Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 16 of 16
  1. #1

    Default Τι Συμπληρώματα Χρειάζομαι Για Σύσφιξη και Γράμμωση;

    Καλησπέρα. Είμαι νέα στο forum και θα ήθελα να σας κάνω μερικές ερωτήσεις για να βελτιώσω την απόδοση μου και να πετύχω τους στόχους μου. Είμαι 1.65, 55 κιλά και το λίπος μου είναι γύρω στα 13%. Παρ? όλο που είναι σε χαμηλά επίπεδα εγώ βλέπω ότι οι μύες μου κρύβονται αρκετά και δεν είναι εμφανείς. Μου είπαν ότι είναι η κατασκευή του δέρματος μου έτσι και δεν πρόκειται να αλλάξει. Επίσης, είμαι χορτοφάγος και ήθελα να ρωτήσω ποσά γραμμάρια πρωτεΐνης την ημέρα χρειάζομαι. Μου έχουν πει για 1,7 γρ. ανά κιλό σωματικού βάρους, ισχύει; Αυτή τη στιγμή παίρνω το formula 1 της Herbalife μετά την προπόνηση. Γυμνάζομαι 4 φορές την εβδομάδα εδώ και 1,5 χρόνο και είμαι σε ικανοποιητικό επίπεδο. Είχα ξεκινήσει προγραμμα όγκου ένα διάστημα γιατί ήθελα υπερτροφία στα πόδια αλλά είδα ότι έβαζα κιλά ανομοιόμορφα και στην κοιλιά, ενώ έκανα τελείως καθαρή διατροφή και το σταμάτησα, πήγα στο κανονικό μου βάρος και εμεινα σταθερή σε αυτό. Τι αλλά συμπληρώματα μου προτείνετε για σύσφιξη/γράμμωση;

  2. #2
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Δεν θα σου προτείνω συμπληρώματα αλλά θα σου προτείνω να σταματήσεις να τα αγοράζεις από την Herbalife. Μπορείς να βρεις εξ' ίσου καλά και πιθανόν και καλύτερα χωρίς να πληρώνεις μια περιουσία.

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Τι ιδιαίτεροτητα έχει δηλαδή το δέρμα σου και δεν μπορεί να φανεί η μυικότητα;! Ποιος σου είπε αυτές τις χαζομάρες;!!!
    Γυμναστική με βάρη θες και να οργανώσεις τη διατροφή σου.
    Επειδή είσαι χορτοφάγος θέλει έξτρα προσπάθεια για να κάνεις τους σωστούς συνδιασμούς ώστε να λαμβάνεις επαρκή πρωτεινη. 1.5-2γρ ανα κιλό βάρους είναι καλά. Ένα συμπλήρωμα πρωτεινης (φυτικής προέλευσης αναγκαστικά εκτος αν τρως γαλακτοκομικά) θα βοηθήσει αλλά σίγουρα οχι herbalife.

  4. #4

    Default

    Έχετε να μου προτείνετε κάποια συμπληρώματα που θεωρείτε καλά και να μου πείτε τι χρειάζομαι; Π.χ. εκτός από πρωτεΐνη χρειάζομαι και πολυβιταμίνη, ω3, BCAA κ.λπ.;
    Το δέρμα μου είναι πολύ μαλακό και χαλαρό ενώ έχω χαμηλό λίπος και 45 κιλά μυική μάζα. Είμαι καθαρά vegan όμως τρώω κάθε μέρα συνδυασμούς οσπρίων με δημητριακό και το πρωί και το βράδυ, τα πρωινά ταχίνι με ξηρούς καρπούς ή φυστικοβούτυρο και ενδιάμεσα λιναρόσπορο, σπόρους κάνναβης, τόφου κ.λπ. για να καλύψω όσο μπορώ την πρωτεΐνη).

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

  5. #5
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    09-09-04
    Location
    .
    Posts
    188

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Τι ιδιαίτεροτητα έχει δηλαδή το δέρμα σου και δεν μπορεί να φανεί η μυικότητα;! Ποιος σου είπε αυτές τις χαζομάρες;!!!
    Γυμναστική με βάρη θες και να οργανώσεις τη διατροφή σου.
    +1000

    Εγώ πάλι γιατί είμαι 100% σίγουρος ότι γυναίκα με ύψος 1.65 και 55 κιλά αποκλείεται να έχει λίπος μόνο 13% ?
    Φίλη Victoria22, ποιός και με τι τρόπο σου έκανε τη λιπομέτρηση ?

  6. #6

    Default

    Ο εκπρόσωπος της Herbalife όταν αγόρασα το shake.

  7. #7
    Junior Bodybuilder Δανάη's Avatar
    Join Date
    10-10-11
    Posts
    206

    Default

    Quote Originally Posted by Victoria22 View Post
    Τι αλλά συμπληρώματα μου προτείνετε για σύσφιξη/γράμμωση;
    συγνωμη που θα σε στεναχωρησω καλη μου αλλα αυτο που ζητας δεν πετυχαίνεται με συπμληρώματα....αλλα με γυμναστικη και διατροφή...απ'οτι καταλαβα δεν εισαι απλά χορτοφάγος αλλα vegan(ολική χορτοφάγος)....εχεις μειονεκτημα σε σχεση με καποια που δεν ειναι και έχετε τους ιδιους στοχους

  8. #8
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Quote Originally Posted by Victoria22 View Post
    Ο εκπρόσωπος της Herbalife όταν αγόρασα το shake.
    Μπορείς να είσαι σίγουρη ότι το αποτέλεσμα που σου έβγαλε είναι λάθος. Με 13% αποκλείεται να μην φαίνονται οι μυς. Επίσης μόνο κατά τύχη θα έχει κάποια σχέση με το αντικείμενο.

  9. #9

    Default

    Quote Originally Posted by Δανάη View Post
    συγνωμη που θα σε στεναχωρησω καλη μου αλλα αυτο που ζητας δεν πετυχαίνεται με συπμληρώματα....αλλα με γυμναστικη και διατροφή...απ'οτι καταλαβα δεν εισαι απλά χορτοφάγος αλλα vegan(ολική χορτοφάγος)....εχεις μειονεκτημα σε σχεση με καποια που δεν ειναι και έχετε τους ιδιους στοχους
    Ανέφερα ότι γυμνάζομαι 4 φορές την εβδομάδα και κοιτάω διατροφικά να παίρνω όσο πρωτεΐνη χρειάζομαι. Ρώτησα τι συμπληρώματα θα χρειαστώ για να βοηθήσουν παραπάνω το αποτέλεσμα, σε καμία περίπτωση δεν είπα ότι θέλω να κάνουν μαγικά.

  10. #10
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Για να ανακεφαλαιώσουμε όσα σωστά ειπώθηκαν από τα μέλη παραπάνω :

    - H λιπομέτρηση που έκανες σίγουρα δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Μόνο αν μιλάμε για dexa scan. Aλλά και πάλι τα νούμερα είναι νούμερα. Η εικόνα σου δείχνει πως χρειάζεσαι ανασύσταση (να χάσεις λίπος και να ανεβάσεις μυική μάζα).
    - Από τη στιγμή που δεν τρως καθόλου ζωικής προέλευσης πρωτεινη (ουτε καν αβγα, γαλακτοκομικά, ψάρια κλπ) να ξέρεις πως θα χρειαστείς συμπληρώματα , όχι για να γραμμώσεις αλλά γιατί ειναι απαραίτητα αφού δεν μπορείς να τα πάρεις από φυτικής προέλευσης (υποθέτω πρέπει να χεις κάνει την προσωπική σου έρευνα για να δεις τι πρέπει ως vegan να παίρνεις από θέμα βιταμινών όπως βιταμίνη Β12, ασβέστιο, σίδηρος, ψευδάργυρο, Ω3 λιπαρά).
    - Συμπλήρωμα πρωτεινης αναγκαστικά θα πάρεις φυτικής προέλευσης (πχ ρυζιού). Δες σε αυτό το λινκ εδώ εχει εκπτωτικά κουπόνια και στο σάιτ της Myprotein εχει κατηγορια για vegan.
    - Κάθε επιλογή έχει τα συν και τα πλην. Τα πλην είναι οτι για να χτίσεις μυς η ζωικής προέλευσης πρωτεινη είναι ανώτερη και απαραίτητη.Αυτό είναι νόμος. Με συνδιασμούς και αμινοξέα μπορείς να καλύψεις ενα μέρος του κενού αλλά παράλληλα θα αυξάνεται και η πρόσληψη υδατανθράκων.. Και όταν θα θες να τους έχεις σε συγκεκριμένο επίπεδο εκεί θα έχεις θέμα...
    - Χρειάζεται μεγάλη οργάνωση της διατροφής σου όπως επίσης και της προπόνησής σου. Ναι οκ πας 4 φορες, αλλά τι κάνεις; Πρέπει να έχεις ενα καλό πρόγραμμα και εκεί!

    Όλα αυτά λοιπόν πρέπει να τα βάλεις κάτω και να ξεκινήσεις όμορφα και οργανωμένα.

  11. #11
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    09-09-04
    Location
    .
    Posts
    188

    Default

    Quote Originally Posted by Victoria22 View Post
    Ο εκπρόσωπος της Herbalife όταν αγόρασα το shake.
    Ωραία λοιπόν, η μέτρηση είναι 1000% λάθος !!
    Με το ύψος σου και το βάρος σου, δεδομένου ότι δεν πρέπει να έχεις αρκετή μυϊκή μάζα, θα πρέπει να είσαι πάνω από 30%.
    Η μόνη αξιόπιστη μέτρηση λίπους, η οποία είναι ο "χρυσός κανόνας" είναι η μέτρηση με τη μέθοδο DEXA, όλα τ' άλλα είναι για τα πανηγύρια από λίγο έως πάρα πολύ.

  12. #12

    Default

    Θα κλείσω ένα ραντεβού να κάνω μια λιπομέτρηση με τη μέθοδο που μου είπατε.
    Έχω κάνει έρευνα για τις βιταμίνες και προσπαθώ όσο μπορώ να τις καλύπτω καθημερινά.
    Μαζί με την πρωτεΐνη, θα χρειαστεί να πάρω και επιπλέον αμινοξέα; Ακόμη, μετά από κάποια χρονική περίοδο σταματάω τα συμπληρώματα και τα ξαναπαίρνω αργότερα;
    Στο γυμναστήριο κάνω 20 λεπτά αερόβιο τη φορά καθώς χάνω πολύ εύκολα κιλά και αυτή τη στιγμή δε θέλω να πάω παρακάτω και από βάρη έχω χωρισμένες μέρες, πόδια-χέρια, πλάτη-στήθος, πόδια-ώμοι και ύστερα πάλι πλάτη-στήθος. Είναι 4-5 ασκήσεις σε κάθε μυική ομάδα.

  13. #13
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Quote Originally Posted by Victoria22 View Post
    Μαζί με την πρωτεΐνη, θα χρειαστεί να πάρω και επιπλέον αμινοξέα;
    Δεν έχω σχέση με την χορτοφαγία οπότε ότι πω θα το πω καθαρά βάσει κοινής λογικής. Αφού οι τροφές φυτικής προέλευσης δεν έχουν πλήρες προφίλ αμινοξέων και η πρωτεϊνη των συμπληρωμάτων φυτικής προέλευσης δεν θα έχουν πλήρες προφίλ οπότε 2 επιλογές σκέφτομαι και ας μας πει την γνώμη του κάποιος πιο ενημερωμένος.
    Αν θέλεις να πάρεις συμπλήρωμα πρωτεϊνης θα μπορούσες να πάρεις ένα με πρωτεϊνη ρυζιού και ένα με πρωτεϊνη κάποιου άλλου είδους σε αντιστοιχία με το ρύζι-όσπρια.
    Να πάρεις ένα συμπλήρωμα πρωτεϊνης φυτικής προέλευσης να δεις το προφίλ αμινοξέων και να συμπληρώσεις ανάλογα. Σ' αυτήν την περίπτωση βέβαια τίθεται το ερώτημα τα αμινοξέα από που έχουν παραχθεί.

  14. #14
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    09-09-04
    Location
    .
    Posts
    188

    Default

    Quote Originally Posted by Victoria22 View Post
    Θα κλείσω ένα ραντεβού να κάνω μια λιπομέτρηση με τη μέθοδο που μου είπατε.
    Έχω κάνει έρευνα για τις βιταμίνες και προσπαθώ όσο μπορώ να τις καλύπτω καθημερινά.
    Μαζί με την πρωτεΐνη, θα χρειαστεί να πάρω και επιπλέον αμινοξέα; Ακόμη, μετά από κάποια χρονική περίοδο σταματάω τα συμπληρώματα και τα ξαναπαίρνω αργότερα;
    Στο γυμναστήριο κάνω 20 λεπτά αερόβιο τη φορά καθώς χάνω πολύ εύκολα κιλά και αυτή τη στιγμή δε θέλω να πάω παρακάτω και από βάρη έχω χωρισμένες μέρες, πόδια-χέρια, πλάτη-στήθος, πόδια-ώμοι και ύστερα πάλι πλάτη-στήθος. Είναι 4-5 ασκήσεις σε κάθε μυική ομάδα.
    Απ' όσο μπορώ να καταλάβω, είσαι λίγο μπερδεμένη σχετικά με το θέμα κυρίως της διατροφής. Το ποστ της Kardoula είναι κατατοπιστικό επί της αρχής, από κει και πέρα μάλλον θα χρειαστείς κάποια πιο εξειδικευμένη παρακολούθηση και βοήθεια, πιθανόν από κάποιον διατροφολόγο.
    Καταρχήν πρέπει να ιεραρχήσεις τις προτεραιότητές σου, βάζοντας ένα και μόνο στόχο κάθε φορά, αλλιώς θα πελαγοδρομείς συνεχώς ανάμεσα σε διάφορες διατροφές & προπονήσεις και στο τέλος δεν θα έχεις αποτέλεσμα.
    Δεύτερον, το ότι χάνεις εύκολα βάρος δε λέει από μόνο του τίποτα, σκοπός είναι να χάνεις λίπος και όχι την απολύτως απαραίτητη μυϊκή μάζα, η οποία ούτως ή άλλως είναι πολύ δύσκολο να ανακτηθεί, ειδικά στις γυναίκες, ακόμα περισσότερο δε σε κάποιον vegan.
    Όσο αφορά τα συμπληρώματα, ναι θα σε βοηθήσουν, αλλά πρέπει να ξέρεις ποιά, πόσα και πότε να παίρνεις. Κανένα όμως δε μπορεί να υποκαταστήσει μια σωστά δομημένη διατροφή και ούτε θα πρέπει.
    Το γεγονός ότι είσαι vegan από μόνο του είναι ανασταλτικός παράγοντας (γνώμη μου) στο να χάσεις λίπος και να βάλεις μυϊκή μάζα σωστά και υγιεινά, αλλά αυτό είναι καθαρά προσωπική μου άποψη και δεν πρόκειται, ούτε και θέλω, να σε πείσω για τα μειονεκτήματα αυτής της πρακτικής, είναι καθαρά δικό σου θέμα.

  15. #15
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    09-09-04
    Location
    .
    Posts
    188

    Default

    Μια μικρή προσθήκη σχετικά με τα απαραίτητα (κατ' εμένα) αμινοξέα που προτείνω λόγω ειδικής (vegan) διατροφής:
    Καρινιτίνη, Καρνοσίνη & Ταυρίνη, μέχρι 6 γρ ημερησίως από το καθένα, μοιρασμένα στα γεύματα.

  16. #16

    Default

    Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας παιδιά!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Σύσφιξη και Γράμμωση
    By prielitious in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 1
    Last Post: 22-08-16, 12:47
  2. Συμβουλές Για Σύσφιξη Και Γράμμωση
    By Δημητρης Α in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 11-05-14, 22:15
  3. Replies: 53
    Last Post: 09-08-12, 12:04
  4. Συμβουλές για σύσφιξη και γράμμωση σε αρχάρια
    By Elita in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 37
    Last Post: 23-03-12, 14:08
  5. Τα συμπληρωματα που χρειαζομαι...;
    By Hamurabi in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 13-01-05, 02:02

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •