Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 4 of 4
  1. #1

    Post Συμβουλές για πρόγραμμα αρχάριου

    Γεια σας, είμαι 15 χρονών, ύψος 1.83 και βάρος 69 κιλά με περίμετρο χεριού 34 εκ. θα ήθελα να μου δώσετε καμία συμβουλή για πρόγραμμα στο γυμναστήριο, καθώς και ασκήσεις που θεωρείτε εύκολες και καλές για έναν αρχάριο. Επειδή εχω λίγο φορτωμένο πρόγραμμα κάποιες μέρες μπορώ μέχρι 4 φορές την εβδομάδα να πάω γυμναστήριο, αυτά...

  2. #2

    Default

    Mάκη καλώς όρισες στην κοινότητα. 15 χρονών μπράβο που ψάχνεσαι με τα βάρη. Εγώ ξεκίνησα στα 16 και από τότε μου κόλησε το μικρόβιο.
    Με τέσσερις φορές κάνεις πολύ καλή δουλειά. Ασκήσεις για όλο το σώμα μάθε βασικό ασκησιολόγιο όπως σκουώτ , πιέσεις πάγκου, πρέσσα, πιέσεις ώμων με αλτήρες ή μπάρα.
    Μάθε να τις κάνεις σωστά χωρίς να κυνηγάς τα κιλά. Σίγουρα εδώ στο φόρουμ θα βρεις προγράμματα θα σε καθοδηγήσουν οι περισσότερο αρμόδιοι.

  3. #3

    Default

    Μεχρι τωρα χρησιμοποιώ το smith και οχι την κανονική μπάρα, και οσο αναφόρα τα σκοωτ θελω να δουλέψω λιγο στην τεχνική μου, μέχρι τώρα χωρίζω της ημέρες έτσι: 1η μέρα Στήθος και τρικέφαλοι. 2η μέρα δικέφαλοι και πλάτη. 3η μέρα πόδια και κοιλιακούς και 4η μέρα ώμοι και τραπεζοειδής. Θελω να ρωτησω κατι αλλο, μου συμβουλέβετε να καννώ δυο φορές την εβδομάδα στήθος και δικεφαλα επείδη ειναι οι μύες που με ενδιαφέρουν ποιο πολύ.

  4. #4
    Senior Bodybuilder IronAddict's Avatar
    Join Date
    14-09-12
    Location
    new york
    Posts
    1,499

    Default

    Quote Originally Posted by Makiseuthimiou99 View Post
    Μεχρι τωρα χρησιμοποιώ το smith και οχι την κανονική μπάρα, και οσο αναφόρα τα σκοωτ θελω να δουλέψω λιγο στην τεχνική μου, μέχρι τώρα χωρίζω της ημέρες έτσι: 1η μέρα Στήθος και τρικέφαλοι. 2η μέρα δικέφαλοι και πλάτη. 3η μέρα πόδια και κοιλιακούς και 4η μέρα ώμοι και τραπεζοειδής. Θελω να ρωτησω κατι αλλο, μου συμβουλέβετε να καννώ δυο φορές την εβδομάδα στήθος και δικεφαλα επείδη ειναι οι μύες που με ενδιαφέρουν ποιο πολύ.
    Να μην σε ενδιαφερουν πιο πολυ. Οταν ξεκινας ειναι σημαντικο να κατανοησεις οτι ολοι οι μυες πρεπει να γυμναζονται και σε ολους να δινεις την ιδια σημασια. Οχι επειδη στηθος και δικεφαλα δειχνουν πιο πολυ δηθεν να τα γυμναζεις πιο πολυ. Το να γυμνασεις εναν μυ πιο πολυ απο αλλους π.χ. δυο φορες τη βδομαδα δεν ειναι κακο αλλα αυτο γινεται οταν αυτος ο μυς ειναι πισω τοτε το κανεις οχι γιατι σε ενδιαφερει αυτος ο μυς πιο πολυ. π.χ. αν αργοτερα τεινεις να εχεις καποιο μυ που παιρνει πιο δυσκολα και ειναι πισω τοτε ναι. Επισης τα τρικεφαλα δινουν πιο πολυ ογκο στο χερι απο τα δικεφαλα επειδη ειναι μεγαλυτερος μυς. Και να γυμναζεις οπωσδηποτε ποδια και με την ιδια σημασια. Ογκος στο πανω σωμα με μικρα ποδια ειναι γελοιο και ασχημο. Αυτες οι συμβουλες μου και ελπιζω να τις ακουσεις.
    '' THE ONE WHO DOESN'T FALL, DOESN'T STAND UP ''


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Πρόγραμμα Αρχαρίου - Διορθώσεις & Συμβουλές
    By gsisr in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 6
    Last Post: 29-11-11, 18:46
  2. Συμβουλές για Πρόγραμμα Αρχάριου Απώλειας Λίπους
    By kalkas25 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 18
    Last Post: 14-01-10, 07:55
  3. Απόψεις-Συμβουλές για Πρόγραμμα Αρχάριου
    By Mafiozos_16 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 7
    Last Post: 29-09-08, 23:41

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •