Καλώς Ορίσατε Στο Bodybuilders.gr - Κάντε Εγγραφή Και Ελάτε Στην Παρέα Μας! Register

Results 1 to 16 of 16
    New Member alphaprior's Avatar

Default Hardgainer - Θερμιδες - "Κακες" τροφες

Ειμαι hardgainer 42, 1.78 66-67kg
    Γυμναστηριο 5 φορες την εβδομαδα 2-2.5 ωρες καθε φορα.

Καταφερα να αφαιρεσω εντελως τις σαβουρες που ετρωγα γκοφρετες κλπ απ την διατροφη μου.
    Εχω καταφερει να φτασω τις 2000 θερμιδες ημερησιως πανω-κατω. Κι αργοτερα παραπανω για να βαλω 10kg.
    Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν καποιες τροφες που θεωρουνται κακες μου προσφερουν τιποτα στην καλυψη των θερμιδων.
    1ο κ χειροτερο αλλα σπανια, πατατες τηγανητες
    Αναπόφευκτα καποιες φορες θα τις φαω οχι μονο γιατι τις λατρευω αλλα πχ ψαρι δε μπορω να το φαω αλλιως.
    Ειναι ομως μονο 2-4 φορες το μηνα.
    2ο nutella! το πρωϊ τρωω δημητριακα με βρωμη ή ενα σαντουιτς με philadelphia κ ενα με nutella.
    Ειναι εντελως αχρηστη η nutella δεδομενου οτι ειναι κυριως ζαχαρη?
    3ο θα ξεκινησω αμεσα να τρωω φυστικοβουτυρο κ αμυγδαλοβουτυρο είτε σε αλλειμα με ψωμι είτε σε μπαρες.
    Να θεωρησω οτι ειναι καλες θερμιδες κ καλο συμπληρωμα για την καλυψη του ημερησιου στοχου?

Junior Bodybuilder

Δύο με τέσσερις φορές το μήνα, μπορεί να σημαίνει κάθε βδομάδα πατάτες τηγανιτές. Νόστιμες, δε λέω, αλλά όχι μόνο είναι άχρηστες θερμίδες, αλλά μπορεί και να σε φορτώσουν με διάφορα επικίνδυνα παραπροϊόντα αν τις παίρνεις απ' έξω, ταβέρνα κ.λπ. Αν επιλέγεις να τις τρως, καλύτερα σπίτι με ελαιόλαδο, που στο πρώτο τηγάνισμα τουλάχιστον δεν οξειδώνεται - απ' όσο έχω ακούσει.

Εννοειται μονο σπιτικες σε ελαιολαδο.
    Ολη την υπολοιπη εβδομαδα τρωω υγιεινα.

Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar

Καλύτερα να αυξήσεις θερμίδες απο ποιοτικά προιόντα παρά απο σαβούρα. Όπως λες, καλύτερα φυστικοβούτυρο και μέλι παρά νουτέλα. Μπορείς πάρα πολύ εύκολα να αυξήσεις τις θερμίδες με σπιτικά ροφήματα όγκου για να πιάσεις το στόχο οσυ (πχ πλήρες γάλα, φυστικοβούτυρο, whey, μπανάνα).

Γιατί κάνεις τόση πολλή ώρα γυμναστήριο;
    "There are no weight classes in the jungle, and there’s no deload in a war zone" - Βrandon Lilly

"Don’t have $100 shoes and a $0.10 Squat" - Louie Simmons

Squat: 180kg
    Deadlift: 200kg
    Bench Press: 110kg
    Press: 82.5kg

Ε ναι την nutella την εχω και την τελιωνω αλλα ειναι και το τελευταιο μου γλυκο δηλαδη το μονο που μου εμεινε απο τις σαβουρες που ετρωγα πριν.
    Εννοειται οτι φυστικοβουτυρο/αμυγδαλοβουτυρο ειναι καλυτερα απλα δεν ξερω πως θα αντιδρασω στην ελλειψη του γλυκου, ουτε παγωτα δε τρωω κλαψ!
    Η πρωτεϊνη ειναι στανταρ τις ημερες προπονησης και γαλα πληρες βιολογικο με τα δημητριακα. Μπανανα καποιες φορες ναι μετα το gym συνηθως.

Συνηθως κανω γυρω στις 2 ωρες gym μαζι με τα διαλείμματα και το χαζεμα στο κινητο... η 1.5 ωρα ειναι γυμναστικη 8-10 λεπτα αεροβιο, μετα ενδυναμωση κα τελος κοιλιακους, ραχιαιους κλπ.
    Νορμαλ μου φαινεται για μενα. Καποιες φορες μπορει να κανω λιγο παραπανω αλλα μ'αρεσει να ζοριζομαι.

Το σημαντικο ειναι το 90-95% των τροφων που καταναλωνεις να ειναι υψηλες σε θρεπτικα συστατικα, δηλαδη, πρωτεινες, βιταμινες, καλα λιπαρα και φυτικες ινες. Επισης κρατα την καθημερινη ποσοτητα ζαχαρης κατω απο τα 40γρ για λογους υγειας.

"
    Do all the good you can, for all the people you can, in all the ways you can, as long as ever you can."

"You got a dream, you gotta protect it. If people can't do something themselves, they wanna tell you that you can't do it. If you want something, go get it. Period."
    ~ Chris Gardner

"Just remember that you are doing something that so few people in the world have the will power or determination to do. It takes much more than physical strength for us to build and sculpt our bodies. It takes an enormous amount of mental strength as well, and that's what people are truly jealous of. Take it as a compliment, for you stand out in a crowd full of followers."

"Αισχρον δε και το δια την αμελειαν γηραναι, πριν ιδειν εαυτον ποιος αν καλλιστος και κρατιστος τω σωματι γενοιτο • ταυτα δε ουκ εστιν ιδειν αμελουντα • ου γαρ εθελει αυτοματα γιγνεσθαι." ~ Σωκράτης (Ξενοφών, Απομνημονεύματα).

Ok οι τηγανητες πατατες ειναι junk food οποτε και οι θερμιδες αχρηστες.
    Ολα τ'αλλα που τρωω ειναι υγιεινες τροφες.
    Η μονη ζαχαρη που τρωω ειναι οτι εχουν τα δημητριακα κ παιρνω τα Fitness της Nestle που κυμαινονται στο 6%-11% και οτι βαζω στο καφε μου.
    Ε λογικα αφου θα κοψω και τη nutella θα αρχισω να χτυπαω το κεφαλι μου στο τοιχο!

Αμα μπορεις να εχεις εγκρατεια με τις τροφες αυτες, καλως, αλλιως τις αποφευγεις εντελως. Τα γλυκα και τα αλμυρα ειναι trigger foods, και το μεγαλυτερο μερος του κοσμου απαξ και ξεκινησει να τρωει, δυσκολα σταματαει.

"
    Do all the good you can, for all the people you can, in all the ways you can, as long as ever you can."

"You got a dream, you gotta protect it. If people can't do something themselves, they wanna tell you that you can't do it. If you want something, go get it. Period."
    ~ Chris Gardner

"Just remember that you are doing something that so few people in the world have the will power or determination to do. It takes much more than physical strength for us to build and sculpt our bodies. It takes an enormous amount of mental strength as well, and that's what people are truly jealous of. Take it as a compliment, for you stand out in a crowd full of followers."

"Αισχρον δε και το δια την αμελειαν γηραναι, πριν ιδειν εαυτον ποιος αν καλλιστος και κρατιστος τω σωματι γενοιτο • ταυτα δε ουκ εστιν ιδειν αμελουντα • ου γαρ εθελει αυτοματα γιγνεσθαι." ~ Σωκράτης (Ξενοφών, Απομνημονεύματα).

Junior Bodybuilder Δανάη's Avatar

ξηροι καρποι...εχουν τις περισσοτερες θερμίδες/γραμμαριο (μιλάμε για υγιεινές τροφες παντα :D) αμυγδαλα,κασιους κτλ εχουν περιπου 600 θερμιδες/100 γραμμαρια

εγκρατεια εχω ενα σαντουϊτς nutella 1 φορα τη μερα κ εναλλακτικα φρουτα, φυστικοβουτυρο, μπαρες
    για τους ξηρου καρπους το ξερω το καθαρο αμυγδαλοβουτυρο εχει 653 θερμιδες ανα 100γρ
    και τα macadamia αν θυμαμαι καλα κοντα 900 θερμιδες τα 100γρ

Καλα, απλα να ξερεις πως αναλογα το σωματοτυπο σου, με θερμιδικο πλεονασμα, οι τροφες υψηλες σε λιπος και ζαχαρη θα τεινουν να αυξησουν το σωματικο σου λιπος.

1. Μετρα θερμιδες με το myfitnesspal

2. Αν το σωματικο σου λιπος ειναι πανω απο τον μεσο ορο για αντρες, ξεχνα τα dirty bulk και βαλε στοχο να καθαρισεις απο το λιπος. Αλλιως θα βαζεις λιπος στο λιπος.

"

~ Chris Gardner

Pumping Iron ReapeR's Avatar

Μπορεις να δοκιμασεις και πραλινα φουντουκιου απο καταστημα που πουλαει βιολογικα, "ανεπεξεργαστα" προιοντα. Εχει πολυ καλυτερα μακρος απο nutella, πρωτεινη, χωρις αχρηστα υλικα και κατα τη γνωμη μου αρκετα νοστιμη.
    Rock N fuckin RoLL !!!

Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar

Το 42 τί είναι?
    42 ετών?
    Γιατί αν είσαι 42 ετών και τόσο αδύνατος, sorry δεν είσαι hard gainer απλά είσαι πολύ αδύνατος.
    Και με 2000 θερμίδες θέλεις να υποστηρίξεις 5 προπονήσεις τη βδομάδα?
    Κατά τη γνώμη μου δεν είσαι hard gainer, απλά τρως πολύ λίγο. Και επειδή έτρωγες γκοφρέτες και ήσουν αδύνατος δε σημαίνει ότι είσαι hard gainer, απλά δεν έτρωγες αρκετές θερμίδες.

Θα σου δώσω μια συμβουλή. 42 χρονών, το σώμα δε συγχωρεί. Επίσης δε χτίζει και εύκολα. Οι 16χρονοι μπορούν να χτίσουν και τρώγοντας σαχλαμάρες, παράγουν τεστοστερόνη με τους κουβάδες. Εμείς οι 40φεύγα πρέπει να τρώμε πιο έξυπνα. Κρέας, αυγά, όσπρια, φρούτα, λαχανικά. Το σώμα μας δεν είναι τόσο αποτελεσματικό πια, θέλει ποιοτικό φαγητό, πυκνό σε βιταμίνες κλπ.

Hardgainer ειμαι γιατί κ στα 20 κ στα 30 το ίδιο πρόβλημα είχα δεν παίρνω βάρος. Και οι μαλακιες που ετρωγα ηταν καθε μερα δε αλλα οχι ποσοτητες 1-2 γκοφρετες κ κυριως φαγητο με πολλα λιπαρα χωρις ποιοτικες θερμιδες δηλαδη σπιτικο φαγητο πχ κοτοπουλο κοκκινιστο με πατατες τηγανητες. Μια κανονικη ποσοτητα φαγητου αλλα οχι καλης ποιοτητας σε θερμιδες. Ομως με αυτα που ετρωγα εγω αλλοι θα χαν κανει κοιλιες εγω οχι ποτε.
    Εδώ κ 2+ βδομαδες που κάνω διατροφή αυτά που λες αύξησα από τις 1400-1600 με πολλές άχρηστες θερμίδες σε 2000 καθαρής τροφής με πολλές πρωτεϊνες κ υδατάνθρακες. Διαφορά στη ζυγαριά δεν έχω δει ακόμη αλλα σιγά σιγά θέλω ν ανέβω στις 2500 κ ισως λιγο παραπάνω δεν ειναι καθολου ευκολο!
    Η διατροφη μου τωρα περιλαμβανει κοτοπουλο, κινοα, πλιγουρι, τυρι, πατατες βραστες, αυγα βραστα ή ομελετα, λαχανικα, ρυζι, κοκκινο κρεας 1 φορα τη βδομαδα και αν, ψαρι, φρουτα, δημητριακα σιταρι/βρωμη και φυσικα whey τις περισσοτερες μερες.
    Μακαρονια καποιες φορες.. κι αυτα δε ξερω αν προσφερουν τιποτα εκτος απο υδατανθρακες.
    Last edited by alphaprior; 02-07-18 at 09:31.

Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar

Quote Originally Posted by alphaprior View Post
    Hardgainer ειμαι γιατί κ στα 20 κ στα 30 το ίδιο πρόβλημα είχα δεν παίρνω βάρος. Και οι μαλακιες που ετρωγα ηταν καθε μερα δε αλλα οχι ποσοτητες 1-2 γκοφρετες κ κυριως φαγητο με πολλα λιπαρα χωρις ποιοτικες θερμιδες δηλαδη σπιτικο φαγητο πχ κοτοπουλο κοκκινιστο με πατατες τηγανητες. Μια κανονικη ποσοτητα φαγητου αλλα οχι καλης ποιοτητας σε θερμιδες. Ομως με αυτα που ετρωγα εγω αλλοι θα χαν κανει κοιλιες εγω οχι ποτε.
    Εδώ κ 2+ βδομαδες που κάνω διατροφή αυτά που λες αύξησα από τις 1400-1600 με πολλές άχρηστες θερμίδες σε 2000 καθαρής τροφής με πολλές πρωτεϊνες κ υδατάνθρακες. Διαφορά στη ζυγαριά δεν έχω δει ακόμη αλλα σιγά σιγά θέλω ν ανέβω στις 2500 κ ισως λιγο παραπάνω δεν ειναι καθολου ευκολο!
    Η διατροφη μου τωρα περιλαμβανει κοτοπουλο, κινοα, πλιγουρι, τυρι, πατατες βραστες, αυγα βραστα ή ομελετα, λαχανικα, ρυζι, κοκκινο κρεας 1 φορα τη βδομαδα και αν, ψαρι, φρουτα, δημητριακα σιταρι/βρωμη και φυσικα whey τις περισσοτερες μερες.
    Μακαρονια καποιες φορες.. κι αυτα δε ξερω αν προσφερουν τιποτα εκτος απο υδατανθρακες.
    Με τα παραπάνω μου δείχνεις ότι δεν έχεις και πολύ επαφή με το πόσες θερμίδες ακριβώς έτρωγες.
    Όσο για το σπιτικό φαγητό π.χ. κοκκινιστό κοτόπουλο με πατάτες, πάλι δε μου λέει τίποτα. Αν έτρωγες δλδ ένα μπούτι και μια μερίδα πατάτες ποιος σου είπε ότι είχες φάει καμιά τρελή ποσότητα θερμίδων?
    Αν θέλεις πραγματικά να δεις που βρίσκεσαι, να κάτσεις για μια βδομάδα να γράψεις και να ζυγίσεις τα πάντα που τρως.
    Θα εκπλαγείς γιατί θα είναι λίγες οι θερμίδες.
    Τώρα αν εσύ θέλεις να παραμείνεις στο βάρος που βρίσκεσαι τώρα, πάλι κανένα πρόβλημα.
    Αλλά hard gainer δεν είσαι, απλά δεν τρως αρκετές θερμίδες

Δεν ετρωγα ναι γιατι οπως ειπα ηταν πολλες αχρηστες θερμιδες. Τωρα η διατροφη μου οπως περιεγραψα πιο πανω ειναι πολυ διαφορετικη απο πριν.
    Αλλο 600 θερμιδες πατατες&κοτοπουλο και αλλο 500 θερμιδες σαλατα πλιγουρι με κοτοπουλο, λαχανικα, φετα κ αυγο.
    Σαφως ξερω ποσες θερμιδες καταναλωνω καθε γευμα το μετραω στη ζυγαρια και τσεκαρω θερμιδες. Φροντιζω να καταναλωσω τις μισες τουλαχιστον μεχρι το μεσημερι οποτε να βγει ο ημερησιος στοχος.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)