Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 11 of 11
  1. #1

    Default Build A New Body

    Μητερα 46 ετων 67 κιλα 1.67 υψος .
    κοιλιακο λιπος χαλαρωση και κυτταρίτιδα πισω στα ποδια και γλουτους ..
    Γενικη φυσικη κατάσταση καλη .Γυμναση μονο σπιτι για τους επομενους 2 μηνες .
    Τι προγραμμα και ποια διατροφη πανω κατω για γραμμωση στα ποδια απωλεια βαρους γραμμωση στην κοιλια και στα χερια ?

  2. #2
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    09-09-04
    Location
    .
    Posts
    188

    Default

    Καλημέρα,

    Απ' ότι καταλαβαίνω, θέλεις βασικά να χάσεις λίπος (αρκετό έως πολύ θα έλεγα, βάση του ύψους και του βάρους σου), μέχρι εδώ καλά. Έχε υπόψη σου ότι θα χάσεις από παντού και δε μπορείς να χάσεις επιλεκτικά από πόδια, κοιλιά και χέρια μόνο, δεν υπάρχει δίαιτα/διατροφή για επιλεκτική απώλεια λίπους, τουλάχιστον αυτό ισχύει στην κοινή γνώμη (εγώ έχω άλλη άποψη, αλλά δε θέλω να σε μπερδέψω, ούτε να μπω σε τέτοια συζήτηση τώρα).
    Άρα λοιπόν, θα πρέπει να ακολουθήσεις μια διατροφή με στόχο την απώλεια λίπους, είμαι σίγουρος ότι αν ψάξεις λίγο το φόρουμ θα βρεις πολύ υλικό.
    Όσο αφορά την προπόνηση, στο σπίτι θα είσαι αρκετά περιορισμένη από πλευράς επιλογών (δε γνωρίζω τι εξοπλισμό διαθέτεις), αλλά ό,τι και να κάνεις θα βοηθήσει.
    Διάβασε λοιπόν, κατέληξε στο περίπου και αν έχεις περαιτέρω απορίες εδώ είμαστε...
    Last edited by EAS; 13-07-18 at 09:37.

  3. #3

    Default

    EAS καλημερα και σε ευχαριστω πολυ για την ανταπόκριση.Διαβαζω απο το πρωι ..Καταλαβα οτι με μετρήσεις γευματων μονο μπορω να τρωω σωστα και να ξεχασω την κλασικη μαγειρική για μενα .Το δυσκολο ειναι οι μετρησεις ειμαι απειθαρχη..Σπιτι εχω παρει μπαρα και 5,10,2.5,κιλα βαρη ,στρωμα μια πλαστικη μπαλα..Παρακολουθω απο χθες βιντεακια να κανω προγραμματα καθε μερα 45 λεπτα .Να εστιασω σε κοιλιακους καθισματα και σκουοτς και στο να χασω τα κιλα μεχρι το σεπτεμβρη που θα ξεκινησω γυμναστήριο ?Ποσα κιλα θα μπορω να χασω στους δυο μηνες?Ειμαι ανυπομονη και αν ξερω θα με βοηθησει να μην εχω αυταπάτες.Υπολόγισα απο το φορουμ το BMR σε 1250.90 πως θα υπολογισω τις θερμιδες μιας και δεν ξερω μυϊκή μαζα?.Πως να βγαλω προγραμμα εκγύμνασης?ποδια .τρικεφαλοι δικεφαλοι κοιλιακοι ραχιαίοι ?Για να με βοηθησω να χασω λιπος και οχι μυϊκό ιστο .Δεν μπορω να τρεχω τωρα ουτε κολυμπι οπως παλια πρεπει να προσεχω το παιδι μου συνεχεια και αυτο με περιοριζει .Οτι κανω μεσα στο σπιτι.Σε ευχαριστω

  4. #4
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    09-09-04
    Location
    .
    Posts
    188

    Default

    Quote Originally Posted by marialefty View Post
    Καταλαβα οτι με μετρήσεις γευματων μονο μπορω να τρωω σωστα και να ξεχασω την κλασικη μαγειρική για μενα .Το δυσκολο ειναι οι μετρησεις ειμαι απειθαρχη..
    Εγώ προσωπικά δε συμμερίζομαι καθόλου αυτή την άποψη, το γιατί θα το εξηγήσω σύντομα εδώ http://www.bodybuilders.gr/forum/sho...24#post1355224
    Όσο αφορά τις υπόλοιπες ερωτήσεις σου, προς το παρόν, το μόνο που μπορώ να σου πω είναι να μην αγχώνεσαι με νούμερα (BMR, θερμίδες, κιλά κλπ), φτιάξε ένα σωστό πρόγραμμα προπόνησης (είμαι σίγουρος ότι θα σου απαντήσουν κι άλλοι φίλοι επ' αυτού), φτιάξε τη διατροφή σου και σιγά-σιγά θα δεις αποτελέσματα.

  5. #5

    Default

    Το ιντερνετ εχει πολλα βιντεο για γυμναστικη σπιτι .Ποια προγραμματα να επιλεξω για 6 μερες την εβδομαδα ?

  6. #6

    Default

    και για πόση ωρα την ημέρα για να εχω αποτελεσμα ?

  7. #7
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    09-09-04
    Location
    .
    Posts
    188

    Default

    Για εμένα, η καλύτερη γυμναστική είναι με βάρη, θα πρότεινα ένα πρόγραμμα τεσσάρων ημερών εβδομαδιαίως (πχ Δευτέρα-Τρίτη-Πέμπτη-Παρασκευή) για αρχή, όχι περισσότερο από 1 ώρα το πολύ κάθε φορά.

  8. #8
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by marialefty View Post
    .Καταλαβα οτι με μετρήσεις γευματων μονο μπορω να τρωω σωστα και να ξεχασω την κλασικη μαγειρική για μενα .Το δυσκολο ειναι οι μετρησεις ειμαι απειθαρχη..

    Καλώς όρισες Μαρία στο φόρουμ.
    Το να τρως σωστά δεν σημαίνει να τρως νοσοκομειακό φαγητό. Σημαίνει να κάνεις σωστές επιλογές. Για παράδειγμα, ενα καλοκαιρινό φαγητο, τα γεμιστά, είναι μια χαρά γεύμα. ΑΛΛΑ οταν η άλλη βάζει 3 δάχτυλα λάδι να κολυμπάει το φαγητό μέσα στη λαδίλα και κάνει παπάρα με μισό κιλό ψωμί, όχι δεν είναι καλή επιλογή.

    Αν είσαι απείθαρχη, τότε μάθε να είσαι πειθαρχημένη. Δυστυχώς μας αρέσει δεν μας αρέσει αν δεν είμαστε συγκεκριμένοι σε αυτά που τρώμε, όση γυμναστική και να κάνουμε δεν θα δούμε αποτέλεσμα.

    Ξεκίνα να σημειώνεις τι τρως σε μια μέρα. Θα διαπιστώσεις πόσο περισσότερο τρως! Άρχισε να μειώνεις τις ποσότητες , να βγάζεις τηγανητά, πολλά λάδια, γλυκά. Αυτομάτως θα μειώσεις τις θερμίδες σου. Μετα βάλε στόχο να τρως 4-6 μικρογεύματα μέσα στη μέρα.
    Αν δεις στο φόρουμ υπάρχει άφθονο υλικό τοσο για τη διατροφή όσο για την προπόνηση, το μονο που χρειάζεται ειναι να αφιερώσεις χρόνο.

    Αλλά αν δεν υπάρχει πρόγραμμα και συνέπεια, τότε δεν θα δεις προκοπή.

  9. #9

    Default

    Kardoula καλημερα .Το προβλημα γιαυτο απειθαρχη ειναι οτι δεν μπορω με ακρίβεια να ακολουθησω προγραμμα αλλα βλέπω οτι δεν εχω επιλογη.Η διατροφη μου ειναι υγιεινή και λογο παιδιων αλλα και γιατι μου αρεσει το καθαρο φαγητο οχι λιπη οχι γλυκα οχι οτι δεν τρωω πχ παγωτα 0% οχι αλατι πολυ οχι λαδι κτλ..
    θα γραψω διατροφη να καταλαβεις για να βοηθηθω..προσπαθω να ξεκινησω καθημερινα γυμναστικη σπιτι γιατι δεν μπορω καπου αλλου .στα νιατα μου 17 ημουν αθλητρια μετα εβαλα κιλα και πολεμαω απο τοτε .Κατα διαστηματα εκανα κατι, ταεκβοντο κεμπο και περυσι με τον φιλο μου ετρεχα 10 χλμ.κολυμπι και γυμναστήριο ημουν 63 κιλα χωρις κυτταριτιδα και καλη φυσικη κατασταση .Σε ενα χρονο αλλαξε η ζωη μου ειμαι συνεχως σπιτι και τρωω βλακειες οταν πειναω πχ .πατατακια αλλα το χειροτερο ηταν οτι καθομουν στο σπιτι ολη μερα στον καναπε..Η ψυχολογια χαλια καταλαβαινεις ..Στο δια ταύτα..Πρεπει να βρω διατροφη που στα κατω μου να μην τη χαλαω .Ενα εβδομαδιαίο προγραμμα γυμναστικης στο σπιτι και οταν ερθει ο καιρος θα κανω τρεξιμο ..Ειμαι μητερα παιδιου ΑΜΕΑ αν αυτο μπορει καποιος να καταλαβει τι σημαινει.Η γυμναστικη και η καλη φυσικη κατασταση θα με βοηθήσει στη ζωη μου και αυτο ειναι πια αναγκαιο για μενα και τον μικρο μου .Εχουμε μονο ο ένας τον αλλον.Και εδω θελω ολη την διαθεση για βοηθεια απο εσας ειναι ποκυ σημαντικο για μενα .????

  10. #10

    Default

    διατροφη .
    1.σμουθις με μπανανα γαλα ξηροι καρποι τζιντζερ βρωμη
    αυγο
    ψωμι με ταχινι μελι μιση φετα

    2.φακορυζο η μπιφτεκια η ψαρι
    σαλατα
    ψωμι μιση φετα τυρι

    3.ομελετα με λαχανικα
    παγωτό σπιτικο με μπανανα και λιγο μελι

    τωρα ενδιαμεσα μασουλαω κατι απο αυτα
    καροτα
    αμυγδαλα
    λιγα πατατακια
    πεπονι
    καρπουζι
    αβοκαντο
    πινω καφε σκετο παντα καπουτσινο
    φιστικοβουτηρο μια κουταλια απο το βαζο
    βραστο κοτοπουλο .
    .Οταν νιωσω λιγουρα η βαρεμαρα μασουλαω αυτα ..Δεν πινω νερο και προσπαθω με το ζορι εδω και δυο μερες να περναω το 1 1/2 λιτρο ..Εχω 27 σιδηρο και 4 φερεντινη
    Αυτα σε γενικες γραμμες .
    Θελω να φτασω και να μεινω στα 61 κιλα εκει ειμαι καλα .και να γυμναζομαι καθε μερα χωρις να εχω τη δικαιολιγια δεν μπιρω να φυγω απο το σπιτι δεν μπορώ να παω γηπεδο.δεν μπορω να παω κολυμπι...Ευχαριστω για το χρονο.Απο καρδιας ..

  11. #11

    Default

    Ενταξει ξεκιναω σημερα προγραμμα απο βιντεο μπουτκαμπ με βαρη .κιλα 66.7.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Amino Build Της Muscletech
    By mike1 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 24-08-19, 16:52
  2. Everbuild Mass Build
    By Baikal in forum Αξιολογήσεις Για Συμπληρώματα Διατροφής
    Replies: 2
    Last Post: 20-02-17, 16:23
  3. Replies: 1
    Last Post: 25-01-12, 15:15
  4. Body Quicken Body Quick?
    By vegas in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 04-10-06, 00:38

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •