Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 7 of 7
  1. #1

    Default Πόση Αερόβια για Χάσιμο Λίπους;

    Καλησπερα μια ερωτηση σχετικα με την διαρκεια μιας προπονησης τρεξιμου.Ποια ειναι η ιδανικη διαρκεια στο τρεξιμο ειδικα για μεγαλυτερη καυση λιπους?Ειναι καλυτερα τα 30 λεπτα,τα 45 λεπτα η τα 60 λεπτα?Ευχαριστω για τις οποιες απαντησεις σας.

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Δεν υπάρχει κατάλογος με τις ιδανικές διάρκειες αερόβιας. Εξαρτάται το επίπεδο του αθλουμένου και το τι κάνει μέχρι στιγμής.
    Αν κάποιος κάνει 30 λεπτά αερόβια 3 φορές την εβδομάδα και χάνει λίπος, τότε δεν υπάρχει λόγος να το αυξήσει.
    Αλλος μπορεί να χρειάζεται να κάνει 6 φορές τη βδομάδα 45 λεπτά..

    Ετσι στα γενικά και αόριστα δεν μπορούμε να σου πούμε.
    Εσύ τι κάνεις τώρα;

    Το λίπος θα το χάσεις με τη διατροφή! Η αερόβια απλώς αυξάνει το θερμιδικό έλλειμμα. Δεν είναι πανάκεια.
    Last edited by Kardoula; 09-07-18 at 11:56.

  3. #3

    Default

    Ειμαι 38 ετων υψος 1.83 και βαρος 80 κιλα.Γυμναζομαι συστηματικα με βαρη απο 24 χρονων χωρις ομως συμπληρωματα μονο οτι παρω απο την διατροφη μου.Το σωμα μου ειναι μυωδες με νορμαλ διαστασεις απλα τα τελευταια 2 χρονια και φυσικα λογω παρασπονδιων στην διατροφη μαζεψα λιγος λιπος στην κοιλια και κυριως γυρω απ τον ομφαλο οχι οτι εκανα μπακα!Προπονουμαι με βαρη 5 μερες την εβδομαδα και 2 μερες συνηθως Πεμπτη Κυριακη ρεπο.Δυο λοιπον τα βασικα μου ερωτηματα:
    1.Επειδη μου αρεσει το τρεξιμο και ειναι και ιδιαιτερα ευεργετικο για το καρδιαγγειακο μας συστημα τρεχω 5 μερες την εβδομαδα απο 40λεπτα.Οι μερες αυτες ειναι αναγκαστικα και οι μερες που κανω βαρη και το κανω ως εξης για να μην μου πεφτουν ολα μαζι την ιδια ωρα αλλα και γιατι λογω δουλειας με διευκολυνει ετσι καλυτερα!Πρωι 10:30-11:30 βαρη και βραδακι στις 8 40λεπτα τρεξιμο.Ρωταω λοιπον αν ολο αυτο βαρη περιπου 50λεπτα το πρωι και τρεξιμο 40λεπτα το βραδυ ειναι υπερβολη μεσα σε μια μερα?
    2.Αν τα 40 η καμια φορα τα 30 λεπτα αεροβιο 5 φορες την εβδομαδα παντα με προσεγμενη εννοειται διατροφη αρκουν σαν χρονος ετσι ωστε να μπορω να κραταω σε χαμηλα ποσοστα το σωματικο μου λιπος?

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Όχι υπερβολή δεν είναι! Υπερβολή θα ηταν να έκανες 2 ώρες αερόβια και παράλληλα 1 ώρα βάρη.. Εννοείται όπως πως κοιμάσαι επαρκώς και αναρρώνεις σωστά.
    Το αν είναι αρκετά τα 5 40λεπτα την εβδομάδα για να κρατάς το λίπος χαμηλά, θα το δεις εσυ στον καθρέφτη..
    Αλλά θελω να σου ξανα τονίσω το εξής.. ΟΣΗ αερόβια και να κάνεις αν δεν ειναι η διατροφή σου αυστηρή και συγκεκριμένη, δεν θα έχεις αποτέλεσμα.
    "Προσεγμένη" διατροφή είναι λίγο γενική έννοια..

  5. #5
    Junior Bodybuilder Δανάη's Avatar
    Join Date
    10-10-11
    Posts
    206

    Default

    η ποιο σωστη ερωτηση ειναι πόσες θερμίδες(με σωστά μακρος) οχι ποσο αεροβια,αν καθεσαι και τρως τον αμπακο οσο αεροβια και να κανεις δεν θα εχεις αποτελεσμα

  6. #6

    Default

    Kardoula και Δαναη σας ευχαριστω πολυ για τις πολυτιμες συμβουλες!Προσοχη στην διατροφη λοιπον και συνεχιζω οπως το κανω το προγραμμα με βαρη το πρωι και 40 λεπτα αεροβιο το απογευμα.Να ειστε παντα καλα καλες προπονησεις και καλο υπολοιπο καλοκαιριου!!!

  7. #7
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Kαλό καλοκαίρι και σε σένα φίλε μου.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Πόση αερόβια μετα την προπόνηση για απώλεια λίπους;
    By Theone26 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 5
    Last Post: 15-09-13, 17:09
  2. Αερόβια Για Χάσιμο Λίπους
    By vagkeh in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 26
    Last Post: 05-03-10, 09:28
  3. Αερόβια κα ι χάσιμο λίπους
    By slash87 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 31-07-05, 22:33

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •