Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    18-06-18
    Location
    https://t.me/pump_upp
    Posts
    3

    Default Ηλικια και γυμναστικη.

    γεια σας ειμαι 39 ετων 1.76 υψος και 68 κιλα.Θα ηθελα την γνωμησας γιατι ειμαι πολυ μπερδεμενος.
    ξεκινησα γυμναστικη στο σπιτι με ασκησεις σωματικου βαρους εδω και μια εβδομαδα,μετα απο πολυ διαβασμα εφτιαξα την διατροφη μου με το σκεπτικο πως στα κιλα μου νιοθω τελεια δεν θελω ουτε να χασω μα και ουτε να παρω.Λυπομετρικα ειμα 14,3.
    διατροφη 2370 θερμιδες ανα ημερα.
    υδατανθρακες 201
    πρωτεινες 152
    λιπαρα 67.
    που θελω να καταληξω,θελω με την γυμναστικη που θα προτεινεται (μονο στο σπιτι μενω σε χωριο και το γυμναστηριο ειναι πολυ μακρια)να σφιξω λιγακι κοιλιακοι να φανουν λιγο πλατι μου λιγο στηθος..ξερω στα γεραματα μου ηρθε η ορεξη αλλα εδω και μια εβδομαδα που ξεκινησα ρε παιδια νιοθω αλλος ανθρωπος

    προτεινεται κατι, αεροβια ,γραμμωση ,δεν ξερω ειμαι πολυ μπερδεμενος με το τι να διαλεξω γι το σωμα μου ..

    Σας ευχαριστω πολυ.

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Kαλώς όρισες στο φόρουμ! Έχεις επιλέξει τον καλύτερο τρόπο να θωρακίσεις και να ενισχύσεις το σώμα σου - την γυμναστική με βάρη. Έστω και στο σπίτι , δουλειά γίνεται!
    Θα δεις πόσο θα σε ανανεώσει όχι μονο σωματικά αλλά και ψυχικά.

    Ξέχνα γράμμωση, όγκους.. Εσύ αυτό που κάνεις είναι να στοχεύεις στην καλύτερη έκδοση του εαυτού σου. Άρα σωστή προπόνηση με αντιστάσεις και μια σωστή ισορροπημένη διατροφή.

    Γράψε μας τι τρως και τι ασκησιολόγιο κάνεις.

  3. #3
    Advanced Bodybuilder AU77's Avatar
    Join Date
    25-10-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    720

    Default

    Καλωσόρισες φίλε ποτέ δεν είναι αργά.

  4. #4
    Advanced Bodybuilder babisvaleris's Avatar
    Join Date
    22-09-13
    Posts
    1,085

    Default

    για ξεκίνημα θα παράγγελνα ένα μονόζυγο για την πόρτα ή τον τοίχο αν σε ενδιαφέρει, ένα λάστιχο με λαβές, ένα χαλάκι λατεξ κι αν έχεις διάθεση κι ένα σκοινάκι.
    θα ακολουθούσα ένα συγκεκριμένο πρόγραμμα στη διατροφή ώστε να βρω ένα "κορμό" και πάνω σε αυτά θα ξεκινούσα. Δοκιμάζεις προχωράς κρατάς ότι δουλεύει, πετάς τα υπόλοιπα.
    Το φόρουμ είναι σούπερ εργαλείο-οδηγός και με λίγο ψάξιμο βρίσκεις ακόμα πιο πολλά...

  5. #5
    New Bodybuilder
    Join Date
    18-06-18
    Location
    https://t.me/pump_upp
    Posts
    3

    Default

    καλως σας βρηκα ..λοιπον απο μεσημεριανα και βραδυνα οτι μαγειρευει η γυναικα κοτοπουλο (εχω δικα μου)ψαρικα,οσπρια..
    πρωινο βρωμη με γαλα και κονφλεικς κατα τις 11΄΄00 ενα τοστ τυρι με γαλοπουλα και μια φετα ψωμι με φυστικοβουτηρο το μεσημερι τι φαι μου κανονικα το απογευμα πριν την ασκηση βαζω σ ενα μπολ βρωμη με νερο μια μπανανα αλεσμενη αλατι μελι και κανελα μετα την ασκηση μια μπανανα με γιαουρτι και τ βραδυ παλι το φαι της γυναικας.

    Ασκησεις 15 lepta πους απ κοιλιακυς σανιδα ροκανισματα καθισμα,γενικα ασκησεις με το βαρος του σωματος και μετα 15 λεπτα cardio πιανει η καρδια μοιυ κοκκινα
    Οσο για μονοζυγο θα το εχω σε 2 μερες ειναι με 4 λαβες.

  6. #6
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    20-12-16
    Posts
    220

    Default

    Κάμψεις και μονόζυγο είναι πολύ καλές ασκήσεις. Να προσέχεις να κάνεις ένα καλό ζέσταμα, ιδίως στους ώμους. Η καρδιά σου να μην πιάνει κόκκινα, την ταλαιπωρείς και δεν σου χρειάζεται. Αν κατάλαβα σωστά, έχεις ένα μισάωρο διαθέσιμο για προπόνηση; Μπορείς να κάνεις τη μία μέρα ασκήσεις στο σπίτι και την άλλη να βγαίνεις έξω για ένα χαλαρό τρεξιματάκι.

  7. #7

    Default

    Αγαπητέ μου φίλε η ηλικία πολλές φορές είναι δικαιολογία. Η διατροφή σου είναι πολύ καλή, σπιτικό φαγητό, ωραίες τροφές. Άμα έχεις και το δικό σου φρέσκο ψάράκι είσαι τυχερός. Δούλεψε βασικές ασκήσεις στο σπίτι, αν έχεις μια μπάρα και δίσκους κάνεις τα πάντα. Και άμα σου κολλήσει το μικρόβιο μετά δύσκολα ξεκολλάς. Τα βάρη είναι έρωτας.

  8. #8
    Advanced Bodybuilder AU77's Avatar
    Join Date
    25-10-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    720

    Default

    Ενώ στο πρώτο πόστ αναφέρεις συγκεκριμένους αριθμούς μάκρος στην περιγραφή της διατροφής δεν αναφέρεις ποσότητες.
    Πρόσεχε λίγο το ελαιόλαδο στα όσπρια γιατί εύκολα μπορείς να ξεφύγεις.
    Επίσης με τα όσπρια μπορείς να συνδυάζεις και τόνο σε νερό για πρωτείνη αλλά μέχρι 2-3 φορές την εβδομάδα.
    Να ζυγίζεσαι κάθε εβδομάδα και ανά 15 - 20 μέρες να τραβάς και καμιά φωτογραφία στον καθρέυτη για να καταγράφεις τις αλλαγές.
    Αν δεις ότι βάζεις απότομα βάρος θα πρέπει να μειώσεις ποσότητες διατροφής ή να βελτιώσεις την υφιστάμενη γιατί θα βάζεις και λίπος.

    Καλή συνέχεια.

  9. #9
    New Bodybuilder
    Join Date
    18-06-18
    Location
    https://t.me/pump_upp
    Posts
    3

    Default

    Να σας ευχαριστήσω όλους για τις χρήσιμες πληροφορίες που μου δίνετε δεν θα τις έβρισκα πιστεύω αλλού. Ποσότητα τροφίμων τα κύρια γεύματα είναι πάντα μεγάλες μερίδες. Τώρα βρωμη το πρωί 60 γραμμάρια στο μπολ με το γάλα 250 περίπου μλ.μπανάνα 2 την μέρα 230γρ η μία φυστικοβουτηρο μια κουταλιά μεγάλη απίστευτα δύο φορές την ημέρα σε δύο φέτες ψωμί. Συνήθως πάντα τρώω πολύ φαγητό. Γεμίζει το πιάτο στο φουλ.από κιλά για να πάρω πάρα πολύ δύσκολο μια ζωή θυμάμαι τον εαυτό μου το ίδιο 66 με 68 κιλά εκεί παίζω γραμμάριο παραπάνω.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Λίπος Και Ηλικία
    By kostas69 in forum Bodybuilders.gr Over 35
    Replies: 14
    Last Post: 03-11-12, 15:06
  2. Ηλικία - Bodubuilding
    By Goat in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 39
    Last Post: 21-08-07, 18:55

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •