Καλώς Ορίσατε Στο Bodybuilders.gr - Κάντε Εγγραφή Και Ελάτε Στην Παρέα Μας! Register

Results 1 to 4 of 4
    New Bodybuilder

Default Καλησπέρα - Νέος κι αργοπορημένος.

Γεια χαρά παιδιά! Ζακ εδώ. Πήρα την απόφαση να γίνω μέλος της παρέας σας και να σας μιλήσω για πράγματα που με απασχολούν και με ταλαιπορούνε χρόνια. Έχω ανάγκη τις συμβουλές και τις γνώσεις σας. Είμαι 28 χρονών παρεπιπτόντως. Ας αρχίσω λοιπόν!

Κατ' αρχάς θέλω να ξεκαθαρίσω ότι δεν έχω καμία σχέση με το body-building σαν ενασχόληση και σαν χώρο.
    Γενικά είμαι άνθρωπος της καλοπαίρασης και όχι της άσκησης (δυστυχώς), αν και πάντα χαζοασχολούμουν γιατί δεν μου αρέσει να βλέπω τον εαυτό μου και το σώμα μου να χαλάει. Πάντα είχα τα παραπανήσια κιλάκια μου και ποτέ δεν ημουν ο γυμναστηριακος τύπος ο τούμπανος. Είμαι 1,77 και στην ενήλικη ζωή μου κυμαινόμουν πάντα γυρω στα 85 κιλά. Πριν 4 χρόνια λόγω κάποιων γεγονότων, παρατήθηκα τελείως στην μοίρα και στην καθιστική ζωή, έκοψα κάθε ενασχόληση με την έννοια της "άσκησης" και της γυμναστικής, και έφτασα τα 114 κιλά μέσα σε 2 χρόνια.

2 χρόνια πρίν λοιπόν αποφάσισα να βάλω ένα τέλος σε αυτό και να επιστρέψω σε μια πιο φυσιολογική κατάσταση. Άρχισα την άσκηση, το γυμναστήριο και την ορειβασία/πεζοπορία. Μέσα σε 1 μήνα έφτασα τα 108 κιλά. Έπειτα, παράλληλα με διατροφή και γυμναστήριο έπαιρνα για εναν μήνα λιποδιαλυτες (και συγκεκριμένα της muscleMeds, το Phenbuterol UCP-1 Activator 595mg). Με βοήθησαν πάρα πολύ να χάσω κιλά και να δυναμώσω/διαμορφώσω το σώμα μου σε κάτι υγιέστερο, και αισίως έφτασα τα 88 κιλά έπειτα απο 5 μήνες προσπάθειας.

Συνέχισα εντατική άσκηση, αερόβιο και crossfit (που μετα βίας έβγαζα) και λίγο kick-boxing και ακολουθούσα μια υποτυπόδη διατροφή. Σταδιακά, άρχισα να "κλειδώνω" στα 88-90 κιλά, καθώς αντικαθιστούσα μυική μάζα με λίπος, και να βλεπω το σώμα μου να αλλάζει προς το καλύτερο.

Πλέον έχει περάσει ένας χρόνος. Η ζωή μου έχει ακόμα μεγαλύτερες υποχρεώσεις και λιγότερο χρόνο για άθληση. Το πρόγραμμα διατροφής δεν το ακολουθώ πιστά (ωστόσο προσέχω), το γυμναστήριο απο 3-4 φορες την εβδομαδα το χω κανει 1-2 το πολύ και λίγο τρέξιμο στον διάδρομο στο σπιτι ίσα ίσα για το ξεμούδιασμα, και τα κιλά κολλημένα στα 90.

Η σκέψη μου είναι να ξανα-επιχειρήσω εναν χαλαρό λιποδιαλλύτη, καθώς τα κιλά τα πολλά που έχασα με αυτόν τότε, δεν τα ξαναπήρα ποτέ. Όμως το Phenbuterol δεν υπάρχει πιά στην αγορά. Ίσως κάτι τέτοιο να με βοηθούσε να "ξεκλειδώσω" και να φτάσω στα επιθυμητά κιλά μου (78-80). Αλλά ποιό? Στο φόρουμ υπάρχει ένα χάος γύρω απο το θέμα.

Τι λέτε κι εσείς για όλα αυτα??

ΥΓ: Με συγχωρείτε για την μεγάλη έκταση του κειμένου, όμως ήθελα να δώσω ένα ακριβές background.
    Attached Images Attached Images

Καλησπερα και καλως ορισες στην παρεα, και συγχαρητηρια για την αποφαση σου να επιστρεψεις στη γυμναστικη και να αλλαξεις το σωμα σου!

Η αποψη μας γενικα, σχετικα με τους λιποδιαλυτες, ειναι πως για ενα μεγαλο ποσοστο των αθλουμενων ειναι αχρειαστοι, και πως χρησιμοποιουνται καλυτερα οταν καποιος εχει φτασει σε πολυ χαμηλα επιπεδα λιπους και θελει να φτασει σε κατι ακομα χαμηλοτερο.

Για τη δικη σου περιπτωση, θα προτεινα να γραψεις λεπτομερως τι προπονηση και διατροφη κανεις, γιατι το 99% της προσπαθειας σου ειναι αυτα τα κομματια.
    "Just remember that you are doing something that so few people in the world have the will power or determination to do. It takes much more than physical strength for us to build and sculpt our bodies. It takes an enormous amount of mental strength as well, and that's what people are truly jealous of. Take it as a compliment, for you stand out in a crowd full of followers."

"You got a dream, you gotta protect it. If people can't do something themselves, they wanna tell you that you can't do it. If you want something, go get it. Period." ~ Chris Gardner

Pumping Iron AU77's Avatar

Καλωσόρισες και καλή συνέχεια.

Μπορείς να δεις μεγάλες διαφορές και χωρίς λιποδιαλύτες.
    Πολλές φορές με μικρές αλλαγές στη διατροφή και την άσκηση διορθώνονται πολλά πράγματα.

Junior Bodybuilder paraskos.77's Avatar

Quote Originally Posted by AU77 View Post
    Καλωσόρισες και καλή συνέχεια.

Μπορείς να δεις μεγάλες διαφορές και χωρίς λιποδιαλύτες.
    Πολλές φορές με μικρές αλλαγές στη διατροφή και την άσκηση διορθώνονται πολλά πράγματα.
    Καλώς ήρθες και συγχαρητήρια για τν απόφαση που πήρες.! Εύχομαι τα καλύτερα

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)