Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 5 of 5

Thread: 5x5 vs 3x5

  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    23-06-18
    Posts
    2

    Default 5x5 vs 3x5

    Ποιο πιστεύετε είναι πιο αποτελεσματικό πρόγραμμα για αύξηση της δύναμης σε αρχάριους αθλητές;Αν κάνω πρώτα το 5x5 και όταν κολλήσω 3x5 όπως λέει αυτός ο Mehdi είναι καλή επιλογη;

  2. #2
    Senior Bodybuilder Mikelangelo's Avatar
    Join Date
    01-05-18
    Location
    ΒΥΡΩΝΑΣ
    Posts
    2,746

    Default

    Κωστα καταρχην σου προτεινω να διαβασεις τα δυο πολυ κατατοπιστικα thread που εχει ανοιξει ο Achillezzz αναφορικα με την προπονηση αρχαριων και intermidiates,περιγραφει και το 3Χ5 που η βασικη του μορφη ειναι το προγραμμα Starting Strength του Mark Rippetoe
    To 3X5 ειναι μαλλον προτιμοτερο σε εντελως αρχαριους με τα βαρη αθλητες.
    Προσωπικα κανω το 5Χ5 του Mehdi,εδω και εναμιση μηνα,οι φορτισεις ειναι μεγαλυτερες,εχει αυτο το ωραιο app που στην ουσια σε καθοδηγει,σου λεει ποτε να κανεις deload,ποτε να αλλαξεις οταν κολλησεις σε 3Χ5,3Χ3 και ουτω καθεξης.
    Οποιο και αν προτιμησεις,προσπαθησε να κανεις σωστα τις ασκησεις,να ανεβαζεις κιλα σιγα σιγα,να μην ενθουσιαστεις και φορτωνεσαι αποτομα.
    Επισης μεινε στο προγραμμα οσο χρειαστει μη βιαστεις να το αλλαξεις
    Last edited by Mikelangelo; 24-06-18 at 07:13.

  3. #3
    Senior Bodybuilder dimitris_powerlifter's Avatar
    Join Date
    29-06-17
    Posts
    2,704

    Default

    Εγω ειχα ξεκινησει με το 5Χ5 αλλα και το 3Χ5 ειναι εξισου καλο. Αμα θες την γνωμη μου μπορεις να ξεκινησεις και απο το 5Χ5 και οταν κολλησεις ( εγω κολλησα στους 8 μηνες) να το αλλαξεις σε 3χ5. Θα σου δωσει περιπου αλλους 2-3 μηνες προοδο. Αλλα απο οπου και να ξεκινησεις το βασικο ειναι το πολυ φαγητο και ο σωστος υπνος σε αυτα τα προγραμματα.

  4. #4
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Εγώ θα έλεγα απο την αρχή 3x5 και όσο σε πάει... Κι αν κανεις 2 σετ παραπάνω για 1 μήνα και μέτα το γυρίσεις σε 3 σετ δεν αλλάζει κάτι σημαντικό σε δύναμη ή υπερτροφία, μη νομίζεις...
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  5. #5
    New Bodybuilder
    Join Date
    23-06-18
    Posts
    2

    Default

    Το 5Χ5 κανω και εγώ εδω και 1,5-2 μήνες αλλά είδα το thread σου Achillezzz και δοκίμασα χτες όλες τις ασκήσεις που κανω στο 5Χ5 σε 3 σετ των 5 επαναλήψεων πολύ καλύτερο μου φάνηκε μπήκαν εύκολα και ξεκούραστα τα +2,5 κιλα λέω να συνεχίσω έτσι όσο πάει όπως είπες Achillezzz


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •