Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 4 of 4
  1. #1

    Default Διατροφή με ότι υπάρχει στο σπίτι

    Χαιρετώ την ομάδα.

    Λοιπόν θέλω να ρωτήσω τι μπορώ να τρώω για να χάσω λίπος αλλά με φαγητό που υπάρχει στο σπίτι.
    Εγώ ζω στο σπίτι με όλοι μου την οικογένεια. Δουλεύω σχεδόν καθημερινά και για το φαγητό φροντίζει όπως είναι λογικό η μητέρα μου...
    Γενικά τρώμε κρέας μια με δύο φορές την εβδομάδα και το φαγητό που τρώμε συνήθως είναι μακαρόνια (τα οποία δεν τρελαίνομαι κιόλας) όσπρια, σαλάτες, αυγά και γενικά μεσογειακή κουζίνα. Έχω κόψει εδώ και πολύ καιρό τα "κακά" τρόφιμα, ζάχαρη τρώω μια στο τόσο. Καφέδες και τέτοια πίνω μια στο τόσο και junk food άντε να φάω 20 φορές τον χρόνο...
    Τι μου προτείνετε να τρώω από αυτά που φτιάχνουν συνήθως οι μανάδες στο σπίτι;
    Και πείτε μου γενικά για το τι πρέπει να τρώω...
    Υγ.: Είμαι αλλεργικός σε όλους τους ξηρούς καρπούς οπότε δεν μπορώ να προσθέσω κάτι τέτοιο στην διατροφή που θα μου προτείνετε...??

  2. #2
    Advanced Bodybuilder jesueah's Avatar
    Join Date
    09-05-14
    Location
    Αθήνα
    Posts
    734

    Default

    Μη νομιζεις οτι εισαι η μειοψηφια, οι περισσοτεροι εδω μεσα οικογενειακα ζουνε κι εργαζονται καθημερινα. Αν θες να εισαι σοβαρος με την προσπαθεια σου για απωλεια λιπους, καλυτερο θα ηταν να μαγειρευεις ξεχωριστα για σενα τις μερες που εχεις ρεπο, για τις υπολοιπες μερες της βδομαδας. Τα σπιτικα φαγητα μαγειρευονται με σκοπο την ωραια γευση κι οχι με βαση τα θρεπτικα που προσφερουν.

    Επισης παιζει ρολο ο τροπος που μαγειρευονται π.χ. μακαρονια παραδοσιακα με βουτυρακι στο τελος? οσπρια με λαδι ωμο στο τελος ή 3 δαχτυλα στη κατσαρολα?

    Δες κι εδω : http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=21343

    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=43953


    Aπο κει και περα αν αποφασισεις να τρως σπιτικα,σε γενικες γραμμες κοιτα να εχεις μια πηγη υδατανθρακα, πρωτεινης και λιπους σε καθε γευμα, προσπαθησε να ζυγιζεις τις ποσοτητες κι αν μπορεις να αποφυγεις σαλτσες κι ζουμια
    Last edited by jesueah; 04-07-18 at 17:52.
    Being negative and lazy is a disease that leads to pain,hardship,depression,poor health and failure.
    Be proactive and give a damn to achieve success!

    P.H.


    Some days it's not about health or good looking... It's just therapy!!

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Συμφωνώ απόλυτα! Στο σπίτι σίγουρα υπάρχουν τροφές όπως αβγά, λαχανικά, όσπρια, γαλακτοκομικά, δημητριακά, κρεατικά, ψάρια.. Αυτό που χρειάζεται είναι οργάνωση , να μετράς θερμίδες. Φρόντισε σε κάθε γεύμα να έχεις μια πηγή πρωτεινης, υδατάνθρακα στα πρώτα γεύματα κ τα γεύματα γύρω από τη προπόνηση και στα υπόλοιπα πρωτεινη , λαχανικά και καλά λιπαρά.


    Sent from my iPad using Tapatalk Pro

  4. #4
    Advanced Bodybuilder AU77's Avatar
    Join Date
    25-10-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    720

    Default

    Σπίτι τρως πρόγευμα, μεσημεριανό, βραδυνό;
    Ενδιάμεσα τι τρως.

    Για να χάσεις λίπος πρέπει οι συνολικές θερμίδες που καταναλώνεις μέσα σε μια μέρα να είναι λιγότερες από όσες καις.
    Για να κρατήσουμε το φαγητό σε ικανοποιητικά επίπεδα και να αυξήσουμε το έλλειμμα που αναφέρω βάζουμε και αερόβιο - ανάλογα με το μεταβολισμό του καθενός.

    Από γυμναστική κάνεις οτιδήποτε;

    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=26236

    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=45446


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Διατροφή Και Προπόνηση Στο Σπίτι
    By vaggeliskw in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 13
    Last Post: 01-08-15, 17:44
  2. Διατροφή και Άσκηση Στο Σπίτι
    By blackdragon21 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 22-05-13, 17:18
  3. Help Διατροφή + Γυμναστική σπίτι
    By George253 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 11-05-12, 00:37
  4. Διατροφή,ασκηση στο σπίτι
    By oratos in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 0
    Last Post: 13-09-05, 21:12

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •