Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 31 to 44 of 44
  1. #31
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Quote Originally Posted by Dambogirl View Post
    είτε είναι το κόλλημα του μυαλού μου πως ότι υπάρχει σε ράφι σούπερ μάρκετ έχει κρυμμένη ζάχαρη, αλάτι και αλεύρι !
    Ακόμα μια συμβουλή (τελευταία, σε ζάλισα με τις συμβουλές).
    Μην πας από το ένα άκρο του "τρώω ό,τι σαχλαμάρα να'ναι" στο άλλο του "τρώω μόνο 1000000% πεντακάθαρα, μέχρι και το νερό μου είναι Ολικής Άλεσης".
    Δεν είναι βιώσιμο, δε θα μπορέσεις να το κάνεις για το υπόλοιπο της ζωής σου.
    Πρόσεχε τις θερμίδες σου και γυμνάσου τακτικά. Και όλα θα πάνε καλά.

  2. #32

    Default

    Χαχαχα δε με ζαλισες, είπαμε ευπρόσδεκτες όλες οι συμβουλές!!

    Αλλά βοήθησε με λίγο.
    "Δεν είναι βιώσιμο. Δε θα μπορέσεις να το κάνεις για το υπόλοιπο της ζωής σου".
    Λίγο απόλυτο δεν είναι αυτό; με ποια λογική είναι μη βιώσιμη μια διατροφή 100000% υγιεινή;
    Θα με ωφελουσε κάπως αν έτρωγα πιο ανθυγιεινά δηλαδή; Δε θα μπορώ να το κάνω από θέμα χρόνου, χρημάτων, διάθεσης, τι; δεν το πιάνω...

  3. #33
    Advanced Bodybuilder babisvaleris's Avatar
    Join Date
    22-09-13
    Posts
    1,085

    Default

    Εννοεί ότι είναι τραβηγμένο χωρίς αιτία να τρως 100% καθαρά 24 7 365.
    Εκτός αν βγάζεις λεφτά από αυτό αλλά και πάλι...
    Γενικά δεν εξυπηρετεί κάπου η υπερβολή σε οτιδήποτε.

  4. #34

    Default

    Δεν ειναι αρκετός λόγος αυτός της γευστικής ικανοποίησης; Απεχθάνομαι κάθε γλυκιά γεύση και αυτό από μόνο του αρκεί για να μη μπορώ να φάω τα μισά προϊόντα του εμπορίου. Ακόμα και τα ψωμιά του τοστ τα βρίσκω γλυκά, περίεργα, ξένα προς τις γεύσεις μου, και του φούρνου τα βρίσκω υπεραλατισμενα, αφρατα, λαδωμενα εξωτερικά, κοινώς παράξενα.
    Στην ανάγκη θα το φάω και το τοστ, αλλά γευστικά το τοποθετώ στο 1/10.
    Μονο φρούτα τρώω "αναγκαστικά", οτιδηποτε άλλο μου είναι αγγαρεία.
    Το ίδιο ισχύει κ με όλα τα υπόλοιπα, γάλατα, χυμούς, μπάρες, δημητριακά κλπ. Πάλι θα τα φάω, αν πχ είμαι σε ξένο σπίτι κ ντρέπομαι να πω "γειά σας, ότι έχετε στην κουζίνα σας το σιχαίνομαι", αλλά στο δικό μου σπίτι είναι υπερβολη να τρώω ότι μ'αρεσει; Εφόσον δεν είμαι καθόλου "ψωμας", έπρεπε από αρκετα μικρή να βρουμε άλλους τρόπους να φάω υδατάνθρακες, και μόνο η βρώμη ( σε πολλές παραλλαγές) με καλύπτει.

    Επίσης, το θέμα της ποιότητας. Δεν είμαι psycho, αν είμαι μακριά από το σπίτι μου κ δεν έχω πρόσβαση σε σπιτικά υλικά ψωνίζω απ έξω τα πάντα, αλλά όταν στο σόι μου υπάρχει τεράστια αφθονία σε κηπευτικα, οικοσιτα ζώα, αυγά, μελισσια κλπ, και έχω πρόσβαση σ αυτά, θα προτιμήσω τη ραντισμενη ντομάτα του σούπερ, το συσκευασμένο κοτόπουλο και το μέλι με 500% έξτρα ζαχαρες και αρεωτικα;

    Ούτε με κουράζει να κάθομαι να φτιάχνω μόνη μου πολλά πράγματα, δεδομένου ότι το αποτέλεσμα με αποζημιώνει γευστικά πάνω απ όλα. Θεωρώ πως όσο εξυπηρετικό κι αν είναι από θέμα χρόνου να έχεις σχεδόν τα πάντα συσκευασμένα, έτοιμα προς κατανάλωση, αλλά αν τα βρίσκεις μέτρια προς άνοστα/κακογευστα, τι νόημα έχει;

    Θεωρώ πως είναι ένα 50% το θέμα γευστικής ικανοποίησης, 30% η νοοτροπία-τρόπος ζωής, και μόλις 20% το θέμα υγείας, που καθορίζουν την επιτυχία μιας διατροφής.
    Αν κάποιος πεθαίνει για πιτογυρα, πάστες και σφολιατες, δεν ξέρω αν και κατά πόσο μπορεί να ζήσει για πάντα με τη δική μου διατροφή, αλλά για μένα που τρέφομαι τουλάχιστον 15 χρόνια έτσι, είναι δύσκολο, αν όχι ακατόρθωτο, να στραφώ ξαφνικα σε λιγότερο υγιεινή διατροφή....
    Γενικα νομίζω ότι κανείς δε μπορεί, εύκολα τουλάχιστον, να υιοθετήσει εφ όρου ζωής μια διατροφή που δεν του ταιριάζει γευστικά. Θα νιώθει πάντα πεινασμένος, ανικανοποιητος και άρρωστος...

  5. #35
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Να ρωτήσω κάτι ρε κορίτσι; 145 κιλά πως έφτασες όμως; Τρώγοντας τι; Εκτός αν υπήρχε θέμα υγείας (θυροειδής, θεραπείες κλπ) και έβαλες βάρος έτσι.

  6. #36
    Junior Bodybuilder Δανάη's Avatar
    Join Date
    10-10-11
    Posts
    206

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Να ρωτήσω κάτι ρε κορίτσι; 145 κιλά πως έφτασες όμως; Τρώγοντας τι; Εκτός αν υπήρχε θέμα υγείας (θυροειδής, θεραπείες κλπ) και έβαλες βάρος έτσι.
    αυτο ακριβώς Καρδούλα μου ηθελα να ρωτησω και εγώ! ή ακομη χειροτερα μπορει να υπάρχει καποιο ορμονικό προβλημα και να μην το γνωρίζει η κοπέλα,τα κιλα ειναι πάααααρα πολλά κιλα για να μπηκαν μονο με το φαγητο

  7. #37

    Default

    Πήρα κάπου 75 κιλά με αλκοόλ και καθισιό. Πριν από αυτό δεν είχα ποτέ θέματα με το βάρος μου, αλλά όταν μου συνέβη κάτι άσχημο, τελείωσε όλο το πρόγραμμα που είχα τα προηγούμενα χρόνια. Η "διατροφή" μου και η ζωή μου για 1,5 χρόνο ήταν απο το μεσημέρι μέχρι 9 το βράδυ μπύρες κ 1 τοστ, και 9 με 9 έπαιρναν φωτιά τα τζιν, βότκες και τεκίλες. Μιλάμε για ποσότητες, όχι 5 μπύρες, 5 ποτά και 2 σφηνάκια. Υπήρχε σοβαρό πρόβλημα και δυστυχώς κράτησε διάστημα αρκετό ώστε να γίνει το κακό. Ήμουν εξωτερικό, οι γονείς μακριά χωρίς καμία ιδέα του τι παίζει, οπότε το τράβηξα όσο πήγαινε. Για να προλάβω τις σκέψεις σας, προφανώς ήξερα ότι μου κάνω κακό αλλά με χαροποιούσε το αποτέλεσμα (προσπαθούσα να παχύνω και να ασχημύνω, δε θέλω όμως να εξηγήσω το λόγο), και με έσωσε το τσεκ απ οταν γυρισα Ελλάδα, που έδειξε ηπατικά ανεβασμένα, έλκη κλπ. Εξ ου και ο αποκλεισμός πολλών τροφών ή τρόπων μαγειρέματος, το γαστρεντερικό μου είναι σε κακή κατάσταση και θέλει προσοχή.
    Δεν έγραψα εξ αρχής το λόγο που πήρα τα κιλά, επειδή ντράπηκα. Θα έλεγα με πιο πολύ καμάρι ότι πάχυνα με πίτσες και απολάμβανα την κάθε μπουκιά, οπότε δεν έχω μετανιώσει, παρά ότι έγινα μπεκρού και μ'άρεσε και η εμφάνιση ντάμπο απο πάνω! Αλλά anyway, σημασία έχει ότι είμαστε ακόμα ζωντανοί, με λυμένα τα ψυχολογικά μας, και προσπαθούμε να ξεφορτωθούμε από την πλάτη μας τον 2ο άνθρωπο που κουβαλάμε...


    Υ.Γ. Ορμονικά προβλήματα είχα και έχω (υποθυρεοειδισμό + υπερινσουλιναιμία), αλλά δεν οφείλεται εκεί η αύξηση του βάρους. Σίγουρα βοήθησε αρκετά, αλλά όσα χρόνια έτρωγα σωστά και γυμναζόμουν τακτικά δεν είχα κανένα πρόβλημα με τα κιλά.
    Last edited by Dambogirl; 06-07-18 at 14:34.

  8. #38
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Προφανώς έκανες και διατροφικά λάθη όμως. Δε φτάνει το ποτό μόνο του,
    Ένα μπουκάλι βότκα την ημέρα να έπινες έχει σκάρτες 1.500 θερμίδες.
    Αλλά το πιώμα σε κάνει να μην καταλαβαίνεις μετά όταν τρως ότι χόρτασες και επίσης συνήθως τρως τρομερά λιπαρές τροφές.
    80 κιλά από το πιώμα μου φαίνεται δύσκολο να τα πήρες.

    Να σου ξεκαθαρίσω κάτι. Δε στη λέω. Δε στο παίζω έξυπνος. Αλλά αν δεν βρεις ακριβώς τί λάθη έκανες,
    έχεις μειονέκτημα στη μάχη σου για απώλεια βάρους.

    Υ.Γ. : Όσο για ορμονολογικά, αντίσταση στην ινσουλίνη κλπ, αυτά λογικά στα έφερε η παχυσαρκία. Και πολύ πιθανό να φύγουν λίγο καιρό μετά την απώλεια βάρους (η χοληστερίνη μου έστρωσε κάνα εξάμηνο μετά, αφού είχα χάσει ένα σκασμό κιλά)

  9. #39
    Pumping Iron bebeto's Avatar
    Join Date
    22-09-13
    Location
    Athens
    Posts
    680

    Default

    Quote Originally Posted by Dambogirl View Post
    (προσπαθούσα να παχύνω και να ασχημύνω, δε θέλω όμως να εξηγήσω το λόγο)
    Εγω απο την αλλη θα στην πω,αυτα δεν ειναι φυσιολογικα πραγματα...Αλλοι ανθρωποι γενιουνται ασχημοι, χοντροι, με ενα καρο προβληματα υγειας και και και, και εσυ που ησουν μια χαρα μπαινεις και μας λες οτι προσπαθουσες να το χαλασεις? Οτι και να περασες για εμενα αυτ οδε δικαιολογει σε καμια περιπτωση να χαλασεις την υγεια σου....
    Τουλαχιστον αφου το πηρες αποφαση,στρωσου και ολα θα γινουν...Καλη επιτυχια και τα μυαλα στο κεφαλι μας
    τα θαυματα συμβαινουν μονο σε οσους δε τα παρατανε ΠΟΤΕ

  10. #40

    Default

    Βρε Secret δε φαίνεται να καταλαβαινόμαστε και πολύ καλά ε? χαχα. Κοίταξε, με όλο το θάρρος, δίνεις την εντύπωση ότι θέλεις απλά να έχεις δίκιο... Βγάζεις εντελώς αβάσιμα συμπεράσματα και είσαι και βέβαιος ότι είσαι σωστός...

    Για να σου δίνει ο άλλος συγκεκριμένα facts, γεγονότα, δεδομένα, προφανώς εννοεί αυτά που λέει και όχι αυτά που υποθέτεις εσύ, μη έχοντας δώσει σημασία σε ότι διάβασες.

    Γεννήθηκα με υπερινσουλιναιμία, οι καμπύλες σακχάρου έδειχναν απο τότε προδιάθεση για διαβήτη τύπου 2, και μεγάλωσα με αντίσταση στην ινσουλίνη, εντοπίστηκε εξαιρετικά νωρίς και γι'αυτό αντιμετωπίζεται ως σήμερα χωρίς αγωγή, μόνο με άσκηση και διατροφή αλλά συχνούς αιματολογικούς ελέγχους. Ο υποθυρεοειδισμός εντοπίστηκε στα 9 μου, όταν βρέθηκαν και οι πρώτοι όζοι σε υπέρηχο, που οδήγησαν σε συγκεκριμένες αιματολογικές για έλεγχο της TSH και της Τ4 ορμόνης, και έδειξαν υπολειτουργία θυρεοειδούς αδένα. Απο τότε παίρνω Τ4 των 100 μg και κάνω 6μηνες εξετάσεις ελέγχου.

    Όσον αφορά το ποτό, 1 μπουκάλι σκέτη serkova είναι στις 1400 θερμίδες, αλλά δεν είπε κανείς ότι έπινα 1 μπουκάλι βότκα και τίποτα άλλο, ούτε ότι την έπινα σκέτη, ούτε ότι δεν υπερέβαινα το όριο των θερμίδων μου. Δε φαντάζομαι ότι θα εξυπηρετούσε κάπου να πω 10 κάιζερ + 5 βαρελίσιες + 1,5 μπουκάλι μπακάρντι + 10 τεκιλόσφηνα + 10 υποβρύχια + 5 Β52, ή να παραθέσω λεπτομερές ιατρικό ιστορικό. Έδωσα τα φακτς, χωρίς κουραστικές λεπτομέρειες, και για τη διατροφή, και για την άσκηση και για τα θέματα υγείας, και νομίζω ότι αρκούσε .

    Δε χρειάζεται να αμφισβητείς τα πάντα, απλά επειδή εσύ έχεις άλλα βιώματα.
    Η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και δεν είναι απαραίτητο όλοι να παχύναμε με τον ίδιο τρόπο, να έχουμε τα ίδια προβλήματα υγείας και να αγαπάμε τις ίδιες τροφές! Εσύ πχ λες ότι είχες χοληστερίνη. Εγω χοληστερίνη δεν είχα ποτέ, ούτε στα μάξιμουμ κιλά μου. Είχα κακές τιμές σε αιματοκρίτη, αιμοπετάλια, τρανσαμινάσες κ άλλα ηπατικά ένζυμα, ουρικό οξύ, αμυλάση κλπ. Αυτό σημαίνει ότι σώνει και καλά εγώ σαβούρωνα τα κοψίδια που μπορεί να έτρωγες εσύ, ή ότι εσύ είχες διαβήτη από μπέμπης και δεν το ξέρεις?

    Πάντως, με απλά μαθηματικά, όσο εύκολο μπορεί να είναι για κάποιους να πιάνουν χιλιάρικα θερμίδων με 10 πιτόγυρα και 5 οικογενειακά παγωτά, τόσο εύκολο είναι και για έναν αλκοολικό να πιεί μπουκάλιΑ ποτού ημερισίως. Αν δεν υπήρξες αλκοολικός, δε μπορείς να φανταστείς τέτοιες ποσότητες κατανάλωσης ποτού, το καταλαβαίνω, αλλά χωρίς προσωπική εμπειρία καλύτερα να μην είμαστε τόσο κάθετοι στις απόψεις μας, που βασίζονται απλά σε εικασίες. Και καλό θα είναι να πετάμε τις παρωπίδες και να έχουμε ορθάνοιχτα αυτιά και μάτια, για να δεχτούμε κάθε νέα πληροφορία πάνω σε άγνωστο, για μας, μονοπάτι. Ακόμα κ αν αυτό αφορά αλκοολικούς, και θέματα που δε μας απασχολούν άμεσα.

    Ακόμα πιο σημαντικό είναι αυτό όταν αφορά θέματα υγείας. Καλό είναι να μη διατυπώνονται λάθος απόψεις σε φόρουμ όπου έχει πρόσβαση ο καθένας. Ναι οι ορμόνες κάνουν ξέφρενα πάρτι μετά από αύξηση βάρους αλλά τα προβλήματα δεν οφείλονται μόνο στα κιλά.
    Προφανώς υπάρχει παιδικός διαβήτης (αν και σπάνια τύπου 2), υπάρχουν δυσπλασίες και δυσλειτουργίες θυρεοειδούς σε αδύνατους και μικρούς ανθρώπους, δεδομένης και της κληρονομικότητας, υπάρχουν κάθε είδους ορμονικές διαταραχές, αυτοάνοσα και ποικιλία παθήσεων σε βρέφη και παιδιά, αλλά και σε αδύνατους και φαινομενικά υγιείς ανθρώπους.
    Αυτό το τονίζω επειδή κυκλοφορεί γενικά η πεποίθηση ότι αν είμαστε αδύνατοι κ δεν έχουμε πόνους, ενοχλήσεις, ανησυχητικά συμπτώματα, δε χρειάζεται να κοιτάξουμε το αίμα, την καρδιά, τις ορμόνες και τα μέσα μας συνολικά. Ειδικά ο διαβήτης και ο θυρεοειδής είναι ύπουλες ασθένειες, και επειδή υπάρχει τόσο συχνά η τάση να τις συνδέουμε με το υπερβολικό βάρος, ο κόσμος πιστεύει ότι αν είναι φιτ είναι και υγιής. Έτσι τυφλώνονται ξαφνικά, μένουν χωρίς πόδια και με μόνιμες βλάβες στην καρδιά και αλλού, παθαίνουν εμφράγματα μέσα σε γήπεδα και εγκεφαλικά στον ύπνο, παιδιά κάτων των 18 και "φιτ" νέοι, ενώ θα μπορούσαν απλά να έκαναν τα τσεκάπια τους, να έπαιρναν ενα απλό χαπάκι και να ήταν μια χαρά.

  11. #41

    Default

    Quote Originally Posted by bebeto View Post
    Εγω απο την αλλη θα στην πω,αυτα δεν ειναι φυσιολογικα πραγματα...Αλλοι ανθρωποι γενιουνται ασχημοι, χοντροι, με ενα καρο προβληματα υγειας και και και, και εσυ που ησουν μια χαρα μπαινεις και μας λες οτι προσπαθουσες να το χαλασεις? Οτι και να περασες για εμενα αυτ οδε δικαιολογει σε καμια περιπτωση να χαλασεις την υγεια σου....
    Τουλαχιστον αφου το πηρες αποφαση,στρωσου και ολα θα γινουν...Καλη επιτυχια και τα μυαλα στο κεφαλι μας
    Χαίρω πολύ....τώρα εκ των υστέρων συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!
    Δυστυχώς άλλοι γεννιούνται άσχημοι και άλλοι με όμορφα κεφάλια, αλλά άδεια!
    Τέλος πάντων, όπως λες κ εσύ, κάλλιο αργά παρά ποτέ !

  12. #42
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Quote Originally Posted by Dambogirl View Post
    Όμως και πάλι φαντάζομαι ότι έχοντας πάρει 80 κιλά αποκλειστικά από αλκοόλ και καθισιο, το σωμα μου πλέον θα είναι στην ίδια φάση με κάποιου που δε γυμναστηκε ποτέ...
    Δεν ξέρω αν το έχω ξαναπεί στο forum αλλά δεν πειράζει, ας βγάλω κι εγώ μερικούς σκελετούς από την ντουλάπα.

    Για μεγάλο διάστημα το μπουκάλι τη βότκα το είχα για "καλησπέρα σας". Δυστυχώς το αλκοόλ δεν με πιάνει εύκολα κάτι που το ανακάλυψα από νωρίς. Στο ενάμιση μπουκάλι έκανα λίγο κεφάλι αλλά μη φανταστείς ότι την άκουγα.
    Και το αλκοόλ μου άρεσε, μου αρέσει και πάντα θα μου αρέσει. Γι'αυτό και το έκοψα, γιατί δεν έπινα μικρή ποσότητα. Οπότε κάτι καταλαβαίνω για πιώματα.

    Quote Originally Posted by Dambogirl View Post
    Η "διατροφή" μου και η ζωή μου για 1,5 χρόνο ήταν απο το μεσημέρι μέχρι 9 το βράδυ μπύρες κ 1 τοστ, και 9 με 9 έπαιρναν φωτιά τα τζιν, βότκες και τεκίλες
    Εγώ απάντησα στο παραπάνω, ότι πάχυνες αποκλειστικά από το αλκοόλ και το καθισιό. Σε τόσο σύντομο διάστημα δεν μπορείς να πάρεις τόσα κιλά. Ένα τοστ και ΟΟΟΟΟΣΟ αλκόολ και να έπινες δε θα μπορούσες να πάρεις τόσο βάρος. Ακόμα και να κατάφερνες να έπινες ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ 2 μπουκάλια, μα κάθε μέρα χωρίς διακοπή (που θα είχες πάθει δηλητηρίαση ή θα είχε μείνει από συκώτι) κάποια στιγμή θα κόλλαγες στα κιλά.

    Μπορεί να φάνηκα ότι το παίζω έξυπνος. Εγώ απλά σου είπα να αντιμετωπίσεις και να δεις ακριβώς τα λάθη που έχεις κάνει για να μην τα ξανακάνεις. Ίσως κακώς να στα έγραψα αλλά για να είμαι ειλικρινής πραγματικά χαίρομαι όταν βλέπω ανθρώπους να θέλουν να αλλάξουν τελείως τη ζωή τους, ο χοντρός μέσα μου παίρνει δύναμη (γιατί μπορεί να άλλαξα εξωτερικά αλλά ο ίδιος άνθρωπος είμαι με τις αδυναμίες που είχα).

    Υ.Γ. : Από όσα σου έγραψα σου φάνηκε ότι θέλω να περάσω το μήνυμα ότι οι αδύνατοι είναι υποχρεωτικά υγιείς και δε χρειάζεται να κάνουν εξετάσεις? Καμία σχέση, εννοείται ότι έχεις δίκιο, όλοι πρέπει να προσέχουν. Αλλά υπάρχει μία διαφορά. Οι παχύσαρκοι δεν είναι υγιείς, ακόμα και οι εξετάσεις τους να είναι καθαρές.

    Υ.Γ. : Αν θεωρείς ότι ήμουν προσβλητικός ή εριστικός σου ζητάω συγγνώμη. Καμιά φορά ο απρόσωπος τρόπος επικοινωνίας μέσω κειμένου μπορεί να δώσει τέτοια εντύπωση. Σε βεβαιώ όμως ότι δεν είχα καμία τέτοια πρόθεση. Σου εύχομαι καλή επιτυχία στο μαραθώνιο που ξεκίνησες.

  13. #43

    Default

    Δεν ξέρω σε τι να πρωτοαπαντησω :-)
    Θα προτιμούσα πμ για να μη ζαλίζουμε κόσμο και κοσμάκη αλλά το φόρουμ δε με αφήνει ακόμα να στείλω.

    Οπότε να πω απλά ότι εξακολουθείς να βγάζεις συμπεράσματα μη έχοντας ολοκληρωμένη εικόνα, και να δίνεις ιατρικά λανθασμένες πληροφορίες.
    πχ δε γίνεται να πάρεις τόσο βάρος από ποτό, ακόμα κι αν πίνεις 2 μπουκάλια τη μέρα, κάθε μερα, που θα έμενες από συκωτι.

    Ναι, γίνεται να πάρεις τόσο βάρος από ποτό, όπως ακριβώς και από φαγητό.
    Να υποθέσω ότι το ίδιο ισχύει κ με το φαγητό; οι άνθρωποι με διαταραχές πρόσληψης τροφής δηλαδή, ανεξάρτητα από το πόσο αυξάνονται οι χιλιάδες θερμίδων τους, κάποια στιγμή σταματάνε να παίρνουν βάρος, όσο κι αν αυξάνονται οι ποσότητες που τρώνε; Οι ανορεκτικοι σταματάνε να χάνουν βάρος κάποια στιγμή, όσο κι αν δεν τρώνε; Κάνεις λάθος. Ιατρικά, μπορείς να πάρεις άπειρο βάρος για όσο εξακολουθείς να αναπνέεις και να κάνεις υπερθερμιδικη διατροφή, είτε είναι από βραστό κοτόπουλο, είτε από τζιν τονικ, είτε από πίτσα. Αν έχεις την ικανότητα να φας 100 κοτόπουλα η να πιεις 100 ποτά, οι συνέπειες είναι μαθηματικά και ιατρικά οι αναμενόμενες. Ιατρικά επίσης, μπορείς να χάνεις βάρος αδιάκοπα, μέχρι να μείνει μόνο κόκαλο και όργανα, εφόσον παραμένεις ζωντανός.

    Γυρνώντας πάλι σ εμένα, να πω ότι δεν είσαι σε θέση να γνωρίζεις αν κατανάλωνα μόνο 2 μπουκάλια ποτό ημερισιως, πόσες μέρες την εβδομάδα, αν το συκώτι μου είναι καλά και αν ζω ακόμη με το δικό μου συκώτι, αν ταυτοχρόνως έτρωγα και τις πάρα πολλές λιπαρές τροφές που είσαι βέβαιος ότι κατανάλωνα, αν είχα καν πρόσβαση σε τροφή. Εγώ και οι γιατροί μου μπορούμε να ξέρουμε λίγο καλύτερα τι και πως. Στο φόρουμ σας δε μπήκα για να ζητήσω βοήθεια στην απεξάρτηση, ψυχολογική υποστήριξη, διάγνωση και θεραπεία για τα ορμονικα μου, και συμβατό δότη ήπατος, ούτε για να διαπιστώσω τα λάθη που με παχυναν, για να μην τα ξανακάνω. Κάτι τέτοιο θα ήταν ανούσιο, ασυμβατο με τη φύση του φόρουμ και μέγα λάθος, να απευθυνθώ σε "άσχετους" για θέματα που χρήζουν επαγγελματικής αντιμετώπισης ειδικών, με άμεση επαφή.
    Μπήκα στο φόρουμ, αφού ξεμπέρδεψα με όλα τα παραπάνω που χρειάζονταν ειδικούς και όχι ένα φόρουμ, για να ζητήσω συγκεκριμένες συμβουλές, για πράγματα που δε γνωρίζω, σχετικά με τις σωστές ποσότητες πρωτεΐνης, τη μυική ενδυνάμωση κ την άσκηση γενικά. Όχι για να τίθενται σε διαρκή αμφισβήτηση όσα γράφω, όχι για να μάθω να υπολογίζω θερμίδες, όχι για να αντιπαρατεθω. Δε θα μπορούσα να φανταστώ πάντως ένα λόγο για τον οποίο κάποιος θα έμπαινε εδώ να ζητήσει βοήθεια, δίνοντας ψευδή δεδομένα κ στοιχεία της κατάστασης του.

    Υ. Γ. Καθόλου εριστικός η προσβλητικος. Ίσα ίσα ίσως να θέλεις όντως να βοηθήσεις, απλά χωρίς να αφηνεσαι να δεις τα πράγματα ανεξάρτητα από τις δικές σου εμπειρίες και αβάσιμες υποθέσεις.

    Σε κάθε περίπτωση, δε νομίζω ότι με ωφελεί να επισκέπτομαι αυτό το φόρουμ στο εξής, ωστόσο ευχαριστώ θερμά όσα παιδιά βοήθησαν και έλυσαν τις μέχρι τώρα απορίες μου!!

  14. #44
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Quote Originally Posted by Dambogirl View Post
    Σε κάθε περίπτωση, δε νομίζω ότι με ωφελεί να επισκέπτομαι αυτό το φόρουμ στο εξής, ωστόσο ευχαριστώ θερμά όσα παιδιά βοήθησαν και έλυσαν τις μέχρι τώρα απορίες μου!!

    Ούτε εμάς μας ωφελεί να συνεχίσουμε να ασχολούμαστε με το θέμα σου.
    Στο καλό και καλή τύχη!


 
Page 2 of 2 FirstFirst 12

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 1
    Last Post: 26-02-09, 08:23
  2. Το πρόγραμμα μου - Οι γνώστες ας με διορθώσουν.
    By aagkyran in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 13
    Last Post: 24-02-08, 04:45
  3. 5 γνωστές ασκήσεις που ΔΕΝ θα πρεπε να κάνουμε..!
    By psilos2000 in forum Άρθρα Για Διατροφή, Συμπληρώματα Και Προγράμματα.
    Replies: 305
    Last Post: 19-06-07, 04:10

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •