Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    New Member
    Join Date
    02-07-18
    Posts
    11

    Default Hobby, κόλημα, επάγγελμα? Τι ακριβώς συμβαίνει.

    Καλησπέρα σας κι από μένα. Είμαι καινούριος εδώ αλλά ομολογώ πως αρκετά συχνά και για αρκετό καιρό παρακολουθώ διάφορα θέματα που έχουν απασχολήσει το forum και θα ήθελα να εκφράσω μια άποψη και προφανώς ανυπομονώ για τις απόψεις σας.
    Το θέμα έχει να κάνει με το κατά πόσο hobby μπορεί να είναι το bodybuilding. Ασχολούμαι χρόνια με τον αθλητισμό καθώς και με την διατροφή και έχω ξεχωρίσει στο μυαλό μου πως όταν κάτι το κάνεις για hobby, αυτο σημαίνει πως το κάνεις όταν έχεις ελεύθερο χρόνο. Από την άλλη όταν αυτό φτάνει σε σημείο να καθορίζει και να διαμορφώνει την καθημερινότητά σου, τότε μόνο hobby δεν μπορεί να χαρακτηριστεί. Το bodybuilding, το ξέρετε καλύτερα από μένα, απαιτεί να είσαι αρκετά πιστός στις διατροφές σου, στις προπονήσεις σου, στον ύπνο σου και γενικότερα απαιτεί πειθαρχία. Το να αθλείσαι για να έχεις υγεία αλλά και ένα ωραίο κορμί, μπορεί να συμβαίνει χωρίς να μετράς τα γραμμάρια της τροφής σου, χωρίς να απορίπτεις τόσες τροφές, χωρίς να πρέπει να κάνεις τόσες προπονήσεις και γενικότερα μπορείς να έχεις υγεία και καλό κορμί με πιο "ελεύθερη" ζωή. Άρα τι οδηγεί κάποιους ανθρώπους που δεν κάνουν πρωταθλητισμό και που δεν είναι το επαγγελμά τους, να βάλουν όλη τους την ζωή σε "καλουπι"? Είναι ένας τομέας που δεν μπορεί να γίνει με μεσαίες καταστάσεις. Πιστεύω πως ή το κάνεις σωστά ή μην το κάνεις καθόλου. Χώρια που αν δεν έχεις να κερδίσεις πραγματικά κάτι αξιόλογο απο αυτό, περα απο ηθική ικανοποίηση, ενοώ απολαβές, να ανταμοιφθείς από αυτο, δεν αξίζει να παίζεις κορώνα γράμματα τα κόκκαλα σου. Γιατί οκ, οι μυες δυναμώνουν, τα ζωτικά όργανα μπορεί να είναι οκ, μπορει οι μύες να είναι αυτοι που κρατάνε τα κόκκαλα αλλά τα κόκκαλα είναι κάτι που επιβαρύνονται και δυστυχώς δεν υπάρχει συμπλήρωμα που να τα αποκαταστά όπως για παράδειγμα η πρωτεινη και τα αμινοξέα για τους μυες. Καλησπέρα σε όλους....
    Last edited by 4life; 02-07-18 at 16:26.

  2. #2

    Default

    Η απάντηση φίλε μου είναι η αγάπη για το άθλημα. Το bbing είναι τρόπος ζωής. Αν με ρωτήσεις όμως δεν το κάνω όπως στις αρχές όχι γιατί δεν το αγαπώ αλλά γιατί οι περιστάσεις δεν μου το επιτρέπουν. Έχω κατέβει και ως αθλητής στο παρελθόν, από τις καλύτερες εμπειρίες της ζωής μου. Και συνειδητοποίησα πως αυτό μόνο θέλω να κάνω ως χόμπυ. Ένα χόμπυ που μου δίνει υγεία, δύναμη, αυτοπεποίθηση.
    Μπορεί να μην είμαι με μια ζυγαριά στο χέρι αλλά η όλη φιλοσοφία μου κινείται γύρω από αυτό.
    Για μερικούς αυτό μπορεί να φαντάζει υπερβολικό ή να χαρακτηριζόμαστε γραφικοί, ψυχαναγκαστικοί και γω δεν ξέρω τι άλλο. Όμως είναι κάτι που μας αρέσει.
    Αυτή η μυρωδιά του σίδερου, ο ιδρώτας να βγάλεις το σετ. Μπορώ να μιλάω για ώρες....

    Δεν είναι για όλους, είναι για λίγους. Κι αν ακόμα δεν μπορούμε να το ακολουθούμε στο 100% κάνουμε το καλύτερο που μπορούμε.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Τι Επάγγελμα Κάνετε;
    By giotaras in forum Off Topic
    Replies: 59
    Last Post: 05-02-20, 15:10
  2. Πως να κάνω τον τρόπο ζωής μου.... το επάγγελμα μου....
    By pao211 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 11
    Last Post: 26-10-15, 15:19
  3. Μου συμβαινει κατι παραξενο..
    By DenExwEmpneush in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 19
    Last Post: 17-04-13, 21:22
  4. Replies: 0
    Last Post: 24-03-13, 02:06
  5. Αχ αυτο το επαγγελμα.. Help
    By George_theo in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 22-12-10, 21:27

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •