Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 31 to 40 of 40
  1. #31
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    09-09-04
    Location
    .
    Posts
    188

    Default

    Quote Originally Posted by Secret of Steel View Post
    Εγώ το έθεσα πολύ απλά. Υπάρχει έστω ένα μέλος στο forum που να μας καταθέσει την εμπειρία του και να είναι σε κέτωση εδώ και μεγάλο χρονικό διάστημα και να σκοπεύει να παραμείνει για πάντα? Μην εμφανιστεί κανένας και πει "ήμουν σε κέτωση για 8 εβδομάδες", μακροχρόνιο εννοώ να είναι κάνα χρόνο σε κέτωση και επαναλαμβάνω να σκοπεύει να μείνει για πάντα.
    Μα είπαμε, η κέτωση είναι ένα ειδικό εργαλείο, το οποίο όταν χρησιμοποιηθεί σωστά και στο σωστό χρόνο, δίνει πολύ καλά αποτελέσματα, από κει και πέρα, δε νομίζω ότι κανένας εδώ πρότεινε την κετογενική διατροφή σαν μόνιμη λύση για οτιδήποτε, ειδικά δε για όσους αθλούνται. Πάντως, για να σου λύσω την απορία, γνωρίζω από τη βιβλιογραφία, περίπτωση ατόμου (σε κλινική δοκιμή με καθημερινή ιατρική παρακολούθηση) που έμεινε χωρίς ΚΑΘΟΛΟΥ τροφή για 382 ημέρες (σωστά διάβασες, δεν είναι λάθος), διάστημα κατά το οποίο ανέφερε ότι δεν πεινούσε καθόλου και ήταν απόλυτα υγιής και ευδιάθετος, αυτό έτσι για την ιστορία μιας και είναι όντως εντυπωσιακό.

    Πάμε παρακάτω, γιατί δεν είναι όλες οι θερμίδες ίδιες και γιατί είναι άσκοπο να τις μετράμε κατά τη γνώμη μου:

    - Δεν έχουν όλες οι τροφές το ίδιο μεταβολικό κόστος. Για παράδειγμα, 100 θερμίδες από κόκκινο κρέας, απατούν περίπου 30 θερμίδες για το πέψη τους (μάσημα, ποσότητα υδροχλωρικού οξέως, πεπτικά υγρά κλπ), άρα αποφέρουν στον οργανισμό 70 περίπου θερμίδες τελικά. Εκατό θερμίδες από έναν απλό υδατάνθρακα, απαιτούν περίπου 5 θερμίδες μόνο για την πέψη τους, άρα αποφέρουν στον οργανισμό περίπου 95 θερμίδες.
    - Όταν μετράμε τις θερμίδες προκειμένου να βγάλουμε μια διατροφή και τα αντίστοιχα macros, βασιζόμαστε σε πίνακες τροφών οι οποίοι στην καλύτερη περίπτωση βασίζονται σε δεδομένα της δεκαετίας του 1970. Το πρόβλημα είναι, ότι από τότε, η περιεκτικότητα και η σύσταση των τροφών έχει αλλάξει δραματικά, οπότε δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα πλέον. Για παράδειγμα, ένα μήλο σήμερα, έχει περίπου 50 φορές λιγότερο μαγνήσιο από ένα μήλο της δεκαετίας του '70. Το ίδιο, σε μικρότερο βαθμό, ισχύει και για την περιεκτικότητα των τροφών σε πρωτεϊνη, υδατάνθρακες & λίπη. Τα σημερινά κρέατα για παράδειγμα, έχουν τελείως διαφορετική σύσταση λόγω της διαφορετικής σύστασης της τροφής τους και τις διάφορες τεχνικές πάχυνσης (ορμόνες, αντιβιοτικά κλπ).
    - Δεν έχουν όλες οι τροφές το ίδιο ορμονικό αποτέλεσμα στον οργανισμό, οπότε δεν είναι συγκρίσιμα τα αποτελέσματα. Χ θερμίδες προερχόμενες πχ από αβοκάντο, δε μπορούν να συγκριθούν με τις ίδιες (Χ) θερμίδες από άσπρο ψωμί, μιας και το δεύτερο έχει σαν αποτέλεσμα τη δραματική άνοδο των επιπέδων του σακχάρου του αίματος, άρα και των επιπέδων της ινσουλίνης, άρα έχουμε συν των άλλων αρνητικών επιπτώσεων και αποθήκευση λίπους.
    - Δεν έχουν όλες οι τροφές την ίδια επίδραση στον οργανισμό, για παράδειγμα ένα κουτί μπισκότα που είναι γεμάτο σε trans λιπαρά, οδηγεί στη δημιουργία φλεγμονής στον οργανισμό, την αύξηση των τριγλυκεριδίων κλπ, οπότε δε μπορεί να συγκριθεί με μια ποσότητα ας πούμε συκώτι με ίδιες θερμίδες.
    - Υπάρχουν πολλές τροφές (πχ ροφήματα diet, δε θέλω να κατονομάσω συγκεκριμένα), τα οποία, παρ' όλο που δεν έχουν καθόλου θερμίδες, έχουν μεγάλη επίπτωση στα επίπεδα της ινσουλίνης, με όλες τις αρνητικές συνέπειες αυτού.
    - Τέλος, όταν βασίζουμε τη διατροφή μας στη μέτρηση των θερμίδων, έχουμε το εξής πρόβλημα: αν υποθέσουμε ότι θέλουμε να χάσουμε λίπος, ξεκινάμε μειώνοντας τις θερμίδες κατά Χ. Αυτό έχει πολύ σύντομα σαν αποτέλεσμα, τη μείωση του μεταβολικού ρυθμού, μιας και ο οργανισμός προσπαθεί να προστατευθεί, άρα ελαχιστοποιεί τις καύσεις.
    Προκειμένου να συνεχίσουμε να χάνουμε λίπος, θα πρέπει να μειώσουμε κι άλλο τις θερμίδες, πράγμα που σημαίνει ότι σύντομα θα μειωθεί κι' άλλο ο μεταβολισμός μας, άρα πολύ γρήγορα φτάνουμε σε αδιέξοδο.
    Αυτός είναι και ο κύριος λόγος που αποτυγχάνουν όλες οι δίαιτες στο τέλος, θα μπορούσα να μπω σε πολύ περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με τη διαταραχή των ορμονών (πχ λεπτίνη, γκρελίνη κλπ) και πως αυτές σταματούν στην ουσία το χάσιμο λίπους και αποδιοργανώνουν τον οργανισμό, αλλά δεν έχει νόημα. Η ουσία είναι, ότι στο τέλος μιας κλασικής δίαιτας, ο οργανισμός "κρασσάρει" και αρχίζουμε πάλι να τρώμε, με αποτέλεσμα αφενός να πάρουμε πίσω τα κιλά (συν λίγα παραπάνω συνήθως), ενώ έχουμε απορρυθμίσει το ορμονολογικό μας σύστημα, πράγμα που οδηγεί σε περαιτέρω εναπόθεση λίπους και κάνει την επόμενη προσπάθεια (δίαιτα) περισσότερο επώδυνη και λιγότερο αποδοτική.
    Υπάρχουν φυσικά και διάφορες τεχνικές (αλλαγή των macros, προσωρινή αύξηση των θερμίδων κλπ) που προσπαθούν να "ξεγελάσουν" τον οργανισμό και να αυξήσουν το μεταβολισμό ξανά, αλλά δουλεύουν για λίγο και με αμφίβολα αποτελέσματα (πχ απώλεια μυϊκής μάζας, μειωμένη ενέργεια, κόπωση κλπ).
    Αυτά τα ολίγα σε γενικές γραμμές, ξέρω ότι δε θα συμφωνήσουν πολλοί μαζί μου, ειδικά στο θέμα μείωσης των θερμίδων, αλλά αυτή είναι η προσωπική μου άποψη, η οποία βασίζεται σε έρευνα αλλά και πολλά πραγματικά αποτελέσματα.
    Last edited by EAS; 14-07-18 at 16:53.

  2. #32
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Quote Originally Posted by EAS View Post
    Μα είπαμε, η κέτωση είναι ένα ειδικό εργαλείο, το οποίο όταν χρησιμοποιηθεί σωστά και στο σωστό χρόνο, δίνει πολύ καλά αποτελέσματα, από κει και πέρα, δε νομίζω ότι κανένας εδώ πρότεινε την κετογενική διατροφή σαν μόνιμη λύση για οτιδήποτε, ειδικά δε για όσους αθλούνται.
    Άρα συμφωνείς ότι δεν είναι υγιής τρόπος διατροφής. Εργαλείο για κάποιες περιπτώσεις, ναι είναι. Όπως εργαλείο είναι και ο περιορισμός άλλων μακροθρεπτικών σε ειδικές περιπτώσεις (όπως το παράδειγμα που έφερα με την πρωτεΐνη).

    Quote Originally Posted by EAS View Post
    Πάντως, για να σου λύσω την απορία, γνωρίζω από τη βιβλιογραφία, περίπτωση ατόμου (σε κλινική δοκιμή με καθημερινή ιατρική παρακολούθηση) που έμεινε χωρίς ΚΑΘΟΛΟΥ τροφή για 382 ημέρες (σωστά διάβασες, δεν είναι λάθος), διάστημα κατά το οποίο ανέφερε ότι δεν πεινούσε καθόλου και ήταν απόλυτα υγιής και ευδιάθετος, αυτό έτσι για την ιστορία μιας και είναι όντως εντυπωσιακό.
    Την ξέρω τη συγκεκριμένη περίπτωση (μου είχε θυμίσει το ανέκδοτο με τον Χότζα και τον γάιδαρό του χαχαχαχα).
    Δυστυχώς όμως για άλλη μια φορά βρέθηκαν διάφοροι Αμερικάνοι να πλασάρουν την αφαγία ως υγιεινό τρόπο ζωής!!!!!!

    Quote Originally Posted by EAS View Post
    Πάμε παρακάτω, γιατί δεν είναι όλες οι θερμίδες ίδιες και γιατί είναι άσκοπο να τις μετράμε κατά τη γνώμη μου:

    - Δεν έχουν όλες οι τροφές το ίδιο μεταβολικό κόστος. Για παράδειγμα, 100 θερμίδες από κόκκινο κρέας, απατούν περίπου 30 θερμίδες για το πέψη τους (μάσημα, ποσότητα υδροχλωρικού οξέως, πεπτικά υγρά κλπ), άρα αποφέρουν στον οργανισμό 70 περίπου θερμίδες τελικά. Εκατό θερμίδες από έναν απλό υδατάνθρακα, απαιτούν περίπου 5 θερμίδες μόνο για την πέψη τους, άρα αποφέρουν στον οργανισμό περίπου 95 θερμίδες.
    Εννοείται ότι δεν έχουν όλες οι τροφές το ίδιο μεταβολικό κόστος. Και το μεγαλύτερο Thermic Effect το έχουν οι ινώδεις υδατάνθρακες (λαχανικά, φρούτα). Κοίτα που πάλι στους υδατάνθρακες στο γύρισα

    Quote Originally Posted by EAS View Post
    - Όταν μετράμε τις θερμίδες προκειμένου να βγάλουμε μια διατροφή και τα αντίστοιχα macros, βασιζόμαστε σε πίνακες τροφών οι οποίοι στην καλύτερη περίπτωση βασίζονται σε δεδομένα της δεκαετίας του 1970. Το πρόβλημα είναι, ότι από τότε, η περιεκτικότητα και η σύσταση των τροφών έχει αλλάξει δραματικά, οπότε δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα πλέον. Για παράδειγμα, ένα μήλο σήμερα, έχει περίπου 50 φορές λιγότερο μαγνήσιο από ένα μήλο της δεκαετίας του '70. Το ίδιο, σε μικρότερο βαθμό, ισχύει και για την περιεκτικότητα των τροφών σε πρωτεϊνη, υδατάνθρακες & λίπη. Τα σημερινά κρέατα για παράδειγμα, έχουν τελείως διαφορετική σύσταση λόγω της διαφορετικής σύστασης της τροφής τους και τις διάφορες τεχνικές πάχυνσης (ορμόνες, αντιβιοτικά κλπ).
    Και πάλι εννοείται ότι δεν ισχύουν οι πίνακες. Ειδικά για τα κοτόπουλα τα λιπαρά τους είναι πολύ μεγαλύτερα από ότι νομίζουν πολλοί. Και δεν είναι όλα τα κοτόπουλα ίδια. Έφαγα κοτόπουλο στο Άστρος το περασμένο καλοκαίρι και το έβλεπες ότι είχε λιγότερο λίπος και μύριζε τελείως διαφορετικά όταν ψηνόταν. Το ίδιο ισχύει με όλα τα κρεατικά.

    Quote Originally Posted by EAS View Post
    - Δεν έχουν όλες οι τροφές το ίδιο ορμονικό αποτέλεσμα στον οργανισμό, οπότε δεν είναι συγκρίσιμα τα αποτελέσματα. Χ θερμίδες προερχόμενες πχ από αβοκάντο, δε μπορούν να συγκριθούν με τις ίδιες (Χ) θερμίδες από άσπρο ψωμί, μιας και το δεύτερο έχει σαν αποτέλεσμα τη δραματική άνοδο των επιπέδων του σακχάρου του αίματος, άρα και των επιπέδων της ινσουλίνης, άρα έχουμε συν των άλλων αρνητικών επιπτώσεων και αποθήκευση λίπους.
    Εδώ το γύρισες εσύ όπως ήθελες. Συγκρίνεις υδατάνθρακα με λιπαρά, άσχετα μεταξύ τους, ο οργανισμός τα διαχειρίζεται τελείως διαφορετικά.

    Αλλά και πάλι η ινσουλίνη δεν κάνει μόνο την αποθήκευση λίπους. Της έχουμε βγάλει κακό όνομα. Χωρίς παραγωγή ινσουλίνης να δω πως θα φτιάξει κάποιος μυς. Ακόμα και η κορτιζόλη έχει δαιμονοποιηθεί, έχει και αυτή τη λειτουργία της.

    Επίσης, η αποθήκευση λίπους είναι μια διαδικασία που δεν είναι τόσο απλή. Το σώμα αποθηκεύει λίπος αλλά και παίρνει λίπος από τις λιποαποθήκες του συνεχώς μέσα στην ημέρα. Το ισοζύγιο είναι που μετράει. Και το ισοζύγιο έχει σχέση με το calories in versus calories out. Τώρα αυτό ακούγεται σαν να υποστηρίζω ότι όλες οι τροφές είναι ίδιες. Όχι, δεν είναι. Και το υποστήριξα και στο αρχικό ποστ μου. Δεν μετράνε μόνο τα macros αλλά και τα μικροθρεπικά, ειδικά μετά από μία ηλικία το σώμα δε συγχωρεί (αυτό πάει για μένα τον σκατόγερο).



    Quote Originally Posted by EAS View Post
    - Δεν έχουν όλες οι τροφές την ίδια επίδραση στον οργανισμό, για παράδειγμα ένα κουτί μπισκότα που είναι γεμάτο σε trans λιπαρά, οδηγεί στη δημιουργία φλεγμονής στον οργανισμό, την αύξηση των τριγλυκεριδίων κλπ, οπότε δε μπορεί να συγκριθεί με μια ποσότητα ας πούμε συκώτι με ίδιες θερμίδες.
    Τα υδρογονωμένα λιπαρά είναι εντελώς βιομηχανικός τρόπος παραγωγής λιπαρών. Ο ανθρώπινος οργανισμός δυσκολεύεται να τα διαχειριστεί, εδώ συμφωνώ.

    Quote Originally Posted by EAS View Post
    - Υπάρχουν πολλές τροφές (πχ ροφήματα diet, δε θέλω να κατονομάσω συγκεκριμένα), τα οποία, παρ' όλο που δεν έχουν καθόλου θερμίδες, έχουν μεγάλη επίπτωση στα επίπεδα της ινσουλίνης, με όλες τις αρνητικές συνέπειες αυτού.
    Εδώ χωράει πολύ συζήτηση. Γιατί έχε υπ όψη σου ότι το λόμπυ της ζάχαρης είναι πανίσχυρο. Έχει πολεμήσει λυσσαλέα ΟΛΑ τα γλυκαντικά εδώ και δεκαετίες. Και έχει χρηματοδοτήσει άπειρες "έρευνες" για να προωθήσει τα συμφέροντά του. Σε νορμάλ ποσότητες δεν νομίζω ότι έχει κανένας άνθρωπος πρόβλημα από τα γλυκαντικά. Μέτρον άριστον.

    Quote Originally Posted by EAS View Post
    - Τέλος, όταν βασίζουμε τη διατροφή μας στη μέτρηση των θερμίδων, έχουμε το εξής πρόβλημα: αν υποθέσουμε ότι θέλουμε να χάσουμε λίπος, ξεκινάμε μειώνοντας τις θερμίδες κατά Χ. Αυτό έχει πολύ σύντομα σαν αποτέλεσμα, τη μείωση του μεταβολικού ρυθμού, μιας και ο οργανισμός προσπαθεί να προστατευθεί, άρα ελαχιστοποιεί τις καύσεις.
    Προκειμένου να συνεχίσουμε να χάνουμε λίπος, θα πρέπει να μειώσουμε κι άλλο τις θερμίδες, πράγμα που σημαίνει ότι σύντομα θα μειωθεί κι' άλλο ο μεταβολισμός μας, άρα πολύ γρήγορα φτάνουμε σε αδιέξοδο.
    Αυτός είναι και ο κύριος λόγος που αποτυγχάνουν όλες οι δίαιτες στο τέλος, θα μπορούσα να μπω σε πολύ περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με τη διαταραχή των ορμονών (πχ λεπτίνη, γκρελίνη κλπ) και πως αυτές σταματούν στην ουσία το χάσιμο λίπους και αποδιοργανώνουν τον οργανισμό, αλλά δεν έχει νόημα. Η ουσία είναι, ότι στο τέλος μιας κλασικής δίαιτας, ο οργανισμός "κρασσάρει" και αρχίζουμε πάλι να τρώμε, με αποτέλεσμα αφενός να πάρουμε πίσω τα κιλά (συν λίγα παραπάνω συνήθως), ενώ έχουμε απορρυθμίσει το ορμονολογικό μας σύστημα, πράγμα που οδηγεί σε περαιτέρω εναπόθεση λίπους και κάνει την επόμενη προσπάθεια (δίαιτα) περισσότερο επώδυνη και λιγότερο αποδοτική.
    Υπάρχουν φυσικά και διάφορες τεχνικές (αλλαγή των macros, προσωρινή αύξηση των θερμίδων κλπ) που προσπαθούν να "ξεγελάσουν" τον οργανισμό και να αυξήσουν το μεταβολισμό ξανά, αλλά δουλεύουν για λίγο και με αμφίβολα αποτελέσματα (πχ απώλεια μυϊκής μάζας, μειωμένη ενέργεια, κόπωση κλπ).
    Αυτά τα ολίγα σε γενικές γραμμές, ξέρω ότι δε θα συμφωνήσουν πολλοί μαζί μου, ειδικά στο θέμα μείωσης των θερμίδων, αλλά αυτή είναι η προσωπική μου άποψη, η οποία βασίζεται σε έρευνα αλλά και πολλά πραγματικά αποτελέσματα
    Έλα όμως που κάπου πρέπει να βασιστεί κάποιος που θα ξεκινήσει να χάνει κιλά. Όντως μόνο με μείωση θερμίδων κάποια στιγμή θα κολλήσει. Γι'αυτό όμως λέμε σε όλους να γίνουν πιο δραστήριοι, να γυμνάζονται, να περπατάνε. Το βασικό πρόβλημα σήμερα κατά τη γνώμη μου δεν είναι η διατροφή (η οποία όντως είναι χάλια) αλλά το ότι οι άνθρωποι σήμερα σε σχέση με δυο γενιές πριν (που δεν είναι πολύ) έχουν μειώσει και τις δραστηριότητες τους, δεν δουλεύουν χειρονακτικά, για ακόμα και τις πιο μικρές μετακινήσεις τους χρησιμοποιούν αυτοκίνητο ή μηχανάκι. Ο γενικότερος τρόπος ζωής μας έχει οδηγήσει εδώ. Γιατί μην φανταστείτε ότι η γενιά των παπούδων μας έτρωγε τόσο καθαρά. Ψωμί με ζάχαρη και λάδι (αν είχαν λάδι) έδιναν στα παιδιά. Η Φυτίνη και όλες αυτές οι βλακείες στη γενιά τους βγήκε γιατί το βούτυρο αγελάδος είχε ακριβύνει. Το τηγάνι στα σπίτια πήγαινε σύννεφο. Όμως αυτοί που έκαναν χειρονακτικές δουλειές (αγρότες κλπ) ήταν η πλειοψηφία. Το δε περπάτημα ήταν καθημερινότητα για όλους, μικρούς και μεγάλους (ποιος είχε αυτοκίνητο τότε?).

    Καταλήγω σε κάτι που έχω καταλήξει άπειρες φορές στο forum. Φάτε υγιεινά στη μεγάλη πλειοψηφία, γυμναστείτε, γίνετε δραστήριοι και τα αποτελέσματα (από θέμα υγείας, βάρους, δύναμης) θα έρθουν. Η παχυσαρκία είναι ο μεγάλος δαίμονας της εποχής μας. Αλλά το νου σας. Τα άκρα δεν κάνουν καλό. Ούτε και το να είστε τσίροι είναι ότι καλύτερο. Γυμναστείτε και δώστε σωστά καύσιμα στο σώμα σας. Stay healthy

  3. #33

    Default

    Quote Originally Posted by Secret of Steel View Post
    Εγώ το έθεσα πολύ απλά. Υπάρχει έστω ένα μέλος στο forum που να μας καταθέσει την εμπειρία του και να είναι σε κέτωση εδώ και μεγάλο χρονικό διάστημα και να σκοπεύει να παραμείνει για πάντα? Μην εμφανιστεί κανένας και πει "ήμουν σε κέτωση για 8 εβδομάδες", μακροχρόνιο εννοώ να είναι κάνα χρόνο σε κέτωση και επαναλαμβάνω να σκοπεύει να μείνει για πάντα.
    Πετάγομαι τώρα σαν την τσουτσού, ακόμα δε μπήκα στο φόρουμ...Αλλά θα το πω γιατί νομίζω έχει κάποια σημασία για άτομα που ίσως διαβάζουν και δεν έχουν γνώσεις επί του θέματος. Εγώ ήμουν σε κέτωση για λίγο, 2 μήνες και κάτι, και είχα σκοπό να το συνεχίσω για πάντα, αλλά δεν πρόλαβα. Μπήκα στο νοσοκ και χρειάστηκε να νοσηλευτώ για μερικές εβδομάδες.
    Δεν ξέρω αν πράγματι μπορεί να βρίσκεται κάποιος σε κέτωση για μεγάλο διάστημα και να είναι καλά, εγώ πάντως, πέραν των καταστροφών σε νεφρά κλπ, που με γυμνό μάτι δε φαίνονταν πριν μπω στο νοσοκ, ξέρω ότι μετά τις πρώτες 2-3 εβδομάδες ήμουν όρθιο πτώμα.
    Αρχικά φάνηκαν αρνητικές επιπτώσεις στο μυαλό μου, δεν είχα καμία δυνατότητα συγκέντρωσης (είχα εξεταστική και διάβαζα με τις ώρες, όταν έφτανα στην 5η γραμμή δεν ήξερα τον τίτλο του κεφαλαίου), η μνήμη μου είχε ξεκάθαρα πρόβλημα (ξεχνούσα αν μίλησα στο τηλ με τη μάνα μου το πρωί, ή αν πήγα πανεπ για μάθημα), και τραγικούς πονοκεφάλους. Παρ'όλα αυτά δε σταμάτησα γιατί η ζυγαριά με αντάμειβε με το παραπάνω. Τις τελευταίες 2-3 εβδομάδες δεν μπορούσα να βγω από το σπίτι γιατί ΕΠΡΕΠΕ να παω στο μπάνιο κυριολεκτικά ανα 10 λεπτά, και έπινα εξάδες νερό κάθε μέρα. Το σώμα μου δυσκολευόταν να κουνηθεί, η διαδρομή κρεβάτι-μπάνιο ήταν γολγοθάς και με πονούσε όλο το κορμί. Το φαγητό ήταν απειροελάχιστο γιατί από ένα σημείο και μετά είχε κοπεί εντελώς η όρεξη και απ'όσο θυμάμαι στο τέλος έτρωγα λίγες φέτες γαλοπούλα με το ζόρι, που όμως τις έκανα εμετό αργότερα. Τέλος πάντων δε χρειάζονται πολλές λεπτομέρειες, απλώς λέω ότι σ'εμένα προσωπικά αυτή η κατάσταση έκανε απίστευτο κακό, και σύμφωνα με τους γιατρούς που με παρακολουθούσαν μετά, η κέτωση είναι εξαιρετικά επικίνδυνη. Δεν ξέρω αν και υπο ποιες προϋποθέσεις μπορεί να κάνει κάποιος αποκλειστικά κετογενική διατροφή, ειδικά για πάντα, ίσως αν παίρνει πολλά συμπληρώματα διατροφής να μην είναι καθόλου βλαβερή, ή μπορεί απλά να έτυχε, και άλλοι οργανισμοί να λειτουργούν έτσι, πάντως στη δική μου περίπτωση απεδείχθη καταστροφική, και παρ'όλο που έχασα 30 κιλά σε 2 μήνες και κατι, φυσικά τα πήρα πίσω, με μπόλικα θέματα υγείας δώρο. Αυτά!

    Σόρι που πετάχτηκα, σαν νέα στο φόρουμ θα έπρεπε πιο πολύ να διαβάζω, παρά να γράφω...
    Last edited by Giouvarlaki; 14-07-18 at 22:10.

  4. #34
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    09-09-04
    Location
    .
    Posts
    188

    Default

    Quote Originally Posted by Secret of Steel View Post
    Εδώ το γύρισες εσύ όπως ήθελες. Συγκρίνεις υδατάνθρακα με λιπαρά, άσχετα μεταξύ τους, ο οργανισμός τα διαχειρίζεται τελείως διαφορετικά.
    Ναι, απλά το έκανα για να καταδείξω την τεράστια μεταβολικά διαφορά ανάμεσα στις θερμίδες, όταν τις βλέπουμε απλά σα νούμερα.

    Quote Originally Posted by Secret of Steel View Post
    Αλλά και πάλι η ινσουλίνη δεν κάνει μόνο την αποθήκευση λίπους. Της έχουμε βγάλει κακό όνομα. Χωρίς παραγωγή ινσουλίνης να δω πως θα φτιάξει κάποιος μυς. Ακόμα και η κορτιζόλη έχει δαιμονοποιηθεί, έχει και αυτή τη λειτουργία της.
    Ξαναλέω γιατί μάλλον δεν το πρόσεξες, η μεγάλη/απότομη ή/και χρόνια αύξηση των επιπέδων της ινσουλίνης είναι προβληματική και αυτό θα πρέπει να αποφεύγουμε, είμαι σαφής. Το ίδιο ακριβώς ισχύει και για την κορτιζόλη.

    Quote Originally Posted by Secret of Steel View Post
    ...αλλά και παίρνει λίπος από τις λιποαποθήκες του συνεχώς μέσα στην ημέρα.
    Μόνο αν δεν υπάρχει περίσσεια ινσουλίνης.

    Quote Originally Posted by Secret of Steel View Post
    Το ισοζύγιο είναι που μετράει. Και το ισοζύγιο έχει σχέση με το calories in versus calories out.
    Όχι, δεν ισχύει (προσωπική μου άποψη), δεν έχω χρόνο να το αναλύσω.

    Quote Originally Posted by Secret of Steel View Post
    Τώρα αυτό ακούγεται σαν να υποστηρίζω ότι όλες οι τροφές είναι ίδιες. Όχι, δεν είναι. Και το υποστήριξα και στο αρχικό ποστ μου. Δεν μετράνε μόνο τα macros αλλά και τα μικροθρεπικά, ειδικά μετά από μία ηλικία το σώμα δε συγχωρεί (αυτό πάει για μένα τον σκατόγερο).
    Μάλλον είμαι πιο σκατόγερος από εσένα (51), κι επειδή έχω δοκιμάσει πολλά πάνω μου (είμαι όλο το χρόνο κοντά στο 10% χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια), σε πληροφορώ ότι αυτό είναι μια καλή και βολική δικαιολογία !

    Quote Originally Posted by Secret of Steel View Post
    Σε νορμάλ ποσότητες δεν νομίζω ότι έχει κανένας άνθρωπος πρόβλημα από τα γλυκαντικά. Μέτρον άριστον.
    Να σου πω περιληπτικά γιατί δε συμφωνώ με το τελευταίο (μέτρον άριστον), το οποίο by the way έχει ειπωθεί με εντελώς διαφορετικό τρόπο, για εντελώς διαφορετικό σκοπό, αλλά αυτό δεν έχει σημασία για την κουβέντα μας. Προσωπικά πιστεύω ότι μερικές τροφές (επιτραπέζια ζάχαρη, ορισμένες γλυκαντικές ουσίες, υδρογονωμένα λιπαρά) είναι δηλητήρια για τον οργανισμό μας, δεν έχουν απολύτως καμία ευεργετική δράση και φυσικά δε χρειάζονται καθόλου μιας και όχι μόνο δε μας προσφέρουν τίποτα, αλλά αντιθέτως μας καταστρέφουν την υγεία με πολλούς τρόπους. Άρα λοιπόν, δε βλέπω το λόγο να τις έχω στη διατροφή μου ούτε σε νορμάλ ποσότητες, ούτε σε μη νορμάλ (το γιατί και το πως, έστω και σε μικρές ποσότητες επηρρεάζουν αρνητικά τον οργανισμό είναι ολόκληρο βιβλίο). Με την ίδια λογικη (υπερβάλλοντας λίγο για να καταδείξω την οπτική μου), δεν υπάρχει πρόβλημα αν καπνίζουμε και 3-4 τσιγάρα την ημέρα, αν πίνουμε και 2-3 ποτά, αν σνιφάρουμε και λίγο ηρωϊνη....καταλαβαίνεις τι θέλω να πω...

    Quote Originally Posted by Secret of Steel View Post
    Καταλήγω σε κάτι που έχω καταλήξει άπειρες φορές στο forum. Φάτε υγιεινά στη μεγάλη πλειοψηφία, γυμναστείτε, γίνετε δραστήριοι και τα αποτελέσματα (από θέμα υγείας, βάρους, δύναμης) θα έρθουν. Η παχυσαρκία είναι ο μεγάλος δαίμονας της εποχής μας
    Εδώ θα συμφωνήσω 100% μαζί σου !

    Quote Originally Posted by Giovarlaki View Post
    Πετάγομαι τώρα σαν την τσουτσού, ακόμα δε μπήκα στο φόρουμ...Αλλά θα το πω γιατί νομίζω έχει κάποια σημασία για άτομα που ίσως διαβάζουν και δεν έχουν γνώσεις επί του θέματος. Εγώ ήμουν σε κέτωση για λίγο, 2 μήνες και κάτι, και είχα σκοπό να το συνεχίσω για πάντα, αλλά δεν πρόλαβα. Μπήκα στο νοσοκ και χρειάστηκε να νοσηλευτώ για μερικές εβδομάδες.
    Δεν ξέρω αν πράγματι μπορεί να βρίσκεται κάποιος σε κέτωση για μεγάλο διάστημα και να είναι καλά, εγώ πάντως, πέραν των καταστροφών σε νεφρά κλπ, που με γυμνό μάτι δε φαίνονταν πριν μπω στο νοσοκ, ξέρω ότι μετά τις πρώτες 2-3 εβδομάδες ήμουν όρθιο πτώμα.
    Αρχικά φάνηκαν αρνητικές επιπτώσεις στο μυαλό μου, δεν είχα καμία δυνατότητα συγκέντρωσης (είχα εξεταστική και διάβαζα με τις ώρες, όταν έφτανα στην 5η γραμμή δεν ήξερα τον τίτλο του κεφαλαίου), η μνήμη μου είχε ξεκάθαρα πρόβλημα (ξεχνούσα αν μίλησα στο τηλ με τη μάνα μου το πρωί, ή αν πήγα πανεπ για μάθημα), και τραγικούς πονοκεφάλους. Παρ'όλα αυτά δε σταμάτησα γιατί η ζυγαριά με αντάμειβε με το παραπάνω. Τις τελευταίες 2-3 εβδομάδες δεν μπορούσα να βγω από το σπίτι γιατί ΕΠΡΕΠΕ να παω στο μπάνιο κυριολεκτικά ανα 10 λεπτά, και έπινα εξάδες νερό κάθε μέρα. Το σώμα μου δυσκολευόταν να κουνηθεί, η διαδρομή κρεβάτι-μπάνιο ήταν γολγοθάς και με πονούσε όλο το κορμί. Το φαγητό ήταν απειροελάχιστο γιατί από ένα σημείο και μετά είχε κοπεί εντελώς η όρεξη και απ'όσο θυμάμαι στο τέλος έτρωγα λίγες φέτες γαλοπούλα με το ζόρι, που όμως τις έκανα εμετό αργότερα. Τέλος πάντων δε χρειάζονται πολλές λεπτομέρειες, απλώς λέω ότι σ'εμένα προσωπικά αυτή η κατάσταση έκανε απίστευτο κακό, και σύμφωνα με τους γιατρούς που με παρακολουθούσαν μετά, η κέτωση είναι εξαιρετικά επικίνδυνη. Δεν ξέρω αν και υπο ποιες προϋποθέσεις μπορεί να κάνει κάποιος αποκλειστικά κετογενική διατροφή, ειδικά για πάντα, ίσως αν παίρνει πολλά συμπληρώματα διατροφής να μην είναι καθόλου βλαβερή, ή μπορεί απλά να έτυχε, και άλλοι οργανισμοί να λειτουργούν έτσι, πάντως στη δική μου περίπτωση απεδείχθη καταστροφική, και παρ'όλο που έχασα 30 κιλά σε 2 μήνες και κατι, φυσικά τα πήρα πίσω, με μπόλικα θέματα υγείας δώρο. Αυτά!

    Σόρι που πετάχτηκα, σαν νέα στο φόρουμ θα έπρεπε πιο πολύ να διαβάζω, παρά να γράφω...
    Καταρχήν καλά έκανες και πετάχτηκες, όλες οι απόψεις, πόσο μάλλον όταν πρόκειται για προσωπικές εμπειρίες, είναι αποδεκτές και θεμιτές.
    Χωρίς φυσικά να ξέρω τι ακριβώς εννοείς σαν κέτωση και τι έκανες στο σώμα σου, είσαι η μοναδική περίπτωση που ακούω που έχει τέτοιες αρνητικές επιπτώσεις. Το γιατί δεν το ξέρω, ούτε και μπορώ να το γνωρίζω, σίγουρα πάντως είσαι στη συντριπτική μειοψηφία των περιπτώσεων, πίστεψέ με.
    Η κέτωση δεν δουλεύει για όλους το ίδιο καλά, ούτε είναι χρήσιμη για όλους, αλλά σε τέτοιο βαθμό δεν το έχω ξανακούσει.

    Επαναλαμβάνω, χωρίς να έχω όλες τις παραμέτρους, άρα να μπορώ να βγάλω ασφαλές συμπέρασμα, η γνώμη μου είναι ότι κάτι δεν έκανες καλά.
    Καταρχήν, κέτωση δε σημαίνει ότι δεν τρως ΚΑΘΟΛΟΥ υδατάνθρακες, απλά τρως τόσους όσους χρειάζονται προκειμένου τα επίπεδα του σακχάρου στο αίμα να μην ξεπεράσουν ένα συγκεκριμένο νούμερο (περίπου 50 mg/dl), οπότε έχουμε τη δημιουργία κετονών σε επάρκεια. Οι συντριπτική πλειοψηφία των υδατανθράκων θα πρέπει να προέρχονται από σαλάτες (φυλλώδη λαχανικά κλπ) και επιλεγμένα φρούτα (πχ αβοκάντο). Επίσης, είναι πολύ σημαντικό να τρως μεγάλες ποσότητες λίπους (ελαιόλαδο, βούτυρο, λάδι καρύδας, αβοκάντο, ζωϊκά κορεσμένα λίπη κλπ) και σχετικά περιορισμένες ποσότητες πρωτεϊνης, ζωϊκής κυρίως προέλευσης.
    Επίσης, λόγω περιορισμού των υδατανθράκων, πρέπει να αυξήσεις πολύ την ποσότητα του νατρίου (αλάτι), εξ' ου και οι πονοκέφαλοι.

    Επίσης - και αυτό είναι πολύ βασικό - θα πρέπει να μην είσαι διαβητικός, μιας και αυτό ενέχει σοβαρούς κινδύνους από την υπερβολική συγκέντρωση κετονών (κετοξέωση).
    Τέλος, ο γιατρός που σου είπε ότι η κέτωση είναι επικίνδυνη, είναι απλά άσχετος, τελεία και παύλα...
    Οι περισσότεροι γιατροί, λόγω άγνοιας, μπερδεύουν την διατροφική κέτωση με την κετοξέωση, η οποία όντως είναι επικίνδυνη κατάσταση, η οποία όμως εμφανίζεται μόνο στους διαβητικούς, ένα απλό ψάξιμο στο διαδίκτυο θα σε πείσει...
    Last edited by EAS; 15-07-18 at 07:51.

  5. #35

    Default

    Λέγοντας κέτωση, εννοώ την κετοξέωση! Σόρι, αλλά βλέποντας να συζητιέται αν και πόσο επικίνδυνο είναι, θεώρησα ότι αναφέρεστε σ'αυτό και όχι στην απλή κέτωση.
    Προφανώς οφ τόπικ τότε

  6. #36
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Quote Originally Posted by Secret of Steel View Post
    Έλα όμως που κάπου πρέπει να βασιστεί κάποιος που θα ξεκινήσει να χάνει κιλά. Όντως μόνο με μείωση θερμίδων κάποια στιγμή θα κολλήσει. Γι'αυτό όμως λέμε σε όλους να γίνουν πιο δραστήριοι, να γυμνάζονται, να περπατάνε. Το βασικό πρόβλημα σήμερα κατά τη γνώμη μου δεν είναι η διατροφή (η οποία όντως είναι χάλια) αλλά το ότι οι άνθρωποι σήμερα σε σχέση με δυο γενιές πριν (που δεν είναι πολύ) έχουν μειώσει και τις δραστηριότητες τους, δεν δουλεύουν χειρονακτικά, για ακόμα και τις πιο μικρές μετακινήσεις τους χρησιμοποιούν αυτοκίνητο ή μηχανάκι. Ο γενικότερος τρόπος ζωής μας έχει οδηγήσει εδώ. Γιατί μην φανταστείτε ότι η γενιά των παπούδων μας έτρωγε τόσο καθαρά. Ψωμί με ζάχαρη και λάδι (αν είχαν λάδι) έδιναν στα παιδιά. Η Φυτίνη και όλες αυτές οι βλακείες στη γενιά τους βγήκε γιατί το βούτυρο αγελάδος είχε ακριβύνει. Το τηγάνι στα σπίτια πήγαινε σύννεφο. Όμως αυτοί που έκαναν χειρονακτικές δουλειές (αγρότες κλπ) ήταν η πλειοψηφία. Το δε περπάτημα ήταν καθημερινότητα για όλους, μικρούς και μεγάλους (ποιος είχε αυτοκίνητο τότε?).

    Καταλήγω σε κάτι που έχω καταλήξει άπειρες φορές στο forum. Φάτε υγιεινά στη μεγάλη πλειοψηφία, γυμναστείτε, γίνετε δραστήριοι και τα αποτελέσματα (από θέμα υγείας, βάρους, δύναμης) θα έρθουν. Η παχυσαρκία είναι ο μεγάλος δαίμονας της εποχής μας. Αλλά το νου σας. Τα άκρα δεν κάνουν καλό. Ούτε και το να είστε τσίροι είναι ότι καλύτερο. Γυμναστείτε και δώστε σωστά καύσιμα στο σώμα σας. Stay health y
    Αυτό με την δραστηριότητα είναι σχετικό, διότι ναι μεν με την εισβολή των δυτικών προτύπων, των τεραστίων ποσοτήτων και του junk food, αρχίσαμε, ειδικά στην Ελλάδα, να γινόμαστε παχύσαρκοι και πρώτοι στην παιδική παχυσαρκία όμως απ' την άλλη μεριά έχει αυξηθεί και το προσδόκιμο ζωής. Στην Ελλάδα το 1960 ήταν στα 69 χρόνια και σχεδόν 60 χρόνια μετά έχουμε φτάσει στα 82 χρόνια, πράγμα εντυπωσιακό κατά την γνώμη μου. Μπορεί ναι μεν οι αγρότες να ήταν οι πολύ δραστήριοι αλλά δεν νομίζω να συμφωνεί κανείς ότι 15 ώρες εργασία την ημέρα είναι ωφέλιμες. Μπορεί να έτρωγαν ανθυγιεινά και να είχαν υψηλό επίπεδο δραστηριότητας αλλά να πέθαιναν απο άγχος, υπερκόπωση, κ.α. στα 60 τους για παράδειγμα (τα οποία 60 πριν 100 χρόνια θεωρούνταν υπερήλικας).

    Προφανώς και συμφωνούμε ότι υγιεινή διατροφή και δραστηριότητα είναι το Α και το Ω, και αυτό ισχύει για τους περισσότερους. Πέρι κέτωσης πάντως σου έχουν πει τρία άτομα την άποψη τους και εσύ δέχεσαι μόνο την δική σου.
    Και το να τρώμε σε θερμιδικό πλεόνασμα δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ως υγιή κατάσταση, καθώς αποθηκεύεται λίπος και τείνει να βάζει τον οργανισμό σε λήθαργο (γιαυτό και το επίπεδο δραστηριότητας και η ποιότητα των τροφών παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο), και η περίσσεια πρωτεϊνης στην διατροφή δεν είναι υγιή.
    Όμως υπάρχουν πολλοί εξαρτημένοι παράγοντες. Γιαυτό και ανάλογα την περίπτωση η εξατομικευμένη διατροφή, και όχι γενικά η καθαρή, μπορεί να βοηθήσει έναν άνθρωπο, όπως για παράδειγμα η κέτωση.

    Quote Originally Posted by Giouvarlaki View Post
    Πετάγομαι τώρα σαν την τσουτσού, ακόμα δε μπήκα στο φόρουμ...Αλλά θα το πω γιατί νομίζω έχει κάποια σημασία για άτομα που ίσως διαβάζουν και δεν έχουν γνώσεις επί του θέματος. Εγώ ήμουν σε κέτωση για λίγο, 2 μήνες και κάτι, και είχα σκοπό να το συνεχίσω για πάντα, αλλά δεν πρόλαβα. Μπήκα στο νοσοκ και χρειάστηκε να νοσηλευτώ για μερικές εβδομάδες.
    Δεν ξέρω αν πράγματι μπορεί να βρίσκεται κάποιος σε κέτωση για μεγάλο διάστημα και να είναι καλά, εγώ πάντως, πέραν των καταστροφών σε νεφρά κλπ, που με γυμνό μάτι δε φαίνονταν πριν μπω στο νοσοκ, ξέρω ότι μετά τις πρώτες 2-3 εβδομάδες ήμουν όρθιο πτώμα.
    Αρχικά φάνηκαν αρνητικές επιπτώσεις στο μυαλό μου, δεν είχα καμία δυνατότητα συγκέντρωσης (είχα εξεταστική και διάβαζα με τις ώρες, όταν έφτανα στην 5η γραμμή δεν ήξερα τον τίτλο του κεφαλαίου), η μνήμη μου είχε ξεκάθαρα πρόβλημα (ξεχνούσα αν μίλησα στο τηλ με τη μάνα μου το πρωί, ή αν πήγα πανεπ για μάθημα), και τραγικούς πονοκεφάλους. Παρ'όλα αυτά δε σταμάτησα γιατί η ζυγαριά με αντάμειβε με το παραπάνω. Τις τελευταίες 2-3 εβδομάδες δεν μπορούσα να βγω από το σπίτι γιατί ΕΠΡΕΠΕ να παω στο μπάνιο κυριολεκτικά ανα 10 λεπτά, και έπινα εξάδες νερό κάθε μέρα. Το σώμα μου δυσκολευόταν να κουνηθεί, η διαδρομή κρεβάτι-μπάνιο ήταν γολγοθάς και με πονούσε όλο το κορμί. Το φαγητό ήταν απειροελάχιστο γιατί από ένα σημείο και μετά είχε κοπεί εντελώς η όρεξη και απ'όσο θυμάμαι στο τέλος έτρωγα λίγες φέτες γαλοπούλα με το ζόρι, που όμως τις έκανα εμετό αργότερα. Τέλος πάντων δε χρειάζονται πολλές λεπτομέρειες, απλώς λέω ότι σ'εμένα προσωπικά αυτή η κατάσταση έκανε απίστευτο κακό, και σύμφωνα με τους γιατρούς που με παρακολουθούσαν μετά, η κέτωση είναι εξαιρετικά επικίνδυνη. Δεν ξέρω αν και υπο ποιες προϋποθέσεις μπορεί να κάνει κάποιος αποκλειστικά κετογενική διατροφή, ειδικά για πάντα, ίσως αν παίρνει πολλά συμπληρώματα διατροφής να μην είναι καθόλου βλαβερή, ή μπορεί απλά να έτυχε, και άλλοι οργανισμοί να λειτουργούν έτσι, πάντως στη δική μου περίπτωση απεδείχθη καταστροφική, και παρ'όλο που έχασα 30 κιλά σε 2 μήνες και κατι, φυσικά τα πήρα πίσω, με μπόλικα θέματα υγείας δώρο. Αυτά!

    Σόρι που πετάχτηκα, σαν νέα στο φόρουμ θα έπρεπε πιο πολύ να διαβάζω, παρά να γράφω...
    Διατροφή κέτωσης ξεκίνησες σε συνεργασία με κάποιον γιατρό, κάποιον διατροφολόγο μετά απο ανάλογες εξετάσεις; Αν θες μπορείς να περιγράψεις την διατροφή σου τότε;

    Quote Originally Posted by Giouvarlaki View Post
    Λέγοντας κέτωση, εννοώ την κετοξέωση! Σόρι, αλλά βλέποντας να συζητιέται αν και πόσο επικίνδυνο είναι, θεώρησα ότι αναφέρεστε σ'αυτό και όχι στην απλή κέτωση.
    Προφανώς οφ τόπικ τότε
    Το είδα μετά αυτό. Αν μιλάμε για διαβητική κετοξέωση έχουμε διαφορετικούς παράγοντες οπότε δεν μπορούμε να το συγκρίνουμε.
    Last edited by Down; 15-07-18 at 12:29.

  7. #37
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Quote Originally Posted by Down View Post
    Αυτό με την δραστηριότητα είναι σχετικό, διότι ναι μεν με την εισβολή των δυτικών προτύπων, των τεραστίων ποσοτήτων και του junk food, αρχίσαμε, ειδικά στην Ελλάδα, να γινόμαστε παχύσαρκοι και πρώτοι στην παιδική παχυσαρκία όμως απ' την άλλη μεριά έχει αυξηθεί και το προσδόκιμο ζωής. Στην Ελλάδα το 1960 ήταν στα 69 χρόνια και σχεδόν 60 χρόνια μετά έχουμε φτάσει στα 82 χρόνια, πράγμα εντυπωσιακό κατά την γνώμη μου. Μπορεί ναι μεν οι αγρότες να ήταν οι πολύ δραστήριοι αλλά δεν νομίζω να συμφωνεί κανείς ότι 15 ώρες εργασία την ημέρα είναι ωφέλιμες. Μπορεί να έτρωγαν ανθυγιεινά και να είχαν υψηλό επίπεδο δραστηριότητας αλλά να πέθαιναν απο άγχος, υπερκόπωση, κ.α. στα 60 τους για παράδειγμα (τα οποία 60 πριν 100 χρόνια θεωρούνταν υπερήλικας).
    Διαφωνώ κάθετα (πωωωω αυτό ακούστηκε αυστηρό χαχαχαχα)

    Η άνοδος στο προσδόκιμο οφείλεται κατά κύριο λόγο στα άλματα που έκανε η ιατρική επιστήμη, ειδικά στα καρδιολογικά (και όχι μόνο)

  8. #38
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Βέβαια πρέπει να υπολογίσουμε ότι ήταν μεν 69 χρόνια αλλά υπήρχε μεγάλη παιδική και βρεφική θνησιμότητα και γενικότερα πολλοί θάνατοι από αρρώστιες που πλέον έχουν εξαφανιστεί. Θα έλεγα ότι έπρεπε να υπάρχει ένα προσδόκιμο ζωής αφού κάποιος έχει ενηλικιωθεί για να δούμε καλύτερα τις μεταβολές.

  9. #39
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Quote Originally Posted by conan1982 View Post
    Βέβαια πρέπει να υπολογίσουμε ότι ήταν μεν 69 χρόνια αλλά υπήρχε μεγάλη παιδική και βρεφική θνησιμότητα και γενικότερα πολλοί θάνατοι από αρρώστιες που πλέον έχουν εξαφανιστεί. Θα έλεγα ότι έπρεπε να υπάρχει ένα προσδόκιμο ζωής αφού κάποιος έχει ενηλικιωθεί για να δούμε καλύτερα τις μεταβολές.

    Απ' όσο ξέρω η βρεφική θνησιμότητα δεν συνυπολογίζεται σ' αυτές τις στατιστικές.
    Αν υπολογιζόταν θα έβγαιναν πολύ πιο χαμηλά οι μέσοι όροι.

  10. #40
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Δεν είμαι σίγουρος πως μετριέται, και πως υπολογίζεται, πάντως υποθέτω ότι λογαριάζεται και η βρεφική θνησιμότητα.
    Δες εδώ για παράδειγμα τους πίνακες που αφορούν το προσδόκιμο ζωής ανά ηλικία στην Ελλάδα:
    http://apps.who.int/gho/data/view.main.60640?lang=en

    Κάποιος που γεννιέται τώρα έχει προσδόκιμο ζωής τα 78,7 (ας κοιτάξουμε τους άντρες), στην ηλικία των 5-9 το προσδόκιμο είναι κάπου στα 81 χρόνια και όσο πάμε πάνω από 50 χρονών μεγαλώνει ακόμα περισσότερο, Αυτό δείχνει ότι λογαριάζονται και οι βρεφικοί θάνατοι.
    Πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι π.χ η Ανγκόλα όπου αν κοιτάξεις το προσδόκιμο ζωής με το πόσο αναμένεται να ζήσει ένας ενήλικας η διαφορά ξεπερνάει τα 10 χρόνια.


 
Page 2 of 2 FirstFirst 12

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 15
    Last Post: 13-05-13, 09:52
  2. Γιατί οι γυναίκες είναι δύσκολο...
    By maggilia in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 37
    Last Post: 28-05-09, 09:46

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •