Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 40
  1. #1
    Junior Bodybuilder BB Fan's Avatar
    Join Date
    15-09-16
    Posts
    156

    Default Γιατί δεν είναι όλες οι θερμίδες ίδιες;

    Συγχωρήστε με για την ερασιτεχνικότατη ερώτηση, αλλά ακόμη δεν έχω καταλάβει πώς λειτουργούν οι θερμίδες.

    Γνωρίζουμε ότι το λίπος και οι υδατάνθρακες δεν είναι κάτι κακό (όπως διάφοροι διατροφικοί μύθοι κατά καιρούς θέλουν), αλλά αντίθετα απολύτως απαραίτητο για τη διατροφή μας. Δεν έχω καταλάβει όμως ακριβώς γιατί τα κορεσμένα και "κακά" λιπαρά όπως και τα σάκχαρα των υδατανθράκων πρέπει να αποφεύγονται.

    Άν υποθέσουμε πως ένα άτομο λαμβάνει ημερησίως ακριβώς τις θερμίδες συντήρησής του, αυτό σημαίνει πως θα μείνει και σταθερό το βάρος του.

    Άν όμως υποθέσουμε ότι οι θερμίδες του προέρχονται κυρίως από κορεσμένα λιπαρά και σάκχαρα; Τρέφεται, φερ' ειπείν, αποκλειστικά ή σχεδόν αποκλειστικά με λιπαρά φαγητά και γλυκά, αλλά σε ποσότητες που οι θερμίδες παραμένουν στα επίπεδα συντήρησης του βάρους του.

    Τί θα συμβεί τότε; Μήπως θα αλλάξει η σύσταση του σώματός του; Μήπως αυτά τα μακροθρεπτικά δεν επηρεάσουν το βάρος του, αλλά το ποσοστό λίπους του; Παραμένοντας στα ίδια κιλά, πρόκειται να χάνει μυϊκή μάζα ενώ κερδίζει σε λίπος;

    Μάλλον ναί.

    Γιατί, όμως;

    Μήπως τα σάκχαρα δεν είναι υδατάνθρακες που τρέφουν τους μύες; Μήπως απλώς τίθεται θέμα "πρακτικότητας" και "χρησιμότητας" (αφού οι απλοί υδατάνθρακες δεν έχουν τα θρεπτικά συστατικά και τις φυτικές ίνες των σύνθετων υδατανθράκων, και μεταβολίζονται με πιό γρήγορο ρυθμό); Μήπως τα κορεσμένα λίπη αφομοιώνονται πιό εύκολα ώς λίπος και δεν καίγονται;

    Τελικά, τί κάνουν τα μακροθρεπτικά ακριβώς;

    Όπως τό έχω στο μυαλό μου, πολύ απλοϊκά αλλά και αόριστα, οι πρωτεΐνες χτίζουν τους μύες όταν καταστραφούν από την προπόνηση, οι υδατάνθρακες είναι η "τροφή" των μυών πρίν και μετά την προπόνηση (χωρίς να έχω ξεκαθαρίσει στο μυαλό μου τί ακριβώς προσφέρει το καθένα και ποιά η διαφορά τους), και το λίπος μία χρήσιμη πηγή ενέργειας που ακόμη δεν μού είναι ξεκάθαρο ποιά είναι η συνεισφορά του στο χτίσιμο του σώματος (εκτός από το γεγονός πως βοηθά στην διάλυση και απορρόφηση πολλών βιταμινών).

    Εάν έχετε την υπομονή να ασχοληθείτε με μία τόσο ερασιτεχνική ερώτηση κι ένα ίσως απλοϊκό και βαρετό θέμα, θα ήμουν ευγνώμων για τις απαντήσεις σας!

    Θα μέ βοηθήσουν να καταλάβω καλύτερα τη θεωρία του BodyBuilding.
    Last edited by BB Fan; 13-07-18 at 11:47.
    Το BodyBuilding είναι το μοναδικό άθλημα στο οποίο δεν έχεις στόχο απλά να κάνεις κάτι καλά (π.χ. να τρέχεις, πηδάς, παίζεις μπάσκετ, ποδόσφαιρο, κλπ). Στο BodyBuilding πρέπει να ΕΙΣΑΙ κάτι καλό. Κάτι όμορφο, αρμονικό, συμμετρικό, σχεδόν καλλιτεχνικό.

    Γι' αυτό είναι το πιό ψυχοφθόρο και πιό δύσκολο απ' όλα τα αθλήματα... Στο BodyBuilding πολεμάς εκτός των άλλων, κυρίως εναντίον του μυαλού σου.

  2. #2
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    09-09-04
    Location
    .
    Posts
    188

    Default

    Καλέ μου φίλε, ανοίγεις ένα πολύ μεγάλο και σημαντικό θέμα, κάτι για το οποίο η άποψή μου διαφέρει από την πλειοψηφία του κόσμου. Είμαι πεπεισμένος ότι σαφώς όλες οι θερμίδες δεν είναι ίδιες, το γιατί είναι αρκετά μεγάλη κουβέντα, αλλά θα έπρεπε να είναι και προφανές σε κάποιον που έχει ασχοληθεί έστω και λίγο βαθύτερα με τα της διατροφής. Όταν βρω λίγο χρόνο θα αποτυπώσω και την άποψή μου σύμφωνα με αυτά που γνωρίζω...
    Last edited by EAS; 13-07-18 at 11:54.

  3. #3
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    09-09-04
    Location
    .
    Posts
    188

    Default

    Quote Originally Posted by BB Fan View Post
    Γνωρίζουμε ότι το λίπος και οι υδατάνθρακες δεν είναι κάτι κακό (όπως διάφοροι διατροφικοί μύθοι κατά καιρούς θέλουν), αλλά αντίθετα απολύτως απαραίτητο για τη διατροφή μας. Δεν έχω καταλάβει όμως ακριβώς γιατί τα κορεσμένα και "κακά" λιπαρά όπως και τα σάκχαρα των υδατανθράκων πρέπει να αποφεύγονται.
    Οι υδατάνθρακες, είναι το μοναδικό από τα 3 βασικά θρεπτικά συστατικά το οποίο δεν είναι απαραίτητο, σε αντίθεση με τις πρωτεϊνες και τα λίπη. Για παράδειγμα, οι εσκιμώοι Ίνουϊτ, οι Μασάϊ και διάφορες άλλες φυλές, έχουν σχεδόν μηδενικά ποσοστά υδατανθράκων στη διατροφή τους και παρ' όλα αυτά έχουν ασήμαντα ποσοστά καρδιοπαθειών συν τοις άλλοις, ενώ χαίρουν άκρας υγείας.
    Επίσης, τα κορεσμένα λιπαρά δεν είναι "κακά", αυτή η άποψη έχει πλέον ξεπεραστεί, τουλάχιστον από τους πιο πρωτοπόρους και ψαγμένους επιστήμονες πλέον. Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με τα σάκχαρα των υδατανθράκων, αν εννοείς τη ζάχαρη πάντως έχεις δίκιο, είναι βλαβερή και πρέπει να αποφεύγεται.

    Quote Originally Posted by BB Fan View Post
    Άν υποθέσουμε πως ένα άτομο λαμβάνει ημερησίως ακριβώς τις θερμίδες συντήρησής του, αυτό σημαίνει πως θα μείνει και σταθερό το βάρος του.
    Όχι απαραίτητα, εξαρτάται από τις αναλογίες (macros) και την ποιότητα των τροφών.

    Quote Originally Posted by BB Fan View Post
    Άν όμως υποθέσουμε ότι οι θερμίδες του προέρχονται κυρίως από κορεσμένα λιπαρά και σάκχαρα; Τρέφεται, φερ' ειπείν, αποκλειστικά ή σχεδόν αποκλειστικά με λιπαρά φαγητά και γλυκά, αλλά σε ποσότητες που οι θερμίδες παραμένουν στα επίπεδα συντήρησης του βάρους του.

    Τί θα συμβεί τότε; Μήπως θα αλλάξει η σύσταση του σώματός του; Μήπως αυτά τα μακροθρεπτικά δεν επηρεάσουν το βάρος του, αλλά το ποσοστό λίπους του; Παραμένοντας στα ίδια κιλά, πρόκειται να χάνει μυϊκή μάζα ενώ κερδίζει σε λίπος;
    Δεν είναι τόσο απλό, θα πρέπει να προσδιορίσεις πρωτίστως την πηγή των "κακών" λιπαρών και δευτερευόντως τις αναλογίες των τροφών (macros) και πάλι. Πάντως, σε γενικές γραμμές, με μια διατροφή που έχει υψηλό ποσοστό "απλών" υδατανθράκων και λιπών ταυτόχρονα, είναι μαθηματικά σίγουρο ότι έχει καταστρεπτικά αποτελέσματα για την υγεία. Όσο αφορά τα κιλά, είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα αυξήσει το ποσοστό λίπους του και μάλλον θα μειώσει τη μυϊκή μάζα του, ενώ σχεδόν σίγουρα θα αυξηθεί και το συνολικό βάρος του.

    Για τις υπόλοιπες ερωτήσεις σου, τουλάχιστον από την πλευρά μου, χρειάζεται πολύ ανάλυση και κουβέντα, η οποία θέλει χρόνο. Θα σου πρότεινα βασικά να μελετήσεις κανένα βιβλίο περί διατροφής για να πάρεις μια ιδέα για τη λήψη, το μεταβολισμό και την πέψη των τροφών, και να σχηματίσεις μια αρχική εικόνα.
    Last edited by EAS; 13-07-18 at 12:13.

  4. #4
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Εγώ θα ξεκινήσω λέγοντα το απλούστερο, οι τροφές δεν είναι μόνο θερμίδες, έχουν μέσα βιταμίνες, μέταλλα, ιχνοστοιχεία, προβιοτικά, πρεβιοτικά, φυτικές ίνες κ.α.
    Αν στόχος είναι μόνο η διατήρηση του βάρους πιθανόν το να μετράς θερμίδες αρκεί. Αν όμως σκοπός σου είναι να: έχεις ένα υγιές σώμα, γερό ανοσοποιητικό σύστημα, ενέργεια, ευεξία και να "χτίσεις" ένα όμορφο και δυνατό σώμα τότε δεν μπορεί να αρκεστείς στο μέτρημα των θερμίδων.

    Για την σύσταση τώρα του σώματος, κάποιος που θα τρέφεται αποκλειστικά με γλυκά και κορεσμένα λιπαρά πρώτον θα στερήσει από το σώμα του τα δομικά συστατικά που θα χρειαστεί για να χτίσει μάζα, δεύτερον δεν θα έχει την απαραίτητη ενέργεια για δυνατές προπονήσεις και δεν θα έχει και επαρκή ανάρρωση.

  5. #5
    Junior Bodybuilder BB Fan's Avatar
    Join Date
    15-09-16
    Posts
    156

    Default

    Quote Originally Posted by EAS View Post
    Οι υδατάνθρακες, είναι το μοναδικό από τα 3 βασικά θρεπτικά συστατικά το οποίο δεν είναι απαραίτητο, σε αντίθεση με τις πρωτεϊνες και τα λίπη.
    Μπορεί δηλαδή να σταθεί μία διατροφή BodyBuilding χωρίς υδατάνθρακες;

    Από πού θα παίρνει ενέργεια ο αθλούμενος για τις προπονήσεις του;

    Πώς θα πραγματοποιήσει το σωστό μετα-προπονητικό γεύμα με το συνδυασμό πρωτεΐνης whey-δεξτρόζης;!...

    Quote Originally Posted by EAS View Post
    Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με τα σάκχαρα των υδατανθράκων, αν εννοείς τη ζάχαρη πάντως έχεις δίκιο, είναι βλαβερή και πρέπει να αποφεύγεται.
    Ναί, εννοώ τη ζάχαρη των τροφών.

    Quote Originally Posted by EAS View Post
    Πάντως, σε γενικές γραμμές, με μια διατροφή που έχει υψηλό ποσοστό "απλών" υδατανθράκων και λιπών ταυτόχρονα, είναι μαθηματικά σίγουρο ότι έχει καταστρεπτικά αποτελέσματα για την υγεία. Όσο αφορά τα κιλά, είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα αυξήσει το ποσοστό λίπους του και μάλλον θα μειώσει τη μυϊκή μάζα του, ενώ σχεδόν σίγουρα θα αυξηθεί και το συνολικό βάρος του.
    Σίγουρα θα έχει καταστρεπτικά αποτελέσματα για την υγεία. Το θέμα της case study μου όμως αποσκοπεί στις διαφορές των θερμίδων και πώς αυτές εξηγούνται.

    Είναι σίγουρο ότι θα αλλάξει το βάρος; Αφού το άτομο θα κινείται ισοθερμιδικά, τό τονίζω. Η ποιότητα των θερμίδων θα έχει αλλάξει μόνο, πρός το χειρότερο. Αυτό πιθανότατα θα οδηγήσει σε αλλαγή της σωματικής σύστασης προς το χειρότερο (Γιατί όμως; Με ποιό τρόπο; Είναι κάτι που θα ήθελα να μάθω γι' αυτό και άνοιξα το νήμα) αλλά ίσως όχι του βάρους, τουλάχιστον όπως τό αντιλαμβάνομαι...

    Quote Originally Posted by conan1982 View Post
    Εγώ θα ξεκινήσω λέγοντα το απλούστερο, οι τροφές δεν είναι μόνο θερμίδες, έχουν μέσα βιταμίνες, μέταλλα, ιχνοστοιχεία, προβιοτικά, πρεβιοτικά, φυτικές ίνες κ.α.
    Συμφωνώ απολύτως! Οι τροφές δεν είναι μόνο θερμίδες.

    Απλώς θέλω να ξεκαθαρίσω στο μυαλό μου τη διαφορά των θερμίδων στη θεωρία του BodyBuilding.

    Quote Originally Posted by conan1982 View Post
    Αν όμως σκοπός σου είναι...
    Το νήμα δεν αφορά τους δικούς μου στόχους. Είναι απλά μιά υπόθεση που κάνω, μία μελέτη περίπτωσης, προκειμένου να κατανοήσω τη διαφορές των θερμίδων, ανάλογα με την προέλευση και την ποιότητά τους.

    Όλες οι επισημάνσεις σου νομίζω πως είναι απολύτως σωστές περί δομικών συστατικών, ενέργειας και ανάρρωσης!
    Last edited by BB Fan; 13-07-18 at 12:50.
    Το BodyBuilding είναι το μοναδικό άθλημα στο οποίο δεν έχεις στόχο απλά να κάνεις κάτι καλά (π.χ. να τρέχεις, πηδάς, παίζεις μπάσκετ, ποδόσφαιρο, κλπ). Στο BodyBuilding πρέπει να ΕΙΣΑΙ κάτι καλό. Κάτι όμορφο, αρμονικό, συμμετρικό, σχεδόν καλλιτεχνικό.

    Γι' αυτό είναι το πιό ψυχοφθόρο και πιό δύσκολο απ' όλα τα αθλήματα... Στο BodyBuilding πολεμάς εκτός των άλλων, κυρίως εναντίον του μυαλού σου.

  6. #6
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    09-09-04
    Location
    .
    Posts
    188

    Default

    Quote Originally Posted by BB Fan View Post
    Μπορεί δηλαδή να σταθεί μία διατροφή BodyBuilding χωρίς υδατάνθρακες;

    Από πού θα παίρνει ενέργεια ο αθλούμενος για τις προπονήσεις του;
    Ναι, θα μπορούσε, υπό προϋποθέσεις, για παράδειγμα μια κετογενική διατροφή ορισμένης διάρκειας στα πλαίσια μιας διατροφής απώλειας λίπους.
    Φυσικά, τέτοιες πρακτικές δεν είναι για όλους, ούτε για συνεχόμενη χρήση, πρέπει να ξέρεις πότε και πως. Εννοείται βέβαια ότι στα πλαίσια διατροφής όγκου αυτό δεν ισχύει, κάθε πράγμα στον καιρό του.

    Quote Originally Posted by BB Fan View Post
    Είναι σίγουρο ότι θα αλλάξει το βάρος; Αφού το άτομο θα κινείται ισοθερμιδικά, τό τονίζω. Η ποιότητα των θερμίδων θα έχει αλλάξει μόνο, πρός το χειρότερο. Αυτό πιθανότατα θα οδηγήσει σε αλλαγή της σωματικής σύστασης προς το χειρότερο (Γιατί όμως; Με ποιό τρόπο; Είναι κάτι που θα ήθελα να μάθω γι' αυτό και άνοιξα το νήμα) αλλά ίσως όχι του βάρους, τουλάχιστον όπως τό αντιλαμβάνομαι...
    Αυτό είναι κάτι για το οποίο από τη μεριά μου θα πρέπει να περιμένεις, θέλει χρόνο να απαντηθεί. Ελπίζω μέσα στο ΣΚ να βρω το χρόνο που χρειάζεται και να το κάνω.

  7. #7
    Junior Bodybuilder BB Fan's Avatar
    Join Date
    15-09-16
    Posts
    156

    Default

    Quote Originally Posted by EAS View Post
    ...υπό προϋποθέσεις...

    ...ορισμένης διάρκειας...

    ...ούτε για συνεχόμενη χρήση...

    ...Εννοείται βέβαια ότι στα πλαίσια διατροφής όγκου αυτό δεν ισχύει...
    Άρα, άν εξαιρέσουμε τις ειδικές περιπτώσεις και για περιορισμένο χρόνο που ανέφερες, οι υδατάνθρακες είναι απαραίτητοι, σε αντίθεση με το δεύτερό σου σχόλιο :P !
    Last edited by BB Fan; 13-07-18 at 13:27.
    Το BodyBuilding είναι το μοναδικό άθλημα στο οποίο δεν έχεις στόχο απλά να κάνεις κάτι καλά (π.χ. να τρέχεις, πηδάς, παίζεις μπάσκετ, ποδόσφαιρο, κλπ). Στο BodyBuilding πρέπει να ΕΙΣΑΙ κάτι καλό. Κάτι όμορφο, αρμονικό, συμμετρικό, σχεδόν καλλιτεχνικό.

    Γι' αυτό είναι το πιό ψυχοφθόρο και πιό δύσκολο απ' όλα τα αθλήματα... Στο BodyBuilding πολεμάς εκτός των άλλων, κυρίως εναντίον του μυαλού σου.

  8. #8
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    09-09-04
    Location
    .
    Posts
    188

    Default

    Quote Originally Posted by BB Fan View Post
    Άρα, άν εξαιρέσουμε τις ειδικές περιπτώσεις και για περιορισμένο χρόνο που ανέφερες, οι υδατάνθρακες είναι απαραίτητοι, σε αντίθεση με το δεύτερό σου σχόλιο :P !
    Μπερδεύεσαι χωρίς λόγο...
    Αναφέρεις στο αρχικό σου ποστ, "ότι γνωρίζουμε πως οι υδατάνθρακες είναι πολύτως απαραίτητοι για τη διατροφή μας" και σου απαντάω ότι κατά τη γνώμη μου δεν είναι απαραίτητοι για τη διατροφή μας (σαν άνθρωποι), δηλαδή μπορούμε κάλλιστα να ζήσουμε και χωρίς αυτούς.
    Στη συνέχεια, ρωτάς αν μπορεί να σταθεί μια διατροφή bodybuilding χωρίς υδατάνθρακες και σου απαντώ ότι μπορεί υπό ορισμένες προϋποθέσεις.
    Που βλέπεις λοιπόν την αντίθεση σε αυτά που λέω ?

  9. #9
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Έχετε μπερδέψει το essential με το optimal.
    Εξηγώ
    Έχει γίνει της μόδας η δαιμονοποίηση του υδατάνθρακα. Με το σκεπτικό ότι δεν είναι "απαραίτητος" για την επιβίωση.
    Ξέρετε κάτι? Ναι δεν είναι. Το ανθρώπινο σώμα είναι έξυπνο και βρίσκει τον τρόπο (φτιάχνοντας κετόνες) να ζήσει αν του στερήσεις τον υδατάνθρακα. Και το κάνει ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΒΙΩΣΕΙ.
    Αυτό δε σημαίνει ότι η στέρηση του υδατάνθρακα είναι λογική, σωστή, υγιής. Απλά το σώμα μας βρίσκει έναν τρόπο για να μην το πεθάνουμε.

    Εννοείται ότι ο υδατάνθρακας είναι και παραείναι απαραίτητος. Είναι η προτιμώμενη πηγή ενέργειας από το σώμα, χρησιμοποιείται σε ένα σκασμό λειτουργίες (όπως είναι βασικός για τη εύρυθμη λειτουργία του εγκεφάλου) και είναι αναβολικότατος. Έχει επίσης δαιμονοποιηθεί η σχέση ινσουλίνης-υδατάνθρακα. Έχετε υπ όψη σας ότι όσοι ασχολείστε με αθλητισμό τον χρειάζεστε.

    Όσο για τα ζάχαρα. προς φίλους bodybuilders, αυτό το η ζάχαρη είναι δηλητήριο αλλά η μαλτοδεξτρίνη, δεξτρόζη, γουάξι μέιζ κλπ. είναι καλά για μετά την προπόνηση δε σας προβληματίζει?

    Μην κολλάτε στις μόδες. Πριν από χρόνια όλοι δαιμονοποιούσαν τα λιπαρά.
    Τώρα τον υδατάνθρακα
    Πρόσφατα έχει αρχίσει να τρώει κράξιμο ξανά η πρωτεΐνη

    Φάτε σωστά και ισορροπημένα και μην ακούτε τις αμερικανιές

  10. #10
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Όσο για τα μακροθρειπτικά, ναι όλες οι τροφές δεν είναι ίδιες. Αλλά ο κύριος λόγος δεν είναι τα μακροθρεπτικά,
    είναι τα μικροθρεπτικά (βιταμίνες, μέταλλα κλπ). Και έχετε υπ όψη σας ότι τα συμπληρώματα πολυβιταμίνης κλπ δεν μπορούν να καλύψουν τα διατροφικά κενά. Δεν μπορείς να κάνεις ένα ντόνατ ίδιο με τα φρούτα και τα λαχανικά απλά προσθέτοντας μια πολυβιταμίνη και παίρνοντας ένα συμπλήρωμα φυτικής ίνας.

  11. #11
    Junior Bodybuilder BB Fan's Avatar
    Join Date
    15-09-16
    Posts
    156

    Default

    Quote Originally Posted by EAS View Post
    Μπερδεύεσαι χωρίς λόγο...
    Αναφέρεις στο αρχικό σου ποστ, "ότι γνωρίζουμε πως οι υδατάνθρακες είναι πολύτως απαραίτητοι για τη διατροφή μας" και σου απαντάω ότι κατά τη γνώμη μου δεν είναι απαραίτητοι για τη διατροφή μας (σαν άνθρωποι), δηλαδή μπορούμε κάλλιστα να ζήσουμε και χωρίς αυτούς.
    Στη συνέχεια, ρωτάς αν μπορεί να σταθεί μια διατροφή bodybuilding χωρίς υδατάνθρακες και σου απαντώ ότι μπορεί υπό ορισμένες προϋποθέσεις.
    Που βλέπεις λοιπόν την αντίθεση σε αυτά που λέω ?
    Fair enough.

    Απλώς, στο μυαλό μου, η διατροφή του BodyBuilding με όλη τη θεωρία του (5-6 γεύματα κάθε 2,5-3,5 ώρες, οι υδατάνθρακες στα πρώτα γεύματα και να αποφεύγονται στα τελευταία, κλπ) είναι η ιδανική και απόλυτη διατροφή (αναλόγως τους στόχους του καθενός, γράμμωση/όγκος, αγωνιστικός/μή αγωνιστικός, απλώς διατήρηση καλής υγείας και άρτιας φυσικής κατάστασης, κλπ), οπότε, δεν τά ξεχωρίζω...!

    Θεωρώ δηλαδή εξαιρέσεις τα παραδείγματά σου, πόσο μάλλον μία διατροφή που στερείται ενός από τα τρία βασικά θρεπτικά συστατικά!...
    Το BodyBuilding είναι το μοναδικό άθλημα στο οποίο δεν έχεις στόχο απλά να κάνεις κάτι καλά (π.χ. να τρέχεις, πηδάς, παίζεις μπάσκετ, ποδόσφαιρο, κλπ). Στο BodyBuilding πρέπει να ΕΙΣΑΙ κάτι καλό. Κάτι όμορφο, αρμονικό, συμμετρικό, σχεδόν καλλιτεχνικό.

    Γι' αυτό είναι το πιό ψυχοφθόρο και πιό δύσκολο απ' όλα τα αθλήματα... Στο BodyBuilding πολεμάς εκτός των άλλων, κυρίως εναντίον του μυαλού σου.

  12. #12
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    09-09-04
    Location
    .
    Posts
    188

    Default

    Quote Originally Posted by Secret of Steel View Post
    Αυτό δε σημαίνει ότι η στέρηση του υδατάνθρακα είναι λογική, σωστή, υγιής. Απλά το σώμα μας βρίσκει έναν τρόπο για να μην το πεθάνουμε.
    Η στέρηση του υδατάνθρακα (και μάλιστα σχεδόν μόνιμη) είναι αναγκαστική επιλογή ζωής για ορισμένους λαούς όπως οι Ίνουϊτ, οι Μασάϊ κλπ όπως ανέφερα και παραπάνω και είναι από τους πιο υγιείς λαούς του πλανήτη. Συμπέρασμα: ο ανθρώπινος οργανισμός μπορεί και παραμπορεί να ζήσει μια χαρά χωρίς υδατάνθρακες.

    Quote Originally Posted by Secret of Steel View Post
    Είναι η προτιμώμενη πηγή ενέργειας από το σώμα, χρησιμοποιείται σε ένα σκασμό λειτουργίες (όπως είναι βασικός για τη εύρυθμη λειτουργία του εγκεφάλου) και είναι αναβολικότατος.
    Και όμως, οι κετόνες αποτελούν καλύτερη τροφή για τον εγκέφαλο. Πέρα από τη σχετική βιβλιογραφία, η πλειοψηφία των ανθρώπων που βρίσκονται σε κέτωση, αναφέρουν ότι έχουν αυξημένη συγκέντρωση, διάθεση, μνήμη και γενικά εγκεφαλικές λειτουργίες.

    Quote Originally Posted by Secret of Steel View Post
    Έχει επίσης δαιμονοποιηθεί η σχέση ινσουλίνης-υδατάνθρακα.
    Και πολύ σωστά, η ινσουλίνη είναι η πιο αναβολική ουσία του σώματος, η μεγάλη και χρόνια αύξηση της ινσουλίνης είναι που κάνει τη ζημιά στον οργανισμό, αυτή είναι ο εχθρός μας. Και το νερό είναι απαραίτητο για τη ζωή, σε πολύ μεγάλες ποσότητες όμως μπορεί και να μας σκοτώσει μιας και διαταράσσει τα επίπεδα των ηλεκτρολυτών της καρδιάς...

    Quote Originally Posted by Secret of Steel View Post
    Όσο για τα ζάχαρα. προς φίλους bodybuilders, αυτό το η ζάχαρη είναι δηλητήριο αλλά η μαλτοδεξτρίνη, δεξτρόζη, γουάξι μέιζ κλπ. είναι καλά για μετά την προπόνηση δε σας προβληματίζει?
    Όχι βέβαια, τότε είναι το μόνο διάστημα της ημέρας που θέλουμε να αυξήσουμε πολύ την ινσουλίνη, με σκοπό να μειώσουμε δραστικά την κορτιζόλη. Με σωστή δοσολογία, η συντριπτική πλειοψηφία της "ζάχαρης" δεν θα οδηγήσει σε αποθήκευση λίπους.

    Quote Originally Posted by Secret of Steel View Post
    Μην κολλάτε στις μόδες. Πριν από χρόνια όλοι δαιμονοποιούσαν τα λιπαρά.
    Τώρα τον υδατάνθρακα
    Πρόσφατα έχει αρχίσει να τρώει κράξιμο ξανά η πρωτεΐνη

    Φάτε σωστά και ισορροπημένα και μην ακούτε τις αμερικανιές
    Δεν είναι θέμα μόδας, είναι θέμα συνδυασμού γνώσεων, εμπειριών και οπτικής γωνίας.

    Quote Originally Posted by BB Fan View Post
    Fair enough.

    Απλώς, στο μυαλό μου, η διατροφή του BodyBuilding με όλη τη θεωρία του (5-6 γεύματα κάθε 2,5-3,5 ώρες, οι υδατάνθρακες στα πρώτα γεύματα και να αποφεύγονται στα τελευταία, κλπ) είναι η ιδανική και απόλυτη διατροφή (αναλόγως τους στόχους του καθενός, γράμμωση/όγκος, αγωνιστικός/μή αγωνιστικός, απλώς διατήρηση καλής υγείας και άρτιας φυσικής κατάστασης, κλπ), οπότε, δεν τά ξεχωρίζω...!

    Θεωρώ δηλαδή εξαιρέσεις τα παραδείγματά σου, πόσο μάλλον μία διατροφή που στερείται ενός από τα τρία βασικά θρεπτικά συστατικά!...
    Πουθενά δεν ανέφερα ότι υποστηρίζω, ή είμαι υπέρμαχος μιας διατροφής χωρίς υδατάνθρακες, πόσο μάλλον όσο αφορά την μυϊκή ανάπτυξη.
    Αυτό που χρειάζεται είναι προσεκτική επιλογή της πηγής των υδατανθράκων, των ποσοτήτων αυτών και του timing, είτε προσπαθείς να βάλεις όγκο, είτε να χάσεις λίπος, τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο.

  13. #13
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    BB Fan, νομίζω η κύρια διαφορά είναι οτι οι θερμίδες δεν είναι ίδιες γιατί η πρωτείνη είναι αυτή που συμμετέχει στην πρωτεινοσύνθεση, άρα όταν μειώνεις την πρωτείνη και αυξάνεις κάτι άλλο, μειώνεται η μυική μάζα και αλλάζει η σωματική σου σύσταση. Επίσης όταν μειωθεί η μυική μάζα, μειώνεται και ο βασικός μεταβολισμός και άρα με τις ίδιες θερμίδες αρχίζεις να παχαίνεις.

    Απο κει και πέρα συμφωνώ με τον conan ότι οι τροφές δεν είναι μόνο θερμίδες, είναι ένα κάρο άλλα πραγματάκια που είναι πολύ σημαντικά.

    ΕAS συμφωνώ επίσης, μόνο εκείνο το "και πολύ σωστά" για την ινσουλίνη με προβληματίζει. Η ινσουλίνη αυξάνεται ό,τι και να φάμε. Για υγειείς ανθρώπους και νορμάλ δίαιτες, είτε φας υδατάνθρακα είτε πρωτείνη η ινσουλίνη θα αυξηθεί. Με αυτή την έννοια όντως υπάρχει μια δαιμονοποίηση, κυρίως απο κάποιους οπαδούς των low-carb/ceto που λένε οτι η διατροφή τους δουλεύει καλύτερα απο την τυπική αθλητική διατροφή (γα γνωστά μάκρος κλπ) γιατί μειώνει την ινσουλίνη (δεν την μειώνει, για άλλο λόγο δουλεύει η διατροφή τους).

    Επίσης έχει ένα δίκιο ο Secret of Steel. Υπάρχουν οι μόδες στο internet και κάποιοι πλουτίζουν με διατροφικούς μύθους. πχ πολλοί vegans θεωρούν οτι το να τρως γενικά κρέας ή γαλακτομικά είναι κακό, οι πωλήσεις των post-workout είναι στο θεό λόγω της μόδας του μεταβολικού παραθύρου, κλπ.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  14. #14
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Quote Originally Posted by EAS View Post
    Και όμως, οι κετόνες αποτελούν καλύτερη τροφή για τον εγκέφαλο. Πέρα από τη σχετική βιβλιογραφία, η πλειοψηφία των ανθρώπων που βρίσκονται σε κέτωση, αναφέρουν ότι έχουν αυξημένη συγκέντρωση, διάθεση, μνήμη και γενικά εγκεφαλικές λειτουργίες.
    Αυτό! Και γενικά τα λιπαρά είναι η καλύτερη τροφή για τον εγκέφαλο, ακόμα και η ζάχαρη μπορεί να έχει οφέλη σε ορισμένες περιπτώσεις. Υπάρχουν θεραπείες με διατροφή μειωμένων υδατανθράκων για brain impairment. Φυσικά τα καλά λιπαρά είναι το Α και Ω για τον εγκέφαλο.

    Υ.Γ: Σόρρυ που πάω να βγάλω δεύτερο τοπικ οφφ αλλά για κάποιο λόγο έχουν πέσει μαζεμένες οι "εγκεφαλικές" συζητήσεις τις τελευταίες μέρες.

  15. #15
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    09-09-04
    Location
    .
    Posts
    188

    Default

    Quote Originally Posted by Achillezzz View Post
    ΕAS συμφωνώ επίσης, μόνο εκείνο το "και πολύ σωστά" για την ινσουλίνη με προβληματίζει. Η ινσουλίνη αυξάνεται ό,τι και να φάμε. Για υγειείς ανθρώπους και νορμάλ δίαιτες, είτε φας υδατάνθρακα είτε πρωτείνη η ινσουλίνη θα αυξηθεί. Με αυτή την έννοια όντως υπάρχει μια δαιμονοποίηση, κυρίως απο κάποιους οπαδούς των low-carb/ceto που λένε οτι η διατροφή τους δουλεύει καλύτερα απο την τυπική αθλητική διατροφή (γα γνωστά μάκρος κλπ) γιατί μειώνει την ινσουλίνη (δεν την μειώνει, για άλλο λόγο δουλεύει η διατροφή τους).
    Ξαναλέω, μας προβληματίζει όταν η έκκριση της ινσουλίνης είναι απότομη ή/και μεγάλη και για συχνά ή μεγάλα χρονικά διαστήματα. Απότομη έκκριση ινσουλίνης έχουμε όταν καταναλώνουμε κυρίως υδατάνθρακες με υψηλό γλυκαιμικό δείκτη και δευτερευόντως διάφορες πρωτεϊνες σε σκόνη (πχ whey isolate, hydrolysate κλπ).
    Στις δίαιτες low carb, όντως υπάρχει μικρότερη έκκριση ινσουλίνης ανά 24ωρη βάση, ιδιαίτερα αν περιέχει σωστούς υδατάνθρακες. Κατά την άποψή μου, την οποία θα στοιχειοθετήσω πιο λεπτομερώς σε επόμενο ποστ, σωστά έχει δαιμονοποιηθεί η ινσουλίνη, μιας και αποτελεί την κύρια αιτία του "κακού" της παγκόσμιας υγείας (παχυσαρκία, διαβήτης, αυτοάνοσα, καρδιοπάθειες, νευρολογικές & εκφυλιστικές ασθένειες του εγκεφάλου κλπ).

    Quote Originally Posted by Achillezzz View Post
    Επίσης έχει ένα δίκιο ο Secret of Steel. Υπάρχουν οι μόδες στο internet και κάποιοι πλουτίζουν με διατροφικούς μύθους. πχ πολλοί vegans θεωρούν οτι το να τρως γενικά κρέας ή γαλακτομικά είναι κακό, οι πωλήσεις των post-workout είναι στο θεό λόγω της μόδας του μεταβολικού παραθύρου, κλπ.
    Βεβαίως έχει δίκιο, εγώ δε συμφώνησα συγκεκριμένα για το θέμα των υδατανθράκων.

    Quote Originally Posted by Down View Post
    ...αλλά για κάποιο λόγο έχουν πέσει μαζεμένες οι "εγκεφαλικές" συζητήσεις τις τελευταίες μέρες.
    Όντως...χαχαχαχα.....brain storming !

    ΥΓ. ρε παιδιά, που στο καλό είναι τα emoticons, τα ψάχνω για να βάλω στο ποστ και δεν τα βρίσκω...
    Last edited by EAS; 13-07-18 at 17:36.

  16. #16
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    ΒΒfan τα πράγματα είναι απλά


    πρωτεινη - δομικό στοιχείο για να χτίσεις μυς
    υδατάνθρακες και λίπος - ενέργεια


    Μπορεί κάποιος να ζήσει χωρίς υδατάνθρακες. Ναι. Δεν είναι απαραίτητοι.
    Αλλά είναι σαν να σου λέει κάποιος "Κοίτα με, μπορώ και οδηγώ με τα πόδια, δεν χρειάζομαι τα χέρια".
    Για όσους ασχολούνται σοβαρά με τη σωματοδομή αλλάζουν τα δεδομένα.
    Για κάποιον που δεν τον ενδιαφέρει να χτίσει το σώμα του άνετα μπορεί να ζήσει με λίπος/πρωτεινη.
    Αλλά γιατί να μη χρησιμοποιούμε την ενέργεια που μας δίνει ο υδατάνθρακας όταν πραγματικά τον χρειαζόμαστε πχ γυρω απο την προπόνηση; (τροφή για σκέψη..)


    Όσο γι αυτό που ρωτάς, όχι δεν είναι ολες οι θερμίδες ίδιες.
    Αν ήταν τότε οι διαβητικοί θα ήταν ευτυχισμένοι!

    Αλλά αν θες να το διαπιστώσεις μπορείς να κάνεις το προσωπικό σου πείραμα πέρα από μελέτες. Δοκίμασε ένα διάστημα να τρως τις ίδιες θερμίδες (ασε τα μακροθρεπτικα) απο junk και τις ιδιες από καθαρό φαγητό. Μετά βγάλε τα συμπεράσματά σου.. Ασε που στο junk δεν πρόκειτε να πάρεις την απαιτούμενη πρωτεινη..


    Προτείνω να δεις το παρακάτω βίντεο, αν και παλιό είναι πολύ διαφωτιστικό από έναν μεγάλο δάσκαλο.
    Μερικοί μπορεί να το θεωρούν brosciense.. Προσωπικά το θεωρώ ευαγγέλιο.

    Last edited by Kardoula; 13-07-18 at 17:54.

  17. #17

    Default

    Ριξε μια ματια στο παρακατω αρθρο: Καθαρή Διατροφή vs Διατροφή Junk Food Σε Έλλειμμα
    Μεγάλες Εκπτώσεις Συμπληρωμάτων Διατροφής <==== Πατήστε Εδώ!

    --------------------------------------------------
    - M.Sc.
    - ISSA BODYBUILDING Specialist
    - NSCA Certified Personal Trainer
    - NASM Certified Nutrition Coach


    "Να θυμάστε ότι αυτό που κάνετε είναι κάτι που ελάχιστοι άνθρωποι στον κόσμο έχουν τη δύναμη της θέλησης ή την αποφασιστικότητα να πραγματοποιήσουν. Χρειάζεται κάτι πολύ περισσότερο από τη σωματική μας δύναμη για να χτίσουμε και να σμιλέψουμε το σώμα μας. Χρειάζεται και μια τεράστια ποσότητα πνευματικής δύναμης, και αυτό είναι που οι υπόλοιποι άνθρωποι πραγματικά ζηλεύουν. Πάρτε το ως κοπλιμέντο, διότι ξεχωρίζετε μέσα σε ένα πλήθος ατόμων που μόνο ξέρουν να είναι ακόλουθοι."

    "Just remember that you are doing something that so few people in the world have the will power or determination to do. It takes much more than physical strength for us to build and sculpt our bodies. It takes an enormous amount of mental strength as well, and that's what people are truly jealous of. Take it as a compliment, for you stand out in a crowd full of followers."

    "You got a dream, you gotta protect it. If people can't do something themselves, they wanna tell you that you can't do it. If you want something, go get it. Period."
    ~ Chris Gardner

  18. #18
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Θα σας κάνω μια ερώτηση σε όλους όσους πιστεύετε ότι η κέτωση είναι μια υγιής κατάσταση.
    Θα σας παρακαλέσω να μην παρεξηγηθείτε.
    Επίσης μην απαντήσετε χωρίς να το σκεφτείτε καλά.

    Αν είχατε παιδιά, μικρά παιδιά, αφού θεωρείτε ότι οι κετόνες είναι καλύτερες για τον εγκέφαλο,
    θα κάνατε κετονική διατροφή στα παιδιά σας? Το ξεκαθαρίζω, όχι low carb αλλά καθαρά κέτωση.
    Και ο λόγος που λέω μικρά παιδιά είναι επειδή ο εγκέφαλός τους ακόμα αναπτύσσεται. Άρα αν θεωρείτε ότι οι κετόνες είναι καλύτερες για την εγκεφαλική λειτουργία, με το δικό σας σκεπτικό θα πρέπει να απαντήσετε ναι.

    Έχετε μιλήσει με νευρολόγο γι'αυτό? Σας έχει πει έστω ένας νευρολόγος ότι ο εγκέφαλος λειτουργεί καλύτερα με τις κετόνες? Ή απλά έχετε διαβάσει άρθρα στο internet?

  19. #19
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    A και μην ξεχάσω
    Οι Ίνουιτ σε σχέση με τους Καναδούς της ίδιας περιοχής, ξέρετε πόσο πιο χαμηλό μέσο όρο ζωής έχουν?
    Από που έχετε βγάλει το συμπέρασμα ότι είναι υγιείς? Γιατί όσα στατιστικά έχω διαβάσει τους βγάζουν να ζουν πολύ λιγότερο.

    Παιδιά, θα το λέω με κάθε ευκαιρία. Φάτε στο μεγαλύτερο μέρος της διατροφής σας ολόκληρες τροφές, προσέχετε να μην ξεφεύγετε θερμιδικά γιατί η παχυσαρκία είναι όντως αρρώστια και προσπαθείτε να γυμνάζεστε και να είστε δραστήριοι. Αυτά φτάνουν και περισσεύουν.

    Υ.Γ. : Όσοι απαντήσουν σε αυτό το ποστ παρακαλώ να μου απαντήσουν και στην ερώτηση που έκανα πιο πάνω.

  20. #20
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Quote Originally Posted by Secret of Steel View Post
    Θα σας κάνω μια ερώτηση σε όλους όσους πιστεύετε ότι η κέτωση είναι μια υγιής κατάσταση.
    Θα σας παρακαλέσω να μην παρεξηγηθείτε.
    Επίσης μην απαντήσετε χωρίς να το σκεφτείτε καλά.

    Αν είχατε παιδιά, μικρά παιδιά, αφού θεωρείτε ότι οι κετόνες είναι καλύτερες για τον εγκέφαλο,
    θα κάνατε κετονική διατροφή στα παιδιά σας? Το ξεκαθαρίζω, όχι low carb αλλά καθαρά κέτωση.
    Και ο λόγος που λέω μικρά παιδιά είναι επειδή ο εγκέφαλός τους ακόμα αναπτύσσεται. Άρα αν θεωρείτε ότι οι κετόνες είναι καλύτερες για την εγκεφαλική λειτουργία, με το δικό σας σκεπτικό θα πρέπει να απαντήσετε ναι.

    Έχετε μιλήσει με νευρολόγο γι'αυτό? Σας έχει πει έστω ένας νευρολόγος ότι ο εγκέφαλος λειτουργεί καλύτερα με τις κετόνες? Ή απλά έχετε διαβάσει άρθρα στο internet?
    Θα προσπαθήσω να απαντήσω πάνω σε αυτό που απάντησα εγώ, χωρίς καμία παρεξήγηση.

    Καταρχάς το αν είναι υγιή κατάσταση ή όχι είναι σχετικό και εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, όπως η δραστηριότητα του ατόμου, η γενική του υγεία, οι στόχοι του, κ.α.

    Επί της ερώτησης, προφανώς και όχι. Γιατί δεν αναπτύσσεται μόνο ο εγκέφαλος, ο οποίος σε αντίθεση με το σώμα δεν σταματάει να "αναπτύσσεται" σε καμία ηλικία αφού όσο περισσότερο τροφοδοτείται-μαθαίνει τόσο περισσότερο "μεγαλώνει" μέχρι τέλους. Στα παιδιά, όπως λες, αναπτύσσονται και σώμα, κόκκαλα, πέρα απο γνωστικές-γνωσιακές λειτουργίες, όπως λοιπόν δεν θα έκανε κάποιος υπερθερμιδική διατροφή bodybuilding για να μεγαλώσει το παιδί, έτσι δεν θα έκανε και κετονική για να γίνει "έξυπνο". Οπότε νομίζω είναι λίγο άτοπο να προσπαθούμε να το συγκρίνουμε.

    Αυτό που έγραψα παραπάνω ισχύει για όλες τις ηλικίες και υπάρχουν έρευνες με κετονική διατροφή σε παιδιά για brain impairment. Δεν λέω ότι λειτουργεί καλύτερα με κετόνες ή χειρότερα χωρίς, αλλά μπορείς να το σκεφτείς σαν ένα είδος "ντόπας", αφού η γλυκόζη τρέφει τον εγκέφαλο και στην κέτωση ο δείκτης γλυκόζης κετονών είναι αυξημένος (GKI - Glucose Ketone Index).

    Υποθετικά αν κάποιος αποφάσιζε να θυσιάσει την μυοσκελετική του υγεία για χάρη της εγκεφαλικής τότε ίσως ναι η κέτωση να ήταν η ιδανική κατάσταση. Όμως δεν τρέφουμε μόνο τον εγκέφαλο.

    Τέλος γενικά ναι ο περισσότερος χρόνος σε όλες τις έρευνες ξοδεύεται διαβάζοντας (επιστημονικά) άρθρα στο internet, ώστε να μπορέσεις να βγάλεις το επόμενο άρθρο.

    Υ.Γ.: Για να μην συνεχίσουμε να ξεφεύγουμε πάνω κάτω τα ίδια συζητάμε και στο άλλο τοπικ, που είναι πιο σχετικό το θέμα.

  21. #21
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Quote Originally Posted by Down View Post
    όπως λοιπόν δεν θα έκανε κάποιος υπερθερμιδική διατροφή bodybuilding για να μεγαλώσει το παιδί, έτσι δεν θα έκανε και κετονική για να γίνει "έξυπνο". Οπότε νομίζω είναι λίγο άτοπο να προσπαθούμε να το συγκρίνουμε.
    Τα παιδιά στην ουσία κάνουν υπερθερμιδική διατροφή.
    Όσο για τη bodybuilding διατροφή, αν εννοείς άλιπα κρέατα, καθαρούς υδατάνθρακες, φρούτα, λαχανικά και καλά λιπαρά, δε φαντάζομαι να είχαν κανένα πρόβλημα. Μια χαρά υγιεινή είναι αυτή η διατροφή.

    (Εκτός αν ως bodybuilding διατροφή εννοείς στήθος κοτόπουλο, ρύζι και μπρόκολο, μόνο και τίποτα άλλο, όπου εκεί δεν ξέρω αν το παιδί θα είχε πρόβλημα αλλά πάντως σίγουρα στο τέλος θα μας σιχτίριζε και θα άρχιζε να τρώει ότι έβρισκε μπροστά του.)


    Εγώ ρώτησα απλά και η απάντησή σου ουσιαστικά ήταν όχι.
    Αν πραγματικά πιστεύεις ότι η κετονική διατροφή είναι υγιής γιατί δε θα το έκανες?

  22. #22
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Quote Originally Posted by Secret of Steel View Post
    Τα παιδιά στην ουσία κάνουν υπερθερμιδική διατροφή.
    Όσο για τη bodybuilding διατροφή, αν εννοείς άλιπα κρέατα, καθαρούς υδατάνθρακες, φρούτα, λαχανικά και καλά λιπαρά, δε φαντάζομαι να είχαν κανένα πρόβλημα. Μια χαρά υγιεινή είναι αυτή η διατροφή.

    (Εκτός αν ως bodybuilding διατροφή εννοείς στήθος κοτόπουλο, ρύζι και μπρόκολο, μόνο και τίποτα άλλο, όπου εκεί δεν ξέρω αν το παιδί θα είχε πρόβλημα αλλά πάντως σίγουρα στο τέλος θα μας σιχτίριζε και θα άρχιζε να τρώει ότι έβρισκε μπροστά του.)
    Μια σωστή διατροφή bodybuilding την έχω στο μυαλό μου ως μια διατροφή όπου πέρα την επιλογή υγιεινών-καθαρών τροφών, μετράμε μακρο και μικρο συστατικά, ημερήσια πρόληψη θερμίδων, επίπεδο δραστηριότητας, χρονισμό γευματών, κλπ. Αν αυτά μπορεί να τα κάνει κάποιο παιδί πάω πάσο.

    Εγώ ρώτησα απλά και η απάντησή σου ουσιαστικά ήταν όχι.
    Αν πραγματικά πιστεύεις ότι η κετονική διατροφή είναι υγιής γιατί δε θα το έκανες?
    Quote Originally Posted by Down View Post
    Δεν λέω ότι λειτουργεί καλύτερα με κετόνες ή χειρότερα χωρίς, αλλά μπορείς να το σκεφτείς σαν ένα είδος "ντόπας", αφού η γλυκόζη τρέφει τον εγκέφαλο και στην κέτωση ο δείκτης γλυκόζης κετονών είναι αυξημένος (GKI - Glucose Ketone Index).

    Υποθετικά αν κάποιος αποφάσιζε να θυσιάσει την μυοσκελετική του υγεία για χάρη της εγκεφαλικής τότε ίσως ναι η κέτωση να ήταν η ιδανική κατάσταση. Όμως δεν τρέφουμε μόνο τον εγκέφαλο.

  23. #23
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Θα πω μόνο ένα τελευταίο.
    Έχω μια απορία.
    Όσοι υποστηρίζετε ότι η κέτωση είναι μια υγιεινή διαδικασία, είστε τώρα, αυτή τη στιγμή σε κέτωση?
    Αν ναι, εδώ και πόσο καιρό? Σκοπεύετε να είστε για το υπόλοιπο της ζωής σας?

    (ξαναλέω, ελπίζω να μην στραβώσετε, δεν είμαι επιθετικός απλά επειδή μπαίνουν ως επισκέπτες στο forum και νεαρά άτομα και ενημερώνονται, θέλω να τονίσω τη διαφωνία μου, πραγματικά πιστεύω ότι η κέτωση είναι ένας μηχανισμός άμυνας του οργανισμού,
    όχι μια φυσιολογική κατάσταση)

  24. #24
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Quote Originally Posted by Down View Post
    Μια σωστή διατροφή bodybuilding την έχω στο μυαλό μου ως μια διατροφή όπου πέρα την επιλογή υγιεινών-καθαρών τροφών, μετράμε μακρο και μικρο συστατικά, ημερήσια πρόληψη θερμίδων, επίπεδο δραστηριότητας, χρονισμό γευματών, κλπ. Αν αυτά μπορεί να τα κάνει κάποιο παιδί πάω πάσο.
    Όλα αυτά ουσιαστικά πρέπει να τα κάνει ο γονιός για το παιδί.
    Ναι πρέπει να προσέχει να τρέφεται με σωστή αναλογία macros, να λαμβάνει τα micros που απαιτούνται για την ανάπτυξή του και την υγεία του. Να προσέχει την ημερήσια πρόσληψη θερμίδων γιατί η παιδική παχυσαρκία πάει σύννεφο.
    Όσο για το meal timing έτσι κι αλλιώς δεν το βρίσκω αναγκαίο. Βλέπεις τα παιδιά όταν ασκούνται (γιατί το παιχνίδι είναι η καθημερινότητά τους, είναι στην ουσία πιο αθλητές από εμάς), πεινάνε σα λύκοι μετά. Όταν πάω τα παιδιά μου (καθημερινά) στην πλατεία και παίζουν κυνηγητό, κρυφτό, τρέχουν, κάνουν ποδήλατο, μετά να δεις πως ουρλιάζει το σώμα τους για φαγητό. Οπότε το meal timing το έχουν έμφυτο.

  25. #25
    Pumping Iron Down's Avatar
    Join Date
    21-08-16
    Posts
    468

    Default

    Quote Originally Posted by Secret of Steel View Post
    Όλα αυτά ουσιαστικά πρέπει να τα κάνει ο γονιός για το παιδί.
    Ναι πρέπει να προσέχει να τρέφεται με σωστή αναλογία macros, να λαμβάνει τα micros που απαιτούνται για την ανάπτυξή του και την υγεία του. Να προσέχει την ημερήσια πρόσληψη θερμίδων γιατί η παιδική παχυσαρκία πάει σύννεφο.
    Όσο για το meal timing έτσι κι αλλιώς δεν το βρίσκω αναγκαίο. Βλέπεις τα παιδιά όταν ασκούνται (γιατί το παιχνίδι είναι η καθημερινότητά τους, είναι στην ουσία πιο αθλητές από εμάς), πεινάνε σα λύκοι μετά. Όταν πάω τα παιδιά μου (καθημερινά) στην πλατεία και παίζουν κυνηγητό, κρυφτό, τρέχουν, κάνουν ποδήλατο, μετά να δεις πως ουρλιάζει το σώμα τους για φαγητό. Οπότε το meal timing το έχουν έμφυτο.
    Συμφωνούμε και λέμε το ίδιο πράγμα. Αλλά δεν νομίζω αν για κάποιο διάστημα το παιδί δεν τρώει υπερθερμιδικά όπως λες, θα ανησυχήσεις για το ότι δεν παίρνει όγκο αλλά για την διάθεση του.

    Πολλά μπράβο που προσέχεις την διατροφή των παιδιών σου.

  26. #26
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by Secret of Steel View Post
    Θα πω μόνο ένα τελευταίο.
    Έχω μια απορία.
    Όσοι υποστηρίζετε ότι η κέτωση είναι μια υγιεινή διαδικασία, είστε τώρα, αυτή τη στιγμή σε κέτωση?
    Αν ναι, εδώ και πόσο καιρό? Σκοπεύετε να είστε για το υπόλοιπο της ζωής σας?

    (ξαναλέω, ελπίζω να μην στραβώσετε, δεν είμαι επιθετικός απλά επειδή μπαίνουν ως επισκέπτες στο forum και νεαρά άτομα και ενημερώνονται, θέλω να τονίσω τη διαφωνία μου, πραγματικά πιστεύω ότι η κέτωση είναι ένας μηχανισμός άμυνας του οργανισμού,
    όχι μια φυσιολογική κατάσταση)
    Δε νομίζω οτι βγάζει νόημα αυτό που λες. Η κέτωση είναι μια υγιής κατάσταση με μπόλικη βιβλιογραφία να το υποστηρίζει αυτό. Επίσης η βιβλιογραφία βρίσκει τις low carb diets εποφελείς σε ασθένειες όπως αυτισμός, διαβήτης, κάποιους καρκίνους, κάποια αυτοάνοσα, κλπ. Το οτι οι έρευνες δείχνουν προς αυτή την κατεύθυνση δε σημαίνει οτι όλοι πρέπει να είναι σε κέτωση ή να κάνουν low-carb. Αντίστοιχα το οτι αναγνωρίζω εγώ οτι είναι υγεινή κατάσταση δε σημαίνει οτι ταιρίαζει στο τρόπο ζωής μου και στις απαιτήσεις μου, ή οτι θα το κάνω στα παιδιά μου ντε και καλά, ή όλη μου τη ζωή αν αποφασίσω να το κάνω. Μη τα μπερδεύουμε. Αν ο επισκέπτης του φόρουμ καταλάβει οτι η κέτωση είναι υγιής, καλά έκανε διότι είναι. Αλλά κανείς δεν υποστήριξε οτι είναι πιο υγιής απο μια κλασσική διατροφή bodybuilding ή οτι όλοι πρέπει να είναι σε κέτωση για τον εγκέφαλό τους.

    Μηχανισμός "άμυνας" είναι και η υπερτροφία,οι προσαρμογές του ΚΝΣ και η αύξηση της οστικής πυκνότητας απο τα βάρη, η προσαρμογή του συκωτιού στην αυξημένη λήψη πρωτείνης, ο σχηματισμός κάλων στα χέρια, οι αλλαγές στο μυοκάρδιο απο την αερόβια/αναερόβια προπόνηση, το μαύρισμα απο την έκθεση στον ήλιο, κλπ ... Είναι φυσιολογικές καταστάσεις αυτά ή όχι; Δε νομίζω οτι η φύση πάει με το "φυσιολογικό".

    Btw, αυτό που περιγράφεις στο τελευταίο ποστ δεν είναι meal timing, είναι ad libitum (όποτε γουστάρουν). Meal timing θα ήταν στο 2ωρο να τάιζες με το ζόρι 20γρ πρωτείνη τα παιδιά ανεξάρτητα απ'το να πεινάνε ;)
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  27. #27
    Junior Bodybuilder BB Fan's Avatar
    Join Date
    15-09-16
    Posts
    156

    Default

    Πολύ επιμορφωτικό το βίντεο και πολύ χρήσιμο το άρθρο! Έλειπαν από το "γνωσιολογικό" μου οπλοστάσιο! Και σίγουρα μέ βοήθησαν να κατανοήσω καλύτερα πολλά πράγματα...

    Ωστόσο, φοβάμαι πως δεν πήρα τις απαντήσεις που γύρευα: τί είναι ακριβώς αυτό, ποιός είναι ο μηχανισμός εκείνος που κάνει (μακροθρεπτικά μιλώντας και άσχετα από τα μικροθρετικά οφέλη) τα κορεσμένα λιπαρά υποδεέστερα των ω3 και ω6; Παχαίνουν πιό εύκολα; Ή τίθεται απλώς θέμα χρησιμότητας και οφέλους για το σώμα μας; Γιατί προτιμούμε για μεταπροπονητικό υδατάνθρακα δεξτρόζη από μιά κουταλίτσα του γλυκού κρυσταλλική ζάχαρη; Με ποιό τρόπο η δεξτρόζη βοηθά καλύτερα το σώμα μας από την απλή ζάχαρη; Γιατί τα βραδυνά λιπαρά μας να προέρχονται από αμύγδαλα και όχι απο λίγο μπέικον (εκτός από το αλάτι και τα μικροθρεπτικά οφέλη, μακροθρεπτικά μιλώντας πάντα). Πώς μεταβολίζονται; Τί συμβαίνει στο σώμα μας;

    Υποθέτω όμως πως γι' αυτή τη συζήτηση θα χρειαστούμε έναν Χημικό ή κάποιον Τεχνολόγο Τροφίμων.

    Oh well!...

    Πάντως, με βάση ένα σωρό έρευνες, μελέτες κι εμπειρίες, σίγουρα ξέρουμε ακριβώς "τί" πρέπει να τρώμε και "γιατί".

    Απλώς, γίνομαι λίγο άπληστος και λαχταρώ να μάθω και το "πώς" συμβαίνει το κάθε τί στο σώμα μας...!

    Σάς ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

    Ήσασταν όπως πάντα άψογοι!

    Χάρη σε όλους σας έγινα λίγο (ή μάλλον αρκετά) σοφότερος! Χάρη στο forum πάντα μαθαίνω κάτι καινούργιο, χρήσιμο και ωφέλιμο!
    Last edited by BB Fan; 14-07-18 at 06:55.
    Το BodyBuilding είναι το μοναδικό άθλημα στο οποίο δεν έχεις στόχο απλά να κάνεις κάτι καλά (π.χ. να τρέχεις, πηδάς, παίζεις μπάσκετ, ποδόσφαιρο, κλπ). Στο BodyBuilding πρέπει να ΕΙΣΑΙ κάτι καλό. Κάτι όμορφο, αρμονικό, συμμετρικό, σχεδόν καλλιτεχνικό.

    Γι' αυτό είναι το πιό ψυχοφθόρο και πιό δύσκολο απ' όλα τα αθλήματα... Στο BodyBuilding πολεμάς εκτός των άλλων, κυρίως εναντίον του μυαλού σου.

  28. #28
    Pumping Iron
    Join Date
    26-04-09
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    569

    Default

    Δεν θα σε βοηθήσει ο τεχνολόγος τροφίμων, ούτε ο χημικός. ο τεχνολόγος τροφίμων ασχολείται με την χημεία των τροφίμων, την ασφάλεια τους, την συντήρηση κλπ και όχι τις διαδικασίες που γίνονται στο σώμα. Αν έχεις κάποιον γνωστό που έχει σπουδάσει στα ΤΕΦΑΑ ή κάποια άλλη σχολή φυσικής αγωγής ή διατροφολογίας ζήτα του να σου δώσει το εισαγωγικό βιβλίο Φυσιολογίας και Βιοχημείας που είχαν. Εκεί θα δεις τι είδους αντιδράσεις και πως γίνονται στον οργανισμό μας. Λίγο δύσκολο θεωρώ να συμπυκνωθούν τόσες πληροφορίες ως απάντηση σε ένα θέμα.
    Για παράδειγμα η δεξτρόζη έχει παρόμοια χημική σύνθεση με την γλυκόζη που χρησιμοποιεί ο οργανισμός μας ως πηγή ενέργειας ενώ η τα μόρια της ζάχαρης περιέχουν και φρουκτόζη..

  29. #29
    Junior Bodybuilder BB Fan's Avatar
    Join Date
    15-09-16
    Posts
    156

    Default

    Quote Originally Posted by conan1982 View Post
    Δεν θα σε βοηθήσει ο τεχνολόγος τροφίμων, ούτε ο χημικός. ο τεχνολόγος τροφίμων ασχολείται με την χημεία των τροφίμων, την ασφάλεια τους, την συντήρηση κλπ και όχι τις διαδικασίες που γίνονται στο σώμα. Αν έχεις κάποιον γνωστό που έχει σπουδάσει στα ΤΕΦΑΑ ή κάποια άλλη σχολή φυσικής αγωγής ή διατροφολογίας ζήτα του να σου δώσει το εισαγωγικό βιβλίο Φυσιολογίας και Βιοχημείας που είχαν. Εκεί θα δεις τι είδους αντιδράσεις και πως γίνονται στον οργανισμό μας. Λίγο δύσκολο θεωρώ να συμπυκνωθούν τόσες πληροφορίες ως απάντηση σε ένα θέμα.
    Για παράδειγμα η δεξτρόζη έχει παρόμοια χημική σύνθεση με την γλυκόζη που χρησιμοποιεί ο οργανισμός μας ως πηγή ενέργειας ενώ η τα μόρια της ζάχαρης περιέχουν και φρουκτόζη..
    Νομίζω πως έχεις δίκιο.

    Σίγουρα οι πληροφορίες που ζητάω δεν μπορούν να συμπυκνωθούν σε ένα σχόλιο... Ένα βιβλίο θα ήταν η σωστή λύση. Τό καταλαβαίνω τώρα. Είπαμε: έγινα άπληστος!

    Σ' ευχαριστώ πολύ!
    Last edited by BB Fan; 14-07-18 at 09:47.
    Το BodyBuilding είναι το μοναδικό άθλημα στο οποίο δεν έχεις στόχο απλά να κάνεις κάτι καλά (π.χ. να τρέχεις, πηδάς, παίζεις μπάσκετ, ποδόσφαιρο, κλπ). Στο BodyBuilding πρέπει να ΕΙΣΑΙ κάτι καλό. Κάτι όμορφο, αρμονικό, συμμετρικό, σχεδόν καλλιτεχνικό.

    Γι' αυτό είναι το πιό ψυχοφθόρο και πιό δύσκολο απ' όλα τα αθλήματα... Στο BodyBuilding πολεμάς εκτός των άλλων, κυρίως εναντίον του μυαλού σου.

  30. #30
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Quote Originally Posted by Achillezzz View Post
    Δε νομίζω οτι βγάζει νόημα αυτό που λες. Η κέτωση είναι μια υγιής κατάσταση με μπόλικη βιβλιογραφία να το υποστηρίζει αυτό. Επίσης η βιβλιογραφία βρίσκει τις low carb diets εποφελείς σε ασθένειες όπως αυτισμός, διαβήτης, κάποιους καρκίνους, κάποια αυτοάνοσα, κλπ.
    Και υπάρχει και μπόλικη βιβλιογραφία που λέει ότι δεν είναι υγιής κατάσταση η κέτωση.
    Όσο για το low carb σε σχέση με την κέτωση, τις ξεχώρισα επίτηδες, δεν έχουν καμία σχέση. Στις low carb ο οργανισμός μετατρέπει την πρωτεΐνη σε γλυκόζη για να έχει το καύσιμο που προτιμά.
    Μιλάω για μακροχρόνια κέτωση.

    Όσο για το αν κάποιες δίαιτες είναι επωφελείς σε παχύσαρκους, διαβητικούς, βαριά αρρώστους κλπ δε συνεπάγεται ότι είναι δίαιτες ιδανικές για να τις ακολουθήσει υγιής αθλούμενος για μεγάλο διάστημα.

    Και για ανθρώπους με σοβαρά προβλήματα στα νεφρά, οι low protein διαίτες είναι επωφελείς, αυτό δεν τις κάνει όμως υγιείς δίαιτες για το γενικό πληθυσμό.


    Εγώ το έθεσα πολύ απλά. Υπάρχει έστω ένα μέλος στο forum που να μας καταθέσει την εμπειρία του και να είναι σε κέτωση εδώ και μεγάλο χρονικό διάστημα και να σκοπεύει να παραμείνει για πάντα? Μην εμφανιστεί κανένας και πει "ήμουν σε κέτωση για 8 εβδομάδες", μακροχρόνιο εννοώ να είναι κάνα χρόνο σε κέτωση και επαναλαμβάνω να σκοπεύει να μείνει για πάντα.


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 15
    Last Post: 13-05-13, 09:52
  2. Γιατί οι γυναίκες είναι δύσκολο...
    By maggilia in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 37
    Last Post: 28-05-09, 09:46

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •