Καλημέρα σε όλους!Είναι κανινουργιος εδώ και θέλω τις συμβουλές σας.
Ειμαι 35 ετών, 1.74 υψος και 72 κιλά.
Καθώς πάσχω από ΣΚΠ πριν δύο χρόνια ξεκινησα γυμναστική στο σπίτι με λάστιχα γιατι δεν ήμουν fun των γυμναστηρίων και επίσης φοβόμουν κάποιο τραυματισμό που στην ασθένειαά μου είναι λίγο επικύνδινο. Μετά από συννενόηση με τον γιατρό μου μου επέτρεψε να πάω γυμναστήριο. έχω ξεκινίσει γυμναστήριο εδώ και ένα χρόνο. όλα αυτά με παράλληλη διατροφή που μπορώ να πω ότι την ακολουθούσα ευλαβικά! ένα χρόνο με τα λάστιχα από 74 κιλά έφτασα τα 67. Πηγαίνοντας στο γυμναστήριο ο γυμναστής μου πρότεινε να πάρω κάποια κιλά άλλα "καλά κιλά". Το πρόβλημά μου ανέκαθεν ήταν το μεσοκοιλικό πάχος που στην κατάστασή μου ήταν πιο έντονο από την άποψη ότι οι πλάτες μου ήταν μικρές. Το αντιαισθητικό μεσοκοιλιακό πάχος το είχα είτε όταν ημούν 67 είτε τώρα που είμαι 72-73 (όχι τόσο έντονο). Μέσω του γυμναστηρίου κατάφερα και είδα διαφορά και στις πλάτες και στο στήθος καθώς το θέμα το πήρα ζεστά. Πάω τρεις φορές την εβδομάδα γυμναστήριο πάντα πρωινές ώρες λόγω δουλείας (γύρω στις 830!!).
το ημερίσιο πρόγραμμα διατροφής μου είναι:
Πρωινό με βρώμη γάλα, μισή μπανάνα και αμύγδαλα
Γυμναστήριο
Μετά το γυμναστήριο ένα scoup πρωτείνης
δεκατιανό 2 ασπράδια αυγών
μεσημεριανό όσπρια, σωλομός, μοσχάρι,μπιφτέκια (διφορετικές μέρες τις εβδομάδας), πάντα με σαλάτα
Απογευματινό 2 φρούτα
Βραδινό ένα γιαούρτι 2% με αμύγδαλα ή λίγο από το μεσημεριανό.
Πάνω κάτω αυτό είναι το ημερίσιο πρόγραμμα διατροφής μου. Ξέρω ότι σίγουρα θα κάνω πολλά λάθη στην διατροφφή μου και για αυτό το λόγο θέλω τις συμβουλές σας ειδικά για την απώλεια του μεσοκοιλιακού πάχους. Να σημειώσω ότι δεν πάσχω από κάποιο μεταβολικό νόσημα (που σχετίζεται με την παρουσία μεσοκοιλιακού πάχους).
Θα ήθελα να μου προτείνεται κάποιες αλλαγές στην διατροφή μου και ίσως κάποιε ασκήσεις (ίσως έχετε να μου προτείνεται κάποιες διαφορετικές από αυτές που μου έχει προτείνει ο γυμναστής). Τέλος να αναφέρω ότι λόγο ενός βαθμού αναπηρίας από την ΣΚΠ δεν είναι δυνατο να τρέξω στον διάδρομα άρα το μόνο που μπορώ να κάνω σε αερόβια είναι περπάτημα και ποδήλατο. Επίζω να μην σας κούρασα.....πολυ.
Γιάννης