Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 20 of 20
  1. #1
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    09-09-04
    Location
    .
    Posts
    188

    Default Αγχώδεις Διαταραχές και Λειτουργία Εντέρου - Συζήτηση

    Quote Originally Posted by Down View Post
    Τα τελευταία χρόνια έχουν γίνει μελέτες που εμφανίζουν περιπτώσεις όπου μπορούν να σχετίζονται με την εύρυθμη λειτουργία του εντέρου.
    Όντως, πάρα πολλές, οι περισσότερες μάλλον εκφυλιστικές και νευρολογικές ασθένειες που μαστίζουν τον σύχρονο "πολιτισμένο" κόσμο (άννοια, αλτσχάϊμερ, αυτοάνοσα, κατάθλιψη, κλπ), σύμφωνα με τις τελευταίες έρευνες και μελέτες έχουν σαν αφετηρία το πεπτικό σύστημα και πιο συγκεκριμένα το έντερο.
    Η άποψη αυτή έχει γερές επιστημονικές βάσεις και όλα τα δεδομένα συντείνουν πλέον προς αυτή την κατεύθυνση. Κύριος λόγος είναι η άνευ λόγου δαιμονοποίηση των λιπών και η κατακόρυφη αύξηση των άχρηστων και επικίνδυνων υδατανθράκων σε παγκόσμιο επίπεδο τα τελευταία 40 περίπου χρόνια. Το γεγονός αυτό, έχει οδηγήσει στην αλλοίωση της εντερικής χλωρίδας και την κακή λειτουργία του εν γένει, με αποτέλεσμα πολλές τροφικές αλλεργίες, πέρα από την αλματώδη αύξηση της παχυσαρκίας, των καρδιοπαθειών, του σακχαρώδους διαβήτη τύπου 2 και διαφόρων αυτοάνοσων, στο σύγχρονο δυτικό κόσμο.

  2. #2
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    09-09-04
    Location
    .
    Posts
    188

    Default

    Quote Originally Posted by Down View Post
    Σε καμία περίπτωση πάντως δεν ισχύει για παθήσεις όπως η άννοια, το αλτσχάϊμερ, το πάρκινσον, κ.α.
    Κι όμως, ισχύει και υπάρχει και σχετική βιβλιογραφία για το πως και γιατί, αλλά βγαίνουμε εκτός θέματος.

  3. #3
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Quote Originally Posted by EAS View Post
    Κι όμως, ισχύει και υπάρχει και σχετική βιβλιογραφία για το πως και γιατί, αλλά βγαίνουμε εκτός θέματος.
    Τυγχάνει το αντικείμενο μου να είναι σχετικό επί του θέματος αυτού, οπότε θα επιμείνω!

  4. #4
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    09-09-04
    Location
    .
    Posts
    188

    Default

    Quote Originally Posted by Down View Post
    Τυγχάνει το αντικείμενο μου να είναι σχετικό επί του θέματος αυτού, οπότε θα επιμείνω!
    Δεν επιμένω καθόλου, σέβομαι απόλυτα την άποψή σου, αλλά εξακολουθώ να έχω τη δική μου μιας και είμαι κι εγώ λίγο σχετικός με το θέμα εξ' αντικειμένου.
    Η αλήθεια είναι ότι τα θέματα υγείας και προπόνησης δεν είναι μαθηματικά όπου 1+1=2, υπάρχουν πολλές διαφορετικές προσεγγίσεις και ερμηνείες, οι οποίες δεν είναι κατ' ανάγκη λάθος ή σωστές, τουλάχιστον όσο αφορά την "απόδειξή τους".
    Όσο προχωρά η επιστήμη, τόσο καινούργια και ενδιαφέροντα μονοπάτια ανοίγονται μπροστά μας και έχω κάθε λόγο να πιστεύω ότι ακόμα έχουμε να δούμε και να μάθουμε πολλά γύρω από την επίδραση του πεπτικού συστήματος στη συνολική υγεία του ατόμου, στο επόμενο διάστημα τώρα που έγινε η αρχή.
    Σοφία, συγνώμη για το off topic, αλλά θεωρώ ότι είναι ενδιαφέρουσα η κουβέντα γύρω από το θέμα. Και όπως είπα και σε προηγούμενο ποστ μου, θεωρώ ότι με μια βελτιωμένη διατροφή σε συνδυασμό με την άσκηση (όποια και να επιλέξεις), θα δεις αποτελέσματα, σου το εύχομαι ολόψυχα.

  5. #5
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    09-09-04
    Location
    .
    Posts
    188

    Default

    Μόλις βρω λίγο χρόνο (λογικά μέσα στο ΣΚ), θα προσπαθήσω να γράψω μερικές αράδες για το πως πιστεύω εγώ (σύμφωνα με τα όσα έχω διδαχθεί και έχω διαβάσει) ότι η εύρυθμη λειτουργία του εντέρου κυρίως, επηρρεάζει γενικά την υγεία του οργανισμού και ειδικά όσο αφορά τις νευρολογικές διαταραχές, αυτοάνοσα κλπ, όσο πιο απλά και κατανοητά μπορώ.

  6. #6
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Quote Originally Posted by EAS View Post
    Μόλις βρω λίγο χρόνο (λογικά μέσα στο ΣΚ), θα προσπαθήσω να γράψω μερικές αράδες για το πως πιστεύω εγώ (σύμφωνα με τα όσα έχω διδαχθεί και έχω διαβάσει) ότι η εύρυθμη λειτουργία του εντέρου κυρίως, επηρρεάζει γενικά την υγεία του οργανισμού και ειδικά όσο αφορά τις νευρολογικές διαταραχές, αυτοάνοσα κλπ, όσο πιο απλά και κατανοητά μπορώ.
    Βεβαίως, θέλω χαρώ να ακούσω, για να παραθέσω και αντίλογο! Για τις νευρολογικές παθήσεις βέβαια, καθώς στα άλλα δεν διαφώνησα. Και απλά να μην είναι κάτι σκαμπάζω πιστεύω.

  7. #7
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    09-09-04
    Location
    .
    Posts
    188

    Default

    Quote Originally Posted by Down View Post
    Βεβαίως, θέλω χαρώ να ακούσω, για να παραθέσω και αντίλογο! Για τις νευρολογικές παθήσεις βέβαια, καθώς στα άλλα δεν διαφώνησα. Και απλά να μην είναι κάτι σκαμπάζω πιστεύω.
    Προφανώς δεν αναφέρομαι σ' εσένα, αλλά αυτά που θα γράψουμε θα πρέπει να έχουν νόημα και για τους υπόλοιπους, το νήμα εδώ δεν φτιάχτηκε για να συζητήσουμε μεταξύ μας και να λύσουμε τυχόν "διαφορές", σωστά ?
    Όπως είπα, δεν θέλω, ούτε και με ενδιαφέρει να πείσω κανέναν για τίποτα, απλά παραθέτω τις όποιες γνώσεις και εμπειρίες μου γύρω από το θέμα και φυσικά είμαι πρόθυμος να ακούσω και τον όποιο αντίλογο, δεν ισχυρίζομαι ότι κατέχω τη μόνη αλήθεια....
    Επίσης, να διευκρινήσω ότι, όσο αφορά τα αυτοάνοσα και εκφυλιστικές ασθένειες (άνοια αλτσχάϊμερ, Πάρκινσον), μίλησα για πρόληψη (στα αυτοάνοσα όπως η σκλήρυνση για παράδειγμα, υπάρχουν και περιπτώσεις θεαματικής βελτίωσης των συμπτωμάτων) μέσω της διατροφής και όχι θεραπεία, για την κατάθλιψη, αγχώδεις διαταραχές κλπ ναι, πιστεύω (και έχω παραδείγματα) ότι, αναλόγως της περίπτωσης και της βαρύτητας φυσικά, είναι δυνατή και η θεραπεία σε μικρότερο ή μεγαλύτερο βαθμό.
    Last edited by EAS; 13-07-18 at 08:30.

  8. #8
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Με συγχωρείς αν ακούστηκα κάπως, όντως ανυπομονώ να ακούσω!

  9. #9
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    09-09-04
    Location
    .
    Posts
    188

    Default

    Quote Originally Posted by Down View Post
    Με συγχωρείς αν ακούστηκα κάπως, όντως ανυπομονώ να ακούσω!
    Όχι, μην το σκέφτεσαι έτσι καθόλου, λίγο χρόνο θέλω μόνο γιατί παίζουμε σε πολλά ταμπλώ τελευταία και δεν προλαβαίνω να γράφω...!!
    Εννοείται θέλω κι εγώ ν' ακούσω την άποψή σου, μιας και απ' ότι καταλαβαίνω είσαι γιατρός (αν κάνω λάθος διόρθωσέ με), οπότε η άποψή σου έχει βαρύνουσα σημασία.

  10. #10
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Είμαι παθών κι εγώ. Σε αγχώδεις περιόδους με χτυπάει στο στομάχί, κοιλιά, έντερο. Οπότε περιμένω με ενδιαφέρον την συνέχεια της συζήτησης.

    Να πω ότι πέραν της πιο προσεκτικής διατροφής προσπάθησα να καταπολεμήσω (πέραν του άγχους) τα συμπτώματα με προβιοτικά και συγκεκριμένα το vsl3 και με το οποίο placebo ή όχι είχα δει βελτίωση όπως έχω γράψει και στο φόρουμ. Όμως αυτό που πραγματικά σε μένα έκανε θαύματα ήταν το κεφίρ. Από τότε δεν το πίνω μεν σε τακτική βάση αλλά 2-3 φορές το μήνα θα αγοράσω από ένα μπουκάλι.
    Συγγνώμη αν βγήκα λίγο εκτός θέματος.

  11. #11
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    09-09-04
    Location
    .
    Posts
    188

    Default

    Λοιπόν, έχουμε και λέμε, δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι εύκολο στο διάβασμα, μόλις το τελείωσα γιατί ήθελα να είμαι όσο πιο συγκεκριμένος μπορώ.
    Ελπίζω και πιστεύω να βγαίνει άκρη για κάποιον που δε γνωρίζει και πολλά, συγχωρέστε με αλλά είμαι κουρασμένος μετά από τόση ώρα γράψιμο...

    Θα ξεκινήσω από το τέλος, εξετάζοντας συνοπτικά μερικά από τα αίτια της εκδήλωσης διαφόρων εκφυλιστικών και αυτοάνοσων ασθενειών του εγκεφάλου, όπως η άνοια, το Αλτσχάϊμερ, το Πάρκινσον κλπ.
    Στα αρχικά στάδια, η ζημιά ξεκινά με τη δημιουργία φλεγμονής στον εγκέφαλο, η οποία προκαλεί τη δημιουργία ελευθέρων ριζών, οι οποίες τελικά «σκοτώνουν» τα εγκεφαλικά κύτταρα.
    Για παράδειγμα, στο Αλτσχάϊμερ, προσβάλλονται τα εγκεφαλικά κύτταρα τα οποία παράγουν ακετυλοχολίνη, ενώ στη νόσο του Πάρκινσον τα εγκεφαλικά κύτταρα που παράγουν ντοπαμίνη.
    Στις δε αγχώδεις δυσλειτουργίες (αγχώδεις διαταραχές, κατάθλιψη κλπ), έχουμε συνήθως δυσλειτουργία λόγω ανεπάρκειας της σεροτονίνης ή/και της ντοπαμίνης κυρίως.

    Όλες οι παραπάνω ουσίες, αποτελούν, μαζί με μερικές άλλες, τους νευροδιαβιβαστές, δηλαδή μεταφέρουν τα «σήματα» ανάμεσα στους νευρώνες του εγκεφάλου, προκειμένου να εκτελέσουμε διάφορες λειτουργίες.
    Όπως γίνεται λοιπόν αντιληπτό, είναι πολύ ουσιώδες, να υπάρχει πάντα η κατάλληλη επάρκεια και η σωστή λειτουργία όλων των νευροδιαβιβαστών, προκειμένου να έχουμε έναν «χαρούμενο» και υγιή εγκέφαλο και κατ΄επέκταση καλή υγεία.

    Για να επανέλθουμε λοιπόν στο αρχικό μας θέμα, το οξειδωτικό στρες να αποτελεί την απαρχή της διαδικασίας δημιουργίας ελευθέρων ριζών, οι οποίες με τη σειρά τους παίζουν τον κύριο λόγο στη δημιουργία των διαφόρων εκφυλιστικών εγκεφαλοπαθειών.
    Πρέπει λοιπόν να εστιάσουμε την προσοχή μας στη μείωση της παραγωγής των ελευθέρων ριζών ή τη γρήγορη αδρανοποίησή τους. Ένα από τα καλύτερα όπλα που διαθέτουμε είναι τα αντιοξειδωτικά. Ο ρόλος τους είναι να αδρανοποιούν τις ελεύθερες ρίζες, δανείζοντάς τους τα ηλεκτρόνια που χρειάζονται προκειμένου να «σταθεροποιηθούν» σαν ενώσεις, οπότε καθίστανται αβλαβή πλέον για τον οργανισμό.
    Άρα λοιπόν, πρέπει να βρούμε την αιτία δημιουργίας της φλεγμονής, η οποία θα δημιουργήσει τις ελεύθερες ρίζες, οι οποίες με τη σειρά τους θα διαταράξουν την ισορροπία των νευροδιαβιβαστών και θα οδηγήσουν σε ασθένειες του εγκεφάλου.

    Ας δούμε τώρα τι προκαλεί τη δημιουργία των ελευθέρων ριζών μέσω της φλεγμονής, ή τουλάχιστον τις βασικές αιτίες, μιας και η επιστήμη ακόμα δεν έχει χαρτογραφήσει πλήρως τη διαδικασία.

    Πρόκειται για τη γλυκόζη (το λεγόμενο σάκχαρο του αίματος), τη γλουτένη και διάφορες τροφικές δυσανεξίες.

    Η γλυκόζη, από τη στιγμή που βρίσκεται στο αίμα, συνδέεται με την αιμοσφαιρίνη και σχηματίζει τη γλυκοζυλιωμένη αιμοσφαιρίνη (HbA1c). Η διαδικασία αυτή ονομάζεται γλυκοζυλίωση. Κατά τη διάρκεια αυτής της διαδικασίας, αυξάνεται η φλεγμονή και η παραγωγή ελευθέρων ριζών. Η γλυκοζυλιωμένη αιμοσφαιρίνη είναι ένας σημαντικός παράγοντας γήρανσης του εγκεφάλου, συν τοις άλλοις, οπότε είναι άλλος ένας καλός λόγος να κρατάμε τα επίπεδά της χαμηλά. Εδώ αξίζει να σημειωθεί ότι η διάρκεια ζωής της γλυκοζυλιωμένης αιμοσφαιρίνης είναι περίπου 3 μήνες, γι? αυτό άλλωστε και είναι πολύ πιο αξιόπιστος δείκτης από τη μέτρηση του σακχάρου νηστείας.

    Η γλουτένη, αν και πολλοί γιατροί δεν το παραδέχονται, αποτελεί κύριο παράγοντα στην εκδήλωση εκφυλιστικών ασθενειών του εγκεφάλου και αυτοάνοσων νοσημάτων. Θεωρείται ότι δρα κυρίως δημιουργώντας φλεγμονή στα τοιχώματα του εντέρου, ενώ η κύρια ουσίας της, η γλιαδίνη, θεωρείται ότι «μπλοκάρει» τις συνάψεις του εγκεφάλου. Άρα λοιπόν, συστήνεται ανεπιφύλακτα σε όλους όσους αντιμετωπίζουν νευρολογικής φύσης προβλήματα, να καταργήσουν εντελώς τη γλουτένη από τη διατροφή τους.

    Τέλος, διάφορες ευαισθησίες σε τροφές, μπορούν να γίνουν αιτία δημιουργίας φλεγμονής και η αφαίρεσή τους από τη διατροφή να επιφέρει άμεση ανακούφιση από διάφορα νευρολογικά προβλήματα.

    Τώρα που καταλήξαμε στις αιτίες που εμπλέκονται στη δημιουργία φλεγμονής και κατ? επέκταση ελευθέρων ριζών, ας δούμε πως εμπλέκεται η εντερική λειτουργία σε όλο αυτό.

    Αν και πρακτικά η διαδικασία της πέψης ξεκινάει μερικώς από το στόμα με την έκκριση του σάλιου και στη συνέχεια στο στομάχι, στην πραγματικότητα η συντριπτική πλειοψηφία της τροφής απορροφάται στο λεπτό έντερο. Δε θέλω, ούτε είναι και σκόπιμο να μπω σε περισσότερες λεπτομέρειες, απλά θα αναφέρω μερικά ουσιώδη πράγματα που θα μας κάνουν να καταλάβουμε πως μερικές τροφές επηρεάζουν αρνητικά την υγεία μας, μέσω της διαδικασίας της πέψης στο λεπτό κυρίως έντερο.
    Στο λεπτό έντερο λοιπόν, γίνεται η απορρόφηση όλων σχεδόν των θρεπτικών υλών, άρα είναι πολύ ουσιώδες όπως καταλαβαίνουμε όλοι, να είναι καλή και σωστή η λειτουργία του. Σε ένα υγιές έντερο, οι διάφορες θρεπτικές ουσίες απορροφώνται μέσω των τοιχωμάτων του, οπότε μεταφέρονται τα θρεπτικά συστατικά στο αίμα, για να φτάσουν στη συνέχεια στα διάφορα όργανα του σώματος (ήπαρ), όπου και θα γίνουν οι απαραίτητες διεργασίες.

    Κανονικά, στο ανώτερο μέρος του εντέρου απορροφώνται οι μονοσακχαρίτες (συστατικά της διάσπασης των υδατανθράκων), οι περισσότερες βιταμίνες, τα αμινοξέα, η αλκοόλη και τα ανόργανα συστατικά, ενώ στο μεσαίο τμήμα του λεπτού εντέρου γίνεται η απορρόφηση των λιπαρών οξέων. Ιδανικά, η πολτοποιημένη τροφή κατεβαίνει με διάφορες κινήσεις του εντέρου σιγά σιγά προς τα κάτω, έτσι ώστε να απορροφηθεί σε όλο το μήκος του και να τροφοδοτήσει τα αντίστοιχα βακτήρια.
    Τέλος, στο παχύ έντερο γίνεται η απορρόφηση κυρίως νερού και ανόργανων αλάτων, αλλά και όσων θρεπτικών υλών δεν έχουν απορροφηθεί στο λεπτό έντερο. Οι αδιάσπαστες τροφές που δεν απορροφώνται από το έντερο όπως οι φυτικές ίνες και μερικά άμυλα, αποτελούν την κύρια πηγή τροφής για τα βακτήρια που αποτελούν τη χλωρίδα του εντέρου και έχουν εξέχοντα ρόλο στην καλή υγεία του οργανισμού. Μην ξεχνάμε, ότι τα βακτήρια, υπερτερούν σε αριθμό με σχέση 10:1 συγκριτικά με όλα τα υπόλοιπα κύτταρα του σώματος, άρα είναι πολύ σημαντικό να έχουμε μια καλή σχέση μαζί τους !

    Εδώ αρχίζει το πράγμα να γίνεται ενδιαφέρον?

    Η κατανάλωση επεξεργασμένων τροφών, καθώς και η ατελής διάσπαση των θρεπτικών συστατικών στο στομάχι λόγω έλλειψης επαρκούς ποσότητας υδροχλωρικού οξέος (σχεδόν το 98% του πληθυσμού έχει ανεπάρκεια υδροχλωρικού οξέος), έχουν σαν αποτέλεσμα στην πρώτη περίπτωση την απορρόφηση της τροφής πολύ νωρίς στο λεπτό έντερο, πράγμα που οδηγεί τα βακτήρια στο κάτω μέρος σε λιμοκτονία, ενώ αυξάνει δυσανάλογα τα βακτήρια στο επάνω μέρος, στη δε δεύτερη στη δημιουργία παθογόνων για τον οργανισμό βακτηρίων.
    Για να γίνει σωστά η απορρόφηση των θρεπτικών ουσιών, θα πρέπει τα τοιχώματα του εντέρου (λάχνες & μικρολάχνες) να είναι υγιή, δηλαδή ανέπαφα και να λειτουργούν σωστά. Αν τα τοιχώματα εμφανίζουν «ρωγμές», δεν είναι δυνατή η απορρόφηση των λιπών, με κύριο αποτέλεσμα να έχουμε μειωμένη απορρόφηση διαφόρων λιποδιαλυτών βιταμινών και αντιοξειδωτικών, τα οποία θέλουν παρουσία λίπους για την απορρόφησή τους.

    Άρα λοιπόν, για καλή υγεία, θέλουμε α) να διατηρούμε ανέπαφη τη χλωρίδα του εντέρου και β) να διατηρούμε ανέπαφα τα τοιχώματα του λεπτού εντέρου προκειμένου να έχουμε σωστή απορρόφηση των θρεπτικών υλών και να μην εισέρχονται στην κυκλοφορία ανεπιθύμητες ουσίες.
    Εδώ λοιπόν, πρέπει να αναφέρουμε, ότι πολύ σημαντικοί παράγοντες που δημιουργούν άμεσα πρόβλημα στα τοιχώματα του εντέρου, με αποτέλεσμα να είναι διαπερατό από ουσίες που δεν πρέπει (leaky gut), είναι η γλουτένη και διάφορες διατροφικές «αλλεργίες».
    Αυτό οδηγεί σε δημιουργία φλεγμονής, κατάπτωση του ανοσοποιητικού συστήματος και εντέλει σε διάφορες αυτοάνοσες ασθένειες όπως η σκλήρυνση κατά πλάκας, ο λύκος, η ρευματοειδής αρθρίτιδα κλπ.

    Οι επεξεργασμένοι υδατάνθρακες τώρα (με απλά λόγια αυτοί που έχουν υψηλό γλυκαιμικό δείκτη), λόγω της γρήγορης απορρόφησής τους νωρίς στο λεπτό έντερο, αφενός μπαίνουν στην κυκλοφορία του αίματος σε μεγάλα ποσοστά, ανεβάζοντας τα επίπεδα του σακχάρου (άρα και της ινσουλίνης μετέπειτα), αφετέρου δημιουργούν ανισορροπία στον πληθυσμό των βακτηριδίων και αύξηση των παθογόνων εξ? αυτών.
    Η αύξηση των παθογόνων βακτηριδίων, δημιουργεί μια ουσία (lipopolysaccharides ή LPS), η οποία, μέσω των ρωγμών στα τοιχώματα του εντέρου μπαίνει στην κυκλοφορία.
    Η παρουσία των LPS, δημιουργεί χρόνια φλεγμονή η οποία όπως είδαμε παραπάνω είναι η αρχή της διαδικασίας εμφάνισης νευρολογικών ανωμαλιών και όχι μόνο.

    Λαμβάνοντας υπόψη ότι το λεπτό έντερο είναι υπεύθυνο για το 66% περίπου του ανοσοποιητικού συστήματος και για το 70% της δημιουργίας των νευροδιαβιβαστών, είναι εύκολο να καταλάβουμε πόσο τεράστιο ρόλο παίζει στην εμφάνιση νευρολογικών ασθενειών ειδικότερα και στη συνολική υγεία γενικότερα.

    Φίλε Down, ανυπομονώ να διαβάσω τα σχόλιά σου, παρατηρήσεις, και γενικά την άποψή σου επι του θέματος.

    Και για το τέλος, δύο βιντεάκια που καλό θα είναι να τα δείτε μέχρι το τέλος, δυστυχώς προϋποθέτει καλή γνώση της αγγλικής

    https://www.youtube.com/watch?v=A6g_...&feature=share
    https://www.youtube.com/watch?v=KLjgBLwH3Wc
    Last edited by EAS; 13-07-18 at 22:11.

  12. #12
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Μόλις το διάβασα. Καταρχάς μπράβο και ευχαριστώ για τον κόπο σου να τα γράψεις όλα αυτά. Θα προσπαθήσω να απαντήσω πάνω σε αυτά που γνωρίζω βέβαια.

    Υ.Γ.: Δεν είμαι γιατρός αλλά η έρευνα μου είναι σχετική με το αντικείμενο, οπότε η άποψη μου προφανώς δεν έχει την ιδια βαρύτητα.
    Last edited by Down; 14-07-18 at 00:57.

  13. #13
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Γενικά νομίζω ότι αναφέρεις αρκετά πράγματα συγκεχυμένα, αφού στις παθήσεις που αναφέραμε δεν υπάρχει καμία απόδειξη μέχρι στιγμής που να τις σχετίζει με την λειτουργία του εντέρου ή των όποιων αναφέρεις παραπάνω.

    Παραθέτω.

    Η νόσος του Αλτσχάιμερ είναι συνέπεια της αδυναμία εκκαθάρισης του αμυλοειδούς-β (Aβ) πεπτιδίου από τα διάκενα του εγκεφάλου. Ένα μικρό ποσοστό ασθενών (<1%) έχει κληρονομήσει μεταλλάξεις στα γονίδια που επηρεάζουν την επεξεργασία του Αβ και την ανάπτυξη της νόσου σε πολύ νεότερη ηλικία (μέση ηλικία ~ 45 ετών) [1]. Η απόθεση Aβ στον εγκέφαλο προηγείται του Αλτσχάιμερ.

    Υπάρχουν ακόμα δύο υποθέσεις για την αιτία της ασθένειας, η χολινεργική υπόθεση και η εναπόθεση στον εγκέφαλο της πρωτεΐνης Tau [4]. Η μεν πρώτη είναι ξεπερασμένη και η δεύτερη σε πρώϊμο στάδιο.

    Η νόσος του Πάρκινσον είναι η δεύτερη πιο συχνή προοδευτική νευροεκφυλιστική διαταραχή. Λόγω της παθοφυσιολογικής απώλειας ή εκφυλισμού των ντοπαμινεργικών νευρώνων, η ιδιοπαθής νόσος του Πάρκινσον σχετίζεται με παράγοντες κινδύνου όπως η γήρανση, το οικογενειακό ιστορικό, η έκθεση σε φυτοφάρμακα και οι χημικές ουσίες στο περιβάλλον (π.χ. συνθετική χρήση ηρωίνης ). [5]

    Η άνοια χαρακτηρίζεται από δυσκολίες στη μνήμη, διαταραχές στη γλώσσα, ψυχολογικές και ψυχιατρικές αλλαγές. Το Αλτσχάιμερ είναι μια συγκεκριμένη ασθένεια και είναι η συνηθέστερη αιτία της άνοιας [6]. Οπότε για την άνοια δεν θα αναφερθώ περαιτέρω αφού δεν πρόκειται για μια συγκεκριμένη πάθηση.

    Όσον αφορά την λειτουργία των νευροδιαβιβαστών, του εντέρου, περί γλυκόζης και γλουτένης είναι σωστά μεν όσα γράφεις αλλά δεν βλέπω πως σχετίζονται με την σύνδεση νευρολογικών διαταραχών και εύρυθμης λειτουργίας εντέρου. Εκτός και αν δεν καταλαβαίνω κάτι καλά απ? αυτά που λες.

    Λαμβάνοντας υπόψη ότι το λεπτό έντερο είναι υπεύθυνο για το 66% περίπου του ανοσοποιητικού συστήματος και για το 70% της δημιουργίας των νευροδιαβιβαστών, είναι εύκολο να καταλάβουμε πόσο τεράστιο ρόλο παίζει στην εμφάνιση νευρολογικών ασθενειών ειδικότερα
    Αυτό δεν προκύπτει απο κάπου, ούτε υπάρχει απόδειξη γιαυτό. Εκτός αν είναι απλά δικό σου συμπέρασμα.

    [1] https://www.nature.com/articles/nrdp201556.pdf
    [2] https://www.sciencedirect.com/scienc...09V?via%3Dihub
    [3] https://www.cell.com/trends/neurosciences/fulltext/S0166-2236(00)02031-2?_returnURL=https%3A%2%2Flinkinghub.elsevier.com%2Fretrieve%2Fpii%2FS0166223600020312%3Fshowall%3Dtrue
    [4] https://www.nature.com/articles/nature07767
    [5] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24389262
    [6] https://www.bmj.com/bmj/section-pdf/...eview.full.pdf
    Last edited by Down; 14-07-18 at 00:55.

  14. #14
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    09-09-04
    Location
    .
    Posts
    188

    Default

    Καλημέρα,

    Καταρχήν ευχαριστώ για το χρόνο σου και για τα σχόλια, ειλικρινά !
    Αποδείξεις στην ιατρική είναι πολύ δύσκολο να βρεις γιατί, δεν είναι μαθηματικά, ενδείξεις έχουμε, άλλοτε ισχυρότερες, άλλοτε στη σφαίρα της υποψίας. Το πιο κλασικό ίσως παράδειγμα είναι η σύνδεση των τιμών της χοληστερίνης με την πρόκληση καρδιοπαθειών, απ' όσο γνωρίζω δεν υπάρχει καμία σοβαρή έρευνα να που αποδεικνύει ότι οι "μεγάλες" τιμές χοληστερίνης ευθύνονται για την εκδήλωση καρδιοπαθειών, κι όμως η παγκόσμια ιατρική κοινότητα το έχει αποδεχθεί σαν θέσφατο (εκεί έχω πολλές έρευνες και μελέτες περί "απόδειξης" του αντιθέτου).
    'Αρα λοιπόν, δε θα μπορούσε να υπάρχει απόδειξη για τους ισχυρισμούς μου, οι οποίοι είναι αποτέλεσμα έρευνας (όπως κι εσύ, έχω αυτή τη "λόξα" πέρα από τις διατροφικές σπουδές), η οποία βασίζεται σε πολλά χρόνια διαβάσματος, σεμιναρίων κλπ.
    Προφανώς, επειδή δεν έχω τόσο χρόνο και δεν έχει και νόημα (μιας και δεν με ενδιαφέρει να αποδείξω τίποτα σε κανέναν), δεν έχω πρόχειρες τις μελέτες από όλα τα βιβλία που διαβάζω, πρέπει να κάτσω να ψάξω τα references στο κάθε ένα, διαδικασία που δεν είμαι διατεθειμένος να κάνω (βέβαια δεν το αποκλείω κιόλας, ίδωμεν), χωρίς αυτό να σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι απαξιώνω τον/τους συνομιλητές μου και στην προκειμένη περίπτωση εσένα, είναι καθαρά θέμα χρόνου.
    Απλά, τυχαίνει να παρακολουθώ και να έχω εικόνα από τις τελευταίες εξελίξεις σε οτιδήποτε αφορά την προπόνηση και κυρίως τη διατροφή, από ανθρώπους που είναι πρωτοπόροι στον τομέα αυτό και τους έχω απόλυτη εμπιστοσύνη.
    Τέλος, από τη στιγμή που θεωρείς ότι η τελευταία πρότασή μου (που έχεις κάνει quote) δεν ισχύει, τότε ναι, δε μπορείς να συσχετίσεις τη σύνδεση νευρολογικών διαταραχών και εύρυθμης λειτουργίας εντέρου.
    Ευχαριστώ και πάλι για τα σχόλια, επειδή τώρα δεν έχω χρόνο (πάω για προπόνηση), θα επανέλθω αργότερα μέσα στην ημέρα για περαιτέρω συζήτηση...
    Last edited by EAS; 14-07-18 at 10:04.

  15. #15
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Καλημέρα.

    Αυτό με τα μαθηματικά γιατί το λες; Όλα όσα έχω παραθέσει παραπάνω είναι μαθηματικά, ειδικά στις νευρολογικές παθήσεις είναι σχεδόν αποκλειστικά μαθηματικά. Η εξέταση θα γίνει με είτε με MRI είτε με PET scan, η αναπαράσταση της τομογραφίας του εγκεφάλου έγκειται καθαρά σε μαθηματικά, με τα οποία θα γίνει η διάγνωση (βλέπε πηγή [1] παραπάνω αν θες, μπορώ να παραθέσω περισσότερα).
    Τομογράφοι, υπέρηχοι, αιματολογικές, είναι μαθηματικά.

    Γιαυτό και μιλάω για αποδείξεις και έρευνες. Μέχρι στιγμής δηλαδή έχουν αποδειχθεί τα παραπάνω, μπορεί σε 5-10 χρόνια να αποδειχθούν λάθος, αλλά η γνώση μας σε αυτά τα θέματα σήμερα είναι εκεί, οπότε δεν μπορώ να διαφωνήσω ιδεολογικά. Σαφώς υπάρχει και η παθολογική-"διαισθητική" εξέταση, όμως κανένας γιατρός δεν μπορεί να πει πχ. έχεις πρώϊμο στάδιο Αλτσχάιμερ με παθολογική εξέταση, χωρίς μαγνητική.

    Όσο για την πρόταση σου λέω ότι δεν ισχύει αυτό
    είναι εύκολο να καταλάβουμε πόσο τεράστιο ρόλο παίζει στην εμφάνιση νευρολογικών ασθενειών ειδικότερα
    , όχι αυτά
    υπόψη ότι το λεπτό έντερο είναι υπεύθυνο για το 66% περίπου του ανοσοποιητικού συστήματος και για το 70% της δημιουργίας των νευροδιαβιβαστών
    .
    Διαφωνώ ως προς την σύνδεση των διαταραχών του εντέρου με τις νευρολογικές παθήσεις, όχι τις αγχώδεις διαταραχές, και επίσης την μη μαθηματική απόδειξη αιτιών και διάγνωσης, αφού είναι καθαρά βασισμένα σε μαθηματικά.

    Σε όλα τα υπόλοιπα οι γνώσεις μου δεν είναι επαρκής οπότε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη.

  16. #16
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    09-09-04
    Location
    .
    Posts
    188

    Default

    Quote Originally Posted by Down View Post
    Διαφωνώ ως προς την σύνδεση των διαταραχών του εντέρου με τις νευρολογικές παθήσεις, όχι τις αγχώδεις διαταραχές, και επίσης την μη μαθηματική απόδειξη αιτιών και διάγνωσης, αφού είναι καθαρά βασισμένα σε μαθηματικά.
    Γειά και πάλι,

    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29936690
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29903615
    Αυτά με ένα πολύ γρήγορο ψάξιμο, ελπίζω να σε κάλυψα πάνω σ' αυτό, αν όχι δε μπορώ να κάνω κάτι παραπάνω (δεν το λέω ειρωνικά ή απαξιωτικά, μην παρεξηγηθώ).

    Όσοα αφορά αυτά που παράθεσες στο προγούμενο ποστ, δε μπορώ να τα αξιολογήσω (εννοώ πχ "αδυναμία εκκαθάρισης του αμυλοειδούς-β (Aβ) πεπτιδίου από τα διάκενα του εγκεφάλου" κλπ) γιατί δεν έχω την απαραίτητη γνώση, άρα δε μπορώ να τα αμφισβητήσω σε καμία περίπτωση. Αυτό που ισχυρίζομαι εν τέλει, είναι ότι η δυσλειτουργία του εντέρου έχει "κατηγορηθεί" ότι μπορεί να πάιζει σημαντικό ρόλο στην εμφάνιση νευρολογικών διαταραχών, τίποτα παραπάνω. Προφανέστατα και υπάρχουν πολλοί άλλοι παράγοντες που παίζουν ρόλο (κληρονομικότητα, περιβάλλον, κλπ), απλά η διατροφή είναι το μόνο σχεδόν που μπορούμε να ελέγξουμε άμεσα, οπότε να μειώσουμε τις πιθανότητες.
    Αν τώρα το ποστ μου είναι λίγο συγκεχυμένο και δε μπορείς να βγάλεις εύκολα άκρη, είναι γιατί δεν είναι πολύ εύκολο να μεταφέρεις στο γραπτό λόγο όλη την πληροφορία όπως την έχεις στο κεφάλι σου με τρόπο που να μπορεί να βγάλει άκρη κάποιος που δε γνωρίζει βασικά πράγματα (πχ πως η πέψη επηρρεάζει την υγεία κλπ), οπότε ζητώ συγνώμη, έκανα το καλύτερο που μπορούσα στον περιορισμένο χρόνο που είχα.
    Σε επόμενο ποστ θα κάνω μια αναφορά σε ενισχυτικά συμπληρώματα για την καλή λειτουργία του εγκεφάλου και θα απαντήσω λίγο πιο συγκεκριμένα στον φίλο conan 1982.
    Last edited by EAS; 14-07-18 at 16:53.

  17. #17
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    09-09-04
    Location
    .
    Posts
    188

    Default

    Quote Originally Posted by conan1982 View Post
    Είμαι παθών κι εγώ. Σε αγχώδεις περιόδους με χτυπάει στο στομάχί, κοιλιά, έντερο. Οπότε περιμένω με ενδιαφέρον την συνέχεια της συζήτησης.

    Να πω ότι πέραν της πιο προσεκτικής διατροφής προσπάθησα να καταπολεμήσω (πέραν του άγχους) τα συμπτώματα με προβιοτικά και συγκεκριμένα το vsl3 και με το οποίο placebo ή όχι είχα δει βελτίωση όπως έχω γράψει και στο φόρουμ. Όμως αυτό που πραγματικά σε μένα έκανε θαύματα ήταν το κεφίρ. Από τότε δεν το πίνω μεν σε τακτική βάση αλλά 2-3 φορές το μήνα θα αγοράσω από ένα μπουκάλι.
    Συγγνώμη αν βγήκα λίγο εκτός θέματος.
    Καταρχήν ελπίζω να έβγαλες καμιά άκρη από αυτά που έγραψα...
    Να σου πω την άποψή μου για τα προβιοτικά: προσωπικά πιστεύω ότι είναι απαραίτητα πλέον στη διατροφή μας, αλλά δυστυχώς η συντριπτική πλειοψηφία που υπάρχει στα ράφια του εμπορίου είναι τσάμπα χρήματα, κυρίως με την έννοια ότι θα είσαι πολύ τυχερός αν είναι έστω και λίγα βακτήρια ζωντανά μέσα στην κάψουλα !
    Δε θέλω να προτείνω συγκεκριμένες εταιρίες και σκευάσματα, θα σου πρότεινα σε γενικές γραμμές να προτιμάς όσα είναι σε ψυγείο ή/και συσκευασία blister και φυσικά να τα διατηρείς πάντα στο ψυγείο. Επέλεξε ένα με όσες περισσότερες οικογένειες βακτηρίων μπορείς. Επίσης, η καλύτερη ώρα είναι αμέσως μετά το φαγητό, σε κάθε γεύμα.
    Το κεφίρ καλό είναι, αλλά συλλογίσου ότι μία κάψουλα προβιοτικών αντιστοιχεί σε περίπου 40 κεφίρ !
    Φυσικά δε μπορώ να προτείνω ή να συστήσω κάτι συγκεκριμένο, από τη στιγμή που δε γνωρίζω τη διατροφή σου, αλλά ένα καλό βήμα θα είναι να καταργήσεις εντελώς τη γλουτένη, τη ζάχαρη παντός τύπου και μορφής, να περιορίσεις τα όσπρια και να αυξήσεις τα καλά λιπαρά (ιχθυέλαια, ξηρούς καρπούς, λάδι καρύδας, αβοκάντο, ελαιόλαδο κλπ), αν δεν το κάνεις ήδη.
    Όσο αφορά διάφορες προστατευτικές ουσίες του εγκεφάλου σε συμπληρώματα, είναι μεταξύ άλλων: GPC (glycerophosphocholine), ALC (Acetyl L-Carnitine), PS (Phosphatidylserine), CoQ10 και φυσικά τα ιχθυέλαια.
    Επίσης, τα περισσότερα ιχθυέλαια που κυκλοφορούν στην αγορά είναι οξειδωμένα, οπότε η επιλογή μιας καλής εταιρίας είναι σημαντική.
    Last edited by EAS; 14-07-18 at 16:54.

  18. #18
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Quote Originally Posted by EAS View Post
    Γειά και πάλι,

    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29936690
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29903615
    Αυτά με ένα πολύ γρήγορο ψάξιμο, ελπίζω να σε κάλυψα πάνω σ' αυτό, αν όχι δε μπορώ να κάνω κάτι παραπάνω (δεν το λέω ειρωνικά ή απαξιωτικά, μην παρεξηγηθώ).

    Όσοα αφορά αυτά που παράθεσες στο προγούμενο ποστ, δε μπορώ να τα αξιολογήσω (εννοώ πχ "αδυναμία εκκαθάρισης του αμυλοειδούς-β (Aβ) πεπτιδίου από τα διάκενα του εγκεφάλου" κλπ) γιατί δεν έχω την απαραίτητη γνώση, άρα δε μπορώ να τα αμφισβητήσω σε καμία περίπτωση. Αυτό που ισχυρίζομαι εν τέλει, είναι ότι η δυσλειτουργία του εντέρου έχει "κατηγορηθεί" ότι μπορεί να πάιζει σημαντικό ρόλο στην εμφάνιση νευρολογικών διαταραχών, τίποτα παραπάνω. Προφανέστατα και υπάρχουν πολλοί άλλοι παράγοντες που παίζουν ρόλο (κληρονομικότητα, περιβάλλον, κλπ), απλά η διατροφή είναι το μόνο σχεδόν που μπορούμε να ελέγξουμε άμεσα, οπότε να μειώσουμε τις πιθανότητες.
    Αν τώρα το ποστ μου είναι λίγο συγκεχυμένο και δε μπορείς να βγάλεις εύκολα άκρη, είναι γιατί δεν είναι πολύ εύκολο να μεταφέρεις στο γραπτό λόγο όλη την πληροφορία όπως την έχεις στο κεφάλι σου με τρόπο που να μπορεί να βγάλει άκρη κάποιος που δε γνωρίζει βασικά πράγματα (πχ πως η πέψη επηρρεάζει την υγεία κλπ), οπότε ζητώ συγνώμη, έκανα το καλύτερο που μπορούσα στον περιορισμένο χρόνο που είχα.
    Πήρα λίγο χρόνο να διαβάσω τα άρθρα και να βρω σχετικές πηγές. Δεν ξέρω αν το πρόσεξες αλλά το πρώτο ([1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29936690) βγήκε πριν 3(!) εβδομάδες και το δεύτερο είναι review report που θα εκδοθεί σε ένα μήνα, οπότε δεν ξέρω καν τι λέει πέραν του abstract. Συνεχίζοντας έψαξα για τα πιο σχετικά άρθρα σύμφωνα με αυτή την υπόθεση, τα οποία όλα έχουν εκδοθεί τα τελευταία 2 χρόνια και δεν ξεπερνάν τα 200, με περίπου 20 να κάνουν έρευνα. Φυσικά δεν μπορώ να τα διαβάσω ένα ένα, αλλά σύμφωνα με τα πιο έγκριτα περιοδικά, περισσότερα citations, αλλά και απήχηση, τα πιο δημοφιλή, στα οποία είχα πρόσβαση (καθώς σε μερικά ακόμα και με συνδρομή στις πιο καλές βιβλιοθήκες, δεν έχουν ανοικτή πρόσβαση, για διάφορους λόγους) είναι τα παρακάτω:

    [2] https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1353802017300366

    [3] https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2095809917301534

    Παραθέτω συνοπτικά τα conclusions, συν του πρώτου άρθρου που πόσταρες, υπογραμμίζοντας τα πιο σημαντικά κατά την γνώμη μου:
    [1] According to our opinion, in the near future, better understanding of the bidirectional communication between the brain and microbiota, host-microbe-helminth interactions, and determining the role of specific probiotic bacteria will allow the development of functional diets and the use of intestinal microbiome to improve the results of pharmacological therapy of many diseases. It is expected that these pathways will be especially harnessed to provide novel method to enhance health and treat AD. There is no doubt that in patients with AD, attempts to restore the intestinal microbiome to acomposition reminiscent of that found in healthy adult humans will significantly slow down the progression of neurodegeneration by lowering the level of inflammatory reactions and/or amyloidogenesis.
    In conclusion, the new strategies seem to focus on examining the potential neuroprotective activity of disease-modifying drugs in the presymptomatic stages of AD, with the help of biomarkers that predict disease progression before development of overt dementia.



    [2] However, more insight is needed into the mechanisms of the action of gut microbes, which are often mediated by metabolites such as bile acids, SCFAs, and choline. The specific microbes responsible for such actions still remain unclear, but are necessary for specific gut microbial modulation. Despite extensive research into correlations between levels of metabolites and specific gut microbes, the causative factor of gut microbes in various diseases is not yet clarified. Therefore, investigating these underlying molecular mechanisms remains as an important focus in future research, and will require concerted efforts from scholars in multidisciplinary areas of research, including clinical doctors, microbiologists, molecular biologists, and biological chemists.

    Finally, novel emerging research on the role of gut microbes in neurodegenerative diseases presents an area of especially unmet need; particular attention is required on how gut microbes and their metabolites can access the brain and affect various neurological functions in human.


    [3] Human GM has now been accepted as a potential modulator of human biology. Although new to the world of science, GM's impact on brain & behavior has drawn great attention around the globe. Studies have now proven that gut microbiota can directly or indirectly modify brain neurochemistry via various mechanisms like neural, immune and endocrine. Although we still need to establish a cause and effect relationship between GM and Parkinson's Disease, such a study may provide novel approaches for prevention and treatment of neurological disorders such as PD.

    Current approaches mentioned in this review have laid the groundwork for identifying the mechanisms underlying the ability of the GM to in?uence host's brain & behavior. Deeper insights into the gut microbiota brain axis could connect the dots between GM and PD etiology. It could help in preventing or early diagnosis of PD possibly through some peripheral biomarkers. If this hypothesis is valid and that GM is involved in PD etiology, we might be looking at a new therapeutic and treatment regimen probably focused on dietary and pharmacological interventions to maintain healthy GM.
    Με λίγα λόγια. Υπάρχουν ενδείξεις; Ναι. Υπάρχουν αποδείξεις; Όχι. Πρόκειται για μια νέα προσέγγιση-υπόθεση, η οποία ούτε έχει αποδειχθεί ούτε καν έχει μελετηθεί σε subjects, νομίζω σε ένα άρθρο διάβασα μια μικρή μελέτη σε ποντίκια, που δεν έδειξε ξεκάθαρη σύνδεση βέβαια, απλά απέρριπτε την αδυναμία εκκαθάρισης του πεπτιδίου Αβ σε όλες τις περιπώσεις AD καθολικά. Ίσως στο μέλλον να δειχθεί ότι όντως ισχύει, μέχρι στιγμής όμως είναι starting point σε μια novel προσέγγιση.

    Ενδιαφέρον παρόλα αυτά και μπράβο σου που μπορείς να είσαι τόσο up to date σε τόσο ειδικά θέματα, το βρίσκω εξαιρετικά δύσκολο αν δεν μετέχεις σε συνέδρια και δεν είσαι ακαδημαϊκός.

  19. #19
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    09-09-04
    Location
    .
    Posts
    188

    Default

    Quote Originally Posted by Down View Post
    Με λίγα λόγια. Υπάρχουν ενδείξεις; Ναι. Υπάρχουν αποδείξεις; Όχι.
    Φυσικά, ποτέ δεν ισχυρίστηκα ότι υπάρχουν "αποδείξεις", πολύ απλά γιατί κάτι τέτοιο είναι πολύ δύσκολο να γίνει στην ιατρική, πόσο μάλλον όταν μιλάμε για νέα δεδομένα. Εσύ δεν είχες πεισθεί ότι υπάρχουν ενδείξεις, γι' αυτό είχαμε αυτή τη συζήτηση.
    Για παράδειγμα, υπάρχει "απόδειξη" ότι το κάπνισμα προκαλεί καρκίνο του πνεύμονα ? μάλλον όχι, υπάρχουν όμως πολύ ισχυρές ενδείξεις που τείνουν προς αυτή την κατεύθυνση. Θα τυγχάνει να ξέρεις (όλοι λίγο-πολύ έχουμε βιώσει ή ακούσει μια παρόμοια ιστορία) ανθρώπους που κάπνιζαν σαν φουγάρα και έζησαν μέχρι τα βαθιά γεράματα χωρίς ποτέ να πάθουν καρκίνο του πνεύμονα, ή άλλον.
    Εκεί έγκειται το "κόλλημά μου" περί μαθηματικών, μόνο εκεί υπάρχουν αποδείξεις που δεν τίθεται σε αμφισβήτηση.

    Είναι λοιπόν οι πρώτες ενδείξεις (συν την κοινή λογική ενός ατόμου που μπορεί να κατανοήσει μερικα πράγματα παραπάνω) που έχουμε, λόγος να πιστεύουμε ότι η εντερική χλωρίδα παίζει ρόλο στην πρόληψη των νευρολογικών ασθενειών, άρα αυτός είναι ένας ακόμα λόγος να προσέχουμε τη διατροφή μας ? κατ' εμένα σίγουρα ναι, γι' αυτό άλλωστε έγραψα αυτά που έγραψα εξ' αρχής. Καλύτερα να προλαμβάνεις, παρά να θεραπεύεις όπου αυτό είναι δυνατόν.
    Quote Originally Posted by Down View Post
    Πρόκειται για μια νέα προσέγγιση-υπόθεση, η οποία ούτε έχει αποδειχθεί ούτε καν έχει μελετηθεί σε subjects, νομίζω σε ένα άρθρο διάβασα μια μικρή μελέτη σε ποντίκια, που δεν έδειξε ξεκάθαρη σύνδεση βέβαια, απλά απέρριπτε την αδυναμία εκκαθάρισης του πεπτιδίου Αβ σε όλες τις περιπώσεις AD καθολικά. Ίσως στο μέλλον να δειχθεί ότι όντως ισχύει, μέχρι στιγμής όμως είναι starting point σε μια novel προσέγγιση.
    Όπως είπα και σε κάποιο σημείο σε προηγούμενο ποστ μου, έχουν να δουν πολλά τα μάτια μας στο προσεχές μέλλον σχετικά με το ρόλο του εντερικού συστήματος σε διάφορους τομείς της υγείας του ατόμου.

    Quote Originally Posted by Down View Post
    Ενδιαφέρον παρόλα αυτά και μπράβο σου που μπορείς να είσαι τόσο up to date σε τόσο ειδικά θέματα, το βρίσκω εξαιρετικά δύσκολο αν δεν μετέχεις σε συνέδρια και δεν είσαι ακαδημαϊκός.
    Έχω άριστα πληροφορημένες πηγές, σε θέματα διατροφής κυρίως (δευτερευόντως σε θέματα προπόνησης), μαθαίνω πράγματα που θα γίνουν (αν γίνουν) mainsteam σε μερικά (μπορεί και πολλά) χρόνια, μπορεί να ακούγεται εγωϊστικό, αλλά η μέχρι τώρα πορεία μου αυτό έχει δείξει. Αυτό φυσικά, σε καμία περίπτωση δε σημαίνει ότι η πρώϊμη γνώση θα είναι και σωστή, ή δε μπορεί να ανατραπεί με μετέπειτα δεδομένα, εδώ θα είμαι να αναθεωρήσω τις απόψεις μου όταν και όποτε χρειαστεί.
    ΥΓ. Είμαι σίγουρος ότι αν κάτσω και ψάξω σημειώσεις από σεμινάρια και βιβλία θα βρω και παλαιότερες μελέτες σχετικά με το θέμα, αλλά δε νομίζω ότι έχει νόημα, νομίζω ότι καταλήξαμε κάπου σε γενικές γραμμές.
    Για άλλη μια φορά, σ' ευχαριστώ για την πολύ ωραία και εποικοδομητική συζήτηση που κάναμε.
    Last edited by EAS; 15-07-18 at 13:21.

  20. #20
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Εγώ πέρι αποδείξεων διαφώνησα, που όντως δεν υπάρχουν. Επίσης και πέρι μαθηματικών, αφού όλες οι έρευνες βασίζονται σε μαθηματικές αποδείξεις, όπως και θεραπείες, ενδείξεις, προλήψεις, κλπ.
    Σίγουρα συμφωνούμε για την διατροφή, όμως εγώ απλά είπα ότι και με προσεγμένη διατροφή μπορεί να εμφανιστούν νευρολογικές παθήσεις.

    Αν θέλεις μπορείς να παραθέσεις περισσότερα όπως και εγώ, άλλωστε και εμένα με ευχαριστούν τέτοιες συζητήσεις. Αν και το θέμα μας αρχικά ήταν οι αγχώδεις διαταραχές, όπου συμφωνούμε για την εντερική λειτουργία.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Διατροφικές Διαταραχές
    By Secret of Steel in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 8
    Last Post: 30-07-17, 12:07
  2. Συμπληρώματα & Χλωρίδα Εντέρου
    By mihalis_gun in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 29-06-15, 14:08
  3. Διατροφή και Ψυχολογία(Νευρικές διαταραχές και ευεξία)
    By iLoveFitness in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 1
    Last Post: 07-12-13, 01:42

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •