Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 20 of 20
  1. #1

    Default Αντικαταθλιπτικα-Αυξηση Βάρους-Αδυνατισμα και Χαλάρωση...

    Καλησπέρα σε όλους και όλες. Δεν ξέρω κατά πόσο είμαι σε σωστό φόρουμ αλλά σε μια κρίση αρνητικων σκέψεων googlαρα διαφορα και ένα άλλο ποστ με έφερε εδώ.
    Από μικρή γενικά έπαιζα 5 κιλά πάνω και 5 κάτω από τα 50 . Είμαι 1.60 και 46 κιλα
    Αυξομειώσεις βάρους είχα πάντα. Πριν 3 χρόνια ξεκίνησα Αντικαταθλιπτικα (remeron και cipralex για όποιον γνωριζει) . Απότομα αυξήθηκε η όρεξη μου , το βάρος μου ( εφτασα 58 κιλα από 45) και φυσικά έγινα τούμπανο από την κατακρατηση υγρών. Το μόνο που δεν αυξήθηκε είναι η διάθεση μου.
    Εδώ και ένα χρόνο έχω κόψει τα φάρμακα. Μέσα σε 3 μήνες έχασα 9 κιλά και στην συνέχεια αλλά 2 .
    Γενικα τρώω λίγο και μιζερα.
    Το αποτέλεσμα είναι χαλάρωση? Κυτταρίτιδα? Κάτι από τα δύο ή και τα δύο.
    Δεν μπορω να πω οτι εχω καταληξει τι ειναι.Πριν χάσω τα κιλά έπαιζα μονο με Κυτταρίτιδα λόγω κατακρατησης. Τώρα ο πωπος μου έχει γίνει εφιαλτικός. Δεν θα πω για ραγαδες... μέχρι και στην γάμπα αλλά πες αυτές τις ανεχόμαστε.
    Η μεγάλη ανησυχία μου είναι η εξής:
    Παίζει να παντρευτώ αυτό το σάπιο σώμα? Αν αυξήσω την ανύπαρκτη μυικοτητα μου θα φουσκωσει ο μυς και θα γίνει πιο λειο το δέρμα? Ξεκίνησα νερά και έκοψα τηγανητα για αρχή αλλά Δεν πειναω και ξέρω ότι όσο δεν τρώω καλά τόσο πιο ληγμενη θα δείχνω. Γυμναστική δεν κάνω. Μόνο περπάτημα καμία ώρα 4 φορές την εβδομάδα . Θέλω να ξεκινήσω κάτι ομαδικό γιατί όταν πήγαινα παλιότερα μόνη μου γυμναστήριο ένιωθα αφορητη ντροπή και μοναξιά. Έχετε κάτι να μου προτείνετε για γυμναστική ? Συμπληρώματα διατροφής και λιποδιαλυτες μαζί με γυμναστική θα βοηθούσαν? Να ξαναξεκινησω τα φάρμακα? Θα παράνοησω : (
    Last edited by Sofia90; 08-07-18 at 04:43. Reason: Παραλείψεις

  2. #2
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    09-09-04
    Location
    .
    Posts
    188

    Default

    Καλημέρα Σοφία,

    Καταρχήν όσο αφορά τα φάρμακα, ο μόνος αρμόδιος να σου απαντήσει είναι ο γιατρός σου. Από κει και πέρα, θα σου πω μερικά πράγματα και αν θέλεις με ακους.
    α) Αν το πιστέψεις και το θέλεις πραγματικά, μπορείς να αλλάξεις δραματικά το σώμα σου και τη διάθεσή σου. Βρες μια μορφή άσκησης που σου αρέσει και σου ταιριάζει, φτιάξε ένα πρόγραμμα διατροφής και ξεκίνα αύριο κιόλας !
    β) Η καλύτερη μορφή άσκησης με διαφορά, όσο αφορά την μεγαλύτερη αλλαγή στο σώμα σου είναι η προπόνηση με βάρη, τελεία και παύλα. Βέβαια, δεν ταιριάζει σε όλους, ειδικά οι γυναίκες έχουν μια αποστροφή γι' αυτή τη μορφή εκγύμνασης, κατ' εμένα για τους λάθος λόγους, αλλά περί ορέξεως κολυκυθόπιτα...
    γ) Με μια σωστή διατροφή, θα δεις μεγάλες αλλαγές, τόσο στο σώμα σου, όσο - κυρίως όσο αφορά την κατάθλιψη - στη διάθεσή σου και στην ψυχική σου ηρεμία. Προσωπική μου άποψη είναι ότι μετά από λίγο καιρό δεν θα έχεις ανάγκη, ούτε θα ξανασκεφτείς τα φάρμακα.

    Τι σημαίνει τώρα "σωστή διατροφή" κατ' εμένα, σε γενικές γραμμές:

    - Πρωϊνό οπωσδήποτε, το οποίο θα αποτελείται ιδανικά μόνο από κόκκινο κρέας και λίγους ξηρούς καρπούς (αντί για κόκκινο κρέας, μπορείς να φας κοτόπουλο, ψάρι ή αυγά αν δε μπορείς να φας κρέας).
    - Κάθε γεύμα θα πρέπει να έχει ως βάση μια ποιοτική ζωϊκή πρωτεϊνη (κρέας, κοτόπουλο, ψάρι, αυγό) και μια σαλάτα εποχής με όσο το δυνατόν περισσότερα χρώματα μέσα (πράσινα λαχανικά, κόκκινες ντομάτες, κίτρινες πιπεριές κλπ), μαζί με μια καλή πηγή λιπών (αβοκάντο, βούτυρο, λάδι καρύδας, ελαιόλαδο).
    - Το τελευταίο γεύμα της ημέρας καλό θα είναι να το τρως τουλάχιστον 2 ώρες πριν πας για ύπνο, ενώ μπορείς να αυξήσεις λίγο τους υδατάνθρακες σ' αυτό (πχ φρούτα, ρύζι, μακαρόνια).
    - Αν χρειαστείς κάποιο σνακ, η καλύτερη λύση είναι μια χούφτα ξηρούς καρπούς και λίγα berries. Μπορείς να τα έχεις σε ένα βάζο και είναι πρόχειρα ανά πάσα στιγμή.
    - Φρούτα με μέτρο (στην αρχή το πολύ ένα την ημέρα, αργότερα, όσο πέφτουν τα ποσοστά λίπους μπορείς να τα αυξήσεις λίγο). Προσοχή όμως, ΟΧΙ χυμό, μόνο ολόκληρα.
    - Καταργείς εντελώς τη ζάχαρη και όλες τις γλυκαντικές ουσίες εκτός της στέβιας (αν δε μπορείς να πιεις σκέτο τον καφέ για παράδειγμα), αλλά φρόντισε η στέβια να μην έχει άλλα έκδοχα (πχ μαλτοδεξτρίνη).
    - Καταργείς εντελώς, τουλάχιστον για τον πρώτο μήνα τη γλουτένη και όλα τα σιτηρά, και όλα τα γαλακτοκομικά, εκτος από κίτρινα τυριά μεγάλης ωρίμανσης (πχ παρμεζάνα). Ειδικά όσο αφορά τα γαλακτοκομικά, προτίμησε πάντα με πλήρη λιπαρά (καλό είναι πάντως να τα μειώσεις πολύ).
    - Πίνε όσο περισσότερο πράσινο τσαϊ μπορείς
    - Όσο αφορά τα συμπληρώματα, αναλόγως της οικονομικής σου κατάστασης, θα πρότεινα με σειρά προτεραιότητας α) ιχθυέλαια, όσο αντέχει η τσέπη σου σε ποσότητα, β) προβιοτικά, αμέσως μετά το γεύμα, γ) μια καλή πολυβιταμίνη και δ) γλουταμίνη 5 -10 γραμμάρια μία με δύο φορές την ημέρα (προσωπικά προτιμώ το πρωί με άδειο στομάχι και μετά την προπόνηση).
    Θα σου έλεγα να ελέγξεις και τα επίπεδα του μαγνησίου και του ψευδαργύρου στα ερυθρά αιμοσφαίρια (όχι στον ορρό του αίματος), αλλά απ' όσο γνωρίζω υπάρχει μόνο ένα διαγνωστικό κέντρο στην Αθήνα που κάνει αυτή την εξέταση. Αν σε ενδιαφέρει πες μου να σου στείλω πμ. Έχε πάντως υπόψη ότι το 98% του πληθυσμού έχει ανεπάρκεια σε μαγνήσιο και ψευδάργυρο, οπότε ίσως χρειαστεί να πάρεις συμπλήρωμα.
    Αυτά σε πολύ γενικές γραμμές, ελπίζω να σε βοήθησα λίγο, καλή αρχή εύχομαι σε ό,τι αποφασίσεις !
    Last edited by EAS; 08-07-18 at 15:34.

  3. #3
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-01-14
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,131

    Default

    Ένα έχω να πω .... Βάρη βάρη βάρη βάρη βάρη και διατροφή! Ούτε λιποδιαλυτες ούτε τίποτα. Κάνω χρήση cipralex εδώ και 4 μήνες και δεν είδα καμία αύξηση βάρους ούτε κατακράτηση ούτε τπτ που να χαλάει αυτό που βλέπω.

    Γυμνασου και θρέψουν σωστά!

    Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  4. #4

    Default

    Ευχαριστώ πάααρα πολύ για τον χρόνο σας και τις απαντήσεις.
    EAS το μήνυμα σου ήταν συγκινητικα κατατοπιστικο και straight to the point. Είμαι στο χωριό μου αυτηη τη στιγμή οπότε δύσκολα θα γυμναστω εδώ όπως πρέπει αλλά ήδη ακολουθώ τις διατροφικές σου συμβουλές. Με το που γυρισω Αθήνα θα ξεκινήσω γυμναστική. Αυτό που προτείνεις λοιπόν είναι όργανα φαντάζομαι οπότε πρέπει να αποφασίσω να ξαναπάω γυμναστήριο.... trx? Pilates? Όχι ε?

    Demetra τα remeron έκαναν την μεγάλη ζημιά θεωρώ γιατί είναι υπναγωγα και ανοίγουν την όρεξη. Ο τελευταίος
    Ψυχίατρος μου είπε ότι όποιος μου τα έγραψε θέλει ένα χέρι ξύλο . Βεβαίως σαβουριαζα δεν το συζητώ. Μου άνοιξε η όρεξη. Και δεν γυμναζομουν. Άστα όλα λάθος τα έκανα. Βάρη, βάρη, βάρη ... εδώ το βάρος του εαυτού μου με δυσκολία το σηκώνω. Θα είναι μεγάλη αλλαγή για την ζωή μου να
    Ξεκινήσω γυμναστική με βάρη αλλά θα το κάνω...

  5. #5
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    09-09-04
    Location
    .
    Posts
    188

    Default

    Quote Originally Posted by Sofia90 View Post
    Ευχαριστώ πάααρα πολύ για τον χρόνο σας και τις απαντήσεις.
    EAS το μήνυμα σου ήταν συγκινητικα κατατοπιστικο και straight to the point. Είμαι στο χωριό μου αυτηη τη στιγμή οπότε δύσκολα θα γυμναστω εδώ όπως πρέπει αλλά ήδη ακολουθώ τις διατροφικές σου συμβουλές. Με το που γυρισω Αθήνα θα ξεκινήσω γυμναστική. Αυτό που προτείνεις λοιπόν είναι όργανα φαντάζομαι οπότε πρέπει να αποφασίσω να ξαναπάω γυμναστήριο.... trx? Pilates? Όχι ε?
    Σοφία, είναι ευχαρίστησή μου και θα χαρώ ακόμα περισσότερο αν τελικά οι συστάσεις μου αποδειχθούν αποτελεσματικές για εσένα (κάτι για το οποίο είμαι σχεδόν σίγουρος).
    Όπως είπα, τα βάρη είναι η καλύτερη και πιο αποτελεσματική λύση, αλλά όχι η μόνη. Οποιαδήποτε μορφή άσκησης να επιλέξεις, αν μείνεις πιστή στη διατροφή, τα αποτελέσματα θα είναι εντυπωσιακά.

    Και μερικά tips για την περίπτωσή σου:

    - Για την αντιμετώπιση του χρόνιου άγχους, δοκίμασε 3 γραμμάρια Λυσίνη και 6 γραμμάρια Ιχθυέλαια ημερησίως
    - Σε περίπτωση "επίθεσης" άγχους, δοκίμασε 2 γραμμάρια Θειανίνη
    - Για άμεση ανακούφιση από μεγάλη κρίση άγχους δοκίμασε 10 γραμμάρια Γλουταμίνη, 2 γραμμάρια Θειανίνη και 1 κάψουλα προβιοτικών
    - Για άμεση ανακούφιση από καταθλιπτικά συμπτώματα δοκίμασε Οροτικό Λίθιο 50 mg

    ΥΓ. Σε καμία περίπτωση δεν προτείνω, ούτε σε συμβουλεύω να σταματήσεις οποιαδήποτε φαρμακευτική αγωγή, δεν είμαι ούτε μπορώ να υποκαταστήσω το γιατρό σου...
    ΥΓ2. Τα παραπάνω συμπληρώματα των tips ισχύουν με την ποϋπόθεση ότι δεν ακολουθείς φαρμακευτική αγωγή αυτό το διάστημα. Σε αντίθετη περίπτωση θα πρέπει να μιλήσεις με τον γιατρό σου ή να συμβουλευτείς τις οδηγίες χρήσης των φαρμάκων προκειμένου να σιγουρευτείς ότι δεν υπάρχουν πιθανές αλληλεπιδράσεις.

    Αν δε σου κάνει κόπο, θα ήθελα feedback αν δοκιμάσεις κάτι από τα παραπάνω, ευχαριστώ.
    Last edited by EAS; 09-07-18 at 10:47.

  6. #6

    Default

    EAS όλα αυτά που μου λες που τα βρίσκω? Σε φαρμακείο ή σε μαγαζί με συμπληρώματα. Έχω ένα φίλο στην Αθηνα που έχει μαγαζί και ασχολείται χρόνια με το body building οπότε έχω πρόσβαση αν θελήσω σε Συμπληρώματα. Βέβαια εδώ στην Λευκάδα που είμαι λίγα μπορώ να κάνω γιατί είμαι ορεινά σε ένα χωριό απομονωμενη. Δεν παίρνω φάρμακα πια. Μόνο xanax όταν είμαι δύσκολα ( 3 - 4 φορές την εβδομαδα) .
    Εννοείται θα σου λέω για την εξέλιξη μου. Απλώς μέχρι να γυρίσω Αθήνα θα παλεψω μόνο με διατροφή και ασκήσεις που έχω βρει στο ιντερνετ . Πως μπορώ να ανεβάσω φώτο να δεις ακριβώς την κατάσταση μου?

  7. #7
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by Sofia90 View Post
    Βάρη, βάρη, βάρη ... εδώ το βάρος του εαυτού μου με δυσκολία το σηκώνω. Θα είναι μεγάλη αλλαγή για την ζωή μου να
    Ξεκινήσω γυμναστική με βάρη αλλά θα το κάνω...
    Γενικά η προπόνηση με βάρη κάνει κυριολεκτικά θαύματα στην εμφάνιση. Δεν υπάρχει πιο αποτελεσματικός τρόπος να φτιάξεις σώμα και φυσική κατάσταση. Ωστόσο, το καλύτερο πρόγραμμα να έχεις, θα σου δώσει τόσα αποτελέσματα όση ενέργεια του αφιερώσεις. Αν δηλαδή δεν σε παρακινούν τα βάρη και χάνεις προπονήσεις, κάνε καλύτερα όποιο άθλημα σου αρέσει και νομίζεις οτι θα το κάνεις συστηματικά. Η συνέπεια και το να μη χάνεις προπονήσεις είναι το μεγαλύτερο μυστικό.

    Απο εκεί και πέρα, πάντα υπάρχει ένα βάρος αρκετά ελαφρύ για να το σηκώσεις για πρώτη φορά. Αν το βάλεις στόχο μια χαρά θα το στρώσεις το σώμα σου.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  8. #8
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    09-09-04
    Location
    .
    Posts
    188

    Default

    Quote Originally Posted by Sofia90 View Post
    EAS όλα αυτά που μου λες που τα βρίσκω? Σε φαρμακείο ή σε μαγαζί με συμπληρώματα. Έχω ένα φίλο στην Αθηνα που έχει μαγαζί και ασχολείται χρόνια με το body building οπότε έχω πρόσβαση αν θελήσω σε Συμπληρώματα. Βέβαια εδώ στην Λευκάδα που είμαι λίγα μπορώ να κάνω γιατί είμαι ορεινά σε ένα χωριό απομονωμενη. Δεν παίρνω φάρμακα πια. Μόνο xanax όταν είμαι δύσκολα ( 3 - 4 φορές την εβδομαδα) .
    Εννοείται θα σου λέω για την εξέλιξη μου. Απλώς μέχρι να γυρίσω Αθήνα θα παλεψω μόνο με διατροφή και ασκήσεις που έχω βρει στο ιντερνετ . Πως μπορώ να ανεβάσω φώτο να δεις ακριβώς την κατάσταση μου?
    Ιχθυέλαια, Θειανίνη, Γλουταμίνη --> MyProtein

    Λυσίνη --> https://www.skroutz.gr/s/3169369/Solgar-L-Lysine-1000mg-50-%CF%84%CE%B1%CE%BC%CF%80%CE%BB%CE%AD%CF%84%CE%B5%CF%82.html

    Οροτικό Λίθιο --> http://www.health-boutique.com/ola-proionta/%CF%83%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%89%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%B7%CF%82/%CE%AC%CE%B3%CF%87%CE%BF%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CE%B8%CE%BB%CE%B9%CF%88%CE%B7/lithium-orotate-5mg-200-tablets-detail

    Προβιοτικά --> https://www.skroutz.gr/s/3525366/A-Vogel-Bio-Kult-60-%CE%BA%CE%AC%CF%88%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%B5%CF%82.html

    Αυτές είναι μερικές πρόχειρες και φθηνές λύσεις, όσο αφορά τα συμπληρώματα διατροφής, ιδιαίτερα όσα κυκλοφορούν Ελλάδα και όσο αφορά ειδικές κατηγορίες (πχ προβιοτικά, πολυβιταμίνες, ιχθυέλαια), η συντριπτική πλειοψηφία είναι πεταμένα λεφτά στην καλύτερη περίπτωση.
    Στο εξωτερικό, υπάρχουν πολύ καλές και εξιδεικευμένες εταιρίες άγνωστες στο ευρύ κοινό, αλλά όμως οι τιμές είναι υψηλές για τα δικά μας βαλάντια και πολύ δύσκολο έως αδύνατο να τα προμηθευτείς αν δεν είσαι healthcare practitioner. Αυτό έτσι για την ιστορία...
    Φωτογραφία δε χρειάζεται ν' ανεβάσεις, άσε που δεν ξέρω αν και πως γίνεται (δεν έχω ασχοληθεί).

  9. #9
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-01-14
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,131

    Default

    Καλύτερα να ξεκινήσεις εκ νέου τα cipralex παρά xanax ρε συ.

    Εγώ συμφωνώ με τον Αχιλλέα, ο,τι σου αρέσει αρκεί να νιώθεις ότι ασκεισαι... Τα βάρη και το κολύμπι είναι τα τοπ. Εμένα μου άρεσε πολύ η γιόγκα, αλλά όλα αυτά είναι υποκειμενικά. Να ξέρεις τπτ δεν δημιουργείται δίχως κόπο και ιδρώτα. Εξ ου και τα αγαθά κοπεις κτωνται. Κανένα συμπλήρωμα, αν δεν γυμνάζεσαι και δεν τρεφεσαι σωστά, δεν θα δώσει στο σώμα σου αυτό που θες.

    Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  10. #10

    Default

    Αχιλλέα ευχαριστώ πολύ για το σαππορτ! Ειλικρινά!
    EAS Δεν σε προλαβαίνω είσαι φοβερός! Ευχαριστώ τρελάαααα!
    Demetra yoga θα μου ήταν πολύ πιο εύκολο να σου πω την αλήθεια! Κολύμβηση έκανα μέχρι τα 18 από μικρούλα. Την αγαπώ επίσης αλλά δεν έχω κάποιο προσβάσιμο κολυμβητηριο κοντά μου όποτε με βλέπω για γυμναστήριο και γιόγκα όταν πάω Αθήνα! Έχω καταλάβει ότι θέλει προσπάθεια και πρέπει επιτέλους να βοηθήσω τον εαυτό μου σε αυτό με κόπο και επιμονή! Όσο για τα cipralex δεν θα ξαναπαιρνα ποτέ. Όσο τα έπαιρνα ήμουν φουσκωμενη. Όταν τα έκοψα έχασα τα κιλά. Δεν ξέρω πόσο τυχαίο ήταν αλλά δεν λειτουργούν σε όλους τους ίδιο. Εν τω μεταξύ όταν τα έκοψα ένιωσα γενικά πιο υγιής. Πιθανό να μην μου ταιριάζε η συγκεκριμένη αγωγή. Τα xanax πια είμαι η ασπίδα μου. Κάποιες φορές δεν παίρνω για καιρό. Αλλά με έχουν σώσει πολλές φορές σε κρίσεις πανικού και έχω αποφύγει με αυτά πολλές κρίσεις. Βλέπω και ψυχολόγο αυτό το καιρό η οποία επίσης διαφωνεί με τα xanax αλλά αν με δεις στα κάτω μου θα μου τα έδινες κι εσύ :ρ
    Σας χαίρομαι και σας εκτιμώ που με κόπο προσέχετε το σώμα σας , τον εαυτό σας. Ένας άνθρωπος που αφήνεται δεν σέβεται και τον εαυτό του οπότε κατ επέκταση και τους άλλους. Περιμένω πως και πως να ξεκινήσω κανονικα γυμναστικη στην Αθήνα.

  11. #11
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Επειδή τυγχάνει να γνωρίζω θα σου λεγα τα ζαναξ να μην τα κόψεις, προσπάθησε να τα έχεις μόνο για τις κρίσεις πανικού, χαμήλωσε την δοσολογία, π.χ. το 25άρι, και όταν καταλαβαίνεις όταν πάει να σε πιάσει κάποια κρίση να παίρνεις μισό. Δεν υπάρχει λόγος να ταλαιπωρείσαι και να αγχώνεσαι, χαλώντας τον τρόπο ζωής σου.

    Να ξέρεις πάντως πως βελτιώνοντας την διατροφή σου και εντάσσοντας συστηματική άσκηση τόσο λιγότερο συχνές θα είναι και οι κρίσεις. Το σημαντικό είναι να έχεις αλληλεπιδράς με ανθρώπους που μοιράζονται ίδιες καταστάσεις αλλά και που μπορούν να σε βοηθήσουν βήμα βήμα να αυξήσεις την ποιότητα της καθημερινότητας σου απλά.

    Ξεκίνα με την διατροφή, προσπάθησε να πειραματιστείς βγάζοντας-βάζοντας πράγματα και να δεις πως αντιδράς. Η εναλλαγή απο διατροφή με μόνο ανθυγιεινές τροφές στο αντίθετο μπορεί να σε επηρεάσει αρνητικά και να σου δημιουργήσει άγχος. Οπότε δες πχ. μπορεί να σου αρέσουν τα γλυκά για ευνόητους λόγους, ή να πίνεις πολύ καφέ, ή οτιδήποτε, προσπάθησε να καταλάβεις τι αντίκτυπο έχουν σε σενα κάθε φόρα και ακόμα και αν συνεχίσεις να τρως ανθυγιεινά θα έχεις κατανοήσει πλέον τον εαυτό σου και δεν θα δημιουργούνται κρίσεις, το οποίο είναι το πιο σημαντικό.

    Έπειτα σιγά σιγά μπορείς να αλλάζεις πράγματα και να βλέπεις πως αισθάνεσαι και σωματικά και ψυχικά. Δεν είναι δύσκολο, 5 λεπτά σκέψη πριν απο κάθε τι, junk food, κακή διάθεση, αντίληψη της επερχόμενης κρίσης, και όλα θα γίνονται απλούστερα.

  12. #12
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-01-14
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,131

    Default

    Quote Originally Posted by Sofia90 View Post
    Αχιλλέα ευχαριστώ πολύ για το σαππορτ! Ειλικρινά!
    EAS Δεν σε προλαβαίνω είσαι φοβερός! Ευχαριστώ τρελάαααα!
    Demetra yoga θα μου ήταν πολύ πιο εύκολο να σου πω την αλήθεια! Κολύμβηση έκανα μέχρι τα 18 από μικρούλα. Την αγαπώ επίσης αλλά δεν έχω κάποιο προσβάσιμο κολυμβητηριο κοντά μου όποτε με βλέπω για γυμναστήριο και γιόγκα όταν πάω Αθήνα! Έχω καταλάβει ότι θέλει προσπάθεια και πρέπει επιτέλους να βοηθήσω τον εαυτό μου σε αυτό με κόπο και επιμονή! Όσο για τα cipralex δεν θα ξαναπαιρνα ποτέ. Όσο τα έπαιρνα ήμουν φουσκωμενη. Όταν τα έκοψα έχασα τα κιλά. Δεν ξέρω πόσο τυχαίο ήταν αλλά δεν λειτουργούν σε όλους τους ίδιο. Εν τω μεταξύ όταν τα έκοψα ένιωσα γενικά πιο υγιής. Πιθανό να μην μου ταιριάζε η συγκεκριμένη αγωγή. Τα xanax πια είμαι η ασπίδα μου. Κάποιες φορές δεν παίρνω για καιρό. Αλλά με έχουν σώσει πολλές φορές σε κρίσεις πανικού και έχω αποφύγει με αυτά πολλές κρίσεις. Βλέπω και ψυχολόγο αυτό το καιρό η οποία επίσης διαφωνεί με τα xanax αλλά αν με δεις στα κάτω μου θα μου τα έδινες κι εσύ :ρ
    Σας χαίρομαι και σας εκτιμώ που με κόπο προσέχετε το σώμα σας , τον εαυτό σας. Ένας άνθρωπος που αφήνεται δεν σέβεται και τον εαυτό του οπότε κατ επέκταση και τους άλλους. Περιμένω πως και πως να ξεκινήσω κανονικα γυμναστικη στην Αθήνα.
    Απορρίπτεις τα cipralex και θεωρείς "φύλακα - άγγελο" σου τα xanax????? άκρως εθιστικά με κόκκινη συνταγή;;;; Όχι δεν θα σου έδινα xanax, θα σε έπιανα από το μαλλί και θα σε πήγαινα κατευθείαν για άθληση. τα cipralex δεν σε φουσκώνουν, δεν έχουν τη δυνατότητα αυτή. Σου φτιάχνουν τη διάθεση ναι, νιώθεις πιο ευδιάθετος, ναι. Να γυμναστείς, να συναναστραφείς με κόσμο, να απολαύσεις τη ζώη. Αν για σένα ταυτόσημο της απόλαυσης είναι το φαγητό, ΜΟΝΟ και ΜΟΝΟ τότε θα πάρεις βάρος. Αποδεύσμεσαι το συναισθηματικό φαγητό από το μυαλό σου, στέψου σε υγιεινές πηγές διατροφής, εδώ στο φόρουμ θα βρεις πλούσιο υλικό για την υγιεινή διατροφή και αθλήσου, αθλήσου, αθλήσου, αθλήσου... Διαγνώστικα και εγώ με γενικευμένη αγχώδη διαταραχή και κρίσεις πανικού...που με οδήγησαν σε αρχόμενη υποτροπιάζουσα καταθλιτπική διαταραχή, κοινώς σερνόμουν, δεν μπορούσα να φάω ούτε μη υγιεινά ούτε υγιεινά, έπιασα εν ολίγοις πάτο. τα cipralex με βοήθησαν να σηκωθώ, να επιστρέψω στην παλιά μου ζωή και να την απολαύσω. Για μένα η κατάσταση που περιγράφεις χρήζει ιατρικής - νευρολογικής αξιολόγησης.
    αυτό θα σε συμβούλευα να κάνεις, να απευθυνθείς σε ειδικό ιατρό.

  13. #13
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Quote Originally Posted by Demetra View Post
    Απορρίπτεις τα cipralex και θεωρείς "φύλακα - άγγελο" σου τα xanax????? άκρως εθιστικά με κόκκινη συνταγή;;;; Όχι δεν θα σου έδινα xanax, θα σε έπιανα από το μαλλί και θα σε πήγαινα κατευθείαν για άθληση. τα cipralex δεν σε φουσκώνουν, δεν έχουν τη δυνατότητα αυτή. Σου φτιάχνουν τη διάθεση ναι, νιώθεις πιο ευδιάθετος, ναι. Να γυμναστείς, να συναναστραφείς με κόσμο, να απολαύσεις τη ζώη. Αν για σένα ταυτόσημο της απόλαυσης είναι το φαγητό, ΜΟΝΟ και ΜΟΝΟ τότε θα πάρεις βάρος. Αποδεύσμεσαι το συναισθηματικό φαγητό από το μυαλό σου, στέψου σε υγιεινές πηγές διατροφής, εδώ στο φόρουμ θα βρεις πλούσιο υλικό για την υγιεινή διατροφή και αθλήσου, αθλήσου, αθλήσου, αθλήσου... Διαγνώστικα και εγώ με γενικευμένη αγχώδη διαταραχή και κρίσεις πανικού...που με οδήγησαν σε αρχόμενη υποτροπιάζουσα καταθλιτπική διαταραχή, κοινώς σερνόμουν, δεν μπορούσα να φάω ούτε μη υγιεινά ούτε υγιεινά, έπιασα εν ολίγοις πάτο. τα cipralex με βοήθησαν να σηκωθώ, να επιστρέψω στην παλιά μου ζωή και να την απολαύσω. Για μένα η κατάσταση που περιγράφεις χρήζει ιατρικής - νευρολογικής αξιολόγησης.
    αυτό θα σε συμβούλευα να κάνεις, να απευθυνθείς σε ειδικό ιατρό.
    Φιλικά πάντα, σε καμία περίπτωση δεν θέλω να σου κάνω κριτική, θεωρώ ότι είναι λάθος τέτοια προσέγγιση, παρόλο που καταλαβαίνω την καλή πρόθεση και μπορώ να συμφωνήσω, δυστηχώς δεν αντιμετωπίζεται το ίδιο σε όλους. Οι κρίσεις πανικού και οι αγχώδεις διαταραχές είναι ακόμα αχαρτογράφητες παθήσεις, που δεν είναι γνωστό το τι τις προκαλεί σε κάθε άτομο.

    Τα τελευταία χρόνια έχουν γίνει μελέτες που εμφανίζουν περιπτώσεις όπου μπορούν να σχετίζονται με την εύρυθμη λειτουργία του εντέρου. Παθήσεις όπως το σύνδρομο ευερέθιστου εντέρου - σπαστική κολίτιδα, προβλήματα στη χολή, κ.α. μπορεί να είναι αιτίες κρίσεων πανικού. Οι οποίες μπορούν σε πολλές περιπτώσεις να αντιμετωπιστούν με απλές αλλαγές στην καθημερινότητα του ατόμου, προσωπικά γνωρίζω περίπτωση όπου αφαιρώντας το μαρούλι, το αγγούρι και τις φακές βελτιώθηκε σημαντικά η κατάσταση του, μέχρι να το καταλάβει όμως πέρασε πολύς καιρός και διάφορες διαδικασίες. Γιαυτό και πρότεινα τα παραπάνω.

    Επειδή όμως οι κρίσεις πανικού είναι μια δύσκολη κατάσταση, όπως σαφώς γνωρίζεις, δεν συστήνεται το άτομο να σταματήσει την φαρμακευτική αγωγή πριν μια επερχόμενη κρίση, xanax, cipralex, ή ό,τι άλλο του έχει προτείνει ο γιατρός του, μέχρι να κατανοήσει τον οργανισμό και τον εαυτό του.

    Με λίγα λόγια μπορεί κάποιος να μην έχει ταυτόσημο της απόλαυσης το φαγητό, να γυμνάζεται συστηματικά, να τρώει υγιεινά αλλά και πάλι να εμφανίζει κρίσεις λόγο προβλήματος του εντέρου. Φυσικά μπορεί και το αντίθετο.

    Εννοείται πως η υιοθέτηση ενός τρόπου ζωής με συστηματική άσκηση και υγιεινή διατροφή είναι το βέλτιστο, αλλά επειδή δεν γίνεται να περνάμε απο μια χείριστη κατάσταση σε μια βέλτιστη απ' την μια στιγμή στην άλλη, μαχαίρι σε όλα κοινώς, το καλύτερο είναι βήμα βήμα να βλέπουμε τι μας βελτιώνει την ποιότητα της ζωής μας με απλές αλλαγές κάθε φορά.

    Υ.Γ: Μπράβο σου που κατάφερες να αντιμετωπίσεις μια τέτοια δύσκολη κατάσταση.

  14. #14

    Default

    Demetra Δεν είχα ποτέ πρόβλημα με το φαγητό ως πηγή απόλαυσης. Και όταν παχυνα ξεκάθαρα ηταν λόγω των remeron που έπαιρνα τα οποία σου ανοίγουν την όρεξη οπότε πείναγα και έτρωγα και είχα κατακρατηση σαν να παίρνω κορτιζονη. Ξυπνουσα νύχτα και μου έτρεχαν τα σάλια. Μπορείς να ψάξεις για αυτό το φάρμακο αν θες. Το έκοψα μετά από λίγο καιρό αλλά έπαιρνα παράλληλα και σιπραλεξ. Τρεφομουν σωστά και πήγαινα γυμναστήριο και δεν έπεφτα ένα γραμμάριο. Δεν είμαι εδώ για να δικαιολογηθω ούτε να αναλύσω τα ψυχιατρικα μου. Όταν ξεκίνησα αγωγή ήμουν σε μειζον καταθλιπτικο επεισόδιο με ψυχωσικα συμπτώματα. Αργότερα ήρθαν οι κρίσεις και η αγχωδής διαταραχή μαζί με σύνδρομο ευερεθιστου εντέρου και προβλήματα με την περίοδο. Μπράβο σου που τα κατάφερες αλλά δεν αισθάνομαι ότι έχουμε παρόμοιες εμπειρίες.
    Αν διαβάσεις το πρώτο μου μήνυμα λέω ότι τρώω λίγο και μιζερα. Κοινώς δεν έχω όρεξη. Παρόλα αυτά προσπαθώ να τρώω σωστές ποσότητες και καλές τροφές κ πάνω από 4 γεύματα την μέρα. Κάνω μια προσπάθεια . Και σκοπεύω σε λίγες μέρες που θα είμαι Αθήνα να γραφτώ άμεσα σε κάποια δραστηριότητα για να γυμνάζομαι.
    Ψυχίατρο έχω ο οποίος μου γράφει και τα ζαναξ.

  15. #15

    Default

    Down πως κατάλαβε ο γνωστός σου ότι τον πειράζαν οι φακές το μαρούλι και το αγγούρι ? Υπάρχει κάποια εξέταση?

  16. #16
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    09-09-04
    Location
    .
    Posts
    188

    Default

    Quote Originally Posted by Sofia90 View Post
    Down πως κατάλαβε ο γνωστός σου ότι τον πειράζαν οι φακές το μαρούλι και το αγγούρι ? Υπάρχει κάποια εξέταση?
    Σοφία, υπάρχουν συγκεκριμένα εργαστήρια που ελέγχουν διάφορες τροφικές αλλεργίες, αλλά είναι όλα πλήρως αναξιόπιστα. Το μόνο αξιόπιστο που υπάρχει στο χώρο δεν έχει υποκατάστημα Ελλάδα, άρα το ξεχνάς. Άρα λοιπόν, η πιο σίγουρη λύση είναι να ξεκινήσεις αποκλείοντας τροφές, αλλά επειδή πάλι δεν είναι εύκολο να καταλάβεις τι σε πειράζει (μπορεί τα συμπτώματα να μην είναι άμεσα εμφανή), ξεκινάς από τα βασικά (γλουτένη) και συνεχίζεις.
    Αν ακολουθήσεις τη διατροφή που σου πρότεινα στην αρχή θα έχεις κάνει ένα πολύ καλό ξεκίνημα μιας και απέχουν οι περισσότερες αλλεργιογόνες τροφές που συνήθως ευθύνονται. Στην ουσία, η πρακτική που ακολουθεί είναι της "επούλωσης" του εντέρου, την καλύτερη λειτουργία του πεπτικού και ταυτόχρονα η γενικότερη υγεία του οργανισμού.

  17. #17
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Quote Originally Posted by EAS View Post
    Όντως, πάρα πολλές, οι περισσότερες μάλλον εκφυλιστικές και νευρολογικές ασθένειες που μαστίζουν τον σύχρονο "πολιτισμένο" κόσμο (άννοια, αλτσχάϊμερ, αυτοάνοσα, κατάθλιψη, κλπ), σύμφωνα με τις τελευταίες έρευνες και μελέτες έχουν σαν αφετηρία το πεπτικό σύστημα και πιο συγκεκριμένα το έντερο.
    Σε καμία περίπτωση πάντως δεν ισχύει για παθήσεις όπως η άννοια, το αλτσχάϊμερ, το πάρκινσον, κ.α. Υπάρχει πολύ περισσότερη γνώση τουλάχιστον σε ποια μέρη του εγκεφάλου προκαλούνται.
    Για την κατάθλιψη, τις κρίσεις πανικού, το άγχος, ναι ίσως ισχύει.

    Quote Originally Posted by Sofia90 View Post
    Down πως κατάλαβε ο γνωστός σου ότι τον πειράζαν οι φακές το μαρούλι και το αγγούρι ? Υπάρχει κάποια εξέταση?
    Σοφία όπως σου έγραψα και παραπάνω πειραματίζεσαι και βλέπεις, διότι δεν πρόκειται για αλλεργία αλλά για δυσανεξία.

    Οπότε ξεκινάς μια βδομάδα ελαττώνεις μια τροφή ή μια κατηγορία τροφών μέχρι να την αποκλίσεις για 2-3 μέρες και βλέπεις πως πάει, πχ. βγάζεις τους "άσπρους" υδατάνθρακες, ψωμί, μακαρόνια, ρύζι, κλπ. και αντικαθιστάς με προϊόντα ολικής, αν δεν έχει καμία διαφορά τότε τους ξαναβάζεις. Μη σου φανεί περίεργο αν τα προϊόντα ολικής σε επηρεάζουν χειρότερα αντί καλύτερα.

    Όλα αυτά, μέχρι να βρεις πράγματα που πρέπει να αφαιρέσεις απ' την διατροφή σου. Μετά μπορείς να δεις τις ώρες που τρως, και πάει λέγοντας.

    Επίσης θα σου πρότεινα τα γεύματα σου να είναι στέρεες τροφές, πχ. να μην παίρνεις θερμίδες απο ροφήματα, κλπ και καλύτερα προς το παρόν να μην χρησιμοποιήσεις κανένα συμπλήρωμα γιατί περισσότερο θα μπερδέψεις τον εαυτό σου παρά θα τον βοηθήσεις.

    Με λίγα λόγια προσπάθησε απλά να καταλάβεις την καθημερινότητα σου.

  18. #18
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    ΕΑS και Down μπορείτε να συνεχίσετε τη συζήτηση εδώ




  19. #19
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    09-09-04
    Location
    .
    Posts
    188

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    ΕΑS και Down μπορείτε να συνεχίσετε τη συζήτηση εδώ


    Να 'σαι καλά.

  20. #20
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    ΕΑS και Down μπορείτε να συνεχίσετε τη συζήτηση εδώ


    Ευχαριστούμε!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Αδυνάτισμα 40+ κιλών/Τεράστια χαλάρωση!!??
    By Chiko1988 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 7
    Last Post: 13-03-18, 23:37
  2. Αδυνατισμα χωρις χαλαρωση!
    By sakis85 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 1
    Last Post: 26-11-12, 21:25
  3. Χαλάρωση μετά από χάσιμο βάρους.
    By agapitos in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 18-01-11, 12:43
  4. Replies: 3
    Last Post: 01-12-10, 20:53
  5. Απώλεια Βάρους Και Χαλάρωση Δέρματος
    By Panagiotis in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 26-06-10, 21:18

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •