Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default Υπολογισμός one rep max

    Από την εμπειρία σας τα one rep max calculators στο internet έχουν κάποια σχετική ακρίβεια?
    Γιατί το ρωτάω. Σήμερα έκανα 2 sets 3 επαναλήψεις 130 κιλά στα squats. Αν βάλω αυτό στο
    https://strengthlevel.com/one-rep-max-calculator
    μου βγάζει max τα 137,7 κιλά, που είναι πολύ κοντά στην πραγματικότητα (μονή έχω 140 κιλά)

    Αλλά στα deadlifts υπάρχει διαφορά χαώδης. Έχω κάνει 20 επαναλήψεις τα 110 κιλά και μάλιστα το έχω δοκιμάσει 2-3 φορές. Αν το βάλω αυτό στο calculator μου βγάζει 183,3 κιλά.......που είναι πολύυυυυυυυυ περισσότερο από την μονή μου (165 κιλά αλλά η αλήθεια είναι ότι την έκανα πριν από αρκετούς μήνες).

    Υπάρχει πιο αξιόπιστο calculator? Δε θέλω τώρα να αρχίσω τις μονές για να δω αλλά θέλω να ξεκινήσω πρόγραμμα που θέλει υπολογισμό με βάση τη μονή.
    Last edited by Secret of Steel; 25-06-18 at 18:28.

  2. #2
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    09-09-04
    Location
    .
    Posts
    188

    Default

    Το calculator που αναφέρεις (αλλά και κανένα άλλο μάλλον) δε μπορεί να υπολογίσει την 1 RM από τη στιγμή που δεν ξέρει βασικά και ουσιώδη πράγματα όπως α) αν είσαι άντρας ή γυναίκα, β) πόσα χρόνια γυμνάζεσαι, γ) τι νευρολογικό προφίλ έχεις κλπ.
    Ο πιο αξιόπιστος τρόπος είναι να δοκιμάζεις κάθε τόσο (όχι συχνά) να βρίσκεις την πραγματική 1 RM στη μπάρα.

  3. #3
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Χοντρικά το 1RM είναι 10% πάνω απο το 5RM. Όσο πιο μακριά φεύγεις όμως απο τις χαμηλές επαναλήψεις τόσο πιο ανακριβή γίνονται αυτά γιατί αλλάζει πολύ η φύση της άσκησης (πχ στις 20 επαναλήψεις έχεις πολύ περισσότερο γαλακτικό οξύ, διαφορετικό μηχανισμό παραγωγής ενέργειας, κλπ). Πρακτικά, μη το δοκιμάζεις σε οτιδήποτε πάνω απο 5-6 reps.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  4. #4
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Quote Originally Posted by Achillezzz View Post
    Χοντρικά το 1RM είναι 10% πάνω απο το 5RM. Όσο πιο μακριά φεύγεις όμως απο τις χαμηλές επαναλήψεις τόσο πιο ανακριβή γίνονται αυτά γιατί αλλάζει πολύ η φύση της άσκησης (πχ στις 20 επαναλήψεις έχεις πολύ περισσότερο γαλακτικό οξύ, διαφορετικό μηχανισμό παραγωγής ενέργειας, κλπ). Πρακτικά, μη το δοκιμάζεις σε οτιδήποτε πάνω απο 5-6 reps.
    Ευχαριστώ πολύ. Αυτό βοηθάει γιατί το νο δοκιμάσω πόσο έχουν ανέβει τα 6 reps δεν τόσο μανίκι όσο να δοκιμάζω να βρω τη μονή. Αυτό θα κάνω


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Υπολογισμός θερμίδων
    By giannis12345 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 19-05-15, 14:23
  2. Υπολογισμός Μακροστοιχείων
    By sakis69 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 18
    Last Post: 20-01-15, 17:28
  3. Υπολογισμός Π/Υ/Λ
    By geoliol in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 28-06-14, 20:17

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •