Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    New Member
    Join Date
    14-10-14
    Posts
    12

    Question Διατροφή γράμμωσης;;

    Καλημέρα!! Είμαι 1,72 και 69 κιλά .. παρόλα αυτά υπάρχει πολύ συσσωρευμένο λίπος στην κοιλιά μου λόγο κακής διατροφής τους προηγούμενους 9 μήνες στον στρατό... τώρα έχω μπει ξανά σε πρόγραμμα και ακολουθώ το εξής πλάνο: Όσο αφορά την γυμναστική μου πάω 5 φορές την βδομάδα και κάνω βάρη και κάθε μέρα μετά τα βάρη 45 λεπτά διάδρομο ( 6,3 ταχύτητα - 4 κλίση ) ... Το διατροφικό μου πλάνο είναι το εξής: πρωί 3 αυγά και ένα ξινόμηλο , μετά από 3,5 ώρες κοτόπουλο/ψάρι/μοσχάρι με πατάτα και σαλάτα μαρούλι-αγγουράκι-πιπεριά ... μετά από 2 ώρες γυμναστήριο .. τελειώνω την προπόνηση ένα σκουπ καθαρή πρωτεΐνη ... μετά από μισή ώρα κοτόπουλο/κρέας/ψάρι με πατάτα και σαλάτα μαρούλι-αγγουράκι-πιπεριά μετά από 3,5 ώρες ξανά το ίδιο και το βραδινό μου είναι η μαρούλι/αγγούρι με τόνο ή ένα σκουπ πρωτεΐνη και μια χούφτα αμύγδαλα... ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας .. δεκτές όλες οι συμβουλές

  2. #2
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    09-09-04
    Location
    .
    Posts
    188

    Default

    Κατ' εμένα, σε γενικές γραμμές είσαι σε καλό δρόμο. Προσωπικά θα συνιστούσα α) όχι αεροβική μετά τα βάρη (αν θέλεις κάντην άλλη ώρα), β) αύξησε την ποσότητα της πρωτεϊνης στο πρωϊνό (καλύτερα κρέας), γ) αντικατέστησε το ξινόμηλο με μια χούφτα ξηρούς καρπούς, δ) βγάλε τις πατάτες από τα υπόλοιπα γεύματα και αν θέλεις βάλτες στο τελευταίο γέυμα της ημέρας και τέλος βγάλε την πρωτεϊνη (συμπλήρωμα) από το βραδινό και βάλε πχ τα αυγά που τρως το πρωί ή άλλη πηγή πρωτεϊνης από κανονική τροφή.
    Επίσης, πρόσθεσε πράσινο τσάϊ, όσο περισσότερο μπορείς.
    Last edited by EAS; 08-07-18 at 15:35.

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Μια χαρά τη βλέπω τη διατροφή σου Τάσο και την προπόνηση με τις αερόβιες. Αλλά από δω και πέρα μέτρα ποσότητες φίλε μου. Μια χούφτα αμύγδαλα δεν είναι μονάδα μέτρησης.. Μέτρα τα κρεατικά , πατατες, ρυζια, ακομα και το μήλο, γιατι μονο ετσι θα ξερεις τι να αλλαξεις στην πορεια.

  4. #4
    New Member
    Join Date
    14-10-14
    Posts
    12

    Default

    Ευχαριστώ για τον χρόνο σου φίλε! Σχετικά με την αερόβια λόγο δουλειάς και ωραρίου δυστυχώς δεν μπορώ να την κάνω άλλη στιγμή Γιαυτο και την κάνω μετά από τα βάρη κάθε μέρα... τώρα το πρωί βάζω ξινομηλο η ακτινίδιο επειδή έχω το βράδυ αμύγδαλα.. όσο για την πρωτεΐνη την βραδινή συμφωνώ μαζί σου απλά με βολεύει καμία φορά γιατί πίνω την πρωτεΐνη μαζί με τα αμύγδαλα και πάω για ύπνο... πράσινο τσάι ε ; Βοηθάει πολύ;

  5. #5
    New Member
    Join Date
    14-10-14
    Posts
    12

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Μια χαρά τη βλέπω τη διατροφή σου Τάσο και την προπόνηση με τις αερόβιες. Αλλά από δω και πέρα μέτρα ποσότητες φίλε μου. Μια χούφτα αμύγδαλα δεν είναι μονάδα μέτρησης.. Μέτρα τα κρεατικά , πατατες, ρυζια, ακομα και το μήλο, γιατι μονο ετσι θα ξερεις τι να αλλαξεις στην πορεια.

    Θέλω να σου κάνω μια ερώτηση όσο αφορά την μέτρηση των φαγητών ... τα κρεατικά τα μετράμε ψημένα η άψητα , όπως και τις πατάτες ... γιατί πάντα το είχα απορεία... ως στιγμής υπολογίζω με το μάτι πάντως απλά θα συμφωνήσω ότι θα χρειαστεί να τα υπολογίζω ακριβώς στην πορεία!!

  6. #6
    Advanced Bodybuilder AU77's Avatar
    Join Date
    25-10-11
    Location
    Cyprus
    Posts
    720

    Default

    Πατάτες και κρεατικά ψημένα.

    Όσπρια και ρύζια ωμά.

  7. #7
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    09-09-04
    Location
    .
    Posts
    188

    Default

    Quote Originally Posted by Tasos_ View Post
    Ευχαριστώ για τον χρόνο σου φίλε! Σχετικά με την αερόβια λόγο δουλειάς και ωραρίου δυστυχώς δεν μπορώ να την κάνω άλλη στιγμή Γιαυτο και την κάνω μετά από τα βάρη κάθε μέρα... τώρα το πρωί βάζω ξινομηλο η ακτινίδιο επειδή έχω το βράδυ αμύγδαλα.. όσο για την πρωτεΐνη την βραδινή συμφωνώ μαζί σου απλά με βολεύει καμία φορά γιατί πίνω την πρωτεΐνη μαζί με τα αμύγδαλα και πάω για ύπνο... πράσινο τσάι ε ; Βοηθάει πολύ;
    Το πράσινο τσάϊ βοηθάει γενικά, όσο περισσότερο, τόσο το καλύτερο.

  8. #8
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by Tasos_ View Post
    Θέλω να σου κάνω μια ερώτηση όσο αφορά την μέτρηση των φαγητών ... τα κρεατικά τα μετράμε ψημένα η άψητα , όπως και τις πατάτες ... γιατί πάντα το είχα απορεία... ως στιγμής υπολογίζω με το μάτι πάντως απλά θα συμφωνήσω ότι θα χρειαστεί να τα υπολογίζω ακριβώς στην πορεία!!
    Όπως σου είπε και ο φίλος παραπάνω - τα κρεατικά και πατάτες τα ζυγίζεις μαγειρεμένα, τα ρύζι και τη βρώμη ωμά.

    Η ζυγαριά θα γίνει η προέκταση του χεριού σου.. Όσο πιο συνεπής και ακριβής είσαι τοσο καλύτερα αποτελέσματα. Πολλές φορές υπερ εκτιμούμε ή υπο τιμούμε τις ποσοτητες όταν πάμε με το μάτι.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Διατροφή Γράμμωσης
    By SirMomus in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 6
    Last Post: 22-05-17, 08:14
  2. Διατροφή Γράμμωσης
    By ArkantosNeos in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 10
    Last Post: 13-05-17, 17:00
  3. Διατροφή Γράμμωσης
    By pecdeck in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 21-03-15, 10:44
  4. Η διατροφή γράμμωσής μου
    By ts0ts0s in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 3
    Last Post: 14-03-13, 14:51
  5. Διατροφή Γράμμωσης
    By korte in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 31
    Last Post: 17-05-12, 20:14

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •