Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 30 of 71
  1. #1
    Pumping Iron elefterios's Avatar
    Join Date
    29-02-08
    Location
    athens.
    Posts
    462

    Default Διαδικασίες Τελωνειακών Αρχών & Συμπληρώματα Διατροφής Εξωτερικού

    Διαβαζοντας πολλα ποστ φιλων περι συμβουλων για αγορες μεσω site (κυριως ΗΠΑ) συμπληρωματων αλλα και πολλα αλλα θελω να αναφερω μερικες διαδικασιες αλλα και ενα γενικο τροπο ενεργειων που λαμβανουν χωρα καθε μερα στο Ελ.Βεν.

    Καταρχην να πω πως οτι "ερχεται" εκτος Ελλαδος ειτε απο χωρες της ΕΕ ειτε εκτος αυτης θα περασει απο τις τελωνειακες αρχες.Οσα δεματα απ αυτα δεν υποκεινται σε δασμολογηση θα δωθουν στις εταιρειες ταχυμεταφορων προς παραδοση και οσα προερχονται απο ΗΠΑ (κυριως) και ανατολικες χωρες θα δεσμευτουν προς περεταιρω ελεγχο.Αυτο λοιπον σημαινει οτι πραγματα απο Γερμανια πχ που δεν δασμολογουνται θα ΠΕΡΑΣΟΥΝ πρωτα απο τον απαραιτητο ελεγχο και αν κριθει πως δεν χριζουν αλλης μεταχειρισης θα δωθουν στους παραληπτες τους.Αν παλι βρεθει κατι που δεν επιτρεπεται να εισαχθει στην Ελλαδα διχως σχετικη αδεια θα δεσμευτει κανονικοτατα.

    Εδω να σημειωσω πως πασης φυσεως συμπληρωμα διατροφης,απ οπου κι αν προερχετε διχως τη καταλληλη αδεια (ΕΟΦ κτλ)ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ.

    Το πως παλι φτανουν στα χερια μας ειναι αλλο θεμα που χρειαζεται πολυ χρονο να εξηγηθει.

    Επισης πολλα πακετα αναγραφουν στη συσκευασια "GIFT" ή κατι αντιστοιχο.

    Εδω να σας πω, πως ολες μα ολες οι εταιρειες που στελνουν κατι στη χωρα μας αναγραφουν στα συνοδευτικα μεταφορας τα πληρη στοιχεια του εντολεα της παραγγελιας ,τα συγκεκριμενα ομως στοιχεια ΔΕΝ αποστελλονται στον παραληπτη παρα μονο η εντολη της παραγγελιας καθως και η τελικη αξια του δεματος.

    Ο ελεγκτης λοιπον βλεπει πως το δεμα προοριζεται για τον Α παραληπτη ως δωρο με εντολεα παλι τον Α!Δηλαδη το δωριζει στον εαυτο του! Τα φαινομενα αυτα ειναι συχνοτατα και δεν ειναι λιγες οι φορες που δημιουργουνται παρεξηγησεις.Καμια μα καμια εταιρεια δεν στελνει το οτιδηποτε διχως πληρη στοιχεια. Σε αντιθετη περιπτωση το γυριζουμε πισω ή κρατειται απο τις αρχες.

    Πολλοι με ρωτουν ποσο ειναι οι φοροι , δασμοι κτλ.

    Ενημερωτικα παντα σας λεω πως για ενα δεμα του 1 κιλου το οποιο κρατηθηκε θα κληθειτε να καταβαλετε 19% ΦΠΑ + 10% της αξιας του (πλεον εξοδων αποστολης) δασμους.Και ολα αυτα αν και εφοσον δεν ζητηθει εγκριση ΕΟΦ που τοτε τα πραγματα περιπλεκονται ακομη.

    Το επιτρεπτο αδασμολογητο οριο ανερχεται στα 25$.Περαν τουτου ισχυει οτι εγραψα πιο πανω.

    Τελειωνοντας να πω οτι καλως φτανουν τα πραγματα στη πορτα μας επειτα απο μια αγορα που καναμε και χωρις να πληρωσουμε το παραμικρο.
    Αυτο ομως δεν σημαινει οτι σιγουρα στο μελλον θα επαναληφθει...και ειδικα για συμπληρωματα.

    Κλεινοντας ολα τα παραπανω δεν προσπαθουν να αποτρεψουν τον οποιοδηποτε να κανει ή να συνεχισει τις αγορες του μεσω internet.
    Αντιθετως σκοπο εχουν να ενημερωσουν.
    o tempora o mores!

  2. #2

    Join Date
    01-06-08
    Posts
    2,609

    Default

    ενδιαφεροντα ολα τα παραπανω , ευχαριστουμε.Νομιζω 8α γινει μεγαλο τοπικ εδω .

  3. #3
    Banned
    Join Date
    21-12-04
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    206

    Default

    σαν θεωρια μου ακουγονται λογικα και νορμαλ.οταν ομως η πραξη αναιρει κατα 90% την θεωρια τοτε δεχομαστε την πραξη.
    oσον αφορα λευτερη θα δεματα που ερχονται οδικως τι γινεται?οδικως απο ε.ε.

  4. #4
    Pumping Iron elefterios's Avatar
    Join Date
    29-02-08
    Location
    athens.
    Posts
    462

    Default

    οπως το λες.το αποτελεσμα μετραει ασχετα με το τι μεσολαβει
    o tempora o mores!

  5. #5
    Pumping Iron
    Join Date
    25-04-06
    Location
    .
    Posts
    264

    Default

    Από χώρες εντός ΕΕ δεν υπάρχει κανένας έλεγχος . και -

  6. #6
    Pumping Iron
    Join Date
    12-05-08
    Location
    .
    Posts
    544

    Default

    thnx για το άρθρο [:-thumbu]
    Αν ένα συμπλήρωμα έχει έγκριση από τον αμερικάνικο ΕΟΦ, υπάρχει περίπτωση να δεσμευτεί?

  7. #7
    Pumping Iron elefterios's Avatar
    Join Date
    29-02-08
    Location
    athens.
    Posts
    462

    Default

    ο αμερικανικος ΕΟΦ ειναι τελειως ανεξαρτητος οργανισμος σε σχεση με το δικο μας.
    μην ξεχνας πως στην αμερικη πολλες ουσιες που στην Ελλαδα κρινονται παρανομες εκει πωλουνται ελευθερα.
    η Αμερικη ειναι μια τεραστια αγορα
    o tempora o mores!

  8. #8
    Pumping Iron elefterios's Avatar
    Join Date
    29-02-08
    Location
    athens.
    Posts
    462

    Default

    Originally posted by _DiMoN_

    Από χώρες εντός ΕΕ δεν υπάρχει κανένας έλεγχος
    πολυ φοβαμαι οτι κανεις λαθος.
    αν ηταν ετσι θα στελναμε οτι να ναι
    ολα ελεγχονται ακομη και οδικως απο τις αντιστοιχες υπηρεσιες
    o tempora o mores!

  9. #9
    Pumping Iron
    Join Date
    12-05-08
    Location
    .
    Posts
    544

    Default

    Originally posted by elefterios

    ο αμερικανικος ΕΟΦ ειναι τελειως ανεξαρτητος οργανισμος σε σχεση με το δικο μας.
    μην ξεχνας πως στην αμερικη πολλες ουσιες που στην Ελλαδα κρινονται παρανομες εκει πωλουνται ελευθερα.
    η Αμερικη ειναι μια τεραστια αγορα

    άρα με ποιο κριτήριο δεσμεύουν συμπληρώματα? αφού λογικά κανένα συμπλήρωμα (εξ Αμερικής) δεν έχει έγκριση ΕΟΦ.
    Πάντως δεν έχω ακούσει ποτέ να σταμάτησαν προϊόντα από ΕΕ.

  10. #10
    Pumping Iron
    Join Date
    25-04-06
    Location
    .
    Posts
    264

    Default

    Δεν θα ήμασταν στην ΕΕ άμα τα έλεγχαν, δεν έχουμε σύνορα με της άλλες χώρες. Είναι σαν να μου λες ότι για να στείλεις κάτι από Αθήνα - Θεσσαλονίκη περνάει έλεγχος ενδιάμεσα. Δεν υφίσταται κάτι τέτοιο κι αυτό είναι σίγουρο.
    Αν πάλι επιμένεις περιέγραψέ μου την διαδικασία, που δεν υπάρχει.

  11. #11
    Pumping Iron elefterios's Avatar
    Join Date
    29-02-08
    Location
    athens.
    Posts
    462

    Default

    εισαι απολυτος για κατι που δεν γνωριζεις και δεν σε αδικω γι αυτο.
    ποιος μιλησε για Αθηνα-Θεσ/κη?
    εσυ μπορεις να στειλεις οτι να ναι στην ιταλια διχως κανεις να το ελεγξει μονο και μονο επειδη ειμαστε κρατος μελος της ΕΕ?
    ποσο λογικο ακουγεται αυτο?
    και στο φιναλε η δουλεια των τελωνειακων ή των υπολοιπων ελεγκτικων φορεων που βρισκεται?
    μονο για δεματα απο Αμερικη?Ξερεις ποσα χιλιαδες πακετα φτανουν καθημερινα στην Ελλαδα?
    Το Γαλλικο μοσχαρακι που τρωμε "μπαινει"στην χωρα μας διχως αστυκτηνιατρικο ελεγχο επειδη ειναι ευρωπαικο?
    δεν προσπαθω να πεισω κανεναν φιλε.Αναφερω καποιες διαδικασιες για να ενημερωσω.Δεν αντιδικω.
    Συμφωνεις δεν συμφωνεις ειναι στην δικη σου κριση αλλα βοηθησε με να καταλαβω οταν λες "δεν ελεγχονται" μηπως εγω εχω κατι παρερμηνευσει.
    o tempora o mores!

  12. #12
    Pumping Iron elefterios's Avatar
    Join Date
    29-02-08
    Location
    athens.
    Posts
    462

    Default

    Αφορμη για το σημερινο μου τοπικ σταθηκε ενα περιστατικο που συναντησα σημερα το πρωι οταν ενας αθλητης του στιβου γυρω στα 17-18 παρηγγειλε απο τις ΗΠΑ μια πολυβιταμινη που οπως μας ειπε του προτεινε ο προπονητης του.
    μεχρι εδω ολα καλα.Οταν ομως δεσμευσαμε το προιον και ενημερωσαμε την σχετικη για την παραδοση ταχυμεταφορικη του σκευασματος ηρθε ο νεαρος με τον πατερα του με υφος ακρως αιριστικο και εμμεσως πλην σαφως μας κατηγορησε για παρατυπη διαδικασια.
    την παραγγελια την ειχε κανει ο ιδιος συμφωνα με τα στοιχεια του εντολεα με την γνωστη διαδικασια "mark as gift".
    εμεις δεν ειπαμε ποτε οτι ειναι παρανομη η εισαγωγη του αρκει να μας προσκομιζε τα σχετικα διακαιολογητικα πραγμα το οποιο και ειπαμε και τον παραπεμψαμε στους αρμοδιους φορεις με μια συγκεκριμενη φορμα που επρεπε να συμπληρωθει.
    οταν ομως τη διαβασε ο πατερας του και ειδε οτι αναγραφει "αποδεχομαι κτλ... και δεν περιεχει ουσιες μη αποδεκτες απο την Ελληνικη νομοθεσια βασει νομου περι εισαγωγης κτλ..." αρνηθηκε να την υπογραψει και απειλησε με μυνησεις.
    εαν λοιπον ηταν σιγουρος οτι αυτο που παρειγγειλε ηταν καθ'ολα νομιμο γιατι αρνηθηκε?
    παρα πολυ απλα γιατι δεν ηθελε να μπλεξει ο ανθρωπος με κατι που δεν ειχε την παραμικρη ιδεα αν οντως περιειχε απλα πολυβιταμινες.
    Εμεις δεν ειμαστε αναλυτικο εργαστηριο.Αυτο το κανουν αλλοι.Το μονο που ζηταμε ειναι την εγκριση τους.
    Σκεφτειτε να του το διναμε και μετα απο τη χρηση του να προκαλουνταν διαφορες παρενεργειες.
    ποιος θα αναλαμβανε την ευθυνη?Το site που του το πουλησε, ο προπονητης του ή αυτοι που το αφησαν να περασει?
    o tempora o mores!

  13. #13
    Pumping Iron
    Join Date
    12-05-08
    Location
    .
    Posts
    544

    Default

    Μάλιστα. Και σε ξαναρωτάω: Με ποια κριτήρια αποφασίζετε ποια πολυβιταμίνη θα περάσει και ποια θα κρατηθεί? ανάλογα τα κέφια?
    πως γίνεται από το ίδιο κατάστημα η μια παραγγελία να περνάει και η επόμενη όχι?

  14. #14
    Pumping Iron elefterios's Avatar
    Join Date
    29-02-08
    Location
    athens.
    Posts
    462

    Default

    εξηγω και παλι πως οταν δωθει το "οκ" απο διωξη και απο το RBC control (radio-bio-chemical) απο κει και περα ειναι στη κριση του τελωνειακου.δεν κρινω αποφασεις συναδελφων ουτε και προκειτε για "κεφια" της μερας.
    πολλα σκευασματα μην ξεχνας εισαγονται ηδη στην Ελλαδα τα βλεπουμε δηλ. σχεδον καθημερινα
    Άλλα παλι σχεδον καθολου και πολλα ισως πρωτη φορα.
    o tempora o mores!

  15. #15
    Pumping Iron
    Join Date
    25-04-06
    Location
    .
    Posts
    264

    Default

    Φίλε μου για δέματα εκτός ΕΕ το καταλαβαίνω.
    Δεν είπα ότι δεν υπάρχουν ελεγκτικοί μηχανισμοί για τα δέματα εντός της Ε.Ε., απλά αυτοί δεν είναι στο τελωνείο. Το παράδειγμα δεν ήταν άστοχο, Ελλάδα - Ιταλία είναι το ίδιο με Αθήνα - Θεσσαλονίκη.
    Για το σκεύασμα το οποίο προέρχεται από χώρα της Ε.Ε. δεν είναι υπεύθυνο το τελωνείο για να μου ζητήσει την ανάλογη άδεια, χαρτί ή το οτιδήποτε.
    Υπεύθυνοι είναι οι ελεγκτικοί μηχανισμοί στην επιχείρηση που μου το πούλησε (αν το παρασκευάζει στην χώρα από την οποία το αγόρασα) ή τελωνειακές αρχές στην χώρα που έγινε εισαγωγή αν ήταν εκτός Ε.Ε.

    Γι' αυτό και σαν μέλη της Ε.Ε. ακολουθούμε συγκεκριμένους νόμους, που δεν είναι ελληνικοί αλλά κοινοτικοί (οι νόμοι).

  16. #16
    Pumping Iron elefterios's Avatar
    Join Date
    29-02-08
    Location
    athens.
    Posts
    462

    Default

    ως εδω καλα.το δεμα λοιπον απο την ΕΕ το οποιο ερχεται αεροπορικως που καταληγει?
    ποιος το παραλαμβανει και ποιος το αποδεσμευει?
    μιλησες για κοινοτικες διαταξεις.
    γνωριζεις οτι η Αυστρια αποκλειει αναλογα σκευασματα?
    οι νομοι της ΕΕ που ανεφερες και ακολουθουμε ισχυουν κατα τοπους?
    αν εχεις καταλαβει λεμε σχεδον το ιδιο πραγμα με διαφορετικη τοποθετηση
    κανενα δεμα απ οπου κι αν προερχετε δεν αποδεσμευεται διχως να ελεχθει.Εγω αυτο λεω τιποτα αλλο
    o tempora o mores!

  17. #17
    Pumping Iron
    Join Date
    25-04-07
    Posts
    369

    Default

    Λευτέρη είσαι μέσα σε αυτή τη δουλειά και καταλαβαίνω τον λόγο αλλά και τον τρόπο που έγραψες τα παραπάνω.

    Είχαμε ξανασυζητήσει το θέμα και σε κάποιο άλλο τόπικ παλιότερα. Το ερωτημά μου σε όλα αυτά είναι για ποιον λόγο περνάνε οι παραγγελίες κάθε φορά; Με βάση τις διαδικασίες που ακολουθούνται από τους τελωνειακούς θα έπρεπε τουλάχιστον μία παραγγελία είτε από discount είτε από netrition ή bulkpowders ή τέλος πάντων κάποιο από τα "trusted" κατά το forum sites συμπληρωμάτων να έχει δεσμευτεί από το τελωνείο. Πράγμα που δεν έχει γίνει σε κανέναν από εδώ (ακολουθώντας τις οδηγίες-συμβουλές όσων έχουν προβεί σε τέτοιες παραγγελίες).
    Ξέρω ότι το να κάτσεις να εξηγήσεις ίσως είναι χρονοβόρο και βαρετό για σένα που τα ξέρεις αλλά όλοι εδώ μέσα πιστεύω ότι θα θέλαμε μία πιο εμπεριστατωμένη ανάλυση μόλις βρεις το χρόνο.

  18. #18
    Pumping Iron
    Join Date
    25-04-06
    Location
    .
    Posts
    264

    Default

    Δεν υπάρχουν τελωνεία μεταξύ Ελλάδας και Αγγλίας

    Ορίστε και το site της κομισιόν.
    http://ec.europa.eu/taxation_customs/index_en.htm

    Δεν υπάρχει διαφορετική πολιτική στα τελωνεία της ΕΕ, γι' αυτό το λόγο έχουμε και κοινό τελωνειακό κώδικα όλα τα κράτη μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης, είμαστε ONE MARKET.
    Ρε παιδιά αυτά είναι 1+1 της ΕΕ, αν είναι δυνατόν. Αν βρει κάποιος στην κομιστιόν το αντίθετο εδώ είμαι.

    Ορίστε και το link Που το επιβεβαιώνει, προκαλώ να μου δείξετε το αντίθετο:

    http://ec.europa.eu/enterprise/regulation/goods/
    Free movement

  19. #19
    Pumping Iron elefterios's Avatar
    Join Date
    29-02-08
    Location
    athens.
    Posts
    462

    Default

    λοιπον πολυ σωστος ο τροπος που το εθεσες.
    καταρχην τ οτι δεν εχει τυχει να δεσμευτει κανενος απο το φορουμ σκευασμα δεν αποτελει απαντηση οτι ολα τελικα περνανε
    οι εισαγωγες συμπληρωματων τα τελευταια χρονια εχουν αυξηθει κατακορυφα οπως και τα ειδη μοντελισμου
    υπαρχουν πλεον αρκετοι Ελληνες αντιπροσωποι που εισαγουν τα ιδια με εμας συμπληρωματα πολλες φορες και απο το ιδιο καταστημα μονο που αυτοι εχουν λαβει σχετικη επισημη αδεια.
    οταν λοιπον εγω εχω να εκτελωνισω σημερα Δευτερα 1000 κιβωτια ταδε πρωτεινης και μου ερχεται ενα δεμα με την ιδια απο ιδιωτη απο το ιδιο παντα καταστημα με πληρωμενα τα εξοδα αποστολης , με αρχειο καταλληλοτητας των προοιοντων αυτων εγω γιατι να το σταματησω?
    για να εισπραξει το κρατος 9 ευρω παραπανω ή για γεμισω με δεσμευμενα προιοντα ολο το τελωνειο?
    εχει τυχει να παραγγειλει κανεις πρωτεινη απο το Μεξικο πχ και να τη παραλαβει?Δεν νομιζω
    παραγγελνουμε οτι πουλαει και η αγορα
    οι μηχανισμοι ή καλυτερα τα μεσα που χρησιμοποιουνται για τον ελεγχο κοιτουν τα βασικα που πρεπει να τσεκαριστουν
    οταν αυτα δειξουν οτι ειναι "καθαρο" απο κει και περα το ξαναλεω ειναι στη κριση του εκαστοτε τελωνειακου
    Εδω να σημειωσω οτι εχουμε δεσμευσει πολλα συμπληρωματα οπως επισης και πολλα εχουμε περασει
    Δεν υπαρχει κατι πιο συγκεκριμενο που να αξιζει αναφορα.
    Δεν μπορει παντα αν θες να εφαρμοστει πιστα ο νομος καπου θα υπαρχουν και εξαιρεσεις καπου οχι
    Δεν μπορω να καλυψω 100% την ερωτηση σου γιατι δεν υπαρχει ξεκαθαρη πολιτικη σ αυτο το θεμα
    Αν υπηρχε ομως να σαι σιγουρος πως δεν θα περναγε τιποτα σχετικο με συμπληρωμα
    o tempora o mores!

  20. #20
    Pumping Iron
    Join Date
    12-05-08
    Location
    .
    Posts
    544

    Default

    αυτό το "ειναι στη κριση του εκαστοτε τελωνειακου" ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω.
    Από που κι ως που ο τελωνειακός θα κρίνει αν ένα σκεύασμα έχει μέσα απαγορευμένες ουσίες? γι αυτό μίλησα για κέφια...
    Εσύ μας λες πως έχουν τα πράγματα και προς Θεού δεν τα βάζω μαζί σου αλλά imo το σύστημα είναι σάπιο.
    Στην τελική ας μην πέρναγε τίποτα προκειμένου να μην περνάει ότι δεν κάθεται καλά στο μάτι του εκάστοτε τελωνειακού.

  21. #21
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    08-03-08
    Location
    Γλυφάδα, Greece.
    Posts
    21

    Default

    Μας ενημερωσες αλλα μας αγχωσες κιολας Ελευθεριε!!!Πριν απο λιγο παραγγειλα απο το amazon ρουχα αξιας 70? και τωρα διαβαζω αυτο το topic!!!
    Those who dream by day are cognizant of many things which escape those who dream only by night..
    Edgar Allan Poe

  22. #22
    Pumping Iron
    Join Date
    12-05-08
    Location
    .
    Posts
    544

    Default

    Originally posted by megadeth_8

    Μας ενημερωσες αλλα μας αγχωσες κιολας Ελευθεριε!!!Πριν απο λιγο παραγγειλα απο το amazon ρουχα αξιας 70? και τωρα διαβαζω αυτο το topic!!!
    τα συμπληρώματα υποτίθεται ότι μπορεί να έχουν μέσα απαγορευμένες ουσίες.
    Τα ρούχα γιατί να τα σταματήσουν? [:-tong2]

  23. #23
    Pumping Iron elefterios's Avatar
    Join Date
    29-02-08
    Location
    athens.
    Posts
    462

    Default

    φιλε dimon εχεις παρεξηγησει τα γραφομενα μου.
    ποιος μιλησε για διαφορετικα τελωνεια κτλ? ποιος ειπε για καταστρατηγηση των κοινοτικων οδηγιων?
    το μονο που ειπα ειναι οτι ολα ελεγχονται.Που εντοπιζεις κατι μεμπτο σ αυτο που λεω?
    Στο netrition δεν αναφερει καπου οτι ισως ξαναλεω ισως χρειαστει να καταβληθουν δασμοι ή φοροι και οτι πολλα σκευασματα μπορει να ειναι παρανομα σε καποιες χωρες?τι το διαφορετικο λεω?

    tst πολλα πραγματα δεν εχουν απολυτες απαντησεις.Σαφως κι εγω δεν μπορω να ξερω τι εχει μεσα το καθε κουτι γι αυτο αλλωστε υπαρχει και η διωξη.Δεν τα ελεγχω εγω.Αυτοι ειναι υπευθυνοι για παρανομες ουσιες.
    εγω τσεκαρω βαρος , τιμη κτλ.
    Αξιζει να σας πω πως οι μεταφορικες δεν μετρουν αριθμο πακετων αλλα ογκο εμπορευματων.
    κατι αντιστοιχο κανουμε και μεις.
    Δεν "παιζει" το δεν μου καθισε καλα αυτο το δεσμευω.Πρεπει να υπαρχουν σοβαροι λογοι
    o tempora o mores!

  24. #24
    Pumping Iron elefterios's Avatar
    Join Date
    29-02-08
    Location
    athens.
    Posts
    462

    Default

    σπανια σταματαμε ρουχα megadeth!
    εκτος κι αν προκειτε για δερματινα ειδη
    o tempora o mores!

  25. #25
    Pumping Iron
    Join Date
    25-04-06
    Location
    .
    Posts
    264

    Default

    Δεν σε παρεξήγησα, το καταλαβαίνω αυτό που λες. Αυτό που λέω είναι το εξής:

    Χώρες εκτός Ε.Ε. ισχύουν αυτά που λες (όπως netrition)

    Χώρες εντός Ε.Ε. δεν υπάρχει τελωνείο ανάμεσα τους.

    Εισαγωγές κάνω και ξέρω, δεν νομίζω να υπάρχει κανένας εκτελωνιστής ή τελωνειακός που να διεκπαιρεώνει δέματα εντός Ε.Ε γιατί δεν υφίσταται κάτι τέτοιο. Σου λέω συμφωνούμε αλλά νομίζω δεν το έχουμε καταλάβει....

    Οι συμφορουμίτες να θέλουν να μάθουν πως ελέγχονται τα εκτός χωρών Ε.Ε. η συζήτηση είναι πολύ μεγάλη:

    ΑΝ είναι από ιδιωτική εταιρία DHL, FedEX, UPS και τα λοιπά ελέγχεται μέχρι και η καρφίτσα από το αεροπλάνο που έρχεται. Αυτό που χτυπάει είναι η αξία, ο νόμος λέει πάνω από 22? φορολογείται. Αυτοί κοιτάνε πάνω από $50 και αναλόγως και το περιεχόμενα, υπάρχει μεγάλη προσοχή στα τρόφιμα.

    ΑΝ τώρα είναι από airmail, EMS που είναι δημόσια, εκεί είναι λίγο στην τύχη. Είναι να χτυπήσει στο μάτι του τελωνειακού, βέβαια πάντα πρωτεύον λόγο η αξία και το είδος. Μπορεί να είσαι τυχερός ή και άτυχος.

  26. #26
    Pumping Iron elefterios's Avatar
    Join Date
    29-02-08
    Location
    athens.
    Posts
    462

    Default

    τελειο το ποστ σου!
    τα καλυψες ολα
    ευχαριστω που κατανοεις πως προσπαθω να ενημερωσω και οχι να δημιουργησω εντασεις.
    o tempora o mores!

  27. #27
    Bodybuilding Newbie
    Join Date
    08-03-08
    Location
    Γλυφάδα, Greece.
    Posts
    21

    Default

    Originally posted by elefterios

    σπανια σταματαμε ρουχα megadeth!
    εκτος κι αν προκειτε για δερματινα ειδη
    Σε ευχαριστω για την απαντηση Ελευθεριε!
    Those who dream by day are cognizant of many things which escape those who dream only by night..
    Edgar Allan Poe

  28. #28
    Banned
    Join Date
    21-12-04
    Location
    Thessaloniki, Greece.
    Posts
    206

    Default

    λευτερη ευχαριστουμε

  29. #29
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    07-07-08
    Location
    mytilini, building, Greece.
    Posts
    1,144

    Default

    πολυ ωραιο θεμα λευτερη αυτο......τι γινεται,μιας και το ανεφερες,στα δεματα με συμπληρωματα που μας στελνουν απο τις ΗΠΑ και περνανε μια χαρα,μεσω γερμανιας ή κατι τετοιο, και δε δημιουργειται ποτε προβλημα ο,τι συμπληρωμα και αν περιεχουν......
    ()

  30. #30
    Pumping Iron
    Join Date
    25-04-06
    Location
    .
    Posts
    264

    Default

    Δεν έχει καμία σχέση το ότι έρχονται μέσω Γερμανίας. Πάλι από το ίδιο checkpoint θα περάσουν, δηλαδή η χώρα προέλευσης και πάλι είναι η Αμερική.

    Αυτό που παίζει ρόλο ότι γίνεται ένας πανικός στα Ελληνικά ταχυδρομεία και δύσκολα ελέγχονται τα δέματα, οπότε αν δεν έχουν δηλωμένη αξία τίποτα μεγάλο και η περιγραφή των περιεχομένων δεν πολυφέρνει σε συμπληρώματα διατροφής περνάς πολύ εύκολα χωρίς να πληρώσεις δασμούς.

    Σου είναι εύκολο να μου πεις με τι τρόπο τα στέλνουν από Αμερική και με τι τρόπο τα παραλαμβάνεις εσύ? Αν είναι Airmail και EMS ναι εκεί που γίνεται χαμός και ελέγχονται χάλια.

    Όπως λέω και πιο πάνω αν είναι με UPS, DHL, Fedex που και αυτά μέσω Γερμανίας έρχονται ελέγχεται κάθε δέμα ένα - ένα οπότε εκεί πρέπει να είναι προσεκτικά γραμμένος ο τίτλος.

    Αν έχετε κανένα φίλο Αμερική εκεί είναι η καλύτερη περίπτωση, θα σας τα βάλει σ' ένα κουτί θα γράψει απέξω BOOKS θα βάλει μια τιμή $50 ή GIFT και θα γίνει πιστευτός.


 
Page 1 of 3 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Συμπληρώματα Διατροφής
    By Painless in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 21
    Last Post: 01-10-13, 16:50
  2. Replies: 10
    Last Post: 17-09-09, 05:53

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •