο ενα συγκεκριμενο οριο και πανω (ας πουμε στα 70γρ λογω βαρους σου) δεν θεωρω οτι μπορουν να προσφερουν κατι.

    Αν ηταν σε μια διατροφη ογκου τα ανεβασμενα λιπαρα μπορει να ηταν πιο ανεκτο αν δεν μπορουσες να ανεβασεις αλλο υδατανθρακα λογω της ποσοτητας του φαγητου αλλά σε μια περιοδο που χανεις λιπος πρεπει και ειναι αδιαπραγματευτος ο υδατανθρακας.

    Εκτος κι αν εχεις ιστορικο παχυσαρκιας ή κατι αλλο που σε περιοριζει. Αλλά για να μην εγραψες κατι,θεωρω οτι δεν εχεις.

    Εγω θα εκανα καπως ετσι τα macros:
    Π:180
    Υ:240
    Λ:70

  7. #7
    New Member
    Join Date
    07-06-18
    Posts
    36

    Default

    ενταξει ωραια σε ευχαριστω πολυ . καπως ετσι θα το κανω με λιγο παραπανω πρωτεινη και λιγο λιγοτερο υδατανθρακα. !!!

  8. #8
    Pumping Iron ReapeR's Avatar
    Join Date
    08-06-07
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    467

    Default

    Καλησπερα! 76kg και 1.83m, ηλικια; Εχεις εμπειρια με βαρη, προγραμματισμο κλπ; Το οτι υπολογιζεις μακρος δειχνει οτι εισαι σε καλο δρομο! Αλλα εισαι σιγουρος για την επιλογη σου να γραμμωσεις; Στα ποσα κιλα ας πουμε θα ηθελες να πεσεις;
    Rock N fuckin RoLL !!!

  9. #9
    New Member
    Join Date
    07-06-18
    Posts
    36

    Default

    καλησπερα και σε σενα φιλε. ναι το ξερω οτι τα κιλα μου ειναι λιγα για γραμμωση και οτι θα πεσω πολυ . απο τον χειμωνα μεχρι τον μαρτιο που ξεκινησα ογκο εφτασα 83 κιλα και τωρα λογω γραμμωσης επεσα στα 76. το παω σιγα σιγα . πχ 1-2 μυικα κιλα καθε χρονο. θελω γραμμωση τωρα για να βλεπω και το σωμα μου πιο ωραιο και να ειμαι καλα μαζι του παρα τα λιγα κιλα. πιστευω οτι ειμαι σε πολυ καλο πειπεδο οσον αναφορα τα βαρη και το προγραμμα. εχω δει τρελη διαφορα, απλα το μονο θεμα μου ειναι οι απαραιτητες ποσοτητες που χρειαζεται να παιρνω καθημερινα

  10. #10
    Pumping Iron ReapeR's Avatar
    Join Date
    08-06-07
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    467

    Default

    Φυσικα να κανεις αυτο που σε αναπαυει και σε κανει να αισθανεσαι ωραια. Λιγο προσεχε με τις αποτομες εναλλαγες γιατι τα νουμερα που ανεφερες δεν ειναι "σιγα-σιγα". Δεν χρειαζεται ακροτητες, ουτε καν περιοδο ογκου/γραμμωσης απαραιτητα. Διαβαζε, μαθε, κρατα το μυαλο σου ανοιχτο και θα αποκτησεις εμπειρια απο λαθη κι επιτυχιες. Καλη συνεχεια!
    Rock N fuckin RoLL !!!

  11. #11
    New Member
    Join Date
    07-06-18
    Posts
    36

    Default

    οχι υδατανθρακα εριξα σιγα σιγα , πχ απο 350 τον πηγα 300, μετα 250 , μετα 200 και τωρα 150 . πρωτεινη σταθερα και λιγο αυξησα. που μπορω δλδ να βρω τι πρεπει να κανω σε περιοδο ογκου, γραμμωσης και διατηρησης; να αγορασω καποιο βιβλιο πχ ;

  12. #12
    Advanced Bodybuilder AU77's Avatar
    Join Date
    25-10-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    720

    Default

    Μπορείς να διαβάσεις εδώ και στο ίντερνετ.

    Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις διάφορα πράγματα και να δεις τι δουλεύει στο σώμα σου.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Διατροφή Για Περίοδο Γράμμωσης
    By infernodim in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 10-07-17, 17:00
  2. Για Περίοδο Γράμμωσης
    By tsergos629 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 4
    Last Post: 01-04-12, 08:02
  3. H Διατροφή Μου Σε Περίοδο Γράμμωσης....
    By QuaCker in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 30
    Last Post: 24-05-10, 13:59
  4. Αερόβια σε περίοδο γράμμωσης
    By enositis21 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 10
    Last Post: 01-01-09, 19:33

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •