Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 31 to 50 of 50
  1. #31
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by THEOOURGIOS View Post
    Aν και το ποστ μου ειναι ακυρο και αυτο με το θεμα που ανοιχτηκε,κατα την αποψη μου οι αρσεις ειναι υποδιαιστερες των απομονωτικων εκτος απο τα stiff leg και romanian που για τους μηριαιους τα θεωρω αναντικαταστατα και κανω ,δηλαδη ναι μεν γυμναζουν ενα μεγαλο μερος τους σωματος αλλα δεν δινουν το κατι παραπανω ωστε να ερθει η υπερτροφια σε σχεση με αυτες τις απομονωσης πχ τα shrugs ειναι ανωτερα για τραπεζοειδης η τα wrist curls για πηχεις και η πρεσσα για τετρακεφαλα..βεβαια αν και τις εχω κοψει απο καιρο κυριως λογο φοβου τραυματισμου τις εντασσω περιστασιακα ωστε να δω τις επιδοσεις μου και σαν συνολο σε μια απο τις σημαντικοτερες κινησεις και τις ζωης γενικοτερα που ειναι το σηκωμα βαρους απο το εδαφος.Ακομα και το motivation που δινει οταν ανεβαινουν τα κιλα ειναι στα πολλα +++ γιατι οκ καλη η εικονα αλλα ολοι φανταζομαι θελουμε να ειμαστε και δυνατοι.
    Το πρόβλημα φίλε με αυτή τη λογική (και τις αντίστοιχες του Lary και του Armeveryday) είναι οτι πάντα θα βρεις μια απομονωτική που δουλεύει έναν και μόνο μυ "καλύτερα" μέχρι εξάντλησης. Αν όμως φτάνουμε να λέμε οτι πρέπει να κάνουμε wrist curls και shrugs αντί για deadlift με το επιχείρημα οτι δουλεύουν καλύτερα τους πήχεις και τα traps κάπου έχει χαθεί η μπάλα και μαζί της όλη η φυσιολογία της άσκησης. Όλοι έχουμε έναν φίλο που είναι θηρίο με τραπέζια-βουνά χωρίς να κάνει άρσεις και σκουωτ (αν και θα ήθελα να δω τις αιματολογικές του) αλλά το θέμα είναι να προπονούμαστε σωστά.

    Και κάτι για το ζήτημα του "φόβου". Συνήθως γυρίζει μπούμεραγνκ. Φοβάται ο κόσμος να κάνει άρσεις (και σκουωτ και πιέσεις με μπάρα όρθιος). Περνάνε 4-5 χρόνια προπόνησης χωρίς να έχουν μπει σωστά θεμέλια και σακατέβουν τις μέσες και τους ώμους τους μετά απο μια κωπηλατική και έναν πάγκο. Και ναι, εννοείται δεν φταίει η άσκηση αν ο άλλος την κάνει όπως του κατέβει και πουρου πουρου. Και ο άλλος ο βλακαμάς του instagram πήγε κι έσκησε τον δικέφαλό του κάνοντας curls με 200κιλά αλλά δε βλέπω κανέναν να μη κάνει curls γιατί φοβάται.

    Αυτά τα πράγματα τα έχουν λύσει προπονητικά 100 χρόνια τώρα. Οι βασικές πολυαρθρικές ασκήσεις είναι τα θεμέλια. Καλά και τα κουρτινάκια και οι λεπτομέρειες αλλά πρώτα τα μπετά.
    Last edited by Achillezzz; 14-06-18 at 18:22.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  2. #32
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Αυτα που εγραψε ο Achillezz με βρισκουν απολυτα συμφωνο.
    Το μονο που θα προσθεσω στη .....''φοβια'' που εχουν αρκετοι bodybuilders αρχαριοι και μη στις βασικες πολυαρθρικες ασκησεις ειναι οτι σπανια βρισκεις στα γυμναστηρια γυμναστες που να γνωριζουν πως εκτελουνται.
    ....ακομη και εμπεροι bodybuilders,εκτελουν λαθος σχεδον ολες τις βασικες ασκησεις....κατι πιεσεις παγκου μισες,χωρις να ακουμπα η μπαρα στο στηθος η να χοροπηδα σαν μπαλα του μπασκετ,σκουωτ με τακακια,ξυλακια και οτι αλλο κατω απο τις φτερνες που τσακιζουν γονατα μακροπροσθεσμα ,η στο σμιθ που δεν υπαρχει κατι χειροτερο και με διαφορα....ο καταλογος ειναι μακρυς.
    Oι βασικες ασκησεις γινονται με συγκεκριμενο τροπο αν τον αλλαξεις θα σου αλλαξει τα φωτα .....αυτο ισχυε,ισχυει και θα ισχυει παντα οτι και να γραφουν καποιοι ''επιστημονες''.
    Στο βωμο της εμφανισης και της αναπτυξης ,υπερτροφιας δεν γινεται να αλλαξει η φυσιολογια του ανθρωπινου σωματος ,ουτε η κινησιολογια

  3. #33
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Σε πολλες ασκησεις μπορεις να τραυματιστεις αν τις κανεις λαθος οπως γραψανε και τα κοπελια παραπανω. Και στις καμψεις δικεφαλων αν πας να βαλεις ενα καρο κιλα και σκισεις δικεφαλους κλπ, και πολλοι νομιζουν οτι οι εκτασεις τετρακεφαλων ειναι ασφαλης ασκηση αλλα υπαρχουν λεπτομερειες που το αναιρουν αυτο. Ετσι λοιπον οπως μπορεις να τραυματιστεις σε οποιαδηποτε ασκηση αν δεν εχεις καλη τεχνικη ετσι και στις πολυαρθρικες. Απλα στις πολυαρθρικες ειναι οπως ειπε και ο Μικελαντζελο πολυ συγκεκριμενος ο τροπος εκτελεσης τους και παιζουν μεγαλυτερα φορτια. Αλλα δεν μπορω να βλεπω μια ''δεν γυμναζω ποδια γιατι χαλαει το v-taper και φαινομαι σαν χοντρος'', μια ''οι αρσεις ειναι για τους ego wannabe'', συγχυζομαι. Ο καθενας μπορει να εχει την αποψη του. Αλλα να μην λεμε λαθος πραγματα σαν να ειναι σωστα γιατι εδω στο φορουμ μπαινουν καθημερινα καινουριοι ειτε παιδια ειτε γενικα καινουριοι με το αντικειμενο και βλεπουν αυτα και το τελευταιο που θελουμε ειναι ανθρωπους που θα κανουν καθε μερα δικεφαλα και δεν θα γυμναζουν ποτε τα ποδια, ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ.
    '' THE ONE WHO DOESN'T FALL, DOESN'T STAND UP ''

  4. #34
    Senior Bodybuilder lary2332's Avatar
    Join Date
    30-07-11
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    2,527

    Default

    Quote Originally Posted by Achillezzz View Post
    Το πρόβλημα φίλε με αυτή τη λογική (και τις αντίστοιχες του Lary και του Armeveryday) είναι οτι πάντα θα βρεις μια απομονωτική που δουλεύει έναν και μόνο μυ "καλύτερα" μέχρι εξάντλησης. Αν όμως φτάνουμε να λέμε οτι πρέπει να κάνουμε wrist curls και shrugs αντί για deadlift με το επιχείρημα οτι δουλεύουν καλύτερα τους πήχεις και τα traps κάπου έχει χαθεί η μπάλα και μαζί της όλη η φυσιολογία της άσκησης. Όλοι έχουμε έναν φίλο που είναι θηρίο με τραπέζια-βουνά χωρίς να κάνει άρσεις και σκουωτ (αν και θα ήθελα να δω τις αιματολογικές του) αλλά το θέμα είναι να προπονούμαστε σωστά.

    Και κάτι για το ζήτημα του "φόβου". Συνήθως γυρίζει μπούμεραγνκ. Φοβάται ο κόσμος να κάνει άρσεις (και σκουωτ και πιέσεις με μπάρα όρθιος). Περνάνε 4-5 χρόνια προπόνησης χωρίς να έχουν μπει σωστά θεμέλια και σακατέβουν τις μέσες και τους ώμους τους μετά απο μια κωπηλατική και έναν πάγκο. Και ναι, εννοείται δεν φταίει η άσκηση αν ο άλλος την κάνει όπως του κατέβει και πουρου πουρου. Και ο άλλος ο βλακαμάς του instagram πήγε κι έσκησε τον δικέφαλό του κάνοντας curls με 200κιλά αλλά δε βλέπω κανέναν να μη κάνει curls γιατί φοβάται.

    Αυτά τα πράγματα τα έχουν λύσει προπονητικά 100 χρόνια τώρα. Οι βασικές πολυαρθρικές ασκήσεις είναι τα θεμέλια. Καλά και τα κουρτινάκια και οι λεπτομέρειες αλλά πρώτα τα μπετά.
    oooox αυτα εχει ο γραπτος λογος....καμια φορα δεν καταλαβαινομαστε..[λογικο] βρε ανεφερα πουθενα την αποψη μου για τις αρσεις??? αν ειμαι θετικος η αρνητικος??γιατι γραφεις με την λογικη του λαρυ.... εγω ειπα οτι το φορουμ ειναι για ανταλλαγη αποψεων και ιδεων και λογικο να υπαρχουν διαφορες αποψεις απο αθλουμενος απ το πιο απλο στο πιο extream θεμα!επισης ναι υπαρχει καποιος να μου πει οτι οταν καποιος κανει οοοοολα τα αλλα σωστα και την διατροφη του..αν δεν κανει αρσεις δεν θα εχει σωμα??? ενταξει παιδια μην τρελενεστε..ναι συμφωνω οτι οι πολυαθρικες ειναι βασικες και πουρου πουρου...αυτο δεν σημαινει ομως οτι οταν καποιος αθλουμενος δεν κανει μοοονο αρσεις για δικουσ του λογους ..δεν θα φτιαξει σωμα,,,ενταξει ειπαμε.. οσο για το αλλο που ανεφερες με απογοητευσες λιγο...που ειπες οτι ναι ειναι καποιος βουνο χωρις να παιζει κατι ασκησεις αλλα αν δεις εξετασεις θα βρωμανε...υποννοεις οτι περνει φαρμανο και γινετε????? αν ειναι βρες μου και μενα να μην λιωνω στο jym... να περνω να γυμναζομαι χαλαρα και να γινω!!!!!! δεν περιμενα εσυ να το γραψεις αυτο ...σαν παραδειγμα ...μπορει να μην εισαι χρηστης αλλα σε θεωρω ψαγμενο ατομο....να πεις κατι τετοιο ...[καταλαβες πως το εννοω}
    Last edited by lary2332; 14-06-18 at 21:36.
    οτι φτιαχνεται δυσκολα χαλαει και δυσκολα!!!!!

  5. #35

    Default

    Quote Originally Posted by Achillezzz View Post
    Το πρόβλημα φίλε με αυτή τη λογική (και τις αντίστοιχες του Lary και του Armeveryday) είναι οτι πάντα θα βρεις μια απομονωτική που δουλεύει έναν και μόνο μυ "καλύτερα" μέχρι εξάντλησης. Αν όμως φτάνουμε να λέμε οτι πρέπει να κάνουμε wrist curls και shrugs αντί για deadlift με το επιχείρημα οτι δουλεύουν καλύτερα τους πήχεις και τα traps κάπου έχει χαθεί η μπάλα και μαζί της όλη η φυσιολογία της άσκησης. Όλοι έχουμε έναν φίλο που είναι θηρίο με τραπέζια-βουνά χωρίς να κάνει άρσεις και σκουωτ (αν και θα ήθελα να δω τις αιματολογικές του) αλλά το θέμα είναι να προπονούμαστε σωστά.
    Και κάτι για το ζήτημα του "φόβου". Συνήθως γυρίζει μπούμεραγνκ. Φοβάται ο κόσμος να κάνει άρσεις (και σκουωτ και πιέσεις με μπάρα όρθιος). Περνάνε 4-5 χρόνια προπόνησης χωρίς να έχουν μπει σωστά θεμέλια και σακατέβουν τις μέσες και τους ώμους τους μετά απο μια κωπηλατική και έναν πάγκο. Και ναι, εννοείται δεν φταίει η άσκηση αν ο άλλος την κάνει όπως του κατέβει και πουρου πουρου. Και ο άλλος ο βλακαμάς του instagram πήγε κι έσκησε τον δικέφαλό του κάνοντας curls με 200κιλά αλλά δε βλέπω κανέναν να μη κάνει curls γιατί φοβάται.
    Αυτά τα πράγματα τα έχουν λύσει προπονητικά 100 χρόνια τώρα. Οι βασικές πολυαρθρικές ασκήσεις είναι τα θεμέλια. Καλά και τα κουρτινάκια και οι λεπτομέρειες αλλά πρώτα τα μπετά.

    Τι σημαινει το να προπονουμαστε σωστα.. εφοσον καποιος πληρει τα κριτηρια να γυμναζει ολο το σωμα και τις σωστης τεχνικης το αν θα το κανει με λιγες πολυαρθροικες η αρκετες απομονωτικες ειναι δικαιωμα του και ορθο,Τωρα για το αν χωρις καθισματα και αρσεις δεν χτιζεις αναλογο σωμα με καποιον που κανει αυτα ειναι broscience μια χαρα δουλευουν η πρεσσα τα shurgs και οι υπερεκτασεις.., ειδικοτερα τα καθισματα δεν ειναι καν για ολους και κυριως για τους ψηλοτερους που συνηθως εχουν δυσαναλογα μακρυτερα μηριαια οστα(long femurs) κατι που κανει την κινηση να μην ειναι και τοσο φυσικη.
    Φιλε δεν φοβαμαι επειδη το ακουσα απλα στο γυμναστηριο επαιζα παλαιοτερα κανονικες αρσεις και ειχα πιασει και πολυ καλα κιλα αλλα πλεον δεν ειμαι στη φαση του ατελειωτου ογκου παιζω πλεον σε χαμηλο ποσοστο λιπους ολο το χρονο συν το οτι η δουλεια μου ειναι πολυ βαρια και μονο στην ιδεα ενος απειροελαχιστου ποσοστου τραυματισμου στη μεση με εκανε να σταματησω τις παραδοσιακες αρσεις.Οι βασικες πολυαρθρικες ασκησεις ειναι απαραιτητες για καποιον που κανει powerlifiting weightlifting και οχι για καποιον που τον ενδιαφερει μονο η υπερτροφια που οπως ειπα δεν συμφωνω και με το δευτερο την νοοτροπια δηλαδη.
    Last edited by THEOOURGIOS; 14-06-18 at 22:24.
    Life is to short to be small

  6. #36
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by lary2332 View Post
    oooox αυτα εχει ο γραπτος λογος....καμια φορα δεν καταλαβαινομαστε..[λογικο] βρε ανεφερα πουθενα την αποψη μου για τις αρσεις??? αν ειμαι θετικος η αρνητικος??γιατι γραφεις με την λογικη του λαρυ.... εγω ειπα οτι το φορουμ ειναι για ανταλλαγη αποψεων και ιδεων και λογικο να υπαρχουν διαφορες αποψεις απο αθλουμενος απ το πιο απλο στο πιο extream θεμα!]
    Όχι φίλε, δεν είπες. Το σχολίασα με αφορμή τον "δικηγόρο του διαβόλου" όπου έχεις φίλους που δεν κάνουν άρσεις και δείχνουν μια χαρά κορμιά.


    Quote Originally Posted by lary2332 View Post
    επισης ναι υπαρχει καποιος να μου πει οτι οταν καποιος κανει οοοοολα τα αλλα σωστα και την διατροφη του..αν δεν κανει αρσεις δεν θα εχει σωμα??? ενταξει παιδια μην τρελενεστε..ναι συμφωνω οτι οι πολυαθρικες ειναι βασικες και πουρου πουρου...αυτο δεν σημαινει ομως οτι οταν καποιος αθλουμενος δεν κανει μοοονο αρσεις για δικουσ του λογους ..δεν θα φτιαξει σωμα,,,ενταξει ειπαμε..
    Θα φτιάξει σωμα. 1) Δεν θα είναι το καλύτερο δυνατό για τον χρόνο που προπονείται 2) Δε θα είναι το υγιέστερο και πιο καλά θωρακισμένο απέναντι σε τραυματισμούς

    Quote Originally Posted by lary2332 View Post
    οσο για το αλλο που ανεφερες με απογοητευσες λιγο...που ειπες οτι ναι ειναι καποιος βουνο χωρις να παιζει κατι ασκησεις αλλα αν δεις εξετασεις θα βρωμανε...υποννοεις οτι περνει φαρμανο και γινετε????? αν ειναι βρες μου και μενα να μην λιωνω στο jym... να περνω να γυμναζομαι χαλαρα και να γινω!!!!!! δεν περιμενα εσυ να το γραψεις αυτο ...σαν παραδειγμα ...μπορει να μην εισαι χρηστης αλλα σε θεωρω ψαγμενο ατομο....να πεις κατι τετοιο ...[καταλαβες πως το εννοω}
    Όχι, όχι! Δεν είπα οτι αν παίρνει φάρμακο μπορεί να κάθεται στον καναπέ και να γίνει βουνό. Είπα οτι δεν χρειάζεται τις πολυαρθρικές με προοδευτική επιβάρυνση όσο ο natural επειδή την ομοιόσταση (πρακτικά τις ορμονικές αλλαγές που συνεπάγεται μια δυνατή προπόνηση) αυτός την σπάει μόνο απο την ντόπα. Οπότε μπορεί "απλά" να πλακωθεί στις απομονωτικές και το pump, και να γίνει όντως βουνό χωρίς ούτε 1 πολυαρθρική αν δεν γουστάρει. Το βλέπω στο gym μου. Το παλικάρι, σχετικά ΟΚ σώμα για natural όχι όμως για αγωνιστικός. Προπόνηση πόδια κυρίως μηχανήματα, πάνω σώμα μόνο αλτήρες (με μπάρα δε τον έχω δει ποτέ). Σε 6 μήνες που ξεκίνησε την ντόπα, ίδο στιλ προπόνησης, ο τραπεζοειδής στα αυτιά. Είναι και trainer, αν θες να στον βρω στο internet.

    Αν κάνει natural το ίδιο πράγμα θα χάσει τον χρόνο του κατά τη γνώμη μου.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  7. #37
    Senior Bodybuilder lary2332's Avatar
    Join Date
    30-07-11
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    2,527

    Default

    Quote Originally Posted by Achillezzz View Post
    Όχι φίλε, δεν είπες. Το σχολίασα με αφορμή τον "δικηγόρο του διαβόλου" όπου έχεις φίλους που δεν κάνουν άρσεις και δείχνουν μια χαρά κορμιά.




    Θα φτιάξει σωμα. 1) Δεν θα είναι το καλύτερο δυνατό για τον χρόνο που προπονείται 2) Δε θα είναι το υγιέστερο και πιο καλά θωρακισμένο απέναντι σε τραυματισμούς



    Όχι, όχι! Δεν είπα οτι αν παίρνει φάρμακο μπορεί να κάθεται στον καναπέ και να γίνει βουνό. Είπα οτι δεν χρειάζεται τις πολυαρθρικές με προοδευτική επιβάρυνση όσο ο natural επειδή την ομοιόσταση (πρακτικά τις ορμονικές αλλαγές που συνεπάγεται μια δυνατή προπόνηση) αυτός την σπάει μόνο απο την ντόπα. Οπότε μπορεί "απλά" να πλακωθεί στις απομονωτικές και το pump, και να γίνει όντως βουνό χωρίς ούτε 1 πολυαρθρική αν δεν γουστάρει. Το βλέπω στο gym μου. Το παλικάρι, σχετικά ΟΚ σώμα για natural όχι όμως για αγωνιστικός. Προπόνηση πόδια κυρίως μηχανήματα, πάνω σώμα μόνο αλτήρες (με μπάρα δε τον έχω δει ποτέ). Σε 6 μήνες που ξεκίνησε την ντόπα, ίδο στιλ προπόνησης, ο τραπεζοειδής στα αυτιά. Είναι και trainer, αν θες να στον βρω στο internet.

    Αν κάνει natural το ίδιο πράγμα θα χάσει τον χρόνο του κατά τη γνώμη μου.
    δεν σε θεωρω καπου παραλογο η δεν συμφωνω κσπου σε αυτα που εγραψες ..απλα τσιμπισα εκει που εγραψες μετην λογικη του λαρυ και του αρμυ...[καταλαβες] οτι εχω την ιδια αποψη για τις πολυαθρικες με τον αρμυ......και αυτο που ηθελα να πω και γω με την σειρα μου οτι βρε παιδια γυμναστητε λιωστε καντε τις προπονησεις σας καντε την διατροφη σας και αν καποιος για δικου στου λογους δεν γουσταρει τις αρσεις ..δεν χαλασε ο κοσμος..αυτο ηθελα να επισημανω!
    οτι φτιαχνεται δυσκολα χαλαει και δυσκολα!!!!!

  8. #38
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by THEOOURGIOS View Post
    Τι σημαινει το να προπονουμαστε σωστα.. εφοσον καποιος πληρει τα κριτηρια να γυμναζει ολο το σωμα και τις σωστης τεχνικης το αν θα το κανει με λιγες πολυαρθροικες η αρκετες απομονωτικες ειναι δικαιωμα του και ορθο,Τωρα για το αν χωρις καθισματα και αρσεις δεν χτιζεις αναλογο σωμα με καποιον που κανει αυτα ειναι broscience
    ok :)

    https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fphys.2017.01105/full?utm_source=F-NTF&utm_medium=EMLX&utm_campaign=PRD_FEOPS_20170000_ARTICLE

    Kαι μια ανάλυση του paper:

    https://bayesianbodybuilding.com/compound-vs-isolation-exercise/


    Ναι το θυμάμαι και παλιότερα που έλεγες οτι κάποτε έκανες πιο βαριές προπονήσεις με περισσότερες πολυαρθρικές. "Σωστα" εννοώ να αξιοποιούμε το χρόνο μας στο γυμναστήριο όσο το δυνατό καλύτερα. Ok, απλά εγώ τις θεωρώ απαραίτητες (αλλά όχι αυτοσκοπό) και για bodybuilding, και για weightlifting και για αθλητές και για τα πάντα.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  9. #39
    Pumping Iron bebeto's Avatar
    Join Date
    22-09-13
    Location
    Athens
    Posts
    680

    Default

    Περιμενω οπως ο διψασμενος το νερο την αποψη του Σταυρου σχετικα με την αναγκαιοτητα αρσεων σκουοτ και λοιπων "βασιλικων ασκησεων"
    τα θαυματα συμβαινουν μονο σε οσους δε τα παρατανε ΠΟΤΕ

  10. #40
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,648

    Default

    Μα δεν είπε κανείς ότι ντε και καλά άμα δεν κάνεις τις βασικές ασκήσεις δε θα καταφέρεις τίποτα. Αλλά όπως και να το κάνουμε, μόνο καλό μπορούν να αποφέρουν αν γίνουν σωστά. Και το λέω εγώ που άρσεις έκανα πολύ σπάνια, και ακόμα δηλαδή προτιμώ τις υπερεκτασεις.

    Το θέμα είναι η απολυτοτητα του φίλου που ακυρώνει έτσι τις άρσεις.

  11. #41
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Να ξεκαθαρίσουμε κάτι

    Οι άρσεις δεν είναι πανάκεια για όγκο.
    Εγώ δεν ενδιαφέρομαι καν για όγκο. Δεν το λέω γιατί "όσα δε φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια"
    Αλλά γιατί στην ηλικία μου δε βρίσκω που θα με εξυπηρετούσε ο όγκος. Προτιμώ να είμαι περίπου στα κιλά που είμαι τώρα για το υπόλοιπο της ζωής μου. Αυτό δε σημαίνει ότι απορρίπτω τη λογική όσων θέλουν και γυμνάζονται για όγκο.

    Το έχω ξαναπεί ότι έχω 2 δισκοκήλες και μάλιστα η μία βαρβάτη, κληρονομιά των 21 ετών αγυμνασιάς και αρκετών ετών παχυσαρκίας.

    Όμως άρσεις και squats παίζω συχνότατα. Και τα νούμερά μου, για την ηλικία μου, τα κιλά μου (γύρω στα 75) και το διάστημα που τις κάνω, πιστεύω ότι είναι μια χαρά (140 μονή squats, 165 μονή deadlifts). Σταδιακά έφτασα σ'αυτά τα κιλά και σε όλη τη διάρκεια παρατήρησα ότι έδεσε καλύτερα το σώμα μου και ξέχασα οποιονδήποτε πόνο στη μέση μου.

    Τώρα αν είναι αναγκαίες οι άρσεις? Αν κάποιος δε θέλει βρε αδερφέ, δεν τις γουστάρει μπορεί να φτιάξει σώμα?
    Εννοείται. Υπάρχουν πάρα πολλά αθλήματα που δεν τις χρησιμοποιούν.

    Αλλά το αν είναι αναγκαίες, με το αν είναι χρήσιμες και πόσο χρήσιμες είναι έχει μεγάλη διαφορά.

    Η διαφωνία μου με τον φίλτατο ArmEveryDay έγκειται στο ego lifters που χρησιμοποίησε.

    Και με την ίδια λογική τα squats δεν είναι απαραίτητα. Και οι περισσότεροι σε ΟΛΑ τα γυμναστήρια του πλανήτη τα αποφεύγουν. Αυτό τί σημαίνει? Ότι δεν έχουν μεγάλη χρησιμότητα?

  12. #42
    Senior Bodybuilder lary2332's Avatar
    Join Date
    30-07-11
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    2,527

    Default

    Quote Originally Posted by Secret of Steel View Post
    Να ξεκαθαρίσουμε κάτι

    Οι άρσεις δεν είναι πανάκεια για όγκο.
    Εγώ δεν ενδιαφέρομαι καν για όγκο. Δεν το λέω γιατί "όσα δε φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια"
    Αλλά γιατί στην ηλικία μου δε βρίσκω που θα με εξυπηρετούσε ο όγκος. Προτιμώ να είμαι περίπου στα κιλά που είμαι τώρα για το υπόλοιπο της ζωής μου. Αυτό δε σημαίνει ότι απορρίπτω τη λογική όσων θέλουν και γυμνάζονται για όγκο.

    Το έχω ξαναπεί ότι έχω 2 δισκοκήλες και μάλιστα η μία βαρβάτη, κληρονομιά των 21 ετών αγυμνασιάς και αρκετών ετών παχυσαρκίας.

    Όμως άρσεις και squats παίζω συχνότατα. Και τα νούμερά μου, για την ηλικία μου, τα κιλά μου (γύρω στα 75) και το διάστημα που τις κάνω, πιστεύω ότι είναι μια χαρά (140 μονή squats, 165 μονή deadlifts). Σταδιακά έφτασα σ'αυτά τα κιλά και σε όλη τη διάρκεια παρατήρησα ότι έδεσε καλύτερα το σώμα μου και ξέχασα οποιονδήποτε πόνο στη μέση μου.

    Τώρα αν είναι αναγκαίες οι άρσεις? Αν κάποιος δε θέλει βρε αδερφέ, δεν τις γουστάρει μπορεί να φτιάξει σώμα?
    Εννοείται. Υπάρχουν πάρα πολλά αθλήματα που δεν τις χρησιμοποιούν.

    Αλλά το αν είναι αναγκαίες, με το αν είναι χρήσιμες και πόσο χρήσιμες είναι έχει μεγάλη διαφορά.

    Η διαφωνία μου με τον φίλτατο ArmEveryDay έγκειται στο ego lifters που χρησιμοποίησε.

    Και με την ίδια λογική τα squats δεν είναι απαραίτητα. Και οι περισσότεροι σε ΟΛΑ τα γυμναστήρια του πλανήτη τα αποφεύγουν. Αυτό τί σημαίνει? Ότι δεν έχουν μεγάλη χρησιμότητα?
    140 μονη!! μια χαρα σε βρισκω!!!
    οτι φτιαχνεται δυσκολα χαλαει και δυσκολα!!!!!

  13. #43
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Quote Originally Posted by bebeto View Post
    Περιμενω οπως ο διψασμενος το νερο την αποψη του Σταυρου σχετικα με την αναγκαιοτητα αρσεων σκουοτ και λοιπων "βασιλικων ασκησεων"
    Έχω σκεφτεί να απαντήσω με φωτογραφία που έχω κόντρες στην κάτω πλάτη, μόνο με μισές άρσεις θανάτου (κι αυτές μόνο τον χειμώνα), αλλά βαριέμαι να ψάξω να την βρω.

    Για το bodybuilding οι άρσεις θανάτου είναι ένα "εργαλείο", όπως όλες οι ασκήσεις. Εγώ κάνω μόνο μισές άρσεις θανάτου and that's it.

    Είναι απαραίτητες;! Δεν υπάρχει απάντηση. Το μόνο σίγουρο για το bodybuilding είναι ότι δεν χρειάζεσαι μόνο τις άρσεις για να βγάλεις βάθος στους μυς της πλάτης και λεπτομέρεια. Οι κωπηλατικές (και άλλες ασκήσεις πιο περίεργες) είναι πιο απαραίτητες.

    Είναι τα καθίσματα απαραίτητα;! Δεν υπάρχει απάντηση. Το μόνο σίγουρο για το bodybuilding είναι ότι δεν χρειάζεσαι μόνο τα καθίσματα για να βγάλεις βάθος, γραμμές και λεπτομέρειες στα τετρακέφαλα. Οι απομονωτικές ασκήσεις είναι πιο απαραίτητες. Τα τετρακέφαλά μου (που για τα κιλά μου είναι σε καλό επίπεδο) είναι μια απόδειξη των λεγομένων μου.

    Εν κατακλείδι θα συμφωνήσω με Χρήστο και Theourgio (που παρεπιπτόντως έχει από τα πιο ζηλευτά σώματα εδώ μέσα).
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  14. #44
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Πως ακριβώς κρίνει κάποιος αν κάποια άσκηση δεν τον βοηθάει στην υπερτροφία;
    Πως μπορώ εγώ να καταλάβω αν οι άρσεις ή τα καθίσματα δεν μου είναι απαραίτητα;

    Για μένα, μόνο καλό μου έχει κάνει. Δεν σηκώνω υπερβολικά κιλά, ΄μέχρι 60 κιλά αν και έχω κάνει και παραπάνω, αλλά δεν βρίσκω πως έχει νόημα.
    Βλέπω πως έχει δυναμώσει ο κορμός μου, πως μπορώ να σηκώνω με ευκολία τον κουβά να σφουγγαρίσω, τις τσάντες ψώνια όταν πάω σουπερ μάρκετ, μου δίνει μια αίσθηση ενδυνάμωσης.

    Σωματικά σίγουρα με έχουν βοηθήσει, εάν και εφόσουν είμαι συνεπής στην προπόνησή μου.
    Καμία άσκηση δεν είναι απαραίτητη και καμία περιττή.
    Όλες βάζουν το λιθαράκι τους.
    Από εκεί και πέρα αν κάποιος για τους δικούς του λόγους δεν θέλει να κάνει, δεν τρέχει κάτι.
    Αλλά μην ακυρώνουμε βασικότατες ασκήσεις που εκτός από εμφάνιση μας δίνουν και καλή σωματική κατάσταση.

  15. #45
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Να πω και την δική μου γνώμη για τις άρσεις.
    Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ότι είναι ιδανικές για να χτίσεις όγκο, ειδικά στην πλάτη. Είναι ιδανικές όμως για να αποκτήσεις δύναμη και ειδικά δυνατό και λειτουργικό κορμό.
    Προσωπικά δεν τις κάνω σε όλη την διάρκεια του χρόνου, όταν όμως είμαι στο διάστημα που τις κάνω αφιερώνω μια μέρα μόνο γι' αυτές και τις κάνω σπίτι καθώς αποφεύγω το γυμναστήριο για την συγκεκριμένη άσκηση για διάφορους λόγους. . Στην μπάρα μπορώ να φορτώσω μέχρι 160 κιλά που μου είναι υπεραρκετά.
    Δεν την θεωρώ καθόλου επικίνδυνη άσκηση αν γίνεται σωστά, όπως δεν θεωρώ και τα καθίσματα, αντιθέτως αποφεύγω τις εκτάσεις τετρακεφάλων, το χακ σκουάτ, και κάμποσες άλλες απομονωτικές ασκήσεις που νοιώθω να επιβαρύνουν τις αρθρώσεις μου.
    Όμως έχω πρόσφατη εμπειρία που έβλεπα ένα παιδί που ερχόταν στο γυμναστήριο και ακολουθούσε κάποιο πρόγραμμα τύπου starting strength ή κάτι παρόμοιο, μπορεί να το είχε δει κι από εδώ. Το κακό είναι ότι φόρτωνε κιλά συνεχώς χωρίς να έχει καλή τεχνική ούτε στις άρσεις, ούτε στα καθίσματα, ούτε στο στήθος. Γενικότερα το είχε δει ότι έπρεπε να σηκώσει όσο περισσότερα κιλά μπορούσε. Ήταν αναμενόμενο όπως και έγινε να τραυματιστεί και να σταματήσει.
    Οπότε το μόνο σίγουρο είναι ότι πρώτα μαθαίνουμε σωστά την τεχνική και σηκώνουμε τόσα κιλά όσα μας επιτρέπουν να την διατηρούμε σωστά.

  16. #46
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-05-17
    Posts
    136

    Default

    Γειά σας.
    Αν και δεν μου αρέσει το ποδόσφαιρο, πρέπει να πω ότι κάπου έχει χαθεί η μπάλα.
    Δηλαδή για να κάνει κάποιος άρσεις θανάτου πρέπει να κάνει power liffing;
    Όπως έγραψα και πιο πάνω οι άρσεις είναι ολόσωμη άσκηση. Πιάνει το σώμα κυριολεκτικά από την κορφή ως τα νύχια και ιδιαίτερα δυναμώνει τη μέση. Για σκεφτείτε πού βοηθά μια δυνατή μέση: Σκουώτ, σκυφτή κωπηλατική, πλάγιες εκτάσεις σκυφτός, άρσεις τραπέζιων, κάμψεις δικεφάλων, κ.λ.π. Όλες αυτές οι ασκήσεις δεν γίνονται για υπερτροφία; Για να ανεβάσει κάποιος κιλά σ' αυτές τις ασκήσεις και σε όλες, δεν πρέπει να ανεβεί και σε δύναμη; Δεν πρέπει ο " πυρήνας" να είναι δυνατός; Και ποια άσκηση τον δυναμώνει πιο πολύ ; Αφήνω εσάς να απαντήσετε.
    Δηλαδή θα μου πείτε: πρέπει να κάνουμε βαρειές άρσεις. Η απάντηση είναι όχι. Από 12 έως 7 ή 6. Όσοι πάνε για δύναμη πιο κάτω. Επίσης όχι κάθε εβδομάδα. Ανά τρεις ή τέσσερις προπονήσεις για πλάτη θα πρότεινα. Αυτά τα λίγα. Και σας τα λέει κάποιος που έχει κήλη δίσκου, με εγχείρηση ανοιχτής καρδιάς και που σε τρεις μήνες κλείνει τα 60 χρόνια και που φτάνει ακόμα και σε μονή επανάληψη.
    Και μην τολμήσει κανείς να με πει " μπάρμπα" γιατί ..θα του κόψω την καλημέρα!

  17. #47

    Default

    Πρεπει καποιος να κανεις τις 3 βασικες για να χτισει καλο σωμα? Η απαντηση ειναι σαφως και οχι.

    Ομως, εμπειρικα, οσοι τις κανουν (σωστα), τεινουν να εχουν πιο γεροδεμενο σωμα, πιο μεγαλη μυικη πυκνοτητα, και μεγαλυτερη δυναμη σε αλλες ασκησεις.

    Επισης, δεν ταιριαζουν ολες οι ασκησεις σε ολους, και αυτο πρεπει να τονιστει. Ειναι κριμα να παιδευονται αθλουμενοι με καποιες ασκησεις που θα τους προκαλεσουν περισσοτερο ζημια παρα οφελος επειδη εχει δημιουργηθει ο μυθος πως πρεπει σωνει και καλα να τις κανεις.

    Γι'αυτο και η μαγεια του bodybuilding ειναι πως μπορεις να εχεις τα ιδια ή και καλυτερα αποτελεσματα με μικρες παραλλαγες στις βασικες ασκησεις.

    Π.χ. αντι για ισιο παγκο, ελαφρως επικλινη. Αντι για κλασσικο σκουωτ, bulgarian split squat ή εμπροσθιο. Αντι για κλασσικες αρσεις, ρουμανικες ή σουμο.
    Μεγάλες Εκπτώσεις Συμπληρωμάτων Διατροφής <==== Πατήστε Εδώ!

    --------------------------------------------------
    - M.Sc.
    - ISSA BODYBUILDING Specialist
    - NSCA Certified Personal Trainer
    - NASM Certified Nutrition Coach


    "Να θυμάστε ότι αυτό που κάνετε είναι κάτι που ελάχιστοι άνθρωποι στον κόσμο έχουν τη δύναμη της θέλησης ή την αποφασιστικότητα να πραγματοποιήσουν. Χρειάζεται κάτι πολύ περισσότερο από τη σωματική μας δύναμη για να χτίσουμε και να σμιλέψουμε το σώμα μας. Χρειάζεται και μια τεράστια ποσότητα πνευματικής δύναμης, και αυτό είναι που οι υπόλοιποι άνθρωποι πραγματικά ζηλεύουν. Πάρτε το ως κοπλιμέντο, διότι ξεχωρίζετε μέσα σε ένα πλήθος ατόμων που μόνο ξέρουν να είναι ακόλουθοι."

    "Just remember that you are doing something that so few people in the world have the will power or determination to do. It takes much more than physical strength for us to build and sculpt our bodies. It takes an enormous amount of mental strength as well, and that's what people are truly jealous of. Take it as a compliment, for you stand out in a crowd full of followers."

    "You got a dream, you gotta protect it. If people can't do something themselves, they wanna tell you that you can't do it. If you want something, go get it. Period."
    ~ Chris Gardner

  18. #48
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-05-17
    Posts
    136

    Default

    Κώστα συμφωνώ απόλυτα. Αλλά πρέπει να τονιστεί ότι πριν απορρίψει κάποιος μια άσκηση πρέπει πρώτα να την δοκιμάσει. Όχι επειδή του το είπε κάποιος άλλος, όποιος και αν είναι.

  19. #49
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Quote Originally Posted by lary2332 View Post
    140 μονη!! μια χαρα σε βρισκω!!!
    Το σώμα θυμάται
    Πιτσιρικάς έπαιζα μπάσκετ και 17 χρονών είχα μονή 120 κιλά
    Παρόλο που έκανα 21 χρόνια να γυμναστώ, το ρημάδι το σώμα όντως θυμάται.
    Και ότι φτιάξεις σε μικρή ηλικία τελικά σου μένει
    Γι'αυτό και κράζω πολλές φορές πιτσιρικάδες που σνομπάρουν κάποιες ασκήσεις,
    αν δεν βάλουν καλές βάσεις θα το βρουν μπροστά τους

  20. #50
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by Musclemar View Post
    Πρεπει καποιος να κανεις τις 3 βασικες για να χτισει καλο σωμα? Η απαντηση ειναι σαφως και οχι.

    Ομως, εμπειρικα, οσοι τις κανουν (σωστα), τεινουν να εχουν πιο γεροδεμενο σωμα, πιο μεγαλη μυικη πυκνοτητα, και μεγαλυτερη δυναμη σε αλλες ασκησεις.

    Επισης, δεν ταιριαζουν ολες οι ασκησεις σε ολους, και αυτο πρεπει να τονιστει. Ειναι κριμα να παιδευονται αθλουμενοι με καποιες ασκησεις που θα τους προκαλεσουν περισσοτερο ζημια παρα οφελος επειδη εχει δημιουργηθει ο μυθος πως πρεπει σωνει και καλα να τις κανεις.

    Γι'αυτο και η μαγεια του bodybuilding ειναι πως μπορεις να εχεις τα ιδια ή και καλυτερα αποτελεσματα με μικρες παραλλαγες στις βασικες ασκησεις.

    Π.χ. αντι για ισιο παγκο, ελαφρως επικλινη. Αντι για κλασσικο σκουωτ, bulgarian split squat ή εμπροσθιο. Αντι για κλασσικες αρσεις, ρουμανικες ή σουμο.
    Έτσι είναι ακριβώς.

    Και για το τελευταίο που λες, σε όλα τα αθλήματα οι παραλλαγές πολλές φορές αντικαθιστούν τα βασικά lifts. Ακόμα και στο powerlifting, πολλοί κάνουν μόνo επικλινή για μήνες για να προστατέψουν τους ώμους, παραλλαγές των squat αντί για το conventional, ή παραλλαγές του deadlift (πχ rack pulls + halting/romanian deadlift εναλλάξ και κανονικό μόνο 1 φορά στις 8 βδομάδες).

    Η "εμμονή" στη βασική τεχνική νομίζω αφορά τους (υγιείς) αρχάριους (αν δεν κάνει κάποιος 1000 φορές μια κίνηση να την καταλάβει και να τη μάθει, ειλικρινά δε νομίζω οτι μπορεί να έχει γνώμη για το αν και πως πρέπει να την αλλάξει) και καμιά φορά το marketing και εμπορικούς σκοπούς (πχ Starting Strength και low bar squat, Westside και box squat, crossfit και kipping pull ups κλπ).
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler


 
Page 2 of 2 FirstFirst 12

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Άρσεις Θανάτου
    By Γιάννης95 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 4
    Last Post: 03-02-14, 01:35
  2. Άρσεις Θανάτου
    By eth_90 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 29
    Last Post: 05-11-11, 16:09
  3. Άρσεις Θανάτου
    By ΚΩΣΤΗΣ in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 14
    Last Post: 12-05-11, 17:06
  4. Αρσεις Θανατου
    By thanos in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 08-03-06, 09:06

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •